ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. hebt U af bijgedragen aan de - DE GÉNESTET-BANK? 5e jaargang. ZATERDAG, 29 APRIL 1911. No. 17. Het Bloemendaolseh Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'O.lü Mededeelingen van allerlei aard aan de hoofdredactie schriftelijk: Vijvorweg 7 te Bloemendaal Advertentiën 10 cents per regel bjj herhaalde plaatsing korting. m Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreft" ndo: Ged Oude Gracht 63, Haarlem Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De plichten van een curator en toeziend en curator. Rechtsgeleerde schets no. 1. 1. De curator treedt in functie den dag zijner benoeming als hij daarbij tegenwoordig is geweest of anders op den dag nadat de kennisgeving zijner be- oeming aan hem is verzonden, n 2. De curator moet tot zekerheid van zijn beheer ten name van den onder cura- teele gestelde (of curandus) een eerste hypotheek geven op zijne goederen tot beloop eener door den kantonrechter te bepalen aan het beheer der curateele evenredige geldsom. Wanneer de kan tonrechter beveelt, dat effecten, die den onder curateele gestelde toebebooren in de consignatie-kas in bewaring worden gegeven, zal hun waarde niet in aan merking komen bij de bepaling van bet bedrag waarover hypotheek wordt verstrekt. De kantonrechter kan ook (wanneer le curator geene genoegzame voor hypo theek vatbare goederen heeft) andere zekerheid gebiedend voorschrijven, als borgtocht, verband van grootboekinschrij vingen, depot van effecten aan toonder, storting van geld. De curator kan tegen deze beslissing in beroep komen. Neemt de gegoedheid van den onder curateele gestelde merkelijk toe, dan zal de kan tonrechter vergrooting van de verleende zekerheid bevelen. De hypotheek kan gesteld worden bij de acte van benoeming h. de acte van beëediging van den curator c. eene afzonderlijke acte; 3. De curator zal voor het onderhoud en den persoon van den curandus over- enkomstig diens vermogen zorg dragen en dezen in alle burgelijke handelingen vertegenwoordigen. De goederen van den curandus moet hij als een goed huisvader besturen, hij is verantwoordelijk voor de kosten, scha den en interessen die uit zijn slecht be heer voortvloeien. 4. De curator is gerechtigd rekening en verantwoording te vragen van de be windvoeders over goederen die aan den curandus hetzij bij acte onder de levenden of bij testament zijn geschonken of ge maakt. 5. De curator moet ten spoedigste in tegenwoordigheid van den toezienden curator overgaan of doen overgaan tot beschrijving van de goederen van den curandus. Wordt die beschrijving onder hands opgemaakt, dan teekenen curator en toeziende curator haar. De deugdelijk heid der beschrijving wordt door den curator voor den kantonrechter beëedigd. Wanneer de curandus iets aan den curator verschuldigd is zal dit bij de inventaris moeten worden opgegeven. Het bedrag dat door den curandus jaarlijks mag worden verteerd, wordt door den kantonrechter bepaald, deze raamt tevens het bedrag dat voor kosten van beheer mag worden uitgegeven. Wil de curator zich doen machtigen om zich van loontrekkende bewindvoerders, onder zijne verantwoordelijkheid, te bedienen, dan moet dit bij deze gelegenheid worden bepaald. 7. De curator moet zoodra het batig slot der inkomsten meer is dan '/4 van het geheel, dit meerdere beleggen in grootboek-inschrijvingen, onroerende goe deren of soliede hypotheek. Hiermede meer dan een jaar in gebreke blijvende is de curator van de te beleggen som 5°/0 rente verschuldigd. 8. Heeft de curandus certificaten natio nale schuld, dan is de curator verplicht van de onder curateelestelling op het grootboek inschrijving te doen bewerk stellingen. 9. De curator mag geen verandering in het vermogen van den curandus bren gen (b.v. door opnemen van geld, ver vreemden of verpanden van onroerende goederen, verkoop van effecten, vorde ringen, rechten) zonder machtiging van den kantonrechter. Deze hoort daarover den toezienden curator. 10. De curator mag geene onroerende goederen van den curandus koopen an ders dan in openbare veiling en met machtiging van den kantonrechter. Hij mag geen goederen van den curandus in huur of pacht nemen, dan met goed keuring van den kantonrechter en bij eene overeenkomst met den toezienden curator te sluiten. Gelijke goedkeuring is vereischt voor het aannemen door den curator van rechten of vorderingen op den curandus. 11. De curator moet elke aan den cu randus opkomende erfenis aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrij ving. Voor verwerping eener erfenis heeft hij machtiging van den kantonrechter noodig, eveneens voor het aannemen van een gift aan den curandus gedaan, voor het voeren van een proces voor of tegen den curandus, voor het berusten in een rechtsvordering, voor het vragen van scheiding en deeling, voor het aangaan eener dading (schikking tot voorkómen of beëindigen van een proces) of het opdragen van eene beslissing aan scheids mannen De toeziende curator wordt telkens op geroepen, wanneer de kantonrechter, al vorens eenige beslissing te nemen met den familieraad hem moet hooren. De toeziende curator wordt benoemd en beëedigd als de curator. In het algemeen is hij verplicht de belangen van den curandus te behartigen, wanneer die in tweestrijd zijn met de persoonlijke belangen van den curator. Dit neemt niet weg, dat de toeziende curator, al is hij voor de gevolgen daar van niet geldelijk aansprakelijk, ook zoo veel in zijn vermogen is zorgdraagt dat de belangen van den curandus niet wor den geschaad door nalatigheden of ver keerde handelingen van den curator ook al heeft deze daarbij niet eenig onmid dellijk persoonlijk belang. Wel is de toeziende curator er geldelijk aansprakelijk voor, dat de curator hypo theek of andere zekerheid stelt, de ge stelde zekerheid in het geval bij de wet aangewezen, aanvult, en dat de curator boedelbeschrijving laat opmaken in alle aan den curandus opkomende erfenissen. Elke twee jaar zal de toeziende cura tor een summiere rekening en verant woording moeten vorderen, en zich de effecten, schuldbekentenissen, eigendoms papieren en dergelijke stukken moeten laten voorleggen. Wordt die rekening geweigerd of wor den daarin sporen van ontrouw of grove nalatigheid ontdekt, dan moet de toe ziende curator de afzetting van den cura tor vragen. Die afzetting zal hij ook moeten vor deren wanneer de curator: 1. een slecht levensgedrag leidt; 2. onbekwaam wordt, misbruik maakt van zijn functie, zijne plichten verwaar loost; 3. in staat van faillissement geraakt; 4. tegen den curandus een belangrijk proces voert. Verschillende van deze regelen, met name de verplichting tot het afleggen van 2-jaarlijksche rekening en verant woording gelden niet ten aanzien van den vader of de moeder, die curator zijn. Hieruit is de slotsom te trekken, dat wanneer de vader of moeder door hunne positie of persoon, niet aangewezen schij nen om onafhankelijk van derden een krachtig en regelmatig beheer te voeren het meer is in het belang van den cu randus dat een vreemde dan dat een zijner ouders tot curator worde benoemd. Niemand, uitgezonderd echtgenooten en bloedverwanten in de rechte lijn, is verplicht eene curateele of toeziende curateele langer dan 8 jaren te behouden. Bij het eindigen van zijn beheer legt de gewezen curator rekening en verant woording af. De kosten daarvan komen voor reke ning van den vroegeren curandus, maar worden door den vroegeren curator voor geschoten. De curator mag voor zich geen loon in rekening brengen. Voor het beantwoorden van eenvoudige vragen, welke zich jnaar aanleiding van bet bovenstaande bij onze lezers opdoen, geven wij gelegenheid in onze „Vragen- bus". Schoolp late n „Onze Vloot' UIT ANDERE GEMEENTEN. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid de ontwerpen voor schoolplaten te bezichtigen, die door den vice-voor- zitter dei' afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", den heer IJ. M. van Bemmelen, heden op de jaarlijksche algemeene vergadering te 's-Graven- iiage bij de behandeling van het onderwerp schoolplaten zullen vertoond worden, (beter gezegd, nu reeds vertoond zijn). Ons voor behoudende te zijner tijd op het doel en wijze van verspreiding dezer platen terug te komen, willen wij ons ditmaal alleen bepalen met te zeggen dat de ontwerpen .met een meesterlijke hand vervaardigd zijn. De 4 platen stellen voor het laden van een modern snelvuurkanon van middelbaar kaliber. Men ziet de bedienende manschappen elk op zijn post, het projectiel wordt juist ingebracht, terwijl de huls met bus- kruitlading gereed wordt gehouden om na het projectiel te worden ingebracht. Een tweede plaat is een gezicht op het dek van het pant serschip „Jacob van Heemkerck". alwaar een groot kanon zijn dreigenden aanblik vertoont. Aan de beide zoeklichten- staan manschappen, terwijl op het dek twee matrozen zichtbaar zijn, waarvan de een een projectiel en de andere een huls met. buskruitlading vóór zich heeft, welke voorstelling de verhouding der grootte dezer voorwerpen duidelijk aangeeft. Plaat 3 geeft een pantserschip in zee te zien, waarop de onderdeelen met een verrassende duidelijk heid zichtbaar zijn, wat ook gezegd kan worden van de vierde plaat, voorstellende een torpedo- boot in vaart, met de manschappen op dek. De platen zijn vervaardigd door de firma Emrik en Binger, en zooals gezegd, buitengewoon mooi. Ze zullen ongetwijfeld een sieraad van elk schoollokaal en hoogst nuttig voor den leer ling zijn. Doch behalve dit kunnen ze als een goede versiering voor kantoor en huiskamer dienen. Heropening hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage. Donderdagavond had te 's-Gravenhage, onder een grooten toeloop van belangstellenden, de heropening plaats van het vergrootte en ver bouwde hotel „De Witte Brug". liet hotel baadde in een zee van licht. De ruime hal, die kan gelden als toonbeeld van goeden smaak en klem-aanpassing, benevens hieraan grenzende kamers en gangen, waren gevuld met eenige honderden genoodigden. Hieronder bevonden zich de waarnemend burgemeester van 's-Gra venhage, de heer .J. C. Jansen, de wethouder Simons, vele raadsleden en bekende personen uit de residentie. De heer Jansen werd ontvangen door den president-commissaris den lieer De Kon- naville, waarna de directeur van het hotel, de lieer L. A. lioozen, een welkomstwoord sprak, waarin de geschiedenis van liet hotel, dat nu ruim 30 jaren bestaat, werd herdacht en de steeds vooruitgaande bloei dezer inrichting niet werd vergeten. Toen opende de heer Jansen het hotel, de beste wenschen voor deszelfs vooruit gang uitsprekende, waarna een rondgang door een gedeelte van liet groote gebouw plaats had. Deze tocht leidde ook door een der gangen, waarin de voornaamste leveranciers van het hotel het beste van hunne waren hadden ten toongesteld en waar in heerlijke, eendracht ver schillende soorten van visch, groenten, brood, gebak, vleesch en wat dies meer zij bij elkaar lagen. Over alles wat te zien en niet het minst wat te proeven werd gegeven, ging ook van de meest verwenden der aanwezigen één enkele roep van groote bewondering uit. Het hotel mag op een allervoortreffelijkste keuken bogen. Niets wat geld en vakkennis vermogen is gespaard om hier een hoogte te bereiken, die maar denkbaar is de leiding van deze afdeeling in handen van den heer De Jong zoude dan ook moeilijk aan betere kunnen worden toevertrouwd. De architect, onder wiens beheer de verbou wing tot stand gebracht was, is de heer A. Jacot, in en buiten Den Haag welbekend. Dat de logeerkamers aan alles beantwoorden wat in onzen tijd van ten toppunt gevoerde eischen op dit gebied gevraagd wordt, is haast overbodig te zeggen. Geen onderdeel of 't is met uiterste nauwgezetheid tot. volkomenheid gebracht en, liet ons bestek dit toe, gaarne zouden wij een volledige beschrijving van al wat dit hotel bevat, hier opnemen. Volstaan wij echter met de vermelding, dat „De Witte Brug" thans als een der voornaamste hotels van ons land mag beschouwd worden. Aan liet einde van den avond vereenigden een 80-tal genoodigden zicli in de restauratiezaal aan een gezelligen avonddisch, waar veel ge sproken werd en de keukenpraestaties in een schitterend licht verschenen. Dank werd gebracht aan allen die een werkzaam aandeel hadden genomen in de verbouwing, terwijl de heer en mevrouw Boozen door den heer S. G. Korteweg, die als commissaris de eereplaats aan tafel innam, op een nadrukkelijke wijze werden gehuldigd. „De Witte Brug" is een nieuw tijdperk van verhoogden bloei ingetreden. Aan de bekwaam heden van den directeur, wiens persoon ook in onze gemeente zoo goed bekend is, rekenen wij het ten volle toevertrouwd dezen bloei tot den hoogsten trap op te voeren. De Kennemer Padvinders. Op de vergadering van het bestuur der Kennemer Padvinders gehouden Dinsdag 25 April heeft de heer .1. v. d. Kop het voorzitterschap op zich genomen, terwijl dr. A. A. Land als secretaris en de heer J. Alb. Merens als penningmeester zul len optreden. Aan den voorzitter met deheeren Jh. Graafland en H. Stinis is verder de regeling van de organisatie der Padvinders opgedragen. Bij dr. P. M. Heringa Bakenessergraeht (15 kunnen alsnogzij die als leiders de beweging willen steunen zich schriftelijk opgeven, terwijl de penningmeester de heer Merens Damstraat 23 gaarne bijdragen voor de onkosten in ontvangst zal nemen. „Een eeuw bloembollenteelt". Dit is de titel van een geschrift waarin door den heer Ernst H. Krelage het honderdjarig bestaan der tuinbouwinrichting „Bloemhof" her dacht is, en hetwelk hij heeft gewijd aan zijne vrouw, zijne moeder, en de nagedachtenis zijner grootmoeder S. F. L. Krelage, geb. Presenilis. In de inleiding zegt de schrijver dat den lOden April 1811 door den maire van Haarlem aan zijn grootvader een acte van patent werd afgegeven als „bloemist". Op dien dag vestigde hij zich als beheerder van een zelfstandig bedrijf, dat, onaf gebroken van vader op zoon voortgezet, heden een eeuw oud is. „Er is alle aanleiding", zegt de heer K. verder, „dit heuglijk feit met opgewektheid te herden ken, maar tevens om met warme dankbaarheid en oprechte vereering een eerbiedige hulde te brengen aan onze voorgangers. In dezen ge- dachtengang heb ik getracht, in beknopt over zicht den ontwikkelingsgang te schetsen van ons bedrijf. Voornamelijk is dit bestemd voor degenen, die aan de zaak verbonden zijn, maar bovendien mag het wellicht in ruimer kring op eenige be langstelling rekenen". liet fraai gedrukte boek beantwoordt in ruime mate aan bovenstaande belofte. In 61 bladzijden verhaalt de heer Krelage al het. lief en leed het welk „Bloemhof" heeft medegemaakt. Op welke wijze de stichting der firma plaats vond, hoe een zware ziekte van den stichter het voortbe staan ernstig bedreigde, hoe ongunstige jaren den teelt belemmerden, hoe de belgische opstand handel en nijverheid een knak dreigde te geven, en nog veel wetenswaardigs meer. Daarna volgt de mededeeling van de geboorte van een zoon, Jacob Heinrich, die later zijn vaders werk voort zette en hoe deze de stichting door een enorme ontwikkeling van werkkracht tot hoogeren bloei en groot aanzien bracht en ten slotte geeft het boek wat onder den tegenwoordigen firmant tot stand gebracht is. Het merkwaardige werk dat door allen ver dient gelezen te worden, eindigt aldus: „Trouw aan de tradities van onkreukbaarheid en degelijkheid, door haren stichter aan haren opzet en aan zijn beheer ten grondslag gelegd, kan de firma, dank zij de trouwe plichtsbetrach ting en de" toewijding van hare medewerkers, met voldoening terugzien op de honderd jaren, die achter haar liggen. Moge de herdenking van een volgend eeuw feest onder even gunstige omstandigheden kunnen geschieden." „Kunst Adelt". Het geheel-onthouderszangkoor „Kunst Adelt" geeft heden-avond eene uitvoering. Tot ons leed wezen ontvingen wij de mededeeling te laat om nog in het vorig nummer hiervan melding te maken. Wij hadden dan aan de hand van tal rijke beoordeelingen uit de pers eenigszins uit voerig iets kunnen zeggen over de operette die dien avond voor liet voetlicht zal gebracht wor den. Voor lieden moeten we volstaan met. te zeggen dat Ken laatste repetitie-avond der ang- vereeniging Door Harmonie vereenigd", te T'r 'ee- dendaal, aldus is haar lange naam, overal bij zonder voldeed, dat de muziek van den componist Mart. Schuil zeer geroemd wordt, o.a. in Caecilia, De Muziekbode, het Mamblad v. d. Bond ran gem. zangvereenigingen, en dat de tekst verbazend leuk is en velen kostelijk heeft vermaakt. Do feestavond van „Kunst Adelt" heeft in de Sociëteit Vereeniging plaats. Behalve genoemde

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1