Men zoi Telefoon No. 10 Wed. C. G. Götz- Herweijer. KERK-AGENDA. Haarlem. Oudejaarsdag. Groote Kerk, v.m. 10 u., Ds. van Paassen. 's avonds 7 ure, Ds. Weener. Nieuwjaarsdag, v.m. 10 ure, Ds. Vunderink. Oudejaarsdag. Bakenesser Kerk. (voor de kinderen), v.m. 10 u., de heer Ililbrander. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. St. Sylvestre. Eglise Wallone, 77» heures du soir, Mr. Martin Dupont. Dimanehe 1 Janvier. Pas de Service. Oudejaarsdag. Remonstrant sch-gereformeerden, v.m. 10 uur. Geen dienst. v.m. IIure, Geen Zondagsschool. 's avonds 7 V4 u. Ds. Haentjens. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Oudejaarsavond, l.utliersche kerk, v.m. 10u.Ds.Schade v.Westrum. 's avonds 7 u. Ds. de Meijere. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Oudejaarsdag. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 u. Ds. Hylkema. 's avonds 7 u. Ds. Binnerts. Ook op den oudenjaarsavond wordt alléén toegang verleend tot de kerk door de deur aan de Groote Houtstraat. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Bloemendaal. v.m. 10 uur, Ds. Kampstra, Directeur v.h. Diaco- nessenkuis. 7 u., Ds. J. A. van Leeuwen. Nieuwjaarsdag. 10 u., Ds. J. A. van Leeuwen. Heemstede. 10 u., Ds. H. II. van Ameide. Pred. te Hillegom. 7 u.j Ds. J. H. Wolters. Nieuwjaarsdag. 10 u., Ds. J. H. Wolters. Santpoort, v.m. 10 u., Ds. W. Bax Jr. G'/.j u., Ds. W. Bax Jr. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Wijk aan Zee en Duin. O udejaarsavond. ,vm. 10 u., Ds. H. W. Creutzberg van IJmuiden. 7 u., Ds S. Berkelbacli van der Sprenkel. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Woensdag 3 Jan. 1912, geen Bijbellezing. Ilmuiden. Ned. Ilerv. Gemeente. 10 u. Ds. S. Berkelbacli van der Sprenkel, uit Wijk aan Zee. 7 u., Ds. II. W. Creutzberg. Nieuwjaarsdag. 10 uur, Ds. II. W. Creutzberg. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, Ds. II. W. Creutzberg. Oudejaarsavond. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond. 7 uur, Ds. E. Pekeina. AGENDA. bloemendaal. Eiken Zondag, n. in. 2.J uui. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Amsterdamscli Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag, 8—10 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commaudo. Ge legenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het bukssehieten. Eiken Woensdagavond, van 810 uur inliet gym nastieklokaal der 0. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exereitiën voor leden van J Bloemendaal-Commando." HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechtsbijstand aan onvermogendën. Ieder,en Vrijdag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Voor zitter mr. P. Tideman, secretaris mr. dr.W.P.Vis. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K un stnij verhei d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. 81a ds-Bib lio t heek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1-2 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 30 December. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Rotterdamsch Tooneelgezelsckap. dir. P. D. van Eysden. Colette. Blijspel. (Abonnements voorstelling.) Zondag 31 December, n.m. 2 uur. Schouwburg Jansweg. Matiné mevrouw HopmanKwast, Sneeuwitje. Kinder-operette. f 1.50, 10,75. 0.50. Kinderen half geld. Maandag I Januari. 7i uur. Schouwburg Jans weg. Ned. Tooneelvereeniging. Glück auf. Spel van de mijnen. (Abonnementsvoorstelling.) Dinsdag 2 lanuari. 8 uur. Schouwburg Jans- w eg. Tooneelwedstrijd „Cremer." 5e beurt- optreding. Het Kaltenbelletjendoor de vereeui- ging „Fritomya" te 's-Gravenhage. Blijspel. Woensdag 3 lanuari, 8 uur. Nutsgebouw. Zijl straat. Departement Haarlem der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Voordracht van dr. J.'Hallo, over: „Electrische stralen en Radio-activiteit." Niet-leden f 1.op schriftelijk aanvraag. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 31 December, 2 uur. HaarlemQuick (Den Haag). Terrein Schoterweg. AANSTEKEN DER LANTAARNS. De lantaarns van rijwielen, motorrijwielen !én automobielen moeten deze week ten 414 ure aan gestoken worden. o Zoo moet bijv. in de woorden: ftaas, bok, lioor,' hoek, hek, /teer, /tier, /tuis, /tut en /tuur haar mondwijdte telkens veranderd worden. De h ontstaat bij natuurlijke uitblazing van het ademvolumen, dat geschiedt bij het geluidloos voortbrengen van een of anderen klank. Onder natuurlijke uitblazing verstaat men de abdominale, de middenrif» of buikademhaling. Haar phonetische benaming is ademklank, want eigenlijk is zij niet anders dan de werking eeijor in- en uit ademing bij open mond. Is deze gesloten, dan wordt de /t eene geljijij- looze m, of ook wel n al naarmate de tongstand is, wijl de adein dan door den neus ontsnapt. Recapitulatie. Neusholten gesloten f Mond open. Na ophaling van de lucht door middel vhn de buikademhaling (de abdominale of midden rifsademhaling) uitblazing van het ademvolumen door de verschillende mondopeningen bij het vormen der klinkers. Geen stemgeluid. Articulatie grondslag een breeden mondstand die zich wijzigt bij de o', o, oe', uen uu. Heeuisteedsche Brieven. i XIII. 1 In Januari a.s. zal de verkiezing plaats hebbpn vooreen lid voor den gemeenteraad om te vqor zien in de leegte onstaan door het overlijden van den heer A. v. d. Weiden. De r. k. kiesver- eeniging heeft reeds iemand gesteld om hem te vervangen 11.1. den heer Jb. Peperkorn. Dit is dezelfde die eenige jaren terug de vlag heeft moeten strijken voor zijn tegenstander den heer Jansen Hendriks, eveneens r. k. In hét r.'k, kamp zal nu wel geen verdeeldheid ontstaan, zoodat de heer Peperkorn de eenige r. k. canqh- daat zal zijn. De protestantsche kiesvereenigipg heeft nog niemand gesteld, naar ik echter uit goeile bron verneem zal deze vereeniging de eerste dagen van Januari vergaderen, en 't doel van het bestuur is om met een eigen man uit te komen. Deze aanstaande verkiezing kan wat mgn noemt eene mooie verkiezing worden. Niemand behoeft zijn zetel af te staan, 't is een zuivere krachtmeeting tusschen r. k. en protestant yn ik twijfel niet of er zal gestreden worden met eerlijke middelen. Als dit nummer verschijnt, is dit jaar op en kele uren na verstreken, en is de oudejaarsavond daar. We worden er dan toe gebracht een blak achterwaarts te slaan. Doen wij dat met -bet oog op gemeentelijke belangen of toestanden, dan kunnen wij vooruitgang bespeuren, (ofschoon het armzalige tolhuisje aan de Camplaan van het tegendeel schijnt te getuigen). We zullen een en ander niet opsommen dat van dien vooruitgang getuigt. We spraken in onze -artikelen daar zpq. jiu,, en htTl" Wi i-i':-x Moclit het tot stand gekorherió vooidureïid) mijde bijdragen tot bloei van onze gemeente! Eii M'at ons persoonlijk leven betreft, 't ligt minder- op mijn weg daaromtrent iets op te merken; we hebben "op een oudejaarsavond allen onze dogen- L blikken waarop we.de heengegane dagen voor onzen geest doen voorbijgaan. h Mochten die oogenblikken ons sterken dm met nieuwen moed 't nieuwe jaar in te gaaii Als 't weer oudejaarsavond is hoop ik dat het aantal lezers van het Bloemendaalsch Weekblad minstens verdubbeld zal zijn. Dit. blad toch be oogt niet alleen de bevordering vön de plaani waarnaar 't is genoemd maar richt den blik ook op de omliggende plaatsen. En als nu ee_n be woner van Heemstede eens eene uiteenzettSuk; wenscht van 't een of ander de gemeemte Heem stede betreffende, en dat' vraagt aan de redactie, dan twijfel ik niet, neen, ik weet het zeker, daji zal in de eerst volgende nummers de Heemsteedsclfé briefschrijver daaromtrent wel iets mededeelen. Als nu iedere lezer in 't komende jaar één lezer aanbrengt dan is 't dubbeltal gemakkélnk gevonden. Een Heemsteder. Uitspraak van den RECHTSPRAAK. Hoogèn Raad inzake f, hulploon. Niet alleen de geholpene maar ook de helper kun wijziging of vernietiging vragen, van eene overeeiir komst, lot het verleenen van hulp aan een in zeemStgif verkeerend schip, indien zulk een overeenkomst tussefaji' partijen is gesloten. Ten aanzien van de uitlegging van art. 5(ijS; Wetboek van Koophandel, heeft de Hooge Bi&jl bij haar arrest van den 8sten December 1911' het volgende overwogen dat in werkelijkheid alleen blijkt, lat bij het tot stand komen der wet bepaaldelijk is gedacht aan de bescherming van den in zeenood ver keu rende tegen afpersingen, alzoo tegen een akkoord, waarbij door hem een in verhouding te hoog liulploon werd toegezegd; dat daaruit niet kan worden afgeleid de be doeling des wetgevers, om zijne tussclienkomst niét teverleenen ten behoeve van hem, die voor zijne hulp een in verhouding te laag hulploon bedong en deze bedoeling zeker in de wet niét tot uiting is gekomen dat toch het eerste lid van artikel 5(58 vermeld-, waar het eene vordering toekent, niet zegt aan wien het die vordering toekent en niet onder scheidt tusschen de contractanten, hetgeen te meer beteekenis verleent aan de omstandigheid, dat de vordering zelve wordt omschreven als strekkende tot wijziging of vernietiging der overeenkomst, uitdrukkingen, die zoowel liet toekennen van een hooger bedrag dan liet be- dongene, als het verminderen van het toegezegde bedrag omvatten, zoodat, om niettegenstaande die uitdrukkingen eene beperking in den zin van het enkel toegelaten zijn van vermindering te kunnen aannemen, zoodanige beperking uit drukkelijk zou moeten gemaakt zijn, hetgeen niet het geval is; Overwegende, dat alzoo de bewoordingen van voormeld artikel de uitlegging daarvan in dezen beperkten zin uitsluiten, terwijl deze ook niet is overeen te brengen met het stelsel der wet zooals dat kan worden afgeleid uit eene verge lijking van het voormelde artikel 447 van het Wetboek van Koophandel van 1830; dat toch artikel 568 voormeld is gelijkluidend met genoemd artikel 447, met deze uitzondering, dat de laatste woorden van artikel 508, eerste lid „kunnen door den rechter gewijzigd of vernietigd worden" daarin zijn opgenomen ter vervanging van de in het Wetboek van 1830 voorkomende woorden „zijn nietig"; dat alzoo het stelsel van artikel 447 is, den regel van artikel 1374 van het Burgelijk Wet boek, dat alle wettiglijk gemaakte overeenkom sten dengenen die dezelve hebben aangegaan tot wet strekken, volstrekt en algemeen buiten werking te stellen ten aanzien van alle in dat artikel 447 vermelde bedingen of akkoorden omtrent hulploon, onverschillig of zij kunnen geacht worden buiten verhouding te zijn tot de verleende hulp, in den eenen of in den anderen zin; dat, waar de eenige wijziging door artikel 11 der wet van 25 April 1835 (Staatsblad no. 18) aangebracht deze is, dat de opheffing van den regel van artikel 1374 van het Burgerlijk Wet boek, in plaats van door dé wet zelve te worden bevolen, geheel werd overgelaten aan het oordeel van den rechter en ten aanzien der vraag hoever die opheffing zich uitstrekt, niets is veranderd, de den rechter toegekende bevoegdheid zich uit strekt tot dezelfde bedingen, die door artikel 447 voormeld worden getroffen en in denzelfden omvang, en het stelsel van artikel 568 van het Wetboek van Koophandel omtrent die vraag mitsdien is hetzelfde als dat van artikel 447 voormeld Overwegende, dat alzoo liet Hof ten onrechte heeft beslist dat de wijziging of vernietiging van akkoorden op zee tijdens het gevaar gemaakt, alleen kan gevorderd worden door de geholpene uit nood geredde partij enz. De nieuwe arbeidswet RECHT EN 1 Jan. 1912 in werking. WET. 1911 bracht niet veel verras singen op politiek gebied. Onder de weinigen merken wij vooral op eene, die als eene overwinning van het democratische beginsel kan worden beschouwd, in zooverre als de wet gever de beschermende hand verder uitstrekt over den maatschappelijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, om deze nieuwe wet uiterlijk 14 Januari in werking te doen treden. Besloten werd echter ze reeds 1 Januari in werking te stellen, niettegenstaande een aajltnl, koninklijke besluiten lol uit-. blijft dan in Parijs, maar hoopt over eenigen tijd bij ons te komen omdat 't huwelijk al spoedig zal plaats hebben, in 't voorjaar waarschijnlijk. 't Is. wel toevallig, dat wij nu beiden op eens zoo van koers gaan veranderen en dat bijna gelijktijdig. Wij hebben een vertrouwelijke verlovings maaltijd gehad „en familie". Jack had mij beelde rige roze rozen gezonden en de tafel was met rozen versierd ik had den witten japon aan, dien ik droeg toen .Tack met mij kennis maakte. Hij wilde dat zoo, die dwaze jongen, 't Is de Xew- York-Herald, die ons samen heeft gebracht, ik plaag hem jaar altijd mee hij deed toen zoo onschuldig met die courant, alsof hij dacht, dat mijn leven er van af hing, als ik dat blad niet las. Ik weet, wat je zeggen zal, Keetje. Of Jack mijn tweelingsziel is? Och hieraan denk ik niet meer, maar ik weet wel, dat Jack de lieele wereld voor mij is, en dat, als hij morgen berichtf krijgt, dat hij naar China moet, ik hem volgen zal al was het midden in de Chineesche opstootje^. Wij sluiten een verbond „for better, for worse Misschien wil Vermaren ons wel inzegenëlï, Jack wil in de Nederlandsche kerk trouwen. Zul je het hem vragen? Ik zou het zoo aardig,' vinden. t Mijn studie lii.er ligt vrijwel op haar gezicht, om in nederlandsch „slang" te sprekeu, 't spijt mij een beetje, maar ik moet nu wat huishou delijke kennis gaan opdoen. Mijn familie beweert, dat die studie, waar ik mij aan wijdde, voor driekwart karakterstudie van Amerikaansche diplomaten was! Ik ben verontwaardigd over die kwaaddenkendheid en Jack vind het ook nonsens, zulke beweringen! En ik ben nu maar wat blij, dat ik goed Fransch spreek, dat was onontbeerlijk voor een diplo matenvrouw. f yofï'jii^%a^ d$TS%ei)inoe.-#j?n worden gëmaakjr J Wet én besluiten néftipn te «amen niet- minder dan zestig bladzijden van het Staatsblad in. Met bet oog op den korten tijd en onze. beperkte ruimte zullen wij een en ander niet in bijzon- heden kunnen schetsen, maar moeten volstaan .nipt -eene korte schets van de voornaamste dei- in de wet zelve aangebrachte wijzigingen. Be langhebbenden kunnen wij wel aapraden, zich een der kleine uitgaven van de wet aan te schaffen, «f anders Je Staatsbladen, waarin wet en besluiten zijn opgenomen en die aan de Landsdrukkerij te 'sGravenliage verkrijgbaar, maar niet bijzonder goedkoop zijn. Vooral moeten wij er intusschen de aandacht op vestigen, dat de wet er zich in bare nieuwe gedaante niet toe bepaalt om vele verplichtingen te leggen op hoofden en bestuurders van onder nemingen, teneinde daardoor overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen tegen te gaanmaar dat zij bovendien die jeugdige personen en vrouwen zeiven verbiedt zoodanigen arbeid te verrichten en de overtreding van dit verbod evengoed strafbaar stelt als de overtreding der wet door de hoofden en be stuurders. Die verboden arbeid verricht over treedt voortaan de wet evengoed als degeen die verboden arbeid doet verrichten De verbods bepalingen zullen elkander voortaan aanvullen en menige ontduiking onmogelijk maken. Overigens is de leeftijdsgrens ook uigebreid en bepaald dat een kind beneden 13 jaar of nog leerplichtig, geen arbeid verrichten mag; terwijl de wet thans onder jeugdige 'personen verstaat personen beneden '7 jaar en onder vrouwen, vrouwelijke personen van 17 jaar of ouder. - Een jeudig persoon en een vrouw mogen in fabrieken en werkplaatsen niet langer arbeid verrichten dan 10 uur per dag en 58 uur per week en geen arbeid verrichten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags; ter wijl in 't algemeen een vrouwelijk persoon die gehuwd is of die, ongehuwd zijnde, een gezin te verzorgen heeft, en van dit laatste aan bet hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, des Zaterdags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mag verrichten na 1 uur des namiddags. Met betrekking Jot de arbeidskaarten zijn nog al belangrijke wijzigingen aangebracht- De kaart zal voortaan wVirdeii uitgereikt door den burge meester der gemeente, binnen welke men woont. Wordt de arbeid verricht in een andere gemeente, dan moet dé kaart ook door den burgemeester dier gemeente geteekeiul zijn. Een I Je begrijpt, dat ik nog allerlei van die finesses moet leeren dié in mijn nieuwe positie noodig zullen zijn en ik wil ons land eer aandoen in het buitenland! Wat hebben wij toch genoegelijk samen ge keuveld en gekibbeld iu onze brieven, 'tis jam mer dat Jack geen Nederlandsch kent. Maar later, als ik 't hem geleerd zal hebben, zal ik hem de correspondentie van Keetje en Mary voorleggen en zal hij genieten van onze wijsgeerige bespiegelingen. Van hem staat er niet veel in Maar dat is juist bet ware, dat weet bij ook wel „mij dear boy." lin nu gaan wij beiden een zoo verschillende toekomst tegemoetOf verschillend toch eigenlijk niet. Ons beider geluk is hetzelfde „Giebt is ein schönres als der Liebe Gliick?" Maar onze levens zullen uiteenloopend zijn. Gij zult kalm voortleven, in ons heerlijk rustig land, met zijn uitgestrekte -velden en gehuwde vrouw mag in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid verrichten voor dat de datum harei bevalling op de kaart vermeld zij door of van wege den burgemeester der gemeente waar deze gebeurtenis plaats had. In verband met het boven reeds vermelde is bepaald dat in fabrieken en werkplaatsen door een jeugdig persoon of door een gehuwde vrotnv geen arbeid mag worden verricht en door een persoon van 17 jaar, niet zijnde een gehuwde vrouw, geen arbeid wordt verricht die slechts voorwaardelijk aan dien persoon is toegestaan, tenzij in bet bezit van een arbeidskaart. Deze blijft in 't bezit van den werkgever, maar in sommige gevallen kan door het arbeidstoezicht worden voorgeschreven dat voornoemde per sonen een dubbel van de arbeidskaart bij zich moeten dragen. De afgegeven arbeidskaart zal voortaan geldig zijn gedurende den geheelen tijd dat voor den beschermden persoon een kaart verplicht is, terwijl bij het einde der dienstbe trekking het hoofd of de bestuurder der onder neming de arbeidskaart aan den betrokken per soon moet teruggeven. Vergunning tot overwerk moet voortaan aan gevraagd worden bij het hoofd van het arbeids toezicht. Verder is voorgeschreven de aanwezig heid van een arbeidslijst en een arbeidsregister in elke onderneming waarin beschermde personen werken of tien of meer volwassen personen ar beiden. Dit laatste heeft ten doel de noodig gegevens bijeen te krijgen voor de mogelijke latere invoering van een tienurigen arbeidsdag Opmerker. 2den Kerstdag' kreeg mej. PLAATSELIJK Schouten bezoek van 3 heereu NIEUWS. en 3 dames, ouders van leerlin gtn die les van haar ontvangen hebben, die haar mede namens verschillende ouders een gemakkelijken stoel aanboden, ui erkentelijkheid en als herinnering aan haar 10- jarigen arbeid aan de openbare lagere scboi. alhier. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegen- openbare dronkenschap; bet onbeheerd late: staan van een bandwagen bet niet verlichten van een op den openbaren weg staand voorwerp bet.loopen over verboden grond; het stellen vai wildstrikken; het Vervoeren van wildstrikken liet bedreigen met eenig misdrijf tegen het leven en het rijden over een openbaar voetpad. Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost te Bloemendaal, een ceintuur; bij D. C. Houtgraaf, BI. weg Bloemendaal, een gouden broche met zwarten steen; bij Scholten, BI. weg Bloemendaal, een rozenkrans; bij v. d. Werff, Korte Kleverlaan, een gymnastiekschoen politiebureau te Overveen, een zwarte dames handschoen; bij J. v. d. Niet, Zijlweg Overveen, een koperen kruisje. Verloren een heeren-parapluieeen bruin lederen ceintuur; een hondenhalsband; een handtaschje met inhoud. Weggeloopen een Airedaele terrier. Van Zaterdag 23 tot en BURGERLIJKE met Vrijdag 29 Dec, STAND. Geboren: d. van W. Fonteij- ne en A. J. van Bommel, z. van J. .T. S,pronk én S. Doetjes, d. van II. J. Blderiug "cn.'Dr .1. "Kruiers, -z.'-van I'. .1. Bellen en .1 Wijteridaal. vau J. Romeiin eii I'. "(4. Schok. Ondertrouwd: G. F. M? Roozen en A. A. P. Grippeling. G e-trou w d: M. J. Hack en C. H. Wijsmuller. Overleden: G. Köhler (I m. Overleden in bet gesticht „Meeren- berg": L.. Leggger 52 j. Schouwburg lansweg te Haarlem. TOONEEL. Dinsdag 2 Januari beeft in den tooneelwedstrijd „J. J. Cremer", de 5de beurtoptrèding plaats. Door de vereeniging „Fritomya" uit 's-Gravenhage zal het blijspel Kaltenbelletjen uitgevoerd worden. Gliick auf van Heijermans wordt a.s. Maandag te Haarlem gespeeld. Die een plaats wil hebben, moet zich met bespreken haasten, daar het druk loopt. Morgen-middag voorstelling door bet gezelschap van Mevrouw HopmanKwast van de groote operette Sneeuwitje, in ons vorig nummer be sproken. Benoemingen. VARIA. In de (groene) Amsterdammer schrijft „Een uit het Zuiden" naar aanleiding van het (overigens niet veel om bet lijf hebbende) debat dat bij de behandeling der staatsbegrooting gehouden Werd over regeé- ringsbenoemingen Tegenwoordig is het de heersch'ende meening dat men een goed lid der coalitie moet zijn, wil men bij eventueele sollicitatie kans van slagen hebben. Let wel, een goed lid. De grootmeester der a.-r. partij is niet zeker van de rechtzinnigheid zijner trouwste helpers; een der eerste roomsche or ganen richt zijn zoeklichten naar het Noorden en Zuiden om slechtaards en modernisten te ontdekken. Iemands reputatie kan dus niet solide genoeg zijn, het is zaak die reputatie steeds beter te vestigen, stilstaan is hier achteruitgaan. Het bekende „pas trop de zèle" geldt hier niethoe meer ijver hoe beter. Sedert de wind uit den rechtschen hoek waait,, is het aantal vrome zielen in onze lage landen zoo sterk toegenomen, dat aan de oprechtheid der geuiie gevoelens zeer dikwijls mag worden getwijfeld, juist omdat die vroomheid opvallend naar buiten blijkt. Personen, die vroeger, om zich een liberaal airtje te geven, gaarne op roomsche toestanden smaalden, zijn van lnin heerlijk prachtig, licht, ons land, dat eeuwig het intieme, sympathieke land zal blijven, met zijn bescheiden, vernuftige bevolking. En ik zal in allerlei landen wonen, vele volken leeren kennen en veel zien en mij niet kunnen terugtrekken in een rustig hoekje. Of toch, in mijn hart zal een plaatsje blijven, dat geheel Nederlandsch is en daar zal ik mij terugtrekken en mijn gedachten verzamelen om thuis te zijn bij alles, waar ik toch thuis behoor. Ik zat altijd Nederlandsche blijven, al ben ik Mrs. Jack Step henson tot later dus, lieve Keetje, ik'zal trachten „das Glück zu binden" voor vier geluk kige stervelingen! Je Mary. EINDE. dwalingen teruggekomen, onderschei! door druk kerkbezoek, worden lid van vcreenigingen, bestrijden den alcohol, vroeger in het openbaar dronken of ver Encycliek Kerum Novarum voor een ai van arbeiders. En meestal worden deze vrome liei in dit leven ruimschoots gezegend me kingen. Ze komen vooruit, ze maken Het wordt in roomsche streken openlij dat allerlei mislukte brave jongens aai «orden geholpen. Ik wijs den uitvinder van het tek katholieke wetenschap erop, dat het ti de tegenwoordige methode niet wordt a maar steeds grooter wordt. Waar minderv om allesbehalve wetenschappelijke k' worden gepousseerd, ontneemt men aan den stimulans tot werken en komen I een grooter deficit te staan. Iloe men ile gelegenheden worden om van zijn I gevoelens te doen blijken, des te talri Ie Tartuffe's worden. Daarom zie ik met schrik en an; richting van retraitehuizen. Wie vooi up de retraite verschijnt, zal doorgaan niet-zuiver-op-den-graat, misschien modernist- Ieder lid der roomsche kerk krijgl licaat: voldoende, goed, uitstekend, demand de harten en nieren kan do al bet innerlijke naar het uiterlijk leoordeeld. FEUILLETON. Grootmoeder Lizette's vert Een schetsje bij het einde des jaa door HENRI. (Slot.) Den volgenden morgen was Maggi enuwaehtige drukte aan het werk,oi and te leggen aan de verandering .omst van den nieuwen huisgenoot emaakt. ,,'t Is toch zoo heel iets anders c voor je dieren," bad Maggi met vektheid gezegd, en Frank stemde 1 Na schemering zou de „levering" pis naar de „levering" had niet plaats en brief van mijnheer Salomon, ds ventje ziek was; dat er bovendien z< lijkheden met de familie gerezen wai met het oog op het tweede huwelijk moest trachten te overwinnen. Hi -poorde tot geduld en berusten aan. Dat was tot dusver misschien we te avond in hun gansche leven ei uoeder Lizette maar niet in de zaï .vare geweest! Overigens hadden ze n hoopten ze er bet beste van. T< ze terug naar de poes en Fidel en nan veer de roeispanen ter hand, om huikje voort te sturen op de bar altijd even effen kunnen zijn. Die wel in orde! Maar, de zaak kwam toch niet brieven van Salomon werden zei tevredenheidsbetuigin grootste softeering en het j Heden overleed, na lang durig lijden, nog onver wacht, onze geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw eerder Weduwe van A. W. DE JONG, in den ouderdom van 69 j. 's-Gravenhage, 25 Dec. 1911 Kockstraat 101. C. W. De Jong. Gemeente-Opzichter, Bloemendaal. W. S. De JongHesse. W. P. C. P. De Jong. C. W. De Jong Jr. C. A. van Engelen. Volstrekt eenige kennis geving. Heden overleed na een ongesteldheid van drie dagen onze lieveling GERBRAND in den leeftijd van ruim 6 maanden. H. C. KöHLER. A. KöHLER— VAN HEIJST. Bloemendaal, 27 Dec. 1911. Korte Kleverlaan. ■■■■■■■■■■■■■■a REDACTIE en ADMINISTRATIE. 5 m. g. J. WINDHORST, m. g. Bloemendaal. J. VAN DER WERFF, in R ij wielen en Auto's, Korte Kleverlaan, Bloemendaal. in. g. P. RUTTE, Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1911 | | pagina 2