ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND Bureau van Redactie en Administratie: ><j Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bioemendaal. 6e j<*arg«ng. ZATERDAG 2 MAART 1912 No. 9. Het Bloemendoolseli Weekblad. i Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe Advertentiën 10 cents per regel taling. Prijs per nummer f0.10 m. bij herbaalde plaatsing korting. Het autenrsrecbt va n den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 12*1) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De raad vergaderde Iionder- GEMEENTE- dagmiddag te 2 uur. Voorzitter BESTUUR de burgemeester. Afwezig de heer inr. Jacometti. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over gaan, hield de voorzitter de volgende toespraak, door den raad staande werd aangehoord .Mijne heeren. Vóór dat wij aanvangen met mze werkzaamheden, is het ons een behoefte nzen rouw uit te spreken over het verlies, lat de raad, op den Ssten Februari 1912 ge- den heeft door het overlijden van den heer Villem Franciscus van Hooff. Sedert 1885 lid van den raad en sedert 1993 u thouder, heeft de heer Van Hooft'de belangen ier gemeente Bioemendaal steeds naar zijn rste vermogen behartigd en bevorderd. „Wij herinneren ons nog levendig zijn goed i opgewekt humeur en daardoor in onzen ■ui zijne aangename verschijning. Véél heeft de man geleden gedurende zijne kte en zwaar waren de slagen, welke hem Hen in liet verlies van een dochter en een -oon. Met weemoed donken wij aan die tijden rug en het oogenblik zullen wij niet licht rgeten, waarin wij, in het kerkje van oud- hoten, in vollen eerbied geschaard stonden voor n lijkbaar, om hem de laatste eer te bewijzen. In onzen raad zal de herinnering aan den ■er Van Hoofl' steeds met eere bewaard blijven". Va lezing der notulen der vorige vergadering, onveranderd werden goedgekeurd, kreeg de ■d kennis van een schrijven van mevrouw de 1. Van 11 ootf-Yissijl', waarin zij haren dank -prak voor het door den raad gezonden sclirij- :i van rouwbeklag in liet verlies van wijlen aren echtgenoot. Order de ingekomen stukken bevond zich het slag der plaatselijke schoolcomm. over de bij- idere middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje". dit verslag wordt o m. melding gemaakt van in het personeel aangebrachte wijzigingen ■-'•nrts deelt t'-e .commissie mede met belangstel- r in het voor- en najaar eenige lessen te ■iben bijgewoond en van het onderwijs een i-tigen indruk te hebben verkregen. De aan name toon en de beschaving die in de school rsehen, komen het onderwijz zeer tui goede, lok de commissie, van toezicht op het lager derwijs had verslag uitgebracht. Hieruit blijkt, 1 liet willekeurig schoolverzuim gering was; over den ijver en toewijding van het onder zend personeel alsmede de verstandhouding samenwerking van hoofden en onderwijzers commissie zich gunstig kan uitspreken; dat resultaten van het onderwijs alleszins be- ligend lijken, doch feitelijk moeilijk zijn te deelen, omdat een formeele aansluiting der 11 S. aan hoogere inrichtingen van onderwijs ■noeg ontbreekt en de leerlingen, die hier- i r in aanmerking komen, zich óf door privaat- ui bekwamen of tusschentijds de school ver- n om elders de gewenschte opleiding te 'i-koinen. Voorts wijst het verslag ten opzichte n liet onderwijs in het algemeen er op, dat, hoon sporadisch eenige verbetering te con- ueeren valt, de commissie hare klacht her- uien moet over de slechte uitspraak van het nederlandsch en wijst zij er met eenigen nadruk hoe zang en voordracht, mits goed en duidelijk uitgesproken, kunnen medewerken tot verheffing Mm het volksonderwijs. De heer M. 1. Jorritsma, directeur van hotel ..Duin en Daal," verkreeg vergunning voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterke dranken in of bij een bijgebouw van venoemd hotel, staande aan eigen weg, genaamd .Garage" en ontheffing van liet hieromtrent be paalde wat de hoogte van dit gebouw betreft. De lieer De Roo van Alderwerelt verklaarde zich tegen de inwilliging, als zijnde hij bevreesd dat hier een kroegje zou komen. Na eenige voorlichting door den voorzitter verleende de mad de gevraagde vergunning met één stem (die van den heer De Roo van Alderwerelt) tegen. Naar aanleiding van een uitvoerig schrijven mui den heer Boreel te Vogelenzang, waarin deze zich bereid verklaart mede te willen werken tot verbreeding van den Vogelenzangscheweg, be sloot de raad tot overname van grond en uit voering der werken tot verbreeding van dien «eg. In verband hiermede werd, eveneens met ulgemeene stemmen besloten, van het kerkbestuur te Vogelenzang een gedeelte grond over te nemen. B. en W. stelden daarna voor een „ventilator" voor de raadzaal aan te schaffen. De firma Keiler en Macdonald te Overveen had een prijsbe rekening ingediend, luidende 310.50. Na eenige bespreking werd het voorstel aangenomen, met alleen de heer Roozen tegen. Een ander voorstel van B. en W., om ƒ500.beschikbaar te stellen tot aankoop van een veegmachine, die door motorische kracht gedreven zal worden, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Punt 2 bevatte eenige verzoeken om ontheffing tan het bepaalde in art. lObis der bouwverordening De heer .1. Teitsma verzocht zulks voor den houw van een werkplaats op een terrein aan den Bloemendaalscheweg te Bioemendaalde heer IV. ten Kate vroeg afwijking voor het plaatsen van een schuurtje op het terrein A. No. 4499 aan den Bloemendaalscheweg te Overeen, welke verzoeken werden ingewilligd. Dan was er nog een van den lieer R. Sleeswijk, die ontheffing vroeg voor het bouwen eener villa aan den J. Israëlsweg, hetgeen ook verleend werd, echter met bepaling dat de zuidgevel gebouwd wordt op 10 meter uit de grens van het terrein en de voorgevel op 8.50 meter uit deze grens, terwijl eveneens gunstig werd beschikt op een verzoek van den heer C. J. E. du Marchie van Voorthuy- zen voor den bouw van een,stal met koetshuis aan den Rijperweg, onder bepaling dat hij 5 Meter van het boscli moet blijven. Hierna keurde de raad met algemeene stemmen goed dat aan mevrouw de weduwe J. C. Gehrels voor de som van f200,— wordt verpacht het perceel weiland, indertijd door de genu ente aan gekocht voor een te stichten gashouder of gas fabriek. Bij punt 4 werd besloten, de rooilijn voorge bouwen voor den Vogelenzangscheweg vast te stellen op 10 Meter uit de grens van den weg en tevens bepaald, dat ontheffing van dit voor schrift door den raad kan worden verleend Punt 5 betrof het verkenen van vergunning aan andvoort tot het leggen en hebben van waterleidings buizen in openbare wegen, en meer bepaaldeklij in den Vogelenzangscheweg, den Doodweg en den Zandvoorterweg. Op voorstel van B. en W. besloot de raad onder nader aan te geven voor waarden deze vergunning te verleenen. Tot lid der Commissie tot wering van school verzuim benoemde de raad daarna den heer P. Asjes, aftredend lid. Hierna kwam punt 7, Overname van den tol te Overveen. Na eene toelichting door den voorzitter, nam de raad met algemeene stemmen aan De raad der gemeente Bioemendaal: Overwegende, dat het wenschelijk is om de tolheffing te Overveen te doen staken en de be- liarding der \yegen beheerd door de directie van den straatweg van Haarlem over Overveen naar Bioemendaal met een zijtak naar den Zandvoorter weg, in eigendom en beheer fe doen overgaan aan de gemeente Overwegende, dat de obligatiehouders in het aanlegkapiiaal van de beharding van voornoemde wegen bereid zijn van die obligaties afstand te doen tegen betaling van 75 n/o hunner nominale waarde Overwegende, dat die obligaties tlmns nomi naal een waarde vertegenwoordigen van f16500.- zoodat haar aflossing van de gemeente een be drag van f12375.zal vorderen; Gehoord het voorstel van burgemeester en wethouders; Gelet op artikel 137 en 194c der gemeentewet; Besluit: in handen te stellen der zoogenaamde commissie van beheer over den straatweg van Haarlem over Overveen naar Bioemendaal met een zijtak naar den Zandvoorterweg, een som van twaalf duizend driehonderd vijf en zeventig gulden, onder voorwaarden 1". dat de tol te Overveen met ingang van 1 April e. k. opgeheven wordt 2". dat op dien datum de opstal van het tol huis en de beharding van voornoemde wegen in eigendom, beheer en onderhoud overgaan aan de gemeente Bioemendaal; 3U. dat voornoemde commissie zich zoo spoedig mogelijk zal ontbinden en bij haar liquidatie alle goederen, i echten, titels, bescheiden en gelden, welke zij heeft of zal hebben, aan voornoemde gemeente zal overdragen. Bij punt 8, Onbewoonbaarverklaring huizen van II. II. Niehergdeelde de voorzitter mede dat alle pogingen in liet werk waren gesteld om Nieberg te bewegen zijn perceelen aan den Ach terweg bij de Kleverlaan alhier door het aan brengen van verbeteringen in overeenstemming te brengen met de bepalingen der Bouwveror dening, doch zonder gevolg. Dit gehoord heb bende en gezien liet desbetreffende ingewonnen advies der Gezondheidscommissie d.d. 12 Mei 1911, tevens gelet op de artt. 14, 16, 18 sub. 2, 3 en 4 der Woningwet, besloot de raad met algemeene stemmen bovengenoemde woningen onbewoonbaar te verklaren, met last tot ont ruiming binnen twee maar den, te rekenen van den dag af, waarop dit besluit zal zijn gehand haafd of de tijd tot voorziening daartegen ver streken. Hierna werd met op twee na algemeene stem men tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Voge lenzang benoemd mej. I. Jonker uit Anna Pau lo w na. Aan de orde was punt 10, Concessie-voorwaarden tramaanleg De voorzitter deelde mede, dat van 27 onderteekenareu, allen bewoners van het noordelijk gedeelte der gemeente Bioemendaal, een verzoekschrift was ingekomen om op het voorstel inzake den nieuwen tramaanleg Haar lemOverveenBioemendaal niet gunstig te beslissen, alvorens een andere richting voor den aan te leggen tram bepaald is, waarbij met de belangen van de bewoners van het noordelijk gedeelte gerekend zal zijn. De voorzitter zeide dat dit verzoek in zoo verre kon tegemoet gekomen worden, door in het betreffende besluit de woorden„en zoo mogelijk naar Meerenberg", in te lasschen. Verder deelde de voorzitter nog mede dat de prijs der ritten waarschijnlijk op tien cents heen en terug zal worden bepaald. Door de heeren Van Stolk en De Roo van Alderwerelt werden bezwaren geopperd. Eerst genoemd lid vond het een verkeerde gemeente politiek om gemeentegeld in deze onderneming te steken. Wordt de onderneming loonend, dan heeft de trammaatschappij het geld onzer ge meente niet noodig en is het andersom dan is het een dwaasheid om 35 mille te verkwisten. De heer De R. v. A. koesterde de vrees dat ont eigent zal dienen te worden daar de weg zoo oil mogelijk smal is. Pe bezwaren der heeren werden door den voorzitter weerlegd, doch zonder goed gevolg, daar zij, 'toen de raad het onderstaande aannam, tegen stemden. Het aangenomen voorstel luidde als volgt: „De raad der gemeente Bioemendaal Gezien een aanvrage der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, d.d. 25 December 1910, aangevuld bij schrijven van 2 November 1911, om concessie voor het aanleggen en exploiteeren van een electrischen tramweg van Haarlem naar Bioemendaal, over Overveen, langs den Zijlweg en den Bloemen daalscheweg Gehoord het advies van burgemeester en wet houders; Gelet op artikel 134 der gemeentewet Besluit: 1e aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg maatschappij voo-noemd op nader vast te stellen voorwaarden, concessie te verleenen tot het aan leggen en exploiteeren van een electrischen tram weg van af de grens der gemeente Haarlem langs de Noordzijde van den Zijlweg en de West zijde van den Bloemendaalscheweg door Harten- lust naar het spoorwegstation te Bioemendaal en zoo mogelijk naar „Meerenberg"; 2e deel te nemen in het aandeelenkapitaal dier maatschappij tot een bedrag van 35.000. 3e Burgemeester en wethouders op te dragen, on) ten spoedigste de concessie-voorwaarden onder le bedoeld te ontwerpen en bij den raad ter goedkeuring in te dienen." Daarr.a werd besloten tot het bouwen van twee politiewoningen in Aerdenhout, en twee aan den Kinheinnveg te Bioemendaal. Ten slotte stelde de raad een nadere regeling van de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie vast. De heer De Roo van Alderwerelt klaagde over het onbeheerd laten staan van wagens, speciaal had hij het oog op die van de melkinrichting de Sierkan. Ook was spr. van meening dat het politietoezicht in park Duin en Daal veel te wensehen liet. Uit zijn omgeving krijgt hij meer malen de opmerking dat men daar nooit politie ziet. Voorts drong hij aan op betere naleving' der politieverordeningen. De heer Bispinck vestigde de aandacht op het veelvuldig rijden van wagens des avonds zonder licht. Zelfs een gemeente-vuilniswagen had hij in donker zonder licht zien rijden. Ten slotte sprak de heer Roozen over de slechte verlichting van de Rampenlaan, waarbij gloeiende spijkers-licht nog schitterend genoemd mocht worden. Zoo goed en kwaad zulks ging, beantwoordde de voorzitter de klagers en, waar mogelijk, zegde hij verbetering toe. Daarna sluiting. Heemsteedsche Brieven. XXII. In Haarlem's Dagblad van Woensdag heeft een inzender een ernstige klacht geuit tegenover de Heemsteedsche straatslijpers. Dat. zijn geen school kinderen, die we over 't algemeen betitelen met, voor zoover ze langs de straat slenteren, „straat jeugd", dat zijn slungels van 17 en 18-jarigen leeftijd. De inzender beklaagde er zich namelijk over dat zij ergens aan den Binnenweg bezig zijn ge weest om een door hen vervaardigde pop vlak voor een huisdeur te plaatsen, zóó, dat wanneer die deur geopend werd, de pop noodzakelijk naar binnen moest vallen; om zich er van te overtuigen dat hun toeleg doel treft wordt dan aan de schel getrokken en 't op een loopen gezet om op een afstand 't verloop gade te slaan. Ik kan mij voorstellen dat zulke jongens dol veel pret hebben als zij zien dat hun toeleg de gewenschte gevolgen heeft: een heer li. v. die cor- daat de pop aangrijpt en dreigt den indringer te zullen worgen als hij niet direct belieft te vertrekken, of wel een dame die bij haar pogen om zich uit die vreemde omhelzing te bevrijden gillend ter aarde stort, de huisgenooten te hulp snellend, buren er bij te pas komen en ten slotte de dokter nog moet worden gehaald om de dame uit haar bezwijming te doen ontwaken. Intusschen is het, mijns bedunkens, een pleizier van laag gehalte, jongens van dien leeftijd on waardig. - De gevallen hierboven genoemd komen geluk kig maar zeer zelden voor, maar wat iederen avond gebeurt is dit: aan de z. g n. ijzeren brug scholen van die slungels samen en krijgen vele passeerenden, dames vooral, nog al eens van die niet nader te noemen liefelijkheden naar de ooren. De inzender spreekt den wensch uit, dat de nieuwbenoemde inspecteur van politie hierop zal letten. Gaarne onderstreep ik des inzenders verlangen. Nu de dagen lengen en de werkloosheid onder dat slag jongens vermindert, worden die samen scholingen vanzelf minder, maar met, liet komende najaar begint dat spelletje van voren af aan. Ik weet niet in hoeverre of dat samenscholen door de politie kan worden verboden. Ik meen dat daaraan niet veel te doen is, alleen wanneer een „staat van beleg" is afgekondigd, kan het samenzijn van meer dan 3 of 4 personen op den openbaren weg verboden worden. In vredestijd, waarin onze gemeente thans nog verkeert, zou het eenige middel zijn, om, nude politie hier nog al sterk vertegenwoordigd is, er een vasten post te plaatsen; ik geloof dat de politie- inspecteur hiermede onderscheidene menschen, en dames vooral, een groot genoegen zal ver schaffen. Een Heemsteder. Haarlemsche Bach MUZIEK. vereeniging. 4 de Concert op Dinsdag 27 Februari [1912. Het Residentie-orkest, onder leiding van den heer Mr. Henri Viotta (Eerelid der II. B. V.) SolisteMevrouw MarthaLeifler-Burckard,König- liche Kammersiingerin uit Wiesbaden. Welk een genot van de beste soort verschaft de fijne muziek van C. M. von Weber toch lis dat niet in elk opzicht echt muziek, die niet al leen getuigt van een zeer diep en fijn gevoel maar ook van een fijnen geest, van den com ponist? Kent u de opera Obéron? Ik heb die eens in Wiesbaden gehoord en gezien't was een levend sprookje, en de duitsche woorden: „ent- ziickend, miirchenhaft" zijn daar geheel toepas selijk op, De aria van Rezia is wel één van de aller mooiste gedeelten er uit, zoowel wat mu ziek als 't tooneel betreft. Na Weber volgde ditmaal Beethoven's Symphonie No. 7 (op. 92, A groote terts.) Uit deze symphonie spreekt een heel andere geestesstemming dan uit de 5e, de toonsoort (en nog veel meer, is andersbedenkt u zelf maar eens, want ik kan 't nu niet alles opsommen. Na de pauze droeg de zangeres twee liederen van Brahms voor, die beide bekend zijn, n.l. Sapphische Ode, en Meine Liebe ist griin, het eerste heeft een ernstig karakter en het tweede is zeer hartstochtelijk „Schwung- voll", ook in de begeleiding. Vervolgens twee liederen van Weingartner, Unter Sternen en Liebesfeier, waarvan ik vooral het eerste zeer bewonderd heb; hiervan vond ik den tekst, de muziek en de voordracht buitengewoon in har monie. Als toegift zong de zangeres nog: Ver- gebliches Standchen van Brahms, voor de meeste Bach-bezoekers een zeer oude-bekende, juist als toegift. Het slotnummer was: Vorspiel und Isolde's Liebestod uit het muziekdrama: „Tristan und Isolde" van R. Wagner. Hoe vondt u het? liet handgeklap was de gebruikelijke bijvals uiting, die na elk stuk losbarst en tot de werke lijkheid terugroept, evenals de hoeden, jassen, mantels enz. Wat denkt U van Tristan und Isolde? Aangezien muziek iets heel persoonlijks is, (zooals zeer terecht iemand opmerkte) oor deelt men ook zeer verschillend over muziek en concerten. Ditmaal wil ik toch nog een en ander meedeelen uit een paar werken van bekenden in de muziekwereldvooral het feit dat er over muziek zoo veel geoordeeld wordt, maakt het niet altijd gemakkelijk om te weten wat nu eigenlijk 't ware oordeel is, want raimenschen zijn 't al dikwijls niet eens en de meeste be roeps-critici geven vaak hun oordeel als de waarheid. En toch geeft elk slechts één zijde van de geheele waarheid, ook over kunst. H. Riemann vraagt in een van zijne boeken„Wie hóren wir Musik". Die vraag lijkt misschien heel eenvoudig maar er is toch meer in die vraag dan men oppervlakkig zou denken; hij schrijft er n.l. een I oekje over van 88 bladzijdenHij deelt o.a. mede, dat de oude wijsgeer Heraklites reeds gezegd heeft: „Wenn irgendwo, so gilt in der Musik, dass alles in steter Bewegung ist." Verder zegt Riemannes ist also das Priuzip Melodischen die stetige Veranderung der Tonhöhe, nicht die stufenweise. Erst die Veranderung der Tonliche oder Tonstiirke, oder beider, ruft die Vorstellung einer Bewegung hervor und zwar erscheint uns steigende Tonhöhe und wachsende Tonstiirke als positive, das heisst: entwickelnde, vorwarts ge- scliehende Bewegungfallende Tonhöhe und abnehmende Tonstiirke als negative, das heisst, zu- rückweichende, zuriickwarts geschehende Be wegung; ebenso: Vermehru ig der Geschwindig- keit der Folge erkennbarer Tonhöhe- oder Tonstarken unterschïede die Vorstellung der Steigerung, dass heisst: erscheint als positive Bewegungsform, wiihrend die Verlangsamung als negative Form erscheint." Dan zijn er belangrijke hoofdstukken waarin behandeld wordenab solute en relative toonhoogte; hooge tonen (dun, scherp, puntig) diepe tonen(breed, stomp) staccato en legato. Ook is zeer lezenswaard 't geen hij schrijft over de Klangfarbenen de „Farbenliarmonien" In 1739 vond L. B Castel een Farbenklavier uit. (Of dat instrument nog bestaat weet ik niet) en naar aanleiding van die kleuren noemt hij de tonen ook donker (de lage, diepe) en helder, licht (de hooge.) Hij schrijft ook dat voor de meesten „Musik ist ein seelisches Empfinden Voor velen is 't ook niets dan een zielige aangename of onaangename (/eroelsaandoening. En toch zijn de factoren die werken moeten: gehoor, gevoel en geest. Maar weinigen nemen de moeite om uit de behagelijke gevoelssfeer te komen tot kennis en-g,eestelijke sfeer. Vandaar dan ook dat de Tristan en Isolde's Liebestod zoo zielig en gevoelvol beschouwd wordt, terwijl toch Wagner werkelijk een liooger, geestelijk idee heeft gesymboliseerd. Hans von Wolzogen noemt dit drama, „das intimste aller Dramen. Darin vollzichen sicli die zartesten und gewaltigsten Vorgiinge der Liebe zweier Herzen, die sich zum sehnsiichtigen Herzen der Welt selbst-niclit erweitern-sondern vertiefen und verinnerlichen. Nur in der idealen sprache geistigster Kundst verrat sich das Geheimnis der Tragilc des Daseins, Das ist das Bayreuther Werk, das ist Tristan und Isolde, die Tragödie der Zwei, und fiir die Wenigsten. Door Mr. Henri Viotta werd in 1883 een boek uitgegeven over Wagner, zijn leven en werkenhierin leest men o.a. over Tristan en Isolde. Door zich te wijden aan de Liefde, wijden zij zich ook aa n de Dood, dien zij hadden aange roepen. Be de godheden, wier verwantschap

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1