ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. 0 5e jaargang. ZATERDAG, 11 FEBRUARI 1911. No. 6. Het Bloemendaolsch (deehblo Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel bjj herhaalde plaatsing korting. Mede deelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged Oude Gracht 03, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Hebt ge u allen reeds Beige- opgegeven om op de Kie- zetenen. zerslijst te worden ge plaatst? Ge kunt dit Maandag en Dinsdagochtend nog ten idhuize doen. Telefonisch kan u bij en waarschijnlijk ook ten raadliuize alle inlichtingen bekomen. Hebt ge f50.— op de spaarbank: hebt ge eene woning van minstens f50.per jaar in huur; hebt on examen afg legd. verdient ge in eenig bedrijf «ontrekkende minstens f350.per jaar. of wilt ,we voor voldaan geteekende belastingbiljetten •ieggen. het is alles goed, maar wat ge doet, do dit tijdig. EUVfs'"* Jabileum-dr. Bornwater. Dr. BORNWATER. 18861911. Wij hebben het genoegen, onzen lezers het portret aan te kunnen bieden van een onzer meest geachte ingezetenen. Wie kent hem niet in Overveen en Bloemendaal, den sympathieken dokter, die dag in dag uit onze wegen befietst oin zijn bezoeken af te leggen en niet moe wordt den groet van de velen, die dokter op de eene •f andere wijze aan zich verplicht heeft of die hem achten, vriendelijk te beantwoorden? Dr. BornwaterDeze naam is voor allen die hem kennen, gelijkwaardig met „waar menschen- vriend", steeds bereid met raad en daad hij te staan, waar dit noodig mocht zijn. Vau welke politieke of religieüse overtuiging men ook moge zijn, we gelooven dat allen, die hem als dokter en vooral als mensch leerden kennen, 't hierin met ons eens moeten zijn, dat dr. Bornwater „een man uit één stuk" is. Voor de belangen van 't volk heeft hij een open oog en een warm hart, Dit bleek o.a. eenige jaren geleden uit de pogingen die hij aanwendde, om in den woning toestand van de arbeidersbevolking te Overveen, met name „Rolland", verbetering te brengen. Waren die pogingen niet ter elfder ure verijdeld, een groot deel van Overveen's arbeidersbevolking zou thans niet gehuisvest zijn in voor Bloemen daal onwaardige verblijven. Morgen, 12 Februari, is 't voor dr. Bornwater een gewichtige dag. 25 Jaar is 't dan geleden, dat hij zich als arts te Overveen vestigde. In die 25 jaar heeft hij door de gaven zijns harten en door zijn kundigheden als geneesheer talrijke vrienden en vereerders gekregen. Geboren den 16den April 1860 te Zoeterwoude, slaagde hij den 26sten November 1884 te Leiden voor het artsexamen. Daarna vestigde, hij zich als arts te Alblasserdam. Slechts 1 jaar bleef hij daar, want den 12den Februari 1886 verwisselde hij zijn eerste standplaats met zijn tegenwoordige. 'In die 25 jaar heeft Overveen zijn burgerzin geëerd door hem tot bestuurslid van verscheidene vereenigingen te kiezen. De afdeeling Bloemendaal van den Neder- landsclien Volksbond tegen drankmisbruik koos hem tot haren voorzitter, ,,'t Ondersteuningsfonds voor de arbeidersbevolking" bood hem 't be schermheerschap aan, wat hij gaarne aanvaardde. Voor het oprichten van deze instelling had dr. Bornwater het initiatief genomen. De vereeniging ,,'t. Witte Kruis" legde beslag op hem als secretaris. De afdeeling Bloemendaal van den Bond voor Ziekenverpleging (thans niet meer bestaand) had 't genoegen, hem haren voorzitter te mogen noemen. Ook de vereeniging Bloemendaals Bloei koos hem tot bestuurslid. Voor eenige jaren werd hij door vele kiezers de rechte man op de rechte plaats in den bloemendaalschen gemeenteraad geoordeeld. Dat hij 't toen niet zoover beeft kunnen brengen, moet aan andere oorzaken worden toegeschreven dan aan twijfel bij de kiezers omtrent zijne geschiktheid. We willen eindigen met den hartelijken wensch voor den jubilaris en zijn gezin en voor zijn talrijke patiënten, dat 't hem gegeven moge zijn, nog vele jaren in hun midden tot heil [[van anderen werkzaam te zijn. En nu! ter eere van dr. Bornwater morgen de vlag uit I Morgen te 12 uur zal eene commissie, bestaande uit de heeren dr. D. Bakker, dr. L. v. Beusekom, J. B. Bos Alb.z., A. F. Bijvoet, Alb. Bijvoet, H. Lohman, J. H. Krul. P. Mettau, A. J. Neelissen, S. P. Rijnierse, T. v. Twisk, P. W. Voet, A. IJzerman aan dr. Bornwater, namens zijn patiënten en vereerders, ten zijnen huize bezoeken. Wat wij daaromtrent verder weten, mogen wij niet ver klappen. Donderdag herdacht de sergeant bij het 10e regiment infanterie II. Leeflang, geëmployeerd bij de schietbanen te Overveen, den dag waarop hij vóór 24 jaar bij het leger in dienst trad. Na een toespraak van overste Van Spengler werd hem voor trouwe dienstvervulling de zilveren medaille uit gereikt. Op de binnenplaats van de infanterie-kazer- ne had deze plechtigheid plaats. Het3e bataljon, waartoe Leeflang behoort, difileerde. De onder officieren boden hem eenige geschenken aan. Den ganschen dag had de jubilaris veel gelukwenscken in ontvangst te nemen. (Hl. D.bl.) Voor de nationale militie 1912, zijn 49 jonge lingen ingeschreven. Uitslag der op 6 dezer gehouden veiling van vaste goederen in het „Hotel van Ouds het Raad huis" te Overveen, door notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, te Bloemendaal. I)e perceelen zijn toegewezen als volgt: Perceel 1. aan J. van Servellen, Haarlem, voor f 5650. Perceel 2. aan Dr. J. W. Spalteholz, Overveen, voor f 5825. Perceel 3. en 4. aan J. C'. Osieck, Amsterdam, voor f 29975. Perceel 5. aan G. C. Eldering, Bloemendaal, voor f 16100. Perceel 6. aan D. de Clercq, Bloemendaal, voor f 8500.—. Perceel 7. aan C. Groenewegen, Haarlem, voor f 9600.—. Perceel 8. aan D. Flemming, Overveen, voor f 8591.25. Perceel 9. aan J. G. van Schaik, Haarlem, voor f 8672.50. Perceel 10. aan Not. J. II. Wildervanck de Blécourt, Bloemendaal, voor f 8556.25. Tengevolge sub. 10 wordt het kantoor van notaris Wildervanck de Blécourt binnenkort verplaatst van den Zijlweg naar den Bloemen- daalschestraatweg 214 te Overveen. Crescendo's zegetocht door Aerdenho ut. Reeds heb ik eenige malen het genoegen gehad iets te kunnen schrijven over het jonge muziek korps „Crescendo" uit Haarlem.Men zal zich herinneren dat dit koor samengesteld is uit mannen allen in dienst der H. IJ. S. M. De heeren die dagelijks uit Bloemendaal met den trein reizen kennen velen van hen, zoowel bij naam als van aanzien. Deze herhaalde kennismaking heeft voor 't koor het verblijdende en 't vereerende gevolg gehad, dat „Crescendo" onder de welgestelden in Bloemendaal tal van beschermende leden telt die in haar bloei levendig belang stellen. liet beleefd, voorkomend en bereidwillig optreden van het personeel is dan ook voor een niet gering gedeelte oorzaak,dat de in het werk ge stelde pogingen om te Bloemendaal een stevige kern van begunstigers te krijgen, met dit gunstig resultaat werden bekroond. Maar men wilde het koor in de open lucht ook wel eens liooren. Dat wil zeggen niet op straat, als bij een of andere festiviteit het volk zich in drommen en hossende om de muzikanten ver dringt, doch in de vrije natuur, op de mooie wegen die onze gemeente zoo ruimschoots bezit. En het was dan ook om gehoor te geven aan een dergelijk verzoek van een der bewoners van Aerdenhout, den heer D. J. van Spanje, dat de mannetjes van „Crescendo" zich j.l. Zondag bij de kathe draal vereenigden otfi een muzikalen wandeltocht door Aerdenhout te maken en om eenige nummers bij villa „Lausanne" uit te voeren. Een korte beschrijving van dit uitstapje te geven, is het doel van dit artikel, plus opwekking van sym pathie voor de ijverige en kranige jongens van „Crescendo". Om 10 uur was alles present en de tocht begon. Drie eere-leden, ambtenaren aan de Holandsche, de heeren J. C. Janssen Pzn., C. Kroon en A. M. Nieuwland, maakten hem mede, benevens eenige „supporters" en een persmensch, onderge- teelcende. De lucht zag er dreigend uit. Een ge weldig weerkenner uitte sombere voorspellingen. De wind toch, die aanvankelijk „hoog" gestaan had was gedraaid, waarheen weet ik niet meer, en het kon „dus" niet uitblijven ofdit moes top regen uitloopen. Het was koud langs de Leidschevaart en vooral de klarinettisten stopten de stoere knuis ten zoo diep mogelijk in de jekkerzakken, om de vingers wat lenig te houden. De sokken werden er goed ingezet, door welke lichaamsbeweging zelfs de es-klarinet een soort van verachting voor den wind aan den dag ging leggen die aansteke lijk werkte, zoodat, toen de Weg langs Oosterduin bereikt was, ieder muzikant zich in staat ge voelde er met volle kracht op los te kunnen blazen. Om „embouchure" te maken, werd hier alvast begonnen en dra klonken de opwekkende Een ander „Crescendo" dan ons bekend bloemendaalsch muziekgezelschap. „Crescendo" der H.IJ.S.M. Haarlem. tonen van den Amazonenmarscb de verbaasde Aerdenhouters in de ooren. Alles ging goed. De kerels marcheerden en bliezen voortreffelijk, als moffen. Het kraakte. Zelden werden welluidender tonen uit trombone, tuba, bombardon, tenorhoorn, noch schooner klanken uit fluit en groote trom ge haald dan thans. Het schalde door de kruinen der boomen, 't schetterde en bazuinde tegen de hier en daar verspreid staande huizen op't lokte di' menschen voor de ramen, de honden uit hun hokken, het pluimvee op de vlucht,zelfs de h< eren eere-leden geraakten uit hun deftigen plooi en lachten elkaar voldaan toe. Het was 't begin der overwinningAerdenhout zou ver- overd worden. „Lausanne" was weldra bereikt en er werd halt gehouden. De kleine trom maakte een einde aan zijn solo. De familie Van Spanje vertoonde zich voor de serre-deuren en Herr-Director Van Tienen stelde zijn mannetjes op. Een glansnum mer zou' gegeven wordenOp Karmel, ge componeerd door den directeur en con amore ingestudeerd. De uitvoering maakte den ge- wenschten indruk en ontlokte zelfs Smits den politie-agent eenige woorden van hoogge-1 stemden lof. Inmiddels was het weer opgeklaard. De wind, waarschijnlijk inziende dat zijn pogingen faalden om openluchtmnziek onmogelijk te maken van wege verkleumde vingers, had zich in liooger sferen teruggetrokken. De zon brak door en liet het prachtig koper der instrumenten fel schit teren. De fameuse weerkenner, dit nog even tusschen haakjes, zeide van de verandering niets te begrijpen, noch van zijn likdoorn, wier regen voorspelling anders toch steeds plachtte uit te komen. Op nitnoodiging van den heer Van Spanje ging men in den tuin, welke invasie een lievig en onafgebroken protest van „Bello" uitlokte. Dit maakte echter niet uit. Opnieuw werden een paar flink ingestudeerde nummers met het otïïcieele gedeelte te maken. Maar geheel hierover zwijgen zou ik jammer vinden. Laat ik dan alleen maar zeggen, dat de heer en mevrouw Bunge met blijkbare ingenomenheid met „Cres cendo" hebben kennis gemaakt. Fluks werd een fotograaf ontboden, die met bekwamen spoed ter plaatse was, om ook dit voor „Crescendo" zoo gewichtige oogenblik te vereeuwigen. Er werden heel veel hartelijke woorden tusschen de bemin nelijke gastvrouw en haar eenvoudige gasten gewisseld en sehoone beloften voor de toekomst door laatstgenoemden dankbaar aanvaard, zoodat ik vermeen op grond van dit idles te kunnen eindigen gelijk ik begonnen ben, door nl. met voldoening te gewagen van „Crescendo's" zege tocht door Aerdenhout." Moge hij voor het koor goede vruchten dragen. Er is niemand die dit liever wenscht dan Cokbasius. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het loopen over verboden grond; rijden over een voetpad en het rijden met een rijwiel zonder bel. Aan den onbezoldigd rijksveldwachter A. J. Bersee, is uitgereikt de bronzen medaille, voor 10 jaren politiedienst en is ingetrokken de commissie als onbezoldigd rijksveldwachter van J. Wezenaar Jr. alhier. Gevonden voorwerpen, terug te bekomen bij mevr. Simons, Zijlweg te Overveen, een zilveren broche; bij J. A. Teeringh, Midden Duin en Daalschenweg 1, een portemonnaie met inhoud en een zwart katje op 9 Februari 1.1. des avonds te ongeveer 9*/„ uur op den Bloemendaalschen- weg. Adres te vernemen bureau van dit blad. Verloren een gouden ring met juweelen steen tjes. Uit angstuit gemakzucht te wankelen in over tuigingen, woorden of daden, dat is onoprecht. „Crescendo" der H.IJ.S.M. Haarlem. uitgevoerd, die werkelijk heel goed door het geboomte klonken en werd een glaasje wijn ver schalkt dat zich wel liet smaken. Toen was de fotograaf de man van het oogenblik. De heer Boverhoff stelde allen op en de heer Van Spanje was zoo vriendelijk mede plaats te nemen. De hoffelijke gastheer liet zich gewillig kieken alsof hij er reeds bijhoorde. Hoe goed de foto's geslaagd zijn, kunt ge hier zien. Na het fotografeeren werd op de valreep nog een afscheidsmarscb gegeven en weldra bevonden wij ons weder op den weg. Thans was het otficiëele gedeelte van den tocht afgeloopen. liet oflicieuse zou bestaan in een verdere wandeling door Aerdenhout's dreven, 't Stond echter geschreven dat deze niet „zoo maar" zou eindigen, want voor het enorme zweedsche landhuis gekomen, stond mevrouw Bunge daar, die, geheel ingepalmd door het flinke korps, de heuschheid had allen uit te noodigen op het terras te komen en haar wat voor te spelen. Echter ligt het buiten mijn bestek hierover te schrijven, hebbende ik alleen Van Zaterdag4 Februari tot BURGERLIJKE en met Vrijdag 10Februari. STAND. Geboren: d. van W. M.v. d. Scheer en L. Ie Poole. Ondertrouwd: J. H. A. van Bakel en M. Kikkert Helling. Overleden: A. Poot, 60 j. Overleden in het gesticht „Meerenberg". L. J. Drost, 43 j.; F. Puijman, 78 j.; C. Hirs, 82 j.A. W. Engelsma, 66 j. Soirée-Musicale E. A. Cats. MUZIEK. Donderdag 2 Februari 1911, gaf de heer E. A. Cats zijn 2e Soirée-Musicale in de concertzaal „De Kroon", met medewerking van de dames Henriëtte Roll en Anna Ris-Roll, pianisten, en den heer Ernst Wilhelmy, declamatie. Omtrent dit concert valt slechts goeds te melden wat het „muzikale" betreft, maar 't was er akelig leeg en koud. Op de uitvoerenden had dit echter geen invloed,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1