ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND 6e jaargang. ZATERDAG, 10 FEBRUARI 1912. No. 6 Bureau van Redactie en Administratie t>< Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. alsch Ueekbl Prijs per lialtjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentie» 10 cents per rogel bjj herbaalde plaatsing korting. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van hot auteursrecht. it nummer bestaat uit 4 bladzijden. De heeren Las,sing en Putz 'LAATSELIJK hebben van B. en W. alhier NIEUWS vergunning verkregen voor het bonwen van zes burgerwoningen Jen Kinlieimweg (voormalige Achterweg) Bloemendaal. lil Memoriaal W. F. van Ilooff. Maandag den öilen Februari is op ruim (II- gen leeftijd een algemeen bekend en niet ider geaelit ingezetene, de heer W. F. van iff, overleden. De heer Van Hooll' was v et - ■nder en genoot zoowel in de raadzaal als in 1 particulier leven aller achting. Mij was een lijk roomsch-katlioliëk, die zonderonderscheid persoons, met een soort van zeemansrond- i' rstigheid, voor zijn meening uitkwam; hij es immer ied gehumeurd, goedhartig en niet ïg om voor personen in de bres te springen hij hoogachtte gelijk hij meermalen deed >r den oud-burgemeester den heer Immink; .1 heengaan is voor de zijnen een gevoelig vlies. Ook voor den raad en het college van 1. en W. waarin hij van wege zijn eerlijk rakter een eigen plaats innam. Donderdagmorgen te 1(1 uur had onder vele lijken van belangstelling de begrafenis met alle echtigheid op de r. k. begraafplaats St Ba'vo Schoten plaats. Onder de aanwezigen bevonden •li de Imrgemeerster en de wethouders van ■oemendaal, de heer d. Vliet, een deputatie .111 de leden van „St. Willebrordus," waarvan overledene voorzitter was en een afvaardiging t de werklieden. Dinsdag (I dezer is alhier opgericht „De Bloeinen- 'kialsche Sledeclub" ten doel hebbende bet. lie- orderen van het sleden in Bloemendaal en instreken en liet. beteugelen daarbij van wildheid n woestheid ter voorkoming van ongelukken. Met. bestuur is samengesteld uit de heeren: ■Ihr. A. Bas Backer, eere-voorzitter, Van der Valk van Brigdamme, president-penningmeester, A lid ré de la Porte, A. J. Buys, Jac. A. Laan, P. 1. K. Levebvre en A Koolhoven. Men Kan rich voor liet lidmaatschap, waarvan de contri butie in ieders bereik is gesteld, hij een van leze heeren in Bloemendaal aanmelden, liefst ■'ij _<len president-penningmeester villa „Beek en puin", Bloemendaal. Dat deze uit Zwitserland overgekomen en in de laatste jaren ook bij ons oeoefende sport veel aanhangers vindt, bewijst iet ledenaantal dat nu reeds tot op circa 150 gestegen is. In de bunrt Bloemendaal heeft het droevig (verlijden van het aanminnig oudste dochtertje -an den lieer en mejuffrouw Teitsma algemeene deelneming verwekt, V ij vestigen de aandacht op de belangrijke inboedel-veiling van de villa Op 't Heuveltje in iet Bloeinendaalschepark op a.s. Donderdag 15 ebruari door den makelaar A, Overakker. Beziehtigingsdagen zijn Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Februari. De illa Knysdatjhofin het Kweekduin, Overveen, is door tusschenhandeïing van den aakelaar A. Overakker door aankoop in andere anden overgegaan. Uit liet politie-rapport. Processen verbaal zijn opgemaakt wegens et venten zonder voorzien te zijn van een arm- hand; het plegen van baldadigheid; overtreding ijkwet. Gevonden voorwerpen en terug te be komen bij P. v. Nobelen, Korte Kleverlaan no. en koperen liyissleuteibij Houtgraaf, Klever- lan 6, een rozenkrans; aan den politiepost Bloe- ïendaal, een koperen beleen schoenhoorn en lorgnet; een ceintuur; een kaart ijsclub Haarlem en Omstreken; terug te bekomen bij Kol, TToutvaart Overveen, een zilveren schakel armband; politiebureau Overveen, een onderstuk van een rijwiellantaarn; bij Gebr. van Velzen, Zijlweg Overveen een hondentuig. Verloren een portemonaie met inhoudeen koperen hel; een handschoentje; drie pluimen; een granaten armbandjeeen friessche schaats een zwarte handmof. Weggeloopen een hondje, (leverkleurig); een keeshondje, kleur wit met rood komen aan- loopen liij Hasselmeijer Korte Kleverlaan. Van Zaterdag 3 tot en BURGERLIJKE met Vrijdag Februari. STAND. Geboren: (1. van G. Maks en .1. M. Verschuur, z. van W. A. G. Tweeliuijsen en M. A. Peters, z. van A. Ruiter en H. Wilde boer. Getrouwd: P. M. Bersee en II. M. B Bruinink Overleden: W. F. van Hooll' (II j. 15. J. ten Pierik 44 j. II. Teitsma 12 j Overleden in liet Gesticht „Meeren- berg": II. Meijer (I!) j. II ee m s tee d s c li e Brieven. XIX. Aan u kiezers van den gemeenteraad, die bij de jongstgehouden verkiezing voor een lid van den raad alhier zijt thuisgebleven een ernstig woord. 15r zijn er onder u die zeggen, ik doe niet aan politiek, omdat politiek en hartstocht meestal samen gaan. Ik antwoord daarop dat behoeft toch niet zoo te zijn. O ik weet wel dat er zijn die in dagen van politieken strijd te veel han delen onder den indruk van 't; oogenblik en dingen doen of zeggen die ze in kalmer oogen- blikken niet gedaan of gezegd zouden hebben, maar menschen met zulke karakters betrappen zich zelf dikwijls, ook buiten de politiek om, of dergelijke fouten. Neen ik geloof (lat. de sterke aandrang om niet aan politiek te doen megr gelegen ligt in de meening, ik kan toch mijn zin niet krijgen. Dan zijn er die zeggen, ik heb geen lieeni- steedselie belangen, maar dezen hebben het mis, laat ik maar één ding noemen: hebt gij niets uit te staan met de lieemsteedsche gemeente- reiniging? Ik meen toch van wel. Let nu op wat er gebeurt. Tot voor 1 Januari j 1. was als gemeentereiniger aangesteld, of aangewezen een r.-k. man. Ken man die gewetensbezwaren had 0111 op de r.-k. feestdagen dienst te doen. Na 1 Januari is <1 e tak van dienst opgedragen aan een protestantsch mail, niet omdat B. en W. liever een protestant daarmede wilden belasten, maar om <le doodeenvoudige reden dat hij de laagste inschrijver voor dat werk was. Maar.... en hier zit 'm nu de kneep, de beide wethouders zijn r.-k Hem werd opgedragen, of verzocht, dat weet ik op het oogenblik niet'juist, op de r.-k feestdagen geen dienst te doen. De man heeft hierin bewilligd en nu staan wij weer voor 't geval, dat wanneer het b.v. Maria Boodschap is, de vuilnisbakken die 's mor gens huiten 't hek worden gebracht, weer in den zelfden staat binnen gehaald kunnen worden, wat extra's om en voor 't huis achterlatend. Kn wat heeft dit alles nu te maken met de thuisblijvers bij de jongste verkiezing? Wel dit., als deze opgekomen waren dan was inplaats van een r.-k een protestant als raadslid gekozen, want gij thuisblijvers zijt protestant en ik verwacht van u dat gij in dien geest gestemd zoudt hebben. Dat had alweer tot gevolg gehad dat de meer derheid in den raad protestant was en een uit vloeisel hiervan was weer geweest dat de r.-k. tijdelijke wethouder mogelijk wel vervangen zou zijn geworden door een protestant. Kn ik geloof dat in dat geval er met de r.-k. feestdagen weinig rekening zou zijn gehouden. Mijne heeren thuisblijversMag ik u beleefd uitnoodigen bij eene volgende verkiezing wel te stemmen? En als gij nu zegt 't laat me koud wie er in den raad komt, stem dan toch, want ge doet er zooveel anderen een genoegen mêe. Een Heemsteder. PHONETISCHE KRONIEK. Spraakleer. Door J. L. Kinoma. Vorming der mede- klink ers, o f hoe ze worden voortgebracht. De M. (zie No. 5 BI. Wbl.) Deze letter ontstaat als volgt a. Staande de articulatie van de letter a, brengt men het zachte gehemelte in rust, of trekt bet niet op, waardoor de neusholten open blijven en de adem gelegenheid heeft door neus en mond te kunnen gaan, daarna doet men de lippen op elkander zonder meer en er ontstaat een zoogenaamd bromgeluid, dat de m vormt. b. Bij het vastleggen van de b, opent men de neusholten, als boven en articuleert dan door. Het brommend geluid, dat dan ontstaat; is de m. Bij de a, e,' ien ee) en ie, mag de iipsluiting niet gepaard gaan met plooiing, zij moet dan zoo natuurlijk mogelijk worden uitgevoerd, wijl men anders eene verwrongen articulatie krijgt. Daar het nasaal geluid hier de m vormt bij sluiting der lippen, is hare phonetische benaming: Nasaal-lipsluitklank. Voor of achter, of voor en achter een klank geplaatst, komt deze dikwijls onder haar invloed en wordt dan ook nasaal, dat vooral vermeden moet worden ter wille der klankzuiverheid. Haar articulatie-grondslag is een breeden mondstand, die zich wijzigt bij de o,' o, oe, u ('11 uu. Recapitulatie. Neusholten open. Zachte sluiting der lippen bij trilling der stembanden. Nasaal geluid zoolang de articulatie duurt. Wijziging van lipstand bij de o' o, oe, u' en uu. Articulatie-grondslag: een breeden mondstand. Tong blijft liggen. De land- en tuinbouw-ongevallen- LAND EN verzekering. TUINBOUW. Het ontstaan en de groei van de Land en Tuinbouw-Onderlinge. In 11)01 werd de Ongevallenwet in de Tweede Kamer aangenomen en in 1903 trad zij in wer king. De landbouw- en tuinarbeiders vielen bui ten deze wet, doch liun was in 1901 door de Tweede Kamer toegezegd, dat ook voor hen een ongevallenwet zou worden in het leven geroepen, zoodra de wet. van 1901 een paar jaar in werking was. Kn werkelijk, 13 April 1905, is door den toen- maligen minister een Ontwerp-Landbouw-onge- vallenvvet ingediend, dat zeer veel overeenkomst had met de wet van 1901. Het Ontwerp-Landbouw-Ongevallenwet is dooi de land- en tuinbouwers niet gunstig ontvangen, omdat bij bestudeering hiervan bleek, dat als dit ontwerp wet werd men zou krijgen een omslachtige en dure ongevallenverzekering. Vooral een dure verzekering. Schat men het jaarloon in den land- en tuin bouw op ƒ100 000.000.dan zou, als men de gemiddelde premie berekent, die in 't ontwerp wordt gevraagd, de land- en tuinbouw jaarlijks moeten opbrengen bijna vier millioen gulden. Dat was den land- en tuinbouwers te bar. Op initiatief van de Hollandsebe Maatschappij van Landbouw zijn toen de provinciale landbouw- - maatschappijen en groote tuinbouw-vereenigingen te Utrecht bijeengekomen, teneinde te bespreken, op welke wijze de land- en tuinbouw liet goed koopst en eenvoudigst zieli van hun verplichtingen nouden kunnen kwijten, als het ingediende Ont werp-Landbouw-Ongevallenwet eenmaal wet zal zijn geworden. Teneinde geregeld te kunnen werken, werd opgericht het Permanent Comité, in welk comité de provinciale landbouwniaat- schappijen en groote tuinbouw-vereenigingen zitting namen. Dit comité, had zich eerst tot taak gesteldeen organisatie voor te bereiden, die in werking zou treden zoodra cle Landbouw-Ongevallenwet zou zijn aangenomen. Maar ouder die voorbereiding werd liet dage lijks duidelijker dat het geheele ontwerp, zooals dat in 1905 door den minister is ingediend voor den land- en tuinbouw onbruikbaar is. Het gevolg hiervan was, dat men besloot een an- deren weg in te slaan. Hel comité zou zelf een regeling ontwerpen, die gaan invoeren en dan toetsen aan de praktijk van liet land- en tuinbouwbedrijf, telkens wijzi ging aanbrengend, waar de ervaring dit zou eischen. Zoo zou dan een ongevallen-verzekering groeien, die geheel past aan het werkelijke leven van het land- en tuinbouwbedrijf. Behalve practise/), bruikbaar zou deze regeling ook goedkoop worden, omdat men van liet beginsel uitging, dat, wat de landbouwers zelf kunnen doen, moeten zij niet aan ambtenaren overlaten. Wat bet, permanent comité nu ging verrichten bezat groote voordeelen. 1". roor de werklieden, omdat zij nu spoedig' zouden worden gesteund, nog vóór de regeering een wet had aangenomen en in werking gesteld 2°. voor de werkgeversomdat zij nu zouden krijgen een eenvoudige, doelmatige, practisclie en' niet te dure ongevallenverzekering, waarvan men mocht verwachten dat zij door de regeering zou worden erkend, zoodat het dure regeerings- ontwerp dan wel van de baan zou raken, in ieder geval niet van toepassing zou zijn op hen, die bij deze vrijwillige ongevallen-verzekering zicli aansloten. Het permanent comité droeg aan zijn be kwamen heiaas onlangs overleden adviseur, mr. II. P. L. C. de Kruijff Jr. op, een eigen landbouw-ongevallenverzekering te ontwerpen, welk ontwerp daarna in eenige vergaderingen met practisclie land- en tuinbouwers werd be sproken en behandeld. In deze regeling stond voorop, dat de rechten van de arbeiders hun toegekend in 't regeerings- ontwerp, geheel zouden worden gehandhaafd, zoodat de eigen verzekering niet zou worden eene beknibbeling op de uitkeeringen aan de knechts, docli alleen zou zijn een practisclie regeling met een goedkoope administratie. De toenmalige directeur-generaal van den landbouw, de heer Lovink, verklaarde zicli een groot voorstander van deze beginselen en in zijne kwaliteit van voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad toonde hij zooveel voortvarend heid ook in deze richting, dat hij den Nederland schen Tuinbouwraad wist te bewegen, nog voor de Landbouw gereed was, eene vrijwillige^ onge vallenverzekering voor de tuinbouwers in het leven te roepen, gebaseerd op dezelfde beginselen die het permanent comité had ontwikkeld. Ook deze regeling had mr. De Kruijff ontworpen, Kn zoo trad 1 Juli 1909 de Tuinbouw-Onderlinge, aldus werd de vrijwillige onderlinge tuinbouw- ongevallenverzekering genoemd, in werking. Het permanent comité zat intusschen niet stil, den 12den Juli 1909 werd de Centrale Landbouw- Onderlinge opgericht en al spoedig volgden pro vinciale afdeelingen, zoodat 1 Januari 1910 in werking tradende Noord-Hollandsche-, de Zuid- Hollandsche-, de Zeeuwsche-, de Groninger-, de Friesehe-, de Drentsche- en de Utrechtscbe Landbouw-Onderlinge. 1 Maart 1910 traden in werking de Overijselscbe- en 1 April 1910 de Noord-Brabantsche Landbouw-Onderlinge, terwijl 1 Januari 1911 de Geldersehe Landbouw-Onder linge begon te werken. Vóór het inwerking-treden was natuurlijk heel wat propaganda gemaakt, vooral door de voor mannen op land- en tuinbouwgebied, zoodat reeds bij den aanvang vele land- en tuinbouwers toetraden. Hoe de Land- en Tuinbouw-Onderlinge allengs gegroeid zijn, kunnen wij uit het onderstaande zien. De Tuinbouw-Onderlinge ving op 1 Juli 1909 aan met 1596 leden, uitkeerende een jaarloon van f'2.485.184; op 1 Januari 1910 was het leden tal gestegen tot 2190 met een jaarloon van f 3.533.388 Een jaar later, 1 Januari 1911 waren er 2392 leden met f 3.760.161 jaarloon,terwijl op 1 Juli 1911 waren toegetreden 2576 tuinbouwers uit keerende aan hun knechts f 4.051.741. Aangevangen met 1596 leden heeft de Tuin bouw-Onderlinge zich in twee jaar uitgebreid met bijna 1000 leden. De Landbouw Onderlinge doorliep een nog snelleren groei. Op 1 Januari 1910, bij het begin van de in werking-treding, telde de Landbouw-Onderlinge reeds 3799 leden, uitkeerende een jaarloon van ƒ5.361.565; 1 Juli 1910 waren er 6054 leden, uitbetalend f9 250.201.loon en op 1 Januari 1911 reeds 6780 leden met ƒ10.358.309.loon, terwijl 1 Juli 1911 reeds 8113 leden waren toe getreden met ƒ11.759.807.jaarloon. Aangevangen met 3709 leden, heeft de Land bouw-Onderlinge in anderhalf jaar haar ledental meer dan verdubbeld. In den land- en tuinbouw zijn dus thans 8113 2576 is 10689 patroons, die geheel vrijwillig de lasten diagen van een bedrijfs-onge.vallen- verzekering voor hun kneehts. Letten wij op het jaarloon dat deze patroons uitkeeren en dat gezamenlijk bijna 16,000,000 bedraagt, dan kunnen wij hieruit de conclusie trekken, dat 45000 a 50000 knechts in den land en tuinbouw op het oogenblik door de Land bouw-Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge zullen worden gesteund, als hun een ongeval in het bedrijf treft. De regeering, die reeds in 1901 den land- en tuinarbeiders toezegde, dat zij voor hen een ongevallenwet zou in het leven roepen, heeft thans, 10 jaar later, nog niets voor de knechts gedaan, niet omdat de verschillende opvolgende regeeringën niet wilden, doch omdat regeerings- werk slechts langzaam komt. Het is nu toch zeker moeilijk te ontkennen dat het gelukkig voor de knechts is dat de patroons zelf de handen aan den ploeg hebben geslagen. Een gedeelte is reeds nu geholpen. Op welke wijze de Landbouw-Onderlinge en de Tuinbouw- Onderlinge helpen en hoeveel goeds beide orga nisaties thans reeds hebben gesticht, zullen wij in een volgend artikeltje nader aantoonen. (Wordt vervolgd Zieke tanden, een gevaar VOLKS- voor de volksgezondheid. GEZONDHEID. I Wanneer men tegenwoordig de vraag stelt wat toch wel de meest verbreide ziekte onder de menschen zou zijn, dan loopt men groote kans ten antwoord te krijgen: de tuberculose. En inderdaad ligt dit antwoord voor de hand, daar juist bij het veelvuldig voor komen der tuberculose de noodzakelijkheid barer bestrijding steeds dringender is gebleken, hier door de aandacht meer op deze aandoening is gevestigd dan wellicht op eenige andere en dus de indruk kan worden verkregen, dat zij is de meest voorkomende ziekte. Er bestaat echter een ziekte die heel wat algemeener is en die, al zijn de gevolgen die zij na zich sleept niet zoo algemeen bekend, toch, zoowel middellijk als onmiddellijk, groote schade kan berokkenen aan dengene, die er door wordt getroffen. We be doelen de cariës, liet hol worden, het wegrotten der tanden. Als men ooit van volksziekte kan spreken dan is dit hier het geval. Waarschijnlijk is er geen volk ter wereld dat er geheel van verschoond blijft, al zijn ook enkele natuurvolken b.v. de Massai in Afrika, bekend om hun goed gebit. En zeker is het, dat de veelvuldigheid der ca riës gelijken tred houdt met de verfijning dei- beschaving de onderzoekingen toch in de meest uiteengelegen deelen der aarde hebben aange toond dat 70 tot 99 procent van de tanden der schoolkinderen reeds aangetast bleken te zijn. En dit is geen wonderwaardoor toch worden de tanden slecht, wat is de oorzaak van de cariës? Deze ontstaan door het achterblijven van spijzenresten na de maaltijden in de mondholte deze resten verzuren, de gevormde zuren tasten de kalkzouten der tanden aan, een verweekte plek ontstaat, waarin zich bacteriën, die in eiken mond in groeten getale voorkomen, kunnen nes telen, het ontkalkte tandbeen wordt opgelost en een holte ontstaat. Deze holte vormt een nieuwe broedplaats voor dezelfde reeks van verschijnselen en zoo gaat de tand na korter of langer tijd te gronde. Verder is het duidelijk dat het oplossings proces der tanden des te vlugger zal voortschrij-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1