„De Kroon", Hoog. Burg. Ver. 1 elefoon No. 11 Fransche taal. "leesinrichting DE STORM, HUISONDERWIJS Zaterdag 23 Dec., LIEFDADIGHEIDS- - VOORSTELLING, KERK-AGENDA. Haarlem. Groote kerk, v.m. 10 u. Ds. Montijn. Bakenesser kerk, (voor de kinderen) v.m. 10 u. Ds. Vunderink Eglise Wallone, 101/2 lieures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-gereformeerden, v.m. 10 u. Ds. A. Haentjens. Lutliersche kerk, v.m. 10 u. Ds. A. C'. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 u. Ds. C. B. Hylkema. 5 u. Ds. A. Binnerts Szn. Bloemendaal. v.m. 10 u. de heer Foeken, Hulpprediker te Haar lem. 6l/j u. Geen dienst. Heemstede. v.m. 10 u. Ds. .T. H. Wolters. Vrijdagavond 22 Decemberuitvoering Kerstmis hatorium door de ('hr. Zangver. „Ex Animo" in de Ned. Herv. Kerk. Santpoort, v.m. 10 u. Ds. W. Bax Jr. Wijk aan Zee en Duin. v.m 10 u., Ds S. Berkelbach van der Sprenkel. Woensdag 20 December Bijbellezing, 's avonds 7'/„ u. Ds. S. Berkelbach van der Sprenkel. Uitluiden. Ned. Ilerv. Gemeente. 10 uur, Ds. H. W. Creutzberg. 5 uur, de heer Hoekendijk, van Heemstede. Woensdagavond 8 uur, Ds. H. W. Creutzberg. Bijbellezing. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond. 10'/. uur, Ds. E. Pekema. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, n. in. 2.) uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Amsterdamsch Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag. 810 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commaudo. Ge legenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het buksschieten. Eiken Woensdagavond, van 810 uur in het gym nastieklokaal der O. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exercitiën voor leden van „Bloemendaal-Commaudo." Woensdag 20 December, 8 uur. Bloemendaalsch Verkooplokaal. Veiling van schilderijen, teekeningen en aquarellen. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechtsbijstand aan onvermogenden. lederen Vrijdag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Voor zitter mr. P. Tideman, secretaris mr. dr.W.P.Vis. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K u n stn ij v e r h e i d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. S ta ds-Bi bli o t heek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 17 December, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Italiaansche opera. De Barbier van He villa. f 2.—, 1.75, 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50. Woensdag 20 December. 8 uur. De Kroon. Lezing van mevrouw W. L. BoldinghGoemans over ï'ransche Dichtkunst. Donderdag21 December,8uur. Schouwburg Jan s- weg. Kon. Vereen. Het Ned. Tooneel De Volkstribuun. Drama. Gewone prijzen. Vrijdag 22 December, 8 uur. Schouwburgjan s- weg. Kunstavond „J. J. Cremer," ten bate der vereeniging „Het Oranje-Kruis." Zaterdag 23 December, 8 uur. De Kroon. Lief dadigheidsvoorstelling H.B. Ver. De Storm. SANTPOORT. Maandag 18 December, 8 uur. Kerkgebouw. Santpoort's Zangkoor „Vox Humana." Wel dadigheids-concert ten bate der slachtoffers van de stormramp te Bruinisse. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 17 December, 2 uur. H.F C Sparta (Rotterdam). Terrein Spanjaardslaan. 2 uur. Haarlem IIVelocitas II (Breda). Terrein Schoterweg. AANSTEKEN DER LANTAARNS. 11e lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moeten deze week ten 4.14 ure aan gestoken worden. P o s t e r ij e n. Nieuwjaar. PLAATSELIJK Met het oog op den grooten NIEUWS. toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stuk ken, als: prentbriefkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wensclit te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 2(1, 27 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedge maakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Door de 1-Cents-vereeniging werd over de maand October afgedragen een bedrag van 5150 centen. Het volgende adres met toelichting is aan den raad gezonden Aan den Raad der gemeente Bloemendaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, 1. enz. allen vaders van kinderen, welke de Openbare Lagere school (hoofd de Heer A. IJzerman) bezoeken dat het] aantal leerlingen dezer school elk jaar gestadig toeneemt, zoodat er thans reeds klassen zijn van meer dan dertig leerlingen, ja zelfs van acht en dertig kinderen; dat dergelijke groote klassen slechts bet onder wijs kunnen schaden en eene uitbreiding der school aan requestranten noodzakelijk voorkomt dat requestranten derhalve uwen raad eerbie dig in overweging geven tot uitbreiding dezer school over te gaan dat het requestranten is gebleken dat ruim de helft van de zich thans op de school bevin dende leerlingen in de Termen vallen voor Uit gebreid Lager Onderwijs ev. ntueel Meer Uitgebreid Ixtger Onderwijs; dat zij met het oog hierop uwen raad tevens in overweging willen geven die uitbreiding, zoo daartoe wordt besloten, in dier voege te doen plaats hebben dat de school worde gesplitst m twee scholen, waarvan de eene volgt bet plan van het gewoon lager onderwijs, terwijl de leer lingen der andere school bet uitgebreid lager onderwijs zullen genieten Redenen waarom requestranten zich wenden tot uw eollege met eerbiedig verzoek te besluiten tot de uitbreiding van opgemelde school en zulks op de wijze als boven uiteengezet. Bloemendaai,, 16 December 1911. 't Welk doende enz. Onderteekenaren zijn: Mr. Joost de Graaff, advocaat. Dr. J. Dekker, directeur van het koloniaal museum. Dr. A. M. Benders, geneesheer te Meerenberg. J. C. de Wijs, koopman. S. H. Brongersma, arts. F. Lod. Heil, koopman. S. P. Ziegeler, particulier. H. Hupkes, hotelhouder. J. Th. Westerman, koopman. van Willigenburg, huis- en decoratieschilder. R. C. Immtnk, assuradeur. J. Teitsma, aannemer. W. J. van Willigenburg, conüseur. J. P. van den Boscn, directeur van de N. V. [„Het Binnenhuis". L. Rouwens, aannemer enz. P. Stins, boekbandelaar. F. Smit Kleine, directeur Kennemer El. Mij. Toelichting op vorenstaand request. Het zij ons vergund bovenvermeld verzoek schrift als volgt kortelijk toe te lichten. De school van den heer IJzerman is op het oogenblik reeds dicht bevolkt, getuigen de in liet verzoekschrift gemelde getallen. Heeft liet groote aantal leerlingen, dat nu aanwezig is, een belemmerenden invloed op bet onderwijs, veel sterker zal zich dit bezwaar in de naaste toekomst doen gevoelen. De toename der .school bevolking toch heeft hier niet alleen plaats in dé laagste klassen, zooals dit in andere gemeenten gewoonlijk voorkomt, maar hierbij komt tevens een aanwas over alle klassen verdeeld, doordat zich meer en meer ouders met reeds school gaande kinderen in de gemeente vestigen. Waar dus naar ons inzicht de school reeds op het oogenblik voldoende materiaal voor twee gescheiden scholen bezit, daar zaï dit binnen weinige jaren nog zekerder het geval zijn. Bij het nagaan van de verschillende leerlingen dezer school is het ons gebleken dat ruim de helft hunner een uitgebreider leerplan der school zou behoeven. Wel is in den huidigen toestand de gelegenheid geopend om buiten de schooluren Fransch te leeren (een maatregel, die op hoogen prijs gesteld wordt), doch kan van een eigentlijke opleiding voor middelbaar- en gymnasiaal onder wijs geen sprake zijn. Zoo tevreden wij zijn met de qualiteit van het gegeven lager onderwijs, zoo meenen wij toch dat het tegenwoordige leer plan niet meer overeenkomt met de behoeften onzer gemeente. Bloemendaal telt talrijke inge zetenen, die hunne kinderen meer uitgebreid lager onderwijs middelbaar of gymnasiaal onderwijs willen doen genieten en de tijd is nu gekomen om bij het gemeente-onderwijs daar mede rekening te houden. Wij ontveinzen ons niet dat het besluit, om een school voor U. L. O. te slichten een belangrijk iinantieel offer eischt van de gemeente, welk offer slechts ten deele van Rijkswege wordt vergoed. Doch wij meenen daartegenover te mogen stellen de verwachting, dat eene dergelijke school een aantrekking zal uitoefenen op gegoede lieden. De school zal dus indirect ook blijvende voordeelen met zich voeren bijv. in den vorm van verhooging der gemeente inkomsten uit belasting. Verder moeten wij er op wijzen dat verschillende kleinere genieenten in onze onmiddellijke omgeving tot liet stichten van" dergelijke scholen, zelfs voor M. U. L. O., zijn overgegaan, zoodat Bloemendaal bij die ge meenten in onderwijszaken zou achterstaan voor hei geval hier niet tot uitbreiding van het onder wijs werd overgegaan. Hoewel liet V. L. O. op dit oogenblik het meest urgent is, zoo zal de stap tot het M.U.L.O. toch niet te lang moeten uitgesteld worden en in ieder geval bij de eventueel te ontwerpen plannen rekening gehouden moeten worden met de behoefte aan dit Meer Uitgebreid Onderwijs. Deze bestaat nu, zooals ons van bevoegde zijde werd verklaard, doch zal met het jaar groeien en klemmender worden. Ten overvloede herin neren wij béscheidenlijk aan de hoogere Rijks subsidie, die voor het M. I'. L. O. verleend wordt. Vergadering „Witte Kruis". Gisteravond vergaderde de afdeeling Bloemen daal van ,,'t Witte Kruis" in „Van ouds 't Raad huis" te Overveen. De agenda bevatte weinig be langrijks. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een aankondiging van 't verschijnen van geschriftjes over hygiënische opvoeding door ds. Fleischer. Hiervan zal de wijkverpleegster een aantal exemplaren ter uit deeling ontvangen. Voor de eerdaags in Amsterdam te houden algemeene vergadering werd de heer F. v. Twisk gekozen als afgevaardigde, terwijl de lieer L. de Fouw. zijn plaatsvervanger zal zijn. Beide he ren namen hun benoeming aan. De afgevaardigde der vorige algemeene ver gadering, de lieer F. van Twisk, deelde daarna 't een en ander mede over 't behandelde in die algemeene vergadering o. a. 't verwerpen van de veel omvattende, groote financiëele otters eischende plannen van 't hoofdbestuur inzake 't stichten van een herstellingsoord voor mannen en jongens. Daar 't hoofdbestuur nu niet een nieuw, echter nog maar een „half plan" komt, maakt de afgevaardigde er bezwaar tegen, een imperatief mandaat te aanvaarden. De vergadering verleende daarom gaarne een blanco mandaat. Bij de rondvraag vroeg de lieer Richards in lichtingen omtrent den stand der financiën na de diphtherie-epedemi en de daardoor noodza kelijk geworden uitgaven. De lieer Bornwater deelde mede, dat wel is waar groote uitgaven hiervan 't gevolg waren geweest, maar als ge ruststelling voegde hij erbij, dat hij gegronde hoop had, dat de gemeente die terugbetalen zou. Verder werd medegedeeld, dat de plaats in 't duin, waar de gezondheidskolonie gevestigd is geweest, hoewel 150 M2. grooter zijnde dan 't tegenwoordige terrein van de barak, door 't bestuur ten eenenmale ongeschikt is geoordeeld voor 't bouwen van een nieuwe barak. De barak zal dus gevestigd blijven op de oude plaats, totdat er zicli een geschikter gelegenheid opdoet. St.-Nicolaas op de O. L. Schooi te Overveen. Men schrijft ons uit Overveen: De oude man is van 't jaar, wat Overveen aanbelangt, danig uit zijn slof geschoten, als deze uitdrukking tenminste van een Heilige mag ge bezigd worden. Maar in zijn grenzelooze goed heid zal hij deze woorden wel niet kwalijk nemen, gewoon als hij is om niet te nemen maar veel te geven. Hiervan heeft de overveensche school jeugd Woensdagmorgen de in letterlijken zin heerlijke vruchten geplukt, toen hij de school met een bezoek vereerde. Op zijn bekende royaliteit heeft de „duurte der levensmiddelen" blijkbaar geen invloed gehad. Wel had hij te kennen gegeven, dat 't hem niet onaangenaam zou zijn, als 't „eigen initiatief" ook een woordje mee zon spreken. Door de groote drukte, die er de laatste jaren van zijn verjaardig gemaakt wordt, was zijn portemonnai nl. op een zwaren proef gesteld. En zoo trok dus 't personeel der school de stoute schoenen aan en klopte bij de ver mogende ingezetenen aan, om eenige bijdrage. En dat dit geen kloppen aan doovemansdeuren was, bewees 't aardige sommetje, dat binnen weinige dagen bijeengebracht «as, Vooral de gift der hooge vrouwe van hoog- Bloemendaal zette zoden aan den dijk. Deze schenking, vermeerderd met verschillende andere, grootere en kleinere, gaf den Bint een flinken steun iu den rug. Hierdoor gerust gesteld, durfde hij het wagen, voor eenige uren zijn verblijfplaats te nemen in de gymnastiekzaal der school. Daar waren zijn milde gaven uitgestald, in bonte ver scheidenheid. Daar waren kleedingstukken als pêtten, ijsmutsen, dassen, handschoenen, schorten, warme pantoffels, en dito truien, verder allerlei lekkers als speculaas, taai-taai en borstplaat. Ook de afdeeling speelgoed was vertegenwoordigd. Daar kwamen de kleinste kleuters al binnen, in 't vaste geloof den echten Sinterklaas te zien. Met begeerige oogjes gluurden ze naar al de heerlijkheden op tafel. Eerst werden de kleine deugnietjes even onder handen genomen en de goede kinderen geprezen. Daarna strooide Piëtro met völle handen pepernoten onder de kleinen. Dat was een gegraai en gegrabbel! „Ik heb er vijf!" juffrouw. „Eu ik zeven!" „Ikke acht', klonk liet niet verrukte stemmetjes, toen de laatste pepernoot weggegrabbeld was. Ten slotte begon de uitdeelirig en viel den een een stuk speelgoed, den ander een of ander stuk kleeren en allen eenig lekkers ten deel. Met glinsterende oogen ging 't weer terug naar liet lokaal. Zoo kreeg klas voor klas een beurt. En bij 't naar huis gaan, was 't den kinderen aan te zien, dat ze hoogst voldaan waren. „Jong ik ben fijn uit" hoorde ik een twaalljarige tegen een ander zeggen, doelende op zijn iiguurzaag met toebehooren. „Ik zeker niet," was 't antwoord van den ander, wien een trui ten deel viel. „Kijk ereis wat een fijne handschoenen!" en „wat lekkere dikke pantoffels, zeg!" waren gezegden, die bewezen, dat de geschenken in goede aarde waren gevallen. Alzoo was Sinterklaasdag voor velen, die thuis weinig of niets gekregen hadden, toch nog een goede dag geweest. Jammer, dat zij, die bijdroegen voor dit feest, geen getuigen waren van de vreugde, die zij de jeugd door hun gaven hadden bezorgd, 't Was voorwaar eene heerlijke belooning geweest. Intussclien brengen we hiermede onzen vrien- delijken dank over aan lien, die het 't personeel der school mogelijk maakten, dezen feestdag on touw te zetten. (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst., Veiling schil der ij en. In het Bloemendaalsch Verkooplokaal wordt a.s Woensdagavond een belangrijke veiling van schilderijen, teekeningen, gravuren en aquarellen gehouden. Een groot aantal doeken is aanwezig, waaronder veel, zeer veel mooi en zelfs beroemd werk. De catalogus vermeldt de namen van ver schillende bekende schilders, waaronder Albert C'uyp, Jan Steen, Wouwerman, Ruysdael, Bergchem, David Teniers, Er. Mieris, Rembrandt i: Rubens, Frans Hals, Murillo, Van Dijck, Both, Ferdinand Bol, A. van Ostade, Jozef Israels, Bernard Schregel, Molenaar e.a. Op dit oogen blik zijn 112 stuks ter bezichtiging, en niet on mogelijk is het dat dit getal vóör de veiling niet nog eenige vermeerderd wordt. De kijkdagen zijn gesteld op Zondag van 16 Maandag van 103 en des avonds van 79 uur. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet n.l. een kind van 10 jaren brood doen rondbrengen overtreding visscherijwet, liet snoekhengelen zonder vergun ning; overtreding jachtwet, liet vervoeren van wildstrikken; strooperij van Varenblad; weder- spannigheid; het loopen over verboden grond en openbare dronkenschap. Gevonden en terug te bekomen bij II. Bank Molensteeg, Heemstede, een gouden broche; !:j A. Cassée BloemendaalschewegTl.te Bloemendaa een grijze handschoenpolitiepost te Bloemende, een zak turf en een sleutel; C. van Leeuwi Grebbestraat 41 Haarlem een wandelstok; l Huizinga, Kennemerweg Bloemendaal, een zil veren armband; B. van Kijk, Tetterodestraat 92 Haarlem een paar grijze liandschoenenKoe lemeij Houtvaart 48 Overveen, een dames hand schoen. Verloren een grijs met zwarte handschoen: een bruine kam; een rozenkrans; een porte- monnaie; een pakje inhoudende twee kluwen wol en een haakpen; een koralenbeursje inhou dende f 4.50een tiesch Eau de Colognee. i portret; twee kwitanties; een huissleutel; c heertje; en een portemonnaie met f15,on een met f2—. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 9' tot en nu V r ij d a g 15 December. Geboren: z. van J. C. ih Haan en G. Reier. Ondertrouwd: M. J. Hack en II. Wijsmuller. .1. Th. Plate, 38 j.; W. Sieseu Overleden: 69 jaar. Overleden A. Mout on, 48 79 j. in het gesticht „Meerenberg" j. J. Couperus, 28 j. G. A. Soet De Zandvoorische Strafvervolging Het 1ste vervolg van liet verslag dezer zaal verschijnt binnen enkele dagen in een extr. nummer. Verbetering. Twee foutjes lil liet vorig" artikel „De Zandvoortsclie strafvervolging" moete hersteld worden. Er staat (4e en öe kolom v. li. mikroskopisch, dit moet zijn inakroskopisch. Tijdverdrijf is een onzinnig woord; hij diemoeilt moet doen, om zijn tijd te verdrijven, is onbeduidend vooreerst, en ten tweede, ellendig. Laurillard. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunst- n ij verheid. In liet Museum .van Kunst- nij verin-id te Haarlem zal den 24sten December eene zeer belangrijke tentoonstelling van Kroati sche volkskunst op liet gebied van kunstnaald werk geopend worden. Onder de Slavische volksstammen wordt he nationale costuum nog in hooge eere gehouden en bestaat de volksdracht uit rijk geborduurde hoofddoeken, mutsen, jakjes, rokken en schor ten waarvan de harmonische kleuren en de rijke samenstelling der ornamenten bewondering wekken. De collectie die thans in genoemd museum zal worden tentoongesteld is van groote ver scheidenheid en men staat verbaasd in dit werk van eenvoudige boeren, zoowel kunstzin en goeden smaak te ontdekken. Zondag 17 December zullen de fransche beeld houwwerken voor het laatst te bezichtigen zijn. en is de toegang kosteloos. Stamkapitaal Lighalfonds. Sedert de vorige opgave werd op de circulaires, verzonden aan verschillende ingezetenen van Haarlem en omstreken nog een gift voor éëns groot f 100 ontvangen van mevr.: I. I). B.M. te Aerdenhout. zoodat het totaal bedrag thans is gestegen tot ƒ685 voor eens en 1077 jaarlijks. De Amsterdamsche Poort, Onderstaand verzoekschrift is aan den haar- lemschen gemeenteraad verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, dat het kennis heeft genomen van de plannen omtrent de verbetering van het verkeer aan de oostzijde bleekheid en hebben donkere, melancholieke oogenvoor het jongemeisje zijn zij de ver persoonlijkte „Satan", waarvan zij droomt en waarmee zij in gedachten lijdt, dien zij voor alles bemint met al zijn duistere zonden! Alfred de Musset heeft het jongemeisje begrepen en in zijn werken heeft hij haar weergegeven met al hare inconsequenties, haar fantasie, hare coquetterie, half kind, half vrouw, kortom met haar geheel eeuwig-vrouwelijke natuur. Bij Balzac zijn al de figuren van jonge meisjes van een zelfde type, zij hebben iets onbepaalds, eenvoudigs, zedigs, en haast allen lijden zij onder de hand van een hard en wreed noodlot, waar tegen zij zich niet verzettenZij weenen en schikken zich in het onvermijdelijke. Het jongemeisje bij Balzae is een slachtoffer en in haar tragisch bestaan ligt haar tragische grootheid. Wij komen nu aan het type, zooals de letter kunde ze ons daarstelt tijdens de 19e eeuw en pp 't eind van dat tijdperk Onze heldin wordt nerveuser, maar tegelijk zelfstandiger, haar wil is merkwaardig ontwikkeld en zij oordeelt soms niet een logika en een sang-froid die ons doet verbazen. Dit genre .van jong-meisje, als men haar bestudeeren wil, treft men aan bij Dumas en Zola en wij verwijzen dus naar die auteurs, die een rijk materiaal voor de diepere psychologie bieden Zoo zijn wij genaderd tot aan de jonge dame onzer dagen. Er is heel wat veranderd in de omstandigheden. Zij is een persoonlijkheid géworden, zij neemt haar plaats, in in de familie evenals in de maat schappij, zij is een factor waarmee rekening gehouden dient te worden. Zelfstandig, ziels- krachtig, kond in haar oordeel gaat zij haar eigen wegniettegenstaande alle verschillen van rang en stand, is dit het moderne type van jongmeisje. Waaraan nu deze verandering toe te schrijven In de eerste plaats aan het onderwijs en de opvoeding daarvan uitgaand. Niet zoozeer aan het materiaal van onderwijs, dan wel aa de omstandigheden, waaronder het onderwijs gegeven wordt. De meisjes bezoeken de school, waar hun geleerd wordt zelfstandig te denken, te oordeelen, kritiek uit oefenen. Temidden van medeleerlingen ontwikkelt zich al spoedig het 'bewustzijn van een persoonlijk heid te moeten zijn, een bepaalde plaats te moeten innemen en zij classificeert en deelt haar vriendinnen en zichzelf in bepaalde categorieën. De verschillen treden sterk op den voorgrond en men is er op uit alle individueele verschillen nog meer te doen uitkomen. Het gevolg is, dat zij logisch, maar vooral practisch leert denken. Zij beziet de wereld met open oogen en oordeelt nuchter en cynisch over alles wat het leven betreft, Haar eigenaardig vrouwelijke natuur, haar coquetterie, haar gratie is niet verloren gegaan en zij is zich wel bewust van haar macht en bekoring en kiest met zorg welke wapenen haar 't meest passen om den strijd te aanvaardenmaar in het kleine, frivole hoofdje huist een dosis gezond verstand, dat reeds alles ontleedt en waar voor 't enthousiasme barer grootmoeders geen plaats meer is. Want voornamelijk twee karaktertrekken kenmerken het moderne wezentje, 't jonge meisje: totale afwezigheid van geestdrift, bewondering en gebrek aan respect B ide dingen zijn gevolg van de omstandig heden en van den tijd en verwonderen ons niet, evenwel zij zijn er! Onder al die meisjes onzer dagen treft men verschillende typen aan: het coquette flirt-meisje, het sport-meisje, de studente, eergierig en op de hoogte van alles wat er in de intellectueele wereld omgaat, zij die werkt om haar eigen brood te verdienen, en het meisje uit de burger klasse: het winkeljitfje of naaistertje. Zij allen spelen een rol, eu strijden een strijd, even zwaaar als hunne andere medeschepselen en zij moesten noodzakelijk toegerust worden met eigenschappen, die baar kunnen steunen in de toekomst! Ja, lieve Keetje, dat is de geschiedenis van het jonge meisje in de fransche litteratuur, in groote trekken heb ik je verteld, wat ik er nog van wist. 't Is wel eens aardig na te gaan welke rol de jeugdige parijsohe gespeeld heeft gedurende de laatste eeuwen, vooral voor ons, die nogal eens in dispuut zijn in onze verschillende opvattingen. Au revoir je Mary. jer gemeente, dat het uwen Raad ve i.ni ook tot uitvoering gekozen \nisterdainsche Poort als doorgang laten, daar een dergelijk monum vl,rieden slechts dan zijn volle waar wanneer het aan zijn oorspronkelij 1,Antwoorden. Jb. van den.Ban, J. B. v. Loghem, Uitvoering M e ij e r i n k->1 t F.ene groote attractie staat ons te januari 1912. Samenwerking tusseh jlcjjerink en Martin in dienst der bestrijding. Een openbare lesavond jv unstick in handen van den eer: aic/zo's in handen van den laatstge belooft wat. Van beide heeren is zjj het excelcior in htm vaandel toch, de heer Martin zal zijn beste be voorzetten, en dat is hem g vreemd, wil hij de intermezzo's o\ j «e gewoon zijn van den lieer 5 rijn keurtroep, waarvan ons de 1 herinneringen steeds zijn bijgebleve Voor liet doel, het haarlemsche belooft dit samengaan ook geen k\\ af te werpen, immers de trapsgewjj Jer batige saldo's, die wij voor bier even releveeren, 1908 f 350, 19 1(110 ƒ647.10 en 1911 ƒ816.12, en zelf reeds aanduidt, dat het hoogte in bereikt, zal er stellig niet minde nu de heer Martin met zijne leerlii leien van den heer Meijerink kom ie meer nog, omdat naar wij verne lige schare van executanten blak voor bun klimmend succes. F'a i 11 i s s e m e n t e li. Bij vonnissen van de Arrondissei bank te Haarlem, werd T. Schermer en winkelier te Zaandam, in stand ment verklaard met benoeming vai 't Hooft tot curator en mr. H. van .losselin de Jong tot rechter-comi wil de faillissementen van K. Ts J. Assendelft te Haarlem en C te Santpoort, uitgesproken respc September, 28 en 21 November opgeheven. ist eine lebensgrosse Yergrös al.nlichkeit garandiert in O Weiter prachtige Oelgemt Heden overleed tot ons diep leedwezen onze geliefde Echtgenoote en Moeder, Vrouwe JOHANNA THEODORA PLATE, in den leeftijd van 38 jaar. J A. VITUK en Kinderen. Asuncian I Paraguay), j) 9 Dec. Bloemendaal, S 1911' Volstrekt eenige alge meene kennisgeving. HULP bij de Studie AAN GEBODEN voor leeriingen van I/tgere en Middelbare Scholen, door S. A. WILSON, onderw. ajd. Bloemend. Schoolv., leer aar Af. O. Fransche taal. DE HAAN e ZOON, Ged. Oude Gracht 35, Haarlem. Wij circuleeren leesportefeuilles, vrije keuze uit 60 tijdschriften franco huis BLOEMENDAAL, OVERVEEN, SANTPOORT. Pi ospectus up aanvraag verkrijgbaar. Onderwijzeres met HOOFD- en TA AL AKTE wensclit te geven, liefst gedurende de mor genuren. Br. fr. lett. L. 669, Boekh. I STINS I'z„ te Bloemendaal. SmefliBstraat, Haarlem. ten bate van het Linnenfonds voor het Diaconessenhuis. van SHAKESPEARE, .bewerkt door Dr. G. NOLST TREN1TÉ), te geven door de Aanvang 8 uur. Prijzen dei plaatsen: Stalles f 2.Eerste Parterre en Front- stoelen en Achterloge f 1.50, Tweede Parterre f 1.Zijloge f 1.Kaarten verkrijgbaar en plaatsbespreking bij den boek handelaar J. M. STAP, Groote Houtstraat 63, Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2