Prof. 3olland te Haarlem. Er is iets gebeurd in Haarlem en Omstreken. Haarlem, is dat niet de stad van den druk van Rome en van de vrees voor het socialisme? Van de inzakking van het liberalisme, dat tusscben die twee in zit als de gebeten hond Ik bedoel maar te zeggen, is eigenlijk ouderwetsck Haarlem op gees telijk gebied (dat dus niet heeft te maken met bij elkaar komen eten en danspartijen) niet een groote zwijgende? Wordt niet vaak de nabijheid van Amsterdam aangevoerd als reden daarvoor, alsof de haarlemmers dan wel naar Am sterdam gaan om daar geestelijk te doen (b.v. bij Van Laar of bij Riche)Maar is 't ook niet in en om Haarlem dat sinds jaren neerstreken artiesten, wetenschappelijke men- schen, knappe, praetische vakmannen, vrouwen met de be hoefte om hun leven toe te wijden aan een groote zaak, onderwijzers, leeraren, velen die buiten geestelijken omgang, d. w. z. buiten woorden met geest of zin niet leven kunnen Zoo is het, maar een onzelfzuchtig, encyclopaedisch denker, enthousiast voor de idee der vrijheid, ontbrak, wiens men- schelijke figuur zich niet als genie of neergedaalde engel, doch in alle gewoonheid van bet mensch-zijn presenteerde, als een wiens persoon het Goddelijke licht vrij door-laat. En zoo zat er altijd nog een klein veertje in hun hersen-mecanisme vast, ze dachten er wel te komen, maar ze waren er niet en zonder hulp van buiten konden ze er niet komen. Die hulp is gekomen, het touwtje is doorgekniptde ge zichten, door den druk en door de vrees gewend om strak te staan, hebben zich ontplooid, in de oogen is een schitte ring te zien. Dat heeft niet Bolland gedaan, maar dat heeft de zuivere rede gedaan, die hij door zijn lichaam kan laten heenspelen. Wij geven zijn portret zooals het staat vóór in zijn Zuivere Rede, een boek voor vrienden der wijsheid". Hier staat voor u de boetprediker, die de dierlijkheid en de zieligheid van uw mensch-zijn niet kan uitstaan en ze wil striemen en geeselen tot de geest zich in u openbaart. Hier staat voor u de profeet, die u het eeuwige leven aankondigt, maar niet om het u te doen beleven hiernamaals of alleen-in-de- kerk, maar het u aankondigt als het leven van uw leven, als den steeds stroomenden bron van uw bestaan, dien ge altijd in u hebt; bij is boven die twee uit de wjjze, die met het edelste spel van zinvolle woorden ver van al de nietige klein heden van de dier-ziel af en te dien aanzien ironisch (want nog niet geheel daarvan af, dat kan niemand) u het spel der rede voorspeelt als een vader het zijne kleine kinderen zou doen, hij speelt het u voor en, eerst onbewust, allengs bewust, speelt ge het na. En zeg nu niet: o nu is Bolland in eens weer alles, 'en »de anderen" zijn nu zeker niets; »de anderen," het zijn dan degenen, die zeggen dat Bolland niets is! »De kracht der dingen is in hun bevestiging." Wij houden ons bij hem die ons pakt in ons geheele drie ledig mensch-zijn van dier, ziel en geest, en die aan ons uiteenrafelend verstand de ondergeschikte rol toebedeelt waarin het alleen redelijk fungeert, aan hem, die ook in »de anderen" het betrekkelijke waardeert. Voor wie meenen dat Bolland niets uitwerkt is het gees telijk leven in Nederland van dezen tijd gesloten die het zeggen maar wel voelen dat dit niet waar is, zijn op on zedelijke wijze aan het begin der bekeering. Een geest van bevrijding gaat over het land. Rome en de sociaal-democratie zullen in het hart, in het midden van ons volk een kern vinden, die zij zoo licht niet kraken. T. Een belang rijke zaak voor h'et Recht Kantongerecht te Haarlem. 611 Wet. Op Woensdag der vorige week stond terecht de heer R. A. Joekes, arts te Aerdenbout, wien was ten laste gelegd, geneesmiddelen te hebben afgeleverd, niettegenstaande te Bloemendaal (Aerdenbout is een wijk van die gemeente) een apotheker gevestigd is en hem niet door Ged. Staten verlof was gegeven geneesmiddelen af te leveren. Kantonrechter: mr. A. A. van der Mersch. Proces-verbaal was opgemaakt door den inspecteur der volksgezondheid, den heer J. B. M. Coebergh, die als getuige en als deskundige wordt heëedigd. Bekl. wordt bijgestaan door mr. H. R Ribbius, advocaat te Haarlem. De heer Coebergh verklaart o.a dat de in beslag genomen stoffen die geleverd zijn, geneesmiddelen zijn op de daar voor bestemde ambtelijke lijst vermeld, dat zijn bezwaar tegen de handeling van bekl. minder groot zou zijn geweest, indien deze ten westen van Bloemendaal had gewoond, en niet vlak bij Haarlem, dat het hem bekend is, dat de apothekers te Haarlem bereid zijn in den Aerdenhout te leveren. Op de vraag van den rechter of dit ook gold voor den nacht kon de inspecteur niet antwoorden. Bekl. verklaart bij de eerste gelegenheid dat hij bij eene bevalling hielp des avonds vergeefs drie apothekers, 2 te Heemstede, en 1 te Haarlem om geneesmiddelen te hebben opgebeld, en dientengevolge verplicht te zijn geweest uit eigen voorraad te leveren. De inspecteur van politie A. Lokerse te Bloemendaal ver klaart: er is een apotheek in de wijk Bloemendaal even vóór het postkantoor, (waarbij de rechter constateert: dat is dus ongeveer aan het einde van het dorp), Aerdenhout beschouwt hij als een eigen plaats, ze heeft eigen gemeente werklieden, die voor de verlichting en reiniging zorg dragen, eigen nacht-politie en brandweer. Aerdenhout wordt als afzon derlijke kom aangemerkt en als plaats gelijk gesteld met Vogelenzang. Op de vraag van den ambtenaar van het O. M. mr. van Lier: hoe voorzien de bewoners zich van geneesmiddelen antwoordt de inspecteur van politievan dr. Droog (Heem stede) en dr. Bornwater (Overveen); op de vraag of in Aerdenhout school of kerk staat antwoordt de heer Lokerse ontkennend. De ambtenaar van het O. M. concludeert tot veroordeeling op de volgende gronden Art. 9 der wet van 1865 betreffende uitoefening dei- geneeskunst, verbiedt 'als regel het afleveren van genees middelen aan allen die geneeskunst uitoefenen, zelfs indien zij de bevoegdheid tot uitoefening der artsenijbereidkunst verkregen hebben. Alinea 2 van dit artikel zegt evenwel dat geneeskundigen, die zich vestigen in plaatsen in welke geen apotheker gevestigd is, zoolang zij (de geneeskundigen) daar gevestigd blijven, de bevoegdheid hebben tot het afleveren van geneesmiddelen. De vraag is dus hier: is de Aerdenhout een plaats als in dit artikel bedoeld? De bedoeling der wet is eene strenge scheiding van geneeskundige en artsenij- bereider door te voeren, de ambtenaar vindt dit terug in art. 15 der wet, betreffende de uitoefening der artsenij- bereidkunst waarbij den apotheker verboden wordt recht streeks of zijdelings met een geneeskundige eenige overeenkomst aan te gaan betreffende het leveren van geneesmiddelen. Wanneer er één apotheker in een plaats gevestigd is kunnen Ged. Staten aan de geneeskundigen verlof geven genees middelen te leveren. Moet nu onder zoodanige plaats verstaan worden een straat, een stad, een streek? de ambtenaar acht eene oplossing der vraag langs taalkundingen weg onmogelijk. Langs geschiedkundigen weg moet men z. i. een oplossing zoeken. In het eerste ontwerp der wet was het woord gemeente gebruikt, de 2e Kamer heeft hier niet aan gewild, omdat er gemeenten zijn waar, binnen een gemeentegrens, ver schillende dorpen van beteekenis voorkomen. De Aerdenhout achtte hij geen plaafs in dien zin, nooit is de Aerdenhout iets afzonderlijks geweest, het ligt niet eenzelvig, vlak bij Haarlem, gemakkelijk in het verkeer. De nadruk moet z. i. vooral hierop vallen, dat de wet als grondregel stelt het niet bevoegd zijn der geneeskundigen om geneesmiddelen af te leveren, bij twijfel kan alleen dit beginsel den doorslag geven. In een uitvoerig, stelselmatig en opgewekt voorgedragen pleidooi, heeft mr. Ribbius beklaagde's verdediging gevoerd. Uit de geschiedenis der wet is z.i. meer te halen dan de geachte ambtenaar deed. Bij de beraadslagingen in de 2e Kamer over art. 9 heeft de heer Westerhoff op felle wijze over het woord plaats den staf gebrokenvroeger stond er gemeente, doch op eene aanmerking in het voorloopig verslag der Kamer, dat wij b.v. in Friesland zter groote gemeenten vinden, waaronder twintig en meer kerkdorpen behooren en dat die bepaling daar dus tot onoverkomelijke bezwaren zou aanleiding geven, is het woord plaatsen" opgenomen, daardoor is de moeilijkheid nog grooter, want niemand weet wat daaronder is te verstaan. De afgevaardigde Idzerda heeft bet toen voor het woord „plaatsen" opgenomen z. i. is plaats in de wet hetzelfde wat onder plaats werd verstaan onder de oude wet welke te dien aanzien nooit aanleiding tot moeilijkheden had gegeven. Plaatsen in dien zin zijn afzonderlijke onderdeelen der gemeenten, en wel in het verband van deze wet zoodanige dat de geneeskunde op behoorlijke wijze overal aldaar moet kunnen worden uitge oefend. De minister Thorbecke heeft later verklaard, er geen bezwaar tegen te hebben dat gesproken werd van „eene gemeente of, bestaat de gemeente J uit eene samenvoeging van dorpen, van een dorp waar geen apotheker gevestigd is", hij geloofde evenwel niet, dat er groote twijfel zou ontstaan zijn. Pleiter achtte aan 's rechters oordeel ont trokken de vraag of eene plaats geschikt gelegen is ten opzichte van een ander deel der gemeente waartoe ze behoort, maar in ieder geval ten opzichte van plaatsen in andere gemeenten. De nabijheid van Haarlem is dus van geen beteekenis. PI. haalt het vonnis der Haagsche R b. aan van 17 Oct. 1901 W. 7665 om zich aan te sluiten bij haar uitspraak dat de uitdrukking plaats opzettelijk gekozen is om mogelijk te maken naar gelang van omstandigheden binnen de gemeente een nauwere grens te trekken om de ingezetenen zoo goed mogelijk te doen bedienen, waarbij dus ook datgene wat buiten de gemeente, zij 't ook in de nabijheid, is, buiten be schouwing blijft. PI. acht ook aan 's rechters oordeel ont trokken de vraag of 't wenschelijk is dat in de Aerden hout door een dokter geneesmiddelen geleverd worden. Wat is nu onder een plaats of dorp in den gewonen zin van het woord te verstaan? Het is een complex van huizen van welken aard ook, desnoods een tuinstad; in casu moet dit complex zoo afzonderlijk gelegen zijn dat het moeilijk is aldaar van een andere plaats in de gemeente geneesmiddelen te betrekken. Het afzonderlijk karakter van den Aerdenhout blijkt vol gens pl. uitde afstanden tot de wijken Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang; de opvatting van het gemeentebestuur, de volksmond, de wijze waarop Het Bloemendaalsch Weekblad den Aerdenhout in den kop van het blad, onder de adver- tentiën behandelt, het gebruik door den ambtenaar van het O. M. van het woord Aerdenhout in de dagvaarding gemaakt, blijkbaar spreekt de ambtenaar hier als de volksmond en beeft hij zich bij het stellen der dagvaarding laten gaan. Na aanhaling van eenige rechtspraak der rechtbank te Winschoten en van het arrest van den H. R. van 27 Dec. 1881 W. 4732 vestigt pleiter de aandacht op de onmogelijk heid om 's nachts in den Aerdenhout geneesmiddelen te be komen, wanneer die niet van de doktoren betrokken mogen worden. Pl.'s conclusie strekt den bekl. te ontslaan van rechtsvervolging. Na re- en dupliek bepaalde de rechter de uitspraak op Woensdag 9 Nov. a.s. Wij lezen in de toelichting op de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1911, hoofdstuk Justitie ter aanbeveling van het instellen van een post voor een 2en ambtenaar van het O. M. bij de 4 kantongerechten Maastricht c. a. het volgende »Het aantal zaken door den eenigen thans te Maastricht fungeerenden ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten te behandelen (lees: behandeld), is gedurende het laatste tiental jaren ongeveer verdubbeld en gestegen tot meer dan 6000, welk cijfer nergens elders wordt bereikt waar slechts één ambtenaar werkzaam is". Hoewel wij veel gevoelen voor het uittrekken van een 2en post aldaar, meenen wij dat de argumentatie van den minister faalt. Bij de 4 kantongerechten Haarlem c.a., ook bediend door één ambtenaar, zijn blijkens de ambtelijke statis tiek over 1909 6734 zaken behandeld tegen te Maastricht c. a. 6265, te Haarlem c. a. dus nog 469 meer. Sport. „Rapiditas". „Bloemendaal". Vergezeld door een twaalftal supporters trok Bloemendaal Zondag naarWeespom Rapiditas te bestrijden, 't Moet direct gezegd dat het dozijn enthusiasten geen spijt van hun reisje gehad hebben, want van Houtens cacao was lekker en de wedstrijd zeer spannend. Er was veel publiek toen de wedstrijd precies 2 uur een aan vang nam. Bij Bloemendaal ontbreekt van Maren, voor wien echter een sinjeur invalt die voetballen in kanonskogels kan veranderen. Zie hier 't elftal. éi „FRED". if; .1. UOSKAMP. W. v RIETSCHOTEN. éi éi éi W. v. D. VOET. W- MOGGENSTORM. D. IIOUTGRAAFF. sfc ifc sfc L. VAN KESSEL. K. STALS. C. BLANKE VOO "AT. J. ROSKAM. P. HARTOG. Rapiditas had de oudste Buwalda de plaats van Dinger doen innemen wat eene goede verbetering bleek. Nauwelijks is afgetrapt, of Fred moet reeds blijken van zijne tegenwoordigheid geven, daar de Rapiditas voorhoede met een vaartje van nul komma zes Boskamp en van Rietschoten voorbij stormt en tot besluit een hard schot inzendt, dat onze doel wachter een paar warme handen zal bezorgd hebben, 't Schot wordt echter gekeerd en 't gevaar is voor't oogenblik geweken. Wij, B. V. V. vereerders aan 't lijnte houden intusschen onze harten met beide handen vast, want Boskamp tiapt toujours gaten in de lucht en van Rietschoten geeft soms vuurpijlen die 't hoogte-record van Wijnmalen verbeteren. Fred is echter op zijn post en stopt verscheidene schoten op zijn bekende kalme wijze. Had Rapiditas niet van zoo'n verren afstand geschoten dan had 't er voor Bloemendaal wel eens leelijk uit kunnen zien. Na vijftien minuten spelens heeft Rapiditas eindelijk succes. Uit een corner kopt Job of Japie den bal in 't net. Dirk Houtgraaff, die hiervoor nog al eens gepasseerd wordt zet nu zijn tanden op elkaar, werkt onvermoeid, zit de Graaf!' als een klit op 't lijf en geeft telkens den bal aan zijn voor hoede, maar 't is alsof het vijftal 't vandaag eerst eens willen aanzien; want verder dan de helft van 't veld komen de heeren vooralsnog niet. Eindelijk denken we reden tot juichen te krijgen als we van Ivessel den bal netjes zien opbrengen en Blank reeds zijn rech tervoet zien oplichten om de te verwachten voorzet verder te verwerken, maar helaas, door 't ongelijke veld trapt van Kessel in een molshoop en de kans is verkeken. Even later zet Blankevoort goed in, maar de lat komt de Weespenaren te hulp. 't Regent nu verder schoten op het Bloemendaal doel, maar „Fred" is onverbiddellijk en zendt alles retour. Er gaat werkelijk een zucht van verlichting uit de twaalf kelen op, als de „hooge" het sein tot rusten geeft. Na rust, nu Bloemendaal het voordeel van den wind krijgt, zijn de rollen omgekeerd. De Bloemendaalsche middenlinie, waarin Moggenstorm uitblinkt, werkt keurig en ook de voor hoede gaat een woordje meespreken. Het duurt niet lang of Blankevoort bemachtigt het leder en geeft met een harden schuiver den Rapiditas-doelman het nakijken. Rapiditas doet nu wanhopige pogingen om den voorsprong weer te hernemen, maar het middentrio houdt braaf stand en Boskamp weert zich in de achterhoede zoo kranig, dat Weseu Fred kunnen uitrusten van de vermoeienissen van den eersten speeltijd. Na een goeden aanval krijgt Jan Roskam, die den geheelen middag goed spel te zien gaf, den bal te pakken en schiet hard in den linkerhoek 1.2. Van Kessel, hierdoor geprikkeld wil nu ook een puntje maken, maar wordt door Staartje zoo goed gedekt, dat hiervan voor loopig niets komen kan. Gelukkig komt hij tijdig tot de gedachten dat Ko Stals niet voor niets met hem meetippelt, laat na eenig samenspel met Ko zijn staartje zien en heeft werkelijk succes door het 3e punt aan de Bloemendaalsche score toe te voegen. Bloemendaal blijft den verderen speeltijd sterker, maar kan haar meerderheid niet meer in punten uitdrukken. Wel onderneemt Rapiditas ook nu en dan nog wel eens een aanval en is Haantje vooral gevaarlijk, maar Ko Stals zit dezen vluggert steeds op de hielen en geeft den bal telkens een zetje voor de veilige voeten van Voet, die voor de verdere expeditie zorg draagt. De scheidsrechter kondigt nu spoedig het einde aan en Bloemen daal treedt zegevierend uit 't strijdperk. Zondag komt Hengelo hier Holdert-bekeren. Dat kan een mooien strijd geven. 2e klas Oostelijk tegen Westelijk 3e klas voetbal. Als Bloemendaai Zondag een stoel en een tafeltje geeft voor de pers, zooals Rapiditas in Weesp deed, dan is in z'n sas uw oude vriend: DoelpijnteR- De stand van de 3e klasse D. is thans: gesp. gew. gel. verl. P- voor. tegen, gemid. 4 0 I 8 22 8 1,60 4 0 1 8 14 7 1,60 Zaand. V. V. 3 8 1 1 7 14 7 1,40 Amst. V. V. 6 3 2 1 8 13 10 1,33 D. O. S. B 5 1 1 3 3 4 10 0,60 3 0 1 4 1 8 18 0,20 5 0 1 4 1 6 21 0,20 Eerste rolide „Holdert-beker"BloemendaalHengelo. De loting voor de eerste ronde om den Holdert-beker is voor „Bloemendaal" als bijzonder gelukkig geweest Op eigen terrein ontvangt zij Hengelo, uit Hengelo. Bestond er eerst nog al eenige ongerustheid over het opkomen der Twentenaars, die ongerustheid bleek ongegrond, want na eenig heen en weer geschrijf ontvingen wij verleden week de definitieve toezegging van onze oostelijke sportbroeders, dat zij zich de lange reis zouden getroosten, en Zondag 6 November naar Bloemendaal komen. Een woord van hulde komt „Hengelo" zeker toe, voor deze blijkgeving van echte sportopvatting. Misschien is het niet ondienstig de lezers wat op de hoogte te stellen met de positie onzer Oostelijke gasten in hun ranglijst. 't Vorige seizoen was „Hengelo" kampioen der oostelijke tweede klasse B; in de promotie-wedstrijden bleken zij echter niet opgewassen tegen de andere afdeelings kampioenen, zoodat zij dit jaar weder in de tweede klas spelen. Zetten zij hun seizoen niet schitterend in door den eersten wedstrijd met 9—-1 te verliezen, zij schi want de volgende wedstr vpor „Hengelo". „Hengelo" speelt volge blauw shirt met lichte o De entrée is voor Zo hebben donateurs op v( van donateurs op verto terrein Het elftal is voor Zon< veranderingen voorbehou v. RIETSCHOT! kt? D. HOUTGRAAF. i. c. HARTOG. J. ROSKAM. Over den middenvoor ^Kval wordt deze plaats „Wind en weer dienei Ardigen wedstrijd op 1 iliHten. f Tooneel. vo Belangrijke mate geno Kn de kluchten van Ji al zijn felheid nogm Hal gisteravond bij de Jelijk door de schouw {kn na was bij vol. Of llraebt bezit, dat hij i lp, zijn toch telkens doet uitstrekken. Maar de voorstelling gevallen en als het Rei tractaties bezorgt, beb jplen niet meer te reki ■>er Jules Moes als E fiar oude rol, beneven eermalen allervoortr verknoeien van de beei jjera heeft nagelaten. Nu is het waar dat ,ak had om Orelio, c ervangen, maar dit (fldeed. Alleen in sa ped, maar voor het vooral in deze rol [ris zoo verwend beeft Had bet orkest ook ftestaan en waren de 1 overwegend goed j jen totale mislukking Het applaus was i n ook heel dunnetje: He vingers op dit gel te bar worden. I Enfin, laten wij hop lilgenden keer schadel Royaards komt i stellingen. Omtrent zijn uitvoerig onze meenir dit bijzondere stuk v De andere voorstellii a tot z in de groot Telegraaf en Nieuws va Mengelberg en Charle genoemd blad een inge daad zeer vleiend voor Men oordeele maar Het moge ons vergu te voegen, ten einde het bij te wonen. Wij, ten i noten: zoowel van de di cor, als ook van de nog niet .volmaakt: ook en de critiek beeft al gebreken, waar verbetei op de goede hoedanighi is door Verbagen, Diep kunstwerk geschapen opvoering te Parijs pla: en décors het werk vai opvoering een gebeurte thans zulk een praestat te betreuren. Dubbel bewezen worde, dat zul baar erkend wordt. Hulde en dank aan werkten. Door zulke samenwi buitengewoons tot stan En wat de heer schreven, is al van e' In wonderzoete bek- schrijfllijke bekoring ei De muziek van Alph in stille, hoogere stemi in volle lente, in boog De costuums tegen aan, zij waren als nc 'i ooverachtig, droomeri van bet laatste bedrijf, Welk een rustige sc En dan al die stemn nimfen in de luwte d het wonder, dat allen van décor en costuum, tooneel riepen om te c Als ik aan de vertooi kunst Afarsyas mij tot Uit alles laat zich zaal zal trekken. M ook noodig 1 Uit andere Gemeenten. De tentoonstelling bet museum van ku werd Woensdag j. 1. volmachtigden verteg wegen Baron van V directeur van het i belangstelling vooral weefwerk, waarvan v Verder werden no

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2