D. VAN Zl Bronsteêi Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 11 December, 2,/a—A'/s uur- Hotel Duin en Daal. Matinée. Vrijdag 16 December, 8 uur. Nieuwe zaal „Rusthoek". Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, afd. Bloemen- daal. Lezing met lichtbeelden door Madame Marie Pofielin. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10— 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 103 ure. Toegang 25 cents. Zondags en len Woensdag van de maand kosteloos. Ie Kerstdag gesloten. 2de Kerst dag van 12—3 uur, f 0.25. Nieuwjaarsdag gesloten. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 2—3 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Drinkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 10 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ie Opvoering van Hans en Grietje. Opera-sprookje. (Men zie voor verdere gegevens de advertentie.) Zaterdag 10 December, 8'/j uur. De Kroon. Bioscoop voorstelling Alberts Frères. f 0.75, 0.50 0.25. Zondag 11 December, 8'lt uur. Sociëteit Vereeniging Bioscoopvoorstelling Alberts-Frères. f 0.75, f 0.50. 2—4 uur. Matinée met speciaal programma. Zondag 11 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Volksvoorstelling. De Twee Weezen Drama, f 1.0.75, 0.60, 0.50, 0.40, 0.30. Zondag 11 December, n.m. 3 uur. Sociëteit Vereeniging. 4e Matinee door het strijkorkest van Haarlemsch Muziek korps, met medewerking van de dames A. RisRoll en H. Roll. Maandag 12 December, 7| uur precies. Gebouw Mij. tot Nüt van 't Algemeen, Zijlstraat. Cursus prof. Bolland. Met introductie (Over den oorsprong van het Christendom.) Maandag 12 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N.V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Lucifer. Treurspel. (Abonnementsvoorstelling.) Woensdag 14 December, 21/,. uur. Schouwburg Jans weg. 2e Opvoering van Hans en Grietje. Opera-sprookje. (Men zie voor verdere gegevens de advertentie.) Woensdag 14 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Edmund's Deutsche Operette. Die Lustige Wilwe. Operette. Gewone prijzen. Donderdag 15 December, 9 uur. Opening der zaal 8 uur. Brongebouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps. (Strauss- avond) onder leiding van de heeren Martin Zonen. Kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar worden niet tot de balzaal toegelaten. Donderdag 15 Deoember, 8 uur. De Kroon. Lichtbeel- denvertooning door Sven Hedin. Vrijdag 16 December, 8'/, uur. De Kroon. Elite-bioscoop voorstelling Alberts-Frères. f 0.75, 0.50. 0.25. Vrijdag 16 December, 8 uur. De Kroon. Séance Joh. Steenman. Liederen-avond. MeBschaertRöntgen, f 2. Zaterdag 17 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. De Hagespelers. Dir. Ed. Verkade. Men lean 't nooit weten. Comedie. (Abonnementsvoorstelling.) VOETBAL. HAARLEM. Zondag 2 uur. Haarlem—D.F.C. (Dordrecht) (terrein aan den Schoterweg). 2 uur. H. F. C. IIHercules II (Utrecht) (terrein aan de Spanjaardslaan). zij tevreden geweest zijn over zich zelf, dat zij door hun mildheid deze viering hadden mogelijk gemaakt. Een woord van bartelijken dank, namens kinderen en schoolpersoneel, aan die kindervrienden, is hier ook wel van pas. 't Gemeentebestuur heeft met haar oproeping voor hoofd der school te Overveen niet te klagen over gebrek aan medeliefhebbers. Niet minder dan 160 toch hebben zich aangemeld. Voor zoover ons bekend, was dit aantal bij een onderwijzers-mededinging nooit zoo groot. Komt dit misschien hiervandaan, dat de plaats der hoofden zooveel beter is dan die der onderwijzers? Dan ligt 't misschien op den weg van 't gemeentebestuur, ommaar neen wij wenschen, dat de gemeenteraad uit dit groot at-ntal liefhebbers een verstandige, gelukkige keuze zal weten te doen. Dat zijn keus zal vallen op een man, die aan onder- wijzersbekwaambeden hoofdentact paart, op een mun, die aan vele ongezonde toestanden op school een einde zal weten te maken. Zoo'n man zal misschien in staat zijn, als ook de gemeenteraad wat meehelpt, bij 't opruimen van toestanden, die 't onderwijs benadeelen, als het belemmerende tweeklas sen-stelsel, om 't aanzien van de school, wat te verhoogen. Maar! in aanmerking nemende, wat de gemeente voor haar L. O. over heeft, (getuige de flinke, degelijke ini-ichting van de school te Bloemendaal!) hebben we alle hoop, dat 't overveensche stiefkind wat meer in de gunst komt bij zijn mama, de bloemendaalsche gemeentekas. De kleintjes der 1 cents vereeniging Door Kleintjes Groot" te Bloemendaal e. o. hebben hun oogst die ditmaal 7500 centen bedroeg, over de maand November j.l. wederom aan het lighaltonds der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en Omstreken afgestaan. De overveensche polder is den laatsten tijd wel het tooneel van drukke werkzaamheden. En in de toekomst zal hij dit nog meer worden, als er een aanvang wordt, gemaakt met het aanleggen der straten die eenmaal het aanzijn aan Nieuw- Overveen zullen geven. Verleden jaar was het de nu bijna, in weerwil van zijn euveldaden, vergeten Klaas", die leven en beweging gaf in de rustige tuintjes en landerijtjes. Nu heerscht er groote bedrijvigheid op het terrein, waar eerlang het roomsch-katholieke gesticht voor ouden van dagen ver rijzen zal. De villa's besmokende, zenuw-van-streek-brengende Klaas heeft nu een meer aar zijn plaats gebonden zijnd opvolger gekregen in de persoon van de heimachine, die 't gesticht van zijn paalfundeeringen zal voorzien. Niet minder dan een 2y'2 duizend-tal noorsche juffertjes zal zij op d'r kop te tikken krijgen, die aldus, misschien eens droomende van licht en lucht, hun leven zullen moeten eindigen in de overveensche veenonderwereld. Hoeveel duizenden malen zal het zware blok onder machine gedreun en geratel met korten, nijdigen, stuggen slag nog op het hoofd van zulk een noorsche schoone moeten neerploffen, eer 't gebouw voor verzakkingen in de onderlagen beveiligd isAls dan de zenuwen der nabijwonenden maar wat beter gehard zijn dan die der Kweekduiners, anders krijgen we hier een herhaling van maar! de dagen zijn tegenwoordig kort en de lange nacht geeft misschien de rust weer aan wat overdag geleden heeft, 't Zal dus, hopen «e, zoo'n vaart niet loopen. Intusschen valt zelfs door leeken op te merken, dat 't geheel eer. kolossaal werk zal worden. Zie maar eens naar de bergen uitgegraven grond en naar de groote oppervlakte, die nog op bearbeiding wacht. Aan de schoonheid van Overveen zal dit gesticht zeker ten goede komen. De oude, onooglijke bleekerij met de bijbehoorende schuren en gebouwen op den achtergrond van den Bloemendaalschenweg zijn gelukkig reeds verdwenen, evenals de leelijke, met onkruid begroeide plek, onmiddellijk aan den weg gelegen. Nu nog in chaotischen toestand daarheen liggende, zullen deze terreinen eerlang een niet onbelangrijke bijdrage vormen aan de verfraaiing van Overveen. In de nieuwe zaal van Rusthoek zal a.s. Vrijdag door Madame Marie Popelin voor leden der afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen-kiesrecht en voor belangstellenden een lezing worden gehouden, verduide lijkt door lichtbeelden. Uit het politierapport. Processen- ver baal zijn opgemaakt wegens rijden zonder lichtloopen over verboden grondenhet vervoeren van fa- zanten, buiten openbare wegen of voetpaden; jagen zonder ackie of vergunning; het niet verlicht hebben van letter en nummer aan de achterzijde van een motorrijtuig; het rijden met een rijwiel zonder bel; en een handwagen zonder licht. Tegen P. S. kantoorbediende, te Amsterdam, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 138 W. v. S. Gevonden en terug te bekomen politiepost Bloemendaal, een portemonaie en een honden halsband. Terug te bekomen bij H. A Tweehuijsen te Overveen, een dames portemonaie met inhoud en bij den sergeant majoor Van Driel, N. v. d. Laanstraat 17, Haarlem, een dames portemonaie met inhoud. Terug te bekomen bij mevrouw Van Holk, Kweekduin te Overveen een bruinen Setter. Verloren: een sportkar en en een colbertjasje. Burgerlijke Stand. Van Zaterdag 3 December tot en met Vrijdag 9 December. Geboren: d. van J. Slagter en W. H. Keesman; d. van J. H. Stals en C. Koefaald. van J. Verdegaal en A. van der Hulst; z. van A. J. Koelemij en A M. Ei.d. van G. Mooijekind en C. M. Wassenaar. Overleden: H. A. Koopman, 65 j. T. G. Tiemens Kersen, 35 j. Overleden in het Gesticht M e e r e n b 'e rg" A. Musman, 75 j. J. Verberne, 43 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 11 Dec. Kerknieuws. T Voorm. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen. 's Avonds 6| uur ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 11 Dec. Voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 11 Dec. Kerkelijke dienst te en 10 uur De N. Crt. schrijft in haar ochtend- Dr. A. Kuyper. blad van Vrijdag: Ör. Kuyper is, na Woensdag den geheelen dag afwezig te, zijn gebleven, des avonds even in de Kamer verschenen. Ook van middag zat hij aandachtig onder minister Talma's gehoor. Aan de discussie over Buitenlandsche Zaken heeft hij niet verder deelgenomen. Ook heeft hij niet het woord ge vraagd voor een persoonlijk feit, hoewel in de rede van den heer Patijn daartoe eenig'e aanleiding was gelegen Het officieele verslag van die rede is Woensdagavond verschenen. De Standaard van dien avond bevatte geen weer slag en ook in het nummer van Donderdag zoekt men daar naar vergeefs. De heer Patijn heeft, na aangetoond te hebben, dat de driestarschrijver in De Standaard, de oud-minister president van 1901 1905, zich niét op zijn ministerieel ambtsgeheim kan beroepen om het zwijgen te bewaren over die voor stellingen, zijnerzijds van da zaak Van Heeckeren gegeven, die met de verklaringen van minister Van Swinderen en van baron Van Heeckeren niet kloppen, zijn aanklacht tegen dr Kuyper als volgt geformuleerd. Hbld746): Ik beschuldig derhalve den driestarschrijver in De Standaard van 6 Juli in strijd met 's land belang in een hoogst ern stige aangelegenheid opzettelijk onwaarheid te hebben ge schreven ten aanzien van de verklaringen door den minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer afgelegd, en zulks met het oogmerk den indruk, die 's Ministers woorden vestigden en ook beoogden te vestigen, te vervalschen. En vervolgens Ik beschuldig: óf wel den driestarschrijver ook ten deze onwaarheid te hebben geschreven, n.l. ten aanzien van de onzekerheid waarin het Kabinet zou hebben geleefd omtrent het al of niet bestaan van den bewusten brief des Keizers, öf wel het Kabinet van 1904 en 1905 van het ernstigste plichts verzuim. Wij vragen: is het votjr een lid der Volksvertegenwoor diging, tegen wien een zoo stellige beschuldiging van leugen en pPchtverzuim rechtstreeks is uitgebracht, mogelijk te zwijgen Kan hij blijven deelnemen aan het openbare leven en aan da vergaderingen der Staten-Generaal zonder zich daartegen op welke wijze dan ook te verweren Is er geen grens aan het gewillig slikken van «ratten- kruid" Wordt een patiënt, doortrokken van dat vergif, niet schadelijk voor zijn omgeving? Met andere woordenkan de Kamer, kan haar meerder heid, het zwijgen van een barer leden op zulk een grievende beleediging door een medelid, dulden Kan zij zich dit, door mede te zwijgen, zonder ernstige schade voor haar eigen aanzien en waardigheid, laten wel gevallen Voor ons is de vraag, zóó gesteld, tevens ontkennend beantwoord. Museum van kunstnijverheid Haarlem. Aanstaanden Zondag zullen in de raadzaal van het museum van Kunstnijverheid ter bezichtiging worden gesteld de bor duurwerken een teekeningen, die werden ingezonden ter be antwoording van de prijsvraag van het Thiemefonds welke jaarlijks wordt uitgeschreven op een of ander gebied van toe gepaste kunst. Bij de geboorte komt de mensch met zijn ruisten gesloten, als wilde hij zeggen„de gansche wereld is mijn eigendom". Bij den dood zijn de handen stram en geopend, ais wilds hij zeggen: „zie, ik neem van deze wereld niets mede". Talmud. GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL, naar het oordeel van den hoogleeraar Bolland, de Christus de wijsbegeerte. Hij leefde van 17701831. Een beoefenaar de wijsbegeerte schrijft over de wijsbegeerte van Hegelhet iil niet gemakkelijk haar goed te begrijpen, daartoe moet zijig] nauwen samenhang met de vroegere leerstelsels gebracht e daarbij tevens het aan H. eigene afgescheiden worden van wat bijl met zijn voorgangers gemeen heeft. Doordat Kant, om ken-1 nis te verkrijgen, in plaats van deze te beschouwen als werking van den invloed der dingen (van 't object) op den] voorstellende (het subject), haar veeleer als gevolg van de] organisatie, van het kenvermogen, ofschoon dan ook niet] alleen als zoodanig, beschouwde, daardoor was de wend:ug,| welke ten slotte tot de philosophie van H. voerde, voorbeJ reid. Bij Kant had het kenvermogen, om tot kennis te] komen, nog de aanvulling door een uitwendigen factor, dootl het voorwerp op zichzelf, noodig. Zij lag wel naar den vorm.l maar geenszins naar de stof, reeds in het kenvermogen «inventaris der zuivere rede", waarvan Kant de opnemiDg| ondernam, en die buiten de zuivere vormen der zinnelijke] waarneming (ruimte en tijd) ook de zuivere vormen verstand en rede (categorieën en ideeën) omvatte, strektel zich slechts uit tot den subjectieven, geenszins tot denl objectieven (uit het voorwerp op zichzelf ontstaanden) factor] der kennis. Met het wegvallen van het voorwerp op zich-] zelf, door het subjectieve idealisme van Fichte bewe: ..t,| viel ook de grond voor deze beperking weg Het ken or-l mogen, de «zuivere rede" (reine Vernunft) omvatte uil toen af den volledigen aanleg van alle toekomstige ken „;l haar «inventaris" strekte zich, nadat de objectieve fa (het voorwerp op zichzelf) ter zijde was gesteld, uit tot 4e geheele kennis. De zuivere rede (het.^kenvermogen) bevai:e in kiem, in mogelijkheid, de gehëMe kennis, en het kw m| er slechts op aan, haren in haar als 't ware ingewikkela u| inhoud te ontvouwen, uit haar als 't ware los te wikkel .nJ Dat voor dezen overgang van aanleg tot ontwikkeling, v I mogelijkheid tot werkelijkheid, beweging vereischt woivt,] was reeds door Aristoteles geleerd Het kwam er slechts op I aan, of op de eerste plaats het aan 't daglicht (van het e- wustzijn) brengen van het in de kiem beslotene beproefd, ran wel de door Kant gezochte «inventaris der zuivere rede" tie inhoudsopgaaf van de kiem, volledig opgemaakt moest woi n. Het eerste is door Fichte en Schelling, het laatste door H, gedaan, die daardoor den door Kant ingeslagen weg in de I richting van het idealisme geheel heeft afgelegd. Hegel's philosophisch stelsel bestaat uit deze drie dee! n: 1. De Logica, welke de rede (Vernunft) of de idee bescho! wt in haar zijn op zichzelf, 2. de Natuurphilosophie, welke haar beschouwt in haar «anders zijn"- en 3. de Geestesphilosop-ie, welke haar in haar »an-und-für-sich-sein" omvat. Het kara :e- I ristieke van H.'s philosophie bestaat vooreerst in haar prin cipe, als het positieve begrip van den geestten tweede in haar dialectische methode, door Kant op negatieve, door H. I echter op positieve wijze doorgezet. H. heeft hiermede het onverbreekbaar in elkander ingrijpen van logica en met'ua- physica, door Kant ingeleid, tot uitvoering gebracht en daar door alle wetten van het denken, alle categorieën, begrios- I vormen en methoden in één algemeen systeem vereeni :4, i waarin tevens elke afzonderlijke tak van het weten uit ieder gebied der waarneming zijn plaats vindt, zoodat daarvoor hier zijn omvang, zijn grenzen, zijn waarde, zijn beteekenis, zijn methode en zijn samenhang met alle overige takken van üet I weten bepaald en bewezen wordt. Het was vooral de grootsrh- beid van het plan, die aan de philosophie van H. boven I alle overige met haar mededingende schoolsystemen het over wicht bezorgde. Aan dit encyclopedisch plan hield daarom dan ook de school aanvankelijk streng vast., waarbij zij de dialectische methode op de afzonderlijke takken van weten schappen met ijver bleef toepassen. Zoo werd de phychologie I als de wetenschap van den subjectieven geest eerst door Rosenkranz, vervolgens door Erdmann en Schalier vooruit-1 gebracht. In de rechts wetenschap was het Gans, die opkwam voor het eeuwige recht der practische rede tegenover de his- toriscLe school en het erfrecht in zijn wereldhistorische vol-1 making ontwikkelde. De moraal werd bewerkt door Michelet; aesthetica en kunstgeschiedenis door Hinrichs, Hotho, Rosen-1 kranz, Vischer, Ruge, Schnaase. Maar het levendigst was beweging in de philosophie van den godsdienst. Schouwburg Jansweg Tooneel. te Haarlem. Lucifer. Wij verwachten den schouwburg aanstaanden Maandag I geheel gevuld als Roijaards met Vondel's grootsche, zijn meest taalschoone treurspel Lucifer, komt. Veel is er over opvoe-1 ringen van dit treurspel hier te lande reeds te doen geweest. Vroeger en ook nu. «Neen", aldus de tooneelschrijver in I de N. Btt. Crt.. «nieuws is er onder de zon niet". Vondel beeft van een predikant een standje opgeloopeu over Lucifer: dominee Leupen keurde het af, „wanneer een snoode Aerdworm sik vermeet den helderen Heemel in synen donke ren Schouwburg te vertoonen." Vondel heeft om zijn Lucifer nog meer van predikanten te lijden gehad. De vertooning j hebben zij, na twee voorstellingen, onmogelijk gemaakt. „Op merkelijk is het schrijft Dr. P. Leendertz Jr. in Het leven van Vondel dat de Kerkeraad tegen den Lucifer optrad, terwijl blijkbaar nog geen der leden het stuk gezien of gele zen had, en dat de Burgemeesters ook maar dadelijk toegaven. Bij den Gijsbreght was geen besluit genomen, voordat een van hen het stuk 'zelf gelezen had". Ook tegen den verkoop van het werk ijverde onvermoeid de protestantsche inquisitie. Aanvankelijk vergeefs. E raet" gaven burgemeestei en dominee zoó-en-zoo niets nieuws onder de Er zijn minstens vier dri de vertooning niet had r Daarna is de belangstelli de 17de eeuw meer dan als van Lucifer. De 18de ,n de 19de heeft Luci'et crescendo, wat Roijaards van zijn verbijsterende v zoowel hier als in Vlaai doen klinken door de Be roemrijk verbonden aan klassieken, in de groote Het Rembrandt-Theal voorstelling gezorgd. In met de vorige te Haarl van Edmund's gezelsch en de heer Kreeft bl laatste geruimen tijd een B. is de jeugd-zelve ehalksheid en het luch enmerkt. Het was jammer dat het voor menigen »ov .veest zijn dit drietal a.- weleer in de beroei t en Mascotta, Corneville voel andere operettes zalen trokken In het tweede bedrijf jedoe herhaald. De g Iet orkest (Kriens' mu Wij wekken onze lez <:d verzorgde voorste ouw en kroost te be firma Vernout plaal ■ociëteit Vereeniging n hoofdzaak geschied ïende en kunstlievend ie het nog jonge orki van Tienen gemaakt ie hebben bjjgedragen n daad, hebben kunm Het Personeel der te Overveen brengt bij d dam: aan de ingezetenen tie door hunne giften de laat gesteld hebben het op eene royale wijze met te vieren. Namens I C. 1. Th. LEISTIKt Overveen. 9 Dec. 1910. Een knap en ordelijk l.t. vaste betrekk. wen meer gebruikelijken w een dusdanige juff. goi eischte eenig inkom arbeid of anderszins worden br. ingew. oi bij Wed. J. J. GROOI Houtstraat 25, Haarle VERHUISI HEEMS1 Telefoonnumn

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2