AFWE2 I is tot nader aai geest. De raadsvergaderingen echter zijn openbaar, mr. Jacometti spreekt graag en gemakkelijk en zal er dus van zelf toe komen zich in de raadsvergaderingen te toonen zooals hij is en niet zooals hij zou willen schijnen, voor kritiek in dit blad bestaat voortdurend gelegenheid, en in 1913 zal hij opnieuw moeten komen voor de balie der openbare meening. Mijn betoog samenvattende kom ik tot het volgendeIn de vereeniging van vrije liberalen, waarvan een lid ten onrechte gemeend heeft namens de vereeniging te kunnen handelen, welke handeling reeds tot eene candidaatsstelling van mr. Jacometti in vijandige kiesvereenigingen had geleid kon zijne candidatuur niet officieel worden gesteld. Nader onderzoek der feiten heeft de juistheid van dit standpunt bevestigd. Waar onafhankelijk daarvan zelfs in die vereeniging bij bestuursleden geen bezwaar tegen zijne candidatnur be stond is er niets ongeoorloofds in gelegen dat leden dier vereeniging met andere vrijzinnigen mr. Jacometti candi- deeren. Op zich zelf is de candidatuur van mr. Jacometti eene gunstige, m. i. op dit oogenblik in het belang der gemeente de meest gunstige. Daar ik reeds geruimen tijd geleden aan den secretaris der vrijzinnige kiesvereeniging geschreven heb mijn mandaat als voorzitter en bestuurslid neer te leggen en dus ook niet voornemens ben de vergadering van hedenavond te leiden tonzij de andere leden van bestuur of vereeniging weigeren dit te doen, gevoel ik mij vrij het volgende persoonlijk advies vooraf te geven: laat ook in die vergadering geen officieel candidaat worden gesteld, zoodat de heer Jacometti ditmaal zonder stemming gekozen kan worden verklaard, laat men zich daarna gezamenlijk met de andere liberale kiesvereeniging opmaken om 1°. de kiezerslijst behoorlijk te bewerken 2°. voor 1913 reeds nu een stel candidaten te proclameeren dat klinkt als een klok. Ik neem deze gelegenheid waar tevens afscheid te nemen, van mijne kiezers. Gedurende 8 jaar heb ik, in veel falende, doch handelende naar mijn beste weten de belangen der gemeente gediend. Mijne bedoeling is mij voor geruimen tijd uit het leven in of in de buurt van andere openbare college's dan de gezondheidscommissie voor Bloemendaal c. a. terug te trekken. Tusschen de opkomende vloed golven van clericalisme eenerzijds en socialisme anderzijds zal het schip van het liberalisme alleen behouden kunnen blijven als daarin gewerkt wordt aan eigen verbetering en eigen versteviging, elk liberaal kan dat ook op zich zelf van toepassing achten en alleen indien hij daarin slaagt zal hij later mede kunnen helpen tot lenigen van den geestelijken en van den stoffelijken nood die ook in ons land van de komende beschermende rechten, roomsehe over- heersching en arbeiderswoelingen te wachten zijn. P. Tideman. 1 Bloemendaal vooruit. Plaatselijk Onze Dorpstraat is alweder een fraai Nieuws. gebouw rijker. De heer A. Kohier heeft op den hoek der Zomerzorgerlaan zijn nieuwen winkel geopend, waarvan wij hierbij een aardig kiekje geven als eerste proeve van bekwaamheid van onze nieuwe medewerkster op fotografisch gebied. De nieuwe winkel van den heer A. Köhler. Architecten de heeren Milder en Van Asdonk. Waarschijnlijk hebben de meesten onzer lezers uit de wijk Bloemendaal het nieuwe pand reeds beschouwd. Het mag er zijn. Onze architecten de heeren Mulder en Van Asdonk hebben eer van bun werk en wij twjjfelen niet of het gebouw zal blijken ten volle te beantwoorden aan de eischen door den heer Köhler gesteld. De winkel ziet er frisch en sierlijk uit. Een fraaie en degelijke ijskast, geleverd door de firma O. H. H. Stock te Rotterdam, waarborgt gezond vleesch. De mozaik-vloer en de heldere tegels verleenen den winkel dat aanzien van reinheid hetwelk zoo gaarne gezien wordt in dergelijke zaken. Ook de marmeren etalages verhoogen dezen indruk niet weinig, terwijl de practisch aangebrachte bovenraampjes voor een deugdelijke ventilatie zorgen. In den grooten kelder die zich onder den winkel bevindt is gezorgd voor een goede luchtverversching door kanalen die met de buitenlucht in verbinding staan, zoodat het vleesch niet verstikken kan. Wij twijfelen niet of het gebouw heeft op onze lezers denzelfden goeden indiuk gemaakt als wij bij de bezichtiging er van ondervonden. De schietwedstrijd van Bloemendaal Commando". Onder begunstiging van een mooien herfstdag werd Zon dag, 9 October op de schietbanen te Overveen, de jaarlijksche onderlinge schietwedstrijd gehouden door Bloemendaal Com mando". Dat was een groot verschil met verleden jaar, toen men voor de plasregens in 't onherbergzame duin beschutting zocht onder een paar oude, doorgeschoten schijven en de «kuilmenschen," anders geen benijdenswaardige verblijfplaats bezittende, benijdde om het droge plaatsje dat zij bezaten. Nu deed men echter voor z'n plezier een wandelingef je naar de plaats, waar een gedeelte der nederlandsche jongeling schap z'n opvoeding tot weerbare mannen ontvangt. Zelfs verscheidene dames, anders een ongewone stoffeering dei- schietbanen, behoorden tot de belangstellenden. Een echt gezellige drukte heerschte er in 't anders zoo verlaten liggende duin, nog verhoogd door de opgewekte muziek van «Crescendo" uit Bloemendaal, welke muziekvereeniging voor deze gelegenheid een matinée had aangeboden. Ook de burge meester, jhr. Bas Backer gaf door zijn tegenwoordigheid op de banen blijken van z'n belangstelling in den feestdag der vereeniging De wedstrijd had, dank zij de uitstekende zorgen der regelingscommissie, een regelmatig, gunstig verloop. 's Avonds half 9 waren de meesten der deelnemers, al of niet vergezeld van hun dame, weer present in de zaal van het hotel Welgelegen, om de behaalde prijzen in ontvangst te nemen en den avond verder in gezellig samenzijn te passeeren. De voorzitter van «Bloemendaal Commado" de heer A. Koolhoven, bracht, alvorens over te gaan tot het uitreiken der prijzen, namens de vereeniging dank aan schenksters en schenkers van prijzen voor dezen wedstrijd, o. a. Mevrouw Visser van Hazerswoude, de vereeniging „Bloemendaals Bloei," den heer J. J. L. ten Cate, Mej. Houtgraaf e. a. Spreker wees verder op den aangenamen geest welke er in de vereeniging heerscht. Deze was hem een aansporing geweest, om zijn oude plaats bij het uitreiken der prijzen weer te doen innemen. De heer A. J. v. d. Flier bracht met enkele goed ge kozen woorden hulde aan den voorzitter der vereeniging, daarbij den wensch uitsprekende, dat 't de vereeniging nog vele jaren gegeven moge zijn, den heer Koolhoven als haar voorzitter te bezitten. Nu de uitslag. Op de personeele baan behaalden M. Thoolen 45 p. (sigarenbeker op zilveren voetstuk) B. Vader, 43 p. (klokje); D. C. Houtgraaf, 42 p. (koperen fruitschaal); L. J. Koolhoven, 42 p. (schenkkan); D. Vader, 42 p. (2 schilderijen); J. Lindeman, 41 p. (étui met 12 lepeltjes). In den eerewedstrijd vielen medailles ten deel aan L. H. Koolhoven met 1Ó1 p.: C. Houtgraaf met 100 p. J. Lindeman met 98 p.F. Hekker met 96 p. en M. Thoolen met 95 p. Van den snelvuur-wedstrijd was de uitslag: M. Kokkelkoorn 1 p. L. H. Koolhoven 8 p.L. Rouwens 9 p.; B. Preenen 10; H. Kramer 10 A. Kruup10 F. J. van Buggenum 10; M. Stachelhausen10 H. Vader 10 punten In den rozenwedstrijd behaalde D. C. Houtgraaf 26 en L. H. Koolhoven 27 rozen, zoodat laatstgenoemde met de medaille van Bloemendaalsch Bloei ging strijken. Op de vrije baan behaalden L. H. Koolhoven 30 punten, D. C. Houtgraaf 30, H. de Vries 29, M. J. Doemen 29, J. Lindeman 29, M. Thoolen 28, J. Stals 28, F. Hekker 28, J. G. van Kessel 27, D. Vader 27, A. van Pelt 27, A. Kruup 26, A. Stachel hausen 26, J. Barnboorn 26, P. Bersee 26, C. J. Lindeman 26, F. van Buggenum 26. Na afloop der prijsuitreiking werden de aanwezigen nog onthaald op een 10-tal leuke voordrachten voor 1 of 2 per sonen, die zeer in den smaak vielen. En hiermede was de feestdag van Bloemendaal Commando ten einde, waarop de vereeniging met voldoening mag terugzien. In het Bloemendaalsch Verkooplokaal zal, gelijk per advertentie ïeeds is medegedeeld, op Maandag 17 en Dinsdag 18 October een veiling van antiquiteiten worden gehouden, die in haar soort zeer belangrijk mag worden genoemd. Zij heeft des avonds plaats, aanvangende op beide dagen ten 8 ure. Ook dit achten wij niet van belang ontbloot, omdat hierdoor aan de heeren die des daags voor hunne bezigheden elders geroepen worden, gelegenheid gegeven wordt de veiling te kunnen bijwonen. De kijkdagen zijn gesteld op heden, morgen en Maandag van 10 tot 3 uur; wij verwachten dat het die dagen en vooral op den Zondag niet aan belangstellenden zal ont breken. De veiling wordt, zooals bekend is, gehouden ten over staan van onzen notaris, den heer Wildervanck de Blécourt, onder leiding van den makelaar A. Overakker. Onze plaatsgenoot de beer Jac. van Kempen is voornemens te Bloemendaal op 31 October en 3 Januari a.s. liederen- avonden te geven, met medewerking van mevrouw Jeanne SalomonsonAsser uit Almelo, sopraan, den heer Ernst Wilhelmy, declamator, en den heer en mevrouw Hoek uit Birmingham, violoncel en piano. Den Bloemendalers wordt hierdoor de gelegenheid aange boden, om in eigen kring twee veelbelovende muziek-avonden bij te wonen. Mevrouw SalomonsonAsser en de heer Van Kempen zijn genoegzaam bekend, de heer Wilhelmy begint als declamator hier te lande naam te maken en de heer en mevrouw Hoek behooren tot de beste muzikale krachten in Engeland. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het loopen over verboden grondenhet rijden door het Bloeinendaalsche bosch (buiten de rijwegen); het rijden zonder licht; het ven ten zonder armband; het mishandelen van een dier en dief stal van koperkronen. Gevonden voorwerpen: Een linnen meetlint, adres te vernemen politie-bureau Overveen; terug te bekomen bij A. Peek, Kweekduinweg, een zilveren armbandeen gouden ring terug te bekomen bij W. Schippers, Meerenbergscheweg, een lorgnet bij W. Fontein, President Steinstraat 65. Verloren een wandelstok; twee snoeren koralen, Ned. Herv. Gemeente, Zondag 16 Oct. Kerknieuws. Voorm- I0 uur> de heer Loori cand. tot de H. Dienst, 's Avonds 64 uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 16 Oct. Voorm. 7 en 8f uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 16 Oct. Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Rurirfirliike Stand Van Zaterdag 8 October tot| BUlgenijKe stanu. en met Vrijdag 14 October. Geboren: z. van A. M. Smits en G. de Rooy; d. v: J. H. A. Gielen en C. M. Bos; d. van J. H. A. Kruimel en van I. van Oordt; z. van J. de Bock en M. J. Jones, Overleden: Abr. L. Romijn, 57 j., echtgenoot van M. Pruikemaker; M. van der Meij, 32 j., ongehuwd. Overleden in het Gesticht »Me er en ber g".| M. C. Fiebachse, 80 j., weduwe van K. L. Billiet M. Stammis, 32 j. Automobilisme, geregel autoval Modern Tooneel Ensemble. Tooneel. Bovengenoemd gezelschap zal, onder leiding van Willem Sloot en Johan Schmidt, Zondagavond a.s. een kunstavond houden in het Brongebouw, Behalve het voordragen van monologen o.a. De werkstaking van Framjois Coppée, zullen er met piano-begeleiding ver schillende opera-aria's gezongen worden, terwijl "óór en na de pauze een één-acter wordt opgevoerd. Hieruit blijkt dus dat het programma dien avond zeer afwisselend zal zijn en zeker geschikt is om het publiek een werkelijk genoeglijken Zondagavond te laten doorbrengen, Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Schouwburg Jansweg. Het was ongetwijfeld een teleurstelling voor velen dat de voorstelling van Faust niet kon doorgaan. Maar de Duitsche Opera die Donderdagavond met Tiefland kwam, heeft ons voor dit verlies volledig schadeloos gesteld. Het was een opvoering die in alle opzichten voldeed. Du muziek is van groote beteekenis. De heer Philip Loots zegi in Haarlem's Dagblad van gisteren er o. m. het volgende van: Eugen d' Albert kenden we al lang niet enkel bij reputatie maar, dank onze Bachvereeniging, ook door persoonlijke erva ring, als een der allergrootsten onder de pianisten van onzen tijd. Van zijn arbeid als componist wisten we tot heden niets of heel weinig. En toch behoort deze kunstenaar niet tot de instrumentaal-virtuozen die, voor afwisseling, óókj wel eens com- poneeren. Hij was misschien reeds vroeger componist dan pianist van beteekenis; want als 17 jarig jongmensch trad bij reeds met een eigen piano-concert voor het publiek. Sedert schiep hij onderscheidene werken voor orkest, klavier en zang, en het muziekdrama „Tiefland", dat wij gisteravond door de Duitsche Opera van Amsterdam directeur: Henri Maal in onzen Schouwburg opgevoerd zagen, is de vijfde of zesde vrucht van zijn productiviteit op dit terrein. Met eerbied en bewondering zijn we vervuld geworden bij de kennismaking met dit rijke talent. „Tiefland" is in modernen geest geschre ven. De zangstemmen zijn doorloopend declamatorisch behan deld; maar de wijze van zingend-zeggen is altijd volmaakt ongedwongen en frappant van uitdrukking; en waar bij wijlen de spraakmelodie tot zelfstandige muziek uitgroeit, daar wordt gewoonlijk een dramatisch hoogtepunt bereikt, dat nog lang de omgeving blijft beheerschen. Gaarne zou ik nog iets zeggen over de muziek op zich zelve: over de mooie, klare melodische belijning der verschillende motieven, over de frischheid van het orkestraal coloriet, dat nooit ook niet in de „donkerste oogenblikken" tot wan klank wordt vertroebeld. Maar ik moet mij beperken tot de ver klaring, dat D'Albert's muziek mij den geheelen avond door geen oogenblik heeft losgelaten. De opvoering had veel succes. En geen wonder. Solisten,' koor en vooral het orkest waren als om strijd voortreffelijk. Waarom was de zaal nu weder zoo slecht gevuld? De sublieme vertolking had een propvolle verdiend. Onder de aanwezigen merkten we de heeren L. Schlegel en W. Andriessen op. De avonden van Solser en Hesse kenmerkten zich door een geheel gevulden schouwburg. Ontzaglijk was de bijval die aan dit tweetal onzer eerste komieken geschonken werd. Voornamelijk viel dit ten deel aan de klucht Heb je 't Kind al gezien, waarin men niet genoeg of de vrouwenrol van Solser of de lange Toon-creatie van Hesse te bewonderm wist. Deze artisten mogen zich wel in de populariteit van het haarlemsche publiek verheugen We krijgen Maandag Royaards met de zijnen in een stuk van Heyermans te zien. 't Is in het bekende Schakels vroolijk spel van den huiselijken haard. Omtrent de rol verdeeling kunnen we naar de advertentie verwijzen. Voor 't overige spreken 't stuk en de goede vertolkers er van voor zich zelf. Als een buitengewoon iets kunnen wij de voorstelling van Stoel en Spree beschouwen. Dit door geheel Nederland geliefde artistenpaar zal ons Dinsdag met een gedeelte van Dicken's beroemden roman David Copperfield bezighouden. Naar wat wij over de voorstellingen van dit stukje kinder leven elders gegeven in de bladen hebben gelezen, moet de bijwoning er van, ook voor niet te jeugdige kinderen, werkelijk een genot zijn. Moge de schouwburg met de ge noemde voorstellingen nu eens flink bezet zijn. «Elck heeft nu tog wat wils en alles is van goeden clanck". Wat wil men meer? Naar men ons n ededeelt, zal de heer Cats in December a.s. in den Schouwburg opvoeren de beroemde opera Hans en Grietje van Humperdinck. De repetities beginnen reeds heden Zaterdag. De regie is in handen van den heer Jan van Dommelen te Amsterdam. Bij Albe rts-Frè res. De bioscoopvoorstellingen van heden (men verzuime niet de advertentie omtrent enkele bijzonderheden te raadplegen) geven iets nieuws. Onder de gewone stukken bevindt zich een van een bijzonder karakter, aan welks vervaardiging groote zorgen besteed zijn. Het zijn de hoofdmomenten uit het bekende drama van Franijois Coppée, De slaking der smeden, die de film geeft De tooneelen van strijd en actie spelen zich af in een reusachtige smederij, waardoor het aangrijpende meesterwerk geheel tot zijn recht komt. De heer Albert Ainé heeft zich eveneens meer dan gewone moeite gegeven wat zijne explicatie betreft en zal het omvang rijke werk geheel door een onderhoudende voorlichting ver duidelijken. Hij heeft hiervoor de verdienstelijke vertaling van Willem van Zuijlen gekozen. Deze vertooning zal onge twijfeld geducht pakken. Een ander merkwaardig nummer is De straf van den Samourai, in natura opgenomen te Tokio, waar dit japansche treurspel door artisten van het Mikado-Theater gespeeld werd. KLEIN U(| SIERLIJK »IU ter vervangini de oude koold lampen op ka labres, itc. Herplaatsing wegens Naar wij vernemen heeft de heer J. W. A. Kalff, lid van den raad van administratie der H. IJ. S. M., te Amsterdam, het beschermheerschap over de Muziekvereeniging van H. IJ. S. M.-personeel «Crescendo" te Haarlem aanvaard. Wij wenschen deze jonge vereeniging die zeer zeket zulk een bescherming noodig heeft, hiermede geluk.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2