KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. van Paassen; li.m. 2 ure, Ds. Weener. Doopsbediening. 'savonds 0 ure, Ds. Baljon, pred. te Houtrijken Polaneu. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg, pred. te IJmuiden. Wijdingssamenkomst voor den Provincialen Bondsdag, van het Ned. Jongelingsverbond. Nieuwe Kerk. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Weener. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Barbas. Jans-kerk. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Yunderink. Tweede Paasehdag. v.m. 10 ure, Ds. de Hartog. Bakenesser Kerk. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Montijn Kollekte voor de Verwarmiug. Tweede Paasehdag. Geen dienst. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenhond). Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Visser, pred. te Assen. Tweede Paasehdag. Geen dienst. Eglise Wallonne. Premier Jour de Paques, 10V2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Collecte pour les Personnes et les Eglises né- eessiteuses. Lundi. Pas de Service. Remonstrantsch-Gereformeerden. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Haentjen Met Koorgezang. Geen Zondagsschool. Tweede Paasehdag. Geen dienst. Luthersehe Kerk. Eerste Paasehdag, v.m. 101/2 ure, Ds. Schade v. Westrum. Tweede Paasehdag, v.m. IOI/2 ure, Ds. de Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Bmnerts. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Hylkema. De opbrengst der gewone kollekte in de bussen na de Godsdienstoefeningen op de beide Paasch- dagen is bestemd voor het Nederlaudsehe Zendelinggenootschap. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Weener, pred. te Haarlem. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente. Eerste Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Gewone Maandelijksehe kollekte voor het „lokaal v. Christ. Belangen". Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Santpoort. Eerste Paasehdag, v m. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Prof H. A. van Bakel. Hoogleeraar te Amsterdam. Wijk aan Zee en Duin. Eerste Paasehdag, v.m. 10 uur, Ds. S. Berkelhach van der Sprenkel. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen, pred. te Bloemendaal. limuiden. Ned. Herv. Gemeente. Eerste Paasehdag. v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg; 's avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Berkelhach van der Sprenkel, pred. te Wijk aan Zee en Duin. Doopsgez. Gem en Ned. Prot. Bond, le Paasehdag, geen dienst. 2e IOI/2 uur, Ds. Britzei van Wor- merveer. Zandvoort- Ned. Herv. Gemeente. Eerste Paasehdag. v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Met mede werking van het kerkelijk Zangkoor. Extra kollekte voor de Diakonie. Tweede Paasehdag, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Duin en Daal. Dagelijks tentoonstelling tentoonstelling van schilderijen van P. ten Cate. Toegang vrij. EIKen Woensdagavond, van 8—10 uur in het gym nastieklokaal der O. L. S. te Bloemen daal, gymnastiek-exereitiën voor leden van „Bloemendaal-Commando". Eiken Vrijdag, 8—10 uur. Hotel „Vreeburg". Bloemendaal-Commando. Gelegenheid tot oefe ning in het bukssehieten. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zaterdag 6 April. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. N. V. Het Tooneel. Het hoogste recht. Tooneelspel. Maandag 8 April. 8 uur. Schouwburg Jans- weg. Gezelschap Rembrandt-Theater. Carmen. Opera, f2.—, 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50, 0.40. Woensdag 10 April. Middagvoorstelling. Tournee Louis Bouwmeester. Dir. C. v. Ast. De Kleine Lord. f 1.50, 1.—, 0 80, 0.40. Donderdag II April, 8 nur. Schouwburg Jans- weg. Kon. Ver „Het Ned. Tooneel". Freu leken. Comedie. Gewone prijzen. AMSTERDAM. Dagelijks tot 20 April, van 104}/2 uur. N. Doe lenstraat 8. Tentoonstelling van werken door Willy Sluiter en teekeningen van K.Doncker, G. Westerman e. a. Aan (lc Kleverlaan in de zoogenaamde „huisjes van Bijvoet" woont onze vriend Slag ter, die geschikte jonge werkman aan het station Bloemendaal der H. IJ. S. Reeds bijna 9 maanden ligt hij daar ziek. De spoor wegmaatschappij betaalde liem gedurende 5 maanden zijn volle I0011 uit, vier maanden 2/3 en nu ontvangt hij nog eenige maanden de helft, dan is liet uit en wordt liij ontsla gen. En als hij clan nog niet beter is Och, zegt hij zelf, vol lioop op zijn herstel, het is hier nog al niet zoo'n nare gemeente. Neon, smal is ze zeker niet. Intusschen wie wat te lezen heeft, liefst met prenten en dat niet behoeft te worden teruggegeven, of wie van z'11 fruitma.n meer vruchten ontvangt dan hij zelf gebruikt, zij of liij zal ons gaarne bereid vinden a.ls tusschenpersoon die ver snaperingen over te brengen. Onze geachte plaatsgenooten, de beer G. S. de Clercq (niet G. C. de Clercq gelijk de Tel. schrijft), de algemeene secretaris der Maatschappij voor Nijverheid en mevrouw zullen op 30 April mede aanzitten aan het middagmaal, dat de Nederlaudsehe Kamer van Koophandel te Londen geeft op den laatsten dag der door haar te houden liol- landsche tentoonstelling. Het aan-tal deel nemers zal ongeveer 300 bedragen, waaronder een 40 nederlandsche aanzienlijken, minister Talma aan 't hoofd. De heeren dr. Bakker en dr. Kam, gepolst over het aannemen van een raadszetel, hebben daarvoor bedankt. Dl'. Bornwater gepolst, heeft te kennen gegeven, dat hij, als geheel buiten iedere politieke beweging of partij strijd staande en wenscliende te blijven, zich voor een raadszetel wel beschik baar zou willen stellen, doch op voor waarde, dat daarover geen strijd zou behoe ven te worden gevoerd en de zetel van den lieer van Hooff hem dus van verschillende zijden gezamenlijk werd aangeboden. Dr. Bornwater stelt vooral levendig belang in de verbetering der huisvesting voor de minver mogenden te Overveen, welke huisvesting - gelijk reeds een destijds door hem en dr. Stolp geleid en vanwege den Volksbond in gesteld onderzoek heeft, uitgewezen zeer veel te wensclien laat'. Het bestuur der vrij-liberale kiesvereeni- ging te Bloemendaal lieeft Donderdag 1.1. ver gaderd. Van vrijzinnige zijden werden ons de namen der heeren Van Twisk te Overveen en Lassing te Bloemendaal opgegeven, als door verschil lenden gewenschte candidaten. Te Overveen noemt men aan r.-k.. zijcle den heer Simon Rijnierse, deze heeft per soonlijk veel vrienden. Gevraagd werd of hij wel geheel los staat va.n den wethouder De Waal Malefijt. De bezoekers van liet liaarlemsche college van professor Bolland hebben liet plan op gevat 111 het voorjaar Z. H. G. een middag maal aan te bieden in D-uin en Daal als een klein uiterlijk teeken van erkentelijkheid voor de vele onbaatzuchtige moeite en opr offering, welke Z. II. G. zicli ook in den afge- loöpen cursus weder heeft gegeven 0111 iü Haarlem en omgeving eenig geestelijk leven te wekken. Naar men ons mededeelt wordt eeue bewe ging voorbereid tegen liet tot den gemeente raad te richten verzoek om de electrische tram niet langs den Bloemendaalschen weg te leiden. Er moet, zoo zeggen de voorstan ders van een volledig tramnet, nu eindelijk een afdoende oplossing aan liet tramvraag stuk worden gegeven. Zij vergelijken de lie den die eerst om een tram liebben gevraagd en er later weer voor terugschikken met Flipje, die dolgraag meer naar Artis wilde, er lang om had gevraagd en toen hij voor clen gereedstaanden trein stond, plotseling geweldig begon te liuilen en niet durfde.. Tentoonstelling sohildergen P. ten Cate. I11 het hotel „Duin en Daal" houdt de heer 1'. ten Cate uit Zutfen dezer dagen een tentoonstelling zijner schilderijen, 't Zijn 36 doeken. Wij hebben geen ruimte in dit num mer, om naar onze verlangens uitvoerig over deze verzameling van overschoone werken, uit elk waarvan de ziel van den grooten kunstenaar u tegenstraalt, te schrijven. Maar dit moeten we er toch van zeggen dat o. i. nog nimmer in het hotel „Duin en Daal" zooveel fraaie schilderijen bijeen lijn geweest .als thans. Men verzuime toch vooral niet, er heen te gaan. De nummering en benamingen zijn de volgende- 1. Avond 1.50,— 2. IJselgezicht 17-5,^ 3' Perzikbloesems i2.~,— 4. W i 11 ternamiddag 27.",- 5. Zomer 275,— 6. Stilleven 350,— 7. Beukenlaantje 275,— 8. Herfstnamiddag 275,— 9. Zonsondergang 27.-,- 10. Bo-cn en Anjelieren 325, - 11. Berkenlaantje 175,- 12. Op de Vein we 275,— 13. Maanavond 350,— 11. Bozen 175, 15. Zonnige herfstnamiddag 275,— 16. Aan den plas 225,- 17. Op den Wildenborch 475,- 18. In 't Bosch 150.— 19. Grijze dag 275,— 20. Maanavond 450,— 21. Op de heide 175, 22. Vroeg voorjaar 150,— 23. Avond '175,— 2L Herfstnamiddag i. 450,— 25. Morgen op de beide 425,— 26. Op de Vel u we 425,— 27. Herfstdag 150,— 28. Morgennevel 275. 29. Voorster beek 275 30. Herfstmorgen 250,— 31. Na den regen 250,— 32. Naar huis 275, 33. Asters 175,— 34. Avond 150,— 35. Op den Wildenborch 250 36. Na den regen (pastel) 175, Met leedwezen zullen velen liet overlijden vernomen hébben van den heer W. _J. van Willigenburg, banketbakker, alhier.. 'Als be kwaam en ijverig vakman stichtte liij hier een dra in bloei toenemende zaak, welke gerust een sieraad van het dorp kan worden genoemd. De deelneming met de droefheid der nagelaten betrekkingen is veelvuldig, Oncler groote belangstelling werd 4 April het huwelijk voltrokken van mejuffrouw Marie Schouten, de beminde oud-onderwijze res der O. L. S. alhier, en den beer E. H. Ame- lung. De heer Amelung, die leeraar is aan de II. B. S. te Warffum, neemt zijn vrouwtje mee naar liet liooge noorden, mag het zijn met den stillen wenseh haar later weer eens naar gematigder luchtstreek terug te voeren. Uit het politierapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegen: het vervoeren van wildstrikken, het rijden over een openbaar voetpad, liet met een motorrijtuig in verboden lichting berijden van de Korte Kleverlaan, het rijden met een handkar zonder licht. Gevonden en terug te bekomen bijJ. Nieüwenbuijzen, Rampelaan 17, te Overveen, een gedeelte van een rijwiellantaarnbij H. Heitlager, politiebureau Overveen, een porte- monnaie met vreemde postzegels bij A. Meke- laar, Militaireweg 15 te Overveen, een zil veren armbandje en twee bonte boezelaars bij De Vries, Dompvloedslaan, Overveen, een moer van een auto. Verloren: twee portemonnaie's met in houd en een rijwiel-pedaal. diidccdi 111/r an Zaterdag 30 M 1 t QTiNil en met Vrijdag MAND. g April Geboren: z. van J. F. Clausing en A. J. Stadmand. van A. Ch. van IJzeren en J. Schutter. Ondertrouwd: N. S. Hartog en J. C. F. Krul. G e t r o u w dE. II. Amelung en M. Schou ten. Overleden: N. Lensen, 76 j.W. .T. van Willigenburg, 36 j. Overleden in het gesticht Meer- e n b e r g P. Buis, 18 j.J. B. de Jonge, 42 j Bloemen d a a 1D. E. C. SPORT. (Amsterdam 1 1. Onder begunstiging van liet prachtige voorjaarsweer vangt deze span nende wedstrijd precies om twee uur aan. Beide elftallen zijn geheel voUed'g. D. E. C. wint den toss en verkiest met vónd mee te spelen. De gasten zijn hierdoor iet3" in de meerderheid, maar „Cor" en „Kees" zijn niet te passeeren. Na ongeveer 10 minuten spelen weet Bloemendaal, na mooi opbrengen, onverwachts te doelpunten, door een misver stand tussclion back en keeper. D. E. C., niet uit 't veld geslagen, palet dadelijk weer flink aan, doch is wat zenuwachtig. De Amsterdammers laten een mooie kans voor bijgaan, wanneer Dc Vries den bal uit de handen laat vallen. „Kees" weet gelukkig ten koste van een corner te redden. Ook het amsterdamsche doel ontsnapt eenige malen ternauwernood aan 't gevaar. Met 10 'voor Bloemendaal gaat Ide rust in. Na de pauze is Bloemendaal beslist de meerdere, doch de doorbraken van D. E. C. zijn gevaarlijk. „Kees" heeft met „Cor' van plaats verwisseld, daar hij zich in de voor hoede niet thuis gevoelt. Binnen een kwartier tijds staan de partijen op .gelijken voet, doordat De Vries den bal onvoldoende wegwerkt. Thans wordt er van beide, zijden hard gewerkt om 't winnende puntje, en spant het meer en meer. Jammer dat een der roodwitten het spel telkens, onderbrak door zoogenaamden kramp in de kuiten. Geen van beide partijen weet echter te doelpunten, zooclat 't einde met een gelijk spel komt. Bij Bloemendaal waren V. d. Bergli, Cor en Kees de besten, hoewel de laatste soms een weinig onzeker was. Hij D. E. C. traden de backs en de middenvoor op den voor grond L. V. Ds stand der competitie is thans als volgt E-: S E_ 1 E O O o o_ 0 2 1 1 0 3 3—2 1,50 2 1 1 0 3 3—2 1,50 2 0 2 0 2 3-3 1,00 2 0 2 0 2 4—4 1.00 2 1 0 1 2 1—1 1,00 1 0 0 1 0 1—2 0,00 1 0 0 1 0 0—1 0,00 De tentoonstel ing van tafel- U1T ANDERE gerei, messen, vorken en lepe.s GEMEENTEN, die in liet Museum van Kunst nijverheid te Haarlem in den loop van deze week is geopend, is bui tengewoon geslaagd, niet minder dan 780 voorwerpen uit versebil.ende tijdperken van af do middeleeuwen tot in de tweede helft der vorige eeuw werden bijeengebracht, die ons de meest eigenaardige opvattingen en de meest verschillende bewerkingen doen zien. Het behoort zeker tot de grootste zeld zaamheden, 111 ons land eene dergelijke verzameling vanaf de meest kostbare met goud en zilver bewerkte tot de meest eenvou dige voorwerpen met 111 liout gesneden hef ten, bijeen te zien waarbij elk voorwerp zijn eigen karakter draagt en zijne eigen ge schiedenis heeft. Het pla.11 bestaat, de tentoonstelling gedu rende drie weken geopend te houden. De lijst der inzendingen, met eene korte inleiding zal gedurende de tentoonstelling voor belangstellenden verkrijgbaar zijn. De Emmabloem 0 p Maandag 22 April 1912. (Ingezonden.) liet tuberculosebloempje, geen vreemde Imeor in bet land, zal U wederom te koop worden aangeboden, ditmaal op Maandag 22 April, omdat de eigenlijke verkoopdag op een Zondag valt, 21 April,den herden kingsdag van de eerste officieele intrede van II. M. de Konfngin-Moetler, Beschermvrouw der Nederlandsche Centrale Vereeniging, in de hoofdstad van liet rijk. Koopt liet, en volgt in offervaardighei l het voorbeeld van Haar, wier naam liet als Emmabloem voortaan zal mogen dragen, de Beschermvrouw der Nederlandsche Cen trale vereeniging tot bestrijding tor tuber culose, voor alle tijden verbonden aan de geschiedenis der tuberculosebestrijding in 011s land. Waarom gij dit bloempje moet koopen I Omdat ook hier de macht van het kleine in staat stelt tot groote dingen. Voel leed kan voorkomeu worden, veel lijden verzacht, indien allen een steentje aandragen. Ziet om U, naar hetgeen thans wordt ge daan door vereenigingen en sanatoria, die zich hebben aangegord om de ziekte te be strijden, maar bedenkt daarbij tevens, dat zij nog veel meer zouden kunnen en willen doen, indien hunne finantiën liet toelieten. Koopt daarom het Emmabloempje en zorgt zooveel gij kunt, dat ieder het drage. Koopt ook voor hen in uwe omgeving, die zelf daartoe niet bij machte zijn. Verheugt er U over en stelt er een eer in om te bewerken, dat op den 22st011 April liet gelieele Nederlandsche volk getooid zij met het symbool van medelijden en menschen- liefde! Hoe grooter de opbrenglst, des te meer menschen zullen geholpen worden in don strijd om hun leven! Velen wachten op uw hulp. Stamkapitaal Lig halfonds. Het liaarlemsche Lighalfonds werd verrast niet een gift van f 1,bij de jaarlij ksclie contributie van Mevr. Fr., een bankbiljet van 10,in de brievenbus van het Consultatie bureau van een onbekenden gever of geefster en van den heer Polak van een feestje f 3,35. De toeloop van begunstigers van het liaar lemsche schimmenspel was Woensdagavond zoo groot, dat voor een kleine 20 welwillend een tweede vertooning werd gegeven. Al wachtende sleten zij intusschen den tijd bij FT-ancken met 'n kopje thee. De heer Ko Donker, de ziel van de schimmenfeesten viert zijn verjaarfeest. Wij deelen dit mede omdat wij dezen vorst der schimmen, al is hij misschien niet zoo rijk aan aardsche goederen, met Kruyder minstens even voor naam vinden als b.v. vorst Ferdinand en den duitschen keizer. Haarlem begint zicli te ontpoppen B. en W. stellen aan den raad voor V2 miliioen gulden beschikbaar te stellen voor een behoorlijke haven aan het Vuilrak en liet Noorder Spaarne buiten de spoorbrug. Dat liet 11:1 stichting der haven noodwendig moet komen tot eene verbreeding der sluis te Spaarn dam en behoorlijk op diepte brengen van liet Spaarne, schijnt buiten kijf.Men kent de ge schiedenis. Amsterdam heeft a.ltijd tot wil gehad Haarlem klein te houden en het heeft dit wit nóg. Rijnland, dat de Spaarndamsche toestanden volkomen belieerscht, is liet in dit opzicht meestal met Amsterdam eens geweest. Trouwens de aandeelen in de groote amsterdamsche ondernemingen (spoorweg maatschappijen, veemen, werven, enz.) zullen wel voor het grootste deel in handen zijn van dezelfde personen, die ook 111 Rijnland dc lakens uitdeelen. Wanneer in 011s land de normale ontwikkeling van het kleine wordt tegengehouden, komt dit doorgaans voort uit neprotisme, trustvorming of soortgelijk in tiem regeeren van enkelen. Is liet niet dwaas, dat Haarlem, zooveel dichter bij zee gelegen dan Amsterdam, va,11 die ligging nimmer heeft kunnen genieten? Het zal belangwekkend zijn, gade te slaan hoe Haarlem in deze plan nen zal worden tegengewerkt en of de opzet slaagt. Donderdagavond werd in hotel Roozen te Haarlem een vergadering gehouden van de dien avond gestichte afdeeling Haarlem en Omstreken van den Alg. nederl. bond „Vrede door Recht", onder voorzitterschap van den lieer J. C. Peereboom. Het bestuur is samen gesteld als volgtde heer J. C. Peereboom, voorzitter, mej. J. van der Mersch, secre taresse, de heer A. van der Poest Clement, penningmeester, mevr. M. KoolhovenLoge man en D. de Clercq. Hoofdzakelijk ontleend aan een in het nederlandsch vertaald boek van Norman An- gell, „De groote Illusie", gaf de heer D. de Clercq eenige nieuwere beschouwingen over de Vredesbeweging. Te beginnen met het volgend nummer zul len wij het door spr. uit genoemd werk ge citeerde overnemen. Zijn leerrijke voordracht werd besloten met de mededeeling, dat de strijdster voor den vrede, Miss Eckstein, die tien miliioen lianil- teekeningen wil verzamelen op het adres, dat zij zal aanbieden bij de opening van het vredespaleis, waarschijnlijk de volgende maand te Haarlem zal optreden. De heer Peereboom dankte den heer De Clercq voor zijn belangrijke mededeelingeu en citaten. Om misverstand te voorkomen deelde de voorzitter mede, dat de damesbestuursleden bier dezen avond ontbraken wegens onge steldheid. Van deze gelegenheid maakte de lieer Peereboom gebruik om den nadruk to leggen op de waarde, die de deelneming der vrouw voor een beweging als deze heeft. Een vrouw is minder bevreesd om voor haai' meening in kwesties van gevoel uit te ko men dan de man. De man is al spoedig bang om zicli als voorstander van een ethi sche beweging te doen kennen. Bovendien gevoelt de vrouw meer de beteekenis van liet individu. De vrouw nu voelt de individueele betee kenis beter en daarom hoopte de lieer Peere boom, dat de vrouwen, naast de mannen, lid van do afdeeling zouden worden. Aan den raad te Haarlem is het volgende adres verzonden Aan den raad der gemeente Haarlem, Geeft met verscluildigden eerbied te ken nen, afdeeling Haarlem en omstreken van dc mij. tlot bevordering der bouwkunst, dat voor- Bloemendaal Dordrecht D. E. C Spartaan Victoria D. V. V V. F. C

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2