ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. 0 ton achter staan in durende zorg, die er e gedenkboek prijkt ragen en portretten, llem Kloos, Dr. A. odewijk van Deyssel, y en Frans Xetscher) ie reeks van mède- waarvan sommigen ;a leverden, met of stelijke gelegenheid, en kort, waardeerend lieten bij de toezen- er de gedichten zij 1 j deze opmerking ten n dan gelegenheids- n Adel Anckersmith, Lente van Jaqueline le prozastukken o.a. Xetscher en Thuis- In de dingen zijne EEitBuonix; eest. 5e jaargang. ZATERDAG, 18 FEBRUARI 1911. No. 7. i d s - C o m m i s s i e e Blo e in e n d a a 1. er in Februari te louden vergadering, emeister. Afwezig de het eerst als lid der wordt, 11a an zijn afleggen der welkom geheeten en nerliede en Spaarn- vezen, waarmede de 'uill van Seroosker- t bezoeken van de chtingen voor zijne aangenomen Velsen gezonden de behandeling 1 die gemeente, len deskundige, dat leemstede thans van en W. van Velsen hen de rekening t jaar 1909 wordt arvan zij door alle bevonden. 1 Heemstede gezon- woonbaar verklaring 2, 4 en 6. 1 W. van Heemstede lat de huurder van 111 50 heeft beloofd in den put ge- nabij de brug van n een ondragelijken unwonenden. deskundige, waarin perceel De Genes- elke eene ondrage- is hersteld. 1 W. van Heemstede een desbetreffende lat de slagers, die Molenwerfs- <lit bedrijf al- 31oemendaal gezon- het bouwplan van den Juliana weg. 11 provinciale stelling te rt. nadert ib-commissiën moet ontworpen pro- ht en dan mag het vd. Voorloopig kan tentoonstelling zeer en, indien de om- er eene zal worden, i'ie nog niet heeft ge- zijn hier natuurlijk al inzendingen." Dat hten, want niemand ndbouw of veeteelt verzuimen, te bekend te maken ten op beider gebied hoevelen van elders die eene vat, waarin groote vorm van medailles, eene gezamenlijke 1 guldens zullen n 0111 in de klassen owel in de rubrieken vee en zuivel, in uit andere lerend comité heeft 9 inzenders kans te nen, maar aan den ht, dat de bezoekers soms, in geen e groote landbouw- en" te Amersfoort, de geheele samen- is er rekening mede oofdzakelijk interes- er integendeel juist ook velen onder meer belang stellen eiding en kaasmake- zooveel nog ge- den dag der opening geen tentoonstel- van niet-levende riteiten die de ope- I de tentoonstelling leeren kennen, wordt den d, doch des morgens ïgen vee uit de pro- 'ii bekroond, zoodat 11a de gebruikelijke 'in, in den grooten kan worden ge- veefokkerij in de t, dat alle bekroonde irmen vallen, na be- dag worden roncl- de bezoekers unnen beschouwen, staan waarin ze verblijven. 3r zal dan ook goed >•011" of op meerdere, of meer clagen vrij te ntoonstelling te be- Het Bloemendoalseh Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiëu 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt, verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regelincr van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Cursus Prof. Bolland. Alle berichten aangaande dit onderwerp zullen krachtens machtiging van den hoogleeraar nu en lortaan in ons blad worden geplaatsttot dusver mden wij ons blad aan de collegian ten die daarop niet geabonneerd waren kosteloos toe. ij geven hun thans in overweging op ons l.lad in te tèekenen, waarvoor het in te vullen formulier elders in dit nummer is opgenomen. l)e hoogleeraar heeft ter lezing aanbevolen nieuwste geschrift: „Onze Evangelie en de oude Eene nieuwe bijdrage tot verduidelij- I, van den oorsprong des Christendoms." M aandag 21) dezer en den volgenden Maandag di' huogleeranr dit onderwerp behandelen, i comité heeft nu die heide avonden geen aar tegen introductie mits Maandag in den an den dag kaarten daarvoor bij ons worden aangevraagd. N 1 heide bovengenoemde avonden is de lioog- i'aar zoo welwillend door te gaan met de Lo gica. Wanneer de belangstelling in 's hoogleeraar's blijft toenemen bestaat het vooruitzicht prof. Bolland bereid zal zijn na afloop van -li cursus in Haarlem Voor een nieuwen cursus v r te komen. lucht het comité het wenschelijk achten, dat niet het oog daarop eene vereeniging ter 'lening der wijsbegeerte gevormd wordt, da.ii i n de deelnemers aan den tegenwoordigen ■uisus daarvan bericht ontvangen. liet Provinciaal blad van PROVINCIAAL Xoordholland Xo. 14, bevat het BESTUUR. volgende Besluit van 2S Januari 1911, houdende kennisgeving van li luiting der jacht op houtsnippen en op water wild en der visscherij. De Commissaris der Koningin in de provincie Xoordholland brengt ter kennis van belangheb benden n. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den 28sten Februari 1911 niet zonsondergang; b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten mede op den 28sten Februari 1911 met zons ondergang dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den loden Maart 1911 met zons ondergang; d. dat het welspel ran hwartelen met steekgaren of vliegnet zal worden mogen uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1911; e. dat de r'mcHerij met hel staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1911 dat de vieseher ij met alle overige vischtuigen, uitgezonderd die met aalkorren, aaldobbersaal- reepen en palingfuiken op aal, paling en gronde- li ngen, die met het schepnet of de gehbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel, van 15 Maart 1911 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd, vermeld sub. van dit besluit, ook het visschen met den hengel in de hand, uitgezonderd met de peur, is verboden. In den gemeenteraad te Haar- V00R IEDER lem is door vele leden den heer WAT. Middelkoop lof toegezwaaid voor den moed te wijzen op den slechten toestand der TIalsen in het museum. Wij hebben reeds meer gezegd, dat Haarlem in de laatste 15 jaren verautocratiseerd of ver- clericaald is. Zoo ver is het met die stad gekomen, dat er moed voor noodig is te wijzen op iets wat niet deugt. Wij scharen ons aan de zijde van die lof toezwaaiden, maar 't feit dat het op treden van den heer M. niet als iets van zelf sprekends wordt beschouwd is voor Haarlem vernederend. Gevraagd wordt nu: hoeveel misstanden zijn er nu aan raadsleden en aan anderen bekend waarop men niet durft wijzen? Wie noemt daar b.v. de toestanden in en de geest van liet politie corps? Wie durft heeren? De heer Kamaer, de bekende ingenieur, heeft in den Haag eene lezing gehouden over de sterfte in Nederland in verband met hygiene en water staat. De verminderde sterfte werd door hem grootendeels toegeschreven aan verbeterde voor ziening van waterloop en waterkeer. Spr. wees er op dat in sommige gezonde katholieke streken van ons land de hoogere geboorte de (vergeleken met andere deelen van ons land) hoogere sterfte vooruitloopt. Hij kwam op tegen opzettelijke beperking van het kinder-getalwij verdedigen die allerminst, doch vragen wij ons af of de kinderzegen te bestellen is dan wel af te wachten en of in een land waar dank zij allerlei geestdrijverij van ultra links en ultra rechts eene twistzieke stem ming heerscht tusschen een te veel aan menschen, eene toeneming van het aantal geborenen ongeacht hunne lichamelijken en geestelijken aanleg en levensvatbaarheid een vermeerdering van vrede en welvaart of eene vermeerdering' van gevaar voor liet greintje overgebleven beschaving en ver draagzaamheid beteekent? Prof. Visser van IJzencloorn zeide onlangs te Gorinchem terecht: niet het toezenden van een kiesbiljet aan alle vrouwtjes zal de invloed dei- kerk op buitengewone wijze worden versterkt. Maar denken de ijveraars voor algemeen kiesrecht er wel aan, welk gebruik de kerk reeds van het algemeen mannenkiesrecht, in de streken, waarop de ingenieur Ramaer (zie hier boven) doelde, zal kunnen maken? Wederom wordf een internationale scheids rechterlijke beslissing in Den Haag voorbereid, ditmaal tusschen Rusland en Turkije, landen beide vertegenwoordigd door agenten en raadslieden, (advocaten en hoogleeraren) en secretarissen; ook ditmaal ontbreken onder hen namen van nedèrlandsehe rechtsgeleerden, advocaten oflioog- leeraren. Jopie is op een christelijke school. Wanneer liij thuis ondeugend is en moeder hem daarover onderhoudt heet 't moeder, dat doe ik eigenlij k niet maar Satan, ik kan er niets tegen doen zoo lang mijn wil niet sterker is. Vader hoort dit; wanneer Jopie eens op zijn broekje moet hebben zegt vader: Jopie, nu sla ik eigenlijk niet jou, maar Satan. Jopie zal als hij groot is, en z'n wil sterk genoeg, de kastijding met de interessen op Satan overdragen, Arme medemensehen, op wie Jopie dan wordt afgestuurd omdat zij naar het oordeel van Jopie's leidslieden Satan vertegenwoordigen! De nauwe rokken, die zoo VUUR DNZE heerlijk veel stof aan humoristen DAMES. leveren, zijn nog steeds en vogue. Als nieuwste schepping kan men in Parijs en Londen de rok-pantalon bewonde ren welk model aan de turksche dracht, zooals deze in het harem gedragen wordt, ont leend is. Practised kan dit model misschien zijn, de vele gevaren en lasten van den aansluitendén rok zijn toch hierbij buitengesloten, maar leelijk is het zeker. Het aardige, slanke, silhouette, groote hoed, nauwe rok, zal waarschijnlijk niet zoo spoedig het veld ruimen voor een dergelijke* ongracieuse opvolgster. De moderne slankheid maakt een groote ver andering van de onderkleeding noodzakelijk. De pantalon wordt door een zijden tricot ver vangen chemises zijn maar c.M. lang en van ragfijn weefsel slechts een zeer flunne onderrok mag men dragen. Aan de voorjaarshoeden wordt veel kant ge bruikt. Bij eenige modellen is de bol er mee overtrokken, bij andere weer de rand met kant bedekt. Inplaats van de barbaarsche wieken van vogels, zullen deze nu van venetiaansche gipuge nagebootst worden. De groote modellen zijn plateauvormig en zeer vlak. Bloemen blijven nog steeds als hoepversiering modern. Verder brengt de voorjaarsmode ons veel franje van kralen, koord, van geknoopte zijde met kralen vermengd, enz. Deze franjes zijn bizonder geschikt om lichte stoften die zwaarte te geven, onmisbaar tot verkrijging van de gewenschte moderne silhouette. De uitrusting der onderdanen maakt ook een belangrijk punt tot overweging uit. Hebben we verleden jaar al genoten van a jour kousen, dit jaar zal er een buitengewone luxe in kousen tentoongesteld worden. Zijden kousen met prachtig met de hand ge borduurde of geschilderde ornamenten, bloemen, reigers, spinnen enz. (wier japansche herkomst uit de teekening spreekt) vragen daarbij passend schoenwerk, dat meest in de kleur der kousen gekozen wordt. De terugkeer naar den empire stijl blijkt ook uit de modellen der schoenen. Op het gebied van sieraden valt er weer veel nieuws te bewonderen. Zoo zag ik een ring met een horloge van echte liliputachtige afmetingen, schattigliet uurwerk zal, tot trouw volbrengen van zijn plicht, een vadsig, rustig handje vragen. Nieuw is ook een ring uit twee ringen van verschillende wijdte samengesteld en door fijne kettingtjes verbonden, zoodat de tweede ring niet over bet derde lid van den vinger schuift. Een juwelier in Parijs heeft in plaats van trouwringen, of liever in gevallen waar het niet mogelijk is, den trouwring te wisselen en waar den drang om de geliefde zu beglücken, iemand naar hem toevoerde, voorzien, door amuletten te vervaardigen die naar verkiezing zicht-of on zichtbaar gedragen kunnen worden. Toujours noemt men ze en ze dragen onder staand versje van Theophile (uiutier: Je pense a vous quand le soleil se leve Je pense fi vous ïl la fin de son cours Eh bien souvent quand dans la nuit je rêve ("est au bonheur de vous aimer toujours. Mouche. Op verzoek van den heer Th. Lim- U1T ANDERE perg maken wij melding vanonder- GEMEENTEN. staande ontvangen of toegezegde giften op (le circulaire 1911 voor de dringende noodzakelijkheid oin een stamkapitaal te vormen voor liet Lighalfonds, de ambulance der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in haar grooten strijd tegen de ziekte, welke strijd thans allerwege is begonnen. Van de Timmerl. Vereeniging „Door Eendracht Verbetering" 5 Vereeniging „Onderling Trouw" 2,50Afd. Haarlem v. d. Bond van Xederl. Schilderspatroons 5Bloemistenpatroonsver- eeniging ƒ10; St. Vincentius Vereeniging Haar lem 25Schilders- en Behangersvereeniging „Hulp lenigt den Nood" ƒ5; Vereeniging „Wie denkt, overwint" 2,50Werkliedenvereeriiging „Onder Ons v.h. Figée ƒ11,74; Werkliedenver- eeniging „Ziekenzorg" ƒ15; Eerste Haarlemsche Hengelaarsbond 9,45Opbrengst van de busjes, met Sint Nicolaas, Kerstdagen en Nieuwjaar in winkels geplaats ƒ103,42; Afrekening 1 cents Vereeniging „Door Kleintjes Groot" te Bloemen daal over Januari 54. Samenwerking van gemeenten. Dinsdagavond had in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging te Haarlem een openbare vergadering plaats uitgeschreven door de haarlemsche afdeeling Van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, waarop Als spreker optrad inr. J. H. Thiel met boven staand onderwerp. Twee uren is mr. Thiel hierover onafgebroken aan het woord geweest. De rijkdom van het behandelde dwong den bekwamen spreker, die een zijner wapenen, de ironie, niet ongebruikt liet, tot beknoptheid, waardoor hij uiteraard meer malen niet verder dan de oppervlakte kwam. Spreker begon met in groote trekken uiteen te zetten hoe de bekende 4 gemeenten er toe gekomen waren zich aaneen te willen sluiten ter verkrijging eener gemeenschappelijke water leiding. Dit feit op zich zelf achtte hij in beginsel aanbeveling te verdienen, maar dat men deze samenwerking tracht te verkrijgen buiten Haarlem om vindt hij een bijzonder feit. Het is niet zoozeer een leuze van „Bewoners van Kennemerland vereenigt u", die deze gemeenten te zarnen bracht als wel een luisteren naar een roepstem die het „los van Haarlem" predikte. Deze neiging tot afzonderen doet hij spreker de vraag rijzen of Haarlem ten opzichte van de buitengemeenten wel op het goede standpunt staat en tevens of de samenwerking der gemeenten voor Haarlem gewenscht is. Dit moet door allen en door ons vooral goed onder de oogen worden gezien. Wij moeten ons dit, zegt spreker, aantrekken, omdat het een zaak betreft voor Haarlem van het grootste belang, aangezien Haarlem geen zelf standige eenheid is, los van zijn buren, maar integendeel door een nauwen samenhang van economisch leven aan de omliggende gemeenten verhonden. Dit zette spreker met een paar voor beelden uiteen. Wij allen zijn, zegt spreker, onder den indruk dat Bloemendaal veel wil en veel kiln, maar niemand onzer zal toch willen beweren, dat Bloemendaal b.v. alleen een telefoonnet kan onderhouden. En Haarlem al evenmin, 't Is dus een voor de hand liggende eisch dit door samen werking te verkrijgen. Ook de hygiënische belangen eischen samenwerking tusschen Haarlem en de omstreken. Haarlem doet veelspreker wijst op hetabattoir, noemt de melkverordening, den ontsmettings- dienst, het pathalogisch laboratorium. Maar wat heeft men hier aan als de buurman er niet aan doet? In Haarlem worden, dank zij vooral de goede zorgen van den heer Havelaar, met uit stekend gevolg middelen tegen diphtheritis en roodvonk aangewendin Schoten niet. In Haarlem is een goede vleeschkeuring, uit Schoten kan bedorven vleesch komen. De Gezondheids commissie te Bloemendaal en omstreken sticht veel nut. Pas heeft Velsen o.a. een nieuwe melk verordening verkregen. Keuring van levens middelen, houw- en woningtoezicht, middelbaar onderwijs, gas en electriciteit, al deze zaken dragen het kenmerk dat zij gemeenschappelijke verzorging vereischen. Hierna kwam mr. Thiel tot de vraag of er tegen de samenwerking bezwaren bestaan. Spreker meent van wel. Bijv. tusschen Haarlem en Bloemendaal bestaat antagonisme, wat echter zijn goeden grond heeft. Spreker gaat de ge schiedenis der laatste 25 jaren na. De kleine gemeenten hebben aan de steden de beste sappen onttrokken: de forensen. Dit is de oorsprong van de opkomst der gemeenten als Bloemendaal en vooral Heemstede. Hierin ligt de materieele grond voor de ontstemming die men waarneemt tusschen groote en kleine gemeentende neiging om het de kleinere gemeenten gemakkelijk te maken ontbrak aan de groote, maar deze periode kan men thans als geëindigd beschouwen, ze behoort althans te eindigen. De groote oorzaak van de uitbreiding der buitengemeenten ligt echter, zegt spreker, niet zoozeer in het verlangen der forensen maar 't ontduiken der belastingen, dan wel in de liefde voor de levende natuur. Deze voorkeur voor bosch en tuin is te verklaren en verdient zelfs aanmoediging. Had mr. Thiel zijn onderwerp tot hiertoe paedagogisch behandeld, thans begon Hij zijn iioorders meer critisch bezig te houden. Zoo wees hij op het contract tot waterlevering aan Bloemendaal, dat 13 jaren geleden gesloten is, doch nu niet meer aldus tot stand zou komen noemde, het een onheuschheid van Bloemendaal toen deze gemeente het stukje Aerdenhoutslaan alleen tegen betaling der overdrachtskosten wilde aannemen indien Haarlem ook de Kleverlaan wilde afstaan en kwam daarna tot de veelbe sproken en beschreven intercommunale water leiding. Het bestek van ons verslag gedoogt niet dat wij den spreker hij dit gedeelte van zijn rede op den voet volgen. Deelen wij dus, resumeerende, alleen mede dat mr. Thiel tegen den vorm waarin men deze combinatie wil gieten wel zijne bezwaren inbracht, waaronder enkele van zeer ernstigen aard, maar dat hij ten slotte erkende dat de regeling zulke practische voordeelen bood, dat hij over principiëele en dogmatische be zwaren wilde heen stappen. Na nog gesproken te hebben over wat met de haarlemsche waterleiding verband houdt, en gebeurd is, eindigde spreker met op te wekken elkander de hand te reiken en door samen werking al datgene te verkrijgen wat mogelijk is. In Haarlem, zegt spreker, zit een goede wil voor. Laat men niet beproeven datgene te verdeelen watl één kan en moet zijn. (Langdurig applaus), A s eenig' debater had zich aangemeld mr. Tideman; van hetgeen deze stelde verwijzen we kortheidshalve naar het verslag dat Haarlem's Dagblad van dezen avond gaf. Jong Haarlem. Deze jeugdige vereeniging van jeugdige haar- lemmertjes heeft Zaterdagavond in „de Bron" hare eerste uitvoering gegeven, die prachtig geslaagd mag heeten. Toen is bewezen, dat er met zelfs zeer jeugdige krachten, mits onder degelijke leiding werkende, in korten tijd toch nog mooie resultaten zijn te hereiken. We twijfelen er dan ook niet aan, of „Jong Haarlem" heeft Zaterdagavond veler harten gewonnen, wat zich, naar we hopen, zal openbaren in een flinken aanwas van kunstlievende- en werkende leden. Behalve aan de jeugdige leden komt een pluim toe aan den heer J. A. Meijerink voor 't geen liij met zulk een groot aantal kinderen in zoo'n korten tijd tot stand heeft weten te bren gen. De heer Meijerink bezit een benijdenswaar dige tact om met zijn leerlingen om te gaan. Geen wonder, dat dezen hem een goed hart toe dragen, hetgeen bleek uit 't fraaie geschenk, be staande uit een mooie vaas op standaard, dat hem in den loop van den avond namens de leden door een hunner met een waardeerend „sjieechje" werd aangeboden e.n waarvoor de heer M. zich zeer erkentelijk toonde. 't Programma werd geopend met een opmarseh van alle, naar schatting 140, leden. Vooral van de galerij af gezien, leverde het een aardig ge zicht op, die groote schare van jongens en meis jes, allen gekleed in hun witte turnpakjes met roode uitmonstering, met flinken pas en ferm in de houding de zaal te zien binnen stappen. Hoe kranig sloegen de drie trommelslagers hun marsch, daarbij de muziek geheel overstemmende't Ef fect hiervan zou misschien nog verhoogd zijn geworden, als hierbij een mooie turnmarsch, in plaats van een mengelmoes van trom- en orchest- muziek had geklonken. Viel deze opmarseh in den smaak, niet minder was dit 't geval met. de volgende nummers, die we, uit hoofde van 't groote aantal, niet allemaal afzonderlijk zullen bespreken. Alleen willen we nog even herinneren aan den spannenden vlag- wedloop voor jongens, de aardige boogrei voor meisjes, met veel losheid en bevalligheid uitge voerd, en aan de verschillende vrije- en orde oefeningen, die alle met groote correctheid, zoo wel door jongens als meisjes, werden afgewerkt. Wegens het vergevorderd uur konden we tot onze spijt het slotnummer, slotgroep, niet meer hij wonen, maar we veronderstellen, dat deze groep een waardig slot is geweest van dezen genotvol len avond. Met een opwekking aan ouders, om hun kin deren, voor zoover ze het nog niet zijn, lid te laten worden van deze vereeniging willen we besluiten, na hen gewezen te hebben op eenige voordeelen der gymnastiek, vervat in het volgende turnlied, dat we als jongens op de gymnastiek vaak zongen: Het turnen is een kostelijk werk, Het geeft ons lust en moed. Het maakt veerkrachtig lichaam en geest, Des menschen hoogste goed. Het geeft gezondheid en kracht in 't lijf, Doet zwellen pees en spier. Het helpt de maag bij haar bedrijf, En jaagt het bloed met zwier. Ons pionierswerk in Indië. Op uitnooding van de afdeeling Haarlem van 't Algemeen Nederlandscli Verbond, hield dé heer H. A. Kooy, majoor hij het Nederlandsch- Indiscli leger, Maandagavond in „De Kroon" een lezing over bovengenoemd onderwerp. Voor zijn vertrek naar Indië, vertelde spreker, werd Indië hem afgeschilderd als 't „van God gevloekte land." Daar een poos gewoond hebbende, was hem gebleken, dat deze benaming geheel onverdiend is. Zeker, er zijn toestanden die niet in den haak zijn, maar daar staat tegenover, dat Indië zoowel wat land en volk als eigen aardigheden betreft, veel schoons bezit, 't Is vooral de onbekendheid met onbegrepen oostersclie toe standen en gebruiken, die dit ongunstig oordeel doet vellen. Bij nadere bestudeering van't vreemde blijkt, dat veel wat wij veroordcelen, toch een minder ongunstigen achtergrond heeft. Ook is de geschiedenis van Indië zeer belangwekkend, en taal en literatuur zijn bestudeering ten volle waard. Sprekende over nederlandscke bemoeiingen met Indië, vertelde de heer Kooy, dat Nederland zich vroeger tevreden stelde met papieren over eenkomsten, alleen door de vorsten onderteekend. Niet de bevordering van 't welzijn van Indië's bevolking was 't doel dezer verdragen, maar alleen de vraag„hoe plukken we zooveel moge lijk voordeel van Indië?" Hierin is nu gelukkig verbetering gekomen. Maar daar merkt het nederlandsche volk al zeer weinig van, en de couranten met hun eenzijdige berichten van zooveel dooden, zooveel gewonden en vermisten enz., vertellen van de resultaten van 't eigenlijke pacificatiewerk zoo goed als niets. Deze zijn te vinden in de uitvoerige rapporten, die echter geen belangstelling wekken en dus niet gelezen worden. Als we alleen maar eens nagaan, wat er in de laatste jaren op Zuid-Celebes, waar spreker vele jaren als civiel-gezaghebber verblijf hield is tot stand gebracht, -dan komen we tót de overtuiging dat 't gouvernement niet stil zit. Dit neemt niet weg, dat er nog veel te doen blijft voor den inlander, die gedrukt wordt dooi de vijf landplagen, n.l. de vorsten, de nakome lingen van de vorsten, de slaven van de vorsten, de dieven en de wilde varkens. De vorsten, hun nakomelingen en hun slaven, leven geheel ten koste der bevolking en leggen deze zware lasten op. Het nederlandsch gezag, dat thans meer regel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1