RUIT JW JU m Wl ONAFHANKELIJK ORGAAN VOOR NEDERLAND ORGELS en Bn HECK. 5CHIETE1 2376, AG. vaart HELPO RINT. IZAND. HIERZA Bureau van Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. >n 1338a it 118, HAARLE sn, Verhure i Automobii rte Heere Haarlem, aangeslot' üh beleefd ae Amsterda Haag. lefoon 735, antaarn! looren. mg van ken van MMERS, IRIËTTE BRIET, 1EEGEL, A A •ij Entrée. straat I MARKT. «Ie stad. ezoek aan Cleod en S met II j is, vijf dag inen, in 2e KLAS sp en restaurs bedraagt j die deze ipt inzende 3 inschri lechts f ictie voor di Reisbur. De (al 345. Ams van de reis szers van d moet vóói m zijn. deelnem aanvraag gr j n Magazij I. Telef. LUKE PRI RIJSCOUR 6e jaargang. ZATERDAG 30 MAART 1912 No. 13. Het Bloemendoolseli Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Advertentiën 10 cents per regel; by herhaalde plaatsing korting. Het antenrgreclit van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit 1 bladzijden. De raad vergaderde Donder- GEMEENTE- dagmiddag te 2 uur. Voorzitter BESTUUR. de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Van Stolk. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, kwamen de ingekomen stukken in behandeling. Van het Provinciaal bestuur van N.-Holland was de goedkeuring ingekomen van liet raads besluit d.d. 29 Februari 1912, betreifende het verleenen van de bekende concessie aan de N'oord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij. Van de heeren B. Eoozen Wzn., P. XV. Voet, W. J. v. d Brink en XV. F. van Hooff wai'en verzoeken ingekomen waarin de raad gevraagd werd aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, om het door den raad van Velsen genomen besluit tot demping van een gedeelte der Jan Gijzenvaart, waarin de bollenlanden, toebehoorende aan ver zoekers, hun water loozen, niet goed te keuren en de gemeente Velsen op te dragen haar eigen dom, dat door haar nooit is onderhonden, in dien toestand te brengen, dat van vervuil ng geen sprake meer is, wat als oorzaak der demping is pgegeven Aan deze adressen was een betuiging an instemming toegevoegd van de afdeeling i ver veen-Bloemen daal der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur Een langdurige bespreking ontstond over dit erzoek. Mr. Jacometti was van meening, en jhr. mr. Teding van Berkhout ging met hem mee, dat een dergelijk opkomen voor de belangen an enkele gemeentenaren niet in den raad .ehoorde, welk oordeel door den heer Koolhoven rachtig bestreden werd. Laatstgenoemde zeide, at de raad zelfs verplicht was in aangelegen eden als deze met kracht zijn hulp te verleenen, en ond dat men moest zorgen dat behoorlijke af- oerkanalen spoedig werden aangebracht. Ten lotte gaf de heer Bispinck het goede denkbeeld .an de hand, om de vaart uit te diepen, mtgeen ook uit een oogpunt van gezondheid i rkieselijk was en de raad keurde dit goed. Een ander verzoek was van S3 -eigenaren van ..erceelen of bewoners van N Stationsweg, Z. stationsweg en Rustenburcherweg, die verzochten, ,m de aan te leggen electrische tram öf door te trekken tot de kerk als eindstation öf over len Vijverweg naar het station Bloemendaal. 't Werd aangehouden tot de behandeling der concessie. Verder stelde de raad een bedrag van f 12.975 ter beschikking van B. en W. ter afwikkeling Ier vervroegde ontbinding van het pachtcontract in zake den tol te 0verveen Ten slotte werd op voorstel van B. en W. be sloten aan den Kinheimweg inplaats van 2, een -tal beambtenwoningen te bouwen. Bij pnnt 2 werden verzoeken om ontheffing van liet bepaalde in art. 10 bis der bouwveror dening toegestaan aan mevrouw A. V. Kleeblad voor het plaatsen van een bergplaats en aan len heer Du Marchie van Voorthuijzen voor het .etten van een stalgebouw zonder koetshuis. Omtrent eene wijziging der verordening op de leffing van leges, nam de raad het volgende ean: De raad der gemeente Bloemendaal Gelet op de artt. 232, 238 en 240 der gemeente wet; Besluit vast te stellen de volgende „Veror dening op de heffing van leges ter (Secretarie der gemeente Bloemendaal". Art. 1. Ten behoeve der gemeente Bloemen daal worden de volgende leges geheven: voor afschriften van stukken bedoeld in de artt. '2, 175, 182, 203, 219 en 229 der gemeente-wet, voor elke bladzijde f 0.25; voor stukken of verordeningen, welke ter Secre tarie gedrukt verkrijgbaar zijn, een bedrag het welk ongeveer overeenkomt met de kosten van drukken, welk bedrag voor elk stuk of voor elke verordening door Burgemeester en Wethou ders nader wordt bepaald. Art. 2. Geen leges zullen worden geheven van -tukken door onvermogenden in hun persoonlijk belang benoodigd. Art. 3. De invordening geschiedt overeenkom stig de verordening op de invordering van heden. Deze verordening treedt in werking den lsten Juli 1912, wanneer vervalt de thans geldende verordening van 15 Juni 1899. Bij puilt 4 werd een kleine wijziging der ver ordening op de heffing van den Hoofdelijken omslag aangenomen, hierop neerkomende, dat een oninbaar bedrag van 37.50 ten laste van de belastingbetalers komt. Het 5e punt der agenda: intrekking van het voor Vogelenzang vastgestelde uitbreidingsplan, werd aangehouden, omdat het advies der Gezond heidscommissie eer5t moet worden gehoord. Hierna nam de raad met algemeene stemmen aan De raad der gemeente Bloemendaal; Overwegende, dat het wenschelijk gebleken is om het reglement van orde voor zijne vergade ringen te wijzigen Gelet op artikel 53 der gemeente-wet; Besluit voornoemd reglement te wijzigen als volgt: 1. Artikel 6 wordt voortaan aldus gelezen: „Behoudens het bepaalde in artikel 9 worden dadelijk na de opening der vergadering de notulen der vorige vergadering door den secretaris of dengene, die hem vervangt, voorgelezen". 2. Aan artikel 7 wordt de volgende zinsnede toegevoegd „Zij worden vóór de vaststelling aan de leden in afschrift of afdruk toegezonden". 3. Artikel 9 luidt voortaan: „De voorzitter onderwerpt de notulen, die minstens drie dagen vóór de vergadering' voor de leden ter inzage worden neergelegd, aan de goedkeuring der vergadering. Het voorlezen wordt nagelaten, tenzij dit door een der leden wordt verlangd. Zijn de notulen goedgekeurd, dan worden zij door den voorzitter en den secretaris onderteekend. Worden de notulen afgestemd, dan zorgen burgemeester en wethouders voor de overlegging van andere notulen, met inachtneming van 's raads bedenkingen". 4. In artikel 37 worden de woorden „den raad" vervangen door „Burgemeester en Wet houders". In zake aankoop van grond tot verbreeding van de Korte Kleverlaan besloot de raad van de Binnenlandsche te koopen het gedeelte tusschen decentrale en Verduin, tegen den prijs van 5. per M3. Omtrent het verleenen van concessie aan de gemeente Heemstede tot het leveren van gas aan Vogelenzang werd door den raad met dank aanvaard eene toezegging van mr. 'Jacometti om een kleine memorie in te dienen, waarin hij zijne denkbeelden over deze zaak zal uiteenzetten. Hierna werd een kohier hondenbelasting vast gesteld in totaal f 2500.en vroeg de heer Van Tienhoven bij de rondvraag om nog eenige licht punten in Aerdenhout, vooral in de buurt van dr Joekes en bij den Westerhoeve weg en vestigde de heer Van der Vliet de aandacht op eenige boomen aan den Boekenrooderweg, wier takken de koetsiers in liet gelaat slaan, en daarom snoeiing behoeven, waarna de raad zijne beraadslagingen met gesloten deuren voortzette. aangemeld, konden de lessen daar niet door gaan en werden zij die zich voor Bloemendaal hadden opgegeven, naar Overveen verwezen. Bioscoopopnamen in Bloe- PLAATSELI1K mendaal en omstreken. NIEUWS. Als er een uitvinding van den genialen Edison bij het volk in gang heeft gevonden, dan is het wel de bioscoop, en de kleinen steden, ja zelfs de grootere dorpen bieden tegenwoordig gelegenheid de levende beelden te aanschouwen Zonder te willen ontkennen, dat er veel onrijpe kost is bij wat door de bioscoop wordt vertoond, moeten we toch ook erkennen, dat zij bij uitstek geschikt is om ellenlange beschrijvingen van gebeurtenissen, zeden, gewoonten, landstreken, verschillende zaken uit 't gebied van aardrijks kunde, geschiedenis en natuur te vervangen. De waarde ervan als hulpmiddel bij het onderwijs is ook door schoolgezagsmenschen en gemeente besturen erkend. Leeuwarden begon en schafte zicli reeds een schoolbioscoop aan. En tot de eer van Haarlem moet gezegd worden, dat deze stad 't goede voorbeeld, door Leeuwarden gegeven, zij het dan ook op bescheidener schaal, volgde. Met verschillende bioscoop-ondernemers zijn indertijd onderhandelingen aangeknoopt voor 't in bruikleen afstaan van voorloopig een (iütal films per jaar. De Eerste Nederlandsche bios- coopvereeniging te Amsterdam kwam hiervoor in aanmerking. (Waarom niet de heer Schertser uit Haarlem, die de films wilde leveren tegen denzelfden prijs als bovengenoemde vereeniging? Als Haarlemmer had hij toch de voorkeur ver diend!) Deze films zullen opnamen bevatten uit 't gebied van aardrijkskunde, geschiedenis en natuur. Voor den ondernemer is dit wel eenigs- zins gewaagd, daar de films uitsluitend voor school gebruik moeten dienen. Een commissie van 10 haar- iemsche hoofden bepaalt de onderwerpen der opnamen Een kleine 60 van dergelijke opnamen zijn reeds klaar en dezer dagen hadden we 't genoe gen, er enkele van Ie zien afdraaien, 't Oordeel daarover kan niet anders dan hoogst gunstig zijn. We zagen o.a. een prachtige film van een steek spel, indertijd gehouden door de utrechtsche studenten bij gelegenheid van het 56ste lustrum. Een der door de commissie bestelde nummers is o.in het bekende voorval uit de Hoeksclie en Kabeljauwsche twisten, waarbij Jan van Schaffe- laar den heldendood sterft. De lezer kent de geschiedenis uit Oltmans meesterwerk „De Schaapherder" of anders nog wel uit zijn school jaren. Daar de ondernemer geen toestemming heeft kunnen krijgen om te Barneveld, waar het voorval in 1482 plaats vond, de opname te doen, heeft hij 't oog laten vallen op Bloemen daal, welks omstreken veel overeenkomst hebben met die van 't Veluwedorp. Toestemming van 't gemeentebestuur is verkregen om in de Bloemen- daalsche duinen bij het boscli van Caprera een ruitergevecht te leveren. Na 't leveren van dit gevecht vluchten Jan van Sc' aïelaar en zijn ruiters naar den toren van Barneveld (hier de toren van de ruïne van Bredero). Deze wordt dan belegerd, bestookt en 't slot van de geschiedenis is de trazische dood van Van Schaffelaar. Een af deeling padvinders heeft zich bereid verklaard, bij deze gelegenheid voor afzetting van 't terrein te zorgen. Veel last van de schooljeugd zullen zij wel niet hebben, want Maandagmiddag om 2 uur als de jeugd op de schoolbanken zit, zal de vertooning, die ongeveer een half uur zal duren (de film mag hoogstens 800 M. lang zijn) plaats hebben. Den daaropvolgenden Maandag zal een opname gemaakt worden van 't uittrekken van de reddingsboot te Zandvoort. De lessen aan de herhalingsschool te Overveen zijn gisteravond geëindigd. Zij waren tot het laatst toe goed bezocht, daar de cursus, begonnen met 12 leerlingen, eindigde met 6. Aangezien er zich in October van het vorig jaar te Bloe mendaal geen voldoend aantal leerlingen had De schietvereeniging „Generaal Joubert" te Overveen, is voornemens ter gelegenheid van haar 12'/2-jarig bestaan een nationalen schiet wedstrijd te houden op de rijks-scbietbanen in de duinen nabij het station Overveen. De wedstrijd zal bestaan uit korps-, eere-, personeele-, vaste-, en vrije baan-wedstrijden voor geweer model '95 op 200 Meter afstand, schijf Loosduinen. De juiste datum is nog niet vastgesteld, echter zul de wedstrijd gehouden worden in het laatst vgn Mei en begin Juni a.s. Vergadering „Witte Kruis." Gisteravond vergaderde de afdeeling Bloemen daal van „Het Witte Kruis" in hötel „Van ouds het Raadhuis" te Overveen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1911 vrijwel gelijk gebleven was. Door 't ver liezen van enkele, flink betalende leden, is het bedrag Ier vaste bijdragen achteruitgegaan. Dit verlies wordt voor het jaar 1911 evenwel weer goed gemaakt door een schenking van 500 van wijlen Mevrouw RooseboomMeder. Van den optsmettingsoven werd meerdere malen gebruik gemaakt. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester was in orde bevonden. De stand der geldmiddelen geeft geen reden tot klagen. 't Verslag der 'commissie voor de wijkverple ging herdenkt de verdiensten van wijlen Mevrouw Bakker. In haar plaats nam Mevrouw lamalvy Molière-Gouda zitting in de commissie. Door de wijkverpleegster, zuster Dijkstra werd, hulp verleend aan 119 verschillende zieken, 2896 bezoeken werden door haar afgelegd. De heer Van Twisk bracht op geestige wijze verslag uit der laatste algemeene vergaderingen. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. Bakker, F. van Twisk en A. F. Bijvoet werden herkozen. Voor dè commissie voor wijkverpleging werd dr. Van Beusekom herkozen terwijl mevrouw Van Beusekom als nieuw lid gekozen werd. 't Bestuursvoorstel om aan 't hoofdbestuur een bijdrage van f100 aan te vragen, werd goedgekeurd. De heer De Fouw stelde een van zijn lokalen beschikbaar als bergplaats voor verband- en verplegingsartikelen van de wijkverpleging. Dit aanbod werd door het bestuur in dankbaarheid aanvaard. Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het loopen over verboden gronden; herstellen van wildstrikken en het onbeheerd laten staan van trekdieren (honden). Gevonden voorwerpen en terug te beko men bij mejuifr. Kalkman Bloemend, weg 23 Bloemendaal, een damesportemonnaie met inhoud, beslaande uit twee ringen; aan het bureau te Overveen een rozenkrans; een portemonnaie inh. f10; bij mejuffrouw Traanberg Kinderhuis- singel 54 Haarlem, een zilveren brochebij juffrouw Wesseling Zijlweg 162a Overveen, een rozenkrans met witte kralen. Verloren: een gouden schakelarmband; een rijwielpomp; een gouden dasspeld: een gouden dameshorloge. Van Zaterdag 23 tot en BURGERLIJKE met Vrijdag 29 Maart. STAND. Geboren: z. van J. G. Prenen en C. M. van Schie. Ondertrouwd: C. C. G. Eisfeld en E. H. YVeismuller; A. de Miranda en B. Kerkhoven. Getrouwd: G. Roeloffzen en J. F. Westerman. Overleden in het Gesticht „Meerenberg" H. C. XV. van Zon, 46 j. Heemsteedsche Brieven. XXV. Er heerscht eenige ontevredenheid onder een deel der leden van de protestantsclie kiesver- eeniging en ook onder die der roomsch katho lieke kiesvereeniging. Zooals bekend is, was door de r.k. kiesvereeniging aan de protestantsche kiesvereeniging officieus te kennen gegeven, dat zij. wanneer door de protestantsche kiesvereeni ging een candidaat werd gesteld met wien zij zich wel konden vereenigen, zij, (de r.k.) die candidatuur niet zouden bestrijden. Nu zit 'm de ontevredenheid der leden van de beide kiesvereenigingen hierin: is die ver klaring uitgegaan van de r.k. kiesvereeniging of wel van de protestantsche kiesvereeniging; m.a.w. wie is begonnen 't Lust mij niet, dit in bijzonderheden na te gaan. Blijkbaar ligt hieraan een misverstand ten gronde, of wel iets duisters dat niet zoo ge makkelijk tot klaarheid is te brengen, 't Beste zal nu wel zijn, er overheen te stappen, gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Mochten er nu zijn die reden tot ontevreden heid hebben, dan zal dit zeker de besturen der beide kiesvereenigingen een spoorslag zijn om zich later wat duidelijker uit te sp eken En verder, 't ligt natuurlijk voor de hand, dat wij, lid uitmakende van eene vereeniging niet altijd juist de zaken drijven kunnen in een richting die wij gaarne op wilden. Het geven en nemen moet wel terdege in toepassing worden gebracht. En in de politiek, och, men begrijpt dan dikwijls zijn begte vrienden niet, \sant, er zit zou menigmaal „icl.-, acmer Intusschen is het dan nu vrijwel zeker, dat de heer Waller lid van den raad zal worden, bij enkele candidaatstelling, want in de jongst ge houden vergadering der r.k. kiesvereeniging werd met groote meerderheid van stemmen eveneens de heer Waller gekozen. Wel gaan er zoowel van protestantsche als van roomsehe zijde stemmen op, om nog een candidaat te stellen een z.gn. volksman, maar die pogingen zullen wel geen succes hebben, want „wie zal de kat de bel aanbinden Wij hebben van den heer Waller veel goede verwachtingen. Hij is een ontwikkeld, goed be spraakt man een man, die krachtens zijn werk zaamheid bij de E. S. M. zeker veel kan bijdragen tot het verkrijgen van eene electrische tram oor onze gemeente. Niet dat ik meen dat de heer Waller zal kunnen zorgen voor eene totstandkoming van zoo'n tram, maar wel dat hij, als man van 't vak, op dat terrein, nu de zaak aanhangig is, door zijne adviezen iets ter bespoediging zal kunnen bi]brengen. "Wij verwachten dat de heer Waller zal blijken te zijn de op den juisten tijd gekozene, rechte man op de rechte plaats. Een Heemsteder. Men verzoekt ons, onze lezers HANDEL EN eens opmerkzaam te maken op NIJVERHEID. eene nieuwe vinding om bier en limonadeflesclijcs af te sluiten. Bij de firma J. J. de Winter Co., Zuiderstraat 5-7, Haarlem, is sinds eenige dagen een nieuwe soort machine in gebruik genomen d e in slechts 2 exemplaren in ons land dienst doet. Deze machine vult de fleschjes le gevaarloos voor den tapper, 2e volkomen zuiver en 3e regelt de ver houding der limonade zoodanig, dat deze altijd van hetzelfde gehalte is. Maar dit is 't niet, waar wij de aandacht op wilden vegtigen, evenmin als op de zuivere bestanddeelen door deze firma bij de bereiding harer dranken gebezigd en die elk deskundig onderzoek met schitterend gevolg kunnen ondergaan, neen, wij bedoelen de afslui ting, de volkomen zindelijke afsluiting der fles- sclien, die, na lang zoeken en na het nemen van vele, betrekkelijk kostbare, proeven door de fabrikanten eindelijk gevonden is in eene zoogenaamde „capsule," die slechts éënmaal dienst doet en vervaardigd is van een niet roestend metaal. Het openen der flesch toch, men rukt eenvoudig, zonder noemenswaardige krachtsaanwending, de capsule er af, brengt hare vernietiging mede, zoodat elke volle flesch voorzien moet zijn van een nieuwe afsluiting. Wij meenen. met deze korte uiteenzetting van dit systeem genoeg gezegd te hebben, om de goede eigenschappen er van aan het licht te hebben gebracht en hebben het volste vertrou wen dat, dank zij deze vernuftige vinding en de zuivere limonades der firma de Winter, deze verkwikkende dranken ook in onze omgeving duizenden in de komende warme dagen zuilen laven en verkwikken. Zoo vindt elke goede zaak haar weg wel. Spraakleer. Door J. L. Kingma. Vorming der me de- klinkers,of hoe ze worden voortgebracht. De W. (zie No. 8 BI. Wbl.) Deze letter wordt maar al te dikwijls geheel verkeerd gearticuleerd en is daardoor dan ook oorzaak, dat ze zelfs wel eens voor de v gebezigd wordt en water dan min of meer ais rater; twaalf als tenaaif; twee als tevee klinkt Gewoonlijk bezigt men dan ook voor de w de gevibreerde v als in boren, leren enz. Vandaar de oorzaak van deze onzuivere articulatie. De basis nu, waarop de w gebouwd moet wor den. is echter eene geheel andere. Komt de vibreerende r uit de oe-klank voort, de w moet, wil ze haar zuiver karakter behouden, uit den o-klank (de o in dof enz.,) worden opgebouwd. Staande diens articulatie, duwt men de onder lip, evenals bij de r, op de voortanden en de w wordt gehoord. Men neemt den o-klankdien men bij het spreken bezigt en men mag bij het duwen de lip niet op of nederwaarts schuiven, het moet horizontaal geschieden en mag vooral niet te sterk worden uitgevoeid. Indien men bijv. twaalf als (oaalf snel uitspreekt, dan hoort men ook eigenlijk min of meer al een w. Brengt men nu de onderlip meer naar de voortanden, dan komt de uitspraak tot hare volkomenheid. Terwille eener zuivere uitspraak is deze vorming van de w ten zeerste aan te bevelen. Immers hierdoor toch wordt de buitensporige lipvorming, waarmede de w, wanneer men haar van uit de oe opbouwt, zoo menigmaal gevormd wordt, voorkomen en zuilen woorden als wreed wrak, wreken, gewrocht, enz. eene andere uit spraak krijgen en verder ook de uw als in kauwen, touwen, leeuwen enz. meer tot haar recht komen. Voor hen die de w te scherp uitspreken, zooals dat vooral bij het stotteren geschiedt, kan deze w-vorming van groot nut zijn. Daar hier liet eigenlijke blazen, zooals dat nog bij- de vibreerende v, gehoord wordt, ophoudt en er feitelijk een brommend geluid van uit de nauwe opening der iippen komt, dat vei 1 naar de oe zweemt, is hare phonetische benaming. Lipbrom klank, wijl haar phonetisch teeken de oe is. PHONETISCHE KRONIEK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 1