MET PENSION- EN WONINGGIDS D li i Nieuwsblad voor AERDENHOUT BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten li aargang. ZATERDAG, 22 OCTOBER 1910 NoT42 VtM «t. liet Bloemendnalsch (deekblad. k' I' Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mede deelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. liet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Professor Bolland heeft zich or vrienden bereid verklaard op Maandag- er wijsbe- avonden te Haarlem te komen geerte. spreken. Allen vrienden der wijs begeerte uit Haarlem en omstre- (dames en heeren) die in beginsel genegen zijn en cursus mede te maken, wordt verzocht vóór nderdag as hun naamkaartje te zenden aan het •eau van ons blad. Plaats en tijd der eerste samen- nst zal in ons volgend nummer en in het Ha ar m's Dagblad van a.s. Zaterdagavond worden itend gemaakt. Agenda. BLOEMENDAAL. ndag 23 October, 2'/2—4'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Mgelijks geopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel ling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith, rnderdag 27 October, 7 uur. Hotel Harten lust. „IJs- nb Hartenlust." Vergadering. HAARLEM. oloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10- 4 ure. nseum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks upend van 10—4 ure. Museum van Schilderij en en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon- >gs van 12—3 kosteloos. Bis- hoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Suds-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Tcyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags on Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—-4 ure. Drinkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 7—10 uur 's morgens en 3—5 uur 's avonds. Zaterdag 22 October, 8'/, uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Albers-Frères. De staking der smeden, f 0.75,0.50, 0 25. Zondag 23 October, 8'ƒ4 uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. De staking der smeden, f 0.75, 0.50, 0.25. n.m. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Zondag 23 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser en Hesse. Heb je 't Kind al gezienl Am- sterdamsche schets, f 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50, 0.35. Zondag 23 October, 8 uur. Brongebouw. Uitvoering door de Muziekvereeniging „De Postharmonie." Dir. J. Blad, met medewerking van het Duo Wesselius. Na afloop bal. Introducties f 0.35. Maandag 24 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. (Abonnementsvoorstelling) Nederlandsche Tooneelvereeni- ging. De roode Petklucht. Maandag 24 October, 8 uur. Concertzaal de Kroon. Weldadigheids-concert ten voordeele van de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen." f 1.50, 1. Woensdag 26 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Duitsche Operette gezelschap. Dir. Hans Edmund. Das Musikantenmadel. Operette, f 2.50, 2.1.50, 1.25, 1. 0 75, 0.50. Donderdag 27 October, 8 uur. Concertzaal de Kroon. Ie soirée muzicale E. A. Cats, met medewerking van de dames H. Roll en A. Ris—Roll. Vrijdag 28 October, 8'/4 uur. De Kroon. Elite-bioscoop- voorstelling Alberts Frères. Zaterdag 29 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Abon nementsvoors telling) Rotterdamsc.h Tooneelgezelschap Dir. P D. van Eijsden. Het heilige Woud. Toekomst-blijspel. Verwacht: Zondag 30 October, in den Schouwburg Jansweg: Agnes Sorma met Monna Vauna. De raadsverkiezing. Met voldoening hebben wij vernomen, dat de heer mr. Jacometti tot lid van den raad is gekozen, met welk feit wij bem van harte gelukwenschen. Over de verwachtingen die wij van hem koesteren behoeven wij, na ons hoofdartikel van de vorige week, niets meer te zeggen. De heer Jacometti zal den raad leeren kennen als eene vergadering van mannen met wie het onder de welwillende leiding van onzen burge meester aangenaam is om te gaan. De onderlinge verstandhouding der leden is er geregeld zeer goeddit kan alleen zoo zijn in eene vergadering waarin op den duur elk lid overtuigd is, dat elk ander lid door samenwerking slechts poogt het belang der gemeenschap te bevorderen. Wij zouden ons in den persoon van den heer Jacometti ver gissen, wanneer wij niet verwachten, dat van hem weldra in menig opzicht al moge dit niet dadelijk naar buiten blijken leiding zal uitgaan. De mogelijkheid daartoe maakt juist het vervullen van zijn post zoo aangenaam. Voor het overige meenen wij er op te mogen rekenen, dat verstandig Bloemendaal, waartoe wij allen rekenen, die niet handelen met vooropgezette partijzucht, van stonde af aan meer dan tot dusver zich zal laten gelegen liggen aan de belangen der gemeente en de wijze waarop zij door onze vertegenwoordigers, in woord of in daad, in commission of in openbare vergaderingen worderi behartigd. Tua res agitur Uwe zaak wordt daar behartigd Dat is het, wat de Geest der waakzaamheid met den wijsvinger naar Overveen gericht, vooral de ingezetenen der wijken Bloemendaal en Aerdenhout toeroept, wijken, waar in tegenstelling met de wijken Vogelenzang en Overveen in talloos velen het bewustzijn leeftwij leven in en uit het heden met maar niet onder of boven onze tijdgenooten. T. Plaatselijk Nieuws. Verstraeten's vliegtoestel zichtbaar te Bloemendaal. Wij ontvingen van een geacht inge- I zetene de volgende mededeeling, die wij gaarne plaatsen »Ik ben ook gaan kijken naar het vliegen van prof. Ver- straeten. In hemelsbreedte ligt dat vliegterrein aan den Sehoterweg vlakbij (ongeveer tegenover het bloemendaalsche station), maar om er te komen van Bloemendaal zijn het en van het noorden en van het zuiden gezegende afstanden. Daarom trokken velen met mij naar het bloemendaalsche station en wij zagen het prachtig, vlak voor ons. Maar- onwillekeurig kwam dan tevens de gedachte op welk een profijt zouden en de inwoners van Schoten en die van Bloemendaal kunnen hebben van een weg al'-taar tusschen hunne gemeenten Om een paar dingen te noemen, zouden de Schoterkwartier- ders gebruik kunnen maken van het bloemendaalsche station en de bloemendaalsche zieken van de Schoterlighallen. Het verkeer tusschen beide gemeenten zon sterk toenemen, ook ten voordeele der handeldrij venden en logementen. Voor zoo'n kleinen afstand kpnnen de kosten toch nooit belang rijk zijn 1" We komen wel eens later op deze belangrijke aangelegen heid terug. Door de kleintjes der 1 ceDts-vereeniging Door kleintjes groot" is a°n het lighalfonds, ten behoeve der verpleging van minvermogende longlijders uit Haarlem en omstreken, afgestaan hun oogst over de maand September j.l., groot f 75.50. Bij Verstraeten's portret. Verstraeten heeft over Schoten en Bloemendaal gevlogen en gedurende de vliegweek te Bloemendaal gewoond. Het is dus niet meer dan een staaltje van onzen plicht zijn, naar wij meenen, goedgelijkend portret in ons zich daartoe zoo uitstekend leenend blad op te nemen. Wij voegen daaraan toe een woord van instemming met zijne voorzichtigheid. Hooger, langer, sneller te vliegen dan anderen vóór hem hadden gedaan, het is in Verstraeten niet opgekomen maar zijn benaming van professor, dat wil zeggen tot geleerd onder richt geroepen en dus bezadigd man, heeft hij eer aangedaan. Hij heeft aan de belangstellende Bloemendalers en Schotenaais laten zien dat een mensch onder met verstand gemaakte vacte vlerken kan drijven op de lucht, en dan betrekkelijk naar willekeur kan wenden, stijgen en dalen, wanneer zijn toestel gedreven wordt door een razend rondwentelende schroef en deze nimmer faalt. Wij wisten dat allen wel, maar het is ons nu vertoond. Wanneer wij in den waan verkeerden, dat de lucht nu ^veroverd" is, heeft hij ons ontgoocheld, wanneer wij te dien aanzien wat twijfelend gezind waren heeft hij ons de zekerheid gegeven, dat de lucht gelukkig nog niet veroverd is, dat er dus nog gelegenheid voor den mensch bestaat om zich eens echt te ontspannen door met een gasbal op te stijgen, zonder daar boven door een anderen vliegenden tweebeen omvlerkt, bevleermuisd, beloerd, bekletst, beklad, in het kort beriems- dijkt te worden, welk nieuw in Haarlem en omstreken ver staanbaar werkwoord elke handeling aangeeft die van het begin tot het eind niet alleen van adel, maar ook van fatsoen, smaak en verstandig overleg gespeend is. De gewaarwording, dat het vliegrijtuig zich voortspoedde over den grond, maar de aarde als door een enkele hand beweging van Verstraeten naar beneden zakte en hij zelf bleef drijven, was vol stemming. Razend reutelde zijn toestel verder. Daarna kregen wij in werkelijkheid wat wij in levende beelden-schimmen reeds meer hadden gezien het drijven en draaien van het zweeftuig met zijn ragge spijltjes en vlakke dekken hoog in de witte lucht. Doch het slot, het welbewust nauwkeurig op de zelfgekozen plek in snorrende maar vaste vaart nederdalen op het groene land te midden van die duizenden menseh-poppetjes, wier verstand had genoten en wier levenslust was verhoogd, dat was een grootsch oogenblikneen, het was meer, het was een moment. Zoo be grepen het ook de zes en tachtig honderd achtsteribbianen, die aÜ9 van bestuurswege geplante ijzerdraden en veldwachters ten spijt na de laatste daling op Zondag in één wervelwind bet zoogenaamde officieels veld overstroomden, huppelend, hollend grijpend en reikhalzend zich samenpakkend in éénen kloen met Verstraeten zijn toestel en eenige met badientjes slaande heeren als middenpunt. Zoo stormden eens de Joden door de droge bedding van de Roode Zee naar het beloofde land. Aan Verstraeten onze groet. Hij heeft zich slechts in éen opzicht vergist, door zich nl. te stellen onder leiding van een haarlemsch comitéde voorbereiding, de regelmaat in den gang van zaken, de inrichting van het veld, de orde, alles liet veel te wenschen over. De pers van de tijdelijke woonplaats van Verstraeten was zelfs niet genoodigd. Stel Volksgezondheid. Er bestaat in het welvarendst en dichtst bevolkte gedeelte onzer gemeente een allervieste toestand die dringend eischt ingrijpen van hooger hand. Voorbij de Voorbuurt ligt de zoogenaamde haven, ook wel het haventje van Rouwuns genoemd, waarin naar men ons mededeelt van uit ver schillende perceelen aan den Bloemendaalschen straatweg alle mogelijke vuil wordt geloosd. Is zulks, zoo dikwijls het water in die poel niet met kroos bedekt is, een onooge- lijk gezicht, gevaarlijk wordt dit wanneer zooals in den laatsten tijd geregeld geschiedde in de van die poel uit- loopende sloot andijvie wordt gewasschen. Wanneer men zich indenkt wat er zoo al voor vuile en besmettelijke stoffen kunnen te voorschijn komen uit be woonde perceelen, rilt men bij de gedachte aan het mogelijke lot der andijvieeters. Tot overmaat van viesheid wascht de man, die te Bever wijk woont en den tuin vanjden heer Ronwens als kweekerij heeft gehuurd, de gewonnen andijvie vlak bij het in de sloot uitloopende privaat in gebruik bij de werklieden van de firma Van der Werff Co. Op zijne verkeerde handeling gewezen antwoordde de man dat hij het gevaar niet inzag, daar andijvie niet anders dan gekookt wordt genuttigd. Smakelijk eten De heer De Wild, hoofdonderwijzer te Vogelenzang, vraagt overplaatsing naar Overveen, ZEd. heeft daartoe bezoeken gebracht bij alle raadsleden, en bij de schoolopzieners. De moeilijke vraag voor den Raad is of het belang van de school te Overveen en van dit zich steeds uitbreidend gedeelte der gemeente samenvalt met den persoonlijken wensch van den heer De Wild en zoo neen hoe men dezen naar men ons mededeelde te Vogelenzang in verschillend opzicht goed geplaatsten onderwijzer eene mogelijke teleurstelling zal kunnen vergoeden of besparen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1