„lel BloeineiÉalscb Weekblad" bijvoegsel van van Zaterdag 14 Januari 1911. No. 2. Het oude jaar te Bloemendaal. 1910. II. Juli. In hotel „Duin en Daal" wordt een ten toonstelling van schilderijen en aquarellen van Hobbo Smith geopend. Juli. De Bloemendaalsehe muziekvereeniging reseendo" geeft op het driehoekje bij den tol te Overveen een volksconcert, f c. Juli. Op „Leyduin", het buitengoed van den heer Mr. H. S. van Lennep, wordt het 47ste christelijk nationaal zendingsfeest gehouden. li, Juli. J11 de school der Bloemendaalsehe School- vereeniging wordt eene tentoonstelling ge houden van door de leerlingen dier school i ei vaardigde werkstukken. I 14 Juli. Op 31 -jarigen leeftijd is'de heer Her man Zweert» overleden. Juli. Oemeenteraadszitting. Van eene langdu rige ziekte hersteld zijnde, komt de wethou der, de heer Van Hooft', weder voor 't eerst ter vergadering. De heer A. J. Meijerink, vvinnastiekleeraar te Haarlem, wordt als zoodanig benoemd aan de openbare lagere sc hool te Bloemendaal. Juli. De nieuwe concertzaal van „Rusthoek" wordt geopend. - Juli. 22 Neringdoenden in Bloemendaal die nen een adres in aan Gedeputeerde Staten ii Noord-Holland om het ijken van maten en gewichten- op een anderen dag dan een terdag te willen bepalen. -lus. De heer K. Tepe, onze voormalige plaatsgenoot, verkrijgt op de Brusselsehe tentoonstelling den „grand prix" voor zijne inzendingen fotografieën, vastus. „Bloemendaal-Commando" en „Gene raal Joubert" behalen bij den internationalen sc hietwedstrijd te Loosduinen elk de zilveren medaille. De heeren J. v. d. Kop en D. C. Houtgraaf behalen in de afdeeling vaste liaan den 4den en den 7den prijs. Augustus. Koninginnedag wordt door de schoolkinderen gevierd. Er wordt weinig gevlagd. ptpmber en volgende dagen. Er gebeurt niets vermeldenswaard in Bloemendaal. -"ptember. Gemeenteraadszitting. Mr. P. Tide- man heeft een schrijven ingediend, waarin hij mededeelt, dat hij zijn ontslag wenseht te nemen als lid van den raad. ■-eptember. Het gelukt den agent van politie R. Stoffer in Aerdènhout de hand te leggen op de inbrekers die uit de villa van den lieer mr. E. N. L. Aberson een aantal zilve- i -li voorwerden e. d. ontvreemd hadden, ■ptember. Bij het te Utrecht gehouden examen uitgaande van den Alg. Ned. Politiebond zijn geslaagd de agenten van politie B. Bos- oper voor het diploma met aanteekening, M. Smits, idem, terwijl G. J. Hissink iet diploma verwerft. ptember. Bloemendaals Bloei biedtbij monde an haren voorzitter, mr. Jacometti, de oriën- i-rtatel liet gemeentebestuur aan. De fees- iijke overdracht heeft ten raadliuize plaats, ober. Mej. A. Zoethout herdenkt den dag waarop zij zich vóór 12' jaar als gemeente erloskundige te Bloemendaal vestigde, ober. De firma Keiler Macdonald heeft re kantoren en magazijnen verplaatst naar ijhveg 34 te Overveen. ober. In het Bloemendaalsch Verkooplokaal vordt de eerste veiling van vaste goederen loor den makelaar A. Overakker ten over- itaan van- notaris J. H. Wildervanck de Bléoourt gehouden. tober. Jaarlijksehe onderlinge schietwedstrij den van Bloemendaal-Commando. Er heersch't i 'raai weder en de wedstrijd slaagt uitstekend, etober. De heer A. Kohier heeft op den lioek der Zomerzorgerlaan zijn nieuwen winkel geopend. 'etober. De vliegenier Verstraeten logeert lijden» de vliegweek in hotel „Duin en Daal". October. De heer mr. Jacometti wordt tot lid van den raad gekozen. 1 'etober. De raad besluit tot II. M. de koningin bet verzoek te richten, te bevorderen dat de gemeente Bloemendaal in een lioogere klasse worde gerangschikt voor de heffing van de personeele belasting naar de eerste 3 grondslagen. De raad neemt bij monde van zijnen voorzitter afscheid van mr. Tide- man. November. Het Bloemendaalsch Weekblad is, blijkens de wijziging in haar hoofd, van nieuwsblad voor Bloemendaal, Overveen, Verdenhout, Vogelenzang en daar rondom liggende gemeenten, geworden een onafhan kelijk orgaan voor Nederland. November. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft te Bloemendaal eene afdee ling van hare reizende bibliotheken gesticht, liockbeheerder is de heer i'. Tideman. lil November. De Heer A. F. Kremer, vóór zijn komst in deze gemeente een bekend haar- lemscli koopman, is overleden. IN November. Het centraal bureau voor de sta tistiek heeft het bevolkingscijfer op 1 Ja nuari 1910 vastgesteld op 7780, te weten 33(11 mannen en 4411) vrouwen. November. De ijsclub „Duin en Daal" neemt maatregelen om bij vriezend wederbare leden de ijssport te kunnen laten beoefenen. November. De bekende schaker dr. Esser speelt in liotel „Hartenlust" zes blind-simul- taau partijen, die alle door hem gewonnen worden. I December. De geest van den amerikaanschen humorist Mark Twain spookt op Duin en Daal rond. O. a wijdt hij belangstelling aan het bord, beroemd geworden door het proces- nir. Monnik. 13 December. Er zijn zeven politiehonden ge boren. Moeder en kroost verkeeren in wei- varenden toestand. 15 December. Gemeenteraadszitting. De heer A. Roozen Sr. komt, na een langdurige ongesteld heid, voor het eerst weder ter vergadering. 17 December. De heer J. H. A. A. Kalff, in leven het toonbeeld van den nieuwerwet- schen koopman en weldoener in één persoon vereenigd, is overleden. 18 December. De gemeente-veldwachter, L. Bou wer uit Monster is benoemd tot agent van politie te Bloemendaal. 20 December. De heer Frans E. Willekes Mac donald, in leven lid der firma Keiler en Macdonald te Overveen, is overleden. 22 December. Vanaf dezen dag is de architect der gemeente op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week ten gemeentehuize (van 1012 ure) te spreken. 30 December. In eene vergadering van Bloemen- daal-Commando worden de heeren J. van Buggennm en M. J. Doemen tot bestuurs leden herkozen en de heer J. Lindeman gekozen in de plaats van den heer J. J. I.. ten Kate. Wat het nieuwe jaar brengen zal? Wij hopen: Ophooging der Korte Kleverlaan. Aanleg van een klaring-bak. Nadere voorbereiding tot de eindelijke blijde binnenkomst van H. M. de Koningin in de ge meente, zoo mogelijk vergezeld van prinses Ju liana; bestijging van het Koningin Wilhelmina- duin. Plaatsing (zoodra een goedgeefsch man in 'de beurs tasti van een telescoop op het Wilhelmina- duin tot overzien van den omtrek. Stichting van een gedënkteeken voor dén dichter De Genestet, Oprichting van eene vereeniging tot beoefening der wijsbegeerte voor Haarlem en omstreken. Vermeerdering van het gezellig verkeer dei- ingezetenen onderling, (oprichting van een af deeling der vereeniging „Onze Vloot", van eené vereeniging tot beoefening der letterkunde, van een onderlinge reisvereeniging enz. enz.) Wat 1910 van onze wensehen vcrvuld heeft? 15 Juni. Het Jaarboekje van Bloemendaal Help V zelf is verschenen. Met de rioleering in Hartenlust en Dorpsbuurt is een begin gemaakt. Derde Liederenavond MUZIEK. te geven door Gerard Zalsman met medewerking van Mevrouw A. NoordewierReddingius,. sopraan Begeleiding: Mejuffrouw M. Jannette Walen, pianiste en den Heer Willem Andriessen, pianist, op Vrijdag (3 Januari 1911. Het programma meldde als no. 1 vijf liederen van Robert Schumann, waarvan het eerste lied „Stille Tranen" voor de stem van mevrouw Noordewier minder gunstig is dan de overige. Bij „der Nuszbaum" liad zij weer dezelfde be koring, die 't altijd tot zulk een groot genot maakt naar haar te luisteren. Hoe jubelend klonken de woorden: „Frühling, ja du bist'sl" In „Höselein, Röselein" en in „Mondnacht" kwam duidelijk uit, hoe goed mevrouw Noorde wier zich in verschillende stemmingen verplaatst en door haar stem en voordracht die ook aan hare toehoorders weet mede te deelen. In de twee liederen van B. Zweers was de stem zoo heerlijk mooi en had vooral bij de twee laatste coupletten dat eigenaardige, dat vrome en engel reine, dat zelfs aan de pianissimo-gedeelten zulk een warmte en bezieling geeft. De vier liederen van Richard Strausz (geboren 11 Juni 18(54 te München; een der grootste en merkwaardigste verschijningen op 't gebied der programmuziek) werden onverbeterlijk en bewonderenswaardig weergegeven. Welk van die vier 't mooiste is, durf ik niet beslissen, maar zeker was het „Wiegenlied" met zijn middengedeelte in mineur „Traunie, traume, Ivnospe meiner Sorgen", bij zonder mooi en pakkend, evenals het tweede lied waarvan de regels: „Und ich geh' mit Finer in den Frieden, Der voll Schönheit wartet, bis wir kommen" zeker tot de allerschoonste gerekend mogen worden. Mejuffrouw Jannette Walen begeleidde de zangeres op zeer verdienstelijke wijze, vooral in 't Wiegenlied heb ik haar spel bewonderd. De concertgever G. Zalsman zong eerst: „Fiinf Gedichte" van Richard Wagner. (De tekst is van Matliilde Wesendonk). Die vertolking was een teleurstelling; Wagner heeft die liederen weliswaar voor een vrouwenstem gecomponeerd, maar als ze met de juiste uidrukking voorgedragen worden, moeten ze toch mooi blijven, (ook door een mannenstem gezongen). „Der Engel" was nu bepaald vervelend, er was zoo weinig leven, bezieling en uitdrukking, ook geen afwisseling en „kleur" in de stem om de vijf zeer ver schillende gevoelsuitingen van de gedichten weer- tegeven. In de liederen van Andriessen was iets meer warmte. Van de vier liederen van R. Strausz, Nachtgesang, Befreit, Heimliche Auft'orderung en Caecilie voldeden de beide laatste 't meest. Dat de begeleiding van den heer W. Andriessen uitstekend was, behoeft nauwelijks gezegd té worden. Q Maandagavond 9 Januari waren vrij veel be langstellenden naar „De Kroon" gegaan om het pianospel van Percy Grainger te hooren. Ik kon slechts het eerste gedeelte bijwonen, en hoorde van hem de Waudrer-Fantasie van Schubert en Choral-Vorspiele van Bacli-Busoni. De namen die verschillende bladen hem gaven, als genie, wonderkind enz., zijn volkomen op hem van toepassing. Zijn techniek is fabelachtigbenijdens waardig om met zooveel gemak die zware Wandrer- Fantasie van Schubert te spelenin een van de levensbeschrijvingen over Schubert las ik, dat hij, op een muziekavond aan zijn vrienden deze Fantasie voorspelende, plotseling bleef steken in een bijzonder lastig gedeelte, woedend werd en toen uitriep: Dieses Zeug soil der Teufel spielen". En op 9 Januari 1911 heeft Percy Grainger dezen wensch vervuld en zeker zou Schubert hem geen' „Teufel" noemen voor de manier waarop Percy zijn werk vertolkte. Van verschil lende virtuosen hoorde ik 't zelfde, nog nooit echter heeft een er zooveel „uitgehaald". Hij laat bijzonder mooi de melodie „zingen" opzijn instumentdaarbij is zijn spel warm en is 't te zien en te liooren hoe hij geheel opgaat in 't geen hij speelt en er zijn ziel in legt. Op meesterlijke wijze gaf hij de 4 Choral-Vorspiele van Bach-Busoni weer. Hoe eenig mooi liet hij b.v. de melodie uitkomen in het koraal„Wachet auf ruft uns die Stimme!" en in: „Icli ruf' zu dir, Herr" en hoe juichend en friscli klonken de'vlugge Koralen: „Nun freut eueh, lieben Christen" en „In dir ist Freude", waarin weer Bach's groote meesterschap in dat soort muziek uitkwam. Van bevoegde zijde vernam ik, dat ook de rest van 't programma schitterend werd uitgevoerd, vooral de Hongaarsche Rhapsodic van Liszt. Het is te hopen, dat hij bij zijn volgend optreden hier nog eens voor een volle zaal kan spelen. a Het Bacliconcért van Dinsdag 19 Januari met medewerking van 't Concertgebouw orkest onder leiding van Mengelberg en den violist Fritz Kreisler beloofde een avond van veel kunstgenot te zullen zijn, en was 't ook werkelijk, De lieer Mengelberg ontving drie kransen! Wij hoorden als eerste nummer de zeer bekende maar altijd mooie Vijfde Synfonie van Beethoven. (Svnfonie beteekent woordelijkwelluidende samenstem- ming; veelstemmig instrumentaal werk, in den vorm der sonate, bestaande uit a. Allegro (met of zonder inleiding) b. Andante of Adagio, c. Scherzo of Menuet en trio, en d. Finale (allegro in Rondo-vorm). De vijfde synfonie (C. Moll) op. 67 werd den 22en December 1808 te Weenen voor 't eerst gespeeld. Een vriend en levensbe schrijver van Beethoven zegt, dat met de „Eingangs- hoten das Pochen des Scliicktals au die Pforte des Menschen gemeint sein soil". En Robert Schumann zegt naar aanleiding van deze synfonie„So oft ge hort im öfi'entliehen Saai wie imlnnérm, iibt sie un- Verandert ihre MarJit auf alle Lebensalter aus,gleich wie manche grosze Erscheinungen in der Natur, die, so oft sie auch wiederkehren, uns mit Furcht Und Bewunderung erfüllen. Auch diese Synphonie Wird naeh Jahrhunderten noch wiederklingen, ja, gewisz so lange es eine Welt und Musik gibt". Wie zal Schumann tegenspreken? Mij dunkt dat weer duidelijk gebleken is, hoe een werkelijk mooi verheven kunstwerk ook na meer pan honderd jaren nog mooi blijft en dat 't voor het orkest een genot is zulk een werk uit te voeren, evenals voor de toehoorders om man die voortreffelijke uitvoering te luisteren. De violist Kreisler deed ons eerst genieten van zijn heerlijk spel in 't vioolconcert van Joli. Brahms (concert is een muziekstuk voor solo-instrument in meestal drie deelen, met begeleiding van orkest). Hij deed ons hierin veel bewonderen, zijn mooien toon, vurig temperament en zijn groote technische vaardigheid, die vooral in de „cadenzen" (gedeelte tegen 't einde waarbij de solist al zijn „schitterende" kunst vrij uit, doch in den geest van den componist blijft) zeer uit kwam, hooge noten, trillers, dubbele noten enz. Hier was duidelijk dat we naar een eerste-rangs kunstenaar luisterden; bijzonder friscli, ryth- miseh klonk het thema van het Allegro-giocoso, echt vroolijk. Na de pauze een gansch ander soort viool-concert, n. 1. van Mozart (gebo ren te Salzburg 1756, gestorven te Weenen 1791). Ook deze componist heeft zijn eigen aardige en groote aantrekkelijkheden, waar toe zeker wel behooren het zangerige, fijne, be vallige en lieflijk-welluidende, dat al zijn muziek kenmerkt en waardoor ook dit vioolconcert zoo zeer uitmunt. Al die eigenschappen gaf Kreisler zeer mooi weer, al die fijne Mozart-trillers b.v.! en dan het Andante Cantabile, werd 't niet fijn en teeder gespeeld door iemand die in Brahms' con cert zooveel vuur en kracht toonde te bezitten? Nu de namen Mozart en Beethoven ditmaal op één zelfde programma voorkomen is 't niet onaardig even te melden wat Mozart over Beethoven zei, toen hij in 1787 te Weenen was (om les te nemen van Joseph Haydn) en daar aan Mozart voorspeelde. „Gebt acht, der versteht es, dSr wird uns noch einmal etwas zu rathen auf- geben." Hoe goed Mozart dat vóórgevoeld heeft, is gebleken; want Beethoven „versteht's" als geen ander en hij heeft veel „zu rathen aufgegeben" ook. Het laatste nummer was aan Wagner's „Vorspiel und Isoldens Liebestod" gewijd, een prachtig, machtig, indrukwekkend slot, dat ook zeer mooi door het amsterdamsche orkest werd weergegeven; voortdurend moest ik daarbij denken aan het tragische einde van het drama „Tristan und Isolde", dat door de echte Wagnerianen het allermooiste van Wagner's werken gevonden wordt; de meeningen zijn ook hierin zeer uit eenloopend. Bij den ingang zeiden een paar menschen tot elkaar: „Zou 't mooi zijn vanavond?" Ilc geloof, dat die vraag gerust bevestigend beantwoord kan worden en dat het zelfs een heel mooi con cert was. o Vraag. Ik ben crediteur in een RECHTSVRAGEN faillissement, waarin de verifica- VAN VRIENDEN tie-vergadering spoedig zal plaats VAN ONS BLAD. hebbenik moet voor drin gende zaken naar het buiten land, zoodat ik de verificatie-vergadering niet zal kunnen bijwonen; daar de curator mijne vordering ten deele zal gaan betwisten, is liet van groot belang, dat een vertegenwoordiger op die vergadering aanwezig is, moet ik nu daarvoor een volmacht afgeven? zoo ja, lioe moet deze gesteld zijn, zoo neen, moeten er dan eenige andere formaliteiten vervuld worden? Antwoord. De aangewezen weg is dat u een volmacht opmaakt van den volgenden inhoud: „Oudergeteekende crediteur in het faillissement van uitgesproken bij vonnis van de Arrondissements- Reehtbank ted.d 191 verklaart bij deze te machtigen speciaal om voor en namens ondergeteekende en in zijn naam te verschijnen op alle vergaderingen van schuldeischers in bovenstaande faillissement, aldaar zijne vorderin gen ter verificatie aan te bieden, die van anderen des geraden oordeeleude te betwisten zoonoodig te stemmen voor een accoord, hetwelk door of voor den gefailleerde mocht worden aangeboden en verder te dezer zake alles te doen en te verrichten, wat hij zelf tegenwoordig zijnde zou kunnne of mogen doen, alles met het recht van in de plaatsstelling en onder verband als vol gens de wet: U schrijft deze volmacht behoorlijk ingevuld op eene zegel van 0.22(ƒ0.16 met 50 opcenten) en biedt deze, geteekend, ter registratie, op liet registratiekantoor, Nieuwe Gracht 13 te Haarlem, aan, waarvoor u 1.20 moet betalen voor regi stratierecht. Uw vertegenwoordiger zou op de verificatie vergadering kunnen volstaan met een ongezegelde en ongeregistreerde volmacht, er kunnen zich even wel tal van andere gevallen voordoen, waarin hij namens u moet optreden, dan geldt de algemeene bepaling, dat men in rechten met een ongezegeld en ongeregistreerd stuk niets be wijst. Wij raden u aan als vertegenwoordiger te doen optreden, iemand die volkomen op de hoogte is van uwe zaken. In 't laatst van 1787 te Spaarndam. Een stukje uit de geschiedenis der herstelling ran Stadhouder Willem V. De 18e eeuw, zoo dikwijls gedoodverfd als een tijdperk van Jan-salie-geest, was er een van opgroeiend volksbewustzijn, een waarin 't bruischte in de gemoederen van vele Nederlanders. De Unie van Utrecht, de eerste grondwet van Nederland, toonde meer en meer haar fouten. Fouten, die noch de goedhartige stadhouder Willem V, noch zijn begaafde gemalin prinses Wilhelmina van Pruisen, nocli zijn raadsman, de hertog van Brunswijk kenden en konden goed maken. Twee partijen, de patriotten en de prins- gezinden, stonden tegenover elkaar. De prins was niet in staat de rust te herstellen en de twee dracht te doen verdwijnen. In de meeste steden, vooral in Holland, zaten zijn tegenstanders op het kussen. Daar en in sommige dorpen, (o. a. Spaarndam) werden door jongelui uit den gegoeden stand „vrijkorpsen of zoogenaamde; exercitiege nootschappen" opgericht, om zooals; het heette de rust te handhaven, maar inderdaad om de patriottenpartij in hare handelingen tegen den prins te steunen. Het zeevolk en de boeren hadden de zijde van den prins gekozen en mochten de vrijkorpsen niet. Op vele plaatsen ontstonden daardoor vechtpartijen. Men werd voor een oproer maker gehouden, als men een oranjelintje droeg of „Oranje boven" dorst roepen. Goudsbloemen en princesseboontjes zelfs vonden in de oogen van heftige patriotten geen genade meer.Den prins werd 't bevel over de bezetting van] Den ■r Mb. A. A. LAND. Een welwillend man, een braaf man, behalve goed ambtenaar rechtschapen mensch, zoo was mr. A. A. Land, het meest bekend als griffier der Staten van Noord- Holland, het meest bemind bij hen die dagelijks met hem omgingen. Wij zijn door welwillendheid van dr. A. A. G Land, wien wij daarvoor vriendelijk dank zeggen, in staat bovenstaand portret van den door zeer velen be treurden doode weer te geven. Haag ontnomen en bij verliet in 1785 deze plaats om zich naar het Loo, daarna naar Nijmegen te begeven. In de steden Hattem en Elburg kwam zulk een oproer, dat de Staten van Gelderland verzochten, die steden met krijgsvolk tot rust te brengen. Hij voldeed er aan zonder dat één schot behoefde gelost te worden en werd voor een Nero, een Alva, een bloedhond uitgemaakt. De verbittering der partijen nam zoo toe, dat 't tot handtastelijkheden kwam. Te Utrecht werd in 1787 bij een overval van eenige burgers op krijgsvolk, dat door de Staten afgezonden was, 't eerste burgerbloed gestort. N u sloeg de bui er- strijd ook naar andere plaatsen over. Te Am; .er- dam begon het gemeen de huizen van voorn. ,me Oranjegezinden te plunderen, waarop prinsge- zinden de woningen van patriotten op Katten burg aanvielen. Gelderland alleen bleef beslist prinsgezind en omdat de prins daar zijn verblijf hield, noemde de hollandsche patriotten hem vaak „de geldersche despoot". Was hij maar wat meer eigenmachtig geweestHij was bevreesd iets te doen, wat hij meende strijdig te zijn met de rechten der Staten en daarom niet te bewegen tot 't nemen van krachtige maatregelen. Juist door de tweedracht der patriotten had hij met een enkel regiment soldaten in 't land de rust kunnen herstellen, want ook de regenten waren 't onbeschaamd schreeuwen der menigte die zij eerst tegen Oranje opgeruid hadden, moede. Prinses Wilhelmina zag in, dat er krachtig ge handeld moest worden, want daardoor alleen was de redding der republiek mogelijk. Zij besloot daarom naar Den Haag te gaan en de oranje gezinden te bewegen tot 't nemen van krachtige maatregelen. De reis bleef geen geheim en daarom besloten ook de patriotten hunnerzijds maat regelen te nemen. De prinses was vergezeld van haar kamerheer Randwijck baron Bentinck, kolonel Stamford en freule YanWassenaar. Ongehinderd trok de prinses met gevolg de grens van Holland over. Bij de Goejanverwellesluis (bij Gouda) gekomen, werd haar rijtuig door patriotsche soldaten aangehou den en zij met gevolg in een boerenwoning ge bracht, waarvan elke toegang door schildwach ten was bezet, terwijl een officier met getrokken degen in 't vertrek de wacht hield. Hier werd de prinses gevangen gehouden tot eenige patriotten- hoofden aankwamen en haar noodzaakten naar Nijmegen terug te keeren. Groot was de beleedi- giug der prinses aangedaan. Velen waren be vreesd, dat, nu zij als vijandin van den staat was behandeld, de verontwaardiging der buiten- landsclie hoven groot zou zijn. De hevige patri otten drongen er bij de staten op aait, Willem V van zijn waardigheden te ontzetten. De koning van Pruisen gevoelde zich beleedigd wegens de beleediging zijn zuster aangedaan en eischte vol doening, die de patriotten hardnekkig weigerden, hetgeen den koning deed besluiten een leger van 20.000 man onder bevel van den hertog van Bruns wijk naar ons land te zenden. De patriotten maakten zich hierover echter niet bevreesd, want zij rekenden op Frankrijks hulp, die ten spijt van toezegging achterwege bleef. Toen kro pen ze in hun schulp. Het prnisische leger trok 13 September 1787 over de grenzen, liet patri- ottenleger verspreidde zich in de grootste van- orde. Verlaten en verraden door hun hoofden overstroomden ze 't platteland en de kleine steden. Amsterdam vond 't verstandig zijn poor ten voor dit leger te sluiten. Alles gaf zich ge dwee aan de pruisen over. Alleen bij Amsterdam stuitten dezen op eenigen tegenstand. (Zie ons vorig artikel over Halfweg.) In een oogenblik sloeg het volk in de hollandsche steden om en velen die 't hardst geschreeuwd hadden.: „weg met Oranje!" riepen nu: „Oranje boven!" De prins werd in :111e waardigheden hersteld en met gejuich in Den Haag ingehaald en bezocht in 't voorjaar van 1788 o.a. ook Haarlem. De pruisen kwamen overal zoogenaamd de orde herstellen, maar deden «lit op een wijze die de bevolking vaak zeer onhebbelijk vond. Te Spaarndam hadden zich in den patriottentijd een vijftigtal uitgezochte manschappen tot een vrijkorps vereenigd. Adjudant en secretaris daar van was de waardige burger Klots, apotheker en, naar <le toenmalige benaming, chirurgijn aldaar. Het korps was een pronk in vergelijking met de korpsen van andere dorpen. Zijn leden droegen een „zeer bevallige burgeruniforni" en toonden zich waardig den snaphaan te dragen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 5