26-28. Firma J. H, KIL Brandstoffe m, Jloemenöaa! Groote Houtstraat 147. er ter stede, srzekerd. ten auto's te haar. aanvraag verkrijgbaar. d - Corpulentie l WIEGANT' BRONSTEÊ's MELI K£ BIJVOEGSEL VAN an Zaterdag 13 Mei 1911. No. 19. RECHT EN WET. DEVENTER een bevoorrechting niet beter is dan een buiten- binnenlandsch, dan hebt U i het onze te nemen. Maar.... eeling zal K. rijwiel ■ld dan een overtuigen, dut heter kwaliteit ander merk. DOR HAARLEM: IAN, Koningstraat 23. OVERV EEN. Telef. ISI7. IËNBADER ONTVETTINOS. Zij geven spoedig een slank or de gezondheid. - Prijs f I. ARLEM <8 BLOEMENDAAL. Telefoon 911. Zalen voor familie feesten - Doorloo pende schilderijen- I - tentoonstelling. r'"^r Bestel nu voor Pinksteren. -è <8 De Haarlemsche dienstboden- quaestie. Sedert den heuglijken dag, dat burgerlijk wetboek is aangedikt niet de zoo- uaanide wet tot regeling van bet arbeidscon- ct, waarvan men eens, o saneta simplicitas, lende dat zij de sluitsteen onzer veelbelovende iule wetgeving zou worden, is bet aantal dienst- denquaesties vooral, waarvan men voorheen I -Jits bij uitzondering hoorde, op onrustbarende jze toegenomen. De rechtskundige adviseurs, II verschillende bladen verbonden, welke bladen t het openstellen der gelegenheid tot bet doen [11 vragen liet publiek een zeer grooten dienst wijzen, beijveren zich 0111 dat publiek zooveel tigelijk voor te lichten; maar zij kunnen be- igliebbenden niet altijd bevredigen en dan ligt t geheel in den aard der zaak, niet alleen dat rtijen zich tot den aangewezen rechter wenden, .tar ook dat 1111 en dan werkelijk geprocedeerd een vonnis gewezen wordt. De meeste dier zaken zijn niet van algemeen ilang, bevatten geen eigenlijk gezegd rechtspunt geven daarom ook geene aanleiding tot be bouwingen. Ynders is liet o. a. met het onlangs gewezen lis van den baarleniscben kantonrechter. <e dienstbode van een der haarlemsche inge- lenen had op 2 Januari haar dienst opgezegd zes weken en was dan ook werkelijk half 'bruari vertrokken. Haar meester had toen geweigerd haar loon t te betalen en nu had zij hem daartoe voor i: kantonrechter gedagvaard. Gedaagde stelde, ,t de dienstbode gehandeld had tegen de plaat- lijke gebruiken, waarbij o.a. is aangenomen, 1 de dienstopzeggingen zullen plaats hebben 1 1 Febr., 1 Mei, 1 Augustus en 1 November. De kantonrechter stelde hem in het ongelijk veroordeelde hem tot betaling. Met die uitspraak zelve, wat de eigenlijke be- -sing betreft, kunnen wij ons volkomen ver ingen maar niet met de overwegingen van it vonnis in het algemeen. laarom veroorloven wij ons enkele kant- ckeningen; want de zaak is van gewicht en 1 volstrekt niet alleen voor Haarlem, doch, r wij meenen, voor alle eenigszins belangrijke tsen in ons land. >e kantonrechter gaf toe, dat het plaatselijk •uik, door den werkgever te zijner verdedi- aangevoerd, inderdaad bestaat. Die uitspraak verwondert ons. Zeker komt t zeer vaak voor, dat op een der genoemde turns eene dienstbode haar dienst opzegt, om te verlaten na verloop van zes weken of qgermaar nog vaker komt het voor, dat een nstbode op eenen anderen tijd haar dienst zegt, soms op den eersten van andere maanden, ins op de helft eener maand. Geldt dit voor •nstboden die per drie maanden worden be- ttld, in nog sterkere mate geldt het voor hen, op kortoren termijn haar loon ontvangen. kan dan ook zonder bezwaar zeggen, dat, -tcld dat liet opzeggen op 1 Febr. enz. een mrt van regel is, de uitzonderingen veel tal S',,1 jker zijn dan de toepassingen van den regel zelf. III dien staat van zaken kan van plaatselijk i'iiiik of gewoonte geen sprake wezen, en zoo sprake mocht kunnen zijn van een plaatselijk ruik in den volksmonddan in ieder geval niet naar rechtskundig begrip. 'ar het rechtskundig begrip ontstaat er gewoonte neer gedurende zeer langen tijdin dezelfde of 'gelijke omstandigheden, op dezelfde wijze is ge leld en dal langdurig op dezelfde wijze handelen, t op de overtuiging eener rechtsnoodzakelijkheid. Van zoodanige rechtsnoodzakelijkheid is hier ■llig geen spoor te ontdekken. Dat kan trou- 118 nimmer het geval zijn, wanneer de ge- lonte niet gelijkmatig wordt uitgeoefend, en sk daarvan is geen sprake waar zoovele uit- Inderingen voorkomen, die men met volmaakt Itzelfde recht onder het gebruik of de gewoonte iu kunnen rangschikken. Naar onze meening had daarom liet bestaan m een gebruik of een gewoonte niet mogen arden aangenomen. Laat ons echter een oogenblik aannemen dat t geval anders is en men dus den heer kan- mreehter mag toegeven dat het gebruik, waarop gedaagde zich beriep, wel bestond. Dan wordt zaak vrij wat bedenkelijker. Volgens art 1639 Burg-Wetboek mag de opzegging alleen ge bieden tegen den dag of tegen een der dagen overeenkomst of reglement bepaald of, bij jfebreke van dien, tegen een van die dagen, lke door het gebruik daarvoor zijn aangewezen. Eenmaal aangenomen dat het gebruik bestaat op te zeggen op 1 Feb., 1 Mei, 1 Aug. of 1 ov., had dus, naar onze meening, de gedaagde het gelijk moeten worden gesteld en was de rdering der dienstbode onrechtmatig. Van over- nkomst of reglement was hier geen sprake en dat geval verwijst de wet uitdrukkelijk naar t gebruik. De gewoonte gaf dus recht. Als liet plaatselijk gebruik werkelijk zoo was, kon gedaagde zich daarop wel degelijk be- jepen, want eerst bij gebreke van dergelijke .nwijzing mag de opzegging tegen eiken dag ischieden. Naar onze meening is het dan ook zoo en mag |n dienstbode, die b.v. 1 Feb. in dienst treedt, lOden Febr. haar dienst opzeggen, om zes ken daarna te vertrekken, indien zij per kwar- 1 betaald wordt. Maar het kan in geen geval opgaan, om te ggen: er is wel een plaatselijk gebruik, maar len mag er zich niet op beroepen; in het bij- jnder niet, waar de wet naar dat gebruik uit- •ukkelijk verwijst. Bestaat er een plaatselijk gebruik of gewoonte, in verwijst de wet er naar, dan heeft het rechts kracht en doet het niets tot de zaak wat er liet févolg van is, in dit geval b.v. dat de opzegging 153üaar viermaal op een jaar zou kunnen plaats hebben. Of dit door den wetgever bedoeld is of HAARLEM. Tel. 92 j|eze iets anders bedoeld heeft, is dan niet meer PIANO-HANDEL. OPGERICHT 1854. Groote Houtstraat te vraag. Tot een onderzoek naar de bedoelingen Beste en soliedste adres vi"pai1 den wetgever bestaat dan geen aanleiding PIANO-STEMMEN. meer. Opmerker. PIANO'S IN HUUi* PI AN O-REPARATION, en K Gebruikt HANDEL EN NIJVERHEID. Boomrooi m achine Stendal". Overgenomen uit het Tijdschrift der Nederlandsche Ilelde- maa tsch app ij Voor eenige jaren werd door Forst wart Stendal Weickartshain in Hessen een machine uit dacht om het rooien van boomen te verge makkelijken. Aanvankelijk werden deze machines in een kleine werkplaats gefabriceerdin 1908 nam de firma Albert Doering te Sinn (Prow Ifessen-Nassau) de fabricage over en deze wist door verbetering van constructie en materiaal (de belangrijkste deelen worden thans alle van smeedijzer en staal vervaardigd) de machine in Duitschland in ruimen kring ingang te doen vinden. Bij het gebruik der machine wordt deze schuin tegen den te vellen boom geplaatst, hetgeen ge makkelijk geschiedt door eerst het werktuig op Af. afstand van den boom te leggen (fig. 1 Fig. i. daarna de drukstang er in geplaatst (fig. 2) en dan de machine door haar aan één einde op te beuren en de ijzeren pen over de drukstang te steken (fig. 3), gesteld, waarna met het werk kan worden begonnen. Door het heen en weer bewegen van een hef boom, werkt men de drukstang telkens een tand hooger en daardoor den boom naar achteren, tot deze ten slotte valt. liet verdient aanbeveling, op het oogenblik, dat de boom begint te vallen, de ijzeren pen uit te trekken, daar hierdoor de val der machine minder groot wordt. Fig. 2. Alvorens de machine in werking te stellen, worden de wortels, vooral die aan den van de machine afgewenden kant, afgehakt. Voor zware boomen worden gewoonlijk 2 machines gebezigd, waardoor men de valrichting nog nauwkeuriger kan bepalen dan bij gebruik van één machine het geval is, terwijl men boven dien, ingeval de lengte van den tandbalk niet toereikend is, hetgeen bij zware boomen meer malen voorkomt, één machine tijdelijk buiten werking kan zetten en opnieuw opstellen. Tiet werktuig wordt vervaardigd in twee groottentype I weegt zonder drukstang ongeveer 90 K.Cf. en kost loco Sinn 70; type II, voor zwaardere boomen, heeft een gewicht van onge veer 120 K.G. en kost 96. Elke machine kan door 2 man goed bediend worden. Door bovengenoemde firma is ook een hydrau lische machine in den handel gebracht, die zeer zware boomen met gemak omverwerpt, ook zonder afhakken van wortels. Deze machine bestaat uit een stalen koker met daarin passende drukstang, benevens een pers pomp met slang. Zij wordt op dezelfde wijze opgesteld als de vorige, waarna de 1015 M. lange slang wordt aangesloten. Tot opstelling der machine zijn 3 Fig. 3. man noodig terwijl de bediening der pomp kan geschieden door één man, die in staat is in korten tijd de zwaarste boomen te doen vallen. Al naar de zwaarte der boomen kunnen ook 2 of nog meer machines door middel van een daarvoor aangebrachte inrichting buiten werking- gesteld worden, zoodat het mogelijk is, onder den arbeid de valrichting naar believen te wijzigen. Twee machines kunnen tegelijk met één perspomp worden gebezigd; bij gebruik in den winter kan bevriezen van het water door het toevoegen van zout voorkomen worden. Voor 't grootbedrijf levert de firma ook voor benzine- of electro-motor ingerichte perspompen, waar mede in korten tijd zéér veel arbeid wordt verricht. De hydraulische machine weegt zonder de druk stang ongeveer 100 K.Cf., de perspomp ongeveer Schoonheid VAN BOEK EN en Opvoe- TIJDSCHRIFT. ding van Mei 1911 geeft het slot van Gerhards artikel De Kunst in het leesboek voor het eerste schooljaar met tal van aar dige illustraties, reproduc ties van af beeldingen uit duitsche en nederlandsche leesboeken, waarbij de laatste het, zooals de schrij ver ook opmerkt, tegen de eerste moeten afleggen, wat aangaat geest en hu mor. In het volgende arti kel Teekenonder wijs op de Gymnasia wijst de heer Ros op het feit, dat er tegenwoordig op onze gym nasia in het geheel geen, of zeer weinig waarde ge hecht wordt aan het onder wijs in de kunstmet name het teekenonderwijs, wat te betreuren is. Hij haalt de woorden aan van Jhr. Victor de Stuers in een Gidte-artikel van 1874 „Dit onderwijs, dat een der krachtigste hefboomen levert voor opvoeding en ontwikkeling, heeft in onze scholen niet de plaats ingenomen, waarop zijn invloed aanspraak heeft", welke woorden ook nog heden van kracht zijn, terwijl daarentegen in België b.v. het onderwijs in tee- kenen, hetwelk op het programma van alle klas sen voorkomt, algemeen gewaardeerd wordt. J. Cornelissen geeft het vervolg van zijn Mede- deelingen uit het Observatiehuis. Voorts geeft het nummer Verzorging van den mond, waarin de wenschelijkheid wordt aangetoond van scliool- tandheelkunde, De Opvoeding van begaafde leer lingen, naar aanleiding van een vlugschrift van Dr. II. Cannegieter, getiteld „Afzonderlike scho len voor meerbegaafde leerlingen", Boekbespre king, Van verre en nabij, waarin o.a. mededeeling wordt gedaan van bet onlangs te Haarlem ge opende tehuis voor schoolgaande kinderen'f 120 K.G., en kost compleet 300de pérspomp met 2 machines totaal ƒ408. De machines zijn vooral geschikt voor het vellen van hout, waarvan de stompen om een of andere reden uit den grond verwijderd moeten worden, daar deze laatste hierbij op gemakkelijker wijze uit den grond komen dan bij gewone rooiing, waarbij de bestaande stam boven den wortelhals wordt afgezaagd en daarna de stompen gerooid worden. Hoewel men voor denzeifden arbeid, die de niachineg verrichten, ook van touwen en katrollen gebruik kan maken, beeft de machine het voordeel, dat de arbeiders steeds achter den vallenden boom komen te staan, waardoor het werk minder ge vaarlijk wordt. Ook moet men voor het gebruiken van katrollen steeds een voldoend sterk steunpunt hebben 0111 liet eene einde der touwen daaraan te kunnen bevestigen, en dit is niet altijd aan wezig. Verder kan men, vooral bij ge bruik yan 2 machines, de valrichting nauwkeuriger regelen dan bij aanwen ding van katrollen mogelijk is, en dit is, vooral bij het vellen van boomen bij gebouwen, tuinen, telegraafdraden enz., dikwijls van veel belang. Bij liet gebruikmaken van de machine moet opgemerkt worden,] dat het hier te lande de gewoonte is, van goede houtsoorten als eik. iep, populier enz. het stob- bënliout zooveel mogelijk aan den stam te laten, waarom bij veiling de stammen eerst zooveel mogelijk uitgegraven, en daarna conisch bijgehakt worden, zoodat nog heel wat hout behouden blijft. Wordt nu een boom zonder deze vooraf gaande werkzaamheden omgeworpen, dan zit een groot deel der wortels er nog aan, en deze zijn bij een liggenden stam veel moeilijker op de gewensclite wijze te verwijderen dan bij een staanden. Voor gebruik hier te lande moeten dus de oude werkzaamheden, uit graven en zooveel mogelijk conisch bijliakken, behouden blijven, en eerst daarna, als de stam nog op den penwortel of enkele onderaan zittende zijwortels staat, kan yan de machine gebruik gemaakt worden. I)e Nederlandsche Heide maatschappij vond liet wen- schelijk met de machine een proef te nemen, en de firma Doering bood aan, teneinde ook hier te lande de aandacht op haar machines te vestigen, deze gratis „Vorzuführen". Onder leiding van haar ingenieur, den heer Brenner, en een paar barer arbeiders, vond de proef Maandag, 5 Februari j.l. te Heemstede bij Haarlem plaats, en wel met eeliige iepeboomen aan de Camplaan. Een boom van 50 c.M. dia meter op borsthoogte, waar van aan een zijde de hoofd wortels afgehakt waren, werd met de handkrachtmachine in ongeveer 20 minuten omgeworpen, terwijl een stam, geheel uitgegraven, van de zijwortels ont daan en conisch bijgehakt, in ongeveer 5 minuten voor den grond lag. Een stam van 45 c.M. doorsnee werd, zoo als hij in de aarde stond, door middel van de hydraulische machine in 15 minuten met wortel en tak ter aarde geworpen, een goed uitgegraven en behakte boom van 60 c.M. doorsnee in eenige minuten. De proeven, die ten overstaan van een vrij groot aantal belangstellenden werden uitgevoerd, slaagden zeer goed en bewezen, dat deze werk tuigen ook in ons land goede diensten kunnen bewijzen bij het rooien van boomen. Mochten er leden zijn, die er voor dit doel gebruik van maken, dan kan dit, door bemiddeling der Nederlandsche Heidemaatschappij, tegen ver goeding van vervoerkosten en een matige huur, geschieden. De hydraulische machine kan niet beschikbaar worden gesteld, doch bij eventueel voorkomende rooiingen op groote schaal, zal in overweging worden genomen, deze aan te schaffen. o. V. Warmoeziertje in de Morinnesteeg, waar kinderen van weduwen en weduwnaars, die genoodzaakt zijn buitenshuis hun kost te verdienen en hen dan aan hun lot over moeten laten, met open armen ontvangen worden, evenals kinderen uit gezinnen waar de moeder door ziekte of zwakte buiten staat is, voor hen te zorgen. Het tehuis staat voor de kinderen open tusschen de school tijden. Voorz.-penn. van liet bestuur is Ds. P. E. Barbas te Haarlem. A. vax der MeerBrondgeest. Chopin en de vrouwen. BEROEMDE (Vervolg.) MANNEN. Door zijn omgeving van schoon heid en weelde ontstond er bij Chopin een groote zorg voor zijn uiterlijk en voor zijn woning. Zoo schrijft hij eens aan Fontana: „Kies voor de nieuwe Parijsche woning be hangsels zooals ik die vroeger gehad heb, „tour- terelle", vooral licht en glansrijk voor de twee kamers, ook kan donker groen met niet te breede streepen. In elk geval iets moois. Ik geef de voorkeur aan eenvoudige, bescheiden, en zuivere kleuren boven de schreeuwende der burgerlui." I11 andere brieven geeft bij nauwkeurige opdrachten over kleur, stof en model zijner kleeren. Onwillekeu rig moet men zich hierbij Chopin als een „dandy" voorstellen, Mendelssohn, die in 1834 Chopin bij een muziekfeest te Aken ontmoette, moet een dergelijken indruk gehad hebben, want toen schreef hij aan zijn moeder dat Chopin en Ililler hem een beetje als Mirliflores (fatjes) en Incroyables voorkwamen, welke uitspraak van Mendelssohn als vriendelijke scherts bedoeld is, want deze componist heeft zijn leven lang niet zijn waardeering voor Chopin verloren; terwijl Chopin zelf, die opmerkelijk onrechtvaardig tegenover zijn tijdgenooten was, ook tegen Men delssohn zoo koel bleef als tegen Schumann en andere duitsche musici, uitgezonderd misschien Scliubert. Bij zijn elegant uiterlijk paste zijn slanke gestalte en zijn zacht gezicht. Al zijn tijdgenooten beschrijven hem eenparig als een gedistingeerde persoonlijkheid met welig blond haar, bruine, melankolieke oogen, een fijnen mond en een lijnen neus, welks vleugels trilden bij iedere aandoening. De portretten uit zijn jeugd, vooral dat door den schilder Duval vervaardigd, bevestigen de waarheid dezer gegevens en maken het be grijpelijk, dat hij vrouwen behaagde. Reeds als heel jong man werd zijn portret op het landgoed van vorst Radziwil gemaakt. De lieftallige dochter van den vorst, de zeven tien-jarige prinses Elisa, teekende hem meer malen in haar album. Haar zuster Wanda bekoorde daarentegen Chopin door haar pianospel, zoodat hij wenschte haar leermeester te worden, „alleen maar om het recht te hebben haar lieve vingers op de toetsen te zetten"! De vorstin was ook zeer muzikaal, verlangde zijn „f moll Fantasie" eiken dag te hooren,'t geen den jongen virtuoos niet weinig streelde en hij componeerde daarom op dit lan Igoed Antonin een „Alla Polacca" „zooals die aan de dames behaagt." Cliopin noemt Antonin een „Paradijs met twee Eva's," wel een bewijs, dat de bekoorlijkheden der prinsessen hem niet geheel onverschillig lieten. Een pianovirtuose, die hij te Weenen leerde kennen, maakte ook indruk op hem, evenals de beroemde llenriette Sonntag, die in i860 naar Warschau kwam en door haar zang alles be- tooverde. Terloops zij hier opgemerkt, dat Chopin er steeds naar trachtte zangers en zangeressen te liooren en al de fijne nuances in hun voor drachten nauwkeurig opmerkten, als onvermijdelijk voor eiken pianovirtuoos. Ook zijn leerlingen moedigde hij steeds aan, zooveel mogelijk de manier, waarop groote zangers hun melodie phraseerenaf te luisteren. Bij II. Sonntag zag Chopin ook zijn ideaal (Constantia Gladkowska), die met haar leermeester, Soliva, bij de „van God begenadigde" kwam, die haar raad gaf betreffende de techniek van den zang. Want Constantia wilde zangeres worden, en Cliopin zag haar bij haar dagelijksche wandelingen naar het Conser vatorium of naar de kerk en droomde maanden lang eiken nacht van haar, zonder haar nog gesproken te hebben. ITij had haar lief met al die dwaze dweeperij, waartoe slechts een twintig jarig hart 111 staat is. Een oneindig verlangen bezielde Chopin en hij klaagt over zijn „bezwaard hart" en zijn liefdesmart in vele brieven aan zijn vriend. De aangebedene debuteerde spoedig in een opera van Paêr en betooverde Chopin geheel en hij draalde met zijn vertrek uit War schau, daar hij niet van haar wilde scheiden (zijn bijnaam in zijn familie was„Friczek"). Eindelijk scheidde de jonge man van de plek zijner eerste triomfen en zijn liefdesmart, nadat de geliefde Constantia nog op een concert van Cliopin had meegewerkt en er in haar witte japon, met een roos in 't haar, betooverend had uitgezien. Hij wilde naar Italië, waar het zachte klimaat voor zijn zwakke gezondheid goed zou zijn en waarheen hij zich getrokken gevoelde, sedert hij Paganini gehoord had. Hoe zwak Chopin was kan men daaruit opmaken, dat hij in jaren, waarin andere jonge mensclien blaken van gezondheid en kracht, naar een badplaats in Silezië gezonden werd, om zicli te versterken en dat bergtochten hem te veel vermoeiden. Hij kreeg vele aanbevelingsbrieven mee van duitsche princessen aan italiaansche vorstinnen. Ilij besloot 0111 den winter van 3031 te Weenen door te brengen, „waar vele mooie meisjes zijn" en waar liij bij een „charmante dame, een barones", logeerde. Roerend zijn de brieven uit dezen tijd, maar langzamerhand verdween liet beeld der geliefde uit zijn liart, toen Chopin te Parijs kwam. Te midden der zorgen over zijn kunstenaarsloopbaan, te midden van het leven in de altijd drukke stad en door de vele nieuwe betrekkingen, verbleekte natuurlijk de gedaante van het Ideaal. Tot kunstuitingen werd Chopin door haar slechts hoogst zelden geïnspireerd een wals in 't jaar 1829 gecomponeerd en het Adagio van het f moll concert, die hij met een duidelijke gedachte aan „haar" vervaardigd heeft. Cliopins eerste liefde zal wellicht ook den ge nadeslag ontvangen hebben, toen het „Ideaal" in 1832 afscheid van het podium nam, om met een koopman, Grabowski genaamd, te Warschau te trouwen. ITet was toen moeilijk om in Parijs vasten voet te krijgenhij wilde er slechts op zijn doorreis heen gaan en hij bleef er bijna tot het einde van zijn leven. De jonge gevoelige virtuoos was juist van plan te vertrekken, toen vorst Radziwil hem ontmoette en hem 's avonds mee nam naar Rotschild, waar Chopin door zijn spel allen zóó verrukte, dat hij veel leerlingen kreeg. Hij vroeg 20 francs per les aan de rijke dames, maar gaf aan arme talentvolle leerlingen voor niets les. Zijn omgang niet lieve, rijke aristocra tische dames spiegelt zich duidelijk af in de opdrachten van zijn werken uit dezen tijdb. v. gravin Plater, gravin Esterhazy, barones Stock- hausen, gravin Potocka, enz. Enkele dezer

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 5