ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND Bureau van Redactie en Administratie t>< Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. 5e jaargang. ZATERDAG, 7 OCTOBER 1911. No. 40 Het Bloemendoalsch Weekblad. Prijs per halfjaar fl.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad ivordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. gmtm Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. C u r[s u s prof. Bolland. De door prof. Bolland te geven cursus kan doorgaan. Voor het eerst wordt a. s. 1) sdag te klokke half acht 's avonds sa ien gekomen in de kleine bovenzaal van het Nut aan de Zijlstraat. Verzocht wdt Zuivere Bede mede te brengen. Zij i van Bloemendaal komen worden ver- z.cht niet den tram van uur te h en nemen. Zij die zich voor het volgen van den c sus nog willen opgeven, kunnen dit if .en ten kantore van mr. P. Tideman, 11 d. Oude Gracht 63, Haarlem. De raad vergaderde Donderdag- GEMEENTE- middag te 2 uur. Voorzitter de BESTUUR, burgemeester. Afwezig waren de heeren Van Hooff, mr. Jacometti Van der Vliet. N'a voorlezing der notulen ging de raad over eene zitting met gesloten deuren. Deze duurde 10 minuten voor vieren. Ons verslag van de openbare zitting kan kort i. De agenda bevatte slechts 2 punten: 1. In komen stukken en 2. Maatregelen tot bestrijding •r diphtheritis. 1 ngekomen waren Een mededeeling van den rentmeester van i vrouw Van der Vliet geb. J. J. Borski, dat ■ze dame een terrein, gelegen ten zuidwesten m de israëlietisclie begraafplaat aan den Tette- dew.eg, wil afstaan voor de verplaatsing van de ■kenbarak en een gedeelte duingrond aan den Vgweg voor den aanleg eener algemeene be- aafpjaats. Beide schenkingen, die worden om zet in een koop van f 1.werden onder ankbetuiging aanvaard. Een schrijven van de heeren gebrs. Verduin aarin antwoord verzocht werd op een reeds '•oeger (in Juli 1910) door hen ingediend ver- ek oni afwijking der bouw-verordening en be ding eener achtergevelrooilijn. B. en W. stelden >or ,om op dit verzoek afwijzend te beschikken, ingezien achter elke woning een open ruimte moet blijven van minstens 8 meter diepte en de aad van dit voorschrift van artikel 11 der bouw- i'prdening zelfs geen ontheffing verleenen kan. et algemeene stemmen besloot de raad aldus. Gelukkiger lot was het verzoek van den heer IT. Vermeulen te Bloemendaal beschoren; de ■erin gevraagde ontheffing van art. lObis voor bouwen van een landhuis aan den Potgieter- fg (waarvan architecten zijn de heeren Mulder O Van Asdonk) werd met groote gulheid en meeiu: instemming verleend. Van den heer B. J. Krul te O verveen was een Tzoek om schadeloosstelling ingekonien voor geleden schade die hij heeft ondervonden tijdens den hevigen regenval op Woensdag 20 Üepterober en welke door hem begroot werd i.i f 132.De voorzitter zeide dat de raad :it verzoek niet kou inwilligen. De raad ging luet deze meening accoord en wees het verzoek eenparig van de hand. (Wellicht komen wij nog eens nader op deze aangelegenheid terug. Red. BI. W.) Ingevolge een besluit genomen in de vorige tting werd het Persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam opgedragen bij wijze van proef van Je eerstvolgende raadsvergadering een steno grafisch verslag in 14 gedrukte exemplaren te leveren voor den prijs van f130. In de diphtherieaangelegenlieid besloot de raad /.onder discussie en met algemeene stemmen een rediet van f5000.toe te staan voor de be strijding dezer ziekte in overleg met de Gezond heids-Commissie en een van f 1500.ter be strijding der kosten van het onderzoek naar bacillen. De rondvraag bepaalde zicli tot eene voorloopige bespreking over de bestrating van een gedeelte van den Tetterodeweg en van het schoolplein te Overveen. In eene volgende zitting zal de FEUILLETON, Twee vriendinnen. XIV. Lieve Keetje, Je brief uit Wight was mij een bron van genoegen en heeft mij doen schudden van het lachen en mij niet alleen, maar de heele familie aan wie je epistel werd voorgelezen. Inzonderheid tante Henriëtte heeft tranen ge lachen, toen ik haar even ter verduidelijking aanschouwelijk voorstelde, hoe mijn vriendin Keetje en haar goed-Nederlandsche dienstbode het bekoorlijke landhuisje Cherry-Blossoni onderst boven haalden, boenden, schuurden, een week lang. Wat een revolutie zal 't onder die meubelen geweest zijnals ik Andersen was, zou ik daar over een aardig sprookje maken„Wat de meubels zeiden!" Als je nu dezen brief krijgt, ben je misschien alweer thuis in de pastorie, heb je nieuwe in raad deze aangelegenheid nader onder de oogen zien. De heer Teding van Berkhout gaf bij deze bespreking den wensch te kennen de Platanen die bij de school staan te doen verdwijnen. Een franscli geneesheer, zeide spr., had de aandacht gevestigd op het schadelijke dezer hoornen. Later zullen hoogstwaarschijnlijk andere geneesheeren zijn meening deelen en dan zal dr. Brongersma komen met de vraag de Platanen bij de school weg te nemen. Daarom kwam het spr. gewensclit voor ze nu alvast op te ruimen. Op een verzekering van den voorzitter, die zich door een deskundige had laten inlichten, dat dit soort Platanen volkomen onschadelijk was, trok de heer Teding van Berkhout zijn verzoek in. Hierna sluiting. Heemsteedsche Brieven. Van alle plaatsen op deez aard, is Heemstede mij het meeste waard. En daarom kan ik 't niet best hebben, dat of van Heemstede in afkeurenden zin wordt ge sproken, óf dat gezegd wordt: ik ken Heemstede niet. Zou het onbekend maakt onbemind ook hier van toepassing zijn? ik meen van wel. Daarom grijp ik de gastvrijheid die mij in dit Wad aangeboden wordt met beide handen aan, om èn te gewagen van Heemstee's lof, èn te wijzen op de gebreken die onze gemeente nog aankleven. Als de redactie van dit blad eenige ruimte in hare kolommen voor mij beschikbaar blijft stellen, wil ik een reeks artikelen schrijven ge wijd aan Heemstede. Ik doe dat in de hoop dat ze door vele inwoners onzer gemeente gelezen zullen worden. Mag ik u, mijnheer de redacteur, verzoeken het blad in onze gemeente eens op ruime schaal ter kennismaking te verspreiden Wie weet. of niet een paar honderd abonnés zich opdoen. Ik zon dit voor ons zoo graag willen omdat er te Heemstede zelf nog o zoo veel mensclien zijn, die met de toestanden liier niet bekend zijn, en ook omdat er onder véle' lezers toch licht één is die met de toestanden ook dégelijk op de hoogte is, beter nog' niisschien dan uw briefschrijver, en die hem, wanneer hij soms een verkeerden toets aanslaat, of de zaken minder juist voorstelt, tot de orde kan roepen. 't Zal zoo ongeveer een jaar of zeven zijn geleden dat ik tot een Amsterdammer zei: ..Kerel wat betalen jelui toch een belasting in vergelijking met onze gemeente, wij burgers van Heemstede betalen heelemaal geen plaatselijke belasting." En 't antwoord was't moest er ook nog bijkomen dat je daar in dat gat nog plaatselijke belasting .had ook, je hebt er ook heelemaal niks. Waar moet je met je liuishoudafval heen, waar is je vuilwaterloozing, hoe kom je aan goed drinkwater, hoe treurig is je straatverlichting, en wat hobbelig zijn je wegen, wat is 't ver keersmiddel, de hortende, alles berookende stoom tram miserabel, wat maar ik stopte hem de mond met te zeggen: „Kerel je hebt eigenlijk gelijk ook. Hoe is in dat tijdvak hier alles veranderd! Wij hebben thans gemeentereinigingsdienst, een rioolstelsel, 2) goed duinwater, een gasfabriek, een goede bestrating, en de hortende stoomtram staat thans in liet teeken der electriciteit. Zie hier eenige opmerkingen in verband met het uiterlijke kleed. Laten we eens achter de coulissen kijken; dit echter moeten we opschorten tot een volgend nummer. Een Heemsteder. Wij zullen dit paarne doen Administratie BI. IT. i -l ..Waar 't is ei' dan ook naar in dubbelen zin lied. BI. W.) Bloemendaal I. SPORT. Blauw Wit. 1—3. Wanneer de heer v. Gessel om 2 uur verzamelen blaast verschijnt Bloemendaal met 't volgende elftal: drukken ontvangen, andere menschen gezien, een andere taal gesproken, maar je bent natuurlijk niet beïnvloed door dat alles, je bent Keetje gebleven. En je bent in vele opzichten te benijden, je hebt zooals jij liet zelf uitdrukt je punt gevonden, je bent tevreden, je doet blij moedig het werk, dat van je gevraagd wordt en je leeft geleidelijk je eenvoudig leven. Je kent ze niet de verlangens, de gevoelens, de emoties, die hulzen in de harten en hoofden van al die menschen, die buiten jouw sfeer leven de mensclien waarvan ik je beloofde te vertellen, menschen, die ik op reis ontmoette, in hotels, in pensions. Feitelijk behoef ik zoo ver niet eens te gaan en kan ik je wel romans, novelles of operettes vertellen, die plaats vonden in mijn naaste om geving, maar je weet dat is gevaarlijken daarom waag ik mij er niet aan. Je zult uiij weer erg modern vinden, levens wijs maar ik kan het lieusch niet helpen, dat ik al zooveel van de wereld gezien heb en ik geloof altijd, dat je nooit te veel zien kunt. In een van mijn vorige brieven hebben wij het al eens gehad over de jonge meisjes met hun schijnleven, met hun illusies, die vroeg of laat moeten sterven, evenals het vlindertje dat zorgeloos van bloem tot bloem fladderde en M. d. Vries, v. Rietschoten. Boskamp, v. Hooff. v. d. Bergh. Houtgraaf. Roskam. Moggenstorm. Blankevoort. Hartogh. Lansdorp. Van Maren is verhinderd mede te spelen, vaarvoor v. Ilootf invalt. Blauw Wit daarentegen is geheel compleet, wint den toss en verkiest met den orkaan mee te spelen. Dadelijk treedt Blauw Wit aanvallend op, en 't backstel Wes- Jantje krijgt handen vol werk. Ze kwijten zich echter goed van hun taak, en weten vóór de rust doelpunten te voorkomen. Ook Maarten heeft 't gedurende eenigen tijd hard te verantwoorden. Een hard schot, door hem wat onzeker ge houden, weet hij gelukkig op 't laatste moment te verwerken, wat hem een welverdiend applaus bezorgt. AVeldra treedt de rust in met een blank score. Xa de pauze pakt Bloemendaal flink aan, en weldra weet Houtgraaf vrij gelukkig te doel punten, doordat de keeper van Blauw Wit den hal tusschen de beenen door laat rollen. Stand I0. Blauw Wit laat zich niet ontmoedigen en de voorwaartsen werken zich dood. Op 't appeleeren van Blauw Wits grensrechter geeft de scheids rechter onverdiend penalty, welke via de paal in een doelpunt wordt omgezet. Bloemendaal raakt nu uitgeput, waarvan Blauw AVit profiteert om nog twee maal onhoudbaar te doelpunten. Einde komt dus met '3—1 voorBlauw Wit. De stand is wel wat geflatteerd. Bij Bloemendaal waren Wes, Maarten, v. d. Bergh en Jantje goed, bij Blauw Wit blonken de backs en rechts binnen uit. Over den scheidsrechter was men lang niet tevreden, 't Is treurig dat men zoo'n onbekwaam persoon een 2de klasse wedstrijd laat leiden. We geven den heer v. Gessel den raad om de spelregels nog eens terdege te bestudeeren, vooral in kwestie 't strafschop. Bloemendalers, laat je door deze nederlaag met ontmoedigen, en pakt a.s. Zondag te Amster- dam tegen V.V.A. flink aan L. V. Bloemendaal IIHaarlem IV. 10. Concert Mischa El man, UH7ICK violist en Louis muiita. Schnitzler, pianist, 2 8 Sept. 1911. De concertzaal was goed bezet, er waren nog wel plaatsen leeg, maar: „er is hier ook zoo reet," dat hoort men dikwijls zeggen. Een groot artiest, of eigenlijk een groot virtuoos is Mischa Elman zeker en hij behaalde dan ook veel succes met het concert van Wieniawski, Caprlciato van Mendelssohn-Burmeister, en vooral met Rondo des Lutins van Bazini, dat nog een wals als toegift uitlokte. In de stukken die ik u hier noem, kwam ook zeer zijn groote virtuositeit uit, en dat is een gave die ik bewonder. In de Adagio's van Grieg's Sonate, liet concert van Wieniawski, Thema niet variaties van Corelli- Kreisler, Liebeslied van Samartini-Elman en Nocturne van Chopin-Wilhelmy heb ik meer zijn mooien toon en warm en diep gevoel be wonderd, maar op een andere manier dan 't andere. Elman is eigenaardig, zijn strijkstok heeft brillantenzijn spel heeft die ook, verblindend soms! voor een groot deel der hoorders! Heel kalm wérd de Chaconne (italiaansch Ciacona) [is eèn verouderde italiaansciie dans in 3/4 maat met een steeds zich herhalende Ostinato ohstiné van een paar maten; vormt ook een deel van een Suite en komt 't meest voor bij Bach en Haendel,] van Bach ontvangen. Waarom? Omdat Bach eenvoudig en logisch is en men liever een. ander soort hoort? Toch is er in Bach, Oorelli en de eenvoudige langzame stukken de meeste muzikale hoogte of diepte, zooals u 't noemen wilt. Later zal ik u eens iets vertellen over een stuk, dat ik in een duitsch tijdschrift las, dat heet: „Voni Musikalisch-Eiufachen", werkelijk een heel leerrijke beschouwing, die eindigt aldus„Alles in AllemWir haben erst dann ein Kunstwerk ganz erfaszt, wenn uns seine Einfachlieit klar zum Bewusztsein gekom- niet wist dat de zon verdwijnen en bloemen verwelken konden. Het werkelijk mooie in het leven, het ideale blijft toch voor elk, die een sprankje idealisme in zich heeft en van alle menschen ook de goede zijden tracht te zoeken. Misschien zijn de idealen ook het eenige werkelijke in ons leven En nu over die interessante buitenlanders Velen zijn er, wier levens mij stof zouden geven voor een roman, maar ik beschik nu slechts over beperkte ruimte en kan alleen in losse omtrekken en een klein tikje belichting hier en daar een beeld geven van enkelen, en die 1 enkelen waren niet de gelukkigste. De liefde speelde altijd de voornaamste rol in de levens dier men schen, de liefde, waarvan sommigen niets willen weten of haar wegcijferen of niet willen zien, dat zij het is die de wereld regeert, dat zij de draden in handen heeft. De liefde, waarvan de dichters altijd hebben gezongen en waarvan de mensclien zeggen, dat ze niet zoo gewichtig is. Aan jou kan ik dit alles nu wel schrijven Keetje zonder bang behoeven te zijn, dat ik je misschien ook verkeerde indrukken zal geven maar aan een meisje van even achttien jaar, zou ik die dingen niet zeggen. En nu geef ik jezelf een wapen in handen om mij te tasten in mijn zwakke men ist." Ja, ziet u, dat is 't juist! Zoo gaat 't meer in 't leven, als men 't maar eerst weet en begrijpt, is 't zóó eenvovdig! Toen mijn collega Loots verleden jaar eens, naar aanleiding van een Sonate van Grieg, schreef, dat het zoo echt Griegsch, was, zoo maarGriegsch, zonder meer. dacht ikdaar zegt hij niets mee en hij zegt er alles mee. Voor degenen, die begrijpen wat dat Griegsch beduidt, is 't alles wat in melodie, harmonie, rythmus, intervallen, enz. Grieg tot Grieg maakt. Wie dat niet weten, brengt 't geen licht in de duisternis. Aan den heer Louis Schuitzier komt een groot deel van Elmans succes toe, want 't was toch geen kleine taak den heelen avond te begeleiden dat is een kunst apart die lang niet iedereen verstaat, 't Heet gewoonlijk dat begeleiding onder geschikt is, maar het hangt er zoo veel van af hoe men begeleid wordt. Over 't geheel was het samenspel van Elman en Schnitzler te bewonderen. Van beiden hel) ik voornamelijk het kunstige, technische bewonderd, want vooral Elman speelt met de grootste gemakkelijkheid de grootste moeieiijkheden, maar die ijdelheid en oneenvoudig heid bij die hravourstukkenWaarom die „ge kunstelde" kunst? Ware kunst heeft genoeg aan zich zelf om op te heffen en degenen die ook de geestelijke zijde en werkelijkheid van muziek hegrijpen, zullen ook hegrijpen, dat ik op dit concert de reusachtige techniek wel heb bewonderd, evenals men vuurwerk bewondert, maar dat er van geestelijke opheffing slechts hij enkele ge deelten sprake was. Ilona Duringo. Naar wij vernemen, zal Woensdag IS October a. s. deze groote zangeres te Haarlem een liederen- avond geven. Feestconcert. Op Dinsdag 10 October 1911 a.s. zal, des avonds ten 8 uur in de concertzaal van de Sociëteit „Vereeniging", een feestconcert worden gegeven door het Mannenkoor „Crescendo-Caecilia", eere voorzitter de heer dr. H. van den Berg, eere directeur de heer N. H. Andriessen, directeur de heer Otto W. de Nobel, en het geheelont houderszangkoor „Kunst Adelt", beschermer de de heer prof. G. C. van Walsem, eere-voorzitter de heer J. W. Sevenlmyesn, directeur de lieer P. de Nobel. Met medewerking van mej. Marie Schwencke, violiste, Den Haag, het gemengd dubbel kwartet „Kunst Adelt", en het Mannenkwartet „Kunst én Vriendschap". Aan den vleugel mej. Nellie v. d. Gugten, Den Haag. De concertvleugel is uit het magazijn van dan heer P. van Ooy. In de school voor Kunstnijver- UIT ANDERE heid te Haarlem zal de cursus GEMEENTEN. 1911-1912 voor het emailleeren dezen winter worden geopend. De directeur der school was zoo gelukkig, als leerkracht voor dezen cursus eene zeer bekwame, practisch geoefende emailleuse, mej. Sofie Sander te Weenen, te engageeren. Mej. Sander is oud-leerlinge der Kunstnijver heidschool te Weenen en heeft door langjarige practijlc liet emailleervak geheel in hare macht. De cursus zal gedurdende zes achtereenvolgende maanden gegeven worden en kunnen zich hier voor ook leerlingen aanmelden, die geen verdere lessen der School voor Kunstnijverheid wensehen te volgen, mits zij reeds eenigszins in de aitis- tieke metaalbewerking geoefend zijn. De directeur der school is gaarne bereid, daar omtrent nadere inlichtingen te geven. Het museum van kunstnijverheid werd ge durende de maand September bezocht door 530 belangstellenden; uit de aan het museum ver bonden boekerij werden 257 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruik leen verzonden, terwijl de lessen der aan liet museuni verbonden school voor kunstnijverheid door 149 vrouwelijke en mannelijke leerlingen worden bezocht. De wintel-avondcursus werd den 3en October geopend. punt, namelijk in liét „zeggen" en hèt „hande len." Daartussclien is altijd een groot verschil, 't Gaat mij ook zoo, waar ik je zoo juist sprak over de „illusies" der jonge meisjes, ik mocht eigenlijk wel zeggen bakvischjes. Ik ben voor „Aufkliirung" niet waar? Voor gezonde begrippen, geen schijn-voorstellingen, geen mooi maken van dingen, die niet mooi zijn, het leven zien zooals het is? En toch. Als ik in aanraking kom niet meisjes van 1(1, 17 jaar (en ik ken er velen en tel er nogal wat vriendinnetjes onder, omdat ik het geluk heb nogal bij hen in den smaak te vallen) en ik hun enthousiaste levensbeschou wingen aanhoor en de voorstellingen, die ze heb ben, die dikwijls scheef zijn, de illusie, waarmee ze de wereld inkijken, de wereld die voor hen openligt en die hun een paradijs toeschijnt dan heb ik toch niet het hart een tipje van den sluier op te lichten en een gedeelte werkelijkheid te laten zienIk zou het niet kunnen en ook niet durven en toch, of ik er goed aan doe weet ik niet! 't Zou ons weer een interessant thema kunnen ingeven: „persoonlijke invloed!" Nu staan ze daar nog steeds, de enkele menschen uit andere landen, over wie ik je iets zou vertellen Om te beginnen dan. Twee jaar geleden waren

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1