MATINEE Berlitz School J. VAN WIJK. Kuts-Spaarbank L De Jong en Van Halium, 32. J.J. Ph. ROEST, Natuurlijke Medicinale Wateren, M. OE BRUINE, INVULLINGSBILJET. OVERVEEN. Behangerij, Stoffeerderij, Beddenmakerij. DAGELIJKS behalve ZONDAGS. Voor het aanleeren van vreemde talen vervangt de Berlitz School een verblijf in het buitenland. I merk „Frischhaltung". Vertegenwoordiger voor VoorDIENSTBODEN, te jtaarlem, - 3ansstraat 19. PENSION, -s» CAFE. LUNCHROOM. AERDENHOUT bij HAARLEM, Heeren Mode Artikelen. dan tevens zien hoe het met de beschaving in dat land is gesteld. Medisch onderwijs bestaat in Marokko niet t-n van een werkelijke behandeling en verpleging van zieken is dan ook geen sprake. Van afkeer van geneeskundige behandeling is echter niets te merkenintegendeelzoodra liet fransche isi vernemeni poliklinieken en klinieken oprichtte hi de voornaamste steden van de kust zoowel in die van het binnenland, stroomden de patiën ten bij honderden toe. Wat bleek den lieeren Lwoff en Sérieux nu j ten opzichte der krankzinnigen? I. Krankzinnigen, die ongevaarlijk zijn voor liun omgeving of dit althans schijnen, loopen rij rond, bedelen op de markten en slapen - nachts in de open lucht. Gewoonlijk zijn zij in lompen gehuld, een enkele maal geheel naakt. Verkondigen zij mystieke denkbeelden dan hebben zij een kansje, om „heilig" te worden verklaard. Het zijn deze „heiligen", die de aan dacht van de vreemdelingen in Marokko trokken en het sprookje in de wereld brachten, dat alle krankzinnigen in Marokko tot heiligen worden verheven. Wij zullen dadelijk zien, dat daar heel wat aan ontbreekt II. Worden namelijk de krankzinnigen hinder lijk of gevaarlijk voor hun omgeving, dan dwingt men hun familie, ze tehuis af te zonderen: ge woonlijk worden zij dan aldaar opgesloten of vastgeiegd en mishandeld, Het komt wel voor, dat de buren, als ze te veel last van zoo'n stumperd hebben, hem eenvoudigweg doodschieten. En medelijden behoeft men dan heuscli niette hebben, luister maar! III. Weigert de familie, zich het lot van hun krankzinnig familielid aan te trekken, of begaat een krankzinnige, die nog vrij rondloopt, een misdaad, dan wordt zoo een van overheidswege of geplaatst in een zoogenaamd „moristan" öf en dat gebeurt meestal) opgesloten in een ge vangenis. Zoo'n „moristan" is een bedelgesticht, dat aan een moskee is verbonden; in zoo'n gesticht vindt men door elkaar bedelaars, lijders aan koorts achtige of besmettelijke ziekten en krankzinnigen. Van eenig geneeskundig toezicht is geen sprake. Allen bij elkaar genomen, zitten misschien een honderdtal krankzinnigen in die moristans op gesloten. [te voornaamste moristan is die van Fez. De krankzinnigen zitten ieder in een cel apart en dragen dag en nacht een, ongeveer driekwart K.G. zwaar, ijzeren halsband, welke bestaat uit twee halve cirkels, die aan de eene zijde door middel van een scharnier aan elkaar zijn be vestigd, aan de andere zijde rechthoekig naar buiten zijn omgebogen. Deze rechthoekig omge bogen einden zijn doorboord; door die gaten wordt een ring gebracht, die het uiteinde vormt van een ketting, welke in den muur van de cel is vastgemaakt. De krankzinnigen liggen dus in hun cel aan den ketting op dezelfde manier als waarop men een hond aan zijn hondenhok vast legt met een klein verschil in het voordeel van den hond, wiens halsband niet van ijzer, doch van leer is. De ketting is zoo lang, dat de krankzinnige juist de deur. van zijn cel kan bereikenals men nu zoo'n moristan binnen treedt, dan hoort men het rammelen van de kettingen, omdat de krankzinnigen hun best doen, zoo dicht mogelijk bij de bezoekers te komen. De overige krankzinnigen dan zitten in de ge vangenissen te midden van gewone misdadigers; hun lot is misschien nog ellendiger dan dat van hun soortgenooten in de moristants. Men oordeele. De gevangenis in Marokko is uiterst primitief; zij bestaat uit een vierkante ruimte, aan alle zijden omgeven door hooge muren, doch zonder lak; in de plaats daarvan zijn die muren van boven met elkander verbonden door ijzeren balken, die een netwerk vormen, zoodat, gesteld al, dat het iemand mocht gelukken, den boven kant van de muren te bereiken, ontsnappen al daar toch nog tot de onmogelijkheden zou be lmoren. In de muren nergens een deur, nergens een venster. Alleen op één plaats, ter hoogte van één meter boven den grond, is in een der muren een rechthoekig gat, hoog 1.20 M., breed 11.80 M. Dit gat kan door een houten blind worden afgesloten. Om in de gevangenis te komen, steekt men hoofd en bovenlijf door dat gat en wordt dan verder door twee bewakers, die zich binnen de ommuurde ruimte bevinden, naar binnen getrokken, is men een geïntroduceerd bezoeker, dan geschiedt dat naar binnen trekken met een welwillende zachthandigheidis men daarentegen een aanstaand bewoner van het huis, dan laat het aan ruwheid niets te wenschen over. Binnen in die ommuurde ruimte, dat wil dus zeggen binnen in die gevangenis, ziet het er afgrijselijk uit. De muren zijn zoodanig opgetrok ken, dat rondom een afdak van ongeveer twee meters diepte wordt gevormd, waar men althans tegen den regen, maar natuurlijk niet tegen de koude is beschut en de nachten in Marokko kunnen koud zijn. In het midden van het vierkante plein be vindt zich een put.; in een der hoekeu is een kolossale vuilnishoop waarop ratten vrij rond kropen: achter een houten schutting bevinden zich uiterst primitief ingerichte privaten, van waar een verpestende stank opstijgt. Zoowel de gevaarlijke misdadigers als de on rustige krankzinnigen dragen dag en nacht voet kluisters, natuurlijk van ijzer, die door den smid zijn vastgesmeed. De breedte van die kluisters bedraagt 5 c.M. en de ketting, die ze verbindt, is maar 25 c.M. lang, zoodat de ongelukkige slechts kleine passen kan doen niet alleen loopt hij dus heel moeielijk, maar valt bovendien dik wijls. Gedurende den nacht worden alle bewoners der gevangenis, gekluisterden en niet gekluis- terden, aan halsbanden vastgelegd. De wijze waarop dit geschiedt, is te belangwekkend, om haar niet mede te deelen. Op een bevel van den hoofdbewaker, gaan al de gevangenen op matten liggen, die zich be vinden onder de drie zijgalerijen, vanwaar men naar het Oosten kan zienin den muur aan de oostzijde bevindt zich de reeds boven besproken opening en de galerij aldaar blijft vrij. Op een tweede bevel nemen de gevangenen een ijzeren halsband van hetzelfde model, als reeds door mij beschreven, en leggen dien zichzelven om den hals. Een lange, zeer sterke, ijzeren ketting, die met het eene einde vastgeklonken is in een hoek van den, oostelijk gelegen, muur wordt nu door den gevangene, (lie zich in dien hoek bevindt, bij zijn vrij uiteinde gegrepen hij steekt dit door de twee gaten, die zich aan de achter zijde van zijn halsband bevindenhij trekt den ketting daar doorheen en geeft het einde aan zijn buurman, die hetzelfde doet. Deze geeft hem weer door aan zijn nabuur, enz. enz. Terwijl dus alle gevangenen gaandeweg aan dien ketting worden geregen, moeten zij, die reeds aan den ketting zitten, dezen voortdurend door de gaten van hun halsband blijven schuiven, aangezien zij anders over den grond worden gesleurd. Zoo ontstaat dan langzamerhand een soort van roze- krans van vijftig ongelukkigen Bij den laatsten gevangene, die zic.li aan de andere zijde van den, oostelijk gelegen, muur bevindt, staat een bewakerdeze neemt het einde van den ketting van hem over en steekt dit door een gat in den muur naar buiten. De hoofd bewaker doet er daar een geweldig hangslot aan, sluit dit en eerst den volgenden morgen wordt dit geopend De gevangenen zijn naar bed gebrachtzij kunnen gaan slapen!! En welk een slaap? Als iemand zich op zijn mat omdraait, worden zijn buren aan hun hals getrokkenwat, als iemand opstaat, om, waar dan ook, aan een bepaalde behoefte te voldoen? Wat, als een der krank zinnigen onrustig is? En juist de onrustige krankzinnigen zitten hier opgesloten. En tot. overmaat van ramp liggen die menschen in de open lucht, slechts bedekt door hun in flarden hangende burnous. Met de voeding der gevangenen is het al even ellendig gesteld. Slechts enkele bevoorrechten krijgen per dag twee brooden en waterde anderen alleen water. Zij moeten zich voeden niet wat. hun familie of sommige medelijdende menschen hun sturen. Ook kunnen zij nog een kleinigheid \erdienen met. manden te vlechten, Wij zijn dan ook niet verbaasd te vernemen, dat. de stumperds er meer dan ellendig uitzien, dat ze soms bij hoopjes tegelijk ziek worden en sterven. En ze sterven op hun matten, naast bun kameraden-kettinggangers, zoo bovendien nog anderen ellende brengend. In Marokko wordt men eenvoudigweg tot gevangenisstraf veroordeeldvoor hoelang wordt er niet bij gezegd, en zoo -blijft men in de gevangenis, tot, de dood verlossing brengt ofhet vermogende familieleden of vrienden gelukt, bevrijding te bewerkstelligen. Bij een bezoek aan de gevangenis van Tanger, de meest beschaafde stad van Marokko, konden Lwofl' en Sérieux uitsluitend door inspectie te midden van de 50 opgeslotenen een tiental aanwijzen, waarvan het niet twijfelachtig was, of zij waren krankzinnig; de bewakers namen hun mededeeling met kalmte op: het was hun volmaakt onverschillig, of er zich onder hun bewaakten krankzinnigen bevonden! Dank zij den bemoeiingen van bovengenoemde heeren is er thans een klein paviljoen voor de behandeling van krankzinnigen gebouwd bij het ziekenhuis te Fez. Het bestaat uit twee kamers met vensters, waarin onbreekbare ruiten, een badkamer en een open ruimte. Dit paviljoen staat onder beheer van den dokter van liet ziekenhuis, dr. Murat. De vraag, of het brengen van onze wester- sehe beschaving aan volken, die deze beschaving nog niet deelachtig zijn, als een geluk voor die volken mag worden beschouwd, wordt wel eens ontkennend beantwoord; maar moeilijk voor tegenspraak vatbaar is de uitspraak, dat, als onze noordelijk-gelegen, westersche beschaving eenmaal zuidelijker doordringt, dit als een zegen voor de marokkaansche krankzinnigen moet worden beschouwd. Bij den uitgever J. A. Slees- HANDEL EN wijk te Bussum zijn van de pro- INDUSTRIE. vincies Noord- en Zuid-Ii.olland en Utrecht nieuwe kaarten ver schenen. Zij zijn hoofdzakelijk bestemd voor wandelaars, wielrijders en automobilisten en onderscheiden zich evenals de door dezen uit gever in den handel gebrachte kaart van Midden- Nederland door hunne practische aanduiding van alles wat voor den toerist, 't zij deze per pedes apostolorem, per fiets of auto door een dezer provinciën trekt, noodig kan zijn te weten. Ook de afstanden zijn door kilometer-indeeling aangegeven, terwijl de spoor-, tram-, straat-, harde, hoofd-, verkeers-, zand- en waterwegen, benevens bosschen, in passende kleuren duidelijk zijn aangegeven. De prijs dezer kaarten is fO.50 per stuk. Uit elke ontgoocheling de kracht te puttenom nieuwe te verduren, heet leven. Schepen zonder zeeziekte. VARIA. Met de toenemende grootte dei- schepen voor het vervoer van passagiers, is de zeeziekte aan boord reeds veel zeldzamer geworden dan ze in vroeger tijden was. Bij zeer bewogen zee komt de lastige gast welis waar nog steeds aan boord. Men hoopt hem nu geheel en al te verdrijven door het opheffen der onaangename rolbewegingen der passagiers-stoom- booten; de stampende bewegingen bij zware zee zullen wel niet weggenomen kunnen worden. De gunstige ervaringen, welke de Hamburg- Amerikalijn op haar schepen Ypiranga en Corco- vudo met de slingertanks van Frahm heeft op gedaan, zijn aanleiding geweest, dat men de tot pleizierboot verbouwde snelle stoomboot Deutsch- land en de in aanbouw zijnde reuzenboot van 50.000 ton met deze tanks, welke het slingeren ver* minderen, heeft uitgerust. De tanks zijn dwars liggende U-vormige kanalen van grooten diameter, waarin water heen en weer kan loopen. De rollende bewegingen van het schip doen het water heen en weer gaan in slingerende bewe gingen, welke achterblijven bij de slingeringen van liet schip, zoodat (leze laatste slingeringen minder hevig worden. Inwelken om vang deze werking werkelijk bereikt wordt, toonen de ervaringen, opgedaan met de beide bovengenoemde proefstoombooten Ypiranga en Oorcovado, ieder van ongeveer 5000 registert,on. De kapitein van de eerste boot bericht: „Op de reis van Southampton naar Yigo waren de slingerbewegingen niet grooter dan 8°. Toen de achterste tank voor korten tijd buiten bedrijf moest worden gesteld, namen de rolbewegingen terstond toe naar die zijde tot 13°. Er liep een hooge deining en een zware zee. Buiten bedrijf stellen ook van de voorste tank scheen niet raadzaam. Op de terugreis heerschte een stormachtige Noordwestenwind met hooge deining. Proeven gaven het volgende resultaat: Met, beide tanks in functie slingerde het schip 3 tot 4° naar iedere zijde, met één tank 5 tot 0", zonder de tanks daarentegen 13 tot 14». De passagiers waren over de werking der tanks ten hoogste verrast". T e e k e n e n d. Een eigenaardigen blik op de verhoudingen in en om de amsterdamsche arbeidersbeweging geeft ongetwijfeld het volgende voorval hetwelk aan Hoor en Wederhoor van 5 Aug. 11. ter oore kwam: Zooals men weet, duurt de staking der zand- werkers nog steeds voort. Langs een zandschuit, waarop een „onderkruiper" aan den arbeid was, gaat een bestuurslid van een der plaatselijke arbeidersorganisaties voorbij. Het bestuurslid ont waart den schippersknecht en wendt zich on middellijk tot den aannemer van het werk met de vraag of hij bereid is een tweetal lossers tegen den geëischten loonstaudaard aan den arbeid te zetten, daar anders het werk zou worden stop gezet. De aannemer wilde voor die paar gulden geen stagnatie in het bedrijf ondervinden en stond zulks onmiddellijk toe. De schipper werd daarna opmerkzaam gemaakt, dat de onderkruiper van het schip zou moeten verdwijnen of dat hem het meerdere loon zou moeten worden uitgekeerd. De meerdere kosten zouden dan zooals gezegd door den aannemer worden betaald. Onze schipper, de zaak vermoedelijk niet geheel begrijpende, liep naar de politie. Onmiddellijk verscheen een brigadier met een tweetal agenten. Daar echter aan dqn eisch van het bestuurslid was voldaan, behoefde de schipper niet meer bevreesd te zijn voor ingrijpen door georgani- seerden. Door de komst der politie had de zaak echter een ander aanzien gekregen. Immers, uit principe arbeiden de op anarchistisch standpunt staande arbeiders niet onder politietoezicht en het be stuurslid deelde zulks den brigadier mede. „Blijft deze post hier gehandhaafd, dan roep ik de werklieden met één vingerbeweging naar beneden en ligt het werk weer stil. Er is geen rede om voor onze inmenging bevreesd te zijn, dus u kunt gerust vertrekken". De brigadier maakte hiertegen bezwaar, bleef met zijn mannen op een eenigszins grooteren afstand surveilleeren. Hierop riep het bestuurslid inderdaad het volk naar beneden en de brigadier was, wilde hij door zijne aanwezigheid geen aanleiding geven tot stagnatie in het bedrijf, gedwongen den post op te heffen. Kaas als voedingsmiddel. De voedingswaarde van kaas wordt in het algemeen nog niet zoo hoog genoeg geschat als zij is. De kaas bevat meer eiwit dan andere voedingsmiddelen, vooral de witte versehe kaas. In de volgende tabel worden de hoeveelheden verteerbaar eiwit aangegeven, welke in verschil lende voedingsmiddelen voorkomen. 50 K.G. aardappelen 1.0 H.G. 50 rijst 3.5 50 boekweit 4.5 50 maïs 5.0 50 roggemeel 5.0 50 tarwemeel 5.0 50 versch vleescli 11.0 50 erwten 7.0 50 boonen 11.5 50 versehe kaas 12.0 Oudere rijpe kaassoorten worden alleen goed verteerd als zij lang gekauwd en goed ingespeek- seld worden. Niettegenstaande dit is het niet aan te raden om 's avonds kort voor het naar bed gaan zulke kaas te eten, aldus de Milchzcitwng van 15 April 1.1. Verontreiniging der straten. Prof. Blanchard, aldus ontleent het Mnbl. t. d. Ven. aan Lancetheeft de Academie de Méde- cine in liet geweer geroepen tegen de honden, die op onverantwoordelijke wijze, zij het ook gehoor gevend aan een onweerstaanbaren aan drang, de straten verontreinigen. Reeds vroeger heeft hij de Academie doen aandringen op meer toezicht op de honden in de slachthuizen. Maar wat zij in de straten laten liggen, en als stof, of door onoplettende voorbijgangers meer recht streeks in de huizen wordt gebracht, kan de kiemen van favus, herpes tonsurans, tuberculose, febris tvphoidea op de menschen overbrengen. Beperking van de vrijheid van beweging dei- trouwe viervoeters acht Blanchard dringend noodig. Gezondheid, jeugd, vrijheid worden pas gewaar deerd als ze ontbreken GEVESTIGD: Concurreerende prijzen. Verhuizingen onder garantie. Beleefd aanbevelend, Adres Bluemendaalsche Straatweg 224. ■8 Sr l> Sr »- ■8 4g ■8 ■8 ■8 *3 <13 h| ■8 ■8 ■8 BLOEMENDAAL Telefoon 911. van 3 tot 5 ure, rW. CfnnilioitniT^S I Haarlem en Omstreken 1RIVIERV1SCHMARKT, hoek Jansstraat, - - HAARLEM. - - L TELEFOON 249. —01 mi a— KANTOOR PIET ER KIESSTR. 33, Haarlem. Telefoon 758. TUINSCHELPEN. TUINGRINT. DUINZAND. RIVIERZAND. 'T EGEN BILLIJKE PRI1ZEN. VRAAG PRIJSCOURANT. Magazijn Brouwersvaart 106 Koetsiers, Palfreniers Chauf feurs, enz, is ter verkrijging eener goede betrekking in BLOEMENDAAL en OMGEVING geen betere courant om hunne dienstaanbiedingen met goed gevolg te plaatsen dan Het Geopend DAGELIJKS wan 11—2 uur en bovendien Woensdag en Zaterdag, des avonds van 78'/.. uur. RENTE 3%. onder garantie van echtheid en versehe vulling. Apenta Bonifaciasbriinneii Emserwater Facliingeii Fraiiz Josepli Hun.vadi Janos Izevtco "Victoy Wild ungen. water, enz. enz. Steeds voorhanden alle Bronzouten. tt (HALTE ELECTRISEHE TRAM). Schoone ligging. Bosch- en zeelucht. Uitmuntende Consumptie. - Nette bediening. AANBEVELEND, P. KLABOU. Telephoon Intercommunaal 2779. voorheen fl. S. HOVINGH. Specialiteit in Overhemden naar Maat in eigen atelier vervaardigd. PALEISSTRAAT 21, AMSTERDAM. TELEFOON 549 0. De ondergeteekende (naam) wenscht zich te abonneeren op „Het Bloemendaalsch Weekblad'' A ƒ1.25 per half jaar. Dit s.v.p. uit te knippen en te zenden Ged. Oude Graelit 03, Haarlem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 3