Openbare Verkooping Mnxe-Brooübakkerij HpnaruiJ'eaKaise?orh-'lmrt: Smakelijk brood van nitslniteni) prima kwaliteit. A Belangrijke OVERVEEN, J. H. WILDERVANCK DE BLÉCOURT, gemeente BLOESHIENDAAL. 30 Januari 1911 6 Februari 1911 ALBERTS-Frères. SCHITTEREND PROGRAMMA. csar met speciaal programma. dat deze inrichting eene groote aantrekkelijkheid is voor Haarlem en het niet onwaarschijnlijk is dat daartoe de 4erk toenemende bevolking der laatste jaren heeft bij gedragen dat het geen betoog behoeft dat eene gemeente als Haarlem behoefte heeft aan een dergelijk concertpark met gehoorzaal, en dat het meerendeel der concerten, die er gegeven worden, behooren tot de beste in ons land, en tegen zeer billijken abonnementsprijs toegankelijk; dat andere gemeenten van gelijken omvang eveneens hare concertparken annex gebouw hebben, om slechts te noemen Arnhem Musis Sacrum", Groningen Harmonie", Leeu warden Prinsentuin", Utrecht »Tivoli", Nijmegen «Ver eeniging", om de g'rootere gemeenten niet te vermelden, waar meer dergelijke inrichtingen zijn; dat uit den aard der zaak in verschillende bedrijven dikwijls voorbesprekingen plaats vinden met familiën, die lich te Haarlem komen vestigen, en daarbij meermalen is geb ken, dat zij zich tot Haarlem gevoelen aangetrokken, mede door het schoone concertpark met annexe, dat door geen ander park, zoo gunstig gelegen, is te vervangen; dat, naar het oordeel van adressanten, in vorenstaande voldoende is aangetoond, dat het behoud van het «Bronge- bou en Park voor Haarlem is een groot gemeentebelang Redenen waarom adressanten Uwen Raad verzoeken het daarheen te leiden, dat de exploitatie van het Bronpark annex gebouw als concertpark financiëel mogelijk wordt ge maakt door opheffing der recognitie of wel door het toe staan eener flinke subsidie, terwijl adressanten mede verzoeken dat Uw Raad zijne goedkeuring onthoude, dat aan het »B igebouw" en Park eene andere bestemming gegeven wordt. Hetwelk doende, enz. Haarlem, December 1910. Een jong bloempje op een oud veld. (Vat kwade Een wijze in de boosheid. t< 'kenen zijn. Een godgeleerde in de politiek. Een leugenaar aan het hoofd van een dag ad. vreesachtig volk te midden van ten oorlog zich rit nde staten. n fluweelen tong aan een borst vol wanhoop, rvende jongen en levende ouden. 11 volk, dat iemand aanziet bij zijn leven en eerst eti iedt na zijn dood. volk dat slaapt en beweert dat het wakker is. dr. A. Kuyper in zijne stelselmatige opgeblazenheid, w er hij ter tweede kamer gaat en zijn afdruipen als en; l'jtijn spreekt. r zijn geen kunstjes in eenvoud'ge trouwMaar holle me óchen maken evenals Het vurig ingetoomd ros trotsch «veitoon. En dunk van hunnen moed; maar als het geldt «li- bloedige spoor te dulden, o dan zinkt hun trots, en .'.Is knollen vol bedrog, Bezwijken ze in de proef." (Bi o us in Julius Caesar IV, 2.) Faillissementen, vonnissen van de arrondissements-rechtbank te Haarlem d.d. 20 Jjecember 1.1. werden de navolgende personen in staat van fai ement verklaard: I. van der Meel, caféhouder, wonende te Schoten, curator mr. 'V. T van Slooten; 1 n S. Volraat, bioscoop-exploitanten, wonende te Purmerend, cur or mr. W. N. J. M. Smit; J. H. Bruins; weduwe C. Ligtermoed, zonder beroep, wonende te Haarlem, curator mr. A. A. Stheeman; F. TI. Nederkoorn, schilder, wonende te Haarlem, curator mr. W. T. van Slooten'; 1'. Visser, zonder beroep, wonende te Marken, curator mr. ff. J. M. Smit; R: iter-Commissaris in deze faillissementen mr. H. van Loghem <le_ rselin de Jong. In memoriam. beid der laatste jaren niet eenige voorbode bespeurden van een naderend einde. De heer Kalff was het toonbeeld van den nieuwerwetschen nederlandschen koopman en weldoener in één persoon ver- eenigd, van den man, die de voordeelen der fortuin aan vaardde met een goed geweten omdat ze tot hem kwamen, als tot een geregeld werker met juist inzicht in zaken en tot een betrouwbaar man, maar die zich tevens ongerust maakte, of hij in zijn voorspoed met de vele middelen die hem ten dienste stonden wel genoeg deed voor anderen, dat wil zeggen voor personen die hem niet na waren, wild vreemden vaak. Gij die tot zijne laatste rustplaats gaat, staat een wijle stil en denkt, dat daar ligt het stoffelijk omhulsel van een man die in het falend oog der wereld eigenaar was van veel, maar die nooit anders is geweest dan een goed rentmeester van Die hem heeft gezonden. Een goed rentmeester, en geen lastig rentmeester, een mild rentmeester. Schrijver dezes heeft nooit een staaltje gezien van zoo door geen bijgedachte vertroebelde offervaardigheid en ver trouwen als uit het volgende geschiedenisje blijkt. Om een werkzaam man die vooruit wilde in eene zaak te helpen was een vrij groot kapitaal noodig. De mildheid van den heer Kalff was den schrijver als be stuurslid van verschillende vereenigingen bekend, en dus begaf hij zich tot hem. Het was voorjaar. De heer Kalff stond in zijn tuin en was al van ver boven den in jong blad gekomen rozenhaag herkenbaar aan de zilverwitte kuif, die hem tegelijkertijd iets vaderlijks en iets jongs gaf en die hij zonder scheiding omhoog en naar achter gestreken droeg als een teeken, dat hij niets te verbergen had en gewoon was zich te geven zooals hij was; en zoo over de haag ging het toen aan het spi'eken, en na eene korte mededeeling in hoofdzaak loopende over de eerlijkheid van den persóon voor wien steun werd gevraagd, ging de hand naar de portefeuille, en in twee minuten hadde daardoor verlegen gemaakte bedelaar voor het beoogde doel een aanzienlijk bedrag in ontvangst te nemen en kreeg nog eenige gloeiende kolen mede in de verzekering van den gever, dat hij het zeer op prijs stelde als anderen zich moeite gaven medemenschen te helpen, het geen veel moeilijker was dan zoo maar even wat geld te geven, wanneer je 't missen kon enz. Toch zouden wij niet in den geest van den overledene handelen, wanneer wij zoo doorgingen, dit toch is de ware macht van voorbeeldige levens dat zij aan het einde van hun baan gekomen eer aanleiding geven tot navolging dan tot loftrouwens men zou den overledene met lof hebben ge griefd hij genoot wanneer hij in de maatschappij gezonde maar zwakke plekken vond, die hij met zijn steun kon schragen. Dat zal de reden zijn geweest waarom hij meer gevoelde voor hulp aan jongere menschen dan aan oudere, dat hij in de geschiedenis der amersfoortsche weezenverpleging van de laatste jaren een zoo gewichtige rol heeft gespeeld, dat hij zelfs gesolliciteerd heeft naar het lidmaatschap van den haarlemschen voogdijraad, een college waarvan, zij het ook voor het oog der dagelijksche bedrijvigheid verborgen, voor tal van gezinnen uit de onderste lagen der maat schappij zuiverende kracht uitgaat; met dr. van den Berg ging hij voor zaken van dezen raad des Vrijdags geregeld op 't pad, wij kunnen hem ons voorstellen verontwaardigd over het wangedrag van vaak leugenachtige en oneerlijke ouders (één oneerlijkheid maakte voor hem een mensch maatschappelijk dood) maar tevens begaan met het lot der kinderen, waarin hij die optimist was omdat hemzelf zooveel geluk te beurt was gevallen, toch altijd nog de kans zag schemeren van terechtkomen. Eigenaardig, dat juist die op geven uit was en zelf zooveel te danken had aan een ge lukkige menging van aanleg en lot, met diepen eerbied was bezield voor «self made men", personen die door zwaren arbeid hun lot aan hun aanleg hadden weten dienstbaar te maken. Maar eigenaardig ook dat dezen bescheiden man die, behalve 5 jaar lid der provinciale staten voor Amsterdam, niet minder dan 20 jaar voorzitter van „Liefdadigheid naar Vermogen" was, nimmer van hooger hand eenig blijk van waardeering gegeven is. Zoo is de tegenwoordige wereld. Bij zijn leven wordt een bescheideh man geduld of benijd, hoogstens wordt hij aan gezien met iets wat op eerbied gelijkt. Geëerd wordt hij niet vóór zijn dood. De eer die thans aan dezen voortreffelijken doode wordt gegeven is daarom niet minder welverdiend. Hij ruste in vrede. J. H. A A. KALFF. t 1. 1. Zaterdag is te Bloeraendaal onverwacht en schielijk overleden de heer J. H. A. A. Kalff, tot groote droefenis van de zijnen en tot ontsteltenis van velen, die den be- ttunnelijken man nog kort te voren hadden ontmoet en achter zijne grooter geworden rustigheid en zelfingetogen- Schouwburg Jansweg. Lucifer. Tooneel. Om te voldoen aan veler verlangen zal Dinsdag a.s. een tweede voorstelling van Lucifer gegeven worden. Vraag. Kunt U mij ook inlichten, waar RneliHivi'flP'pii elk iaar de staats examens voor de akte van vrinnfen hllis- eu schoolonderwijs in de Fransche v.iu V taal gehouden worden, wat de vereischten VSin ons blad. daarvoor zijn en waar ik mij moet aan melden voor dat examen 1 Antwoord. Artikel 86 der lager onderwijswet schrijft als ver eischten voor: 1. het, bezit der gewone akte van lager onderwijs. 2. het af leggen van een afzonderlijk examen. De regeling van het hierboven onder 2 bedoelde examen en bet programma daarvan zijn geregeld bij Koninklijke besluiten van 9 Augustus 1879 (S. 149) en 3 Augustus 1879 lS. 14S). Regeling en program zijn voorzoover dit hierna niet afzonder lijk is vermeld voor Nederlanders dezelfde als voor vreemde lingen. Er valt te vermelden A. wat betreft de regeling der examens: een examen-commissie van minstens 5 leden wordt elk jaar op nieuw benoemd, de voorzitter wijst de plaats aan waar de examens worden afgenomen. de minister van binnenlandsche zaken maakt elk jaar in de Staatscourant bekend, wanneer de commissie zit, den termijn waarbinnen ieder candidaat schriftelijk onder overlegging der vereischte stukken en opgaaf over welk vak het examen loopt, zich bij hem, minister, moet aanmelden; eik candidaat krijgt daarna eene oproeping van den secretaris der commissie; schriftelijk werk wordt onder toezicht gemaakt; B. wat betreft het programma: Vereischt zijn: Kennis der taalregels, zoowel van de syntaxis als van de vormleer; Het vertalen van een stuk in proza of poëzie uit de vreemde taal in het Nederlandsch. Het vertalen van een gemakkelijk prozastuk uit het neder landsch in de vreemde taal. Eenige vaardigheid in het spreken der taal; eene goede uit spraak. Het gebruik van woordenboeken is verboden. Omtrent den dansavond van Lili Preen en Andreas Pavley, Vrijdagavond a.s. te houden, kunnen wij de volgende pers- beoordeelingen plaatsen. N. R. Crt. De dans van Lili Preen is ten hoogste gedistingeerd en voornaam van opvatting en meermalen op ongemeen bekoorlijke en expressieve wijze". Alg. Hdbl. «Lili Preen heeft een eigen houding, een eigen karakter in hare kunst, waardoor zij zich van anderen onderscheidt". N. v. d. Dag. «Wij zouden het betreuren, wanneer het buitengewoon talent van juffrouw Lili Preen onder de korenmaat verborgen bleef". De vereeniging Weldadigheid naar T- j>« i Vermogen heeft dezer dagen te Haarlem Liefdadigheid. en omstreken de volgende aanvraag om hulp verspreid Aan Allen, die bereid zijn de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen" op eenigerlei wijze te steunen. De ervaring tot nu toe verkregeu, dat velen geneigd zijn ons omtrent Kerstmis of Nieuwjaar met eene gift te verblijden, geeft ons vrijmoedigheid, ons ook thans tot U te wenden met verzoek om eene extra bijdrage, aangezien wij vreezen, dat ten gevolge van de voortdurende vermeerdering der bevolking en de heer- schende werkeloosheid, meer dan andere jaren onze steun zal gevraagd worden. Wij noodigen U uit Uwe gave, hetzij rechtstreeks aan onzen Penningmeester, den heer 8. Crommelin, Statenbolwerk 5, te zenden, hetzij door middel van bijgaande kaart beschikbaar te stellen. Wij vleien ons, dat deze wijze van handelen evenals vroeger Uwe goedkeuring zal wegdragen; terwijl het wel overbodig zal zijn, mede te deelen hoe zeer gewenscht het is.omstreeks dezen tijd te weten, over hoeveel kan worden beschikt gedurende het vereenigingsjaar 1910/11. De Financieele Commissie: J. Krol Kzn. C. A. Sprenger. Set bestuur der Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen", A. J. H. Baron Van Lynden, Voorzitter. W. A. van Vloten, Secretaris. TE Ten overstaan van den te Bloemendaal gevestigden Notaris zullen op Maandagen bij inzet en hooging der perceelen en bij opbieding der combinatiën en der massa en afmijning der perceelen, combinatiën en massa publiek worden geveild, tel kens des avonds 7V„ uur in het hotel „Van ouds het Raad huis" te Overveen, gemeente Bloemendaal. De navolgende onroerende goederen behoorende tot de nalaten schap van mevrouw de Wed. G. H. Huysser—Gompertz, als: De in goeden staat van onderhoud verkeerende villa's „Duinoord" en „Dymphna" (thans genaamd „Mon Rève") zeer gunstig staande en gelegen aan den Bloemendaalschen Straatweg en den hoek van den „Johannes ter Hoffsteedeweg" te Overveen, met koetshuis, stalling, koetsierwoning, boscli, ter rein van vermaak, moestuin en siertuinen, hebbende aan den Bloemendaalschen Straatweg eene breedte van plm 170 Meter en aan den Joh. ter Hoffsteedeweg van plm. 90 Meter, Alles te zamen ter grootte van 1 1021 Hectare en te veilen in Zeven perceelen waaronder 3 perceelen bouwterrein, elk ter breedte aan den straatweg van plm. 20 Meter en 2 perceelen bouwterrein idem ad plm. 40 Meter elk combinatiën en in massa Drie Heerenhuizen met Tuinen aan den Bloemen daalschen Straatweg, nabij den Julianaweg te Overveen, resp. groot 3,05 Are, 3,10 Are en 3,80 Are, te veilen in 3 perceelen, id. combinatiën en in massa. De villa „Dymphna" is verhuurd tot 1 Mei 1913 voor f 1100 'sjaars en van de sub b genoemde heerenhuizen is één onver- huurd, één verhuurd tot 1 Mei 1913 voor f650 'sjaars en één tot 1 Mei 1911 voor f650 'sjaars. De perceelen zijn te bezichtigen van af 1 Januari 1911 op eiken Maandag eii Donderdag des middags van 2 tot 4 uur tegen afgifte van een bewijs van toegang, te verkrijgen aan 't onderstaande adres. Inlichtingen verstrekt de Notaris bovengenoemd, te wiens kantore aan den Zijlweg te Overveen B. no. 36 van af 10 Januari 1911 terrein kaartjes van de te veilen perceelen ver krijgbaar zijn. Voormelde perceelen zijn breeder bij biljetten omschreven KONINGEN OER BIOSCOPEN. Soc. VEREENIGING Haarlem. Slechts eene f'eestvoorstelling op MAANDAG 26 DEC. (2e Kerstdag). Nieuwe Bioscope Journal. Prijzen dor plaatsen: le Rang f 0.75, 2e Rang f 0.50, 3e Rang f 0.25. Plaatsbespreking van 2 tot 4 uur. Aanvang' 8 uur. Aanvang 8 itur. GEBOUW DE KROON Maandag 26 Dec. 's namidd. van 2-4 uur. Extra Kinder-Voorstelling Als Hoofdnummer: SNEEUWWITJE. Prijzen als gewoon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 3