Co!'I ïcëër- ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. beerstraat 32. rs. INRICHTING 's Orgels .OKAAL 'asscherij liet aanleeren van talen vervangt de hooi een verbhif in land. A PIE, POSITOBANK. 0 n Kunsthandel Haarlem PRINS-POEDEL, l, Nov. 1910, EN Lzn. WARNIER, ■(If latafels, gla- jge met speel- eukenfornuis- >n eetkamer- 10 tot 1 uur. gebracht en RSTEEG. I ïderen steed NEMAN, ICA en*. Ï-ARTIKELEN 35. HAARLFiVSu t TBESTRALING, <undig toezicht. UDE GRACHT SB. AARLEM. - e en smakeilr IVERANCIERS Telefoon l;di4S. ET HECSC, HAARLEM. cht 118. - Telefoon 1338. e reparatie inrichting in door het geheele rijk. ►OOIi' I. - HOOFDDORP, f idissements Rechtbank Waveren, te Haarlem. Levenkamp. I. Belast zich met Je litenland. Belast zich in provisie van: 1/16 1/8 °/0 over nominaal i :ëel bedrag voor foD se: V en nagezien met het 0 ;ie. Opent rekening- a ieiscredieten. Open! prolongation. Neemt t safe-loketten tegen V rarinrichting is voor IX2l/2 en van 2—4 uu". 0 i>ooooo enz. Iboeken. ren en restaureei-en ekverkoopinge: ACHTING. 4e jaargang. ZATERDAG. 5 NOVEMBER 1910 No. 44 Het Bloemendaaluh Ueekblod. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lü Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal -:- -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende -:- -:- Ged Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. -:- -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Allen die zich met ingang van I Januari 1911 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers kosteloos. Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 6 November, 2'/j4'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Zondag 6 November, v.m.9 uur. „Bloemendaal-Commando." Gecombineerde wandeltocht dooide afdeelingen Bloemen daal en Haarlem van Volksweerbaarheid. Afmarsch van „Hotel Hartenlust." Woensdag 9 November, 2—4 uur. Bewaarschool Bors- ki Sillem-stichting. Bezichtiging van de handwerken voor de „Martha-Krans"-verloting. Donderdag 10 November, v.m. 10 uur. Bloemendaalsch Verkooplokaal. Openbare verkooping ten overstaan van den notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, onder leiding van den makelaar A. Overakker. OVERVEEN. Maandag 7 November, 9| uur. Hotel Van Ouds het Raadhuis. Overveen. Afdeeling OverveenBloemendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Vergadering. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10— 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Museum v an Schild er ij en en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groole Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags «an 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Drinkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 5 November, 8'/j uur. De Kroon.Bioscoop voor stelling Albers-Frères. f0.75, 0.50, 0.25. Zondag 6 November, 8'ƒ4 uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. 10.75, 0.50, 0.25. n.m. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Zondag 6 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. (Abonnementsvoorstelling) N. V. „HetTooneel," dir. Willem Royaards. Mercadet. Comedie. baandag 7 November, 74 uur. Gebouw Ned. Her v. ge m. Nieuwe Gracht 3. Cursus prof. G. J. P. J. Bolland. I nsdag 8 November, 8 uur. De Kroon. Tweede Liederen- avond Gerard Zalsman. f 2. Woensdag 9 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Wiener operette. Dir. Georg Braan. Die keusche Susanne. Operette, f 2.50, 2.1.75, 1.50, 1.0.75, 0.40. Woensdag 9 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. „Het Tooneel." Dir. W. Royaards. (Buitengewone voorstelling) Marsyas. Mythische comedie. f 3.2.50, 2. 1.75, 1.50, 1.25, 0.75, 0.50. Woensdag 9 November, 8 uur. De Kroon. Haarlemsehe Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep." Momus-Avond. Donderdag 10 November, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Eerste Concert Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap." Residentie-orkest onder leiding van Mr. Henri Viotta, met medewerking van Miss May Harrison, violiste uit Berlijn, f2.(Men zie voor verdere prijzen de advertentie). Donderdag 10 November, 8 uur. Brongebouw. Concert Haariemsch Muziekkorps. Vrijdag 11 November, 81/, uur. D e Kroon. Elite-bioscoop voorstelling Alberts Frères. Vrijdag 11 November, 8 uur. De Kroon. Voordracht met lichtbeelden door den aëronaut kapitein Spelterini. VOETBAL. 1° Ronde Holdert Beker. BLOEMENDAAL. Zondag 2 uur. B.V.V.„Hengelo." (Hengelo) (terrein aan den Meerenberschenweg). HAARLEM. Zondag 2 uur. „Haarlem"—H.B.8. (Den Haag) (terrein aan den Schoterweg). LUCHTVAART. EDE—LUNTEREN. Verwey Lugard'svliegkampen. Nationale vliegdemon- straties op 9, 10 en 11 November. SOESTERBERG. Verwey Lugard'6 vliegkampen. Idem, op 11, 12, 13 en 14 November. Onze vrienden zullen eene belangrijke Aail de lezers, wijziging bespeuren in het hoofd van ons blad. Van nieuwsblad voor Bloemen daal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang 'en daar rondom liggende gemeenten is ons blad geworden: Onaf hankelijk orgaan voor Nederland". De toename van het aantal onzer lezers buiten Bloemendaal en Haarlem en de vermeerdering der belangstelling in ons blad op tal van andere plaatsen in Nederland en zelfs daarbuiten, heeft ons doen besluiten den titel met den inhoud meer in overeenstemming te bren gen. Intusschen zullen de belangen van Bloemendaal en Haarlem niet op den tweeden rang worden geschoven. Het hemd blijft nader dan de rok. De tot dusver in ons blad opgenomen Woninggids voor Bloemendaal blijft daarbij uitkomen, al wordt zijne ver schijning niet meer in het hoofd van het blad aangekondigd. Wij blijven ons beginsel vasthouden dat wij behalve den gewonen abonnementsprijs van f2.50 per jaar voor hen die het minder goed kunnen betalen tot een beperkt aantal abonnementen hebben voor f 1.per geheel jaar. Evenals vroeger weigeren wij zelfs niet een ernstig verzoek van den weetgierige die ons blad gedurende een jaar kosteloos wil ontvangen, wanneer ons blijkt dat ook de betaling van f 1. per jaar voor den aanvrager bezwaarlijk is. Wij stellen thans weer voor 50 lezers een kosteloos abonnement beschikbaar. Zij die daarvan gebruik willen maken, moeten schriftelijk onder vermelding van hun nauwkeurig adres hun naam op geven aan ons bureau gedempte Oude [Gracht 63 te Haarlem vóór 1 Januari 1911. Onze Prijsv ragen. De prijsvragen, door ons uit te schrijven, zullen zich in den regel bewegen op wetenschappelijk gebied of \erband houden met belangrijke vraagstukken die zich bij meer intieme kennismaking met verschillende maatschappelijke aan gelegenheden opdoen. De beoordeeling of een prijs inderdaad verdiend is, berust uitsluitend bij onzen hoofd-redacteur, aan wiens beslissing de deelnemers zich onvoorwaardelijk onderwerpen. Alle inzendingen worden eigendom der redactie. Eerste p r ij s v r a a g. Een som van f 100.— wordt uitgeloofd voor haar of hem die vóór 1 Februari 1911 bij ons inzendt een volledigen staat met bijvoeging van 2 kaarten op de schaal van 1/600 der werkelijke gróótte, de eerste aan gevende den toestand op een datum in 1890 en de tweede aangevende den toestand op een datum in 1910, waar uit nauwkeurig en duidelijk blijkt, welke binnen de gemeente Haarlem gelegen onroerende goederen op die data kadastraal bekend waren als eigendom van roomsch-katholieke instellingen, als kerken, orden, congregatiën, stichtingen, gast- of godshuizen of hare besturen of als eigendom van bekende roomsch-katho lieke ingezetenen van Haarlem. De antwoorden worden niet onderteekend, doch moeten voorzien zijn van een spreuk. Op een begeleidend gesloten briefje dat den naam van den inzender behelst, moet dezelfde spreuk voorkomen. Eerste bericht in zake de boekerij van het Nut. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bezit 65 kleine boekerijen, elk van honderd deelen, deels bestemd om door volwassenen, deels om door kinderen te worden gelezen, flinke degelijke boekeu, die den winter in menig gezin kunnen opvroolijken en veredelen. Dit is nu eens iets voor mensohen die niet rijk zijn. De ingezetenen van Bloemendaal, groot of klein, vrouw of man, jongens of meisjes, die daarvan geregeld gebruik willen maken, kunnen reeds heden en verder alle dagen der volgende week zich opgeven bij den boekbeheerder den beer P. Tideman, Vijverweg 7. Zij ontvangen dan een leeskaart, waarop hun naam en woonplaats wordt gezet, met een reglement en een lijst waarop de titels der boeken met een nummer [voorkomen. De uren voor het balen en terugbrengen der boeken ten huize van den boekbeheerder zijn voorloopig bij wijze van proef vastgesteld op Woensdagnamiddag van 56 en van 771/2 uur. Het is gewensebt meer dan een boek tegelijk aan te vragen voor bet geval dat bet meest gewensebte reeds uitgeleend mocht zijn. Men behoeft zich niet persoonlijk voor deelname aan te melden, maar kan dit ook per briefkaart doen, mits met duidelijke opgaaf van naam en adres. Van degenen die daartoe niet in staat zijn, wordt geen betaling gevorderd, van ben die daartoe wel in staat zijn wordt verwacht, dat zij iedere week of iedere maand iets betalen, zij mogen zelf bepalen hoeveel. Zegt bet voort Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 6 Nov. Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen, 's Avonds 6-| uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 6 Nov. Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 6 Nov. Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. FEUILLETON. 22) naar bet Franscb van EDOUARD LABOULAYE. Achttiende Hoofdstuk. Het nut der honden uit een letter kundig oogpunt. De honderd twee deputaties daalden al gon zende de trappen van het kasteel af. Hiacint begon adem te scheppen,- toen de opperkamer- beer hem de nadering van eene vertraagde deputatie kwam aankondigen. De directeuren en professoren der beroemde normaalschool van Goudvreugd wensebten hunne eerbiedige hulde aan de voeten Zijner Majesteit neder te leggen. „De duivel hale hen!" sprak de vorst. Ik zal hun de woorden van Zijne Majesteit overbrengen, antwoordde de opperkamerheer zonder blikken of blozen. Wacht even, sprak Blindevink. Zijne Majes teit heeft misschien vergeten dat zij zich op tweejarigen leeftijd welwillend heeft aangeboden om beschermheer dezer school te zijn welke de wereld ons benijdt. Na met zooveel hartelijk heid honderd twee deputaties ontvangen te hebben, zou bet bard en wellicht onstaatkundig zijn de honderd en derde de deur te wijzen. Ontvang haar zelf, ridder, sprak Hiacint, en beneem baar den lust mij een andermaal lastig te vallen; ik draag u al mijn gezag over." En hij liep heen, vroolijk als een scholier, luchtig als een minnaar. De bezoekers werden binnengeleid. Aan het hoofd der boogleeraren trad de directeur der, school, de beminnelijke en geestige Facetus, naar voren. Hij was een kieskeurig epicurist die aan alles twijfelde, voor niemand bewonde ring koesterde en meende dat hij alleen in de wereld geest bezat. Gezocht schrijver, meester in sierlijkheid, arbiter elegantiarum, wist hij ge makkelijk weg met moeielijke letterkunde. Hij had Tacitus als kinderspel beschouwd, en in twee dikke deelen aangetoond dat Augustus de republiek had gered door het keizerrijk te stichten, dat Caligula een schrander financier, Claudius een oordeelkundig ou Ibeidkenner, Nero een al te gevoelige zoon en een groot miskend kunstenaar was. Zijn persoon was even elegant als zijne geschriften; hij was geparfumeerd als een Romein uit den tijd van verval; men zou hein voor een jongen patriciër gehouden hebben, wanneer hij niet een gouden bril, een zwarten rok en verlakte laarzen had gedragen Hij hield een papier in zijne hand en zocht met zijne oogen den vorst, toen Blindevink met de deftigheid van een overheidspersoon liera aldus aansprak „Mijnheer, mag ik 11 verzoeken uwe rede voor te lezen? Men heeft heden zoovele ongerijmde aanspraken ten gehoore gebracht, dat het nood zakelijk is voorgekomen eene censuur in te stellen, ten einde voortaan den koning slechts zoodanige redevoeringen aan te bieden als Zijner waardig te achten. Zou Zijne Majesteit dan aan onze gevoelens twijfelen? riep Facetus uit. De hemel beware mijantwoordde de advo caat; Zijne Majesteit weet dat hare goede Nor maalschool nooit veranderd isde hoogleeraren steunen het gezag, de kweekelingen maken op positie, de eersten jagen een ridderorde, de andere de vrijheid na; dit is in den regel. Spreek." Facetus vroeg zich zelveh af of men niet den spot met hem dreef, maar wanneer een minister spreekt, is men verplicht te gehoorzamen; hij ontvouwde zijn papier en begon met vaste stem „Sire, Om dezen grooten feestdag waardiglijkte vieren, wordt eene meer wegende stem dan de onze vereischt. Welk gewicht gebruikt gij om uwe stem te wegen? hoe bepaalt gij hare zwaarte? vroeg Blindevink. Mijn hemel, Excellentie, welk eene veronder stelling, antwoordde Facetus, verbaasd over de onwetendheid van den minister. Eene meer wegen de stem wil zeggen de stem van een meer wegende persoon, dat- is van iemand van meer gewicht, meer gezag, meer invloed dan ik. Maar waarom zegt gij dan niet liever dood eenvoudigwordt eene stem vereischt, welke meer in vloed kan uitoefenen dan de mijne? Excellentie, dit alles hebben wij veranderd. Om eene verouderde taal te verjeugdigen, hebben wij nieuwe spreekwijzen, ongewone vormen uit gevonden. Wij vervormen de zelfstandige naam woorden tot werkwoorden, de werkwoorden tot bijvoegelijke naamwoorden, de bijvoegelijke tot zelfstandige naamwoorden, en door middel van deze vernultige stoutheden, vervormen wij de platheden van de gemeenzame taal in eene kiesche en geheimzinnige spreekwijze. Ieder, die ons kent, roept dadelijk uit: „Ziedaar de stijl der normaalschool! Alleen dadr schrijft men op deze wijze." En zijn papier weder opnemende, las hij het volgende: „Bij gebreke van het talent, dat wij missen, zij het ons veroorloofd Uwe Majesteit hier onze zeer afzonderlijke bewondering en onze be dwongen geestdrift over te brengen... Hum! hum! zeide Blindevink: Bedwongen geestdriftdat riekt naar oppositie. Ten tijde van den beminnelijken Nero zou men hierop eene fraaie, kleine beschuldiging van gekwetste maje steit hebben gebouwd. De koningen houden er niet van, dat men zich bedwingt, wanneer men hen aanbidt. En wat beteekent eene zeer afzonder lijke bewonderingIk versta die woorden niet recht; zij klinken mij verdacht. Excellentie, zeide Facetus, deze woorden zijn zoo onschuldig mogelijk; de zin daarvan is niet twijfelachtig; tegenwoordig is al wat niet alle- daagsch is, bijzonder of particulier is heden ten dage algemeen in de mode. Alleenpartten«sen„deschare die vervloekt is, omdat zij de wet niet kent" mogen spreken van bijzonder of particulierer is een klad in die woorden gekomen. Zoo zegt men: de koning zal in een bijzonder gehoor ontvangen het Ministerie is gunstig gezind aan de bij zondere school, want het overweegt, wat het zal kunnen doen om aan de gemoedsbezwaren van honderd duizenden te gemoet te komen zonder zich te storen aan de gemoedsbezwaren die daardoor bij duizend en duizend anderen worden opgewekt; de oppositie doet verkeerd zich op particuliere brieven te beroepen, al heeft eene vroegere oppositie zich op particuliere gesprekken beroepen; de koning stelt een bijzonder ver trouwen in zijne ministers, dat is nog een ander dan een gewoon vertrouwen; een diplomatiek beleid, dat vroeger in het algemeen werd afge keurd, wordt thans weêr in het bijzonder gelaakt. Men kan de Officiëele Waarheid niet lezen, of het wemelt van het woord bijzonder. Daar moet een eind aan komen. Er is nog onlangs in de Kamer gezegd door een afgezonderden afgevaardigde: er moet een eind aan komen, oin in het bijzonder leven te wroeten en de publieke zaak moet aan de particuliere zaak vreemd blijven. (Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1