AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 23 ApriJ, 2'/.,4V2 uur. Hotel „Duiu en Haal." Matinee. Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot V r e d e n b u r g". Bloemendaal-Commando. Gelegenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. Woensdag 26 April, 8l/4 uur precies. Zaal „Rust hoek." Lezing door den heer mr. P. Tideman. Onderwerp: „Methode en natuur in de samen leving." Donderdag 27 April. 8 uur. Hotel „Duin en Daal." Vergadering van ingezetenen van Bloemendaal tot oprichting eener vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Bloemendaal. Vrijdag 28 April. 11 uur v.m. Raadhuis te Dver- veen. Aanbesteding tot het leveren en leggen van 500 M. eivormige cement beton riool huizen. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gedurende de wintermaanden is de boekerij Dinsdags- en Vrijdags-avonds van 79 uur kosteloos toe gankelijk. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donder dags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags eu Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1 1 ure. Zondag 23 April, 8 uur. Sociëteit Vereeni ging. Soiree. „Kunst aan den *1 Werkenden Stand." Zondag 23 April 7J uur. Schouwburg Jans- weg. Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Dir. Cor. v. d. Velden. Twee Weezen, Drama. fl. 0.75, 0.60, 0.50, 0.40, 0.30. Maandag 24 April, 8 uur. Bovenzaal Café Brinkman n. 2e Cursus-avond Mej. Vas Nunes. Woensdag 26 April, 7uur. Schouwburg Jans- w c g. Het Rott Tooneelgezelschap. Dir. I'. 11. van Eysden Ken Engel. Blijspel, f 2..>0, 2. 1.75, 1.50, 1.25, 1.0.60,0.40. Abonnements kaarten geldig. Woensdag 26 April. 8 uur. Concertzaal De Kroon. Liederen-avond Elena Gerliardt en Coenraad V. Bos. f 1.50 en 1.— Donderdag 27 April, 8 uur. Gebouw Nut van 't Algemeen. Lezing door mevrouw W. Ros Vrijman. Onderwerp: Theosofie en Wereld- v rede. Donderdag 27 April. 8 uur. Bovenzaal Café Brinkmann. 3e Cursus-avond Mej. Vas Nunes. Donderdag 27 April, 8 uur. Janskerk, Jansstraat. Uitvoering van gewijde muziek door het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Davids." f 0.15. Vrijdag 28 April. n.m. 3 uur. Kleine Boven zaal v a n I) e Kroo n. Gewone Algemeene Vergadering der Noordh. Vereen, tot Bestrij ding van de Tuberculose. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495. Maande lijks al'visselende tentoonstellingen van liol- landsche en buitenlandsche kunst. Vrijdag 28 April. n.m. 1 uur. Hotel Krasna- polsky Warmoesstraat. 54ste Vergadering der Provinciale Afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 23 April n. m. 2 uur. Haarlem - Sparta Rotterdam i. (Terrein aan den Schoterweg). ingeboetdoor onnadenkendheid lieten groote groepen van kiezers zich tot hartstocht opzweepen, meenemen naar beloofde, naar nimmer te bereiken landenverschillende staatslieden, zelfs een minister, werden indezenmaalstroomjmeegesleept, het ontzag voor den staatsman ging in wele gevallen over in bewondering of minachting voor lagere behendigheid of medelijden wegens diepen val, maar de besturen der organieke onderdeelen van den staat (die de waterschappen uitgezonderd, een tooneel van vrij groote verwardheid, van troebel water te zien gaven) wisten zich nog in evenwicht te houden en waar het evenwicht dreigde verbroken te worden is het toch nergens zoover gekomen, dat de een of andere nood toestand afwijking van de gewone rechtsbeginselen voorschreef; de roomsehe geestelijkheid weert zich wel druk om de macht der eigen organisatie tegen die van den staat te doen opwegen, maar een staatsgreep kan zij zich, gezien den toestand in andere landen van Europa en in eigen boezem, niet veroorloovehwetenschappen en kunsten gaan intusschen voort te bloeien en tevens meerderen te boeiende welvaart dreigt door allerlei onbekookte sociale maatregelen, gevolgen van onbekookt afgelegde verkiezings beloften, te worden ondermijndmaar het nederlatidsclie volk is taai en desnoods in staat een tijdperk van armoede te dragen, die slechts zal kunnen strekken om zekere verkiezingsdriftigen te kal- inoeren, en die in het algemeen tot groote persoon lijke krachtsinspanning zal nopen. Zoo en dus niet al te slecht staat het o. i. er met ons volk voor, waarnaast om het geschetste beeld eenige volledigheid te geven alleen nog is op te merken, dat blijkbaar het vaak als huichelachtig voor gestelde naam-christendom in staat en maat schappij, zich voordoet als humaniteit, waarbij het niet ter zake doet, of het tegelijkertijd allerlei dogmata vooropstelt, daar het humanitaire voorop- staat. Al die hiervoor geschetste woeligheid bevat, naar het ons voorkomt, geen enkel niet door andere elementen geneutraliseerde grootheid, welke karakter en intellekt bezit, dat tegen de uit nuchtere maar kerngezonde Thorbeckiaansche grondbeginselen den strijd zou kunnen onder staan. In dien zin komt het ons voor, dat de staatkundige partij der vrije liberalen nog altijd de cirkel is van hen, die onder geen voor waarde aan het verbreken van het evenwicht in onzen staat willen medewerken en voorzoover Thorbecke's denkbeelden beginselen en geen maatregelen be vatten, in de eerste plaats geroepen zullen zijn aan die beginselen verdere ont plooiing te geven. Voor de leden van, en de belangstellenden in die partij in de eerste plaats, lieten wij bovenstaand gedeelte der Narede hier afdrukken. Welk praktisch ideaal de vrije libe ralen hebben? Een evenmatige of vil men een zoeter woord eene harmo nische ontwikkeling van ons volk in al zijn geledingen, in al zijn eigenaar digheden, doch niet op de wijze van tuinlieden die lampen zetten onder hunne bloempotteneen doordringen van het recht in alle poriën der maat schappij die daarvoor openstaan, in alle verhoudingen namelijk waar tegen strijdig belang onpartijdige regeling.door buitenstaanden vereischt, verfijning der outillage van den staat, mits deze be werktuiging daardoor tevens wordt ver sterk twaarbij den bewoner van het vrije Nederland geregeld voor oogen zal worden gehouden, dat de staat niet doel is, maar middel, dat het doel is de persoonlijkheden der burgers zoo veel moge lijk in vrijheid te doen groeien en bloeien. T. De Eerste Nederlandsche Rijwiel, en Machinefabriek te Deventer. On revolt l'homme selon l'habit qu'il parteet au le reconduit selon l'esprit qu'il a montrê. Gezondheids Commissie VOLKS gezeteld te Bloemendaal. GEZONDHEID. Verslag der in April gehouden vergadering. Waarnemend voorzitter: de heer F. W. baron van Tuyll- van Serooskerken. Afwezig: de heeren Brongersma, Van den Arend en Melchior. Voor kennisgeving werden aangenomen: 1°. De mededeeling van den deskundige, dat liet perceel Heerenweg—Kindenhout no. 191, aan de waterleiding is aangesloten. 2". De mededeeling van B. en W. van Heem stede van hunne aanschrijving tut den eigenaar van perceel Bleekersvaartweg 110. 1, om de noo- dige verbeteringen te doen aanbrengen. 3". De mededeeling van B. en W. van Benne- broek als voren, ten opzichte der perceelen no. 513, 306, 207, 308, 310, 379, 380, 381, 382, 383, 109, 110, 111, 112. 4". I)e mededeeling van den deskundige, dat de verbeteringen aan de perceelen Doodweg no. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 en 19 gemeente Heemstede zijn aangebracht. Goedgekeurd werden 1°. Een aan den hoofd-inspeeteur gezonden gunstig advies, omtrent het oprichten van een haltegebouw met woning, binnen een afstand van 50 M. van de Israëlietische begraafplaats te Haar- lemnierliede c.a. door de 11 uil. Electrische Spoor weg-maatschappij. 2". Alsvoren omtrent het oprichten van broei kassen en het graven van een waterput binnen een afstand van 50 M. van de algemeene be graafplaats der gemeente Haarlemhierbij werd echter de bepaling gemaakt, dat bij de planten kassen geene woning worde gebouwd eu dat het water van den put niet als drinkwater mag worden gebruikt. Ingekomen waren: 1". Een klacht omtrent een privaat in de Gen. 'ronjéstraat te Schoten. Een plaatselijk onder zoek, dat tweemaal werd ingesteld, deed geen stank bespeuren. Wanneer de lucht zich weder voordoet zal de eigenaar waarschuwen, waarna het onderzoek zal worden herhaald. 2°. Een klacht omtrent de vuilwaterloozing in het perceel Rijksstraatweg 21 te Schoten. Aan gezien geen hulp van wege de eigenaresse ver leend was, moest het plaatselijk onderzoek tot een volgende maal worden uitgesteld. 3". In dato 4 April berichtten B. en W. van Bloemendaal, dat, nu het mond- en klauwzeer, onder het rundvee zich in ons land allerwege uitbreidt, het te vreezen is, dat weldra ook die gemeente door deze bezoeking getroffen kan worden. Om te voorkomen, dat de besmetting op men- schen wordt overgebracht werd der commissie verzocht te willen mededeelen, welke maatrege len te dien opzichten genomen moeten worden. Voorloopig werd hieromtrent aan B. en W. medegedeeld om van gemeentewege te doen aan zeggen, dat melk en water (duinwater uitgezon derd) niet ongekookt mogen worden gebruikt. Een nader bericht wordt zoo spoedig mogelijk gezonden. 5°. Een klacht omtrent afvoer van menage- water in de perceelen Leidsclievaart no. 10 en 12 te Vogelenzang. Hieromtrent zal een onderzoek worden ingesteld. Tdchez d'avoir toujours un grain de poésie dam la lêtele sentiment poétique au foyer d'une femme e'est la musique et l'encens dam une êglise, c'est le charme dans le bien. Octave Feuii.let. Les Jacobites TOONEEL. In 1887 heeft wijlen cle heer W. C. Goteling Vinnes, oud-direc teur van de Tooneelschool, voor de Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem vertaald Les Jacobites, drama in 5 be drijven van Francois Coppée. In dit jaar behaalde de vereeniging' te Utrecht den eersten prijs (gouden medaille) met dit stuk. a. g. Vrijdag 28 April zal „J. .1. Cremer" Les Jacobites nogmaals ten tooneele voeren in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Van de oude vertolkers der rollen zijn alleen nog maar over de heeren G. J. van Gasteren, L. Jansen Fzn.; en W. F. Heyligers. De overige rollen worden dooi' nieuwe krachten vervuld. De avond belooft wel een belangrijke te zullen worden. Overtuig een domkop van zijne geestigheid, dan zijt gij voor hem een tweede /Salomo Eerste Nederlandsche HANDEL EN Rijwiel-enMachinefabriek INDUSTRIE. te Deventer. (Ontleend aan De Revue der Sporten). „Als je met den D-trein van Amsterdam naar Twenthe stoomt, en je snort langs Deventer, dan vergeet je nooit, even uit 't portier-raam te gluren naar het groote gebouw van de Eerste Neder landsche Rijwiel- en Machinefabriek, voorheen H. Burgers. Dat is een monument toch van onze nationale nijverheid, waar de eerste wonderen geboren werden, thans gemeengoed, de fietsen. Burgers maakte toch zijn eerste rijwiel in 1879, Voorzijde der fabriek. en zijn naam is onafscheidelijk aan het stalen ros verbonden. Sinds 1896 staat de nieuwe fabriek er, eene oppervlakte beslaande van 6000 MJ, waar nu een 180 employés werken. En bet woordje „crescendo" galmt daar steeds tusschen de muren. Uitbreiding en nog eens uitbreiding! Thans heeft men weer een nieuwe emailleer-in richting met 6 reuzenmoffels, welke een opper vlakte beslaat van 250 JIJ Ja, er is veel veranderd, sinds Burgers zijn eerste rijwiel in de Koekstad construeerde." Eene verandering, welke verbete ring was! De fabriek, thans maatschappij, staat oogenblikkelijk onder het beheer van den heer G. W. J. Kilsdonk Jr., en deze geniet in den rijwielhandel een meer dan uitstekende reputatie. Kilsdonk is zeer zeker de man, die de Burgers- fabriek nog meer omhoog zal werken, die dit nationale rijwiel nog meer zal populariseeren. De geheele vleugel der fabriek, waar vroeger de lakkerij gevestigd was, is nu ingericht als magazijn voor de onderdeelen. Hier heeft men een ware voorraadschuur, waar buiten fittings wel 3090 frames, ja, 3900 complete rijwielen geborgen kunnen worden. En dat is schier iets phenomenaals voor Nederland. Trouwens, een reisje naar Deventer om deze nationale fabriek te bezichtigen, is voor zeker de moeite waard. De monsterkamer is buitengewoon ingericht, waar de nieuwe modellen uitstekend tot hun recht komen. En een nog interessanter gedeelte der fabriek is de smederij. Daar worden de plaatijzeren lugs voor rijwielen vervaardigd, voor welk doel en ander stampwerk 2 valhamers beschikbaar zijn. En wilt ge nog iets typisch vernemen van dit typisch plekje? Daar werkt de oudste knecht der E. N. R., die al meer dan 40 jaar in dienst bij de firma is. Men weet inmiddels, dat de Burgers 'n gewilde kar is, zeer elegant, modern gemonteerd, met lichten en soepelen gang. De E. N. It. fabriceert ook vleesch snij machines, die zelfs over onze grenzen vermaard zijn, maar dat is voor een sportblad als het onze hijzaak. Het voornaamste blijft voor ons de fiets. En die wordt in Deventer voortreflijk gemaakt 't Is een puik stukje nederlandsche nijverheid. Vandaar, dat wij met vreugde 't een en ander van deze groote inheemsche fabriek in dit blad verteld hebben. Het doet goed, wanneer men buitenland sche waar mag prijzen. Doch druk je de Hol- landsche maagd zelfs 'n kroon op den bol, dan is 't genoegen dubbel zoo groot. En de E. N. R. is eene inrichting, welke door de Nederlanders in hooge eere moet worden gehouden. Daaraan diene hij te denken, die Nederlander is en zijne nationale nijverheid 'n warm hart toedraagt." In eenige volgende nummers van dit blad zullen we een kiekje uit deze fabriek opnemen. Der Welt mehr geben, als sie 'um giebt Die Welt mehr lieben, als sie uns lubt Mie um den Beifall der Menge werben, Macht rullig leben und selig sterben. Bodenstaet. Het Post-en Telegraafkan- PLAATSELI1K foor te Bloemendaal NIEUWS. i- met ingang van 1 Mei geopend van 8—4 en van 68. van 1 Juni tot en met 30 Sept. van 8—8. Na 30 Sept. weder van 84 en 6 -8. Een nieuwe vereeniging. Donderdagavond heeft in hotel Vreeburg eene vergadering van eenige heeren uit Bloemendaal plaats gehad, ten einde tot de oprichting te ge raken van eene vereeniging die zich uitsluitend ten doel zal stellen de bevordering van het vreemdelingenverkeer in onze gemeenten in den ruimsten zin des woords. Er werd eene voorloo- pige commissie gevormd, die tegen Donderdag 27 April a. s. eene algemeene vergadering zal uitschrijven te houden in een der zalen van hotel Duin en Daal, op welke vergadering een definitief bestuur zal gekozen worden. 9e lijst van bijdragen voor de De Genestet-Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité, mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164 te Haarlem. Vrije Gemeente, Amsterdam, f 10. .,E. J. van Bel, den Haag, f Bloemendaal's Bloei, Bloe mendaal, f50.—. 8., Nijmegen, f0.50. A. Schmidt, Beek, f2.50. J. van A., Delft, f dankbare vereerster, Breda, f2.Ds. J. C. T., Heemstede, f2.50. Dr. J. Bergsma, fl.leer lingen IT. B. S., f0. beiden te Groningen. Mej. II. Spruit, Amersfoort, f2. -R. Luyten, f 1. Mevr. Luyten-Keyser, f Mej. G. P. M., f 0.50, Mej. Letty Ratelband, f0.50, allen te Haarlem. Totaal f81.50. Een aardig tentoonstellinkje werd, aldus lezen wij in Haarl. Dgbl., Maandag 1.1. in het Slöjd- lokaal van het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging gehouden. Geëxposeerd werd 't werk van de leerlingen, die den huisvlijtcursus gevolgd hebben, welke dezen winter van October tot April voor meisjes en jongens van 12 tot 16 jaar vanwege de afd. Bloemendaal van den Volks bond tegen Drankmisbruik gehouden is. De heer en Mevrouw Vrij, mej. Boissevain en de heer Wilson belastten zich met het onderwijs, en de resultaten zijn waarlijk verblijdend geweest. Een maal in de week werd een avond aan de lessen besteedbij het onderwijs zat de bedoeling voor de leerlingen voorwerpen te doen vervaardigen, waarvan in de practijk een nuttig gebruik zou kunnen worden gemaakt, en tevens wezen de leeraren er op, uit het eigen initiatief, het eigen inzicht en de eigen vaardigheid aan te wakkeren, en de leerlingen niet mechanisch naar voorbeelden te laten werken. Zeer zeker te prijzen principe- De jongensafdeeling was in tweeën gesplitst, de kleineren van 1213 jaar hielden zich niet cartoimage- en rietwerk bezig. 1 >e grooteren leerdeu de gereedschappen van den timmerman hanteereis en kunnen nu uitstekend met zaag, schaaf beitel terecht. Wat 't tentoongestelde zelf betreft, dat was moeite van 't bezichtigen wel waard. Al was alles nu niet even volmaakt, het geëxposeerde getuige- er toch wel van, dat met veel animo en lief hebberij gewerkt was. Kartonarbeid, haakwerk, borduurwerk, tarsoa-arbeid, uitsnij- en uitzie; - werk, teekeningeii enz., al de vruchten van la» durige maar beloonde inspanning waren tusschen ruikers vau hyacinthen ten schouw gesteld, v i aardig en smaakvol stond. De expositie werd druk bezocht's middags namen de kinderen hun werkstukken mede 11 r huis. Onze hulpbehoevende blinden. De blinden vragen wederom onzen steun. '1\ n bate van het te Wolfhezen te stichten tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezind i zal op a.s. Zondag 30 April des n.m. half tw in den schouwburg te Haarlem een welda< heidsvoorstelling gegeven worden. Zij is ui1 - schreven door de vereeniging "Nationale Blind zorg en zal bestaan in een uitvoering van O - Heidelberg door de Delftsche Tooneelvereenig Molière. Wij vertrouwen dat de hulpbehoevende I den ook ditmaal geen vergeefsch beroep opii i weldadigheidszin van Bloemendaal zullen de; i en dat velen hunner vrienden uit onze gemeen- een steentje ter eindelijke voltooing van het vurig begeerde gebouw te Wolfhezeu weder zullen bijdragen. Ook aan ons bureau te Haarlem als op dei Vijverweg 7 te Bloemendaal worden gaarne voor dit doel gelden in ontvangst genomen. l it liet politierapport. Proce Si se n-v e r baal zijn opgemaakt wegen het overschrijden van de maximum-snel hei bij het rijden met motor-rijtuigen; liet in ver keerde richting berijden van de Korte Kleverlaa met motor-rijtuigenhet steken van graszoden het rijden met een rijwiel zonder licht, zondt bel, en over de voetpadenhet loopen Over vei boden gronden, het vervoeren van wildstrikkei en het rijden met een handwagen zonder licht Uit de r.-k. Kerk te Overveen is ten nadeel- van den heer B. een rijwiel ontvreemd. Gevonden en terug te bekomen bij Bouariu- Overveen, een zijden zakdoek; bij Wesselin; Duinlustwég, foxterrier; politiebureau Overveen een zilveren knop van een wandelstok een double oorbelletje aan den politiepost Bloemendaal; Verloren: 1 zilveren schakelarmband, I zil veren horlogeketting en 1 zilveren medaillon. Aanslag vergunningsrecht bedraagt voor 19'; f1670 tegen f600 in 1910, het aantal vergunnin gen is 25. Van Zaterdag 15 April tot BURGERLIJKE en met Vrijdag 21 Apri STAND Geboren: z. van A. F. 11- en E. C. Vasen. Ge trou wdJ. van der Kodde en A. Schoutn Overleden in het Gesticht „Meeren- berg": M. Klok, 33 j. K. F. Trampe, 57 j. A. Franke, 58 j. Dat het geloof aan wonderen zich nog steeds staande houdt is hierdoor te verklaren, dat zooveel mensclien het meest wonderbaarlijke, hetgeen zij bt- zitten hun verstand niet gebruiken. „Bloemendaal"H. V. B. XI. SPORT. Goede Vrijdag werd op ons terrein deze wedstrijd gespeeld, waarvan de uitslag 33 vrijwel de verhouding weergeeft De opstelling der elftallen was als volgt: Bloemendaal éi De Vries. tid Van Kietscnoten. H. van Dordt. éi Van Hooff. Van Maren. dé bcheltema. éi éi éi éi éi J. v. Dordt. Hartog. C. Blankev. Roskam. N. Blankev. H.V.B. XI: dé dé dé dé éi Bremer. Oostenbroek. Heim. Staal. Bochardt. I dé dï dé Remmelts. v. d. Berg. (KL Haarlem). A. v. d. Berg. dé dé Angenent. Kluit. dé Kaars Sijpesteiju. Scheidsrechter was de heer Brederode. Om kwart over tweeën wordt de bal aan 't j rollen gebracht en direct ontwikkelt zich van I beide zijden een vlug, vurig spel. Om de beurt I moeten de doel verdedigers handelend optreden, a wat beiden zeer goed afgaat. I)e respectieve I voorhoeden spelen goed samen, waardoor de I verdedigingen óp den proef gesteld worden. Daarbij blijkt, dat het backstel van „Bloemendaal over het algemeen zuiverder is dan dat der j tegenpartij, waartegenover staat, dat de half-back- H linie der gecombineerden stukken boven die der 9 witten uitsteekt. „Bloemendaal" doelpunt 't eerst I als X. Blankevoort uit een vrijen schop den baj 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 4