GEM BALKONKi 7 Kruiss AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Dinsdag en Vrijdag. 810 uur. Café „Slot V redenburg". Bloemendaal-Conimaudo. (Gelegenheid tot oefening in liet schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. HAARLEM. Kol-oniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. (iemeente 1 ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). (Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 eents. Stads-Bihliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. (iroote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 17 September, 8 uur. Brongebouw. Militair-concert te geven door het staf-muziek korps der Kon. Ned. Weerbaarheids-vereeniging te Amsterdam. Zondag 17 September, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Modern Tooneel-Ensemble. Dir. C. P. T. Bigot en Joh. Schmidt. De Rooie Dinsdag. Kluchtspel, f 1.0.75, 0.60, 0.50, 0.40, 0.30. Maandag 18 September, 8 uur. Schouwburg .lans- weg. Ie Abonnements-voorstelling. N.V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Friend Frits. Tooneelspel. Dinsdag 19 September, 8 uur Schouwburg Jans- weg. Openings-voorstelling van den tooneel- wedstrijd uitgeschreven door de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer." Emma Berthold. Tooneelspel. Vrijdag 22 September. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Tooneelgezelschap. Dir. Louis Bouw meester. Oedipus. Drama. AMSTERDAM. Laren8che Kunsthandel, Heerengracht 495. Maande lijks afwisselende tentoonstellingen van hol- landsche en buitenlandsche kunst. Bij de afrekening zal hier rekening mede gehou den moeten worden. Ik verzoek u beleefd nu uwe vergadering be sloten heeft, om bij de behandeling en de uitvoe ring der aanhangige waterleidingplannen van mijne diensten geen gebruik meer te maken, aan B. en W. op te dragen de rekeningen te betalen en ver der datgene te doen wat krachtens overeenkomst, de Honorarium-Tabellen voor Technischen arbeid van Ingenieurs vorderen. In de motieven die geleid hebben tot uw besluit zal ik mij maar niet verdiepen, noch in de beweeg redenen van B. en W. uwer Gemeente om het Raadsbesluit van 15 September 1910 op zij te schuiven en daarvoor in de plaats te stellen de plannen eener gemeenschappelijke waterleiding. Besluiten als van 27 Mei 1910 en 5 September 1911 kunnen dan ook alleen voortvloeien uit on voldoende voorlichting en het ontbreken van con tract tusschén dengene die de plannen ontwerpt en den Gemeenteraad. Na voorlezing van dit schrijven gaf de voor zitter den raad te kennen dat door B. en W. de volgende aanbeveling voor de benoeming vau een waterleidingdeskundige was opgemaakt 1. J. A. van Poelgeest, ingenieur te Amsterdam. 2. G. J. Hoogesteger, 3. W. F. O. Schaaltje. De heer Hoogesteger had echter te kennen gegeven dat hij wegens drukke bezigheden zou moeten bedanken indien de keuze van den raad op hem viel. Bij stemming met gesloten briefjes vereenigde de raad 8 stemmen op den heer Poelgeest; de heer Schaaltje verkreeg 1 sternen 1 was blanco. Nu bracht de voorzitter nogmaals de benoeming van een commissie op het tapijt. Spr. zeide eene commissie te willen, met een bijzondere last en haar opdragen rapport uit te brengen over de beste wijze, waarop Aerdenhout en Bentveld van water kunnen worden voorzien en een onderzoek in te stellen naar den toestand der waterleiding in Duin en Daal. De heer Bispinck verklaarde thans, dat hij, hoewel hij zich in de vorige zitting tegen liet benoemen eener commissie gekant heeft, onder deze omstandigheden en met dit werkplan van eene commissie wel nut verwacht. De heer Teding van Berkhout wilde het werk der commissie uitbreiden en haar tevens opdra gen het nazien van eenige rekeningen, het plan Kuipers nagaan, enz., waarop de voorzitter op merkte dat dit niet kan, daar de commissie zoodoende een. verkapte financieele commissie zou worden en bovendien de handen vol genoeg zal hebben aan wat haar zal worden opgedragen. Ook de heer Bispinck was van dit gevoelen. Bovendien, zei spr., zullen die meerdere werk zaamheden maar oponthoud geven; de commissie moet uitsluitend een technische zijn. Tot zoover de discussie. De voorzitter stelde voor dat de commissie zou bestaan uit de heeren I. H. J. Bispinck, C. F. de Roo van Alderwerelt en C. J. van Tienhoven. De raad kon zich hier mede vereenigen en de 3 lieeren namen hunne benoeming aan. Nu kwam de heer Koolhoven met de vraag o'f als de heer van Poelgeest eens mocht bedanken, de commissie zich in dat geval een anderen des kundige zou mogen assumeeren, welke vraag door den raad met algemeene stemmen toestem mend werd beantwoord. Daarna vroeg de heer Koolhoven of de des kundige later ook belast zal worden met de uit voering; het antwoord van den heer De Waal Malefijt, waarmee de raad instemde, was, dat als de raad zich vereenigde met het rapport, den deskundige de uitvoering zal worden opgedragen. Ten slotte vestigde de heer Teding van Berk hout de aandacht der commissie, indien deze voor het geval kwam te staan dat de heeren Van Poelgeest en Schaaltje mochten bedanken, op den directeur der heemsteedsehe waterleiding, die spr. een bijzondere knappe man noemde. Ook hiermede kon de raad zich vereenigen en nadat hij met algemeene stemmen op voorstel van den voorzitter aan de commissie een maximum-crediet van f 3000.had verleend, waaruit tevens de des kundige moet worden betaald, waren de be sprekingen over de waterleidingaangelegenheid voor heden geëindigd. Bij het verleenen van dit crediet hief de voorzitter even een teekening omhoog, waarop de nieuwe meubelen in afbeelding te zien waren, die eerlang in de raadzaal de plaats van de oude zullen innemen en vroeg en verkreeg ook Hier voor de noodige gelden. Bij de rondvraag bracht de heer Van Stolk de wenschelijkheid ter sprake om de concept notulen dadelijk na de zitting ter beschikking van de raadsleden te stellen, voor wie dit meer malen zeer gemakkelijk zal zijn. De .voorzitter zei voor dit denkbeeld, hetwelk o. a. ook te Velsen in toepassing wordt gebracht, veel te gevoelen, 't Is in den geest van den tijd en spr. zal hij een stenografisch bureau tarieven aanvragen. Vervolgens bracht de heer Van Stolk de lan taarns aan de Leidschevaart ter sprake, die al geruimen tijd geleden verbeterd hadden zullen worden; waarop de voorzitter antwoordde, dat het rapport omtrent de gaslevering door Heem stede nog steeds in handen van het dagelijksch bestuur aldaar berust. Ten slotte vroeg de heer Teding van Berkhout, of B. en W. ook plan hadden om de voetpaden van den Van Lennep- weg evenals die weg zelf, ook stofvrij te maken de weg is nu heel goed, zei spr., maar de voet paden zouden hem kunnen bederven. De heer De Waal Malefijt gaf ten antwoord dat het stofvrij maken geschieden zou, doch dat er nog een waterleidingbuis moet gelegd worden, waar 't wachten op is. Daarna sluiting. Door het bestuur van het Lig- LIEFDAD1GHEID. halfonds van deVereeniging tot Bestrijding der Tuberculose voor Haarlem en Omstreken, is de volgende circulaire aan een 300-taJ ingezetenen van Haarlem en omstreken verzonden Daar klinkt door Haarlem en de streken, Een zucht, een klacht, een bede om steun, Och! geef, wij smeeken U, een teelten, Waaruit Uw liefde en mildheid spreken. L. S. Vergun ons nogmaals een kort woord in het belang van ons Liglialfonds en alzoo in het be lang van hen, wier kostelijk leven door de ge vreesde en vreeselijke ziekte dreigt te yvorden gesloopt. Ach, ons Liglialfonds bezit nog slechts een kapitaaltje van 5000, met de grootste moeite door ons bijeengebracht. Het ontving dan ook zelden een belangrijke gift. Zullen wij met; kracht arbeiden, dan dienen wij zóóveel te be zitten, dat wij jaarlijks 5000 kunnen uit geven. Somtijds vreezen wij nooit zoo ver te zullen komen, maar, na uren van moedeloos heid, wordt in ons de hoop toch weer levendig' dat wij eens zullen overwinnen. Want onze zaak is goed, ons doel is heerlijk. En ook wij hebben te denken aan het: wie gelooven, haasten niet. Velen meenen dat wij bij ons streven reeds krachtig worden geholpen. Zij vergissen zich. Inder daad ontvangt de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en Omstreken van het rijk, van de provincie en van de gemeente eene kleine subsidie. Maar het Liglialfonds zelf geniet van otticiëele zijde niets. De overheid geeft wel (en zulks tot bescherming van de ge zonden) tegenover de ziekte bemoeienis, maar zij trekt zich het lot van de zieken niet aan. De overheid betoont wijsheid en practischen zin, geen barmhartigheid. Deze moet van ons, menseh- lievende burgers en burgeressen, komen. Er zijn helaas menschen wij weten dit wel die maar niet kunnen goedkeuren dat de zwakken worden geholpen. Ons „ras" gaat, aldus is hunne klacht, ill meer achteruit. Hoevelen worde^i met kunst en vliegwerk in het leven gehouden Maar moeten wij dan den weg op van de Spartanen, die de zwakken pleegden tedooden? Wilt gij een Spartaan gelijken, o voorstander van den vooruitgang van ons ras Maar we toch eigenlijk morgen op reis? Is het niet bespottelijk dat vader en ik, gebogen over eenige fotographieën door een vriend van Wight mee gebracht, hebben zitten fantaseeren over dat eiland, totdat het besluit rijpte om van den zomer daar zelf ook een kijkje te gaan nemen? Witt zoeken wij ginds in het zuiden van Enge land? Natuurschoon? Rust? Vrede? liet uitzicht van Keetjes raam achter uit de pastorie geeft dat alles en meer! „Toujours perdrix!" Je hebt gelijk, daar zit 'm de kneep. Het moois van iederen dag zien we op het laatst niet meer, we zijn er aan gewoon geraakt en haken naar wat afwisseling. En dat is maar goed ook, om dat juist die afwisseling het oude naar waarde doet schatten. Ik tenminste heb altijd een gevoel van dankbaarheid wanneer we na ons zomeruitstapje weer thuis komen. Er is een waar genot in voor me, de luiken te openen, de hoezen van de meubels te trekken, de kasten open te maken en al het daagsche huisgerei te voorschijn te halen. Dat gevoel van„we zijn weer thuis" alleen is mij al de moeite en herrie van het. reizen wel waard! Ja, ik bèn een huismusehOmdat ik leef in de twintigste eeuw, doe ik mee aan de mode van de zomervacanties per se ergens anders te moeten doorbrengen dan thuis. Ik kan ook niet zeggen dat ik het naar vind op reis te gaan. Aan één ding slechts heb ik gruwelijk het land, en dat is het rusteloos trekken van 't eene oord naar het andere, overal maar kort blijvend, genoeg voor een kijkje „in vogelvlucht" (heerlijke uit drukking!), van het eene hotel in het andere, Baedeker in de hand, alle bezienswaardigheden van een stad afraffelend, de omstreken per train, rijtuig of boot doorjagend, om toch maar zooveel mogelijk in zoo kort mogelijken tijd te zien. Dat noemen de menschen: toerisme! En als ze dan thuis komen en men hun vraagt wat ze alles gezien hebben, verwijzen ze je naar de stapels ansichtkaarten die ze hebben meegebracht. Geen wonder, daar de opeengestapelde indrukken in hun brein wel tot een vorm- en kleurlooze brij moeten geworden zijn. Wij reizen anders. We zoeken één plaats uit waar we pension nemen, en trekken van dat middelpunt uit de omstreken in, op ons gemak iederen dag wat, geen al te groote tochten tegelijk en liefst op ons eigen houtje, d.w.z. zonder „gids". Een gids werkt altijd belemmerend op het genot van het natuurschoon. Hij maakt je overal opmerk zaam op, en beneemt je de verrassing van het zélf ontdekken O, op onze wijze is het reizen een genot! We zagen zoo het Berner Oberland, met Grindelwald als punt van uitgang; het volgend jaar kozen we Meiringentoen Innsbrück voor Tirol, en Bellagio voor de meren. Dat waren vier opeen volgende heerlijke zomers, onvergetelijk zijn de herinneringen aan die gelukkige dagen. O, die tochtenvader gewapend met zijn schetsboek en fototoestel, moeder en ik met de proviand Langer dan drie weken bleven we nooit uit eerstens kon dat niet om vaders beroep en ten tweede vonden wij dien tijd ook meer dan vol doende voor het opnemen van zoovele indrukken die we den geheelen winter bij het knappende vuur in onze gezellige huiskamer zouden ver werken. Het was dan of we de reis opnieuw deden als morgen üw kind u bezorgdheid geeft, om dat uw geneesheer u heeft gesproken van afwijking in de longen? Als het morgen iiwe vrouw is, die in haar oogen het „tering starretje" doet zien?.. Als het morgen gij zélf zijt, die";door de wreede ziekte wordt aangegre pen?.. En kon de wereld niet wel eens gebaat zijn hij de instandhouding van vele lichamelijk- zwakken, die nochtans zegen brengen op een wijze, die den kortzichtigen verborgen blijft? Waarlijk, wij zijn wel allen geroepen om deze ziekte, eene ro/Dtziekte, daar zij immers ach, droeve werkelijkheid geen familie ongemoeid laat, tegen te houden voor zoover onze mensche- lijke middelen dit mogelijk maken. Kom dus, lezer of lezeres, die iets te missen hebt en ontferming in u voelt, help ons om het Liglialfonds zóó krachtig te maken, dat het ƒ5000 rente geeft! Help ons door te geven. Verklaar u van harte bereid bij te dragen aan het stam kapitaal van ons Liglialfonds, dat de vereeniging bovengenoemd zoo dringend noodig heeft voor het door haar aanvaarde werk van barmhartig heid: het verleenen ran hulp aan de slachtoffers dei- ziekte door eene oordeelkundige behandeling, waaraan de overheid immers haar steun onthoudt. Wil uw naam en het bedrag invullen op het inteekenbiljet. Bij voorbaat onzen bartel ijken dank voor uwe hulp. Het Comité van Hijstand voor de instandhouding van het Liglialfonds voor min-vermogende longlijders uit Haarlem en Omstreken: Mevrouw W. C. HAITSMA MUL1ER—Baronesse VAN SYTZAMA, Florapark 10, Haarlem, Jonkvr. A. M. H. QUARLES VAN UFFORD, Florapark 1, Haarlem. Mevrouw L. DE CLERCQ—'sJACOB, Aerdenhout. Mevrouw H. VAN RIEMSDIJK—DE LA 11ASSECOUR CAAN, Aerdenhout. Mevrouw E. D. KALFF—RUTGFRS VAN DER LOEFF, Bloem endaal, Mevrouw W. B. STOOP—VAN DEVENTER, Bloemeudaal. Mevrouw B. M. A. C. VAN CITTERSOROENEVEI.DT, Heemstede. Mejuffrouw E. E. C. DOLLEMAN, Heemstede. Mevrouw A. C. BAS BACKER—Baronesse VAN DER FEI.TZ, Overveon. Mevrouw J. BORNWATEK KI.DERING, Ovcrveen. Mejuffrouw J. L. ENSCHEDE, Santpoort. Mevrouw I,. R BREDIUSRUTGERS VAN ROZENBl'RO, Schoten. Mevrouw A. J. FUHRHOP—MAltTENS, Schoten. J. H. C. Th. LIMPERG, Secretaris, Administrateur Lig- halfonds, Wilhelminastr. 515, Haarlem. Op deze circulaire werden de volgende giften en toezeggingen ontvangen. Jaarlijks. Uit Velsen, van den heer d. C. v. K. 10.uit Bloemeudaal van de heeren P. T. B. ƒ5.A. J. v. d. F. f 1.en mevrouw de wed. J. P. T. W. ƒ5.uit Haarlem van mevrouw v. D. ƒ2. Giften in eens. Uit Bloemendaal, van den heer E. A. V. f 25.den heer G. H. J. D. ƒ25. uit Heemstede, van mej. I. v. L. ƒ40.uit Haarlem, van den heer B. G. t. B. 15. Mevr. A. P. D. W. 50.Mevr. A. J. H. baronnesse v. L. f 5.en van Mevr. Wed. G. II. L.—C. v. N. f2.50 sport. „Bloemendaal II" „Prinses Julian a". Zondagochtend speelden de re serves van „Bloemendaal" hun eersten wedstrijd van 't nieuwe seizoen tegen „Prinses Juliana" uit Haarlem. In ons „tweede" zagen we tal van nieuwe gezichten, en ook de bij ons zoo bekende Prinses beschikt dit seizoen over nieuwe krachten. Onder de bekwame leiding van Van Rietschoten stellen de elftallen zich op: „Prinses Juliana." Bor. De Klerk. G. Vennis. Goedhart. N. N. Peschar. Elfers. Bouwman. Snoek. Smal. Heeris. O Kuipers. Povel. Germeraad. Cassee. Ides. Fris. Kemper. Van Riet. Stals. Uhlehake. Vlaanderen. Direct na den aftrap ontwikkelt zich van weers zijden een vlug spel, waardoor om beurten de verdedigingen handelend op moeten treden. De partijen wegen goed tegen elkaar op, en geven dikwijls zeer goed voetbal te zien. Voor 't eerst na langen tijd zien wij 't tweede weer eens met vuur spelen, en dit geeft hoop op de toekomst. In de voorhoede is 't Germeraadt, die met veel „ausdauer" telkens den bal opbrengt, In de middenlinie debuteert Fris niet onverdien stelijk als links-half, terwijl vooral de achterhoede een bijzonder solieden indruk maakt. Een typisch verschijnsel is 't, dat ook „Bloemendaal", even als zoo menige vereeniging, over meer verdedigers dan aanvallers beschikt. De recliterwing van „Bloemendaal" speelt aardig samen, jammer dat de lichtheid dezer spelers dikwijls resultaat uit doet blijven. De aanval der gasten is niet zoo gevaarlijk als die der thuis club toch is 't opbrengen soms mooi, en vooral 't op een lijn loopen der voorhoede-spelers viel op. Soms kreeg Vlaanderen een schot te stoppen, 't welk hij naar behooren doet. Na verschillende vergeefsche pogingen van weerszijden gaat de rust in, waarbij de partijen even ver zijn als bij 't begin. De tweede helft wordt eene herhaling der eerste, met het verschil, dat er eenige malen gedoelpunt wordt. „Juliana" opent de score, ais Vlaanderen een zacht rollertje laat glippen. Weldra echter is de stand gelijk door toedoen van Kemper, die een van links voorgezetten bal hard inschiet. lak hierop brengt de recliterwing den bal naar voren, en 't is Ides, die no. 2 maakt. Doch de Haarlemmers laten 't er niet bij zitten. Met .vuur pakken zij aan, en met een, hoewel verre van mooi schot, maken zij gelijk. Hard wordt gewerkt om de leiding. „Bloemen daal" krijgt langzamerhand de overhand, en dringt ile zwart-witten op hun Helft terug. In deze periode worden een aantal kansjes gemist. De voorhoede der nationalen doet enkele zeer gevaarlijke uit vallen, en nadat er eerst een, door 't missen van Stals, onbegrijpelijk op niets uitloopt, wordt ten slotte toch met een scherp, schuin schot de leiding heroverd", zoodat „Prinses Juliana" dezen aangenamen en vaak interessanten wedstrijd wint. „Bloemendaal H" kan met dit elftal gerust de a.s. competitie wedstrijden tegemoet zien. mits met evenveel vuur doorgespeeld wordt. Stals, Kuiper en Germeraad waren de besten, terwijl van Juliana de keeper,Goedhart en Vennis een pluimpje verdienen. „Bloemendaal"„Haarlem II". Voor de zóóveelste maal ontmoetten we de roodbroeken, en voor de zóóveelste maal moesten we de vlag strijken. Een 5—1 nederlaag doet een overwegend sterker zijn der tegenpartij ver moeden, maar niets is minder dan dat. Over 't geheel genomen, werd meer op Haarlems helft gespeeld. Dat de roodbroeken wonnen, lag hoofdzakelijk aan 't benutten der kansen, 't talmen der Bloemendaal-voorhoede bij 't doel en 't onvoldoende spel van enkele verdedigers. De Haarlemmers hebben 't publiek Zondag veel te genieten gegeven, 't Gemak, 't overleg, en 't doorzetten waarmee gespeeld werd was de moeite waard om te zien terwijl 't dikwijls schitterende spel van den achterwing der gasten een luid applaus ontlokte. „Haarlem II" zal o. i. met deze jonge, docli technisch hoog staande spelers menige overwinning behalen. Voor „Bloemendaal" behoeft echter de uitslag van den wedstrijd geen maatstaf te zijn voor de komende competitie-matches, daar niet uit 't oog verloren mag worden, dat een pas gepromo veerde rferde-klasser 'bezwaarlijk veel succes kan hebben tegen een zeer sterke reserve emfe-klasser, die in doorsnee heslist sterker is dan de tweede klas vereeniging waaruit „Bloemendaals"afdeeling bestaat. Onze vereeniging speelde Zondag reeds stukken beter dan tegen „Tubantia", toch moet nog veel geoefend worden, terwijl de kalme berusting, als men enkele goals achter is, ten eene male opge- gegeven moet worden voor een met vuur aan pakken, hetgeen ongetwijfeld reeds een stap naar de overwinning is. Scheidsrechter v. d. Aart roepi de volgende elftallen in 't veld: „Haarlem II" Scliolte. de Boer. K. Koster. A. de Koek. J. Muller. J. Smit Vil. Heim Sr. en Jr., Houtkooper. Nuyens. Blankevoort. O Hartog. Roskam. Blanke voort. Boskamp. Lansdorp, 1Houtgraaf. W. Moggenstorm. H. v. d. Bergh. W. v. Rietschoten. L. v. HoofT. M. de Vries. Over den wedstrijd kunnen we kort zijn: Spoedig na 't begin komt door een fout van Bloeniendaais voorback Haarlem's eersteling, spoedig gevolgd door no. 2, eveneens uit een voorzet van links. Tot half-time gelukt het den witten verdedigers met veel inspanning verder doelpunten te voor komen. De aanval der gastheeren weert zich geducht, maar voor 't doel is 't telkens mis en Scholte heeft veel lichter werk dan zijn collega aan de overzijde. Stand tijdens de rust 20. Na half-time pakken de roodbroeken fiink aan, en geleidelijk wordt het 3—4 0; dan komt eindelijk het al lang verdiende tegenpunt voor „Bloemendaal" door Blankevoort, die den op den grond liggenden Scholte passeert. Een goed geleide aanval van Haarlem II, en de stand is 51, waarin geen verandering meer komt. Zondag a.s. komt het hier bekende A. V. V. op bezoek. Evenals met Haarlem, is 't ons nimmer gelukt de geel-zwarte Amsterdammers te slaan, Bloemendalers, doet het Zondag' nu eens, en kijklustigen, allen op naar den Meerenbergschén weg. Blijft dan niet staan op de Zwartelaan, maar offert uw 15 centenAdr. C. Van Zaterdag 9 Sept. tot burgerlijke en met Vrijdag 15 Sept. stand. G e bor en: z. van J. de Veer C. G. H. C. H. M. C. Timaeus. Ondertrouwd: C. E. Schooten en M. G. Kokkelkoren. Overleden: Gerrit Vas Visser, 73 jaren. Overleden in het Gesticht „Meeren- bej'g": Th. P. Jelgersma, 21 jaren. Zeker, het reizen is een groot genot. Het zien van andere landen, andere streken verruimt den geest. Maar het pleizierigste van al, ik blijf er bij, is liet thuiskomen! Ik kan me niet voor stellen dat er menschen zijn die beweren „reizen maakt ontevreden". Juist het tegengestelde is waar! Als je drie weken lang een koflerleven geleid hebt, waardeer je dan niet je net geschikte geurige linnenkast? Als je drie weken lang hotel- of pensionkostjes geslikt hebt, smaakt dan liet eten thuis, dat je zelf hebt helpen meekoken, niet dubbel zoo goed? Als je drie weken lang je moede leden hebt uitgestrekt in een vreemd bed, voelen dan je zélf gerekte, gemangelde, frisch riekende linnen lakens niet weldadig aan Is hel niet of ieder meubel, ieder voorwerp in je eigen huis je vriendelijk toeknikt na de on gezellige gezelligheid van hotelkamers, eet- en conversatiezalen Reizen stemt niet ontevreden, maar dankbaar. Mij ten minste. Het oogenblik dat de trein de nederlandsche grenzen oversnort, en ik weer voor het eerst onze éénige weiden met koeien, onze eigenaardige laagland-luchten zie, dan is het of er een prop achter in mijn keel schiet en gaan mijn oogen vreemd knippen Oost West, thuis best, is mijn leus. Nederland boven al! En dan in Nederland die liefste plek, welke we ons tehuis noemen, zij liet een hutje of een paleis, zij het een trotsch gebouw met verdiepingen en torentjes, of de eenvoudige woning met een bescheiden aantal kamers om het even, zoo daar maar de liefde zetelt, die den grondslag vormt van het gezins leven. Kukeleku u.' Kukeleku-u.' Haantje, dat is flink van u Al de vogels in de hoornen Kraait ge wakker uit hun droomen! Kukeleku uKukeleku-u Haantje, dat is ferm van u! Niet alleen de vogels, maar ook lui Keetje kraait hij wakker. Foei, is dat lang soezenEen luid bombardement op mijn deur roept me tot de werkelijkheid terug. „Ik kom mijn eigen koffer pakken, Kee!" en de kortgeknipte jongensbol van Anton met een nog ongewassehen rood-streperig lachend gezicht, zóó uit de veeren, komt om de reet gluren, om een minuut later heelemaal in de kamer te ver schijnen, ronddansend in zijn gekreukeld nacht hemd tusschen de nog léége koffers: „hoera! hoera, wij gaan op reis!" Als ik hem smadelijk lieh verjaagd naar zijn eigen slaapvertrek om eerst behoorlijk toilet te maken voor hij zich durft vertoonen in een jonge-dameskamer, gelijk het betaamt, en daarna alle resten van mijn vroeg-zomerdagsche mijme rijen heb afgeploeterd in het koele water van mijn lampetkom, tot de druppels me om de ooren spatten, tijg ik aan het werk. De zon is hooger geklommen en werpt nu een lange, stof- jeswemelende straal naar binnen. De duifjes kir ren lustig, de kippen kakelen, de eerste trein fluit in de verte voorbij. Met dien trein gaan we morgen om dezen tijd Wensch je me geen goede reis, Mary? Je Keetje. phonetische kroniek. De toiig-lipklankreeks, ,1e oe en de ie. Met de mondwijdte ie te articuleeren, waa Van den ie-klank jen stand der tong ile lippen zooveel m oe of tracht dien klai Wat hare lengte be de r die daarop den De uu bijv. in hui. blijft lang. In dispuut Recapitulatie. Neusholten geslotei en in het midden dei hoeken op elkander Hoogtelijn gelijk helft van liet eerste Helling en vorming de lippen zich eenigsi aannemen. Vorming Bloem. Weekbl. v. 20 Wij komen nu aan Daar deze letterteel staan met vibratie e tong, lippen enz., z en ander eene nader liet vi Eigenlijk een ged< opgesloten geluid, d van het zachte geb Holten gesloten woi banden le. bij sluiting de h' eii door afsluitin door de tong, zooals 2e. door zachte onderlip, zooals bij enz., en van de tonj eu het harde geherr lapen, rogge, wepen wee iuchtstroomingi mondhoek passeeren. als men de l geluidlc 3e. bij de r, waai1 _<ewijze den tongtop 4e. bij de j waai i ingtopgleuf en 5e. bij de z, waar .andgleuf gevoerd w Het vibratiegeluid om het onderscheid en ps en z en ie oischt dan ook meer toe geschiedde; wijl .ie uitspraak bevorde Het n i Dit geluid ontstaat ïi rust te zetten, opend blijven), bij I a. door sluiting b. door afsluiting door de tongwanden c. door het achte zooals bij de ng. Het nasaalgeluid Dunken niet voor. Weekbl. van 20 Mei) I) Twee vleezige kle mond kan openen ei ter beveiliging tegen HEER, b.b.h.h., zo mendaai een als zit- en slaapvert deeltelijk pension tegen billijke condit Brieven m. aandui ging o. lett. A 27,bur Ged. Oudegracht 63 Wordt gevr met gelegenheid tot omtrek electrisclie gave van prijs. Fr. br., létt. B 28 dit Blad, Ged. Ou Haarlem. CONCERTZAJi Spreekuur: Haarl dags van 34 uur daal, Dinsdags van bericht bij dezei het a.s. Seizoen. Agent der 1 Abonnemen Mijn Filiaa 3o jaar gevestigd Den Haag elke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2