BUITENGE hulp iu de huishoi Berlitz Scl Telefoon Ni Onder-Keukenrr Een net mei.1 KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk, v.m. 10 u., lis. Buys, pred. te Oegstgeest. Bakenesser Kerk. (voor de kinderen), Ds. van Paassen. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 101/. uur, Mej. A. A Vogelsang, Theol. ('and. Eglise Wallonne, 10'/2 henres du matin, Mr. Martin Dupont. Keole du Dimanche. Kemonstrantsch-gereformeerden, v.m. 10 uur, Ds. J. A. Fagginger Auer, Luth. Pred. te Harlingen. Lutliersche kerk, v.m. 10'/„ u. Ds. A. C. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 u. Ds. 11. P. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, uur, Ds. ,T. A. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur, Ds. .T. II. Wolters. Santpoort, v.m. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. Wijk aan Zee en Duin. v.m. 10 u., Ds. 8. Berkelbacli van der Sprenkel. Woensdag 21 Febr. 71/» u., Bijbellezing. Dezelfde llmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur Ds. H. W. Creutzberg. 2uur, Ds. H. W. Creutzberg. Woensdag 21 Februari 8 uur, Ds. II. W. 'reutz- berg. Bijbellezing. Doopsgez. gem en Ned. Prot. Bond. v.m lO'/o uur, Ds. Kuipers, van Oudebildtzijl. Zandvoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. <1. Posthumus Meijjes. 's Av. 7 uur, Geen dienst. AGENDA. BLOEMENDAAL. Zaterdag 17 Februari, 9 uur. Gesticht Meeren- berg. Afd. Bloemendaal en omstreken van „Nosokómos." Lezing door dr. Muskens over: ..Epilepsie." Toegang vrij voor verpleegsters niet-leden. Eiken Zondag, n. 111. 2) uur. Nieuwe zaal van „Rusthoek." Matinee „Amsterdamscli Trio." Eiken Dinsdag en Vrijdag, 810 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commaudo. Ge legenheid tot oefening in het schieten met Marga-patronen en in het huksschieten. Eiken Woensdagavond, vau 810 uur inliet gym nastieklokaal der 0. L. S. te Bloemen daal-, gymnastiek-exercitiën voor leden van Bloemendaal-Commando." HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechtsbijstand aan onvermogenden. lederen Vrijdag houdt liet bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Voor zitter nir. P. Tideman, secretaris mr. dr.W.P.Vis. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van K u n stn ij v e r li e i d. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.2Ö p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 103 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Ge opend behalve Zondags en R.-K feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 1-2 ure, en Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. T e y 1 e rs Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- lialve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dinsdag 20 Februari. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. N. V. Opera en Operette van het Rem brandt-Theater. Mig//o». Groote opera, f 2.50, 2. 1.75, 1.50, 1.25, 1.—, 0.(10, 0.50. Dinsdag 20 Februari, 8 uur. De Kroon. Opera Italiana. La Tramata. f 3.2.50, 2.-1.50, 1.—, 0.75. Dinsdag 20 Februari, 7) uur. Nutsgebouw. Zijl straat. Cursus Bolland. Vrijdag 23 Februari, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. N. V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. I)e Fioliers. Tragi-komedi. Gewone prijzen. Zaterdag 24 Februari, 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Weldadigheidsvoorstelling ten voordeele van Vacantie Koloniën. Franchemont de Mars kramer. Operette, f2.50, 2.1.50, 1.25, 1.—. 0.75,0.50. VOETBAL. HAARLEM. Zondag 18 Februari, 2 uur. H FC II-H.V V. II (Den Haag). Terrein Spanjaard slaan. 2 uur. Haarlem IIHercules I (Utrecht). Terrein Sehoterweg. AANSTEKEN DER LANTAARNS. De lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moeten deze week ten 5.39 ure aan gestoken worden. R. F. C.-Bloemendaal 32 SPORT. Deze spannende wedstrijd vond plaats op 't Ilermes terrein te Schiedam. Wanneer om 2 uur de heer Zant beginnen blaast, verschijnt Bloemendaal met een gebroken elftal. R F.C. is voltallig. De witten winnen den toss en verkiezen eerst met de zon in den rug te spelen. Dadelijk wordt 't vijandelijk doel bestormd, maar zonder resul taat. 't Geluk loopt R.F.C. mede. Eindelijk na een kwartier weet Kemper zijn club de leiding te geven, weldra gevolgd door No. 2 van den voet van Roskam. R F.C. zet er nu alles op, en geen twee minu ten later weet ze onhoudbaar te doelpunten. Met 2—1 gaat weldra de rust in. Na de rust is R.F.C. voorloopig aan 't woord. Van Kessel en Lansdorp weten echter den eersten tijd doelpunten te voorkomen. Toch kan dit niet uitblijven, en na 20 min. spelen is De Vries weer gepasseerd. Thans gaat 't erom spannen. Van beide zijden wordt er hard gewerkt. Drie minuten voor tijd weet R F.C. heel gelukkig te scoren, en aldus met 32 te winnen. Bij Bloemendaal waren v. Kessel, Lansdorp, De Vries, Hartogh en Kemper de besten. L. V. In het Museum van Kunst- UIT ANDERE nijverheid te Haarlem zal ge- GEMEENTEN durende de maand Maart eene tentoonstelling gehouden worden "van vorken, lepels, messen en dergelijk tafelgerei uit vroegere tijden tot en met de eerste helft van de vorige eeuw. De directie roept de welwillende medewerking in van de gelukkige bezitters dezer voorwerpen om ze gedurende eenigen tijd in bruikleen af te staan, de inzendigen worden franco ingewacht. Heemsteedsche Brieven. XX. In Memoriam A. II. van Wickevooht Crommelin. Do onverbiddelijke zeis des. doods heeft in den heer A. II van Wickevoort Crommelin een man getroffen in de kracht zijns levens, slechts 47 jaar mocht de overledene oud worden. Wat er in hem verloren is gegaan buiten onze gemeente, is reeds in verschillende dagbladen vernield en ongetwijfeld zal in menig tijdschrift over hem worden geschreven. In onze gemeente verliezen onderscheidene kleine luiden iil hem een man die hen niet alleen voorlichtte met raad maar ook met de daad hielp. Als lid van den raad had hij zitting in onder scheidene commissie's en werden zijne raadge vingen zeer op prijs gesteld. Hij was een beslist practisch mensch. In de raadszittingen was liij het vooral die, wanneer de beraadslagingen soms wat heft ig dreig den te worden, door een ietwat ondeugende opmerking de gesprekken in een goeden toon wist te houden. Opgewektheid, oprechtheid en eenvoud ken merkten hem in hooge mate. Bij velen zal gewis zijn naam in dankbare herinnering blijven! De vergadering van den raad, die tegen j. 1. Dinsdag was uitgeschreven is, tengevolge van het overlijden van den heer Crommelin, tot nader order uitgesteld, eene z.g.n. nabetrachting van het verhandelde kan ik dus thans niet geven. De agenda vei meldde trouwens ook weinig van algemeen belang. Het belangrijkste wat door den raad nog behandeld moet worden is het „Werk liedenreglement" en dat stond nog niet op de agenda. Zoo'n vaststelling van een werkliedenreglement heeft dan ook meer in dan, oppervlakkig be oordeeld, zou kunnen gedacht worden. Het werkliedenreglement van de eene gemeente kan maar niet zoo voetstoots door eene andere gemeente worden overgenomen, het moet wel degelijk aanpassen aan de toestanden van iedere gemeente op zich zelf. B. en W. zullen dus rijpelijk een en ander overwegen, om goed beslagen ter vergadering te komen, want is dit niet het geval, dan ont spinnen zich ellenlange beschouwingen en 't slot is dan toch weer „zal dus nader in eene volgende vergadering worden geregeld." Een Heemsteoek. Spraaklee r. Door J. L. Kingma. PH0NETISCHE KRONIEK. Vorming der mede klinkers, of hoe ze worden voortgebracht. De N. (zie No. (i lil. WW.) Even als de in. behoort ook de n tot de nasaal letters. Zij wordt op de volgende wijze gevormd. Staande de articulatie van de nasaal a, (zie sluit men met de tong, het harde gehemelte af, zooals dat bij de <1 of t geschiedt. Hierbij maakt de onderkaak eene opwaartsche beweging omdat Hij de ütle'boveii- én' ondertanden, dlclit"bij elkander komen (nimmer geheel op elkander). Daar den nasaal gehoord wordt en de tong hier de afsluiting verricht, is hare phonetische benaming Nasaal tongsluitklank. De n, evenals de in, oefent wel eens eèn overwegenden invloed op de klanken uit, 't zij er voor of achter geplaatst, zooals in woorden als: na, naaf, aan, gaan. banaan, neen, enz. Hiertegen moet, wat de Nederlandsche taal betreft, ten zeerste gewaakt worden, daar die geen nasaal klanken bezit (zie a-klank). Haar articulatie grondslag is een breeden mondstand, die zich wijzigt bij de o', o, oe. tl' en uu Recapitulatie. Neusholten open. Lippen van elkander bij trilling der stembanden. Wijziging van lipstand t. Articulatie-grondslag t. LAND EN TUINBOUW. De land- en tuinbouw-ongevallen verzekering. II. Welke verschillen bestaan er tusschen de Land- en Tuinbouw- Onderlinge en de Ongevallenwet en waarom zijn die verschillen in het leven geroepen Bij de oprichting van de Land-en Tuinbouw- Onderlinge heeft deze groote en grootselie gedachte voorgezeten, eene organisatie in het leven te roepen, die geheel passen zou voor het bedrijf. Daarvoor was noodig, dat die organisatie zou wortelen in het bedrijf, zich zou ontwikkelen naar het bedrijf, en worden bestuurd door de beoefenaars van het bedrijf. De organisatie zou dus uit het bedrijf opgroeien, en zou daar door worden eene practische organisitie aan sluitend aan het bedrijf. Is een wet uitgevaardigd dan zien wij, dat de practijk van het leven, van het bedrijf, zich daaraan moet aanpassen, en als dit nu niet gaat, dan ontstaan er botsingen. Dan moet de wet worden herzien, doch omdat dit niet ieder oogenblik kan geschieden, de staatsmachine werkt niet snel blijven vele gebreken zeer lang bestaan, en wekken daardoor ontevredenheid. Soms blijkt, dat de heele opzet van eene wet foutief is ge weest, eii dan wordt het nog erger. Dit alles voorkomt men, door zooals bij de Land- en Tuinbouw-Onderlinge is gedaan, de regeling te laten groeien uit het bedrijf op; al groeiende ontstaat dan de boom, die van jongs af geleid is geworden. De fouten die men maakt worden spoedig ontdekt en dadelijk hersteld, doch bij een wet gaat dat maar zoo niet. De wet begint van boven af, maar de Land- en Tuinbouw-On derlinge zijn begonnen van onder opvandaar de groote verschillen, waarop wij nu even willen wijzen, en waarbij dan vanzelf de goede kwali teiten van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zullen uitkomen. Ie De uitvoering van de Land- en Tuinbouw- Onderlinge is geheel in handen van de land en tuinbouwers zelf, van menschen dus, die het bedrijf en het leven van de arbeiders door en door kennen. Omdat zij ook de plaatselijke toestanden zoo goed kennen, weten zij precies op welke wijze liet best kan worden opgetreden. Het spreekt vanzelf, dat dit alles veel dbépna- tige.r en sneller en goedkooper gaat, dan wanneer dit moet geschieden door ambtenaren, die buiten het bedrijf, buiten het leven van de arbeiders staan, en niet bekend zijn met de plaatselijke omstandigheden. 2. Omdat het werk voor de Land- en Tuin bouw-Onderlinge verricht wordt door de leden zelf, behoeven deze werkzaamheden niet duurder te zijn dan de leden zelf willen. Worden ambte naren door de regeering met deze werkzaam heden belast, dan kost dit in ieder geval heel wat meer. 3. Bij de Land- en Tuinbouw-Onderlinge worden de onkosten na het einde van ieder jaar omge slagen over de leden, zoodat alleen betaald worden de werkelijke onkosten, niet meer en niet minder. Deze betaling is ook de billijkste. Het rijk schat vermoedelijke onkosten en omdat er geen te korten mogen ontstaan, schat de regeering wat ruim naar den veiligen kant voor haar, te meer, omdat zij reeds zooveel leergeld heeft gegeven. iedurende de vijf eerste jaren, dat de Ongeval lenwet heeft gewerkt, is een te kort ontstaan van vier millioen gulden. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn, dat als de regeering de land en tuinbouw-ongevallenverzekering zou ter hand nemen, er hooge premiën zouden moeten betaald worden. 4. Zoodra de land- en tuinbouwers zich geheel hebben ingeleefd in de organisatie en de uitvoe ring van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge I en dat hebben zij meestal spoedig dan geschiedt de behandeling der ongevallen zeer vlug wat vooral daardoor wordt bevorderd, dat de behandeling plaatselijk geschiedt. 5. Het plaatselijk karakter van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge brengt ook mede, dat de controle zeer eenvoudig en doelmatig is en bovendien niets kost, omdat de patroons gemak kelijk op de hoogte kunnen blijven van den toestand van de getroffenen. 0. Het is in het belang zooveel van de knechts als van de patroons, dat er zoo weinig ongevallen gebeuren. Afgescheiden van zijn pijnlijk lichame lijk letsel, ontvangt de arbeider toch hoogstens maar 7/10 van zijn daggeld, zoodat elk ongeval hem achteruit brengt. Ook den patroons kosten de ongevallen geld, omdat zij de de onkosten moeten betalen. Daarom zullen de land- en tuinbouwers zoo veel mogelijk beveiligingen in hun bedrijf aan brengen, en dit geschiedt dan ook reeds. Dooi de I and- en Tuinbouw-Onderlinge is reeds de aandacht gevestigd op beveiligingen die aan dorsch en hakselmachines kunnen worden aange bracht en op een constructie voor eene beveili ging aan den voet van ladders. In deze richting wordt voortgewerkt, zoodat het gevaar voor de knechts minder wordt. 7e Van niet minder belang is het feit, dat de Land- en Tuinbouw-Onderlinge opvoedend werken, omdat zij de aangesloten land- en tuin bouwers leeren zelf hun eigen bedrijf te regelen en zelf de lasten te dragen, die het bedrijf medebrengt. Daardoor komen krachten tot ont wikkeling, die anders sluimerend bleven, en nu weer aanleiding geven tot anderen arbeid, het bedrijfsleven rakend. Maar het allergrootste voordeel is, dat men door de ervaring, die men nu reeds met de Land- en Tuinbouw-Onderlinge heeft opgedaan, gekomen is tot een land- en tuinbouw-ongeval lenverzekering, die geheel aanpast aan het bedrijf en waarover werkgever en arbeider in hooge mate tevreden zijn. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge is eene sociale regeling, opgekomen en getoetst aan de practijk van het bedrijf, en daardoor eeue rege ling bij uitnemendheid De toestand is dan ook zóó, dat de Land- en Tuinbouw-Onderlinge thans voorbeelden zijn voor de regeering, hoe men sociale regelingen prac tisch in elkaar moet zetten. Als de Tweede Ka mer ile regeling van de Land-en Tuinbouw-On derlinge aanneemt voor steun van arbeiders die ongevallen in het land- en tuinbouw-bedrijf krijgen, dan heeft men de meest bruikbare Land en Tuinbouw-ongevallenwet. Hebben wij in het voorgaande de groote be ginselen besproken, waarop de Land- en Tuin bouw-Onderlinge zijn gebouwd, en waardoor zij zooveel deugdelijker zijn voor de patroons en voor de knechts dan de ongevallenwet, hoewel de uitvoering toch veel goedkooper is, thans resten ons nog een paar kleine verschilpunten op te noemen, die wel van niet veel beteekeuis zijn. doch ook nog aantoonen hoe rationeel de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zijn. Het komt herhaaldelijk voor. dat aan industrie- arbeiders door de Ongevallenwet zeer kleine bedragen als blijvende rente worden uitgekeerd. Zoo zijn er arbeiders, die om de veertien dagen per postwissel slechts enkele centen ontvangen. Dat is natuurlijk een belachelijke toestand. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge geven in zoo'n geval een som in eens. Daaraan heeft de getroffene ten minste nog wat. De Ongevallenwet geeft bij blijvende invaliditeit steeds eene rente. Op verzoek van den arbeider kunnen de Land- en Tuinbouw-Onderlinge hem, als blijkt dat dit in het belang van den arbeider is, een som in eens uitkeeren. Op deze wijze kan een arbeider dan heel wat beter geholpen worden door de Land- en Tuinbouw-Onderlinge dan door de Ongevallenwet. Vatten wij het voorgaande samen, dan blijkt, dat de Land- en Tuinbouw-Onderlinge twee or ganisaties zijn, die zoowel voor de patroons als voor de knechts verre te verkiezen zijn boven de Ongevallenwet. Bij de Land- en Tuinbouw-Onderlinge worden de ongevallen vlug behandeld, de patroons wer ken in hun eigen belang mede tot eene correcte uitvoering, door het aanbrengen van beveiligingen tracht men ongevallen te voorkomen, en door dat de land- en tuinbouwers zelf de uitvoering verrichten, kunnen zij de administratiekosten zoo klein mogelijk maken. Daarom is de ongevallenregeling, zooals die is neergelegd in de Land- en Tuinbouw-Onder linge voor den land- en tuinbouw de meest ge- wenschte. In een slotstukje zullen wij eens nagaan, hoeveel goeds er reeds door de Land- en Tuinbouw-On derlinge is tot stand gebracht, Wordt vervolgd). Zieke tanden, een gevaar VOLKS- voor de volksgezondheid. GEZONDHEID. II Niet ten onrechte zegt het spreekwoord, dat men beginnen moet met een hand te hebben als men een vuist wil ballen. Zoo ook moet men beginnen met liet groeiende lichaam kalk toe te voeren, als men tanden (en beenderen) wil vormen. Maar daar begint de ellende alOnze voeding is grootendeels een eiwitvoeding en in den regel is ons voedsel tamelijk kalkarm. Ook kalkrijk water is niet erg in trek en zoo ontbreekt het den mensch bij zijn voedselopneming aan de noodige gegevens om kalkrijke, dus weerstandskrachtige tanden op te bouwen. Nu is 't hier weer de beschaving, die ons parten speelt. Een belangrijk menschelijk voedingsmiddel werd in vroegere eeuwen gele verd door de haver, nu nog slechts als paarden- voedsel in gebruik Echter bevatte het brood hieruit gebakken niet de zemelen er door, een hoog kalkgehalte; later kwam roggebrood in eere, ook kalkrijk, maar minder dan haver, ter wijl de weer minder kalk bevattende tarwe thans het lioo dbestanddeel in de bak ndustrie levert, waarbij vooral het doel is wit brood te verkrijgen, wat alweer geschiedt ten koste van het kalkgehalte. Erwten, boonen en dergelijke komen ook niet meer in die mate op de dage- lijksche spijslijst voor als vóór de invoering van den aardappel en weer werd de kalkrijkheid van het voedsel minder. Zelfs schijnt men in veel voedingsmiddelen iets minderwaardigs te gaan zien, iets dat men voor z'n latsoen liefst niet al te vaak moet eten. Zoo kon het gebeuren, dat aan schrijver dezes, die een vrouw uit het volk aanried haar gezin bruin brood voor te zetten ten antwoord werd gegevenDat zal ik wel laten, dat is mijn man z'n stand" niet, de kameraads op 't werk zouden hem uitlachen als zijn vrouw hem daarmee af scheepte Verder is de geaardheid van ons voedsel geheel anders dan vroeger: was het in den ouden tijd noodig om het harde brood en het stevige om hulsel der peulvruchten krachtig te kauwen, de tegenwoordige toebereiding der spijzen maakt het den menschen wat al te gemakkelijk. Ik ontmoette dezer dagen een volstrekt niet ziekelijk jong meisje, dat haar ontbijt deed met griesmeel- pap: ieder Voelt, dat hier iets niet in den haak is, zooiets mag passen voor babies en tandelooze oude menschen, maar niet voor jeugdige personen wier gebit door flink gebruik sterk en weerstands krachtig meet worden. Stel daartegenover een Eskimokind, dat in tijden van schaarste werd verblijd met 'n stuk robbenvelmen zou haast eerder zijn eigen schoenzolen kunnen vermalen Maar een dergelijk persoontje heeft meer kans op een sterk gebit dan mijn griesmeelvoorbeeld. Natuurlijk wil ik onze opgroeiende jeugd niet aan zoo'n Eskimo-maaltijd wennen, maar heb slechts doen uitkomen dat ook hier de wet geldt dat een orgaan, dat niet geoefend wordt, achter uit gaat. (Wordt vervolgd.) liet maandblad Sierkunst, uit KUNST. gave van Wed. J. Ahrend <t Zoon's Boekhandel- en Uitgevers Maatschappij te Amsttrdam, heeft een tweetal prijsvragen uitgeschreven. Gevraagd wordt li een ontwerp voor de versiering van een plafond geschikt om in schablone-techniek te worden uitgevoerd, en 2e een natuurstudie naar een plant met toepassingen van deze plant in orna ment. Als prijzen worden beschikbaar gesteld 60.30.—, en 10. De jury zal bestaan uit de heeren Chris Lebeau, Georg Rueter en Jan Godefroy. Sierkunst bevat de bepalingen voor deze prijs vragen gemaakt. E g m o n d s c h e tentoonstelling 1912. In een mooie duinvallei te Egmond aan Zee zullen badgasten en passanten in het komende seizoen een ongemeen schoon schouwspel kunnen genieten. De Egmondsche tentoonstelling zal om geheel in overéenstenimi' g te wezen met het prachtige duinlandschap en de wijde zee geheel onderdak gebracht worden in een aanta zware, linnen tenten van verschillende afmetingen Deze tenten zullen feestelijk vi rsierd worden met vlaggen, vaandels en baldakijns, terwijl alk suppoosten, beambten als ook de bedienden vai exposanten en vermakelijkheden in middel eeuwsche dracht gekleed zullen zijn. Op een aangrenzend hoog duin zal een zeergroot! ronde, antiek ingerichte veldheerstent verrijzen waar, wie de held van Sint-Quentin en Grew lingen, graaf humoraal van Egmond, voorstel! zijn zetel zal hebben. De meeste aandacht zal gewijd worden aan hei Reddingswezen ui het comité hoopt door algc- meene medewerking deze afdeeling tot een hoogsl interessante te maken. in de 13 Februari gehouden vergadering, dl door den eere-voorzitter, den burgemeester van Egmond aan Zee, werd bijgewoond, zijn de sta tuten en bet huishoudelijk reglement goedgekeurd is besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen is de acte van het garantie-fonds geteekend en zijn de werkzaamheden onder de verschillende sub-comité's verdeeld. Om een gedeelte van de onkosten te bestrijden wordt, behoudens koninklijke goedkeuring, een groote verloting gehouden, waarvan de trekking in de maand September 1912 zal geschieden ten overstaan van notaris mr. A. P. H. de Lange b Alkmaar. De hoofdprijzen zullen een waant hebben van ongeveer 12000 en 4000 gulden. De vergadering was zeer levendig en de mede werking van autoriteiten en burgers algemeen. Het is te verwachten, dat de reeds duidelijk merkbare vooruitgang en opbloei van Egmoinl door de expositie een stoot ten goede zal krijgen die het weldra tot een badplaats van beteekeni- zal maken. Xeèrlands Indie (Elsevier) afl. VAN BOEK EN 20 geeft het vervo g van Mimt- TDDSCHRIFT. wezen, Handel, Bankwezen met een lijst van de bankinstellingen en cultuurbanken, werkende in Ned. Indië, ik' kleinere plaatselijke banken hier buiten beschou wing gelaten Hoofdstuk V, waarvan het begin in deze aflevering voorkomt, is van de hand van mr. J. H. Abemlanon en behandelt Het Onderwijs in Ned. Indië. Morks' Magazijn van Februari Beeft tot inhoud: Het moeilijke Dier, 'n humoristische vertelling door Joh. W. Broedelet, liet verhaal van een eigenaardig geschenk door een Transvaalschen oom geschonken nan goed-Nederlandsche neel en nicht Pettersen, n.l. een struisvogel! De we derwaardigheden van dit beklagenswaardige dier in liet popperig stadstuintje van Pettersens bene denhuis zijn allervermakelijkst om te lezen B. W. van de Kamér geeft een schets van liet carnavalsfeest te Nice, met afoeèldingenvoorts vinden wij een schets van Charles Dickens; be Schitterende Ster; Een en ander over ouden meubelstijl, in het bijzonder Chippendale; hel slot van Uit het intieme leven van Keizer Wil helm II door H. van der Mandere; no0. II van De ontvluchtingsagenten, uit het Engelsch door .T. H. van Balen; een aardige schets naar hel Engelsch door mevr. J. H. B., getiteld Het avon tuur van een onhandige dienstbode; De Klokjes, door Wout Louwaars De laatste uitbarsting van den Smeroe, door R. A. Ezerman; een luimige voordracht. Tom Thinners' neus door Nicolaas Melm en verder de gewon lang niet onverdienstelijke mede in dit nummer voor, fijngevoeld laat volgen Stervende I Old Jenny, 'k zal je een be Van 't zachtste hooi uit i Ik weet niet, hond, wie vai Het rustigst sterven zal. Lek voor het laatst nog eer Die jou zoo dikwijls stree Ik weet niet, wat ik beter In mensche' of boude Je stervende oogen zien mij Old Jenny, laat je me eei Ik weet wel: ook mijn uur Maar honden sterven zae He L. W. 1'. Malta en G. Het geheim van den dood graphie). Het mag zeker merkwaar de bespreking in een vorig n en Bidders werkjes over leesbibliotheek juist het bo mijn lijstje thuis kreeg. Ik op deze plaats op bet toei hebben van zich aanpasse onderwerp en nu doet ziel geval voor. Het spijt me leestijd van dit inderdaad te kort was voor me om hebben ter uitvoerige be wat ik de vorige week me ons zeggen tegenvoeters kan echter niet nalaten ji mede van bet boek der liee met den Veelbelovenden den dooil hier uit mijn hei Iedereen n.l die in dit en i pen belang stelt, kan ik i „Het geheim van den Ir liet alleen maar ter vergel aanverwante kan ik eigenl liet werk is feitelijk eei staand werken over de boe en wat van liet hierin werk is de lezing overwr er van is echter, dat bij r de lezer tot liet besluit 1 hebben met een bewijs van 's menschen voortbes: tegelijkertijd met een rerk contradictio in terminis? J althans mij schijnt het zoi geef ik mijn meening als groot voorbehoud. Het bewijs dan van een om 't zoo maar eens uit ti overledene, wordt hier g wetenschappelijke proeven vuldigheid en onpartijdig alle terecht onze bewondt duld en toewijding wegdra blijfsel wordt in (lit boek in tegenstelling met den Kracht en stof, klinkt ons stofgeleerd in de ooren? Het volgens mij verka liet boek komt uit in (i vers dat ook dit tweede, van Spiegels, Tot en met 21 van f 4.toot sli Voor de vele bewijze deelneming, ondervonden dood van onzen geliefdei en Broeder BAREND ARNOLD RIETSCHOTEN, betuigen wij onzen hart dank. C. W. C. van Rietsc A. e. van Bietscii va: W. C. van Rietsce A. e. van Rietsch Bloemendaal, 14 Febr. 19 Mevrouw CREMER, 1 dam, vraagt tegen 1 Mei P. g., van goede getuige zien. Loon 110.a 30.waschgeld en 2. reisgeld per jaar. Br. fr. onder no. 435. II. g. VAN hetere: tenslraat 26, Amsterdam uit den burgerstand zoi betrekking bij één of tv deren, of ter assistentie huishouding. Liefst orntre lem. Br. fr. o. no. 3498, aan NEVELD's Centraal Advi Bureau, Haarlem. Een Dame zoekt tege: voor haar Juffrouw, n stekende referenties ei trekking als liefst in Haarlem, Over Bloemendaal. Br. fr. lett. J, a/d boe firma A. VERNOTJT, IV straat 10, Haarlem. HAARLEM Voor het aanleer vreemde talen ve de Berlitz Schot verblijf in het buitt

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2