ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND. 0 EXTRA NUMMER. IS ER DIPHTERIE TE ZANDVOORT? I Wat hij schrijft sluit zich evenwel in ekeren zin aan bij de twee van de ge- iondheidscommissie uitgegane publica- iëiï: 1. de samenvatting der vergadering an 14 Juli 1.1. van de commissie met enige heeren, waaronder de burgernees- ;er van Zandvoort, waarvan de openbaar- ivording eenigen tijd op zich heeft laten achten2. de ongevraagde raadgeving Poor de gezondheidscommissie aan alle lotel- en pensionhouders in Zandvoort mtrent hun personeel verstrekt. -erhinderen zijn recht en zijn jen, dan is dat te veel gevraagd1 ven, wanneer we beweren, dat recht feitelijk is erkend, than» ir dan in de Kamer, waar men is al erg genoeg! tegen het ■tie niet opkwam? oowel voor den werkgever als ner. gever roepen we toe, als zuo eindelijk eens voor uw eigen die indirect de belangen zijn lijverheid, van uwe werklieden Komt toch eens gezamenlijk j ildwinnende opvattingen en in I lan alleen in de weigering om mier. die hier misschien zegt j schelen of er anarchisme en t in het land, wanneer ik daai I en de vuist maar niet op mij I 11 wij, ook al niet voor het I lenkt niet, dat bij een fout in I i huis, waardoor het huis moet I lieping geen nadeel zou lijden I >pij ten gronde gaat, gaat zij I theoretisch isleest aandachtig I voerlieden, die zeiven nooit I i staking kunnen hebben, hoe I ar die thans wie weet, hoelang, hongerlijden zijn veroordeeld, men de „besmettingstheorie" iten omdat het bleek, dat al arbeiders er het slachtoffer strekt niet de werkgevers, de berichten uit de diamant- koning-kraaiende vakorgani lijk eens zoo wijs, niet of ten :nd te luisteren naar verleiders. 5e jaargang. WOENSDAG, 26 JULI 1911. No. 29a l Het Bloentendoalseh Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Mededeelingen van aller'ai aard aan de hoofdredactie schriftelijk Vijverweg 7 te Bloemendaal -:- -:- -;- Advertentiën 10 cents per regel herhaalde plaatsing korting. Alle mededeelingen de administratie, advertentiön enz. betreffende: -:- Ged Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht."'" -t nieuwe motu proprio v a n den paus. )e -V. Rott. Crt. bevat de vol- ide correspondentie uit Rome, i dat ten doel heeft liet aantal :e beperken, heeft groote ver- idering gebaard, hoewel men e goede bedoeling toejuichte, is liet, omdat het pauselijk al zonder eenige aankondiging ondering baarde het, omdat de beslissing ten grondslag liggen en en economischen aard zijn. eeuwen toch was het aantal egio geworden. Enkele ervan instelling aan heidensche of beurtenissen; zoo schijnt liet (de C'andelora van 2 Februari in 469 is ingesteld ter ver- eroude Lupercalia, opdat die oor het volk bewaard bleef uiterlijk aanschijnzoo werd Rosario ingesteld ter hei' verwinning op de Turken in o. II stelde in 1632 het kanoniek ïstdagen in het Universa per I voegde daaraan de Imma kte ontvangenis) toe en Leo 91 het feest van San Giuseppe, ke feestdagen, die in de Uni- verden opgegeven en die al dan de feesten die in Frank- len, had iedere stad, iedere og zijn beschermheiligen, had ;re sekte den zijnen, zooals ir de ambrosiaansche kerk, ;ista, de schutspatroon van oe voor Frankrijk en België Concordaat gold, dat n erkent: Kerstmis, Hemel lvaart, Allerheiligen, en dat i met hunne kerkelijke cere- arop volgenden Zondag ver- den landen als Frankrijk en onomisch voordeel op Italië, ;fen minder is een niet te schil. Was dit dus een na- en die per dag werkten, ook Ier de vertraging der feest- ie met het buitenland, doch ■lie door de ongelijkheid der hetgeen ook verlammend op ider voor Italië1 geldend he le feste soppresse (de ver rover spreekt het motu pro- ook deze een invloedrijk 3n keer als er een kerkelijk niet burgerlijk was erkend. scholen open waren, maar gbleveu om naar de mis te moet tegen eigen geweten letten, want de wissels ver- vengoed als op een anderen, lecreet overwacht kwam en ch-practischen grond velen toch een indirecte aan- sch gevolg dit decreet (en ■st: Pius X toch heeft het nen om het kanonieke recht commissie van kardinalen :ls sedert verscheiden jaren enorm werk dat zeker tol uil leiden. Terwijl nu lang- vooruitgaat, maakt men van enkele hoofdstukken rming van de vastendagen, seminariën, de vaststelling I ,'s. En zoo is ook dit motu gevolg van den voortgang I tnmissie van kardinalen, öp nieuwe regeling is getroffen. It voor Italië dezelfde kei oor Frankrijk geldt. Behalve :r de vier plechtighedeni rt, Maria Hemelvaart en blijven van kracht: Drie- i lekte ontvangenis, Petrus nijdenis, welke laatste met n Nieuwsjaardag samenvalt. van zullen zijneen grooterc ers (en de mindere uitgaat i ebrerigen), de overeensteni- slijken en den burgerlijken vier overblijvende feesten van het burgerlijke leven e een vermindering in de lie hier en daar overladen ke vormen. cbeeld te vormen hoeveel nen zullen worden moge estad Milaan er rèeds negen is het aantal nog hooger. d, dat het middeleeuwsche een einde nam. Dit nummer bestaat uit 2 bladzijden. IHet beantwoorden van bovenstaande raag schijnt noodig in het algemeen 'He lang. Aan deze vraag is meer vast, (li; n men oppervlakkig denkt. Bij het stellen van deze vraag worden iii de gegeven omstandigheden de vol lende vragen vanzelf medegestéld li. Is er diphterie te Zandvoort ge- leest en in welke mate 1 2. Was er in de laatste jaren ge re- Je ld diphterie? 3. Waren of zijn, in zoover er geen diphterie was of is, te Zandvoort wel zoogenaamde bacillendragers, dat zijn personen die, hoewel zelf niet ziek, voor anderen een bron van besmetting met den ziektekiem kunnen zijn? 4. Wat is er in de verschillende om standigheden, jaren en jaargetijden tot onderkenning en bestrijding van het kwaad of liet gevaar gedaan? I 5. Indien het kwaad of het gevaar nog bestaat, wat is er dan ter bestrijding daarvan nog te doen i Al deze vragen doemen bij liet stellen v n de hoofdvraag van zelf op, omdat ver het al of niet heerschen van diph- lerie in de pers tegenstrijdige meeniiigen ijn bekend gemaakt, en dit geschrijf ook Mededeelingen bevat, die deze bijvragen Eken. Wanneer wij eene poging wagen om In deze zaak licht te verspreiden, spreekt iet vanzelf dat de betrekking van lid Jer ook voor Zandvoort ingestelde ge- pnd beid scom missie het werk van steller ezes gemakkelijker maakt dan 't voor aenig ander is. Dit zij voor het iiibliek een voordeel. De mededeelingen ftie wij doen zijn dus in zekeren zin authentiek, al stelt schrijver dezes er -prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat hij' uit eigen beweging en op eigen ver antwoordelijkheid schrijft. In de vergadering van 14 Juli 1.1. is !?de commissie niet gebleken, dat in Zand poort het gevaar voor besmetting ge weken was. I In het zenden rondschrijven aan houders heeft de van haar voormeld de hotel- en pension- commissie, die op 22 Juli aanleiding kreeg op eigen onder zoek uit te gaan, een maatregel gezien, waarop zij ook het gemeentebestuur als op |pen noodigen maatregel behoorde te pijzen. Waarom de commissie den toestand jiog gevaarlijk achtte en waarom veel ie verwachten was van den genomen aaatregel zal vanzelf blijken bij de be- ntwoording der hierboven van 1 tot en inet 5 gestelde vragen. De vragen 1 en 2 kunnen gelijktijdig beantwoord worden met behulp van een olledige opsomming der, bij den hoofd inspecteur der volksgezondheid te Utrecht angegeven en door deze aan de gezond heidscommissie doorgezonden opgaven van gevallen van diphterie. Wij vermelden alleen het aantal Jaar Maand Aantal gevallen 1904 Nov. 1 1905 Maart 7 April 2 1906 Oct. 1 1908 Dec. 1 1909 Maart 14 April 2 Mei 2 Juni 2 Juli 1 Oct. 1 Nov. 1 Dec. 6 1910 Febr. 1 Maart 9 April 8 Mei 3 Sept. 1 Oct. 2 Nov. 4 Dec. 12 1911 Jan. 7 Febr. 3 Maart 2 Mei 2 Juni 4 Juli 4 In dezen staat valt op dat zoowel in 1909 als in 1910 in het eigenlijke bad seizoen geen of nagenoeg geen gevallen zijn voorgekomen of waargenomen resp. aangegeven, noch door de Zandvoortsche noch door buiten Zandvoort gevestigde geneesheeren, want de gegevens van den hoofdinspecteur zijn opgebouwd uit de aangifte der geneesheeren. (Men verge lijke hiermede het ingezonden stuk ge- teekend J. H. te D. in „De Telegraaf" van 24 Juli.) Van de verschillende opgaven zijn min stens 23 afkomstig van dr. Varekampmin stens 49 van dr. Gerke, 2 van dr. Bas- tiaans, 3 van een onbekenden opgever, 8 van waarnemende dokteren of van buiten Zandvoort gevestigde geneesheeren. Onder bovenstaande gevallen zijn 9 be grepen opgegeven als angina diphtheritica, waaronder de 3 gevallen met onbeken den opgever, terwijl de 6 overige alle van dr. Gerke afkomstig zijn, drie daar van vallen in Juni van dit jaar. Kort vóór het stellen van dit stuk vernamen wij van een geval voorgeko men bij de dienstbode van den heer V. uit Bloemendaal tijdelijk te Zandvoort, geneesheer dr. Gerke, welke twijfelde of de ziekte wel diphterie wasdeze patiente zou naar Haarlem worden overgebracht. Onder de laatstelijk voorgekomen ge vallen van diptherie waren er 2 van duitschers, die terstond naar Berlijn zijn teruggekeerd. Op 6 Juli 1.1. is door dr. Gerke nog een geval officiëel aangegevenop 9 Juli is door dr. Brongersma van Bloemendaal ,een geval aangegeven, waarvan dadelijk aan dr. Varekamp kennis is gegeven met het oog op het onderzoek der huisgenooten op 20 Juli 1.1. kwamen 2 gevallen voor, die aan de heeren geneesheeren te Zand voort nog niet bekend waren toen zij op 19 Juli 1911 hun ingezonden stuk voor De Telegraaf gereedmaakten, waarin zij verklaarden, dat „in de laatste weken (d. i. minstens 14 dagen), geen lijders aan diphterie voorkwamen noch naar elders werden gezonden";- naar elders werden gezondenop 7 Juli 1.1. het geval, waarvan dr. Gerke in zijn in de noot opgenomen schrijven gewaagt en op 9 Juli 1.1. het geval waarin dr. Brongersma als arts optrad.1) Er is dus sedert December 1908 diptherie te Zandvoort geweest (met het nöodige voorbehoud voor de badseizoenen 1909 en 1910), en wel, met hetzelfde voorbehoud, geregeld; in December 1910 zelfs in hevige mate. Het gemeentebestuur van Zandvoort blijkbaar gestemd om zelf, liever met behulp van derden, b.v. de gemeente Haarlem, dan in overleg met haar eigen gezondheidscommissie de belangen der volksgezondheid te behartigen, heeft zich ongeveer iy2 jaar geleden verstaan met den heer dr. Hamburger, inspecteur der volksgezondheid te Utrecht, en met de gemeente Haarlem, met den eersten om advies, met den laatsten om bijstand vooral voor het bacteriologisch onderzoek. Uit niets blijkt van een krachtig onder zoek of van een krachtig bestrijden van het kwaad, dat van gemelde verstandhouding het gevolg zou kunnen worden genoemd. Men zou de gezondheidscommissie er een verwijt van kunnen maken, dat zij, door den inspecteur der volksgezond heid, om een tot dusver nog onbegrijpe lijke reden, buiten de zaak gelaten, daarin heeft berust en niet uit eigen beweging op eigen onderzoek en het uitbrengen van zelfstandig advies is uitgetogen. In ieder geval is dit toen niet gebeurder komen daarbij vraagstukken kijken van bestuurs- belang als dezeis het gemeentebestuur wel verplicht de gezondheidscommissie om advies te vragen of ongevraagd inlich tingen te geven, of desgevraagd geregeld inlichtingen te geven of desgevraagd zooveel en zoo geregeld inlichtingen te geven als de commissie wenscht? en als dezezou door het voldoen aan wenschen der commissie in die richting de gezond heidscommissie niet de controleur worden van het gemeentebestuur en is dit nuttig en noodig? Deze vragen rijzen niet in jilaatsen, waai de autoriteiten het belang van de zaak alleen voor oogen hebben, en krachtig leiding weten te geven. In Zandvoort zijn deze vragen ge rezen en, rijzen zij, als wij goed zijn ingelicht, zelfs nu nóg. Hoewel het dus te betreuren blijft, dat de gezondheids commissie zich liet welgevallen buiten deze zaak gehouden te zijn, begrijpelijk is het wel; de inspecteur der volksge zondheid en ook het gemeentebestuur zijn in sommige opzichten machten boven eene gezondheidscommissie gesteld. Of, wat het gemeentebestuur betreft, de raad dan wel het dagelijksch bestuur zich de uitsluiting der gezondheidscom missie te verwijten heeft, is onzeker. Zandvoort is een kleine plaats en men weet wel, dat de raad over deze zaak heeft vergaderd, hoogstwaarschijnlijk met het oog op de belangen van Zandvoort als badplaats, met gesloten deuren, maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat in die vergadering iets meer zal zijn gedaan dan B. en W. op het hart drukken, wat het ook kosten mocht tijdig vóór het hadseizoen de bestrijding van het kwaad te voltooien, met of zonder inspecteur der volksgezondheid, met of zonder ge zondheidscommissie, met of zonder de gemeente Haarlem. Hoogstwaarschijnlijk valt dus de uit sluiting der gezondheidscommissie, die ten deele komt voor rekening van den inspecteur der volksgezondheid, overigens voor rekening van Zandvoort's burge meester en wethouders. Deze uitsluiting- is voor Zandvoort en voor het publiek slechts een nadeel geweest; want er is door de gevolgde wijze van doen vóór Juni 1911 aldus eigenlijk niets van be- teekenis gedaan en goed gedaan. Dit te bewijzen is niet noodig, omdat het openbaar worden van de feiten in niet opgesmukte voorstelling deze be wering in volkomen klaarheid tot een van zelf sprekende waarheid zal maken. In Dec. 1910 is een der scholen ont smet, nu ja, en zijn de kinderen uit de tweede klasse dier school onderzocht, ja, maar door wien? door dien ter plaatse gevestigden arts van wien eens gezegd is dat hij moeilijk op het moderne stand punt te brengen was, d. w. z. op het standpunt dat alleen veel omvattend, zeer nauwkeurig en snel afgewikkeld bacteriologisch onderzoek een goeden eer sten grondslag voor bescherming en be strijding van dergelijke ziekten oplevert. Slechts door een toeval is de zaak in handen gekomen van den man, dien wij niet noemen, zonder tevens tien grootst mogelijken eerbied uit te spreken voor zijn onomwonden en zakelijk optreden en zijn werkkracht, slechts door een toeval werd professor Van Calcar uit Leiden in deze zaak betrokken en zoo is slechts door een toeval datgene gedaan wat den omvang van het kwaad aan het licht heeft gebracht en den juisten weg heeft gewezen voor het vervolg. Na eenige treurige ervaringen bij de ontsmetting van een der scholen in Juni 1.1., werd het toezicht daarop gegeven aan dr. Varekamp. Het gemeentebestuur wilde van den geneesheer, nadat de school zelf ontsmet was, eene verklaring, die ongeveer hierop neerkwam dat hij op zich nam, dat wie verder de school bezocht, niet werd aan getast. Hij weigerde, omdat deze ver klaring op zichzelve niet te geven was, maar ook omdat hij gevoelde, dat het ontsmetten van het leermateriaal on deugdelijk was geschiedhieromtrent vroeg dr. Varekamp advies aan de hoogleeraren Saltet nit Amsterdam en Van Calcar uit Leideneerstgenoemde zond zijn antwoord schriftelijk, laatstge noemde gaf er de voorkeur aan het per soonlijk te komen brengen en om tevens op andere punten advies te geven. Dit is later tot een grief van geweldige diepte geworden, heeft zelfs aanleiding- gegeven tot eene biecht- en boete-bij een- komst ten raadhuize van Zandvoort, tot groot vermaak der bacillen, die zich in de nabijheid in ongestoorde deeling en voortwoekering verheugden. Hoe het dan ook gekomen zij, een advies van prof. Van Calcar kwam, en maar gelukkig ook op zijn advies dat bij het dagelijksch bestuur der gemeente in goede aarde viel, werd onder zijne persoonlijke leiding 'n een der scholen geheel omvattend, zeer nauwkeurig en snel afgewikkeld bacteriologisch onderzoek ingesteld, ge volgd door een onderzoek der gezinnen waartoe de blijkbaar bacillen dragende kinderen behoorden. Dit onderzoek ge schiedde door het laboratorium van den centralen gezondheidsraad, waarbij die gezinnen werden onderzocht, waarin kin deren vertoefden, die door prof. Van Calcar besmet waren bevonden. Omdat de middelen van het labora torium van den centralen gezondheids raad te Utrecht, en die van het labora torium te Haarlem niet toereikend waren om op de door professor Van Calcar ge- wenschte wijze te werken, heeft deze

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1