AGENDA BLOEMENDAAL. Zondag 18Juni,Hotel „Hartenlust." Van'2'/25 Matinee; van 811 uur Concert door liet In- strumentaal-Ensemble van J. v. d. Spek, uit Amsterdam. Toegang vrij. 8, uitgezonderd des Zondags. Hotel „Duin en Daal." Middag- en avond-concerten. Toegang vrij. Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Café „Slot Vredenburg". Bloemendaal Commando. Gelegenheid tot oefening in liet schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K u u s t n ij ver h e i d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 1013 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotlieek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donder dags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dinsdag 20 Juni, 8 uur. Br on ge bouw. Concert Haarlemsch Muziekkorps. Dinsdag 20 luni, 8i uur. Tuinzaal Café Brink- niann. Bond van Vrije Liberalen, afd. Haarlem. Algemeene vergadering. AMSTERDAM. Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495. Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en buitenlandsche kunst. SOESTERBERG. Woensdag 21, Donderdag 22. Vrijdag 23 luni en volgende dagen, Groote Vliegdemonstraties, ter gelegenheid der Europeesche rondvlucht. loofde de voorzitter deze questie in het dagelijksch bestuur ter sprake te zullen brengen. Ten slotte deed de voorzitter nog eenige mede- deelingen over het stofvrij maken der wegen. O. a. betuigde hij zijn tevredenheid over een proef met niet in water oplosbare olie van de firma Dyserinek Zonen te Haarlem, voor eigen rekening door hem genomen op den weg vóór zijn woning. Hierna sluiting der openbare zitting en ging de raad over in vergadering met gesloten deuren De visscherij in Noordholland PROVINCIAAL is geopend op 1 Juni 1.1. met BESTUUR. zonsopgang, behalve die op den schubloozen en den gedeeltelijk geschubden edelkarper van eene mindere lengte dan van 45 c.M., gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart. Dit besluit houdt op te gelden op het tijdstip dat de Visscherijwet van (3 Oct. 1908 S. 311 in werking zal treden. Men deelt ons mede, dat de schublooze en gedeeltelijk geschubde edelkarpers van eene mindere lengte dan van 45 c.M. zich bij request tot het provinciaal bestuur zullen wenden met het verzoek om, overwegende dat in Nederland in de laatste jaren vele wetten worden gemaakt om nooit ingevoerd te worden zoodat het nog lang kan duren eer bovenstaand besluit buiten werking treedt, hen op den rug van wege de provincie in rood, wit of paars en geel te schilderen ter herkenning in het water, daar zij vreezen, dat wanneer ze eenmaal door de provin cialen opgeviseht en van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart gemeten zijn, zij koude vatten en het te hunner bescherming genomen besluit dus van geen nut zou zijn. In Noordholland schijnen sommige burge meesters hunne elders wonende veldwachters met wie zij portvrij brieven mogen wisselen te gebruiken om hunne daarheen bestemde parti culiere brieven kosteloos over te krijgen, althans 2 ministers wijzen op dat „euvel" en verzoeken den gemeente-besturen van Noord-holland met dergelijke gebruiken te breken. Waar een minister al niet op letten moet. De burgemeesters onzer gebenedijde provincie hebben ook de volgende circulaire van den minis ter van oorlog overgekregen „De landing van Duitsclie luchtballons in de „nabijheid van het fort Paneerden en de vesting „Willemstad, alsmede de omstandigheid, dat in „deze ballons fotografische toestellen werden „medegevoerd, waardoor de mógelijkheid niet „uitgesloten is, dat van de vestingwerken foto grafische opnamen zijn genomen, heeft mij aan leiding gegeven, om, in overleg met den Minister „van Justitie, de aandacht van de Stellingcom- „mandanten te vestigen op art. 430 van het „Wetboek van Strafrecht, hetwelk strafbedreiging „inhoudt tegen dengene, die, zonder verlof van „het bevoegd gezag, eene opneming doet van „eenig militair werk. „De militaire autoriteiten moeten in verband „hiermede, zoodra een luchtschip in de nabijheid „van eenig militair werk wordt gezien, de politie autoriteiten van de plaatsen, waar het lucht schip vermoed kan worden te zullen landen, „onmiddellijk telegrafisch of telefonisch waarschu- „wen, waarna deze politieautoriteiten een onder hoek kunnen instellen en naar bevind van „zaken handelen." Deze circulaire laat o. i. aan duidelijkheid, en zakelijke nauwkeurigheid niets te wenschen over. Neerlands-Indïè (Elsevier) afl. 8 VAN BOEK EN geeft het vervolg van prof. Kern's TIJDSCHRIFT, artikel over het Hindoeisme met o. m. een fraaie foto van den Boroboedoer; 111 het Mohammedanisme, door prof. dr. C. Snouck Hurgronje. Het Kerstekind, door Stijn Streuvels, verlucht met teekeningen door Jules Fonteyne, gedrukt te Brugge bij Jozef Houdmont-Carbonez en uit gegeven door L. J. Veen te Amsterdam. Dit is een mooi boekje, goed gedrukt en royaal uitgegeven in flink formaat, met aardige origineele prentjes. Men moet van vlaamsch houden om dit werkje te kunnen genietendie eigenaardige, ons Nederlanders zoo half vertrouwd, half vreemd aanklinkende taal vol van die plechtig-oud-neder- landsche zinswendingen en schilderachtige, toch niet moeilijk te begrijpen woordjes. Als dit ver haal van Stijn Streuvels in het noord-neder- landsch ons was voorgezet, zouden wij er waar schijnlijk „niets aan gevonden hebben". Wat is er nu aan zulk een simpel gegeven van een op Kerstmis geboren zevende kind van een dood arm boerengezin, dat door de grootmoeder aan de naieve broertjes en zusjes wordt voorgesteld als het kindeke Jezus? Dan is er nog een heel rijk boerengezin, waarvan het eenige dochtertje Yeva met haar moeder en een oude meid het kerstekind gaat bezoeken, waarvan haar arme vriendinnetjes met zooveel blijdschap en trots vertelden, dat het geluk brengen zal in de koude, stulp. En dat geluk komt dan ook werkelijk, als de rijke boerin, met ontferming bewogen door de bittere armoede in het kale kouterhuis, diep in haar zak tast en den nood lenigt Een heel gewoon vertelseltje, en toch, terwijl ge het leest in dien smeuigen, haast kinderlijken stijl van Streuvels, is het als een heel lief, diepge voeld sprookje. Zedelijke Opvoeding en het 2e internationaal congres in 1912 te 's-Gravenhage, door prof. II 10. Sadler, hoogleeraar in de geschiedenis en de administratie der opvoeding aan de universiteit van Manchester; gestenografeerd door dr. J. J. Hallo. Uitgave N V Uitgevers-maatschappij „Ontwikkeling," te 's-Gravenliage. Dit is een der geschriften van den bond ter behartiging van de belangen van het kind en bevat, behalve de toespraak van den engelsehen hoogleeraar, een kort artikel van mej. A. G. Dyserinek, secretaresse van den Bond met een oproep tot steun en belangstelling voor het aan staand congres: voorts een lijst van liet Neder- landsch Algemeen Comité en een (voorloopig) programma van werkzaamheden van het congres. Het Handwerk als Kunstuiting door Marg. Verwey. Uitgave „Ontwikkeling." In dit geschriftje ijvert Margaretlia Verwej', voor meer burnt in het handwerk der vrouw en minder prutserigheid, dat van smake loosheid getuigt en bovendien nutteloos is. Al lezende rijst voor mijn oog onwillekeurig een dier propvolle salonnetjes met étagères in alle hoeken bezaaid, met „toetige" prullen als daar zijn poppetjes, beestjes, klein kopergoed, zilver speelgoed, vaasjes, alles sierlijk gerangschikt in groepjes. De tallooze stoelen zijn zoo klein, laag en zonderling, dat ge allereerst u afvraagt, hoe ge daarin plaats moet nemen, en, is die operatie eindelijk goed en wel afgeloopen, dan martelt ge uwe hersens af hoe in vredesnaam weer op te rijzen zonder het lieele stoeltje naar de maan te helpen. Het voornaamste kenmerk van dit salon is echter de kwistige overdaad van hand werkjes, alle de tastbare bewijzen van de vlijt en den vrijen tijd der vrouw of dochters des huizes: kleedjes hier, kleedjes daar, kleedjes overal, antimacassars, kussens, loopers, zoodat als de visite afscheid neemt, men zich wel ter dege van alle kanten bevoelen en betasten en bekijken mag, of men niet bij ongeluk met een dier kleedjes, loopers of antimacassars op den rug of elders vastgeplakt de straat opgaat, wat een kennis van me wezenlijk eens is overkomen. Waren die handwerkjes dan ten minste nog uitingen van kunstgevoel en oorspronkelijkheid, dan zou men er desnoods vrede mee hebben en zich over het denkbeeld van „stofnesten" heen- zetten, maar o jeruml Ze zijn óf wonderen van prutsige ingewikkeldheid óf belachelijke, kinder achtige kruissteken, waarvan soms de kleuren en motieven gillen tegen hun omgevingMargaretlia Meyboom geeft ons een denkbeeld hoe het vrouwe lijk handwerk wezen moet, wil het kunst zijn die verheft en yeredelt, al is het dan ook tegenwoordig geworden een kleinkunst in tegenstelling met oude tijden, toen de borduursters en weefsters naast schilders en beeldhouwers konden gesteld worden, met hare reuzenwerken, waarover we thans nog, met onze Singernaaimachines (die Mej. Meyboom vreeselijk vindt) de handen in elkaar slaan. In onzen tijd wijdt de vrouw zich liever aan het reuzenwerk, dat maatschappelijke arbeid' heet. Dit heeft zijn goede zijde. Het is alleen jammer, dat er onder haar zoo menigeen is, die haar werk opvat als een „begonnen hand werk", zonder de oorspronkelijkheid van eigen vinding, eigen liefde; als een modegril, die ze zoodanig doorvoert, dat alle andere liefhebberijen er door ter zijde wordpn gezet en geminacht. Behoeft het een het ander uit te sluiten vraagt mej. Meyboom. M. i. zeker niet. Ik kan me heel goed een vrouw voorstellen, die haar eigen japonnen maakt of versiert, plezier heeft in eeii smaakvol handwerk en tevens belang stelt voor en op haar manier meewerkt aan de sociale vragen van den dag. In die richting moet dan ook de opvoeding der meisjes, volgens onze hedendaagsche paedagogen, geleid worden. A. van der MeerBrondgeest. Iets over stofbestrijding PLAATSELIJK i ii onze gemeente. NIEUWS. „Wat droevig zwart misverft den hemel dus?" vroeg Staring in zijn „Veenrook", naar aanleiding van 't be derven der sclioone Meidagen, door deii welis waar onaangenamen, maar van tijdelijkén aard zijnden veenrook. Maar hoe zou de dichter te keer zijn gegaan, als hij, in onzen tijd levende, moest ervaren, dat in 't zomerseizoen, als mensch en dier snakt naar wat frissche buitenlucht, 't verblijf op onze wegen zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt, niet door een „droevig zwart", maar door be nauwende, grijze stofwolken, opgejaagd door wegverslindende automobielen en motorrijwielen. In tal van „ingezonden stukken" is er eindeloos gejeremiëerd over deze moderne plaag. En waar lijk niet zonder reden. We kunnen 't ons inden ken, dat enkelen, in arren moede, mopperen over den overlast door enkele bevoorrechten, deover- groote klasse van minder bedeelden aangedaan, dat al wat automobiel is uit den grond huns harten verwenscht wordt. Want 't door de auto mobiel opgejaagde stof is een plaag, in den ruimsten zin van 't woord, voor den rustigen wandelaar een pestilentie, erger dan vuile en ongemakkelijke wegen of stinkende slooten, een kwaad, dat de gezondheid belaagt, de kleeren bederft, 't genot van 't buitenzijn vergalt en 't humeur van streek brengt. En niet tevreden met alles, wat niet binnenshuis is, in khaki-kleur te hullen, dringt 't door de openstaande deuren en vensters binnen, om ook in de aan den weg gelegen kaïneis alles te bedekken met een vies- grijze laag, zoodat men, juist, als de meeste behoefte aan wat koelte zich doet gevoelen, verplicht is alles potdicht te houden. Geen wonder dan ook, dat men, volkomen doordrongen zijnde van 't gevaarlijk karakter van 't stof, getracht heeft, aan dezen steeds machtiger wordenden vijand paal en perk te stellen. Als gevolg daar van zijn er den Iaatsten tijd verschillende stof- bindende middelen in den handel gebracht, ten doel hebbende, wegep stofvrij te maken. Zal zoo'n middel echter practise!: bruikbaar zijn, dan moet 't gedurende langen tijd 't stof vastleggen, onschadelijk zijn voor boomen en plantenen... natuurlijk niet te duur zijn. Nadat elders reeds proeven waren genomen met deze middelen, is men er dezer dagen in onze gemeente ook mee begonnen, eerst van particuliere zijde, daarna bij wijze van proef, van gemeentewege. Daarbij heeft men gebruik gemaakt van tweeërlei soort middelen, n. 1. in water oplosbare anti-stof-olie en niet in water oplosbare olie, voor welker levering de firma Dyserinek Zonen te Haarlem was aangezocht. De eerste soort heeft men beproefd op den Korte-Zijlweg, en op den Bloemendaalsclieweg, van den tol tot den Tetterodeweg, de tweede op de Bekslaan te Vogelenzang. Van beide soorten kan men zeggen, dat 't resultaat ver rassend was. Van stof is op die wegen na de oliewerping geen sprake meer geweest. Oogge tuigen verklaarden, dat automobielen met flinke vaart van ongeüliede wegen komende en een op een kometenstaart gelijkende stofwolk achter zich hebbende, plotseling, als bij tooverslag, hiervan losraakten, zoodra zij op de geprepa reerde weggedeelten kwamen. Andere voordeelen van 't oliën der wegen zijn nog, dat 't helle schitteren der lichte, zonnige grindwegen er door opgeheven wordt en daardoor voor de oogen veel beter zijn en verder, dat grindwegen er door bedekt worden met een harde korst. Nu mag niet ontkend worden, dat de enkele klacht over 't stofvrij maken van den Korte Zijlweg niet geheel ongegrond was. Maar men bedenke, dat 't hier slechts een proef gold, dat 't sproei- materiaal niet naar den eisch was ingericht en dat men, geleerd door de ondervinding, zich in den vervolge van beter zal voorzien. Een en ander in aanmerking nemende, zal men 't dus, op grond van ondervinding, met ons eens zijn, dat de gemeente op den goeden, ingeslagen weg voort moet gaan, wil aan de stof-ellende een einde gemaakt worden. 16e lijst van bijdragen voor de De Genëstet- Bank, opgegeven door den penningmeester van het comité, Mr. II. Ph. 't Hooft, Groote Hout straat 164, Haarlem. N. N., Haarlem, f 1.N. N. gymnasium, Haarlem, f 0.50. Noord-Hollandsche predikanten- vereening, flOO.L. P. de Stoppelaar, Bloemen daal, f 5..1. D. L., f 1.Vereenigde Christelijke gemeente, Dokkum, f5.Ds. Barbas, Haarlem, f 2.50. Mej. I. Toens, Nijmegen, f 1.Mevr. Mees Gleichman, Rotterdam, f 25.Dr. E. D. Cartier van Dissel, Lochem, f 5.—. S. M. Haar lem, f 2.H. Meinesz, Haarlem, f 2.50. J. de Breuk Lzn., Haarlem, f 2.50. Mr. A. H. J. Merens, Haarlem, f 2.50. K., Haarlem, f 2 50. Mr. K. P. van der Mandele, Rotterdam, f 2.50. B., Haarlem, f 2.50. Mej. G. Krulder, Den Haag, f 1.Totaal f 164. Tot onderwijzer aan de Chr. School voor M. U. L. O. te Bloemendaal is tegen 1 Sept. a. s. benoemd, wegens uitbreiding van het personeel, de heer B. Ader te Hoek van Holland. Onder de bekroningen toegekend aan inzenders ter wereldtentoonstelling te Brussel, treilen wij de volgende aan ten opzichte van Bloemendaal Klasse 53Tuigen, toestellen en voortbreng selen van de visscherij. N. Levenkamp, bronzen medaille. Klasse 66Vaste versiering van openbare ge bouwen en woningen. J. P. van den Bosch, groote prijs. Klasse 09: Goedkoope en prachtmeubelen. .1. 1'. van den Bosch, groote prijs, en mej. B. Bake, zilveren medaille. Klasse S4: Kant, borduurwerk, passement- werk. Mej. B. Bake, zilveren medaille. In hotel Hartenlust worden a. s. Zondag wederom concerten gegeven door het zich in uitstekende conditie bevindend „ensemble" van den heer J. van der Spek, den welbekenden orkestdirecteur van het circus Carré te Amster dam. De tuin wordt voor deze gelegenheid omheind waardoor het zitje zoo gezellig moge lijk is gemaakt, afgescheiden toch als men is van den openbaren weg. Omtrent de muzikale praestaties van Van der Speks koor kunnen liooge verwachtingen ge koesterd worden. Kr bevinden zich bekende solisten onder zijn musici (o. a. van de groote opera te Berlijn) en solo's en ensemble-nummers wisselen zich af. De toegang tot de middag zoowel als de avondconcerten is vrij. Voor de volgende Zondagen zijn door de directie van hotel Hartenlust verschillende orkesten aangenomen. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden met een rijwiel zonder licht en zonder bel, het venten zonder armband, het vervoeren van faizanten-eieren, het rijden met een motor rijtuig zonder nummer of rijbewijs, het rijden door het Bloemendaalsche bosch, het loopen over verboden gronden en het te snel rijden met motor-rjjtuigen. Gevonden en terug te bekomen aan den politie-post Bloemendaal, een handtasch en een sleutel van een klok, bij J. v. d. Werff Korte Kleverlaan alhier een gulden, bij Tering YVouwer- manstraat 38 Haarlem een hondenzweep en een knijptang, politie-post Overveen een damesporte- monaie met haak enz., een damesportemonaie bij Gerber Dompvloedslaan 11 te Overveen en een gouden schakelarmband bij A. M. Smits Aerdenhout. Verloren: een zilveren dameshorloge, een zilveren armband, een gouden armband, een ma trozenmuts, een blauw koralen collier met gouden slot, een gouden broche en een gouden ring met diamant. BURGERLIJKE Van Zaterdag 19 Juni tot STAND eu me Vrijdag 19 Juni. Geboren: 2 z. van II. Bolsen- broek en A. van Rijnd. van F. van Twisk en A. Pfeiffer; z. van J. Lindeman en C. C. van De Roei- en Zeilver- SP0RT. eeniging,, II et Spa a me". Door het bestuur dezer haarlem- sche vereeniging, bestaande uit de heeren J. de Breuk Lz., voorzitter, Mr. L. J. van Toulon van der Koog, secretaris, II. A. van Loghem, penning meester, J. Dozy en H. W.de Voogt, commissarissen, is aan ingezetenen van Haarlem en omliggende gemeenten een geïllustreerd rondschrijven ge richt. Doel hiervan is de aandacht te vestigen op hetgeen door de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" wordt gepraesteerd. Met voldoening hebben wij hiermede kennis gemaakt. Toen het nieuwe booltnhuis in 19(9 door den burgemeester van Haarlem met een pittige rede was geopend, werd terecht door Z. II.E.Achtbare op de groote beteekenis die de watersport voor ons land heeft gewezen en bracht hij hulde aan die jonge, kraphtige mannen in wie de traditie van ons volk blijft voortbe staan, dat op het water onze kracht ligt en ge zocht moet worden. Ten einde dan ook ons steentje tot den bloei van „Het Spaarne" bij te dragen, meenen wij goed te doen met tekst en plaatjes van bovengen <md geschriftje in ons weekblad een plaats af te staan. Wellicht dat lezing en aanschouwing den lust tot deelname opwekken. De Roei- en Zeilver eeniging „Het Spaarne" in 1885 opgericht met een aanvankelijk klein aantal leden, heeft zich gaandeweg ontwikkeld, zoodat zij thans ruim 130 leden telt. Ofschoon dit aantal op zichzelf vrij belangrijk is, meent het bestuur dat er nog velen zijn, die zich tot het lidmaatschap zou den kunnen aanmel den, en daartoe zeker zullen overgaan, wan neer zij weten welke voordeelen het lidmaat schap der vereeniging biedt. De vereeniging is sedert 1909 in liet bezit van een uitnemend bootenhuis, met ruime kleed kamer, gelegenheid tot het nemen van douches, en een zeer gezellig ingericht clublokaal met terras, aan de Friesche Varkenmarkt te Haarlem. Hare vloot bestaat uit een achtriemsgiek, twee outrigged vieren, één inrigged vier, één outrigged twee, twee inrigged tweeën, een double sciff, een single sciff, vijf wherries, twee sloepen, twee tjotters, en een zeilsloep, zoodat voor een ieder de gelegenheid bestaat tot het maken van roei en zeiltochten, met een hem passend vaartuig. De vele wateren om Haarlem, als 't Spaarne Mooie Nel, Ringvaart, maken dat men van het lidmaatschap eener roei- en zeilvereeniging al hier inderdaad kan profiteeren, en dit mag zeer zeker gelden voor deze vereeniging, die geheel naar de tegenwoordige eischen is in gericht. In het vorig jaar werd door de jonge vier met succes aan verschillende wedstrij den deelgenomen, zoo dat ook op deze wijze de kleuren der vei eeniging werden hoog gehouden. liet vijf-en- twintigjarig bestaan werd onder groote belangstelling gevierd met een boottocht naar Velzen en IJmuiden, alsmede met een onder lingen edstrijd. Groot was het aantal deelnemers aan deze feestelijkheden, nog grooter het aantal toe schouwers, die zich konden overtuigen van het opgewekte leven der vereeniging. Ook de zeilsport heeft zich den Iaatsten tijd tot een ongekenden bloei ontwikkeld en het aantal vaartuigen van leden, dat in de haven een ligplaats vindt, neemt gestadig toe. Immers bestaat een uitstekende gelegenheid daartoe,niet alleen voor zeil vaartuigen, doch ook voor wherries en dergelijke vaar tuigen, die in de loods zelve worden ondergebracht De gunstige toestand der vereeniging moet naar de meening van het bestuur voor ieder, die iets voor de roei-'of zeilsport gevoelt, reden zijn zich voor het lidmaatschap op te geven. Het. seizoen werd begin April geopend, men talme niet, doch wende zich schriftelijk tot het bestuur, in welk geval de candidaat-ledeu onmiddellijk worden geïntroduceerd, zoodat zij dadelijk tot de beoefening der roei- en zeilsport kunnen overgaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2