TER. ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. rSCHAPPIJ. zaterdag, 26 november 1910 I e.a. ,ters Telefoon 2163. litmaker. R 3en, dat leden, die met ui lebben, geroyeerd wordeiVI worden opgenomen, dat zjjl misdrijf hebben gepleegd I dit niettegenstaande in del s te lande en elders het I welke oorzaken is niet uit-1 't. Zouden sommige Neder-1 i dat het engagement met f torden genoemd gende 'ctober 1.1. is een bij voegsel I statuten van de naamloozel V erzekerings-Maatschappij te Leiden. ■ndacht op art 3 dezer sta- otschap. Wij laten het voor volgen i doel personen van den I t te verzekeren tegen de tosten der burgerlijke be- ge Missen tot nut hunner nen, dat deze verzekering e uit het lezen van ziele- melding verdient iet goed, er staat, dat de overleden personen sehadr- nadeelen van het burger iet lezen van Heilige Missen zal dus steeds een priester 4e jaargang. No. 47 afgebeelde auto egens „plaatsgebrek" (De Auto). RLEM. v. cf BREGGEN ie voor alle schade en andere RUITEN. jaar ten kantore der lhelminapark HAARLE Het Bloentendoolsch (MM Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Adverteutiëu 10 cents per regel; bij herbaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud vau dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Jnni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. M. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Allen die zich met ingang van 1 Januari 1911 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. De Agenda is verplaatst naar bladzijde 2. Aan de bezoekers van den cursus van ail de lezers, professor Bolland wordt het volgende bericht '8 vijfde avond wordt evenals de vorige gehouden in he Nut, eu wel op a.s. Maandag om half acht De trein v;: den hoogleeraar behoort te 7.20 aan het station aan te omen. Is dit het geval dan wordt precies te half acht be mien. Br wordt op gerekend, dat de deelnemers vóór dit tijd aanwezig zijn; is de hoegleeraar op het spreek- ge oelte dan is de toegang tot de zaal gesloten tot aan de auze. deelnemers vinden ditmaal weder op hunne plaats de ui eksels uit >Het nut der wijsbegeerte" en het vBoek dei Spreuken, die de hoogleeraar als uitgangen neemt tot zij rede. plangstellenden worden door het comité voor dezen la; ten avond in 1910 niet alleen voor zoover de plaats- ru te toelaat gaarne toegelaten, maar hunne komst wordt ze! gewenscht; wel wordt van hen die voorloopig alleen vo dezen avond toelating wenschen, verwacht dat zij te vo u uiterlijk tot Maandagmiddag 4 uur hun naam en w ïplaats aan het kantoor van ons blad opgevendeel- ne ors die van vrienden of kennissen verwachten, dat de ke iismaking met eene leerrede van den hoogleeraar tot hunne deelneming aan de tweede helft van den cursus zou kunnen leiden, zullen dus goed doen het bovenstaande vi .der te verbreiden. 'e dag in 1911, waarop met het tweede gedeelte van de, cursus wordt begonnen, zal tijdig in ons blad worden be end gemaakt. Voor deelnemers aan den cursus zijn aan het kantoor va i ons blad eenige exemplaren voorradig van de aflevering van Mannen eD Vrouwen van beteekenis" (jaarg. 1908) waarin dr. van den Bergh van Bysinga 's hoogleeraars leven eu werken beschrijft; wanneer zich groepjes van 6 a 7 per- soi u, eenigszins bijeen wonende, vormen om gezamenlijk of achtereenvolgens deze studie te lezen, dan gelieve hun voor na zich a. s. Maandag tot ons te wenden om een exemplaar b.\ voor 14 dagen ter lezing te ontvangen. De raad vergaderde Donderdag 17 iiemeente- November 1.1. des namiddags te 2 uur. bestllUl'. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. -V de lezing der notulen, die ongewijzigd werden vastgesteld, ban de eedsaflegging en begroeting plaats van rnr. A. VV. Jaco- uiet i. Alles liep vlot van stapel en handgeklap der raadsleden be; eidde het zitting nemen van het nieuwe lid. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den heer B. W. fechoiteh, waarin adressant verzocht een stal te luogen bouwen, aan weik verzoek niet kon worden voldaan, op rond dat de stal aan de voorzijde niet de voorgeschreven 1U, loch slechts 5 meters afstand zou hebben van den opei Ilaren weg, 't Stuk werd teruggezonden naar B. en VV. met de opmerking, dat wanneer de heer Scholten vergunning aanvraagt om op 8 meter afstand te mogen bouwen, de raad hierin zal bewilligen. D« door de Commissis van Toezicht over het gesticht Meeren- berg aan den raad gevraagde medewerking tot verbreeding van den nieuwen weg langs de uilbreiding van Meerenberg vond bij het d gelijksch bestuur en op diens advies ook bij den raad een gunstig ontbaal De door de commissie in ruil voor deze medewerking aangeboden strook grond werd dankbaar aan vaard. Op een door de schietvereeniging „Generaal Joubert" aan gevraagd verzoek om een Bteun van 1U0.werd afwijzend beschikt en op voorstel van den heer (3. J. Roozen gebracht op 25gelijk ook verleden jaar is verstrekt, op grond dat het deelnemen aan de werkzaamheden en lid zijn der vereeniging zuivere liefhebberij is. Aan een verzoek der Huishoud- en Industrieschool te Haarlem om een steun van 10.— per leerling te ontvangen, werd met algemeene stemmen voldaan, met uitzondering echter ten aan zien van de leerlingen die cursus C meemaken. Voor jongens uit de gemeente Bloemendaal die de Burgeravondschool te Haarlem bezoeken zal 12.per leerling betaald worden, .„-'t Zal", zeide de voorzitter, „onze toekomstige ambachtslieden ten goede komen". De ingekomen stukken hiermede afgehandeld zijnde, werd punt 3 der agenda, Verhuring van den vijver in Duin en Daal wot ijsvermaak (aan den Bioemendaalschen Bond van Lichame lijke Ontwikkeling) goedgekeurd, met de bepaling dat de baan 'oor eiken Bloemendaler toegankelijk blijlt. kunt 4, V'witstelling der pensioenvtrordening voor weduwen en Veezen van ambtenaren werd eveneens aangenomen, terwijl de staat van ambtenaren werd vastgesteld. Daarna kwam de veelbesproken plas ter tafel: Verbetering van 'kti waterafvoer aan de Korte Kleverlaan. De voorzitter las een schrijven der GezondheidB-Commissie te Bloemendaal c. a. voor, waarin naar aanleiding van het voorstel van B. en W. aan den faad tot overschrijving van f 6.000.uit den post rioleering 'an bouwterrein groot ƒ24.000.der loopende begrooting naar e«n ander hoofd, de aandacht gevestigd werd op den onge- Wtnschten toestand van den vuilafvoer nabij de z.g. üverbuurt. Zoo wordt, volgens ditschrijven, alle vuil uit het huis „Hoeksteen" gevoerd naar de openbare vaart, terwijl een tweede uitluozing van 'uil plaatsheeft iu den uoordwestelijkeu hoek van het z.g. Haventje. Dok zijn de huizen, bewoond door de heeren Van der Werff Jr. eu C. van VVilligenburg niet voorzien van de voorgeschreven putten, terwijl bet vuil daaruit eveneens gaat iu gemeld vaarwater, ilzoo is het Haventje allengs gelijk geworden aan een open beerput en de commissie acht het standhouden van dien toe stand een gevaar voor de gezondheid, omdat van het, ongetwij feld zeer geïnfecteerde, water op verschillende wijze iets met menschen in aanraking kan komen. De commissie geeft in over weging aan B. en VV. bovengenoemd voorstel alsnog zoodanig te wijzigen, dat reeds met een kleine uitbreiding van het aan- besteede rioleeringswerk in een en ander kan worden voorzien. Het verband tusschen dit schrijven en het punt der agenda dat in behandeling was. scheen ons aanvankelijk niet duidelijk. De voorzittei deelt nu mede dat er twee plannen zijn. Het eene, rioleering Kleverlaan, is begroot op f 5767.20, het andere, 't maken van een straatkolk op f 409.50. Mocht de raad op het eerstgenoemde plan ingaan, dan kan hier bij de rioleering der Voorbuurt worden aangetrokken, waar door de kosten natuurlijk hooger worden. Het andere is een lapmiddel maar veel goedkooper, zegt de voorzitter Laten we dat dan maar nemen, zegt de heer Koolhoven. De toestand mag niet langer zoo duren en er gaat nog een geruime tijd overheen, eer het andere middel wordt toegepast. De heer De Waal Malefijt wil het water over het terrein der bleekerij naar het vijve-tje leiden. Dan zijn we van den winter geholpen, zeide hij, en kunnen we later het groote plan tot stand brengen, in alle geval dit op ons gemak bekijken. Nadat de heer Koolhoven nog de aandacht had gevestigd op een iu de Korte Kleverlaan gelegen putje, dat z. i. goed ge bruikt zou kunnen worden, gaf de raad aan B, en W. een crediet van 400.— om de plas zoo spoedig mogelijk op te ruimen. „Nog van avond beginnen we", zeide de voorzitter. Punt 6, Sunpletoire begrooting, dienst 1910, aanwijzende 56.650 in ontvangsten en uitgaven, werd na een kleine opmerking van den heer Teding van Berkhout goedgekeurd. Idem punt 7: Af- en overschrijving dienst 1910. Afgeschreven werd voor schoollokalen 12 150; voor rioleering bouwterrein 6.000.-dit laatste mogelijk geworden door de combinatie Bloemendaal en Hartenhist, aanbesteed voor ƒ16.588..terwijl de begrooting was 24.000.voor stichting van 2 beambten- woningen ook een vrij groot bedrag (O. i. had de brief der Ge zondheidscommissie bij dit punt ter sprake moeten komen. Red.) Daarna werd met algemeene stemmen aangenomen het voor stel van B. eu W. tot het aangaan van een geldleening groot f 40.000, ter voorziening in de kosten van aankoop van een huis; aankoop van grond voor een te stichten gasfabriek of gashouder; rioleering van het dorp Bloemendaal en van een deel van den Bloemendaalscheweg en het leggen van een water leidingsbuis in den Julianaweg, welk bedrag in den loop der zitting verhoogd werd met f 12 000 voor het bouwen eener nieuwe school te Vogelenzang. Thans was de begrooting voor 1911 aan de orde. Bij de alge meene beschouwiugen prees de heer Bijvoet de duidelijkheid der gedrukte begrooting. Vroeger had hij steeds de grootste moeite gehad met het „ontcijferen der cijfers". Wel ziju de uitgaven gestegen, meende spreker, maar de bevolking wordt ook grooter, en dan, er kan geen plasje op den weg liggen, of den burgemeester wordt verzocht het op te ruimen. De heer Bijvoet had echter weinig succes van deze ui, waut de raad keek strak voor zich uit en ging dadelijk lot de be handeling der begrooting over, waarbij o. m. bij de betreffende posten het volgende werd opgemerkt. De voorzitter betoogde de wenschelijkheid dat de gemeente architect in de gemeente komt te wonen. Voor den tegenwoor- digen titularis, hoe bekwaam deze ook moge zijn, is de betrek king te zwaar en hij woont te ver af. Hierin moet dus op de een of andere wijze verandering komen. Wij moeten iemand hebben die zich geheel aan de gemeente geven kan. De heer Koolhoven is van meening dat er te weinig werk is voor een architect en vraagt of hij er nog een ander baantje bij kan waarnemen. De voorzitter zegt dat het groote en eenige bezwaar is dat de heer Robbers buiten de gemeente woont. Er valt niets op hem te zeggen, integendeel, maar als er eens iets gebeurt in de gemeente, is hij te moeilijk te bereiken en te ver af om dadelijk te kunnen helpen. Men zou hem kunnen vragen in Bloemendaal te komen wonen. Op voorstel van den heer De Waal Malefijt besluit de raad het salaris van den gemeentearchitect te brengen op f1000. met bepaling dat hij zich verbindt op vaste tijdstippen in het raadhuis te zijn, en voor eigen kosten zich de telefoon aan te schaffen. Namens de gemeente-werklieden was een request ingediend om verhooging van loon. Geklaagd werd door hen over woning- schaarschte en de hieruit voortkomende hooge huurprijzen en over andere hooge uitgaven. Aangezien in den post salarissen werklieden op eenige verhooging is gerekend, kunnen B. en W. aan hun verzoek voldoen, en stellen bijgevolg den raad voor hun eene verhooging toe te staan van 40.per jaar terwijl hierbij rekening is gehouden met hun betalingen aan het pen sioenfonds, waardoor de verhooging dus feitelijk maar 26. bedragen zal. Aldus besloot de raad, met uitzondering van den heer C. J. Roozen die de loonen der gemeentewerklieden, zijnde f 11.25 per week, vergeleek met de veel lagere loonen der bloemist- knechts. Deze zijn voor de le klas knechts: 8 maanden f 10.20 en 4 maanden f9.voor de 2e klas 8 maanden f9.en 4 maanden f7.Verder zeide spr. dat hij het peil waarop de gemeentewerklieden staan, lager acht, dan dat der bloemist knechts. De heer Roozen stemde bijgevolg tegen. Verder werd voor straatverlichting aan de Leidschevaart te Vogelenzang f 300.— op de begrooting gebracht. Er zullen aldaar 8 lantaarns geplaatst worden De heer Jacometti brak een lans voor het verkrijgen van beter drinkwater aan de school te Vogelenzang. Op zijn voor stel besloot de raad aldaar een Nortonpomp te laten slaan, waar voor f 150.genoteerd werd. Nadat de raad de vroedvrouw der gemeente eene verhooging van f i50.— had toegedacht en den toestand van den Vogelenzaug- sehen weg besproken was, op welke bespreking wij wellicht later nog eens terugkomen, werd de begrooting, bedragende f168.600 in inkomsten en uitgaven, in zijn geheel goedgekeurd. Bij de rondvraag zeide de heer Koolhoven met nadruk, dat de bewering van vele gemeentenaren dat door het dagelijksch be stuur en den raad met hét geld wordt omgesprongen alsof het geen waarde heeft, in lijnrechten strijd is met de zuinigheid waarmede deze begrooting is samengesteld, voor welke waar deering de voorzitter zijn dank te kennen gaf, hieraan toe voegende dat het voor velen wel gemakkelijk is aanmerkingen te maken maar niet om op te bouwen. De heer De Waal Malefijt had in een courant een klacht gelezen over de iepen voor het huis van dr. Bakker. Moeten ze weg? vroeg hij. Spr, verklaarde aan die boomen zeer gehecht te zijn die z. i. lang niet in een slechten toestand verkeeren. De heer Koolhoven vroeg of er klachten van omwonenden zijn. Niet? Dan de boomen laten staan. En aldus besloot de raad. Toen vroeg de heer Bijvoet aan den heer De Waal Malefijt in welke courant dat gestaan had. In de Stads-Editie. De heer Bijvoet: Hm. Hierna ging de raad over in geheime zitting voor de reclames in zake belastingen. Wohl dem der frei von Schuld und Felile Bewahrt die kindlich reine Seele. Schiller. Twee oude bekendenSprookjes van H. C. Leestafel. Andersen, opnieuw uit het Deensch ver taald door G. Velderman. De Negerhut door Harriët Beecber Stowe, opnieuw vertaald en ingeleid door B Scholten, oud-gymu.-lector. Uitgave van Ned. Drukkers- en uitgeversmaatschappij „C. Misset", Doetinchem. Wie kent ze niet, die wondere, teere tooververhaaltjes van Andersen? Wie, die de kinderschoenen ontwassen is, en dieper, inniger het leven is gaan beschouwen, heeft ze niet lief ge kregen, die sprookjes vol beteekenis, als zachte klanken uit een mooi, ver droomeuland. „Er was eens..." Ziet, welk een kleurenrijke stoet vol verscheidenheid van figuren trekt op dat tooverwoord aan ons geestesoog voorbijgoede, oude koningen, in hermelijn en purper met flonkerende kronen op eerbiedwaardige hooiden, vurige jonge prinsen, met eenvoudige meisjes uit het volk als liefhebbende gaden, heksen, kabouters, elven, engelen, dan talrijke afgezanten uit de dierenwereld, levend en sprekend als wij, om niets te zeggen van de bloemen, planten en „levenlooze voorwerpen 1" In het tooverland leeft, denkt en spreekt alles 1 Ziet ze langs ons trekken, ziet ze ons toeknikken met vriendelijke oogen als héél oude, lieve be kenden. Weemoed besluipt ons, terwijl wij ze nastaren, zacht verdwijnend in vluchtige nevelen, liefelijke herinneringen aan een jeugd gelijk dat tooverland zelf, toen het leven nog niet veel meer dan een heel mooi sprookje leek. „Geen vertelseltjes vooi kinderen" is veelal het oordeel over Andersens sprookjes, „daar komt te veel in voor van dood, graf, treurigheid en tranen. Denk eens aan De oude grafsteen, De geschiedenis van een moeder, Een goed humeur, Zij deugde niet, Het kind in het graf, Grootmoeder! Neem b.v. Het stomme boek, niets voor een kind. Sprookjes, ja, maar dan voor volwasse nen." Voor volwassenen en voor kinderen, zeg ik Er is een liefdevol hart, en een verstandige hand noodig om uit dezen rijken bundel te schiften, dit voor de kleine kinderen, dat voor de groote, de volwassenen, die in hun hart altijd kind blijven, met dien vreemden hang naar het wondere, poëtische. Wij mogen den-uitgevers van deze met kennelijken zorgop- nieuw uit het oorspronkelijke vertaalde sprookjes geluk- en succes toewenschen. De geringe prijs van 75 cents voor zulk een smakelijk uitziend, keurig bandje, versierd met 12 groote en 62 kleine illustratiën, alles werkt er toe mee ze bij het publiek, waaronder er zeker weinigen zullen zijn, die de sprook jes, althans de meeste ervan, niet kennen, ingang te doen vinden. Ik voor mij dweep met ze; als kind las ik ze graag en die ik niet begreep, of die ik te somber vond, sloeg ik bij een tweede, lezing over; nu lees en doorleef ik ze alle, en heb ze alle opgenomen in mijn hart. Een even goed en nuttig werk heeft dezelfde uitgeversmaat schappij gedaan met de goedkoope, populaire uitgave van de overbekende Negerhut van Oom Tom. Ook dit boek ziet er prettig en aanlokkelijk uit; wie het nog niet kent, of wie het nog niet heeit in zijn bibliotheek schaffe zich deze uitgave aan. Zulk een goede oude bekende, in een frisch, nieuw ge waad gestoken, mag in de rij van trouwe, beproefde vrienden, die de kast van een boekenwurm vullen, toch zeker niet ont breken 1 De Hollandsche Lelie van 9 November geeft als hoofdartikel een interesaut artikel over Het Nederlandsch Lyseum door A. de Vletter, twee boekbeschouwingen, Varia en de corres pondentie van de redactrice. Schoonheid en Opvoedingonder redactie van A. G. Dyserinck, Ida Heyermans en J. D. Ros. 4e jaargang, no. 6, November 1910. Uitgave Naamlooze Vennootschap uitgeversmaatschappij „Ontwikkeling" te 's Gravenhage. Inhoud: Huisvlijt II (slot) door J. D. Ros. Schoonheid in 't onderwijs, door J. C. Wirtz Czn. Versieringskunst der Indiërs II (slot) door B. M. Schiff. Van Verre en nabij. Onze beweging. De bijlage bevat: Over lastige en misdadige kinderen II (slot) door J. Cornelissen. Inleiding tot het in 1912 te houden 2e internationale congres voor zedelijke opvoeding gegeven door prof. M. E. Sadler, door F. C. J. v. d. Steen van Ommeren. B lekbeoordeeling. Een waarlijk zéér mooi uitgevoerde plaat, voorstellende Padmapani met het beeld van Amitabha in zijn hoofdtooi (Tjandi Mendoet, Buddhistisch bouwwerk, Java) versiert dit nummer. De Weg der Menschheid, bijeenverzameld door Conrad Alberti en in het Nederlandsch overgebracht door dr A. Halberstadt Uitgave C. J. J. Dalmeijer, Amsterdam. Twee kloeke deelen: Van Osiris tot Paules, en Van Homeros tot Juvenalis, prettig van druk, op goed papier en voorzien van fraaie illustraties; voor den liefhebber van,letterkunde een kostelijk boekwerk, dat zich van het begin tot het einde aan genaam en onderhoudend lezen laat. Gaarne nemen wij de woorden aan het slot van de „Open brief aan den uitgever" van dr. Halberstadt over: „Een werk, waarin met gelukkigen tact de pogingen ver- „eenigd zijn om een inzicht te geven in de geschiedenis der wereld „en de letterkunde, in den ontwikkelingsgang van den men- „schelijken geest en van den mensch als denkend wezen in „het algemeen, moet wel groote belangstelling vinden. In elk geval verwacht ik het". Er wordt echter niet vermeld of er ook vervolgen zullen verschijnen, dan wel of de schrijver bij zijn schets van De Weg der Menschheid niet verder dan Juvenalis gaat? De Hollandsche Lelie van 16. November geeft als hoofdartikel: „Het geweten en de menschen" van C. Arntzenius, waarin met kracht wordt opgekomen tegen het op oppervlakkige manier uitmaken wat goed wat slecht is. De redactrice geeft een noot, die wij hier als zeer waar overnemen. „Vaderlandsliefde wordt ons met den paplepel ingegoten „(maar o wee, als de geldzak in nood komt, dan moeten we „nog eerst zien wat er van al die patriotten met het woord „overblijft). Tot die vaderlandsliefde behoort óók het je land „helpen „verdedigen" in oorlogstijd (terwijl iedereen intussohen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1