Slechts één keer J.van Vessem BEST MELKBROOD. J. P. KAUThAUS, Prof. BOLLAND. Stal knecht. PROJECTIELANTAARNS Hotel „Duin en Daal" Mevr. BLAVATSKY en hare 'theosophie' VUN V£EN GO. HOFLEVERANCIERS. Kruisstraat 34. HAARLEM. Telefoon 1543. Verkoophuis. Tel. 652. Groote Markt 8=10. Huishoudelijke en Luxe-artikeien. i( Inrichtingen voor Keuken en Huis. Tuimti-subelöBi. voor 't doel plaatst en zijn neef het leder keihard in 't net schiet. Direct daarop redt de Vries twee keer schit terend, maar bezwijkt ten laatste voor een zuiver geplaatst schot van Staal, die dikwijls fraai in combinatie met Heim door de „Bloenieudaal''- verdedigiug dribbelt, maar wiens schot meestal faalt. Intusschen onderneemt ,1. van Dordt eenige mooie rennen in de richting van Sijpesteijn, die echter flink zijn doel verdedigt, Xa een algemeen opbrengen van „Bloemendaal" schiet Blankevoort tegen den onderkant dei- lat, de bal springt schuin achter Sijpesteijn naar beneden, doch dit doelpunt ontgaat den scheids rechter. Vlak hierop scoort Bloemendaals midden voor nog eens, maar terecht wordt dit doelpunt ongeldig verklaard wegens buitenspel. Als de bal gevaarlijk in de nabijheid van liet doel der gastheeren zweeft, wordt de rust aangekondigd. De hervatting brengt een verwoeden aanval der II V. B.-ersvan Rietschoten ontfutselt hun den bal, die hij van Dordt belandt. Deze neemt liet leder mede, en na allerfraaist de II. B.- erdediging, incluis den keeper gepasseerd te ebben, deponeert hij lcalni den bal in 't doel. hen mooi doelpunt, dat. met een Hink applaus beloond werd. De II. V. B. wordt eenigszins terug gedrongen. I'it een scrimmage vergroot de cen tervoor Bloemendaals voorsprong, maar hierna worden de Haarlemmers meester van tiet terrein. Het duurt echter vrij lang, vooral door subliem -pel van Van Rietschoten, eer Heim voor zijne partij scoort. De aanvallen der H.V. B. blijven zich herhalen en duidelijk doet zich het gemis van de geheele „Bloemendaal"-half-baeklinie gevoelen, daar de plaatsvervangers „op" raken. Uit een vrijen schop lost Staal een prachtschot, .at echter geen resultaat heeft. Toch maken de .a-combineerden gelijk, als Oostenbroek met een mrd schot De Vries passeert. Bloemendaals aanval begint te herleven, doch au doelpunten is door het taaie verdedigen van d. Berg c.s. geen sprake meer, zoodat deze innende en aangename ontmoeting in een ge- spel eindigde. Adk. C'. Afscheid Tuberculose- ÜIT ANDERE Museum. GEMEENTEN. Zaterdagmiddag 5 uur had op eene huishoudelijke eenigzins stelijke wijze de ofiicieele sluiting van het eivulose-ixiuseum plaats. in tegenwoordigheid van enkele bestuursleden van de 31 dames en lieeren die bij de 14- .ische tentoonstelling van het museum wel- cnd hunne diensten hebben gepresteerd sprak Kersbergen, voorzitter van de Vereeniging bestrijding der tuberculose te Haarlem, aller- >t zijn groote voldoening uit over de enorme langstelling door bet museum bier gewekt. >- t minder toch dan 0788 bezoekers waren er veest en nog was de toeloop niet verminderd, gendeel. -preker was dan ook gerust in de verwacli- dat bet museum met de lezing van dr. Vos htbaren arbeid hebben verricht Kennis spreiden, alles van den vijand te weten, dit de eerste plaats is noodig om den vijand te drijven; daarnaar bepaalt zich de keuze der penen en middelen ter bestrijding. Ken groot deel van dat succes komt voorzeker aan zuster Meerkamp van Embden, de nservatrice van bet museum, zonder wie liet iiiseum veel van zijne aantrekkelijkheid zou .liezen. Zij toch geeft aan bet museum kleur leven. Zij doet bet tentoongestelde spreken i «Ie gruwelijke verwoestingen en de treurige nde door de wreede ziekte overal aangericht publiek, grooten en kleinen, hangt aan hare ien en onvermoeid is zij bezig aan den arbeid i dat nuttig onderwijs. Ontvang daarvoor, zeide „voor betgeen gij in Haarlem hebt verricht, den echten dank van ons bestuur, n de tweede plaats bracht de voorzitter hulde li de overige dames en lieeren, die met de ■botste bereidwilligheid de vermoeiende taak ii zuster Meerkamp hebben helpen verlichten n wat spreker vooral groote vreugde verschafte, vas dat onder hen een 4 tal medische studenten aren, waaronder een vrouwelijke, die bij in iter dagen hoopte te begroeten als beleidvolle n ijverige aanvoerders in den grooten strijd tegen le tuberculose. Van de medici geraken belaas naar verhou ding nog zoo weinigen in vuur voor de grootsehe ii nuttige beweging der tuberculosebestrijding, ■ïetgeen zeer te betreuren valt, want entrain en samenwerking, vooral van de medici, geven kracht ■ïi macht en zijn deze beide factoren vooral 'lanzienlijk tegenover een vijand als de tuberculose. In de overige dames hoopte spreker ijverige propagandisten gewonnen te hebben, opdat in steeds wij deren kring de belangstelling in bet vraagstuk doordringe en levendig worde. Ten slotte werd zuster M. v. E. verzocht voor- loopig de tolk te willen zijn dezer gevoelens bij de Z. II. Vereeniging van bet Groene Kruis, eigenaresse van bet museum, in afwachting der schriftelijke dankbetuiging, die het bestuur in erkentelijkheid der vereeniging zal doen toe komen. Onder bet genot van een kopje thee, een ge bakje en een sandwicbje werd een korten tijd in prettigen kout nagepraat over bet reusachtig succes en ook over de aangename herinneringen, die ongetwijfeld bet museum zal achterlaten bij ben, die een werkzaam aandeel aan de expositie hebben gehad. De beer v. d. Sleen Jr. gaf namens dat per soneel, zooals hij het kortheidshalve noemde, biervan blijk en verzekerde zuster Meerkamp dat allen haar ten zeerste dankten voor de vriendelijke en aangename wijze, waarop zij steeds met ben werkzaam was geweest en de bezigheden bad geregeld. „Crescendo" H. IJ. S. M. Woensdagavond heeft dit orkest der II. IJ. S. M. in de Sociëteit Vereeniging een concert gegeven, op welks welslagen de uitvoerenden met tevre denheid mogen- terugzien. Het beeft zijn talrijke vrienden niet dit concert bewezen, met welke groote stappen bet vooruit is gegaan en boe bij al zijn leden de wil voorzit om met ernst en toewijding de belangen van bet koor te helpen bevorderen. Zoo behoort, bet ook. Een ieder ondergeschikt aan de belangen van bet geheel. „Crescendo" groeit in aantal en prestatie. Tijdens bet concert werd ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik éën telegrafische gelukwenseh aan Z. K. II. gezonden. P.o. kwam een hartelijke dankbetuiging terug, die met applaus ontvangen werd. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd, een bijzonder blijk van hare hooge be langstelling te geven voor de tentoonstelling van Nederlandscbe en Nederlandsch-Indische decora tieve en toegepaste kunst, die gedurende de maand Mei in bet Museum van Kunstnijverheid te Christiania zal gehouden worden, door eene aanzienlijke verzameling van zeer merkwaardige en kostbare voorwerpen voor deze tentoonstel ling af te staan. Donderdag 27 April a.s., des avonds te 8 uur, zal mevrouw W. RosVrijman voor de Theo sofische Vereeniging in bet gebouw van 't Nut, Zijlstraat te Haarlem, eene lezing houden over „Theosofie en Wereldvrede". Woensdagmiddag te ruim half vier werd Haar lem bezocht door den oostenrijkschen troonop volger aartshertog Frans Ferdinand en zijne ge malin. Het hooge gezelschap kwam per automobiel uit Boskoop vergezeld van een lid der oosten - rijksche legatie in Den Haag en den beer J. TI. van Nes, voorzitter van de tentoonstellings commissie te Boskoop. Het bezoek gold vooreerst de firma E. II. Krelage Zoon, waar bet gezel schap door den firmant ontvangen werd. In de ontvangkamer, waar eenige zeldzame oude prenten en werken betreffende den tulpenwindhandel en de geschiedenis van bet bloembollenvak met veel belangstelling werden bezichtigd, plaatsten de hooge bezoekers hunne bandteekeningen, waarna een wandeling werd gedaan door de tuinen en kassen. Vooral de Amaryllissen wekten daarbij zeer de bewondering. In de historische tentoonstelling ter gelegenheid van het eeuw feest der zaak werd geruimen tijd vertoefd. De Hyacinthen en nieuwe Narcissen, daar tentoon gesteld werden door bet aartshertogelijk paar, dat hartstochtelijke bloemenliefhebbers zijn, nauwkeurig bestudeerd en bijzonder was de aartshertog getroffen door onder de bandteeke ningen van vorstelijke bezoekers aan de inrich ting tot tweemaal toe die van zijnen vader, den aartshertog Carl Ludwig aan te treffen, die des tijds onder denzelfden naam reisde als thans de troonopvolger, n.l. graaf Artstettin, terwijl ook de overige bandteekeningen van leden van bet oostenrijksche vorstenhuis niet onopgemerkt bleven. Door mevrouw Krelage werd aan des aartshertogs gemalin een fraaie ruiker aange boden, samengesteld' uit bloemen van bolgewassen. Nadat bet bezoek aan de firma was geëindigd, nam de beer Krelage op verzoek van den aarts hertog mede plaats in de automobiel, waarmede een tocht door den bloembollenstreek zou worden gedaan. In een tweede auto volgden de beide andere lieeren. Na een korten rit door de stad, waarbij vooral het stadhuis, de vleesclibal en de groote kerk de opmerkzaamheid trokken, werd door de Spanjaardslaanover Heemstede, Benne- broek, Hillegom en Lisse naar Noordwijk ge toerd en vandaar over Katwijk en Wassenaar naar Den Haag, waar liet gezelschap te half zeven aankwam. Het aartshertogelijk paar toonde zich uiterst ingenomen met ons land en zijne sehoone natuur en genoot ten volle van het zoo aantrekkelijk schouwspel der bloembollenvelden, waarop zich niet alleen nog Hyacintben bevonden, maar de Narcissen in vollen bloei stonden en de vroege tulpen overal begonnen te ontluiken. Onderweg lieten de hooge bezoekers zich over de cultuur van en den handel in bloembollen door den beer Krelage inlichten. De K enne m ei- Padvinders. Men schrijft ons Zaterdag 15 April is de organisatie van de Padvinders-beweging in Haarlem en Omstreken waartoe Woensdag 12 April besloten was verder geregeld. De vereeniging zal als de Kennemer-Padvinders een onder-afdeeling vormen van de afdeelin'g Haarlem en Omstreken van den Nederlandsehen bond voor Lichamelijke Opvoeding. Het bestuur bestaat voorloopig uit de lieeren F. F. F. Führhop uit Schoten, J. van der Kop uit Bloemendaal thans nog te Amsterdam en uit Haarlem Jlir. G. Graafland, Dr. p. M. Heringa, J. J. van den Hoek. Drs. A. A. G. Land, J. Alb.' Merens, G. A. Ootmar, Ds. C. J. van Paassen, Dr. J. B. Schepers en II. Stinis. Het doel van de K. P. is bij de jeugd tusschen 12 en 18 jaar bet plichts- en verantwoordelijkheids gevoel aan te kweeken en te versterken en zoo wel bierdoor als door degelijke lichamelijke ontwikkeling te geraken tot deugdelijke karak tervorming. Vooreerst zullen bij de K. P. alleen jongens worden aangenomen. Zij moeten dan de volgende belofte afleggen: Ik beloof trouw aan mijn Vaderland, eerbied aan de regeering, onderwer ping aan de regels van plicht en eer en gehoor zaamheid aan de Kennemer-Padvinderswet. De uitrusting der jongens zal door bet bestuur verstrekt worden, en de kosten daarvan door de ouders aan bet bestuur worden gerestitueerd. Wanneer de jongens zich kunnen aangeven zal later worden bekend gemaakteerst zullen de leiders gekozen worden en zooveel mogelijk op de hoogte van bun taak worden gebracht. Het bestuur der K. P. noodigt daarom ieder, die iets voelt voor deze beweging en die meent dat bij mede kan helpen om bet doel te be reiken, uit, zich schriftelijk op te geven bij Dr. P. M. Heringa, Bakenessergracht 45. Het is wen- sebebjk dat de leiders ouder dan 18 jaar zijn. Hartelijk hoopt bet bestuur dat velen die goed met jongens kunnen omgaan zich zullen aan melden en dat die velen uit alle kringen en richtingen der maatschappij zullen komen, zoo dat bet een samenwerking wordt van alle Neder landers tot heil van de jeugd. Zoo spoedig mogelijk zullen zij, die zich als leiders hebben opgegeven, tot een bijeenkomst worden opgeroepen; up welke bijeenkomst nader zlfl uiteengezet worden, boe geleid moet worden. Daar noodzakelijk aan een dergelijke organi satie kosten zijn verbonden hoopt het bestuur ook, dat men om de zaak te steunen als lid zal toetreden bij den Bond voor L. Opvoeding, op te geven bij den beer J. J. v. d. Hoek, Jordens- straat, of dat men vrijwillige bijdragen zal zen den voor de K. P. bij den beer Dr. Merens, Damstraat 23. Aanstaanden Zondag zal voor het laatst de ver zameling indische weefsels, Ikat weefsels en Sa rongs tentoongesteld worden. Daar verschillende inzendingen nog worden gewacht kan de tentoon stelling van oude kleederdrachten eerst in den loop van de volgende maand worden geopend. Zij belooft evenwel zeer interessant en afwisselend te worden omdat een groot aantal kleederdrachten van alle standen reeds zijn ingekomen, tevens vullen de sieraden en bijkomende voorwerpen uit verschillende tijdperken de tentoonstelling aan. Zondag a.s. is de toegang tot bet Museum kosteloos. Tentoonstelling kanto or in ricbtingen. Ter gelegenheid van de internationale tentoon stelling van moderne kantoorinrichtingen en administratie in de demonstratiezaal van bet tentoonstellingsgebouw, te houden in Mei en Juni te Amsterdam, zijn wedstrijden uitgeschreven. Deze bestaan in machineschrijven voor geoefenden en pasbeginnenden, in stenografie voor geoefen den en pasbeginnenden, in handelsschoonschrift, in bet maken van een goed gestvleerd, zakelijk en bruikbaar rapport, en in een wedstrijd in het ad verteeren in reclame-vorm. i De wedstrijden zijn open voor mannelijke, zoowel als vrouwelijke personen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Zij, die aan deze wedstrijden wenschen deel te nemen, moeten zich voor den Dten Mei a.s. schriftelijk daartoe aanmelden bij den secretaris der commissie, den heer Chr. de Does, Keizers gracht 411 te Amsterdam, met vermelding van naam, leeftijd, woonplaats en tegenwoordigen werkkring. Voor deebieming aan eiken wedstrijd is een inleggeld van f 1.verplichtend, geldende tevens aj* entreegeld voor de tentoonstelling. Voor eiken wedstrijd wordt een aantal prijzen beschikbaar gesteld, waarvan de verdeeling voor iederen wedstrijd nader zal worden bekend ge maakt. Een getuigschrift van bekwaamheid zal worden toegekend aan eiken mededinger, wiens werk daarvoor naar bet oordeel van de jury in aan merking komt. De prijzen zullen bestaan uit gouden, verguld zilveren en bronzen medailles, alsmede kunst voorwerpen. Waar deze wedstrijden in Nederland nog nim- nièr gehouden zijn, daarentegen in 't buitenland gèregeld en men daar zelfs kampioenwedstrijden met wisselbekers als prijzen kent, bezit deze poging al het belangwekkende der nieuwheid. Het groote nut, dat deze wedstrijden, die geen afbeulend haast-werk beoogen te bevorderen, doch voornamelijk keurig werk, in verband met flinke prestaties, uitwerken, behoeft voorzeker niemand duidelijk gemaakt te worden. Naar men ons mededeelt, is het een feit, en de mede werking van de grootste bankinstellingen en andere kantoren in Engeland en Amerika wijzen daarop dat sinds de invoering dier wedstrijden in 't buitenland de deelnemers steeds meer net en fraai werk zijn gaan leveren. De beer De Does, bovengenoemd, belast zich gaarne aan belanghebbenden de door ben ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Faillissementen. Bij vonnis van de Arrondissements-Reclit- bank te Haarlem d.d. 18 April 1911 werd J. Poortier, veehouder, wonende te Haarlemmer meer, in staat van faillissement verklaard met benoeming van mr. A. 11. J. Merens tot curator. Rechter-Commissaris in dit faillissement mr. W. II. van Nes van Meerkerk. VAN BOEK EN TIJDSCHRIFT. Mork's Magazijn van April heeft tot inhoud: Het Paaschvuur (Geldersche dorpsnovelle) door A. Meilink; Over Kinderprenten door P. L. van Eek Jr.; Een alleraardigste be spreking van een verzameling Oud-Hollandsclie kinderprenten en -rijmen, w. o. de bekende Tyl Uilenspiegels, de verkeerde wereld, Lammen Goedzak en Jan de Wasser met zijn niet minder Xantippe-acbtig „wijf"; Leer en leven door Jac. v. d. Kiev naar Andersen; Grietje van den Mulder, gedichtje van II. W. van der Mey;Het Kind, door Johanna; Dichternering, door II. 31. Meyhof; Het geschenk van den too venaar (ver volg), door J. Hendrik van Balen; Over schijn dood en dood II Vanitas vanitatum, door B. W. van de Kamer, een beschrijving van de „Leichen- halle" van bet Miinchener kerkhofDe Ooievaar, Vlaamsch liedeke, door H. MuyldermansEen bergavontuur in de Preanger-Regentschappen, door S. I). le Fèbre, allerplezierigst om te lezen voor wie bekend is met de beklimming van den Papandajan; Afrikaansche humor Paascbeieren, door I). J. van der Ven, een „eierencanserie" dat sluit met bet toepasselijke rijmpje: Eene groene Paascb, een blijde Paascb. Wie zou er nu niet zingen, Geen huiveringwekkend windgeblaas Maar zonneschijn en zomerwaas En knoppen van seringen. Voorts een allerleukst schetsje van J. Kuipers In „de Posthoorn"; Van een herderken, gedichtje door B. Janssen; Boekentafel, Van heinde en ver in woord en beeld met liet volgende spot rijmpje overgenomen uit een Vlaamsch blad: Janvermille, 't zijn geen hoeden, Waar bet vrouwvolk nu mee prijkt! 'k Wed, dat, moet een man ze dragen Hij er onder wel bezwijkt. 't Zijn geen boeden meer, maar schuiten, Schepen voor de vaart op zee, Echte cirken, monumenten, Elke hoed telt minst voor twee. Als ge langs de straat gaat wandlen Let er maar eens even op: Gij zoudt zeggen dat ons jutters Hebben nu een reuzenkop. 't Is geen vijgemat lijk vroeger, 't Is een gansche botermand, Hoog en breed en nog omgeven Met een eindeloozen rand. 'k W et niet, hoe zoo menig vrouwtje Met zoo'n dubble vracht béladn Op haar hooge pollevietjes Nog in evenwicht kan staan! Gaat 't zoo voort, men moet in d'huizen Haast de deuren gaan verbreên Anders zouden onze juffers Waarlijk niet meer binnentreên. Weldra zal men in de straten 't Mansvolk het verkeer verbiên Nog gelukkig dat we weldra Uitgaan met een vliegmachien. Als we dan eens moeten vallen Vliegen we op een vrouwenhoed. En dan is de slag gebroken Daarvoor is die mode goed! Nu nog een rijmpje verzonnen op de als tegen stellingen zoo opvallende tulband- en bijenkorf modellen A. van der MeerBrondgeest. De 54ste vergadering der pro- POLITIE. vinciale afdeeling Noord-Holland van den Alg. Ned. Politiebond zal gehouden worden op Vrijdag 28 April, des namiddags ten 1 ure in hotel Krasnapolsky, War moesstraat te Amsterdam. De oplossing onzer politieke p r ij s v r a a g. De voorletters van de 5 woorden waaruit de oplossing bestaat werden door ons opgegeven alsli. k. d. 1. o. Het spijt ons te moeten vermelden, dat ook daarna nog geen der inzenders van antwoord den spijker precies op den kop tikte. De oplos sing is heel eenvoudig deze, dat de afgedrukte figuur, een kruis waarin gedrukt van b neden naar boven het woordTraagheid en van rechts naar links: Jalouzie, welke woorden innig samen hingen (zij hadden 1 letter a gemeen) voorstelt het kruis der fiberale ondeugden. Wil iemand het ons bestrijden, dat dat kruis inderdaad een beeld is van den werkelijken toestand Wil iemand bet ons bestrijden, dat traagheid ten aanzien van 's lands lot in hooge en nederige liberale kringen van beneden naar boven bet liberale leven, wanneer van zoodanig leven ge sproken mag worden, kenmerkt? Of, dat persoonlijke jaloezie in bet liberale leven naar alle kanten de armen uitstrekt en het gevaarte der traagheid in den vaderlandschen grond nog steviger drukt dan bet zonder die kruisbalk daarin zou staan? In dorp, in stad, in de kamers, in regeerings- college's, ja in de politieke partijen gaat bet in dividualisme met de gemeene zaak der vrijheid en verdraagzaamheid schadende afgunst samen. Een sombere prijsvraag, maar eene aan de on middellijke werkelijkheid ontleend. Misschien dat geen liberaal de oplossing durfde geven en de niet liberale lezers van ons blad daartoe .te beleefd waren. De sombere prijs Van de koele meren des doodsdoor Fred, van Eeden is dus aan niemand toegekend. Kleverparkweg 10, HAARLEM. Tel. 1070. LEVERT - vraagt voor direct een Verschenen bij A. H. ADRIANI, Leiden; door Prijs f 1.50. Nieuwe Gracht 74, Haarlem, Tel. 1886, is de Verkoopplaats van den tegenwoordigen tijd, zoowel van Vast Goed als van Meubi laire en alle andere Goederen. Zaakkundige en zorg vuldige behandeling. Bil lijke conditiën. P. HOOGEVEEN Lzn. MAKELAAR. I een proef en U blijft onze geurige en smakelijke thee gebruiken. ZWARTSER S magazijn van FOTO-ARTIKELEN. Groote Houtstraat 3a, Haarlem, Telef.-lnterc. 735 en toebehooren (voor lichtbeelden). Groote sorteering lantaarnplaten. Ook voor uw Kinderen is de zuivere melk van Bronsteê steeds goed. Magazijnen van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 5