I 7 Octaais Del Kantoor Huishoi Santp gem. h J.H WILD DE BLÉ AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 18 April, 2/..4,/„ uur. Hotel „Duin eu Daul." Matinee. Maandag 17 April, n.m. 344 uur. SIöjdlokaal der Bloeniendaalscke Schoolvereeni- giug. Tentoonstelling vau voorwerpen, ver vaardigd door de leerlingen van de liuisvlijt- cursussen. Woensdag 19 April, 8 uur precies. Zaal „Rust hoek." Lezing door den lieer K. Koobol. Onderwerp: ..Richard Wagner" (met den heer Willem Andriessen aan den vleugel). Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot V rodenburg". Bloemenlaal Commando. Gelegenheid tot oefening in het i-chieten met Marga-putronen en iu het bukssehieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend vau 104 ure. Museum van K uus t u ij ve r h e id. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10l ure. Gedurende de wintermaanden is de boekerij Dinsdags- en Vrijdags-avonds van 7-9 uur kosteloos toe gankelijk. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.2ö p.p. Ie Woen-dag van de maand vrij. Zondags van 10.1 vrij. Ie Paaschdag gesloten. 2e Paaschdag van 124 a f 0.2.) p.p. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags eu R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags vau 12 ure, Donder dags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11ij ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Maandag 17 April buur. Schouwburg Jansweg. De Hagespelers. De Tyraunieder Tranen. Comedie. f 2.7)0, 2.-, 1.75, 1.7)0, 1.25, 1.—, 0.80, 0.40. Maandag 17 April 2 uur. Br on gebouw. Kinder en Familievoorstelling. Reepelsteeltje. Operette, f 0.75, 0.7)0, 0.30. 's Avonds 8 uur. Buitengewoon Concert, te geven door Huurlcmseh Muziekkorps met mede werking van den lieer Jos. M. Orelio. Entree f 0.50 per persoon. Woensdag 13 April, 8 uur. Sociëteit Vereeni- giug. Uitvoering Muziekvereeniging van H. IJ. S. M.-personeel „Crescendo," met medewer king van het dubb. mannen-kwartet „Heinze." Donderdag 20 April, 8 uur. Bovenzaal Café Bri nkman u. Ie Cu sus-avond Mej. Vas Nunes. Inleiding tot de Wijsbegeerte. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen vau hol- lundsche en buiteulandsche kunst. diep bedorven volk, dat vrij wat erger dan onder de milde romeinsche overbeersching, zuchtte onder liet juk van schijnheilige secten, was voor het streven dier secten zoo gevaarlijk, dat er haar alles aan gelegen was om de nieuwe leer, of wat men voor een nieuwe leer aanzag, van de aarde te verdelgen. Dat misdadig streven, door een even misdadige daad gevolgd, een gerechtelijke moord, als op zoo menige andere bladzjde der historié, "mislukte. De nieuwere, ware opvat ting van het léven was in bepaalde vormen uit gesproken en die vormen bleven voortbestaan, schoon vatbaar voor eeuwige ontwikkeling, of schoon de mond niet meer sprak, die ze in even sehoone als eenvoudige woorden had uitgedrukt. Men had gedroomd van vrijheid, van de af schudding van hel juk, vaneen nieuw koninkrijk. Op die verwachting volgde teleurstelling en toch is de droom op ganscli andere wijze vervuld. Toen de wereld in later tijd de zegepraal zag van het licht over de duisternis en over de macht der dwaling, toen aanschouwde zij tevens de zegepraal van het beginsel der vrijheid. Het is boven allen twijfel verheven, dat het beginsel van het christendom het meest tot de staatkun dige vrijheid der volken heeft toegebracht en dat ook de maatschappelijke vrijheid het meest aan dat beginsel tc danken heeft, dat onder zijn in vloed de slavenketenen werden verbroken en de vrouw de plaats innam, die haar naast den man toekomt. Het schijnt zonderling, dat men droomde van afschudding van het Romeinsche juk, terwijl men vrijwillig boog onder den invloed der godsdien stige secten. Maar is het wel zoo zonderling Sidderen wij niet bij de gedachte aan het gemis onzer staatkundige vrijheden, terwijl gansche rijen vrijwillig buigen onder het ondraaglijk juk van liet clericalisme De afschudding van liet romeinsche juk zou Israel, dat zoovele stormen te boven was gekomen, nooit meer aanschouwen; maar de overwinning der reine leer van het christendom zou het sein wezen tot een moedig optreden tot handhaving van recht en waarheid, van onschuld en deugd. Men droomde van herstel van liet rijk van Israel, dat voor altijd van de wereldkaart was weggevaagd. Toch kwam een ander koninkrijk, bestemd om zich minder door uiterlijken glans te onderscheiden, in uitwendige vormen te open baren. Glans en vormen zijn van lateren tijd, aan het christendom vreemd. Er kwam een ander koninkrijk, bestemd om meer te wonen in de harten en zich te uiten door een leven aan het goede gewijd. Dit is de beteekenis van het Paaschfeest, het feest van den uittocht, het feest van herleving en vernieuwing. liet zij ons welkom en vinde ons toebereid, zooals de natuur toebereid is. Het vernieu v e en reinige ook ons, ook ons schenke het dé groote kracht, om op te staan en het goede te gepioet te snellen, om kinderen des lichts te zijn in de duistere wereldstad. II en ui. Les manières aimablcs sont pour beaucoup de gens comme un liabit a'ordonnancc, que Von quitte en relrant chez soi. Valtour. Dc raad vergaderde Zaterdag GEMEENTE- 8 April 1.1. des namiddags te 2 BESTUUR. uur. Voorzitter de burgemeester. De wethouder de heer Van Hooff en de heeren Bispinck en Roozen Sr. waren af wezig. Ka de lezing der notulen die werden goedge keurd kwam het eenige punt der agenda: Be noeming van een hoofd der openbare school te Over seen, aan de orde. De heer Bijvoet nam het woord eu sputterde tegen de voordracht, met het gevolg dat hem door den voorzitter het woord ontnomen werd. Toen sputterde de heer Bijvoet hiertegen, met het gevolg dat de raad met 5 stemmen voor en 3 tegen (Bijvoet, Roozen, Van der Hulst) hern- verder het zwijgen oplegde. Daarna had stemming plaats en werd benoemd de heer II. Hoekstra, uit Nieuwendam, die 9 stemmen op zich verkreeg. Drie stem briefjes- waren blanco. Sluiting. We ought not to care about small annoyances, nd it is chiefly egoism that makes them annoyances. George Eliot. Bij H. D. Tjeenk Willink&Zciblj VAN BOEK te Haarlem is verschenenDe EN aanvallen op de Nédèrlandsche TIJDSCHRIFT, schoolgymnasliek, weerlegd door J. A. van der Boom, uitgegeven namens de Vereeniging van gymnastiekonderwij- zers in Nederland en opgedragen aan het lioofiÜ bestuur van den „Nederlandsehen Bond voor Lichamelijke Opvoeding." Aanleiding tot de uïó gave van dit werkje is het onlangs verschenen boek Het Zweedsche stelsel van Gymnastiek uit het oogpunt van lichamelijke vorming beschouwd, onder andere in vergelijking met het Duitsche stelsel, door Hubert van Bleijenburg, welk werk een pleit rede is voor het invoeren der zweedsche gym nastiek in ons land en waarin de schrijver zijp pijlen richt op de nederlandsche, ten onrecht^ duitsche gymnastiek genoemd. Bij een vergelijking tusschen beide stelsels moet het duitsche het voor het zweedsche stel; sel afleggen, zoowel om het doel, dat het duitscbp stelsel beoogt, als om de indeeling der lessen en andere redenen. Ook het bij de K. N. Marine gevolgde stelsel werd door den heer H. v. BI-, aangevallen. Toen zetten de heeren J. A. va» der Boom, en J. H. A. L. Baron Melvill van Carnbee zich aan den arbeid, om het werk va» den heer v. BI. eens aan den tand te voelen en ook het liunne eens te zeggen van het zweedsche stelsel. En wat ze er op aan te merken hebben, kan niet vleiend voor dit stelsel genoemd vvoij den. Zóó gegrond zijn o.i. die bedenkingen, dal we 't, niet uit behoudendheid, voorloopig nog maar zullen houden met 't oudste, de nederj- landsche sehoolgymnustiek. 't Is b.v. bedenke.- lijk, als een voorvechter van een gymnastiek- stelsel zich bedienen moet van fotographieën, die er geheel op berekend zijn, de resultaten, door dat stelsel verkregen, zoo schoonschijnend mogelijk voor te stellen. Dit grenst vinden wij aan misleiding. We hebben b.v. 't oog op de foto's, die tie ontwikkeling van de borst, als gevolg van de beoefening der zweedsche gymnastiek, moeten verduidelijken, welke foto's onbetrouwbaar zijn. En dit wordt nog bedenkelijker, als men weet, dat 't ontwikkelen van de ademhalingsorganen juist datgene is, waaraan de zweedsche gymna stiek hare meerderwaardigheid wil ontleeiien. Als tuberculose-bestrijdster mag ook aan de zweedsche gymnastiek niet die groote waarde worden toegekend, als 't boek van II. v. BI. ons wil wijsmaken. De gegevens van den zweed- schen statisticus Gust. Sündbiirg vertellen ons heel wat anders. Dat 't stelsel van Ling niet zeer geschikt is om de liefhebberij voor lichaamsoefening te ver- grooten of zelfs te onderhouden, wordt duidelijk bewezen door 't feit, dat 't vrijwillig beoefende turnen in Zweden zeer kwijnend is. Volgens CÉ Warn te Stockholm, iemand, die in 't buitenlnuÉ veel gelegenheid heeft gehad om verschillende stelsels niet elkaar te vergelijken, wordt de dob| zaak hiervan o. a. toegekend aan de weerziiÉ wekkende gelijkvormigheid der gymnastiek. 0j de scholen heeft men er meer dan genoeg van gekregen. f, En wat mag de oorzaak wel zijn, dat bij -dp praktische japanners deze gymnastiek bij hei leger al heeft uitgediend? Wij zijn zoo vrij dit aan andere oorzaken toé te schrijven, dan aah den invloed van duitsche legerhervormers. Van de vele bedenkingen der schrijvers tegen de zweedsche gymnastiek zijn dit er slechts zeer enkele. Ons bestek laat ons niet toe, er meerdere aan te roeren. Wat nu het weerleggen der aanvallen op de schoolgymnastiek aangaat, is naar onze meening de heer Van der Boom er uitstekend in geslaagd, zakelijk en alleszins bevredigend te zijn. Wie belang stelt in de vraag: zweedsch of neder- lanilsch, raden wij teii sterkste aan, beide werken, die van de heeren Van BI. en v. d. Boom aandachtig te bestudeeren. V. Waarom zijn leven bedorven met muizenissen? Het leven is er te kort voor; een dag, dien w'j be derven komt nooit weerom. vosmaer. VOLKS- De lezing van dr. B. II. Vos te Haarlem. GEZONDHEID. V oor een volle zaal heeft dg. Vos, de geneesheer-directeur van „Hellendoorn", Dinsdagavond in de Vereeniging te Haarlem gesproken over de bestrijding van <fe tuberculose als volksziekte. Zooals gezegd, 'dB groote zaal was vol en de aandacht sterk ge spannen. Dr. Vos toont er slag van te hebben de menscliegi bezig te houden, hoe gemengd zijn gehoor ook moge zijn. Hij sprak over dingen, die, zou men zeggen, tegenwoordig aan elk beschaafd mensch bekend zijn en die ook tot de breedere kringen van ons volk steeds meer doordringen, doch welks toe passing bij zoovelen helaas nog ontbreekt. De gevaren der tuberculose, haar verbreiding, haar levensgeschiedenis, de deugd der reinheid, dp leer der tuberculosebestrijding, de taak van de volksopvoeding, de geneeskundige voorzorgen, de geneesbaarheid der ziekte en de mogelijkheid der overwinning, de sanatoriumvèrpleging, de consultatiebureaus en hare uitvoerende organen, dit alles en nog veel meer behandelde dr. Vos. Zijn waarschuwend en tevens hoopvol woord drong doorzijn propagandistische rede was een stuk van zijn ziel; zijn geestdriftvol betoog liét niet na een diepen indruk te maken en dat zijn publiek hem begrepen had, bleek uit het on stuimig tot drie maal toe herhaald applaus aan het eind zijner leerzame rede. Een groot aantal lichtbeelden verduidelijkte het gesproken woord. De voordracht van dr. Vos vult op een prach tige wijze het tentoongestelde in het Tuberculose- Museum aan. Het bestuur van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem heelt zich voor een en ander heel veel moeite en zorg getroost. Laten wij hopen dat ook deze pogingen dier ijverige mannen met een goed gevolg moge worden bekroond en dat velen onzer vermogende lezers hierin opnieuw aanleiding vinden om ook van hunne zijde iets te doen ter bestrijding deï volksziekte door weder eens flink in de beuqs te tasten. De heer Th. Limperg, Consultatiebureau Ged. Oude Gracht te Haarlem, belast zich o zoo gaarne met het in ontvangst nemen van groote en kleine fgiten. In de vergadering van den raad der gemeente Heemstede, gehouden op 8 April j. 1., is besloten de gezondheidscommissie gehoord over te gaan tot stichting van eene ziekenbarak aan de Molenwerfslaan. Deze barak zal worden voorzien van gas- en waterleiding; de afvoer van vuil water en faeca- liën zal geschieden naar twee waterdichte putten elk groot minstens 2 MJ, welke putten niet worden aangesloten aan het gemeenteriool. Rondom het terrein zal een afscheiding ge maakt worden van harmonicadraad hoog 1 M. met daarboven twee prikkeldraden terwijl aan de zijde van den weg eene ijzeren poortafsluiting zal komen. Ons schijnt het terrein waarop de barak wordt opgericht zeer geschikt toe. Het is voldoende groot, zoodat de barak meer dan 20 M. van bestaande of op te richten woningen zal ver wijderd zijn. De geprojecteerde ligging der barak is goed. Ook de barak zelf en de inrichting daarvan komen ons zeer doelmatig voor. Een prijzenswaardig besluit van den gemeente raad van Heemstede, hetwelk wij aan de overige gemeenten, behoorende tot de gezondheids commissie van Bloemendaal, voor zoover zij nog niet van een barak tot afzondering van besmet telijke ziekten zijn voorzien, ter opvolging kunnen aanbevelen. Occupez-vous d'etre utile, e'est la loi que Dieu impose a tout homme. Béraxgeii. I)e Koninklijke Letterlievende TOONEEL. Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem zal haar 30-jarig bestaan luisterlijk vieren door het houden van een Noord- Zu id-Nederlandse lie Tooneel-wedstrijd waaraan 10 vereenigingen zullen deelnemen. De vereeni ging Cremer zal het seizoen 1911 12 openen en sluiten, zoodat in 1911/12 gegeven zullen worden 12 voorstellingen en een bal masqué. De prijzen zullen zijn als volgt lste prijs föOO met gouden medaille, 2e prijs f250 met verguld zilveren medaille, 3e prijs f 100 met zilveren medaille, benevens personeele medailles. Reepelsteeltje Van deze aardige operette, die Maandagmid dag om 2 uur in het Brongebouw te Haarlem zal worden opgevoerd en waarbij de kinderen der abonnés voor 25 ct. persoon toegang hebben, laten wij hieronder eenige persbeoordeelingen volgen „Reepelsteeltje is een van die opevetten, welke speciaal geschreven zijn voor jongens eu meisjes en welke om den inhoud bijzonder aantrekkelijk zijn. Zeer eenvoudig bewerkt en van bekende melo dieën voorzien, zal zij bij de jeugd inslaan. Mejuffrouw Johanna Veth weet haar auditorium te boeien. Die Reepelsteeltje nog niet gezien hebben, raden wij aan, zulks te doe»." „De heer Sunderinans vertoonde ons Zondag avond een allerliefste kinderoperette Reepelsteeltje genaamd, een echt sprookje met prinsen en prinsessen, ja zelfs kaboutertjes. Het valt te .prijzen zuoals de kinderen hun rollen vervulden. De zaal van „Odëon" was gevuld met een publiek dat vol aandacht naar de lieve muziek en het aardig libretto luisterde. Gewisz es ist fast noch wichtiger wie der Mensch das Schichsal nimmt alles wie est ist. v. Humboldt. Ten t o o n s t e 11 ing-h ui s v 1 ij t. 1'LAATSELIIK Maandagavond wordt in het NIEUWS slöjdiokaal der Bloe»iendaalsche School vereenig ing een tentoon stelling gehouden van voorwerpen, vervaardigd door de leerlingen van de huisvlijtcursussen. Zij is geopend van 23 uur voor genoodigden en van 34'., uur voor de ouders der leerlingen en verdere belangstellenden. 7c lijst van bijdragen voorde De Genestet-Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité, mr. II. Pb. 't Hooft, Groote Houtstraat 164 te Haarlem. Mej. C. A. Gr., Groningen, f 1. Mej. C. G. L., f 1.5o, familie Fr., f3.-, letter G. A. W., f2.5ll, allen te Haarlem. Vlaardingsche Vrijzinnigen, f21.—. Dr. M. A. Scheepers, Den Haag, f2.50. Jhr. Mr. G. A. Nahttys, Arnhem, fö.—. G. J. van Heek, Enschede, flO.—H. L. Jansen van Raay, f2.50, P. A. H.,1.beiden te Haarlem. Mej. M. M. Visser, Dordrecht, f5.J. A. Ver- kuvl, Alkmaar, f2.50. Mevr. Kluitde Clercq, Utrecht, f2.dames PI. H. en J. L. de La Faille, Oosterbeek, f5.14. A. Swens, Haarlem, f2. Parklaan I, Groningen, fl.25. Mevr. Berlage, Arnhem, f2.50. Mej. C. .1. IC., Menton, f2.50. Dr. R. Leyds, 1..1. Brouwers,, fl.beiden te Groningen. Totaal f74.75. Haarlem, April 1911. De Genestet-bank. M. de R.! Het bestuur van de afd. Haarlem en Omstre ken van het Algemeen Nederlandsch Verbond meent, dat het tijd is het publiek op de hoogte te stellen van wat er gedaan is. Er is nu een gereede aanleiding, omdat het weiland tegenover de zgn. „De Genestet-bank" bij de koepel van Wildhoef verkocht, is en zal worden bebouwd met villa's. Ook al waren er geen andere redenen geweest om te beletten, dat onze bank daar een plaats vond, zou dit feit afdoende geweest zijn. Maar nu behoeft men zich daarom niet ongerust te maken omtrent het slagen van ons plan. De bank, waar zoo velen ons belangstelling voor getoond hebben, komt er, en wel in de omge ving van Duin en Daal, waar het bestuur een prachtig plekje op het oog heeft. Maar dan moeten nog veel meer vereerders van onzen dichter ons geldelijk steunen: de berekening omtrent de kosten is tegengevallen, niet door onze schuld. De door ons gekozen bank van donkerrood graniet uit één stuk gehouwen, gepolijst, opeen voetstuk van twee treden, ongepolijst, komt veel hooger dan wij gedacht hadden. En niet waar? Als men iets in Bloemendaal wil plaatsen en tegelijk een dichter als De Ge- nestet op waardige wijze wil eeren, dan moet men het beste nemen wat er te krijgen isDeze dient dus meteen om de velen, die iets voelen voor ons plan, maar tot nog toe hun gewenschte bijdragen niet gegeven hebben op te wekken, dat spoedig te doen aan het adres van Mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164, Haarlem. Het zou jammer zijn, als om een honderd gulden of wat dit mooie plan mislukken moest. Met dankzegging voor het plaatsen hiervan. Het Bestuur. Dinsdagavond gaf mejuffrouw M. Koopman, onze bekende en sympathieke dansonderwijzerei, aan iiure leerlingen een gezellig avondfeest, dat' door de ouders werd bijgewoond. De laatstc-n hadden toilet gemaakt. Verschillende dansen werden bij pianomuziek uitgevoerd, die dc- algemeene tevredenheid mechten verwerven. Et- waren ongeveer 40 leerlingen van 7—16 jaar Als extra dansen werden uitgevoerd „Highland Fling", een chineesche en een japansche duns V erder bevatte het programma de bekende dansen, Ie avond mag als voortreffelijk 1 geslaagd beschouwd worden en zal bij velen een aan- genamen indruk achterlaten. Leve het leven! is onze leus. Levensmoed willen wij ons trachten te vergaderen, geen levensmoeheid.' v. Teuciitersluhen. liet Witte Kruis, afd. UIT ANDERE Haarlem GEMEENTEN Verschenen is het jaarver-: van bovenstaande vereeniging over 1910. De l:', bladzijden waaruit liet bestaat spreken van le, :- ging van veler nood en veelomvattende betrach ting van naastenliefde. Secretaris was dr. N. J. M. Fa^ee Sehaeffer en dit verslag is het laatste door hem i itgebracht. Acht jaren lang lieen cle neer r it ree Schawler;!:::: zijn drukke werkzaamheden den tijd' weten te ontwoekeren om deze te bestoden aan uitbreiding der afdeeling, om haar bloei tot een groote hoogte op te voeren eu een stuwkracht te zijn die noode zal worden gemist. Het Witte Kruis is een populaire vereeniging gewordeu. Duizenden die aan het ziekbed gekluisterd waren hebben aan haar verzachting van hun lijden te danken en zegenen dit nuttige lichaam. Haar getal leden is welsprekend615. Met dankbaarheid wordt in het verslag tori. a gezien op het afgeloopen jaar, en geen wonder. De beide volksdouchebadhuizen luidden een bloeiend bestaan. Het aantal vrouwenbaden nam be langrijk toe. liet magazjn van verplegings-ar; kelen, iets speciaal-typisch van Witte Kruisaf- deelingen, voorzag in veler behoefte en bezat een grooten voorraad om in bruikleen af te staan. De onderafdeeling „Huisverzorging" verleende weder veel hulp .en met rechtmatigen trots ver meldt het verslag dat ook buiten de vereeniging deze afdeeling hoogelijk wordt geprezen. Ook de ontsmettingsdienst verrichtte veel en goed werk. Zoo bijv. buiten Haarlem 21 maal te Ilillegom, 0 maal te Bloemendaal, 4 maal te Heemstede, en 1 maal te Santpoort, Schoten en Overveen, Waar men ziet hoeveel deze vereeniging doet, en tot stand gebracht heeft begrijpt men dat alleen zeer dringende redenen den onvermoeiden secretaris hebben kunnen doen besluiten een be trekking neer te leggen die hem door een 8-jarige vervulling lief was geworden. Het Witte Kruis heeft veel aan dr. Fayee Sehaeffer te danken. „Onze v 1 o o t". Woensdagavond trad voor de afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" op de luitenant-kapitein ter zee F. Smit, met het 'onderwerp: de onderzeevaart. Spreker, die zijn onderwerp door en door meester was, wist zijn gehoor eenige uren aan genaam en leerzaam bezig te houden. Begonnen werd, met een historisch overzicht te geven van ile onderzeevaart. Wie gedacht had, dat deze uitvinding van den laatsten tijd dagteekent, is Woensdagavond wijz r geworden. 14e eerste onder zeeboot is ii.l. al van 1588, en werd gebouwd om de naderende „Armada" te bestrijden. Heel groot was de gevechtswaarde van dit vaartuig niet, maar de wijze waarop het onderdook, was vernuftig bedacht. Uitvoerig schetste spreker, door mooie licht beelden nog verduidelijkt, welke veranderingen het onderzeesche vaartuig in den loop der eeuwen onderging, hoe de menschelijke spierkracht eerst plaats maakte voor stoom en later voor motorische kracht om het vaartuig voort te bewegen, welke vorm-veranderingen het schip onderging, hoe de gevechtswaarde werd vermeerderd door uitvin ding van de automobiel-torpedo, welke middelen aangewend werden om de lucht in 't vaartuig te ververschen, enz. enz. om ten slotte te komen tot de tegenwoordige onderzeeër, zooals die In] onze marine in gebruik is. Een reeks mooie kiekjes gaf een duidelijke voorstelling van 't onderduiken en weer boven komen van zoo'n vaartuig. Ook werd een begi'ijpe' lijlce verklaring gegeven van 't „wegblazen" vm een torpedo en de wijze waarop men, oude' water zijnde, kennis neemt van 't geen er aan dc oppervlakte voorvalt. Ten slotte had spreker 't over de gevaren as" het varen onder zee verbonden. Deze zijn lang niet denkbeeldig; de verschillende ongelukken met onderzeeërs bewijzen dit maar al te zeel Het bestuur der pas opgerichte afdeelin- Bloemendaal van liet Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies is 1.1 Donderdagavond te 8 uur ten raadhuize door den eere-voorzitter, den burgemeester, ondereen kopje thee geïnstalleerd. Geslaagd voor de kweekschool voor onderv zeressen te Haarlem onze plaatsgenootè jonge- juffrouw J. E. van de Vliervoet, leerlinge dor O. L. S. voor uitgebreid lager onderwijs te Bloemendaal, hoofd de heer IJzerman. Voor 20 plaatsen hadden zich 34 candidaton opgegeven. Processen-verbaal zgn opgemaakt, wegens overtreding der Hinderwet, rijden over een voet pad, rijden zonder licht, loopen oververboden grond, het loopen over een spoorweg en het binnen de bebouwde kom sneller rijden niet een motorrijtuig dan 26 K. M. per uur. G e v o n d e n en terug te bekomen politie-bureau Overveen een étui met borsteltje, een R. K. kerk boekje, een heerenhoed bij Bredemeijer, Klever- laan, een parapluie en een ceintuur met gesp aan den politiepost te Bloemeiidaal. Verloren: een demisaison en weggeloopeu een keeshond. Van Zaterdag 8 April tol BURGERLIJKE en met Vrijdag 14 April. STAND Geboren: d. van A. Waller en H. Piersonz. van A. van Huissteden en P. Sluiter; d van Jhr. J. E. van Panhuys en II. B. Roessing. Getrouwd: W. van den Bergen M. Cli. van Duyn. Overleden in het Gesticht „Meerni- berg": S. Koger, 69 j. Pe ondervinding zoodat in de toelc zullen worden. Spreker kent as zeer groote gevec «liging van onze wezen middel. Mé van een haven, gereed liggen °m zijn interessante Pe tentoonstellin in het Museum v wordt voorbereid wordener worde zendingen verwac... zich aanvankelijk kunnen worden ge"' dagen zullen evei tige exemplaren archipel (e bezie stelling van kleec April zal geopenc B1 o e m e n In hare vergade besloot het besti toonstellingen te April en Maanda zullen de keurii brieken plaats lie Je feesten dieu door den Eere-V A. van Litli. Pes Zondagsm stellings-gehouw Pe juryleden, ring zijn uitgeno allen aanvaard, i het dagelijksch bi zonderheden hij logus worden opg Tu Hier in Haarle Je omstreken zal verjaardag van bi Jus dien dag de ten bate der tuba Haarlem en Omni De stad is daai het hoofd van ell bijgestaan door heer. Ook de hu: lijke wijken aai» l ike wijk regelt koop onder lioofi den secretaris van Jen (lag van den lokaal, dat tëlefo eentraal-bureau, eeniging, Gedem Je gelieele bewej 1 oor den alger werd een zwerm verzonden, volge bestuurders van i nderwijs, niet h int nverkoopster nuttig en liefdac arme tuberculose tjes in Haarlem vas een brief ka: stond vermeld vi volgens woo: ontvingen een 50 den estafettedien -chen hoofd- en bureau en bloeine: Volgens de advertentie kuin en jong dames als bloemenverk nuttige n liefd; verkoop beoogd. Dit alles betref van den bloement overal in beteel we in een duit' volgende korte bt Voor den bloei: kunstbloemen L- 70.000 mark. In Regensburg nettowinst geniaal Te Geislingen in iles middags reed het ongunstige mobielen uit de De Margariete bijzonder- gunsti bedrag opgelevert Eene beschaafd zoekt eene betrekk hoog salaris ge doch wel aangen Adres te bevr dit blad, Ged. O Haarlem. TE HUUR in nabij het station, met tuin en gebr Brieven franco bur. v. d. bl., Ged Haarlem. Mahoniekast, ZELDZAAM G< zien en inlichti: Schermerstraat 2 van den to I gevest inden S VERP van ZiJLWEt OVER! Bloemendaals

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2