ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. 4e jaargang. ZATERDAG. 17 DECEMBER 1910 No. 50 de Kroon te Haarlem den van de opnamen aden tocht door Tibet. >ijval vinden, bewijzen ie pers. is te Haarlem na een Loosjes, voorheen het i. In hem is een groote de betrekkingen heeft Haarlem diensten be enegenheid verheugen, zijn verscheiden eene id te Haarlem, ondag, dat de tentoon d is; Dinsdag 13 dezer het weven in de raad- zijn op het oogenblik net zeer duidelijke aan- órhistorische en histori- >pa betrekking hebben, kte afbeeldingen stellen et steeniijdperk, welke ;ebruik waren, alsmede het bronstijdperk, van ling; voorts voorwerpen re, zoogenaamde ijzeren Tène-periode genoemc 100 jaar na onze jaar >rder voorgedeelten Romana, Alesia, Caesars ,te eenige van de Saal- iurg in den Taunu i, welke omstreeks 20 m Francken werd vet vervolgens nauwkeuri 897 onder de auspicië el hersteld leerzaam voor hen dit door belangstellen' e1 worden ingezien, :e en waarin verdere erden prijs toegankel t(hu geluid van zich, i teren, ah u-ildvn zij zegt, Tai,mui>. te Redactie. jg van het in omvat tatselijk nieuws in uv zer 1.1. deel ik u beleefd gen mijn wensch is dat d word. Hoogachtend, M. L. Jouritsma. lotel »Duin en Daa tuit ge de lantaarn va 13 ure aansteken. De Auto. Hiacint, ik zou wel eer tijd willen raadplegen ien I oteles zal niet weigeret de too vergodin, terwij beschreef. Ik ken hen i zijne guitenstreken ge en wijsgeer! r, mijn kind, toch blijf geleerden zijn daar verstaudigst." tg er uit den grond eer •hand eene menschelijkt zag plotseling eer ii de gelaatstrekken voo sksch costuum met vee zuster, zei de wijsgee :r toovergodin kuste. I ier van daan bezig de sn die nog altijd droom i hoorde; hier ben ik ff? toovergodin, hier ziet g e u om eene constitut. lagt. lienen sprak Aristotele ite, de sterkste, de g< ,te, de knapste is, indi< n zich nooit vergist, la sn. 'Aan deze onfeilbn rem als opperhoofd 1 niet, laat hij dan zijn en bestuur overlaten r hebben van anderen i dan hij zijn. Wordt vervolgd) Het Bloemendaalseti (MM Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. 'i IV: wa 19 Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Allen die zich met ingang van 1 Januari 1911 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. De Agenda is verplaatst naar bladzijde 2. Tot hen, die 12 Dec. 1910 de rede Ken kort van den hoogleeraar hoorden, woord Gij hebt het hooren kraken, gij zijt wellicht verschrokken. Maar u-om val'en de pannen van het dak als de wind it? Misschien omdat zij er slecht op liggen, ien nieuw licht is u opgegaan? Maar reeds in )6 verscheen bij Adriani iet eerste evangelie in het licht vanoude evens, als eene bijdrage tot de wordingsgeschiedenis Christendoms. Wanneer gij dat licht in oude gegevens al niet hadt kunnen vinden, zoo was het toch reeds ar geleden voor u bij Bolland te vinden. Gij meent schien, dat „de godsdienst" bij Bolland niet veilig Neen, zegt de voorrede, dat de godsdienstige en de geerige gedachte zich als voorstelling en begrip ver- den, wordt allerminst gezegd om te betoogen, dat in eivolle historizeerende voorstellingen van den dienst geenerlei waarheid wordt beleefd. Maar lfde voorrede zegt, dat, waar het geloof zonder ennis heerscht, het betrekkelijk gesproken nog t is (onder de losse dakpannen), if hebt gij verhevener hooren spreken van den n heiland dan in diezelfde voorrede als van hem in de evangeliën te herkennen is als den ver ving brengenden Edele van godmenschelijk ge- At, die inderdaad geboren is om te worden mis- 1 en gehoond en gemarteld èn te herleven? it gij ooit elders gelezen dan daar op blz. 140 Christus, die zich overal en altijd te midden der Igezinden bevindt, is in alle levende menschelijk- id de goede geest der menschelijke gemeenschap ve", en dan daar op blz. 141„Zoo is de evangelische uistus eenheidsbeginsel van de gemeenschap"? neen, weest dan de wijzen en verstandigen van preuken en leest vooral de bladzijden 105 v, 110, en 123, 128 en 129, 134 en 135, 132 ook 142; V, 140 en 141, 146, 150, 155 en 160 v. zei Mj- ini:: is? wij ho ge-, go- 'I C16Z nat wa. die zoei slat kei; He „de „wt „hu „ze; »Cli Zoo de 122 138 De raad vergaderde Donderdag 15 Gemeente- December 1.1. des namiddags te 2 uur. bestuur. Voorzitter; de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na de lezing der notulen, die ongewijzigd werden vast- ges: ld, gaf de voorzitter uiting aan zijn blijdschap dat de bee: A. Roozen Sr. hersteld en wederom ter verandering ver: henen was. Deze antwoordde met zachte stem iets dat wij niet konden verstaan. Hierna volgden de ingekomen stukken, deze werden in de volgende orde behandeld. o.. Dankbetuiging van het bestuur van Volksweerbaar heid, afdeeling Bloemendaal, Bloemendaal Commando, voor de in een vorige zitting genomen goedgunstige beschikking in zake het toekennen van ƒ150.steun. I). Idem van het bestuur der Haarlerasche Huishoud- en Industrieschool voor het verleenen der 10.steun, uitgenomen voor de damesleerlingen der leergangen, genoemd onder letter c van het leerplan. c. Idem van den heer C. L. M. Robbers voor de ver- hooging zijner jaarwedde. d. Schrijven van een 11-tal gemeentewerklieden, dat zij ten zeerste erkenteljjk zijn voor de hun toegezegde loons- verhooging en de instelling van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen. e. Adres van den heer 0. J. Th. Leistikow, hoofd der 0. L. S. te Overveen, waarin adressant vraagt of het besluit van den raad, hem medegedeeld bij missive van 1 Maart 1906, dat de gemeente 3 °/0 voor haar rekening zou nemen van de jaarlijksche door de onderwijzers te betalen 5 °/0 hunner wedden voor het weduwen- en weezenfonds, in dien zin moet worden opgevat dat ook de bijdrage van de gemeente blijft voortduren, nadat de onderwijzer eervol ontslag en recht op pensioen heeft gekregen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad deze bijdrage ook te verleenen aan gepensioneerde onderwijzers. Verzoek van mevrouw C. Vethaak, te Amsterdam, om afwijking van art. 10 te b voor het bouwen van een landhuis en koetshuis te Aerdenhout-, en wel om inplaats van 10 M. op 8 M. uit de grens der E. S. M. te mogen bouwen. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, daar het terrein is gelegen aan den Zandvoortschen weg tusschen dezen weg en de trambaan. Aangenomen. g. Adres van den heer A. J. Meijerink, vak-leeraar in do gymnastiek te Haarlem en te Bloemendaal, die met leedwezen heeft vernomen afgevoerd te zijn van den staat van pensioengerechtigden te Bloemendaal, op grond dat hij, zooals plaatselijke bladen meldden, op proef was aangesteld bij het onderwijs te Bloemendaal. Aangezien noch de uitnoodiging tot bereidverklaring tot het geven van gymnastiekonderwijs aan de gemeenteschool, nóch zijn aanstelling als vakleeraar spreekt van proeftijd, vermoedt verzoeker dat hier een misverstand is gerezen, en verzoekt hij hem alsnog op de lijst van pensioengerech tigden te plaatsen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Meijerink, die een jaarwedde van 300.geniet, niet op de lijst ge plaatst was, omdat B. en W. dachten dat de storting hem te zwaar zou blijken. Nu de heer Meijerink echter zelf hierom verzoekt, is er geen bezwaar dit in te willigen. Aldus werd besloten. h. Schrijven van het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren, d. d. 19 November 1910, waarin den raad In overweging wordt gegeven a. in verband met de a s. inwerkingtreding der gemeente- borgtoehtenwet, te overwegen le of wegens daling van de inkomsten, bedoeld bij art. 112 gemeentewet, kan worden overgegaan tot verlaging van het bedrag der zekerheid van den gemeente-ontvanger; 2e of kan worden voorgeschreven het doen van stortingen door den gemeente-ontvanger en dientengevolge het bedrag van diens zekerheid kan worden verminderd b. bij het openvallen der betrekking van gemeente-ont vanger het bedrag der zekerheid niet hooger te stellen dan door de wet voldoende wordt geacht. Aangezien datgene wat de bond wenscht, in deze gemeente reeds toepassing vindt, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. i. In de zaak van den heer E. W. Scholten is opge maakt eene akte van erfdienstbaarheid ten behoeve van den aan de gemeente Bloemendaal in eigendom toebehoorenden straatweg, genaamd Lage Duin-en-Daalsche weg, kadastraal bekend gemeente Bloemendaal, sectie A no. 5412 en ten laste van het noord-oostelijk gedeelte van het aan de hotel maatschappij sDuin en Daal" toebehoorende terrein, thans in gebruik als tennisbaan, kadastraal bekend gemeente Bloemendaal sectie A no 6117, op welk bedoeld noord oostelijk deel van no. 6117, geen gebouw mag worden op getrokken binnen een afstand van acht meters uit den wes telijken gevel van het koetshuis en stalgebouw, hetwelk door den heer Ebert Wesselius Scholten, wonende te Bloemendaal, met bekomen toestemming van de gemeente Bloemendaal zal worden gebouwd op diens terrein, kadastraal bekend ge meente Bloemendaal, sectie A no. 6116. Overeenkomstig deze akte kan en wordt den heer Scholten vergunning verleend tot het bouwen van een stalgebouw. j. Nog was ingekomen een tweetal prijsopgaven voor het leveren van koperen klinkpennetjes, benoodigd voor de naamborden e. d. Na eenige bespreking o. m. over de be zuiniging die door het aanschaffen dezer letters zou worden verkregen, daar hierdoor het dure letters teekenen en -schil deren overbodig zou worden, besloot de raad voor den prijs van 323.85 aan te koopen 5100 letters en 100 wapens voor den prijs van 70. 7c. Het kohier der schoolgelden 3e kwartaal 1910, voor onderwijs in de fransche taal gedurende de maand Septem ber, werd door den raad vastgesteld tot een bedrag van 48.80. Door het laatste »ingekomen stuk" geraakte de raad in een vroolijke stemming. De voorzitter deelde n.l. mede dat de gemeente de gelukkige eigenaar was geworden van 7 zooeven geboren politiehonden." Moeder en kroost verkeer den naar omstandigheden zeer wel en de beestjes zagen er prachtig uit. De raad besloot na eenige kwinkslagen dat de honden na 6 weken verkocht kunnen worden. De ingekomen stukken afgehandeld zijnde, kwam punt 2 der agendaAanvulling der strafverordeningen-commissie. Deze commissie bestaat uit drie leden. De burgemeester is ambtshalve voorzitter. Lid van de commissie is de heer jhr. mr. P. Teding van Berkhout. Als 2e lid wordt met op 1 na algemeene stemmen ge kozen de heer mr. Jacometti. Daarna had de Vaststelling van een verordening regelende het benoemen en ontslaan van gemeentewerklieden plaats. Het 4e punt wasAankoop van grond tot verbreeding van den BloemendaalsehewegVan de directie der Eerste Kennemer Bouw-Mij. was een schrijven ingekomen, waarin zij de gemeente kosteloos aanbiedt de strook grond ter verbreeding van den Bloemendaalseheweg, aangegeven op de teekeningen, gevoegd bij haar verzoekschrift van 17 November j 1. Op voorstel van B. en W. besluit de raad tot koopen tegen den prijs van ƒ1.en wordt het aanbod overigens dank baar aanvaard. Het Verzoek der Kennemer Bouw-Mij. om ontheffing van het bepaalde in art. 10 bis der bouwverordening voor haai gronden aan den Bloemendaalseheweg werd ingewilligd. Eveneens werd voldaan aan het verzoek van den heer J. A. de Haas, om zijn huis met ingang van 1 Mei e. k. wederom voor één jaar te huren op de bestaande voor waarden. Als laatste punt der agenda werd een wijziging aange bracht in de verordening regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater, waardoor waterleiding kan wor den verkregen in perceelen met niet meer dan 2.50 weke- lijksche huurwaarde voor 4 per jaar voor een gebruik van de eerste 30 M3 water. Tan tijdschrift christelijke moraal, dc en boek. Uitgave W. L, en J. Wereldlente, roman van hedendaagscbe door J. C, van Wijk. Brusse, Rotterdam. De schrik sloeg me om het hart bij het lezen van dien ondertitel: hedendaagsche moraal. Want wat gemeenlijk onder dien term wordt aangekon digd in onze tegenwoordige letterkunde, is laten we het woord ronduit zeggen meest schunnigheid. „Realisme" noe men de schrijvers dier boeken dat, met een schijn vanschrijf- maar-raak-vrijpostigheid. Hoe gewaagder, hoe beter, vooral geen doekjes er om heen winden, de dingen bij den naam noemen, de waarheid, niets dan de waarheid en dan heel naakt ook. Men moet van dat soort lectuur houden, om haar met genoegen door te lezen; er zijn er echter ook die er de voorkeur aan geven onder het lezen opgeheven te worden, niet neergehaald, boven het leven uit en het niet te doorwroeten in onderste slijklagen. Voor z ulke lezers en dezen zijn er gelukkig legio werd een boek als Wereldlente geschreven, waarvan de verschijning in onze boekenwereld niet dan blijde toegejuicht kan worden. Naast enkele stijlgebreken wanneer wij die zekere neiging naar „boekentaal" zoo noemen mogen, welke het oor vreemd aandoet in gemeenzame gesprekken tusschen de personen van dit verhaal staat aan den anderen kant een pracht van opmer kingsgave, een diepte van nadenken, een juistheid van zeggen, die het werk stempelen tot een meesterstukje. De grondgedachte is niet nieuw: een jonge predikant, van rechtzinnigheid door nadenken langzamerhand gerakend tot vrijzinnige denkbeelden, en de botsing, die door zulk een „verandering" teweeg wordt gebracht tusschen dominé en gemeente, een onderwerp, dat reeds meermalen pennen in beroering bracht, en een van de werkelijkheid afgezien. Iets dat sedert de geboorte der vrijzinnig- godsdienstige denkbeelden, tallooze malen is voorgekomen. Ook de figuur van den jongen predikant is onveranderlijk: de onge huwde jonge dominé met het zachte dwepersuiterlijk, wonende met zijn zuster, en den onafscheidelijken hond. Welke jonge, onge trouwde zieleherder woont niet met zijn zuster en bezit geen hond? Ook zijn karakter komt met eenige variaties en kleine wijzigingen in soortgelijke romans op hetzelfde neer: de strijder voor zijn geloofsovertuiging, de lijder onder bittere miskenning en hier het slachtoffer van de kwaadwilligheid onder zijn be krompen gemeenteleden. Het einde van dit boek is treurig, vooral ook met betrekking tot de teedere, pas ontluikende liefdesgeschiedenis tusschen ds. Kraan en de Freule van het dorp, bevredigend is het niet, want van een tikje onwaarschijn Iijkheid of in werkelijkheid de dood ook zulk een algemeene verzoening zou tot stand brengen is het niet geheel vrij te pleiten. Uitmuntend geteekend lijkt ons het dorpsleven in al zijn kleinheid en bekrompenheid, de karakters van den waan wijzen boerschen kerkeraad, die zich niet ontziet op grond van hun „armen van geest, die God zien," den gestudeerden godgeleerde op de vingers te tikken, over het niet preeken „naar de leerIs het niet een diep-treurig verschijnsel, dat mannen van kennis en studie feitelijk aan de genade van boeren kinkels zijn overgeleverd, die het recht hebben te beoordeelen, af te keuren, af te danken? Afgezien nog van het vernede rende hiervan, de bittere pil, dat zij het zijn, die boeren kinkels, die je wel en wee, je levensonderhoud, in handen heb ben Daar hoort heel wat sterkte van karakter, heel wat moed toe om dan nog zichzelf getrouw te blijven, desnoods alles prijs te geven voor dat eene: overtuiging. Om dan niet te wor den als de jongste van Piet Paaltjens' Drie studentjes-. Ze hebben den armen strijder Zoo lang gerold en gesold Tot al wat daar vrij was en edel In zijn fiere borst is geBtold. Ds. Kraan is niet een van dat soort. Hij strijdt en lijdt en gaat ten onder als een echte geloofsheld. Prachtig geteekend misschien wel het beste gedeelte van het boek is de ge schiedenis van den eenvoudigen boerenjongen Driekes, die, op het dwaalspoor gebracht door de bedriegelijke praatjes van een gepensioneerd indiscli militair, op een vroegen morgen zijn arme oude moeder verlaat om naar Indië te gaan als koloniaal. Diep aandoenlijk en sober neergeschreven het verdere verloop: oud moedertje aan het malen geraakt, steeds zoekend en roepend haar jongen, buiten wien zij immers niets heeft op de wijde wereld, haar ziek worden, haar sterven ten slotte, en Driekes thuiskomst na een gansch mislukten tocht naar Utrecht, waar hij voor den dienst werd afgekeurd om zijn oogen, de verplette rende gewaarwording als hij oud moedertje dood vindt, juist gestorven dit alles zoo fijn geteekend, zoo zonder eenige ziekelijke overdrijving en toch zoo diep aangrijpend. Dit boek is eep van de mooiste onder de nieuw uitgekomen werken. De Stem van het Bloed, naar het engelsch van Robert Hichens, vertaald door A Allicanto. Uitgave J. F. Van de Ven, Baarn. Een echt engelsch boek. The Call of the Blood, met echt engelsche karakters en echt engelsche opvattingen. Personen, zooals er bij ons in Nederland geloof ik, niet velen zijn, zoo afzonderlijk, bijzonder in hun manier van leven, hun verhouding tot elkaar, hun levensbeschouwing. De Stem van het Bloed is de geschiedenis van een jongehuwd paar, waarvan de vrouw be schreven wordt als 't hoogste van innerlijk en bijna leelijk van uiterlijk, tien jaar ouder dan haar man, die een tamelijk onbe duidend, feitelijk onontwikkeld karakter en een volmaakt mooi lichaam bezit. Er zit iets onwaarschijnlijks in, dat zulk een vrouw zulk een man zon liefhebben, dat zulk een man zoo'n vrouw zou huwen. Maar alles is mogelijk, het leven toont genoeg onbegrijpelijks. Deze Maurice Delarey is bovendien geen volbloed engelschman. Zijn grootmoeder was een italiaansche, en het zuidelijke bloed „kruipt waar het niet gaan kan." Op hun huwelijksreis naar Sicilië wordt Maurice zijn vrouw on trouw en boet zijn misstap met zijn leven, daar de vader van het italiaansche meisje hem vermoordt. Kenschetsend in dezen roman is de verhouding van Hermione, de jonggehuwde vrouw, tot haar vriend Emile Artois, dien zij midden in haar witte broodsweken in Algiers gaat verplegen, Maurice achterlatend. Ik kan niet zeggen dat dit boek me aantrekt en of het dat 't groote nederlandsche publiek zal doen, weet ik ook niet. Het druischt te veel in tegen begrippen als de onze; wij kunnen ons te weinig indenken in karakters zooals Hermione, de heldin, die, bij al haar voortreffelijkheid, in haar liefdeleven met haar Maurice Delarey, al zeer vreemd, excentriek en dom deed. Lom, door mevr. Nelly Hoekstra Kapteyn. Uitgave G. J. Slothouwer, Amersfoort. Geïllustreerd. „Lief en leed van een bakvischje," een boek voor bakviscbjes dus, en zeker een dat in den smaak zal vallen, althans van die bakvischjes, wier smaak nog niet bedorven is door andere lec

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 7