AGENDA. BLOEMENDAAL. Zondag 30 April, 21/»4l/5 uur. Hotel „Duin en Daal." Matinee. Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot V redenburg". Bloem end aal-Commando. Gelegenheid tot oefening in het schieten inet Marga-patronen en in het buksscliieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gedurende de wintermaanden is de boekerij Dinsdags- en Vrijdags-avonds van 79 uur kosteloos toe gankelijk. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Ötads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donder dags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 29 April, 8 uur. Sociëteit Vereeni- ging. Feestavond geheel-onthouders zangkoor „Kunst-Adelt." Zondag 30 April n.m. 1 uur. Schouwburg Jans- w e g. Weldadigheids-voorstelling ten bate van het te Wolf hezen te stichten tehuis voor alleenstaande blinden door de Delftsehe Too- neelvereeniging Molière. Oud-Heüklbergtoo- neelspek f 1.50, 1.0.75, 0.50. Zondag 30 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Tuoneelgezelschap, dir. W. ,1. Berje. (Volks voorstelling.) Jan Smeesde hinderen van het fort Sja/coo. Drama, f 1.—, 0.75, 0.60, 0.50, 0.40, 0.30. Zondag 30 April. n.m. 2—4 uur. Brongebouw. Feest-voorstelling ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, Kinder en Familie-voorstelling, f 0.50, 0 25, 0.10. 8 uur. Groote Bioscope-voorstelling. f 0.50, 0.25, 0.10. Maandag I Mei, 8 uur. Bovenzaal Café Brink- mann. 4e Cuisus-avond Mej. Vas Nunes. Dinsdag 2 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Lucifer. Treurspel. Gewone prijzen. Donderdag 4 Mei, 8 uur. B o v e n z a a 1 Café Brink- mann. 5e Cursus-avond Mej. Vas Xunes. Donderdag 4 Mei. 8 uur. Schouwburg J a n s w eg. Kon. Ver. liet Ned. TooneelSara Burgerhart. Gewone prijzen. Zaterdag 6 Mei, 8uur. Schouwburg Jansweg. Feest-voorstellling ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van den heer 1'. T. Bigot. Janus Tulp. Blijspel. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495 Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en buitenlandsche kunst. operette komen nog een O-tal liederen op het programma voor, benevens eene causerie van den heer W. Bannink uit Nieuwendam, Tableaux^ geheeten, gearrangeerd door Mej. A. v. d. Have, met begeleiding van het vrouwenkoor. Een zeer afwisselende avond dus, die boven dien nog door een bal besloten wordt. De groote nationale en Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. Men schrijft ons De rubriek zuivel belooft zeer belangrijk te worden op de groote provinciale en nationale landbouwtentoonstelling, die het genootschap voor landbouw en kruidkunde in Utrecht dezen zomer te Amersfoort zal houden. En dit was ook eigenlijk te verwachten in eene provincie, waar men de veeteelt als den belangrijksten tak van den landbouw heeft te beschouwen, en de zuivelbereiding op Imogen trap van ontwikke ling staat. De veehouderij neemt voortdurend toe het bouwland wordt steeds meer en meer in grasland gelegd en hand in hand daarmede neemt de intensiteit der veehouderij toe. Te dien opzichte bevat het verslag omtrent de in Juni 1910 gehouden veetelling belangwekkende gegevens, waaruit o.a. blijkt, dat terwijl in 1904 voorkwamen in de provincie Utrecht 101,428 stuks rundvee, het aantal in 1910 bedroeg 131,083; eene toename alzoo van 29° 0. De rundveestapels in de andere provincie namen minder toe; die van Gelderland echter met nog 1° meer. Wat betreft het aantal runderen per 100 II. A. bouw - gras en tuinland staat echter Utrecht geheel bovenaan. Het zou dan ook zeer te beteuren zijn, en het laat zich aanzien dat zulks het ge val zal moeten wezen, indien wegens het heer- schende mond- en klauwzeer een zoo belangrijk deel van de tentoonstelling als de afdeeling rundvee zou moeten achterwege blijven. Het uitvoerend comité tracht echter, voor het geval liet niet mogelijk zal blijken rundvee op de tentoonstelling ter bezichtiging te stellen, door aanvulling van' liet programma te zorgen, dat de aantrekkelijkheid van een bezoek zoo min mogelijk zal worden geschaard. De afdeeling paarden is nog voor groote uitbreiding atbaar en andere rubrieken kunnen eveneens worden uitgebreid en toegevoegd. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. De tentoonstelling voor ldeederdrachten belooft hoogst merkwaardig te worden, nog steeds komen er nieuwe inzendingen, terwijl andere nog worden verwacht, zoodat de directie genoodzaakt is, de opening dezer tentoonstelling eenigen tijd uit te stellen. Merkwaardige kleedingstukken van allerlei aard zijn er ingekomen, zoowel wat betreft de gewone volksdrachten, als kleederen van patricische familiën, zoodat het geheel, als de regeling een maal gereed is, hoogst aantrekkelijk zal zijn. In de twe:.de helft van de maand Mei zal alles gereed zijn en de opening plaats hebben. Het museum is Zondag a.s. kosteloos toegan kelijk. De Nationale Opera. MUZIEK. De heer van der Linden geeft in de „Muziekbode" kennis van de geboorte eener „nationale opera". „Kunstbeschermers zijn gevonden", zoo schrijft liij die moede van het aanzien der vruchtelooze pogingen, het initiatief hebben genomen tot wederopbouwing der ncderland- sche opera. Zij hebben mij een zeer groot kapitaal ter beschikking gesteld, waardoor niet. alleen de exploitatie, maar ook het ge^ lieele aan de opera verbonden personeel zal verzekerd worden Een kapitaal groot ge noeg om liet bestaan der nationale opera voor langen tijd te verzekeren; een kapitaal groot ge- noeg om den tijd te kunnen afwachten, dat hoofden van staat en stad tot de overtuiging zullen komen, dat het bestaan eener nationale opera behoort tot een der machtigste, factoren van opvoeding en ontwikkeling van het kunst gevoel, zonder dewelke het leven van een volk afdaalt tot liet behagen scheppen in mindeii- waardige geneugten. De jury voor den tooncelwed- T00NEEL. strijd van de Kon. 1.citer]. Ver. „J. .1. C'remer" te Haarlem zal bestaan uit de Heeren: Frans Netscher, tooneelcriticusDr. <i. Xólst Trénité, leeraar II. B. S.jhr. A. W. (i. van Riemsdijk, tooneelschrijver; J. II. Rossing, jour nalist; J. B. Schuil, tooneelschrijver. 5 0 - j a r i g j u b i 1 e u m - B i g o t. Zaterdag a.s. viert de heer P. T. Bigot in den schouwburg' zijn 50-jarig jubileum. In Virat'-k Encyclopaedic lezen wij van hem „Bigot (Cornelis Pierre Thibault) Xederl. tooi neelspeler, monologist, tooneelschrijver en regis" seur, geb. te Amsterdam, 24 April 1838, aan vankelijk bestemd voor liet uitgeversvak en reeds opgeklommen tot chef eener drukkerij kwam hij in 1857 als diletant aan liet tooneel, genoot eenige opleiding van Albregt en anderen, besloot zich geheel aan de tooneelspeelkunst te wijden en debuteerde 1 Dec. 1860 in List tegen Eist (Vaudevilles Francais, Amsterdam); hij maakte achtereenvolgens deel uit vau allerlei Nederl. tooneelgezelschappen, in 1885 vierde hij als regis seur aan het Grand Théfitre zijn zilveren jubileum als kunstenaar; in 1888 werd hij met Blaaser en Kreukniet directeur van Salon des Variétés", ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum (Dec, 1900) bewerkte hij het blijspel Baddoctoren (van Van Maurik) opgevoerd in het Grand Théfttré. Zijn meest bekende creaties zijn Janus Tulp» Harpagon, Tartuffe, Onkel Briisig, Belfégor (in Paljas) enz., hij schreef een 20-tal tooneelstukkeri, als Dirk de Porder en vertaalde er ruim honderd uit andere talen." En thans viert deze ruim 70-jarige kunstenaar zijn 50-jarig jubileum. Nog is hij, als Bouw meester, een man als een boom, blozend, jeugdig-, haast, vlug en monter. Als boven reeds gezegd, zal hij ook te Haarlem optreden en wel in een zijner beste rollen Janus Tulp. Iloevele duizen den onzer heeft Bigot niet doen lachen en hen den ernst voor een wijle uit het gemoed en vaii liet gelaat verdreven om in zorgelooze oogem blikken de dagelijksche beslommeringen even té vergeten? Laat men dezen ouden kunstenaar die nog in de volle kracht van zijn kunnen isj) te Haarlem gaan vieren, gelijk hem toekomt, Bigot is aller opkomst waard en het bekende blijspel Janus Tulp (al heeft menigeen 't waar schijnlijk meer dan eens gezien) eveneens. Ver trouwen we, dat velen der schouwburgbezoekers „er het geld voor disponibel hebben" ei\ de jubilaris is tevreden. Moge Janus Tulp-Bigot Zaterdagavond den schouwburg tot barstens toe doen vullen. I'aja Yoga Messenger for young VAN BOEK EN folk,' April 1911. Published by TIJDSCHRIFT. Katherine Tingley for the Raja-' Yoga School. Point Loma Cali fornia. Dit is een smakelijk uitziend, fraai geïllustreerd) Amerikaansch-theosofisch Voor 't jonge volkje, datt geleid wordt door een „redactie" van jongen.1? en meisjes, leerlingen van de Raja-Yoga school:- De inhoud is wezenlijk de moeite waard; d# uitvoering van liet maandschriftje echt Ameri- kaansch, d. w. z. royaal. A. van- der MeerBrondgeest. Er is een Engelscli spreek- ALLERLEI. woord: „teach your grandmo ther", voor wat wij in 't Neder- landsch zouden zeggendat is oud nieuws. Inderdaad schijnt er weinig nieuws onder de zon te zijn, klaagt de Century Path, wanneer men; tot de ontdekking komt, dat de Chineezen de meeste europeesclie uitvindingen („dingen van den lateren tijd"reeds lang kennenbrillen, boekdrukkunst, kompas, kettingbruggen, fietsen!) En nu liooren we zelfs dat de beruchte „houten ham" volstrekt niet een uitsluitend haagscli artikel is, dat overigens in Connecticut zijnoor-' sprong vond. Een oud-cliineesch schrijvergewaagt» er reeds van. De cliineesehe houten hammen waren zoo kunstig vervaardigd, dat de kooper. pas bij liet koken tot de ontdekking kwam, tq| zijn beetgenomen door een goed gevormd stukï hout, overtrokken met een varkenshuid. Cf def Chineezen hun „houten hammen" óók gebruikten! als tafelversiering vinden wij niet gemeld. In Engeland kan men thans in den trein* telefoneeren, vertelt de Century Path, en wel op', de lijn tussclieu Londen en Brighton. Een op gerolde draad bevindt zicli hoven op liet dak van een der rijtuigen, en de uiteinden zijn be vestigd aan een toestel in de waggon. De electrische stroom wordt door inductie geleverd door een telegraafdraad daarboven en een onder- grondsclieu kabel naast de rails, verbonden aan een of ander telefoonstation. De godsdienst van het gemak. In de? Baptist Standard schrijft een predikant den vol genden, weinig opvroolijkenden brief: „Gedurende al deze jaren is de overtuiging bij mij gerijpt, dat het gemiddelde gemeentelid bitter! weinig geeft om liet Koninkrijk Gods en zijn' komst, of liet welzijn van zijn medemenschen. Hij is alleen Christen opdat hij zijn ziel redde! van de verschrikkingen der hel, om geen andere reden. Hij voert zoo min mogelijk uit, en leeft zoo onverschillig als hij maar eenigszins durft. Indien hij den kans schoon zag, den hemel te verdienen zonder ook maar een vinger uit te steken, dan zou hij geen twee tellen wachten dien kans waar te nemen." Deze predikant vervolgt, dat hij het opwarmen en aanmoedigen van zulke Christenen tot een werkelijk christelijk leven beu is geworden. De „gemaksgodsdienst", waartegen die predi kant te velde trekt, is echter niet speciaal „christelijk"hij komt voor onder de belijders van allerlei godsdiensten; hij is de godsdienst van den onverschillige, den zelfzuchtige. Wat noodig is, is Leven, Ziel, Individualiteit. De predikant, waarvan liier sprake is, schijnt zijn ambt te hebben aanvaard met het denkbeeld nuttig werk te kunnen doen en zijn brood te verdienen. Hij bevond echter, dat men van hem verwachtte dansen naar de pijpen van wie hem betaalde. Natuurlijk moest hij zijn stoutmoedig heid hoeten met broodeloosheid. De Eerste Nederlandsche Rijwiel- en Machinefabriek te Deventer. De draaierij. J aa r v e r s 1 e K. E. M. Aan liet verslag over het boek- PLAATSELUK jaar, sluitende 31 December 1919, NIEUWS. uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Kennemer Electrieiteit-Maatschappij, geves tigd te Bloemendaal gehouden op 13 April 1911, ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen jaar werd het net voor straat verlichting en particuliere geleidingen wederom belangrijk uitgebreid, waaraan werd besteed f26.406.42. De geheele bovengrondsche H. S. geleiding tusschen Bloemendaal en IJmuiden werd door kabel vervangen. Van deze vervanging werd ge bruik gemaakt door de koperdoorsnede van 3X19 op 3X25 ml.! te brengen en gedeeltelijk op 4X35 mM:!, terwijl de vergrooting en verbouwing van het kantoor te Bloemendaal tot. stand kwam. Aangesloten lampen, uitgedrukt in een equi valent van 16 X.K. aangesloten motoren en af geleverde K. W. U. komen voor in onderstaanden staat. Jaren. Aangesloten. Afgeleverde K. W. U. Lampen. Motoren. 1904 14679 71 P.K. 314215 1905 15982 81 P.K. ,371297 1906 17585 92 P.K. 414596 1907 20259 1.45 P.K. 486870 1908 22963 167.7 P.K. 539974 1909 25865 234.25 P.K. 641555 1910 29664 273.65 P.K. 706919 In ÏSTO werden 4711 'perceelen aangesloten, tegenover 298 in 1909. Dat deze groote toename niet evenredig wordt gevonden in de afgeleverde K.W.U. wijst op den invloed van de metaaldraadlamp, doch is ook een gevolg van liet meer en meer aansluiten van kleine installation van 1 en 2 lampen, wel een bewijs dat het électrisch licht ook bij den arbeidenden stand ingang vindt. Het blijkt dat liet aantal lampen met 15.5 pet., dat der motoren met 17 pet. en dat der afgele verde eenheden met 10 pet. is vooruitgegaan. De centrales stonden bij den aanvang van het jaar te hoek voor f562.699. Door uitbreiding en nieuwen' aanleg vermeer derde dat bedrag in den loop van 1910 met f63.590.42. Totaal f626.289.42. De directie stelt voor hierop f 32.536.42 af te schrijven, zoodat. op liet einde van dat jaar de boekwaarde bedraagt f593.753. De concessies staan evenals ten vorige jare voor fl.— te boek. Het belang der K. E. M. bij andere maatschap pijen verminderde door realisatie met f17.400. De daarop gemaakte winst werd ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht. Het uitgegeven aandeelenkapitaal bedraagt f582.400.De hypothecaire leening is met f 2000.verminderd. 11108. 1100. 1010. De bruto inkomsten bedroegen f 188.424.20 l' 149.355.06 V» flS3.S05.16Vs De exploitatiekosten bedroegen 1' 77.623.S1"'» f 81.291.06 f 80.434.1SV» Zoqdat de bruto in komsten bedroegen f 55.800.38"/» f 68.064.50"/» f 83.371.03 Voor onderhoud en repa ratie is in liet boekjaar 1910 besteed f 13.910.07 De eserve bestaat thans uit Was gereserveerd opliet onderhoud en repara- tiefondsf 15.213.88'/» Gereserveerd op het alg'. res. fondsf22.206.— Wordt voorgesteld hierop te reserveeren. f8.000.f30.206. zoodat in totaal gereser- veerd zal zijnf45.419.881/» Het onverdeelde winstsaldo op 31 December 1909 ad f 1.127.74 vormt met de brutowinst in 1910 ad f83.371.03 een totaal van f84.498.77 (vorige jaar f71.176.021/»). Saldo vorige jaar en bruto-overschot. f S4.4U8.77 Wordt voorgesteld dit bedrag als volgt te besteden Gewone afschrijving f 29.043.58'/» Af te schrijven 20° op varb. en vern f 8.492.83"/» f 32.536.42 Reserveeren op het alg. reservefonds f 8.000.— Dividend 4 pet van f 582.400. - f 23.296. - f 63.832.42 Van de overblijvende winst ad f 2 .666.35 2 pet. Dividend aan aandeelhouders uit te keerenf 11.048.— Dividend reservef 751.81 Aan tantièmesf 8.366.54 f 20.666.35 In het afgeloopen jaar viel f189.511/» als ver liespost af te boeken. In de gemeente Bloemendaal werd ingevoerd naast liet bestaande tarief van 40 cent voor de eerste eenheid per aangesloten lamp en per maand en 20 cent voor alle volgende eenheden, een tarief van 30 cent voor alle verbruikte eenheden, overschillig het aantal aangesloten lampen en werden tegelijkertijd de bestaande abonnements tarieven verlaagd; deze maatregel vond groote instemming bij de verbruikers, ruim '/-, ging tot liet nieuwe tarief over. Op 31 December 1910 waren geplaatst 164.Ï electriciteit-meters en 330 stroombegrenzers. De invoering van een gelijk tarief in de ge meente Velsen, waarvan sprake was in liet vorig verslag, kwam tot stand; het tot heden bestaande tarief voor de afd. IJmuiden is nn voor de gelieele gemeente Velsen geldend. Tegen over deze belangrijke prijsverlaging werd goed gekeurd de verlenging van de concessie tot 31 December 1937. Een nieuw vijfjarig Contract voor de straat verlichting in de gemeente Velsen is afgesloten. Het ijkhureau werkte op bevredigende wij. van de 1645 meters werden slechts 16 meters op aanvrage herijkt, waarvan slechts bij 2 Je reclame gegrond bleek te zijn. Met liet verleenen van kostelooze aansluitirigi n werd ook dit jaar wederom voortgegaan, voor 191 perceelen werd besteed f 1.324.45. Met het op eenvoudige en billijke voorwaard u in huur geven van electrische huisinstallaties en aansluitingen werd voortgegaan, een ruim gebruik werd ervan gemaaktin 124 perceel, u met 621 lampen werden hum-installaties gemaal-, waarvoor totaal f3.462.29 werd uitgegeven. Nog werd bij wijze van proef in de gemeente Velsen, voornamelijk afdeeling IJmuiden, inge voerd een abonnement met inbegrip van instal- latie, ornament en lampenvernieuwing. Sedert 1 Augustus 1910, datum van invoer;:. werden 74 contracten afgesloten voor 111 lampen Hieraan werd besteed f 1.608.25. De ingevoerde installatie-voorschriften word trouw nageleefd. Met het verniewen van oude installaties wordt nog steeds geregeld voortgegaan. Een wonderlijke instelling te Ovérveen. Wij lezen liet volgende in het Algemeen Week blad voor Handels-, Crediet- en Verzekeringswezen Eureka, eindelijk is het dan gevonden! Eindelijk dan de vorm van verzekering waarop het pluimvee, pardon liet menschdom heeft gewacht. Geen zorgen meer voor den dag van morgen! Geen angst meer voor den ouden dag Al ben je nu 80 jaar, je kan nog eieren gaan leggen excuseer eieren gaan rapen. Overveen, het heerlijke, landelijke plaatsje bij Haarlem, zal de hooge eer hebben de hier be doelde nieuwe verzekeringsinstelling te mogen herbergen. De nieuwe instelling zal echter niet verzekeren voor eigen rekening of risico, neen, om de ver zekerden in alles en vooral in wat betreft de soliditeit tegemoet te komen, zal zij verzekeren voor rekening en risico van eenige der grootst: maatschappijen. En wat nn het ongekende is, wat men nog nooit heeft gezien en nog nimmer heeft gehoord waarop door het geheele menschdom werd gewacht wat de oplossing van de sociale verzekering, waarvoor mannen van wetenschap en naam hunne hersens tever geefs hebben afgebeuld, in eens en afdoende heeft gebracht wat alle vraagstukken voor ongevallen-, invaliditeits-, pensioenverzekering etc. etc., met één handgebaar heeft weggevaagd, is dat men voor deze verzekering geen premie behoeft te betalen. Eureka Het is gevonden Deze nieuwe instelling verzekert U bij eene der grootste maatschappijen en betaalt voor 1 de premie en daarvoor hebt gij, gelukkigen, nieU anders te doen dan de verplichting op X' te nemen iedere maand een bepaald aantal eieren te leggen. O je, daar vergis ik me weer, ik be doel van eigen pluimvee in te leveren. Heb je een tuintje? Als den drommel een kippenrennetje met dag- en nachthok aangeschaft Ileb je geen tuintje dan in den kelder, op den zolder, in de keuken, of onder de bedstede, dat is nog beter daar heb je alleen maar een dag bok noodig, want met een enkel latje hoven Un bed lieb je al een nachthok maar wat je doet, doe je, een nacht- en daghok kan niet wachten, geen nacht en dag. En dan? De verzekerden verbinden zich nacht- en dagbokken aan te schaffen waardoor zij bij contract worden verzekerd om bij ziekte of sterfte of onvoldoende productie tegen exemplaren van gelijk ras en leeftijd te worden geruild. Met de kippen dus op stok en dan vooruit maar van wege de productie, want dat ruilen tegen exemplaren van gelijk ras en leeftijd i8 wel verandering, maar voor de productie nog geen verbetering. Ocli, och, nu ben ik alweer in de war. Lezer, U zult mij wel willen excuseeren, ik kon het hieronder afgedrukte product niet verder-lezen, 'k geef het nu maar in z'n geheel weer, dan kunt u zelf van dit prachtstuk van deze nieuwe, illustre instelling genieten. Maar ik waarschuw u, zet wat oude karmel bij u neer, anders dan rolt ge, net. als een sippe kip van z'n stok, van uw stoel. 28-2-' 11 Mijnheer. In antwoord op uw schrijven, om in aanmerking te komen voor een bijpositie, deelen wij u het volgende mede Tegen half Maart a.s., zal door onze bemiddeling te Overveen nabij Haarlem worden opgericht eene

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2