St. Kruisw 2>e£i Zwartser'sMa foto £rtikc Fooverlanta I - en plaatje REIZEN DER MAATSCHl SCHAA' Schaatsen i merken als G Noorsche ROYAL Ie klas Rep SCHAA Agenda. BLOEMEND AAL. Zondag 27 November, 2'/j4'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10- 4 ure. M'useum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Museum van Schild erij en en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Sta'ds-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Drinkhal Staalbad Haarlem Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 3—5 uur 's avonds. Zaterdag 26 November, 8 uur. Schouwburg Jansweg. De Hagespeler:-. Dir. Ed. Verkade. De Rivalen. Blijspel, f 2.50, 2.—, 1.75, 1.50, 1.25, 1.—, 0.60, 0.40. Zaterdag 26 November, 81/,, uur. De Kroon. Bioscoopvoor stelling Alberts-Frères. ƒ0.75, 0.50, 0 25. Zondag 27 November, 81/4 uur. Soc ië te i t Ve r ee nigi ng. Bioscoopvoorstelling Alberts-Frères. ƒ0.75, 0.50. n.m. 2—4 uur. De Kroon. Matinée met speciaal programma. Zondag 27 November. 8 uur. Schouwbura Jansweg. Volksvoorstelling. N.V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Adam in Ballingschap, 1.50, 1.25, 1.0.75, 0.50, 0.35. Maandag 28 November, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Uitvoering Zangvereeniging „Jacob Kwast." 1.25, 1 ,0.75. Maandag 28 November, 7è uur. Gebouw Mij. 't Nut v. 't Algemeen, Zijlstraat. Cursus prof. G. J. P. J. Bolland- Dinsdag 29 November, 8 uur. Brongebouw. Voordracht, avond door den heer John Donati. Abonnés vrijen toegang. Donderdag 1 December, 7l/2 uur. Schouwburg Jansweg. Tournée Met.zKoning, met medewerking van den heer en mevrouw HausTetenburg ƒ2.1.50, 1.0.75, 0.50. Leden van het Algemeen Nederlandsch Verbond 25 pCt. reductie. Vrijdag 2 December, 81/, uur. De Kroon. Elite-bioscoop voorstelling Alberts Frères. f 0.75, 0.50 0.25. Vrijdag 2 Deoember, 8 uur. De Kroon. 3e seance Joh. Steenman. Miss G. Peppercorn, piano, de heer J. Mossel, violoncel, ƒ2. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 10 uur. H. F. C. IEHaarlem II. 2 uur. H. F. C.Haarlem (terrein aan de Spanjaardslaan LUCHTVAART. SOESTERBERG. 26 en 27 Nov. Eerste Nationale Vliegwedstrijden op Verwey Lugard's vliegkampen. Deelnemers: Wijn malen, Kuiler en Koolhoven. „weet hoe heden ten dage alleen de beurs, de politiek, 't „eigenbelang van enkelen, een oorlog mdókt). Goed, maar de „Bijbel leert, dat wij niet mogen doodslaan, dat wij el kander moeten liefhebben als broeders. Dat eenerzijds. En „anderzijds, de anarchisten willen niet weten van een afzonderlijk „vaderland, vinden dus om die reden een oorlog slecht en „dom en ongeoorloofd. Vraag: waarom is nu een vaderlands lievend en militair gezind mensch beter dan een christen- „of anarchist-dienstweigeraar? Toch, met dat al worden de "twee laatste catagorieën verguisd, als ware zij het uitschot der „maatschappij, en hadden alléén de militaristen de braafheid in pacht". Water, Bodem, Lucht, orgaan van de Nederl. vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging, le jaargang, no. 3. Inhoud: Voorbericht; Mededeelingen betreffende de veieeniging (inteekening op Water, Bodem, Lucht. Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Jaarverslagen van de gezondheids commissies. Rede, gehouden door den voorzitter der vereeni ging. Lezing te Groningen.) Bijdragen van de medewerkers. (Het plankton van de Nieuwe Maas bij Rotterdam doorM.de Koning). Kleine mededeelingen. (Inrichtingen voor het reini gen van stedelijk afvalwater. Prijsvragen betreffende luchtver ontreinigingen. Internationale hygiene-tentoonstelling te Dres den 1911). Ambachts- en Nijverheidskunst. Uitgave der Nederl. vereeniging voor ambachts en mjverheidskunst. L. J. Veen, Amsterdam. Inhoud: Aanwijzing commissies. De moderne nijverheids kunst in Nederland. Beschrijvende catalogus, collectieve inzen ding der Nederl. vereeniging voor ambachts- en nijverheids kunst. Beknopte geschiedenis van de Nederl. vereeniging voor ambachts- en nijverheidskuDst. Uitgaven der vereeniging. Ten toonstellingen. Bekroningen. Advertentiën. Wat een mooie uitgave, een lust voor de oogen wat uit voering aangaat, en de illustratiën zijn werkelijk de moeite waard 1 Nieuw Vrouwenleven, maandblad voor dames, met rubriek voor heeren, onder redactie van Daisy S. A. Junius te Heelsum, 1 Nov. 1910. Inhoud: Premie. Hoofdartikel: Voor 't jonge volkje. De algemeene en internationale tentoonstelling te Brussel door J. Jaspers. Rubriek voor heeren: Eskimo-brieven. Cosmopoli- tische caramels. Finsche vrouwen. Van vorsten en vorstinnen. De Singer-stopper, met cliché's. Kunst. Boeken- en bladen- nieuws. Hotels en pensions. Correspondentie. Advertentiën en lijst van adverteerenden. O, die advertenties! Ik kan 't niet helpen, maar even moet 't me van 't hart. Zie me nu zoo'n omslag eens aan, letter lijk volgepropt met annonces over sportbeschuit, schrijfmachi nes, pharmaceutische praeparaten, gezoute groenten en de eeuwige stokpaardjeszeep. 't Is verschrikkelijk! Dat doet me denken aan het kleine meisje, dat in den spoortrein gezeten, haar vader toeriep: „Pa, hoe heet dit station nu? Sunlight- zeep of Velma-Suchard?" Hier moet je zoeken naar den naam van 't maandblad, dan nög twijfelend of je misschien wéér met een advertentie te doen hebt. Aan dit euvel gaan vele week- en maandbladen mank. Zou het werkelijk zooveel kosten als de uitgevers er een schoon onbe-adverteerd omslagje om heen deden? 't Oog wil óók wat! Vogelbescherming een eisch des tijds. Te De Bilt bij Plass en Groenewegen, koninklijke magazijnen van tuinbouwwerktuigen en benoodigdheden. Wie is de schrijver van dit sympathieke geschriftje? Het is jammer dat hij er zijn naam niet onder zette, want het lijdt geen twijfel of alle dierenvrienden, en die van vogels in 't bijzonder, zouden hem dank betuigen voor de warme wijze waarop hij voor de gevederde wereld opkomt. Gaarne nemen wij hier de volgende aanmaning van hem over: „Wij allen moeten: 1°. zooveel we kunnen, een eind maken aan het doelloos dooden van vogels; 2°. er voor zorgen dat ze geschikte en goede woonplaatsen krijgen; 3°. maatregelen nemen om ze in den slechten tijd doelmatig van eten en drinken te voorzien 4°. niet rusten voordat de wetten der vogelbescherming af doende verbeterd zijn". A. van dek MeerBrondgeest. Grosze Seelen dulden stille. Schiller. Chr. Nat In de dezer dagen j yinciaal comité van bc gehouden is besloten, i ganda avond te organise! gehouden en waar vers: voeren. Nadere bizonder In de Woensdagavon Chr. Ned. Werkmansbo comité van N. H gekoz taris van de afdeeling E Wij verwijzen even i ijsclub Duin en Daal," vriezend weder geeft ee dezen winter niet werkel v Burgerlijke Staud. g Geboren: z. van Overleden: A. 11. Overleden in he H. Langman, 48 j.A. N. Koeman, 67 j. Sc Tooneel. De wij in een der bladen d aan staat de heer Schwt zijn spel was af. Wij za de Groot en David van Frank (Faulkland) is et stateerenhij studeert zijn rol. De heer Ver Enny Vreede. Veel en welverdiend van GROOTE HOUTSTR Telefoon 735. - A De heer TID afd. Bloemendaal, beri boekenlijsten kosteloo van een 100-tal boeke De boeken kui Woensdagmiddagen vi Men kan zich i Ned. Herv. Gemeente, Zondag 27 Nov. Kerknieuws. Voorm 10 uur_ ds j. A van Leeuwen. 's Avonds 6^ uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 27 Nov. Voorm. 7 en uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. Het bestuur der IJsclub Duin en Daal". M. Vrij, Voorzitter. L. A. B. Ulehake, Vice- Voorzitter. D. de Clercq, le Secretaris. C. L. Boissevain, 2e Secretaris. W. P. Veth, Penningmeester, Kleverlaan 17. Door de ijsclub »Duin en Daal" is Plaatselijk de volgende circulaire verzonden Nieuws. Het Bestuur van de ijsclub Duin en Daal" stelt zicb voor, gedurende het a.s. winterseizoen, het ijsvermaak op den vijver van »Duin en Daal" geheel op dezelfde wijze te regelen als vorige winters. De baan zal weder van den weg worden afgescheiden en slechts op één plaats toegankelijk zijn. De leden der ijsclub betalen, evenals vroeger, slechts éént contributie voor zichzelf en hunne buisgenoot.en, onder welke laatsten ook inwonende ondergeschikten begrepen worden. Ieder, die op de baan wil worden toegelaten, moet van een kaart voorzien zijn. Leden en zij, die lid wenschen te worden, kunnen aan den penningmeester, vóór 8 December e.k. opgeven, hoeveel kaarten voor huisgenooten (waaronder dus ook inwonende ondergeschikten) zij wenschen te ontvangen. Voor elk dezer kaarten moet, tegelijk met de contributie ƒ0.10 worden betaald, indien ze vóór 8 December zijr aangevraagd; ƒ0.25 indien ze na dien datum worden aan gevraagd. De contributie bedraagt voor ingezetenen der gemeente Bloemendaal minstens ƒ0.25; voor niet-ingezetenen minstens 2.50; overigens bepaalt ieder lid zelf het bedrag zijner contributie. Aan ingezetenen, die daarvoor, naar de meening van het bestuur, in aanmerking komen, zullen vrijkaarten voor het geheele seizoen worden verstrekt. Aan leden of hunne huisgenooten, die bijkaarten koopen voor niet-huisgenooten of niet-ingezetenen, kan de toegang tot de baan ontzegd worden. Introductie geschiedt uitsluitend door leden, tegen betaling van 0.25 per persoon voor een werkdag en van ƒ1. per persoon voor een Zondagingezetenen van Bloemendaal kunnen niet geïntroduceerd worden. Geïntroduceerden ont vangen een kaart, geldig voor den dag van introductie. Logé's beneden 16 jaar kunnen een kaart als huisgenoot ontvangen, logé's boven 16 jaar ontvangen een kaart tegen betaling van ƒ1. Alle kaarten, behalve introductie-kaarten, moeten van den naam des houders voorzien zijn. Ieder is verplicht zijn kaart te vertoonen, zoowel aan den ingang der baan als op de baan, wanneer daarnaar door of namens een der onderge- teekenden wordt gevraagd. Door inaccuratesse van den bezorger van de diploma's hebben enkele leden van de IJsclub het vorig seizoen hunne kaarten niet ontvangen. Natuurlijk blijft hun lidmaatschap gehandhaafd. Waar enkele leden het vorig seizoen gemeend hebben de betaling van hunne contributie te kunnen uitstellen, totdat de ijsbaan geopend zou zijn, wenscht het bestuur er ditmaal uitdrukkelijk op te wijzen, dat het een dergelijke handel wijze niet kan billijken. Ook wanneer in een seizoen in het geheel niet gereden kan worden, gaan de gewone uitgaven, die uit de binnenkomende contributie betaald moeten worden, door. Het bestuur heeft daarom besloten die leden van de IJsclub, welke hun lidmaatschap tijdelijk meenen te kunnen opzeggen, niet weder als lid aan te nemen, dan na betaling van een entrée, door het bestuur vast te stellen. Wij hopen, dat in het seizoen 1910/1911 een druk ge bruik van de baan gemaakt zal kunnen worden. De Wognummers. Muziek. Uit achterstaande adver tentie blijkt, dat de Wognumsche gemengde zangvereeniging Jacob Kwast" Maandagavond 28 No vember een uitvoering zal geven in de Sociëteit Vereeniging te Haarlem. Wij twijfelen niet, of velen zullen hiervan gebruik maken. Naar wij vernemen heeft deze zang vereeniging een contract afgesloten met de Quinlon International musical Agency te Londen, om eenige concerten in het laatst van Februari te Londen en andere steden van Engeland te geven. Het Delftsch Nieuwsblad, schrijft over het onlangs gehouden concert te Delft gegeven door de dames Lodewijks, violiste, Wijsmuller en Warnier pianisten, het volgende Een van fijnen inuzikalën smaak ge tuigend programma is op hoogst-ver- dienstelijke wijze vertolkt. Het samenspel van de dames Marie Warnier en Lizzie Wijsmuller viel hooge- iijk te roemen en kenmerkte zich door beschaafde handhaving van het indivi dueels van elks spel, dat nochtans de tegenpartij niet domineerde. In het eerste en in het laatste nummer werd veel gloed gelegd. Mej. Allie Lodewijks speelde, gesteund door een klavier, de sonatine No. 3. van Schubert en de Sonate A dur van Brahms. De streek van de violiste is mooi, vast en breed. Zij ontwikkelt groote muzikaliteit en speent zich gelukkig van zucht naar virtuositeit. Bovenal het juweel van Schubert werd met mooie intentie uitgevoerd. 1 November j.l. had te Haarlem de 2e soirée van Joh. Steenman plaats, waarop 't Boheemscke strijkkwartet speelde. Deze mededeeling kon eigenlijk reeds voldoende zijn, want hoe wil men hierover een kritiek geven Dit be roemde viertal heeft op 't gebied van kwartetspel zeker wel het hoogste be reikt. Ik weet niet, wat 't meest te bewonderen: het fijne, gracieuse in Mozart's kwartet, of den krachtigen, vollen klank bij de 2 kwartetten van Beethoven. Door hun vurige tempe rament laten zij zich toch nooit te veel meesleepenhun spel blijft bij de grootste kracht-uitingen toch altijd innig muzikaal en zangerig en ontaardt nooit in »Piep-en-Kras" (zooals ik eens een minder mooi kwartet hoorde be titelen). Er is zulk een groote eenheid, dat het is alsof er slechts 't groot instrument bespeeld wordt en er zijn oogen- blikken in de Beethoven kwartetten geweest, -waarbij men zou zeggen, dat er niet vier maar veertig menschen speelden. Bij hun spel gevoel ik zoo sterk, dat één groote, heilige geest ben elk en ook samen bezielt en dat de oorzaak ligt in de groote liefde voor de kunst en de meesters, wier werken zij vertolken. Naar hen te luisteren is wel een ver heffend genot, »ein Hochgenusz", zooals de Duitschers zeggen. 8 November was de vocale soirée van G. Zalsman, die begeleid werd door Willfem Andriessen. De laatste speelde als solonummers Partita I van J. S. Bach en Scherzo op. 31 van Chopin op de mooie muzikale manier, die wij van hem gewend zijn. Wat zal ik zeggen van 't zingen van G. Zalsman Dat wordt meestal zeer gunstig beoordeeld technisch zal 't ook we) mooi en goed zijn, mij pakt het niet als geheel. Komt dat doordat de voordracht eentonig is? of door 't slappe optreden en de nonchalante houding? Voor mij zit er zoo weinig leven" in en is er zoo weinig verschil in de voordracht van liederen van verschillende componisten, die toch ieder een verschillend karakter en andere manier van componeeren hebben. Hoe geheel anders was daarna de zang en voordracht van mejuffrouw Hanna Vêrblua. Deze dame bezit geen zeer sterke stem, maar voor dé Kroonzaal juist aangenaam. Haar voordracht was uitstekendzij leeft geheel met 't geen zij zingt mee en haar gezicht en houding geven ook zeer duidelijk de verschillende stemmingen en karakters weer. 't Meeste succes behaalde zij wel met de liederen van mej. Cath. van Rennes, die haar ook begeleidde. Wat is dat toch een aardige, pittige, frissche persoon, van haar straalt een groote mate van gezonde humor, energie, levendige geest, jolige schalkschbeid af, die werkelijk weldadig en opwekkend werkte op zangeres en publiek. Hoe frisch zijn zulke men schen voor hun omgeving. Gelukkig hebben in onze goede Spaarnestad velen zich kunnen verkwikken aan die frisch- heid, laten we hopen alle aanwezigen; jammer, dat er zoo- velen niet van konden genieten. 13 November was de matinée van FleschRöntgen. Een concert van deze twee artisten is een waar kunstgenot, ware, werkelijke kunst, muziek, en geen vivtuosen-kunstenmakerij Van hen kan men gerust zeggen, dat zij »Zwei Seelen und ein Gedanke" zijn, zoo volkomen als zij elkaar begrijpen. Röntgen speelde de C-dur sonate van Beethoven en Flesch een suite van Bach, beide eenig mooi. Röntgen is zeker wel een der grootste Beethoven-vertolkers. Het glanspunt was de C-moll sonate voor piano en viool van Beethoven, die overbekende en toch altijd mooie, verheven muziekuiting van den onovertroffen grootsten componist. Velen zullen zeker mijn gevoel van dankbaarheid deelen, deze sonate nog eens weer gehoord te hebben van deze beide kunstenaars. Jammer is 't, dat zij slechts eenmaal opti-eden. Zeer wenschelijk zou 't zeker zijn wanneer de zaal een volgenden keer niet zoo overdreven verwarmd wordt; be halve, dat het onhygiënisch is, maakt het slaperig en om goed te genieten moet men toch een frisch hoofd hebben

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2