EN EAU. Ij II ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND ORGELS, ET. n TERDAM, et Cadeaux mber ibertstraat 4, e of Cacao decoreerde bon, in cadeau, heele bon, in cadeau. )n, n cadeau. itrions Bureau van Redactie en Administratie X Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Twee vriendinnen xx. maken als bij den in Platen inlijsten, 1 No. 27. andam, Hoorn, Vlissingen, Hengelo (O.), I: aken wij Vervangt can men voor or ons uitge ste geen bons ven. tECTIE. I.ECTRISCHR IE\rE.\. ECK, ■oet A Hi>cb, 118. - HAARLEM. 1 1338. Isch Weekblad" eg 49, Bl.daal. aargang. ZATERDAG. 18 NOVEMBER 1911. No. 46. Het Bloemendanlsch (deeKblad. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel by herbaalde plaatsing korting. let autenrsrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. M'.l it nummer behoort een bijvoegsel. Ken levensbeeld. morgen aarzelt te komen en vertraagt zijne ijning eiken dag meer, in nevelen gebuid, i naargeestig verschijnsel! Wat was bij die laatste zomerdag; al te heerlijk lien: een bedriegelijke schoonheid. x nernachtsdroom is uitgedroomd, de an den bruiloftsmarsch zijn weggestorven ee vijandige elementen, of drie zoo men vocht, duisternis en koude, rukken aan in drommen en gesloten gelederen, om te leu tegen het heerlijk beeld van licht en n kleuren. zien weldra slechts bouwvallen en, voor- 0 'k een ruïne kan schoon wezen, maar ij ft toch een ruïne, een vervallen grootheid. i'«zitten niet eens de macht om den bouwval verder verval te behoeden. Als eens de te itrijd begonnen is, dan bezwijkt het eene ■r en het andere na, tot eens de dag komt p het witte kleed de aarde en al het ge- dekt. is nog slechts een toekomstbeeld. Maar wanneer de dagvorstin zoo telkens in haar kleed te voorschijn treedt, wanneer hare - ralen telkens later zegevieren, om steeds er onder te gaan in den rossen gloed der mg; wanneer de kille adem van het rden ons reeds bereikt, dan weten we wel ,vt alreeds aan het begin staan. Nu ruischt iig in den hooge als een statig afscheidslied, raks zullen we niets meer vernemen dan «kraak van het dorre hout, waardoor de giert, terwijl de ijskristallen zich gaan op de nu nog rimpelende wateren. )i.k de zwaluwen hebben ons verlaten, om aar vollen tocht naar Afrika's noorden te nemen. Ook zij hebben het bedriegelijke ::d van het helle licht, dat door half ide takken valtzij hebben de najaars- gezien en zij gevoelen het, wat die ver- zeggen wil. Zouden zij ook, de fladderende iertjes, die zoo gezellig hun kunstige 's houwen bij de woningen der menschen, i zij ook vervuld zijn van heimwee naar i .omen uit het zuiden, van dat weemoedig ogen naar den zomertooi onder de vroolijke Izon? I r is het wel zóó. Vandaar immers hun Zij hebben genoten van den vollen zomer- maar oogsten als de mensch doen zij zij hebben genoten van de natuur, maar ■indt hen aan de plaats, waar zij het nest .en aan het huis des vredes. ons, menschenkinderen, is het zoo geheel niet waar? Het is een algemeene terug- De zomer verliet ons en de zwaluwen met 1 aar wij zijn gebonden aan ons verblijf; •li zaaien -en oogsten wij ookwant op plaats genieten wij de zomerweelde en beveiligen wij 'ons voor de stormen van den herfst en de slagen van den winter; gaan wij over van het licht in de duisternis. Geen wonder dat wij ons wel eens somber gestemd gevoelen en de arbeid dan wel eens zwaar valt. Wij, kinderen van het hglve noor den, kennen maar al te goed de groote overgangen der natuur. Gelukkigen die wij zijn toch, als het licht der lioop voor ons blijft flikkeren, te midden van de nevelen van den nacht. Zal dat niet zoo zijn, indien wij slechts bedenken dat niets ons het uitzicht kan benemen op het wonder der vernieuwing? Waarlijk, wij hebben het inwendige licht der hoop wel noodigwant voor menigeen zijn moed en kracht noodzakelijke wapenen in den strijd, dien de naaste toekomst met zicli brengt. Voor velen zal de zorg niet onverwacht komen, maar toch zal zij drukken. En al mochten zorg en lijden allen worden gespaard, de levensweg is voor zeer velen niet zoo effen, wanneer de elementen hun kracht en invloed doen gevoelen. Aan be zwaren en moeiten ontbreekt het niet. Wèl ons, indien wij ons kunnen laven aan de bronnen van moed en kracht, waaraan het even min ontbreekt. Nog zijn we genoeg doordrongen van de heerlijkheden van het schoone jaargetijde, om een open oog te hebben voor de tjnten van 1 het geelbruine najaarslover, die den kunstenaar in verrukking brengen, meer dan de zomer het vermag. Hoe zeldzamer een genot is, hoe hooger het wordt gewaardeerd en hoe beter het smaakt. Daarom zijn we zoo wel te moede als de vogel in het gele najaarslover op het dorrend rijsje rust, bij het rood van den wilden wijngaard, bij het ritselen der vallende bladeren. Welk een levensbeeld Hoe herinnert dat alles aan de eigen jeugd, de eigen levenslente. Alles was licht en kleurig, geen zorgen drukten; als de vallende bladeren, voortgedreven door den herfstwind, zoo leefden wij. Zooals de zwaluw fladderend heen en weer Scheert vóór de groote reis een aanvang neemt, zoo gingen wij ook eenmaal in jeugdige zorgeloos heid een leven te gemoet, dat ons scheen toe te lachen: kom en geniet!" De lente was nog nauwlijks aangevangen, aan den zomer dachten we nog niet, veel minder aan den herfst. Kn thans welk een verandering alomPuin- hoopen en nog eens puinhoopen; de wandeling over een groot doodenveldhet kerkhof van onze hoop en onze verwachting, van ons hopen en verlangen. Voor velen onzer is 't met den zomer ook reeds gedaan. De herfststormen kondigen zich aan in de vertede lucht betrektde nevelen omlijsten de schilderij van het levende waterstroomen 1 dreigen en zullen zich over ons neerstorten op den dorrenden grond. Zal dat alles ons neerdrukken, waar we zooveel kracht behoeven, en steeds meer naarmate de horizon van ons bestaan zich voor ons inkrimpt? Iöxmers neen! Weg, sombere gedachtenwant wij gelooven aan een nieuwe lentehet wordt grauw om ons heen en koudmaar we teren op de zoete her inneringen aan lentevreugd en zomerweelde. En, daarmee kunnen we het wel doen. Onze voorraad is niet zoo gering. We zijn rijk aan ervaringen, gelouterd door de beproevingen, onderwezen door het leven en, waar we dat alles ons ten nutte willen mgken, daar zal nog een schoone herfst ons deel zijn, zullen we nog een wijle kunnen genieten, ook als de oogst slechts bescheiden mocht wezen, dien we zaaiende en arbeidende mochten- ver krijgen Henri. Gezondsheids-commissie VOLKS- gezeteld GEZONDHEID. „7 te Bloemendaal. Verslag der in November gehouden vergadering. Voorzitter den heer J. Muilemeister. Aanwezig alle leden behalve de heer Melehior. Heemstede. Voor kennisgeving werd aangenomen de mede- deeling dat het perceel Bronsteeweg 51 thans van duinwater is voorzien, en het door B. en W. toegezonden raadsbesluit omtrent on bewoonbaar verklaring der woningen Binnen weg No. 70 en 71. Omtrent een ingezonden klacht over stank van de slooten grenzende aan perceel Oranjeplein 8 werd medegedeeld, dat aan deze zaak voor 't oogenblik niet veel te doen is, daar de eigenaar niet dadelijk bereid zal gevonden worden deze slooten te dempen. Door doorzending van de klacht naar den burgemeester zal getracht worden den eigenaar er toe te brengen de aanleiding tot de klacht op te heffen. Omtrent de destijds ingezonden klacht over het drinkwater der perceelen Voorweg 8, 10, 12 en 14 werd medegedeeld dat deze woningen, welke eenige weken van drinkwater verstoken waren, thans daarvan zijn voorzien. Schoten. Omtrent de reeds zoo lang hangende klacht over den stank veroorzaakt door de sloot aan den Rijksstraatweg kan worden medegedeeld, dat men er thans in geslaagd is deze zaak minnelijk te regelen. Goedgekeurd werd het aan B. en W. gezonden gunstig advies omtrent een zestal bouwplannen en een plan tot demping eener vaart en verbete ring van een gedeelte van een andere vaart. In dit advies werd de aandacht er op gevestigd, dat wanneer deze bouwplannen tot uitvoering komen, verontreiniging van het Spaarne nog grooter beteekenis krijgt dan nu reeds het geval is en dat het daarom van groot nut voorkomt dat de gemeente zich nu reeds, daar waar de riolen in openbare wateren uitloopen, van de noödige terreinen verzekert om, hetzij vroeger of later, een doelmatige zuivering der rioolstofl'en tot stand te brengen, alvorens de uitloozing in publieke wateren plaats vindt. Omtrent de dipliterie deelde de burgemeester mede, dat aanvankelijk het plan bestond een geneeskundige in overleg met Haarlem het onder zoek naar bacillendragers op te dragen, mede werking van andere geneeskundigen werd in deze echter niet verkregen. Een der medici, lid der Commissie, stelde zich beschikbaar voor uitstrijken. Besloten werd den burgemeester hiervan mede deeling te doen en hem voor te stellen dezen des- bundige, die zich in beginsel daartoe welwillend en geheel belangeloos bereid heeft verklaard, met het geregeld uitstrijken te belasten in overleg met dengene, die voor de gemeente het bac teriologisch onderzoek zal verrichten. Bloemendaal. Voor kennisgeving werd aangenomen de door B. en W. toegezonden wijziging der bouwveror- dering der gemeente, waardoor na artikel 10 een nieuw artikel löbis, handelende over gebouwen te stichten aan den Bloemendaalscheweg, den Zijlweg, de Mollaan, den Potgieterweg, de Koepel laan, en Laag Ilartenlust, het park Duinlust, Duin en Daal, het Bloemendaalsche park, het Kweekduin, Aerdenhout, Bentveld en Koeduin, wordt ingelast. Omtrent de lieerschende diphterie werd mede gedeeld, dat nu vanwege de commissie 814 onderzoekingen hebben plaats gehad, terwijl er 232 door het laboratorium te Utrecht zijn gedaan. Nu zijn er nog 30 bacillendragers, S) kinderen in de barak. Men is nu begonnen met inspuiten van serum bereid door professor Spronck, dat binnen 3 a 4 dagen de bacillen zou dooden. Het serum werkt zoowel antitoxisch als bacillendoodend. Besloten werd in het jaarverslag uitvoerig van de diphteriegeschiedenis melding te maken. Goedgekeurd werden de verzonden gunstige adviezen omtrent aanvaarding van gronden voor de aan te leggen nieuwe begraafplaats en voor de op te richten ziekenbarak. Haarlemmerliede c. a. Goedgekeurd werden de aan B. en W. gezonden adviezen omtrent onbewoonbaarverklaring der perceelen No. 133, 134, 215, en 79, 80, 81 en 82 Kadastiaal bekend in deze gemeente Sectie M. No. 255 en 208, 209, 261, 202. Spaarndam. Voor kennisgeving werd aangenomen de door B. en W. gezonden wijziging der bouwverorde ning die overeenkomstig het advies der Com missie door den raad der gemeente is vastgesteld. Bennebroek. Aangezien door de betrokken eigenaren niet is voldaan aan de aanschrijvingen van B. en W. om binnen den gestelden termijn de ge noemde verbeteringen aan te brengen werd be sloten het gemeente bestuur te verzoeken omtrent de perceelen No. 49, 51, 53, 208, 306, 310, 307, Het gebouw der gezondheidskolonie. De gezondheidskolonie. Dank zij het initiatief door de bloemendaalsche doktoren genomen, dank zij de voortvarendheid en medewerking van B. en W., en dank zij de een stemmigheid in den raad, waardoor een flink be drag ter bestrijding der diphterie en haar voor boden kon worden uitgetrokken, werd op 16 Oct. 1.1. de gezondheidskolonie geopend. Gelijk men weet werd zij dadelijk door eenige patiënten in ge bruik genomen. Op heden, 18 Nov., mogen wij de Bloemendalers de gelukkige tijding verkondigen, dat blijkbaar de ziekte, zoo goed aangepakt, op haar weg is gestuit, want niet alleen verliet 4 dagen geleden het laatste patiëntje 't gebouw, doch reeds is alles ontsmet en voor zoover de ge meente eigendom is, vervoerd naar het ge meentelijk magazijn. Iemand die het weten kan berichtte ons meermalen, dat de wijze van optreden der zusters, wier namen wij hier niet noemen mogen, zoodanig was, dat meer dan 60 pet. der patientjes het niet aardig vond reeds zoo spoedig het gezellige herstellingsoord als genezen te moeten verlaten. De zusters en eenige patiënten der gezondheidskolonie. FEUILLETON. Lieve Keetje M.rten, ja laten wij het daar nu eens over .ebben 'let zwarte schaap Mary wordt alweer ver- 'ii l isteld zeer bedreven te zijn in die edele en gelukkig, kan ik zeggen, ben ik alweer dan mijn reputatie, een axioma dat overigens u opgaat, ieder inenscli met een eenigszins '■egaüeve reputatie, is altijd beter dan het publiek ien tMaar ik zou het immers over flirt hebben. 'ij spreekt van een „voorspel der liefde" of en „spelen met de liefde", 't kan ook wel eens ei: van heide zijn dunkt mij en dat schijn je ver het hoofd te zien. Waar sprake is van voorspel der liefde is flirt ■et meest sympathiek, als ik het zoo eens mag eggen, 't is het „vroege voorjaar der liefde", de meest bekoorlijke tijd, waar als 't ware een j zweem van de lente in de atmosfeer te bespeuren is, bloemen zijn er nog niet, groen ook niet, maar je voelt al dat zij naderen. Godin Flora is nog niet gearriveerd, zij is nog niet klaar met haar toilet, zij is nog niet geheel in haar humeur, zij is nog wel eens ijzig en ongenaakbaar. Begrijp mijn poëtisch proza goed, lieve Keetjezooals je weet komen er in 't voorspel der liefde nog vele koele, afge trokken stemmingen, ontwijkende bewegingen, dat hoort er zoo hij, hét is de vrouwelijke natuur die weerstand bieden wil, 't is de trots, die zich maar niet zoo gemakkelijk wil gewonnen geven. Het is de Brunhilde, die slaapt en alleen gewekt wil worden door den kloeksten, manmoedigsten der ridders. En dan komen er in het vroege voorjaar ook dagen met zonneschijn en lauwe luchten, een zachte atmosfeer, die als een gazen sluier ons omgeeft. Dat zijn de dagen, waarin de jonkvrouw minzaam en tegemoetkomend is en de verrukte jongeling ziet, dat hij grond gewonnen heeft en dat zijn pogingen eenmaal met een gelukkig resultaat zullen bekroond worden! En als de lente eenmaal daar is, als de godin met haar gevolg van feeën en bloemen en slingers haar intocht doet, dan is het voorspel der liefde uit, dan is de gulden tijd werkelijk aangebroken. Dan geuren de bloemen, kweelen de vogels, tooien zich de hoornen om de gelukkigen te ontvangen, dan is de gelieele natuur in harmonie en wij zouden ze wel vast willen houden, de betooverde maneschijnnachten, waar alles stil en toch geheimzinnig druk is, waar wij ze hooien suizelen, de gewaden der elfen als zij dansen, de aromen die opstijgen uit de aarde en de bloemkelken ons alles doen vergeten en en wij hooren het liefdegefluister van de twee menschen, die elkaar gevonden hebben. Ik zou haast vergeten, dat ik bij mijn onder werp moest blijven, ik zal daarom doorgaan met mijn filosofische bespiegeling van het ver schijnsel flirt". Flirt als het voorspel der liefde is dus vol doende toegelicht. Nu flirt, als „spelen met de liefde". Wij betreden gevaarlijken grond, want de zaak is niet van gevaar ontbloot, zooals dan ook mijn verhaal van den Italiaan duidelijk bewees. Maar al is het eind van een dergelijk spel meestal niet zoo tragisch als in dat geval, het eind kan wel eens droevig zijn. Sterven aan gebroken harten en voor eeuwig vernietigde levens na het doorloopen van een ongelukkige flirtation, zal wel tot de uit zonderingen behooren, al deed ik je zelf het sen- sationeele verhaal van den Italiaan. Men moet wel al heel zwak zijn, wil men zooiets niet te boven komen, vind ik, maar het neemt niet weg, dat het spelen met vuur is. In onze dagen zijn wij gelukkig zoover gevorderd, dat wij niet meer poseeren niet onze ongelukkige liefdesgeschiede nissen, zooals dat mode was in de romans van een halve eeuw geleden. Bijgevolg zullen wij later, als oude jongejuffrouwen, niet meer liet sentimenteele, voor eeuwig 'geknakte type van „nimmer ontloken knop" of „door wreede hand vernietigde bloem" vertoonen, gelukkig, dat type gaat tot het verleden behooreu. Maar het neemt niet weg, dat er nog menig meisje ongelukkige ervaringen zal opdoen. Want het zijn niet altijd vrouwen, die met harten spelenLaten wij de zaak ook eens van dien kant bekijken. Nietwaar een jong meisje, laten wij zeggen een meisje van 18 jaar is zeer ontvankelijk voor indrukken en in 't algemeen is het voor een man niet moeilijk de liefde van een meisje te winnen, temeer omdat zij door haren aanleg en natuur de hulde van een jongmensch gaarne aanneemt en zich niet genoeg rekenschap geeft van de goede en slechte eigenschappen van den persoon in kwestie, kortom omdat zij nog niet helder ziet, omdat zij zich laat gaan, omdat zy geen duidelijke voorstellingen heeft en de dingen niet ziet zooals ze zijn. En is er niet menig meisje het ongelukkig slacht offer geworden van een flirtation? Zijn er ook niet jongelui genoeg, die het aardig vinden een hoofdje op hol te brengen en zich. dan terug te trekken?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 1