Pianoles. Duitscbt VAN GILSE, IR1VIERVISCHMARKT, GOBELINE Berlitz School PIANO S - ORGELS, Koninginneweg 52, Natuurlijke Medicinale Wateren, Advertentiën. Billijk PENSION r. L. 1.1 heeft de praktijk hervat. te BLOEHIENDAAL, AFWEZIG. Weer te consulteeren Oor-, Neus- en Keelarts, LANGE 1EE1STRAAT 32. Café BRINK, onder garantie van echtheid en versche vulling. J.J. Ph. ROEST, I WIEGANT'S PIANO-HANDEL. Groote Houtstraat 153, HAARLEM. Tel. 921. BLIJFT-JARENLANG-GOED WATERVERF BESPAART-TELEURSTELLING. De Kon. Letterl. Vereeniging „J.J. Cremer" [ontving het aangename bericht dat door H. H. j[ M. de koning en de koningin van België éi n kunstvoorwerp is beschikbaar gesteld voor den tooneelwedstrijd. De afdeeling Amsterdam van de S. D. P. hield Donderdagavond een protestvergadering tegen .liet optreden der autoriteiten op Kattenburg". Als sprekers traden Van der Berg en Wijnkoop op. Niet onaardig was dat de laatste betoogde voor 70 menschen en 4S(l leege stoelen dat „de ree- ders met de regeering hadden samengespannen om de arbeiders neer te vellen". De winkeliers en de staking. Ten minste even beklagenswaardig als het lot der werkwilligen die door wilde benden onder de handen der gewapende macht uitgehaald en niishandeld worden, is dat van de Amsterdamsche n jnkeliers die van hun cliënteele in de oproerige volkswijken moeten leven. Deze ongelukkige nijveren staan aan de schan delijkste afpersing bloot. Het bootwerkerscomité laat hun eerst bij algemeene dagorder weten, dat men bij hen geld en levensmiddelen zal komen bedelen en dat degenen die tegenover de collectanten „de burgerlijke beleefdheid" niet in acht nemen een „burgerlijk" overblijfsel waarop deze socialistische heeren jegens zichzelf no" eenigen prijs schijnen te stellen zullen worden aangeplakt. Nadat deze brandschatting tweeduizend gulden had opgebracht, werd besloten een meer doel- tretl'enden weg te kiezen. Alen zal nu aan de winkeliers bij circulaire om een bijdrage ver zoeken; zij hebben mede te deelen wanneer deze kan worden afgehaald. Bijna alle winkeliers zoo wordt bericht hebben bij het ophalen met den wagen hun bij- dr.ige gegeven. Geen wonder. Weigering beteekent ernstig gevaar voor eigen veiligheid en die van het gezin, voor winkel, huis en have en niet het mirnt, voor de zaak. De boycot dreigt hen, zoo zij niet gewillig bijdragen; en deze blijft niet tot den stakingsduur beperkt. Nog lang na het ein der staking zullen weigerachtigen de ge- viogen blijven ondervinden; hun standje zal verkopen; hun met de stakers bevriende con currenten zullen hen verdringen; zij zullen tot den bedelstaf worden gebracht. Men ziet hier dus het bedroevende verschijnsel, dat lieden die met de storing in het maatschap pelijk verkeer niets te maken hebben, op de meest despotische wijze worden geprest om die sturing te helpen doen voortduren. Zij zouden niets liever wenschen dan dat er aan de staking zoo spoedig mogelijk een einde kwam. Immers, daar de verdiensten van een groot deel hunner klanten hebben opgehouden, zien zij zich gedwongen dezen, willen zij ze be houden, een langdurig krediet te verleenen met ernstig risico. Zij lijden dus rechtstreeks schade door de staking. En nu komt men hun waarlijk nog een tienden penning opleggen om die staking aan den gang te helpen houden! Op de krachtdadige bescherming van deze benarde lieden, die geen „organisatie" hebben te hunner verdediging en weerloos staan tegen- co <r het despotisme eener bende die zichzelf met de macht van belastingheffing heeft bekleed, mag de overheid zeker wel bovenal bedacht zijn. Wij lazen nog niet, dat het „ophalen met den wagen" aan de winkels door de bevoegde macht was verboden. Toch is zulk een verbod zeer goed te hand haven Bij het aantal politieagenten, marechaussees, \t- lwarhters en militairen, dat zich op 't oogen- blik in Amsterdam bevindt, is het beletten niet den steiken arm van dergelijke bedelpartijen zeker even goed mogelijk als in normalen tijd bei verhinderen eener ongeoorloofde collecte. De winkeliers die aan afdreiging blootstaan, verkeeren in een toestand van voortdurende vrees. Zij moeten gevoelen dat de bescherming die hun als rustige burgers toekomt, iets betee kent en dat zij niet bij de eerste de beste ver storing der maat ehappelijke orde overgeleverd zijn aan de willekeur van een nieuw „gezag", dat zich in de plaats stelt van het wettige. De stakers hebben den schrik erin gebracht. Mishandelingen van werkwilligen, door het ge rucht nog vergroot en vermenigvuldigd, zijn inderdaad alleszins geschikt om een man die werken wil, tot het besluit te brengen het nog maar eens aan te zien. Ka een periode van erop-los-schieten, schijnt de militaire macht thans onder het consigne niet-schieten te staan. Alaar de winkeliers verkeeren in bijna nog ellendiger toestand. De maatregelen van over heidswege om hen te beschermen in lijf en goed kunnen niet gestreng en energiek genoeg zijn. (N. Crt.j Isz an deiner eigenen Tafel, wie du an der Tafel tines Königs essen würdest. Confucius. Een en ander uit Neerlandici. VARIA Een goed voorbeeld. Den löen Alei is te Amsterdam een congres van kappersbedienden-vereenigingen ge houden, bijeengeroepen door het hoofdbestuur van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Bij de behandeling van art. 1 der statuten stelde Amsterdam voor den bond voortaan Coitfeurs-Bediendeiibond te noemen. De voorzitter van den Ned. Barbiers- en Kappers- bond, de heer W. Inte Onsman, verklaarde zich hiertegen en stelde voor artikel 1 te lezen Er bestaat in Nederland een kappersbedienden vereeniging onder den naamNederlandsche Kap- persbediendenbond. Dit werd aangenomen. In de congres-beschouwingen wordt terecht opgemerkt: We wonen nu eenmaal in Nederland en moeten niet noodeloos onze taal verwaarloozen. Holland o p z ij n mals t. Ons werd een rouwkaart getoond, verzonden als Remerci- ments, voor betoonde belangstelling, door vier monsiears et madames uit L a Have en andere steden, die met de goed- nederlandsche famifienami n, omdat ze onver taalbaar zijn, de eenige woorden waren die herinnerden dat men hier met landgenooten te doen heeft. Hoe aanstellerig toch. Gelezen in een Zandvoortsch hotel 1 maal bellen Kamermeisje. 2 Zimmerkellne r. 2 Huisknecht. Aankondiging jeen uit velen) van een haagsch handelaar in heerenartikelen: Shirts, Collars, Wrist, Ties, Gloves, Hats. I)us niet voor Nederlanders bestemd en stellig niet voor leden van het A. N. V. Zich wegcijferen. Op de nederlandsche muziekuitvoering ter eere van president Faillières gegeven, werden met uitzondering van een nummer niet dan fransche werken uitgevoerd. Een inzender drijft er terecht in de X. R. Ct. op de volgende wijze den spot mee: „Arm Nederland wiens meesters niet waardig zijn, bij een dergelijke gelegenheid gespeeld te worden Ik weet wel dat het als beleefdheid bedoeld is, maar alle overdrijving schaadt en men behoeft toch niet uit beleefdheid zijn eigenwaarde geheel uit het oog te verliezen. Als de president werkelijk muzikaal is, zou ik mij kunnen voorstellen, dat hij dacht: Aioeten zij mij nu hier ook al met die eeuwige fransche muziek vervolgen, die ik thuis altijd te hooren krijg; hebben ze hier geen oorspronkelijk werk?" Geachte Redactie! ZONDER VERANT- Alag Alouche naar aanleiding WOORDELIJKHEID van hetgeen Mevr. v. d. Meer DER REDACTIE Brondgeest in haar laatste boek - beoordeeling over The Garden of Allah schreef, voor het onderstaande nog eenige plaatsruimte van u vragen? Geachte mevrouw Ook ik heb The Garden of Allah gelezen, een boek dat me van het begin tot het eind boeide. U vindt het „verschrikkelijk" wat die twee men schen deden Alaar het is immers niet meer dan natuurlijk, dat een overtuigd katholiek als Domini Enfielden, voor wie het leven hiernamaals zooveel meer geldt dan het leven hier op aarde, trachtte, juist door haar man weer in het klooster terug te doen keeren, zijn ziel en ook de hare te redden. „Hoevele vrouwen zouden er zijn zooals Domini Enfielden, die eigen geluk en liefde zoo dapper op zouden offeren voor haar geloof?" vraagt ge. Zij offerde haar aardsch geluk niet voor haar geloof, maar voor het zielenheil, ook van hem, dien zij bovenal liefhad. Au fond beschouwd, deed zij dus niet „haar plicht," zooals n zegt, maar handelde uit egoïsme. Iedere vrouw met het geloof en de Overtuiging van Domini Enfielden zal dus hetzelfde doen. Ware zij ongeloovig en hij geloovig geweest, zelfs dan zou haar daad niet bovenmenschelijk zijnik acht een vrouw die waarachtig liefheeft tot elke zelfopoffering' in staat. Liefde, ware liefde is zelfverloochening, ware liefde is altijd geven, geven van het beste wat er in ons is, onze edelste daden, onze schoonste gedachten, liefde in den mooisten vorm vraagt niet te ontvangen, alleen te geven. Ik begrijp dat u met uw oordeel: „dus Domini Enfielden deed verkeerd," geen vrede kunt hebben. Zij, zoo door en door vrouw, innig geloovend en vertrouwend, is een schitterend geteekende figuur, al zie ik in haar handelwijze dan niets bovennienschelijks, maar het egoïsme van een katholiek. Van uw eenige verzuchting die u na dagen van nadenken over dit boek slaakte: „dat er meer individueele vrijheid heerschte op liet punt van geloof, dat er eenvoudig niet geduld werd geloften af te leggen, die de kracht hebben van een heiligen Eed", zie ik de vrijheid niet vrijer worden. U wilt meer individueele vrijheid, en begint met voor te stellen het afleggen van geloften te verbieden. Ja, Jezus zei in de bergrede „Zweert ganschelijk niet", maar ik geloof niet dat dit met den eed der Trappisten ooit eenige verwantschap gehad heeft of hebben zal. Mouchk. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van onderstaan de regelen. Aan hen, die 1.1. Dinsdag niet ter stembus zijn gegaan. Dinsdag had ik, door drukke werkzaamheden, verzuimd mijn kiezersplicht te vervullen. Toe vallig een der bestuursleden van de vrijzinnige kiesvereeniging ontmoetende, gaf deze mij in nogal krasse termen te kennen, dat zooiets niet te pas kwam en vernam ik tevens hoe de bestuursleden tegenover hunne leden die onver schillig bleven voor de vele moeite en drukte, welke door het bestuur der beide liberale kies- vereenigingen gedaan is, in woord en daad ge handeld werd. En ik stond met beschaamde kaken. Verontschuldigingen waren er niet, alleen een beslist voornemen niet weder weg te blijven, kon ik verzekeren. Wel is waar verwierf onze candidaat, de heer De Roo van Alderwerelt, dit keer een groot aan tal stemmen, doch wanneer er velen geweest waren, die evenals ik gehandeld hadden, dan zou de uitslag wellicht anders zijn uitgevallen, want de li. K. partij, dat is bekend genoeg, komt trouw op en laat hare leiders niet in den steek. Doel van dit schrijven is dan ook hen, die niet ter stemming zijn gegaan, nog eens op te wekken om toch bij volgende gelegenheden niet weder in deze fout te vervallen, doch als één man onze voormannen trouw ter zijde te staan. De uitslag der stemming heeft ons allen zeer verheugd, doch het zelfverwijt, dat wij hiertoe niet hebben medegewerkt, zullen velen met mij toch wel gevoeld hebben. Dat men zich hier een volgenden keer voor hoede B. Wel wat uit de lucht gevallen. RECHT EN I ets over de nieuwe wet- WET ge v ing op de Visscherijen. II. Het binnenvisscherij-reglement behandelt in de eerste plaats de verboden stoffen, vischtuigen en vischwijzen. Wat de stoffen betreft is het verboden te visschen niet gebruikmaking van kokkelboonen, ongebluschte kalk, dynamietpatronen of andere vergiftige, bedwelmende of ontplofbare stoffen. Wat aangaat de vischtuigen en de wijze van ze te gebruiken is het volgende bepaald. Hier en op andere plaatsen laten wij echter weg wat geacht kan worden van geen belang te zijn voor den kring der lezers van ons blad. Het is verboden om te visschen met a. den karperbeugel, het beugelnet, het hoep net,. den handkuil, het schepnet en alle andere daarmede overeenkomende of op overeenkomstige wijze gebezigde vischtuigen, hoe ook genaamd, met uitzondering van de gebbehet gebruik van het schepnet is toegelaten om gevangen visch op te scheppen, over te zetten of te vervoeren b. de stolpmand; c. den strik; d. den harpoen, den elver, de aalscliaar, den zeeltklauw, de snoekdreg, zoomede alle andere vischtuigen, welke de eigenschap hebben van de visch te verwonden, met uitzondering van alle hoekwant; e. vischnetten waarvan het netwerk van metaal is vervaardigd. Het is verboden om: a. zalm- of elftdrijfnetten vast te zetten of op korteren afstand van elkander uit te werpen, dan de dubbele lengte van het grootste net; b op een zegenvisscherij met spil en een of meer vaste ophaalplaatsen meer dan twee netten te gelijk visschende in het water te hebben, met dien verstande, dat een zegen met beide vleugels aan denzelfden oevertoegehaald als niet visschende wordt beschouwd. Verder is het verboden om: a. elk ander vischnet dan de zegen en het schrobnet door het water te bewegen anders dan om het te water te brengen, te lichten of op te halen b. de aalzegen op eene andere wijze te bezigen dan door haar van uit een vaartuig te water te brengen en haar daarin weder op te halen e. te visschen onder aanwending van middelen om de visch te verdooven of te bedwelmen. Omtrent het gebruik der vischtuigen en de eischen waaraan deze moeten voldoen, is verder het volgende bepaald Wanneer het water met ijs bedekt is, mag men niet visschen: a. met fuiken, indien een water over meer dan de halve breedte daarmede wordt bezet; b. met vischzegens in molentochten en andere wateren, leidende naar watermolens, stoomge malen en uitwateringsluizen, binnen een afstand van 200 meters hiervan. Verder is het o. a. verboden te visschen met de spiering- of alverzegen, in alle wateren behalve de rivieren; met de aalzegen in alle wateren, met uitzon dering onder meer van de meren, kanalen en ringvaarten in de provincie Noordholland. Voorts is het wat de maaswijdte betreft, ver boden te visschen met a. een zalm- of elftzegen of een zalm- of elft fuik, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 65 m.M. b. een ankerkuil, een raampalingfuik, een spiering-drijfnet of een staand spieringnet, waar van de maaswijdte kleiner is dan 25 m.M.; c. een aalzak, een aaljaagnet, een valzegen, een stalnet, een spiering- of alverzegen of een kruisnet, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 20 m.AI. d. een zalm- of elftdrijfnet, dat tusschen den lioutreep en den loodreep breeder is dan 2.5 M. langs het garen der laddermazen gemeten e. een zalm- of elftsteek, indien: 1. de palen (n stokken of rijzen van den steek of van iedere andere tot geleiding naar een of meer zalm- of elftfuiken dienende schutting minder dan 10 c.AI. en de dwarsverbindingen minder dan 20 c.M van elkaar verwijderd zijn; 2. de vaststaande netten, dienende tot ge leidingen naar een of meer zalm- of elft fuiken, een kleiner maaswijdte hebben dan 14 c.M. een reep, een dobber of een zetlijn, indien de wijdte van den bek der hoeken kleiner is dan een c.M.; g. alle niet in de vorige letters genoemde vischnetten, met uitzondering van de aalkubbe, de aalfuik, en de gebbe, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 55 m.m. Intussehen is het nog gedurende vier jaren na het in werking treden der visscherijwet ge oorloofd, te visschen met vischtuigen van een kleiner maaswijdte dan hierboven is vermeld mits zij voldoen aan de vereischten, vastgesteld in liet thans vervallen provinciaal reglement, bij de invoering der visscherijwet van kracht. Dit geldt intussehen niet voor vischzegens met een kleiner maaswijdte dan 35 m.m. Wordt vervolgd). Om een gedachte uit te drukken, moet die geworden zijn tot beeld, dat is tot denkbeeld. Zoon beeld moet men leeren teekenen. Multatuli. Van een aviateur. VOOR EN DOOR Daar woonde in een stad een KINDEREN, aviateur bij zijn ouders Buiten de stad was een prachtig mooi aangelegd vliegterrein, waar hij één keer in de week vloog. Die aviateur werd door iedereen be mind, jammer dat hij zich toelegde op de vlieg sport, want vandaag of morgen kon hij uit de lucht vallen en dood zijn en dan zouden velen hem betreuren. Op den aangegeven datum ver scheen de aviateur in zijn keurig pakje op het vliegterrein, waar duizenden menschen aanwezig waren. Het was prachtig weer, de zon stond helder aan den hemel. De aviateur stapte in de gereedstaande vliegmachine. De schroef werd door den monteur in beweging gebracht en daar schoot de vliegmachine in de hoogte. Hij zou beproeven of hij de Zuiderzee over kon vliegen. Statig ging de tweedekker al hooger en hooger tot eindelijk de vliegmachine uit het oog der toeschouwers verdwenen was. Langzaam bewoog de menschenmassa zich naar huis, nieuwsgierig- naar den uitslag. Hij was in Muiden opgestegen en zou te Harlingen aankomen. Men wachtte hem daar op. Het was al laat in den avond en men begon zich al ongerust te maken, toen aan den horizon iets verscheen. Het kwam ai nadel en nader en eindelijk kon men het onderscheiden. Het was „hem"; statig bewoog hij zich voort en toen daalde hij vol plane op het vliegterrein te Harlingen neer. Hij stapte uit zijn toestel en werd omhangen inet kransen en bloemen en juichend voerde men hem naar het station van waar hij weer naar zijn ouders terugkeerde. Hij had een mooien tocht achter den rug. Die Achtung vor dem eigenen Selbst ist niichst der Religion der starkste Damm gegen alle Laster. Bacon. GEVRAAGD, van 22 Juliiy Aug., eerste helft voor D. en zoontje, tweede helft voor H. I). en zoontje. Brieven aan L. BIGOT, Roelof Hartstraat 6, Amsterdam. GRONDIG ONDERRICHT (theor. en pract.), door Muziek- onderwijzeres. Goede referenties. Conditie billijk. Br. fr. o. lett. P 27, bur. v. d. bh, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. grondig en snel, door een Duit- scher, Leeraar in Taal-, Handels correspondentie en Conversatie. Conditie billijk. Brieven fr. o. letter B 2, bureau van dit blad, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. TANDARTS, HAARLEM, 19 Juli. ARTS, is tot nader aankondiging HAARLEM, Voor het aanleeren van vreemde talen vervangt de Berlitz School een verblijf in het buitenland Ba rteljor ïsst ra at 4C, HAARLEM. Specialiteit in PILSENE* EN MUNCHENER BIER en hoogst fijne KOFFIE. Aanbevelend, N. J. v. D. BRINK. ORCHESTRIONS en allerlei ELECTRISCHE INSTRUMENTEN. w. HECK, voorheen Groet ét Heek, Ged. Oude Gracht 118. - HAARLEM. Telefoon 1338. Apenta Bonifaciusbriinnen Emserwater Facliingen Franz Joseph - Hunyadt JanoN - Eevico Yieliy Wild ungen water, enz. enz. Steeds voorhanden alle Bronzouten. merk „Frischhaltung". Vertegenwoordiger voor I Haarlem en Omstreken: hoek Jansstraat, - - HAARLEM. - - 1 TELEFOON 249. J OPGERICHT 185 t. Beste en soliedste adres voor: PIANO-STEMMEN. PIANO'S IN HUUR. PIANO-REPARATIËN, enz. Brochure, Gebruiksaanwijzing, Kleurenkaart en Prijscourant, gratis en franco op aanvrage.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 3