FAILLISSEIV HP 3 Kantoorbed j. bakkï MASSEUR en MAG!* MUNTSTRAAT 8. Heeren- en Dai Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 20 November, 21/,—4l/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10— 4 ure. M'useum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Museum van Schilderijen en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stajds-Bibl iotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dr ink hal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 19 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Neue Wiener Operette. Dir. George Braun. Die Keusche Susanne. 2.50, 2.1.75, 1.50, 1.25, 0.75, 0.50. Zaterdag 19 November, 8'/, uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. ƒ0.75, 0.50, 0.25. Zondag 20 November, 8l/4 uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. ƒ0.75, 0.50. n.m. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Zondag 20 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Volksvoorstelling. Paljas, 1.-0.75, 0.50, 0.40, 0.30. Zondag 20 November, 8 uur. Brongebouw. Concert Kriens. Abonnees vrijen toegang. Entree ƒ0 50. Maandag 21 November, 7f uur. Gebouw Mij. 't Nut v. 't Algemeen, Zijlstraat. Cursus prof. G. J. P. J. Bolland. Maandag 21 November, 8 uur. Tuinzaal Café Brink en ann. Departementsvergadering der afd. Haarlem van de Mij. van Nijverheid. Dinsdag 22 November, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Eerste Bach-concert. Residentie-Orkest onder leiding van mr. Henri Viotta, soliste: mej. Elena Gerhardt, zangeres. Woensdag 23 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. RotterdamBch Tooneelgezelschap. Dir. P. D. van Eysden. (Abonnementsvoorstelling). Het heilige Woud. Blijspel. Vrijdag 25 November, 8'/4 uur. D e Kroon. Elite-bioscoop voorstelling Alberts Frères. f 0.75, 0.50 0.25. Zaterdag 26 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. De Hagespelers. Dir. Ed. Verkade. De Rivalen. Blijspel, f 2.50, 2.—, 1.75, 1.50, 1.25, 1.—, 0.60, 0.40. VOETBAL. BLOEMENDAAL. Zondag 2 uur. B. V. V. IIIHaarlem VII (terrein Meeren- bergscheweg). HAARLEM. Zondag 2 uur. B. V. V. IIE. D. O. III (terrein aan den Schoterweg). H. F. C.H. B. S. (Den Haag) (terrein aan de Span jaardslaan). ALKMAAR. Zondag 2 uur. Holland—B. V. V. I. LUCHTVAART. EDE en SOESTERBERG. Nationale vliegdemonstraties tot en met 21 Novem ber in Verwey Lugard's vliegkampen. Zondag, 20 November 1 uur. Eerste Nationale Vlieg wedstrijden tusschen Wijnmalen, Küller en Koolhoven. vervaren zien, omdat hun zoete geld u, aldus zijnde, van de vingers druipen moet, wanneer de aanstaande aandeel houders der naamlooze vennootschap zich op het laatste oogenblik bedenken? Zeg eens, wat zijt ge dan? Wie zal dan de producten van uw schamele pen verlangen voor zijn blad? Waar zult gij een weldenkend nederlander vinden die uw grollen publiceert? Gij zijt neutraal, dus iemand die wat anders wil dan geld verdienen door bedekken van de waarheid, kan uw stijl niet dulden hoe ge u dan keert, waar ge u dan wendt, er is in Nederland dan niemand meer ver legen om de zouteloosheid der neutraliteit. Die stijl heeft nu reeds uitgediend, maar als gij dat zelf voelt, bedank ik er toch voor te dienen als uw weêrpartij, te dienen om u op te hijschen, te dienen als reclame voor uw treurige producten voor de geestelooze klanken van uw hollen mond. Klamp u niet aan mij vast, ik schud u toch weer af. Bid, zing, draaf, doe uw snakerijen in het openbaar, maar laat me in vredesnaam met rust of vrees, dat ik 't talent dat ik, volgens u zelf bezit, gebruik om uw tooneelstukken eens uit te kleeden tot op naakter dan het hemd, ze vierkant opneem en op de operatie-tafel hun holle karkas ga open snijden om den landgenoot te laten zien, dat het slechts zijn de in Vollendammerkleeren gestoken wassen beelden, van weet ik welke buitenlandsche dames en heeren. Ik zal er een genoegen in smaken hun opvoering toe te juichen met een geweldig handgeklap en louter ironie, ik zal u zien wegsmelten in den ijdelen roes van uw goedkoop succes. Wat spreekt gij ervan, dat het voor mij een levensquaestie wezen zou om mij over u stil te houden. Ge kunt evengoed tot een rivier zeggen dat het een levensquaestie voor haar is om u niet tegemoet te stroomen. Naast mijn gewone werk is schrijven mijn lust en mijn leven. Wanneer dat u niet aanstaat, ga gij dan op zij. Maar ook is mijn lust en mijn leven om, helaas waarom kan het niet steeds, nu en dan waar te zijn. om nu en dan, als 't pas geeft en het voorwerp, zij 't een mensch, een zaak of eene politieke grootheid, nieftè gering is, te zeggen wat daarvan te zeggen valt en dat te doen op den man af, opdat er lucht kome en licht en vrijheid, waarnaar wij allen snakken, maar welke ook voor anderen te bevechten de eerzucht slechts is van de sterken en de goeden. Ik zie wel in dat gij, die met wat kunst en vliegwerk nu ten koste van wie beter zijn dan gijzelf zijt, u eene positie zoekt te maken in Haarlem en omstreken, van 't laatste niets begrijpen zult, maar 't is zooals ik in den aanhef heb gezegd, niet tegen u maar over u dat ik tot anderen mij richtende aan u schrijf, 't Is nu gebeurd. Het eenige waar voor gij een plasdankjen hebt verdiend, is dat gij met uw peuterig geprikkel, het schroefje wat hebt losgewerkt, dat lang mijn lust tot schrijven hield beklemd. Of ik u nog eens onderhanden nemen zal gaat u niet aan, gij zijt een van die voorwerpen, een voorwerpje, dat een punt van be spreking uitmaakt tusschen mij en mijne lezers, wanneer wij dit wenschen. Tjdeman. aad'lijk maken kan elk vorstje hoe gering, U edel maken kan geen enkel sterveling. Gouverneur. De verontwaardiging over de houding Recht der zoogenaamd zielkundigen aangesteld en Wet. door den dortschen rechter commissaris in het papendrechtsche strafgeding, hun zich ten stoel des rechters zetten, eene gemoedsuiting zich tevens min of meer keerend tegen den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het Arnhemsche Hof en tegen enkele leden van dit lichaam is in het land vrij algemeen. Het denkbeeld, dat het zielkundig onderzoek, wilde het in deze rechtszaak, dat wil zeggen onpartijdiglijk waarde hebben, min stens ook tot de personen der rechters en der zielkundigen zelve had moeten zijn uitgestrekt, is in de Nieuwe Courant zelfs in rijm bezongen en de ongezochte bijval die den verdedigers te beurt viel mag voor een deel worden gewe ten aan een onbewust verzet des volks tegen een nieuw opkomend cleriealisme, tegen een nieuw autoriteitsgeloof nl. tegen het op gezag gelooven van zielkundigen, die zich hier hebben aangematigd een oordeel over een geheele zaak enkel op grond van hun onderzoek van afzonderlijke personen, alsof er ook niet eene zielkunde der menigte, een zielkunde van het verkeer, eene zielkunde van de rechtszaken in hun volle veelzijdigheid bestond, ook voor deze zaak van belang, waar een rechter meer van weet dan tien zielkundigen te zamen. Het pleit van den jongen hoogleeraar Van Hamel is een toonbeeld van bevrijdend werk, als in het rechtsverkeer in het bijzonder voor den advocaat is weggelegdbevrijdend werkte hij ook in dien zin dat in het pleit een overvloed van juiste opmerkingen voorkwamen die ook buiten deze zaak van belang zijn. Wij noemen er slechts twee. Ten eerste het voor de politie gobezigde beeld van vingertoppen van het gezag". Dit beeld is keurig. In de vingers huist onze tastzin maar ook het grijpvermogen. Men kan daar nog veel meer van zeggen, o.a. dit, dat het noch met het tasten noch met het grijpen tot iets komt wanneer het centraal bewust zijn van de persoon die tast en wil niet deugt. Dit knoopt zich vast aan een andere opmerking van den pleiter over den geest van waarheid, die door het voortdurend toezicht en door den voortdurenden leidenden invloed van boogere autoriteiten in het politiecorps tot leven komt en maakt dat bij de politie alles zoo zuiver mogelijk gaat. Ja zeker, daar komt het op aan. Pleiter noemde het voorbeeld van de rijkspolitie te Amsterdam, die voortreffelijk werkt onder de bezielende controle van den amsterdamschen procureur- generaal. Wij hebben in onze nabijheid in het klein een voorbeeld leeren kennen van hetzelfdede vorige burge meester van Bloemendaal, de heer J. W. A. Immink, heeft daar een uitstekend politiecorps gekweekt; moge dit corps het keurcorps der omgeving blijven. 9e Volkstelling. Door het centraal bureau voor de statistiek is het bevolkingscijfer op 1 Januari 1910 vastgesteld op 7780 te weten 3361 mannen en 4419 vrouwen. Plaatselijk Nieuws. Ons verslag van het 1.1. Dinsdag gehouden pleidooi in zake van Eyk contra de N. V. De Clercq's bureau voor- technisch nieuws alhier wordt aangehouden tot de volgende week. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan Elm Cottagehet vriendelijk tehuis voor hen die geestelijke of lichamelijke rust zoeken na innerlijk <of uitwendig lijden. Wij mogen over deze inrichting, welke naar het ons bleek met anderen hier ter plaatse wat verzorging van geest en lichaam betreft, aan alle eischen des tijds voldoet gerust aanbevelen aan al onze vrienden, voor het geval zij familieleden of bekenden alhier in hunne nabijheid tijdelijk een gezond en aangenaam een deftig rustoort en tehuis willen bezorgen. De verpleging is in deskundige handen eri de leiding der huishouding schijnt ons zoodanig dat aan alle redelijke verlangens te gemoet zal worden gekomen. Alhier is in den loop dezer week overleden de heer A. F. Kremer, vóór zijne komst in deze gemeente een bekend haarlemsch koopman. De heer Kremer liet bij allen die met hem in aanraking kwamen steeds den indruk achter van groote degelijkheid en zorgvuldigheid gepaard aan goedhartigheid hij heeft het verlies zijner echtgenoote niet lang mogen overleven. Zijne nagedachtenis zal ook bij hen, die hem slechts zelden ont moetten in eerbiedige herinnering blijven. Concert »Crescend o". Trots natte-voeten-bezorgende sneeuwpapwegen en trots het alles behalve uitlokkende weer, was de zaal van Welgelegen" Donderdagavond, bij gelegenheid van Crescendo's uitvoering, als een eitje zoo vol. Was het pure muzieklief hebberij of had het bal, na de uitvoering, die aantrekkende kracht? Hoe dit zij, dit concert had niet, zooals zoo vaak elders 't geval is, te klagen over onvoldoende belangstelling. Laat me er echter direct aan toe voegen, dat 't aangebodene ook wel een paar natte schoenen, desnoods met derzelves inhoud, waard was, want Crescendo" heeft haar bezoekers een ge- zelligen avond bezorgd, in weerwil van de minder behaag lijke atmosfeer in de zaal tengevolge van een reuzen vulkachel, opdrogende natte kleeren en nu ja, de Nederlander is nu eenmaal iemand, die bij alle gelegenheden rooken moet, zelfs al wordt op het programma verzocht, dat na te laten. En nu over de eigenlijke uitvoering, die we voor een ge deelte bijwoonden. Globaal genomen, kan't oordeel daar over gunstig zijn. Crescendo bezit in haar directeur, den heer D. Couwenhoven, een leider, die Donderdagavond getoond heeft, dat er toch nog wel goede muziek is te maken met een korpsje, dat voor een niet klein gedeelte bestaat uit jonge lieden, die, in den letterlijken zin van 't woord, tot voor kort nog niet veel wisten van toeten of blazen. De verschillende nummers vielen dan ook wel in den smaak, zoodat de handen nog al eens op elkaar kwamen. En niet onverdiend. Crescendo houde me echter een paar opmerkingen ten goede, met welker behartiging de vereeni ging haar voordeel kan doen bij een volgende gelegenheid. Vooral mag niet uit het oog verloren worden, dat Cres cendo in haar dusdanige bezetting minder geschikt is voor een zaaltje als dat van Welgelegen. De piano's mogen ge rust driedubbel pianissimo genomen worden en de andere graden van sterkte naar evenredigheid. Behalve, dat 'l de muziek genietbaarder maakt, zullen zuiverheid en beschaafd heid van toon er bij winnen. Zeker, 't is moeilijk, maar... Crescendo wil toch excelsior, nietwaar? Verder vergenoege het hooge hout zich met een bescheidener rol, terwijl de mindere rangs-clarinetten wat meer mogen spreken, 't IJle, 't dunne zal dan wat meer plaats maken voor gevuldheid. Maar nog eens: Crescendo mag gehoord worden! De heer A. M. Vrugt, de bekende karakterkomiek, bracht tusschen verschillende nummers de lachspieren eens danig in beweging met z'n leuke voordrachten. Vooral met «Han nes aan de table d'böte", een mop, veel overeenkomst hebbende met »het dinée van Manus" van Justus van Mau- rik, had hij veel succes Of er van 't bal na de uitvoering een druk gebruik is gemaakt? De rijke vertegenwoordiging van 't jongere ge slacht en de niet alle daven aangeboden gelegenheid voor dansen in Bloemendaal geeft alle reden om te veronderstel len, dat dit wel 't geval zal zijn geweest. V. Wegens plaatsgebrek moest het raadsverslag tot het gend nummer worden aangehouden. vol- Onze plaatsgenoot, de heer F. A. van der Breggen, heeft op 14 dezer met goed gevolg aan de Leidsche Universiteit het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Het be hoeft geen betoog,- dat wij ons in het succes van den a.s. doctor met hem van harte verheugen. Uit het p o 1 i t i e - r a p p o r t Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder bel, jagen zonder acte, loopen over verboden grond en openbare dronkenschap. Door een paar lui die zich voorgeven uit den Velserpolder te zijn, die door sterfgeval eener tante in bezit zijn gekomen van een oud porseleinen kaststel, wordt er werk van gemaakt, de goed geloovige ingezetenen dezer gemeente, onder mede- deelingen van verschillend aard, dit kaststel te verkoopen. Ook bij de familie H. had een dier boertjes getracht het stel van de hand te doen, doch de heer H. liet liet stel eerst onder zoeken en toen bleek het, dat het niet de minste waarde had. Andere familie's echter, die niet zoo voorzichtig waren, zijn er op bovengenoemde wijze ingeloopen; men zij dus op zijn hoede en verzuime niet bij aanbieding de politie te teleloneeren Verloren: een dameshoed en een dekkleed. De vermoedelijke moordenaar de 17-jarige M. uit Haarlem, die zijn broertje van 4 maanden onder dekens enz. ver stikte, is heden-nacht door den jachtopziener H. in een bollenschuur onder de gemeente Heemstede aangehouden, heden-ochtend naar den burgemeester van Bloemendaal ge bracht en vandaar getransporteerd naar Haarlem. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag '20 Nov. Voorin. 10 uur Prof. P. J. Muller, uit 's-Gravenhage. 's Avonds 6-j uur (is. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 20 Nov. Voorm. 7 en 8-§ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 20 Nov. Kerkelijke dienst te en 10 uur. c, Van Zaterdag 12 Novem ber tot Burgerlijke Stand. en met Vr„*ag lg November Geboren: d. van N. Koedooder en C. Stam; d. van J. L. van der Veldt ea M. S. Natropd. van F. Krijten- burg en IJ. Neijssel. Ondertrouwd: E. H. Krelage en E. Keppel Hesselink. Getrouwd: A. Schipper en S. Godthelp D. Gerritse en C. Sorgdrager, Overleden: J. C. Kobes, 2 d. A. F. Kremer, 65 j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": A. Paap. 89 j.; T. E. Kemp, 60 j. Schouwburg Jansweg. Tooneel. Tot mijn leedwezen kan ik ditmaal geen beschouwing geven over de deze week gegeven voorstellingen, hoe belangwekkend enkele ook waren. Laat ik dan voor heden volstaan met een korte ver melding van wat we in de eerstvolgende dagen in den schouwburg krijgen. Heden avond eene wederopvoering van Die Keusche Susanne door het Weener Operettegezelschap van don heer Braun. De vorige was zoo algemeen in den smaak gevallen dat hierin aanleiding gevonden werd de verdienstelijke opvoering te herhalen. De Nieuwe Courant schreef er het volgende van Georg Braun met zijn goed ingespeelden troep deed ons kennis maken met Georg Oronkowski's Die Keusche Susanne 'n aller aardigste operette, vol echten humor, met luchtige, niet-onver- dienstelijke muziek van Jean Gilbert. Deze operette sloeg ter dege in bij het zeer talrijke publiek, dat bij herhaling blijken van bijval gaf bij open doek; er werd gebisseerd, te veel echter zoodat 't soms aan de krachten der artisten te boven ging om aan de bisseerwenschen der aan wezigen te voldoen. Aankleeding, tempo en spel, vooral dat van den jeugdigen directeur Georg Braun, van den regisseur Edmond Löwe, en van Anny Tharau, de geestige vertolkster van de titelrol, vielen zeer te roemen; ook het koor kenmerkte zich door goed klank gehalte. Ook Het heilige Woud komt nogmaals, eveneens wegens den grooten bijval dien dit echt bezienswaardige stuk den eersten keer te Haarlem verwerven mocht. De hoofdrollen worden vervuld door de dames Van Eijsden-Vink, Duymaer van Twist en de Jong-Wertwijn en de heeren Henri Pool man, Morrien en Nico de Jong. Eduard Verkade bezoekt Haarlem met De Rwalen, een geestig blijspel van Sheridan, vertaald door Corry van Bruggen. C. Noorse he huisvlijt. Uit andere Gemeenten. De tentoonstelling van noorsche huis vlijt, die in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt zal, wegens de voortdurende belang stelling waarin zij zich verheugt, tot 15 December geopend blijven. Aan de tentoonstelling is thans toegevoegd eene vitrine, be vattende een volledig stel werkstukken, op het gebied der hout bewerking zooals die op den cursus in handenarbeid die jaar lijks te Naas in Zweden gehouden wordt worden vervaardigd, teneinde aldaar het diploma van handenarbeid te behalen. Al deze voorwerpen zijn voorzien van den waarborgstempel dei- inrichting. Ook is er eene collectie modellen van verschillende technieken der weefkunst aan toegevoegd. Deze voorwerpen werden allen vervaardigd door mejuffrouw F. C. J. Gohl, onderwijzeres in handenarbeid te Amsterdam. Deze dame zal den 29en November, den 5en en I3en December tusschen 2 en 4 uur in de Raadzaal van het Museum belang stellenden de gelegenheid bieden om de bewerking van het prak tische handweven in oogenschouw te nemen; tevens zullen al daar dan meerdere stalen, die de verschillende wijzen, waarop geweven kan worden, aantooneu toegelicht en nader besproken worden zoodat men zich geheel op de hoogte kan stellen van de techniek. Zondag is het museum tegen verminderden toegangsprijs opengesteld. gebouw laten hooien, opkomst van het pul niet half gevuld, 't V gehoorde zeer goed v laatsten keer dat wij deze mannen die om schalkschen zang zoo hebben verspreid en hebben gebracht, Haai meer belangstelling. Programma van het eerst Dinsdag 22 November 1910, „Vereeniging" van het Resit den heer Mr. Henri Viotta (E mejuffrouw Elena Gerhardt, i 1. Symphonic No 3, C. Sail 2. Gedichte, R. Wagner; a. Voor te dragen door 1 3. Voorspel Lohengrin, R. V 1. Liederen, J. Biahms; a leiser wird mein Schlum Voor te dragen door 1 Aan de piano Mejuffit C. Les Préludes, F, Liszt. Wij vestigen met morgenavond in het B Haarlemsch Muziekkorf Het programma, o viool met orkest, van zich zal doen hooren, genot. Maandag 28 Noven Haarlem een buitengew de bekende Gemengde bekend onder den naar Het is bijna overbod van deze voortreffelijk van haren bekwamen d wel in binnen- als bui De bekende muziekv blad, de heer Sibmache anloorbediende. zag z ui-en gaarne bezet zaamheden van a lieven aard. Ook nieto heer of ziekelijk persoon t avond voor te lezen. Brievi JONGEMAN", bur. van hide Gracht 63. Haarlet Op de Post- en Telegr Bloemendaal en Overveen Is Pakking van leeftijd 16 jaar. of iets oudi Jongelingen eenigszins b tooradministratie genieten de aan te melden voor 23 Novei is tusschen 12 en I uur 1 recteuren dier Kantoren. Bericht met deze dat I November eenige patiënt k m in behandeling hes er meer zijn die hier gt ruik van wenschen te gelieven zij zich schriftelij 'ien aan bovengenoemd a Bij vonnis van de Arro Itechtbank te Haarlem, d. her 1910, is G SPANJA/Q kleerbleeker, wonende te I Bloemendaalsch Begin), iaat van faillissement, ms van den EdelAchtbaren I H. VAN NE8 VAN MEE Rechter-Commissaris en va geteekende Advocaat en kantoor houdende te Ha Oude Gracht 63, tot Cura Heden heb ik een sp bieding in degelijke Cadea Carbid-, Kaars-, Olie: Electrische Zaklanl Dasspelden, et Men verzuime niet hien teeren. Aan be vele

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2