Het Brongebouw in gevaar. Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 25 December, 21/,4'/s uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Dinsdag 27 December, 7'/a uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek". Korte Kleverlaan hoek Bloemendaalsche weg. Eerste bioscoop-voorstelling door Albert-Frères uit Haarlem, ƒ0.75, ƒ0.50. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 103 ure. Toegang 25 cents. Zondags en len Woensdag van de maand kosteloos. Ie Kerstdag gesloten. 2de Kerst dag van 12—3 uur, f 0.25. Nieuwjaarsdag gesloten. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags "an 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Maandag 26 December, n.m. 2 uur. Schouwburg Jans- w eg. Familie- en kindervoorstelling. Kleine Willem. Tooneel- spel. ƒ1.0.50, 0.30. Kinderen half geld. Maandag 26 December, 8 uur. Brongebouw. Edmund's Deutsche Operette-Gesellschaft. Kin Walzertraum Operette. ƒ1.50, 0.75, 0.50. Abonnees ƒ1. Maandag 26 December, n.m. 2—4 uur. De Kroo n. Matinee Albert-Frères. 0.75, 0.50, 0.25. Maandag 26 December, 8'/4 uur. Sociëtei t Vereeniging. Bioscoopvoorstelling Albert-Frères. Maandag 26 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Solser en Hesse. Heb je 't kind al gezien?. Amsterdamsche schets, ƒ1.50, 1.25, 1.0.75, 0.50, 0.35. Dinsdag 27 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. Het Tooneel. Dir. W. Rooyaards. (Abonnements voorstelling). Lucifer. Treurspel. Dinsdag 27 en Woensdag 28 December, Brongebouw. Gelegenheid voor rolschaatsenrijden. Woensdag 28 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Nederl. Tooneel vereeniging. (Abonnementsvoorstelling). Beschuit met muisjes. Donderdag 29 December, 8 uur. Sociëteit Vereeni ging. Liederenavond Tilly Koenen. Vrijdag 30 December, 8 uur. Brongebouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps. Vrijdag 30 December, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Dansavond Lili Preen en Andreas Pavley. mooi? en ook: „Ich wanke nicht, Mich Btarkt die Pflicht der treuen Gottenliebeen de laatste woorden: „Süszen Trost dir bringen! En hoe mooi was haar coloratuur. Welk een om vangrijke stem! Bij zulke muziek als de aria van Leonore1) van Beethoven en later de aria uit Rienzi van Wagner past zulk een stem en zulk een voordracht! Het orkest begeleidde beide aria's zeer mooi, ook het toegift „schlaf ein, holdes Kind" van R. Wagner; hoe fijn en zacht zong zij dit! Ook deze Bachavond zal weer tot de zeer schoone behooren. l) Leonore verpersoonlykfc de groote, sterke, opofferende vrouw, die door haar offer haar man uit de gevangenis verlost. „Abscheiilicher!" geldt den persoon, die haar man onrechtvaardig liet ge vangen nemen, dus tot zoo iemand zal zij niet met een lieve, zachte stem zingen. Deze opmerking even naar aanleiding van een aanmerking, die ik van iemand in de concertzaal hoorde, dat de stem niet lief en niet sympathiek was!! Stel u voor een lief stemmetje voor zulk een rol! 't Zou een parodie worden op 'tgeen Beethoven bedoeld heeft. Concert Zang en Vriendschap. Op Dinsdag 3 Januari a. s. wordt het tweede concert dei- Koninklijke Liedertafel «Zang en Vriendschap" in de Socië teit Vereeniging gegeven. Als solisten zullen hun medewer king verleenen mejuffrouw Mary Blüggel, zang, van Berlijn en de heer Willem Andriessen, pianode heer Philip Loots heeft de begeleiding op zich genomen. In het volgend nummer hopen wij het programma, dat veel belooft, te kunnen bespreken. Tilly Koenen. Vóór haar vertrek naar Amerika in Januari a.s. zal Tilly Koenen te Haarlem in de Sociëteit Vereeniging den 29sten nog een Liederenavond geven. Onze beroemde landgenoote zal dan liederen zingen van v. Eyken, Beethoven, Holmès, Brahms, Strauss, Wolf en Oath, van Rennes. Frans E. Willekes Macdonald. f Velen onzer lezers zullen met leedwezen het droevig bericht van het overljjden van den heer F. Mac Donald Jr. vernomen hebben. Hoewel zijne ziekte ons allen angstig maakte, konden wij ons toch niet voorstellen dat dit jonge, krachtige leven zoo spoedig afgesneden zou worden. Hoe hebben wij hem allen zien werken in ons midden, hoe hebben wij zijn zaak zien opgroeien onder zijn flinke leiding, en hoe sympathiek was ons het zien slagen van zijn streven, waar moeite of opofferingen hem nooit te groot waren om zijn firma te brengen waar hij haar wilde hebben, onder de eerste. Maar het is niet alleen als zakenman dat hij gemist zal worden, het was ook zijn persoon ons allen zoo welbekend, zijne sympathieke verschijning, zijn zekere optreden, dat ons hem zoo hoog deed achten, en hoewel zijn weggaan in familie- en vriendenkring een groote leemte zal nalaten, zal de herinnering aan hem velen aansporen hun arbeid met dezelfde blijmoedige energieke werkkracht te verrichten. Plaatselijk Nieuws. Albert-Frères te Bloemendaal. Bij voldoende bezoek zullen dezen winter te Bloemendaal bioscoop-voorstellingen gegeven worden. De ondernemende koningen der bioscoop" uit Haarlem, de firma Albert- Frères, hebben met den heer lteinders uit «Rusthoek" een overeenkomst aangegaan om eenmaal per week te Bloemen daal te komen. De voorstellingen zullen op Dinsdagavonden gegeven worden met hetzelfde programma hetwelk daags te voren in het Grand-Theater Van Lier het amsterdamsche publiek in de wolken gebracht heeft. Voor het regelmatig verloop der voorstellingen is het te hopen dat het bloemendaalsche publiek flink mag opkomen. Men weet met welke goede zorgen de heeren Albert steeds alles behartigen wat strekken kan om hunne vertooningen tot de eerste van het land te maken. Steeds zijn ze er als de kippen bij om de nieuwste en de meest belangwekkende gebeurtenissen door hun wondermachine aan het oog te vertoonen in onberispelijke, scherp uitgevoerde beelden. Zoo zullen ook Dinsdag een paar belangrijke films ver toond wordent. w. een nijlpaardenjacht in Egypte en hoe forellen gekweekt worden. De woeste jacht opde groote, logge dieren, met hun stompe en geweldige koppen, voor zien van de bekende machtige kaken, wordt in levendige tafereelen voorgesteld. Wij waren in de gelegenheid met dit nummer kennis te maken. Het gezicht op den Nijl waarin men troepen dezer dikhuiden ziet zwemmen en stoeien is heel mooi. De jacht geschiedt met behulp van een 20-tal inboorlingen, de voorstelling geeft met onbedrieglijke juist heid de verschillende gebeurtenissen weer en de toeschouwer blijft in spanning tot de Hippopotamus gedood en op het droge gehaald is. De forellenteelt-film is ook leerzaam en belangwekkend ze geeft een aanschouwelijke voorstelling van alles wat ge daan moet worden om deze smakelijke visch, die een aantal zalmachtige soorten omvat, volwassen te krijgen. Men ziet de schuwe en uiterst vlugge visschen in hun natuurlijk element zich door elkaar krioelen, slaat hun groei gade en ten slotte, als de forel haar volle lengte, ongeveer 3 deci meter, bereikt heeft, zorgt de heer Albert dat u ze heerlijk toebereid op tafel voor u krijgt. Helaas, dit laatste moest zoo zijn, doch behoort voorloopig nog tot de vrome wenschen. Vertrouwen we, dat de heer Reinders a.s. Dinsdag een goed gevulde zaal krijgt. Het zou voor de vele bloemen daalsche vrienden der bioscoop jammer zijn als de voorstel lingen bij gebrek aan deelname over eenigen tijd gestaakt moesten worden. Door den burgemeester dezer gemeente is lot agent van politie alhier benoemd L. Pouwer, thans gemeente-en onbe zoldigd rijksveldwachter te Monster (Z. H.) Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het herstel len van wildstrikken; loopen over verboden grond; rijden over de voetpaden; rijden zonder licht; rijden met een rijwiel zon der bel en het venten zonder voorzien te zijn van een om den rechterarm gedragen band met plaat. Gevonden en terug te bekomen: bij Mevr Roozen de Graaf, Zijlweg 81 te Overveen, een damesportemonaiebij mevr. Bij voet, Tetterodeweg, een collie; aan den politie-post, te Overveen een kinderhandschoenbij Sikkens, Kleverlaan, een leesboek en bij Verzijlberg, Bloemendaalscheweg, te Overveen, een portemo- naie met inhoud. c, Van Zaterdag 17 December tot Burgerlijke Stand. v OQ n en met Vrijdag 23 December. Geboren: d. van G. F. van Ledden Hulsebosch en L. M. Verwoert. Overleden: J. H. A. A. Kalff, 64 j Overleden in het Gesticht «Meerenberg" S. A. van de Kamp, 31 j.J. P. de Zwart, 83 j.A. van Ruitenbeek, 49 j.M. Engel, 63 j.W. Tool, 80 j. Tr Ned. Herv. Gemeente, Zondag 25 Dec. Kerknieuws. Eerste Kerstdagi Voorm 10° uuri ds J. A. van Leeuwen, 's Avonds 6£ uur, ds. J. A. van Leeuwen. Maandag 26 December, Tweede Kerstdag, Voorm. 10 uur, ds. J. Brandsma, van Schoten. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 25 Dec. Voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 25 Dec. Kerkelijke dienst te 1% en 10 uur. „Bloemendaal" D. O. S. B. Wedstrijd van 18 December. Sport. Hoewel de regen vele tweede en derde klas velden, zelfs het terrein van den eersten klasser V.O.C., deed afkeuren, was het onze in puiken toestand, zoodat om even over tweeën de elftallen zich kunnen opstellen, onder leiding van een scheids rechter, die voor 't eerst als zoodanig optrad voor den N. V. B., 't welk goed merkbaar was. Van Maren, die, als voorproefje van de Kerstdagen, reeds in België was, werd vervangen door den jongste der Veldhovens, en 't dient gezegd, dat deze kranig zijn werk als invaller verrichtte. Naar 'k meen, was D. O. S. B. volledig, 't Spel van deze vereeniging is vooruitgegaan, tenminste een groot verschil bij vorige jaren, toen een wedstrijd tegen hen niet veel meer dan een „lolletje" was. „Bloemendaal" begint tegen den sterken wind in, wat een overwicht der gasten tengevolge heeft. Ze zien zelfs kans, de onzen eenigen tijd in te sluiten. Doelpunten blijft echter uit, daar onze verdediging haar taak naar behooren opvat, en de tegenpartijders geen oogenblik vrij spel laten. Als onze voorhoede zich dan loswerkt, ziet Blankevoort spoedig kans, door werkzaam inloopen, de eersteling in 't D. O. S. B.-net te brengen. Van korten duur berust de leiding in handen van Wit: D. O. S. B. krijgt een vrijen schop, even buiten 't strafschopgebied, die, door verkeerd begrijpen van Fred en Houtgraaf, eveneens in 't net belandt. Tot rust gaat 't dan gelijk op, met Bloemendaal iets ge vaarlijker in den aanval. Bij een van deze aanvallen wordt Roskam, naar oordeel van den scheidsrechter, ongeoorloofd genomen. De overtreding werd begaan binnen de gevreesde lijnen, zoodat de leider penalty geeft. De linksbinnen plaatst zich achter den bal, en dezen onhoudbaar in 't doel. „Bloemendaal" heeft dus een voorsprong, 't welk tot rust zoo blijft. Na de thee (die nog gezet moest worden) heeft „Bloemendaal" 't voordeel van den wind. D. O. S. B. heeft niet veel meer te vertellen, en wordt geheel ingesloten. Doch 't gewone ver schijnsel doet zich nu ook weer voor, dat door de opeen- hooping van spelers, doelpunten bijkans onmogelijk wordt, 't Duurt dan ook geruimen tijd, eer Van Riessen doelpunt, gebruik makende van een oogenblik weifelen des keepers, die hiermee de eenige fout van den geheeleu wedstrijd beging. Weer gelukt het D. O. S. B. den achterstand te verkleinen uit een strafschop, ongelukkig veroorzaakt door Veldhoven. Knuyt, een goede bekende op ons veld, gaf Fred geen schijn van "kans. Na den aftrap stormt ons vijftal regelrecht naar het doel, maar zonder eenig gevolg, want het schieten is niet bijzonder gevaarlijk, terwijl de verdediging van D. O. S. B bij de pinken is. Van Kessel doet eenige op niets uitloopende rennen, maar ten laatste is 't nogmaals Van Riessen, die, na een mooi staaltje van zijne macht over den bal gegeven te hebben, den amsterdamsehen doelwachter ten vierden male passeert. Dit is echter geen beletsel voor D. O. S. B., om na een gevaarlijken uitval (wel houdbaar voor Fred) hun derde tegenpunt te maken. Na eenig geharrewar met voeten, beenen en vooral metmonden, wordt geëindigd. Na afloop protesteerde D. O. S. B. tegen 't toekennen der penalty, zoodat we de beslissing der Protest-commissie af moeten wachten, of deze wedstrijd een gelijk spel, dan wel eene overwinning voor ons is. Na de laatste van dit jaar gespeelde ontmoeting voor den bond, lijkt 't mij niet ondienstig, den stand onzer afdeeling nog eens weer te geven: gesp. gew. gel. verl. p. voor. tegen, gemid Bloemendaal8 7 0 1 14 31 14 1,75 Zaand. V. V8 5 1 2 11 23 15 1,38 Rapiditas8 5 0 3 10 20 14 1.25 Amst. V. V8 3 2 3 8 17 17 1,— D. O. S. B..8 3 1 4 7 16 19 0,88 Holland8 1 1 6 3 13 30 0,38 Hollandia6- 0 1 5 1 9 20 0,17 Ongetwijfeld zullen de lezers zich den aangenamen wedstrijd herinneren, dien we Eersten Pinksterdag tegen de Borger- houtsche V.V. uit Antwerpen speelden. Met de Kerstdagen gaan een veertiental leden een tegenbezoek brengen bij onze Antwerpsche vrienden. Eersten Kerstdag speelt „Bloemendaal" tegen de Borger- houtsche V.V. Uitgeloofd is een beker voor den winnaar, ter wijl de verliezer eene herinneringsmedaille ontvangt. Tweeden Kerstdag wordt gespeeld tegen de A. S. „Alliance", eveneens te Antwerpen. We hopen dat „Bloemendaal" het kleinood uit de schelde- stad meebrengt, om den beker, dien we in 't voorjaar zoo schitterend wonnen, te flankeeren. Onze beste wenschen vergezellen onze dorpsgenooten op hun uitstapje! Adr. C. Huldeblijk Regout. Uit andere Donderdag is door de nederlandsche gemeenten. inzenders op de tentoonstelling te Brussel een huldeblijk aangeboden aan den nederlandschen regeeringscommissaris mr. E. R. H. Regout door 143 inschrijvers werd het benoodigd bedrag bijeen gebracht. Het huldeblijk bestaat uit: a. Een plaket ter grootte van 5X7 cM., waarop aan de eene zijde het profiel "an den afgetreden regeerings commissaris is afgebeeld, met het onderschrift: De Nederlandsche Inzenders aan hun Regeerings-Commissarü Mr. E. R. H. Regout. 26/3 1909. 28/5 1910. Aan de andere zijdehet nederlandsche paviljoen op de algemeene en internationale tentoonstelling te Brussel met het onderschrift Algemeene en Internationale Tentoonstelling te Brussel Nederlandsch Paviljoen. Het plaket is in drievoud aangeboden, nl. in goud, zilvei en brons, te zamen in een fraai étui gevat. b. Twee, in ebbenhouten lijst gevatte bronzen platen, af gietsels van de oorspronkelijke modellen die voor het plaket hebben gediend. Deze modellen werden vervaardigd door den beeldhouwer Louis Vreugde, terwijl stempels en afslagen werden gemaakt in de Koninklijke Utrechtsche Fabriek van Zilverwerken va i C. J. Begeer. c. Een in perkament gebonden gedenkboek, van buiten versierd met schilderwerk. Dit gedenkboek werd aangekocht op de tentoonstelling als proeve van vrouwelijken hand-arbeid, vervaardigd door I mevrouw J. van der BurghVan Aalst. De vrouw toef heeft een levendig aandeel aan de tentoonstelling genomen en kwam het der commissie billijk voor, dat ook haar arbeid bij het huldeblijk vertegenwoordigd werd. De bladen van dit gedenkboek zijn door Chris Lebeau ve - lucht met oorspronkelijke gekleurde inktteekeningen, figuu lijke voorstellingen, als zinnebeelden van de bedrijven en ambachten, voor elke bladzijde een standaard dragend, waar p de namen der deelnemers aan het huldeblijk werden ge- teekend. Zij, die voor het huldeblijk werkzaam waren, word eveneens in het gedenkboek genoemd. d. Een in leder gebonden schrift, verguld op snede, waaria alphabetisch de namen der deelnemers geschreven staan (dit voor het gemakkelijk opzoeken der namen, als zulks noodig is e. Een kistje, waarin het gedenkboek met étui en schrift geborgen worden. Wat het kistje betreft, werd de sub-commissie teleurge steld, daar de vervaardiging aanvankelijk was opgedragen aan den javaanschen houtsnijder Badjoeri, die het in het tentoonstellingsgebouw zou maken. De Javasche Bosch exploitatie Maatschappij, voorheen P. Buwalda Co. had daartoe het noodige hout welwillend ter beschikking gestel,. Door ongesteldheid werd genoemde javaan verhinderd zijn taak ten uitvoer te brengen, en stelde bovenvermelde maatschappij nogmaals het hout ter beschikking, waarv:.n nu het kistje door den meubelmaker J. P. Strijbos werd vervaardigd. Het huldeblijk, hetwelk in allen eenvoud aan den heer Regout werd a ngeboden, teneinde daaraan den schijn eener vertoon making tegenover den nog in betrekking zijnden regeerings-commissaris te ontnemen, is voor de deelnemers in het museum van kunstnijverheid te Haarlem ter bezichtiging Onderstaand schrijven wordt dezer dagen aan ongeveer 150 vereenigingen verzonden: Aan de Besturenenz. enz. Er zijn onderhandelingen gaande waardoor de mogelijkheid bestaat dat wij Haarlemmers ons heerlijk Bronpark annex j gebouw zullen verliezen. Dit mag niet gebeurenwij leune n ons Brortgebouw niet missen, dus alle handen aan den ploeg! j Hierbij ontvangt u eèn copie van een concept-request, hetwelk aan ons gemeentebestuur zal worden gezonden en verzoeken wij u beleefd dit request mede te willen onder teekenen. Mocht u daartoe willen medewerken, dan gelieve u hiervan uiterlijk 31 Januari a.s. bericht te willen zenden aan het Bron-comité, Gebouw Nijverheid, Jansstraat 85 alhier en zult u alsdan spoedig bericht ontvangen waar het gezegeld adres ter teekening ligt. Wij rekenen op uw aller medewerking. Het BrAn-Comité: J. C. CADE MUS VAN VEEN. P. CLAUSING Jr. H. J. D. DAUDEIJ. K. FRANKEN Jr. C. F. HENNING. J. F. LAMP. P. A. VAN DER MAAREN JANSEN. CORN. VAN NIEL CZN. C. L. F. SARLET. JOH. M. SCHMIDT. A. H. WEYBURG. A. WEILL. Het bij dit schrijven gevoegde adres aan den haarlemscben raad luidt als volgt: Aan den Raad der gemeente Haarlem Geven met verschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, Vereenigingen, allen gevestigd te I Haarlem, dat zij bij geruchte hebben vernomen, dat er plannen I aanhangig zijn, of wel dat er onderhandelingen worden gevoerd om aan het Brongebouw" eene andere bestemming te geven Dat zij het ten zeerste zouden betreuren indien die onder handelingen ten gevolge hadden, dat het «Brongebouw annex park als concertpark voor Haarlem verloren gingI dat deze inrichting e Haarlem en het niet sterk toenemende bevc gedragen dat het geen betoog behoefte heeft aan een en dat het meerendeel i behooren tot de beste abonnementsprijs toegan dat andere gemeentel concertparken annex ge Arnhem Musis Sacri warden «Prinsentuin", eeniging", om de gro waar meer dergelijke ii dat uit den aard dikwijls voorbespreking xich te Haarlem kome gebleken, dat zij zich mede door het schoon geen ander park, zoo g dat, naar het oordi voldoende is aangetoonc bouw" en Park voor H Redenen waarom ad daarheen te leiden, d; annex gebouw als conc maakt door opheffing staan eener flinke subsii dat Uw Raad zijne g «Brongebouw" en Pai wordt. Haarlem, Decembei Wat kwade teekenen zijn. dagblad. Een vreesachtig vol lostende staten. Een fluweelen tong Stervende jongen en Een volk, dat ienn eerbiedt na zijn dood. Een volk dat slaapt Op dr. A. Kuyper wanneer hij ter twee een Patijn spreekt. Er zijn geen kunst menschen maken ever «vertoon. En dunk vi «De bloedige spoor t «zooals knollen vol l (i utus in Julius Caeso Bij vonnissen van de ai 29 December 1.1. werde f lissement verklaard J. van der Meel, c mi'. W. T van Slooten; en S. Volraat, biosco i ator mr. W. N. J. M J. H. Bruins; weduwe ti Haarlem, curator mr F. H. Nederkoorn, s mr. W. T. van Slooten; P. Visser, zonder be W N. J. M. Smit; Rechter-Commissaris i de .TosBelin de Jong. 1. i. Zaterdag is t< overleden de heer J. van de zijnen en to minnelijken man nog achter zijne grooter

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2