V 1 Piano's-Org een net Dagmei Zit- en Slaapkamer en en Te HAARLEM of OMSTR! GROET HEC! Z; uii Ld KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Weener. 's avonds 6 ure, Ds. Baljon, pred. te Spaarndam. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. Vunderink. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Montijn. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. de Hartog. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. van Faassen. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. Montijn. Bakenesser Kerk. v.m. 10 ure, Ds. V underink. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, de Heer Hilbrander Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond). i0 ure, Ds. J. van Loenen Martinet, van Bussum. Hemelvaartsdag, geen dienst. Eglise Wallonne. IOV2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Jeudi 16 Mai. Jour de 1'Ascension. 10!/2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. A. H. Haentjens. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. A. H. Haentjens. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. A. C. Schade van Westrum. Hemelvaartsdag, geen dienst. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. C. B. Hylkema. Hemelvaartsdag, 10 ure, Ds. B. P. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. 10 ure, Ds. C. R. van Lelyveld. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. J. A. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. J. H. Wolters. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. J. H. Wolters. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m'. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. S. Berkelbach v. d. Sprenkel. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel, limuiden. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. H. W. Creutzberg; n.m. 21/2 ure, Ds. H. W. Creutzberg. Hemelvaartsdag, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. Geen dienst. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Hotel Duin en Daal. Dagelijks tentoonstelling van schilderijen van P. ten Cate. Toegang vrij. Zondag 12 Mei, 's morgens 6V2 uur. Excursie van leden der afd. Bloemendaal van de Nederl. Natuurhistorische vereeniging. Samenkomst bij de school der B. S. V. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stiehting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Zondag 12 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Nederl. Tooneelgezelschap, De braafste man van Frankrijk. Blijspel, f 1.50,1.25,1.,0.75, 0.50, 0.40, 0.30. Dinsdag 14 ,aei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N.-V. Opera en Operette van het Rembrandtheater, De Ooievaar heeft zich vergist. Gewone prijzen. Donderdag 16 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Kon. Vereen. Het Ned. Tooneel. Freuleken. Comedie. Gewone prijzen. cents kan men een poos door het instrument de sehoone omgeving beschouwen en het aantrekke lijke van het zeegezicht genieten. Voorloopig wordt de kijker alleen op Zondagen geplaatst. In het drukke seizoen komt hij waar schijnlijk dagelijks op het Kopje in gebruik. Door de kleine leden der 1-Cent-Vereeniging, is een bedrag van 90,over de maanden Maart en April opgehaald. Burgemeester en weth. hebben gisteren aanbe steed het bouwen van vijf ambtenaars-woningen, waarvan drie aan blok, op een terrein aan den Kinheimweg te Bloemendaal, idem twee aan blok op een terrein aan den hoek van den Zandvoort- schen straatweg en Sparrelaan te Aerdenhout. Ingeschreven werd als volgt: A. F. Kreuger, Haarlem 14775; J. v. Schagen, Haarlem ƒ14673; J. H. v. Wageningen, Spaarn dam 14831; H. G. Scholten, Haarlem 13783; A. M. Cornelissen, Haarlem ƒ14600; Donselaar en De Bruin f 14460; Den Hoek 15400; G. J. v. Slingerland, Haarlem ƒ18600; Joustra, Haarlem ƒ14389; W. Saeijs, Haarlem ƒ14900; J. Teitsma, Bloemendaal ƒ13843; Kaub en Bierboom, Haar lem ƒ14850; J. Bregman, Bloemendaal 17759; Metselaar en De Pous, Haarlem 17265; Zemel en Veldwijk 14900. Uit het' politie-rapport. Pr o c e s s e n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens: het rijden zonder licht, en wegens het niet voldoen aan de verordening, om zijn paarden ter keuring aan te oieden. Op 28 en 29 Mei e. k. zal op het buitengoed „Meerenberg" te Heemstede, daarvoor welwillend afgestaan door den hoogwelgeboren heer jhr. Deutz van Lennep, vanwege de afdeeling Noord- Holland der Koninklijke Nederlandsehe Politie- liondvereeniging, een keuring van politiehonden ter verkrijging van het certificaat als speur- en politiehond, gehouden worden Gevonden en terug te bekomen bij mevr. wed. Joeekes Jansweg 52, Haarlem, een zilveren schakelarmband; politiepost Bloemendaal, een huissleutel en een kerkboekje; W. v. Overzee, Zomerzorgerlaan 11, een portemonnaiebij Togte- ma, Lage Duin en-Daalscheweg 5, een wandelstok aan politiebureau Overveeu, een stuk ijzer en 2 stukken hout; een R.-K. gebedenboekje; bij W. Flooren, Zijlweg Overveeu, een zakmes; politie bureau Overveen 1,25; een dames handtaschje; bij mevrouw Van Wijk, Gaelstraat la Haarlem; bij M. v. d. Brink, Elswoutslaan, een overjasje en bij Eichhorn, Dompvloedslaan 27, alhier, een buigtangetje. Verloren: een gouden broche; twee sleutels, twee-strengs zilveren horlogeketting. Weggeloopen een Arredaele terrier. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 4 Mei tot en met VrijdaglO Mei. Geboren: z. van Th. F. van Opzeeland en C. M. Stokman. Ondertrouwd: J. G. Vos en L. de Vries; M. C. Kuijl en M. A. van Nobelen. Overleden: J. van der Linden, 61 j., wo nende te Kampen. Overleden in het gesticht Meeren berg: E. Lentsch, 26 j.; C. Avis, 50 j.; G. Mandel, 31 j.; P. Bakker, 43 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Stamkapitaal Lighalfonds. Voor bovengenoemd doel werd sedert de laatsti opgave in Maart j.l. ontvangen door de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose in Haarlem en Omsreken uit de busjes van het lighalfonds, geplaatst in verschillende winkels 82,35, van mej. I. P. als opbrengst van gebruikte postzegels 21,en van den Kinder-Oranjebond in het Amsterdamseh kwartier van verkochte oranje- bouquetjes op Julianadag, een bedrag van 42,33. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Het is de directie van den schouwburg te Haar lem gelukt, om op aanstaanden Dinsdag aldaar de eerste opvoering te doen plaats hebben van de nieuwe operete De Ooievaar heeft zich vergist. Met het grootste succes is dat nieuwe werk in het „Rembrandt-Tlieater" opgevoerd. Zelden heeft een werk van een Nederlander zooveel bijval ondervonden als deze operette. De inhoud is allerdolst-grappig en sleept ieder mee. De dames Ant. Sons, Giezen Hoos, Köller en Van Dijk en de heeren Kreeft, Köller, Van Vliet, Moes, Kiehl en Vigeveno, vervullen de hoofdrol len. Wij twijfelen niet of de zaal zal Dinsdag avond propvol zijn. POLITIE. Wij lezen het volgende in ,,D e Politie bod e", orgaan van den bond van gemeente politiebeambten in Nederland Roomse li- katholieke breek- ij z e r s. Zaterdag 20 April 1.1. ten half 3, werd mij per expresse een convocatiebiljet gestuurd, waarop het onderstaande werd vermeld: Roomsoh-katholieke agenten van politie te Leiden. Collega's U wordt beleefd uitgenoodigd tot een te houden bijeenkomst in de Roomsch-Katho- lieke Volksbond op a.s. Zondagavond den 21e April 1912, des avonds te 10 uur. Spreker: de agent van politie lid van het Bestuur van den R.-K. Bond van Agenten van politie. Onderwerp ,.De noodzakelijkheid van een r.-k. vereeni ging." Bij dat convocatiebiljet was een verzoek van eenige leidsche geloofsgenooten (onder geteekende is ook r.-k.) of ik gelegenheid zou hebben om op die vergadering te komen en aldaar aan te toonen, dat het niet noodig is, een r.-k. agenten-vereenigin'g, neen, dat het zelfs ongewenscht was, omdat het niets an ders kweekt dan onderlinge haat en nijd. Ik heb dadelijk eenige uren vrij van dienst gevraagd, welke mij toegestaan werden, waarvoor ik mijn geachte chefs dankbaar bon. Toen ik het convocatiebiljet las, vond ik het al zoo vreemd, dat de naam van den spreker werd aangeduid, door eenige stippel tjes, was dat opdat de naam van den spreker geheim zou blijven, of was men bevreesd, dat wanneer de naam van den spreker be kend werd, niemand' ter vergadering zou komen. Welk doel men er mee voor gehad heeft, weet iik niet, maar het was het eerste punt van geheimzinnigheid. Dan vermeldde het convocatiebiljet al een leugen, omdat het inhield, dat de spreker was bestuurslid van den R.-K. Bond van Politie agenten. Dat is met opzet gelogen en dat is voor een goed r.-k. een zonde, want ik geef u de ver zekering dat er, buiten de 20 a 25 r.-k. agen ten, die in Rotterdam een vereeniging hebben en de ongeveer 30 collega's welke wij in een r.-k. vereeniging te Amsterdam aantreffen, er geen enkele vereeniging in ons dierbaar vaderland is, waar uitsluitend r.-k. agenten in vereenigd zijn. En wat mij' dien avond is overkomen, is mij mog nimmer te beurt gevallen. Ja, geachte collega's, vóór de vergadering begon, werd mij door het grootste breekijzer van dien avond, den heer Verkuilen, gevraagd of dk tot het Leidsche politiekorps behoorde, waarop ik ontkennend antwoordde, waarop hij mij toen te kennen gaf, dat ik dan de zaal moest verlaten. Nu moet u weten, dat de heer Verkuilen mij al ruim 10 jaren kent als Rotterdamsch politieman, dus was die vraag van hem niet correct. Nadat zulks mij door genoemde V. te ken nen was gegeven, werd mij door een burger (geen politieman zijnde) medegedeeld, dat hij IN ZIJN EIGEN HUIS was en dat hij daar de baas was en mij gelastte, dat ik dadelijk de zaal moest verlaten, want dat de verga dering uitsluitend belegd was voor L e i d- s c li e politie-agenten en ik als politieagent moest weten, dat ik op zijn last dat moest doen, want dat hij 't recht had mij zulks te gelasten. Ik wees genoemde heer (burger) er op, dat er nog een Rotterdamsch collega, de heer E. van Duin, in de zaal aanwezig was en dat ik volgens mijn bescheiden meening recht had om in die zaal te komen, omreden er een vergadering werd gehouden van r.-k. geloofs genooten, alwaar ik ten allen tijde tegen woordig zou mogen zijn. Ik gaf ook genoem den heer nog te kennen, dat het hier net ging als met vele zaken van de r.-k.liet licht mocht op deze zaak ook niet schijnen, het moest weer onder stoelen en tafels behan deld worden. In de vergaderzaal was ook aanwezig de heer E. van Duin, agent van politie te Rotter dam, die, zooals mij bij nader onderzoek bleek, dien avond als breekijzer dienst zou doen, om daar te spreken. Ook hij schuwde het licht en werkte liever in het duister, want anders had hij de ver gadering kunnen mededeelen, dat hij er niet op tegen had dat ik op die vergadering aan wezig bleef en dan zouden hoogstwaarschijn lijk de overige heeren er ook niets op tegen gehad hebben dat ik aldaar vertoefde. Maar hij zeide niets, men kon het zien, dat het hem goed deed, dat ik de vergaderzaal verlaten moest, hetgeen ik nu niet zoo rid derlijk van hem vind. Nu viel mij dat niet zoo erg tegen, omdat ik in het vereenigings- leven nog niet veel ridderlijks van den heer Van Duin ondervonden heb, want hij, die zeer veel aan de vereeniging Hermandad" te dan ken heeft', tracht haar nu af te takelen. Eén feit was m(j een waar genoegen en wel ditvan de 8 agenten die op de vergadering aanwezig waren, verlieten er drie als protest de zaal omreden ik op last van een burger de zaal moest verlaten en bleven er nog 5 Leidsche agenten in de zaaldus was er niet veel ambitie voor het stichten van een r.-k. politieagenten-vereeniging Ik roep alle collega's in Nederland toe: Laat ons met alle wettige middelen strijden onder één vaan, dan zullen wij zien, dat wij zullen winnen en dat onze positie verbeterd zal worden. Rotterdam, 22 April. P. DE WIDT. VREDES-STEMMEN. Hier volgt wederom! een der aanhalingen van den heer 1). de Clercq uit Angell's boek: ,.De groote Illusie", uitgesproken op de ver gadering van „Vrede door Recht". „En de Derwisclien? De eer van den strijd moet nog gegeven worden aan de mannen, die sneuvelden. Onze manschappen waren uitste kend, maar de Derwischen waren prachtig meer dan volmaakt. Het was hun grootste, beste, dapperste leger, dat ooit tegen ons vocht voor den Mahdi en het deed dit het groote rijk waardig, dat de Mahdi veroverd en zoo lang behouden had. Hun fuseliers, verminkt door iederen dood en marteling, die de mensch kan uitdenken, klemden zich aan de zwarte en groene vlag vast, terwijl zij hunne armzalige, bedorven, eigengemaakte patronen onversaagd afschoten. Hunne lan ders deden ieder oogenblik hopeloos een aan val. Hunne ruiters gingen bij iederen aanval vooraan, op de kogels inrijdende, tot er niets meer over was... Niet één aanval, of twee, of tien aanvallen, maar aanval op aanval, com pagnie op compagnie, zonder ophouden, hoe wel het eenige wat zij zagen, behalve den onwrikbaren vijand, de lijken waren van de mannen, die hen waren voorgegaan. Een don kere linie trad te voorschijn en stormde voor waarts ze boogl, ze brak, ze raakte verspreid en verdween. Voordat de rook nog was opge trokken, trad reeds een nieuwe linie naar voren en kwam aanstormen langs hetzelfde pad... Van het groene leger kwamen nu slechts nog den dood tartende wanliopenden, een voor een op de geweren in loopende, stil staande om een speer te schudden, zich om- keerende om een lijk te herkennen, dan eens klaps door een vlaag' van woede aangegre pen, vooruitstormende, stilstaande en ineen zakkende. Toen stonden te midden van den kring van lijken nog slechts drie mannen onder de zwarte vlag tegenover de driedui zend van de derde Brigade. Zij vouwden de armen om den stok en keken moedig voor zich uit. Twee vielen. De laatste Derwisch stond recht op, stak de borst naar vorenhij riep den naam van zijn God en wierp zijn speer. Daarop stond hij stil en wachtte. Hij kreeg de volle laag; hij sidderde; zijn knieën knikten en hij viel voorover met liet hoofd op zijn armen en het gelaat gekeerd naar de gelederen zijner vijanden." Laat ons eerlijk zijn. Is er iets in de Euro- peesclie geschiedenis Cambronne, de lichte Brigade, wat gij maar wilt schitterender dan dit Zoo wij oprecht zijn, zeggen wij „Neen." Maar let op hetgeen verder in Steevens' verhaal volgt. Wat voor karakter zouden wij bij die barbaarsche helden verwachten? Wreed misschien, maar tenminste trouw. Zij zullen hun opperhoofd trouw ter zijde staan. Mannen, die zoo kunnen sterven, zullen hem niet ter wille van winst verraden. Zij zijn niet verdorven door handeldrijven. Welnu, een paar hoofdstukken na het juist beschre ven tooneel leest men het volgende „Toen hij Omdurman uitreed, hield de Kha- lif op te regeeren. Zijn eigen goed doorvoede Baggara-ruiters doodden zijn herders en sta len het vee, dat hen moest voeden. Iemand verried de verblijfplaats fder xeserve-kameelen. Zijn volgelingen begonnen elkaar te dooden... De geheele bevolking van de hoofdstad van den Khalif was nu om het hardst bezig het graan van den Khalif te rooven... Wonder baarlijke werking van den barbaarschen geest! Zes uren te voren stierven zij bij heele regimenten voor hun meester; nu stalen zij zijn koren. Zes uren te voren hakten zij onze gewonden in stukken, nu bedelden zij bij ons om een aalmoes." Deze moeilijkheid betreffende de psycholo gie van den soldaat beperkt zich niet alleen tot Derwischen of barbaren. Een bekwaam en ontwikkeld Engelsch officier schrijft: „Soldaten als een klasse zijn menschen, die den burgerlijken zedelijkheidsstandaar.L geheel afgeschud hebben. Zij kennen hem eenvoudig niet. Het is geen wonder, dat bur gers hen op een afstand houden. In het spel van het leven volgen zij niet dezelfde regels en het gevolg is, dat zij verkeerd begrepen worden, totdat de burger eindelijk zegt, dat hij niet langer met Tommy wil spelen. In het oog van den soldaat zijn leugen, diefstal, dronkenschap, gemeene taal enz. volstrekt geen kwaad. Z(j stelen als de raven. Wat de gemeene taal betreft, de taal bij de voormast van een koopvaardijschip vind ik altijd vrij kras, maar wat gemeene taal en onkuiscliheid betreft wordt zij in hooge mate dóór die der Tommies overtroffen. Hij is hierin een spe cialiteit. De leugen beschouwt hij met den zelfden ruimen, liefdadigen blik. „Liegen als een dragonder," in een vrijwel op waarheid gegronde spreekwijze. Hij verzint allelei over dreven leugens, alleen voor het pleizier van ze te verzinnen. Stelen is verder een zijner grootste genoegens, niet alleen stelen om liet voordeel maar eenvoudig uit baldadigheid." l) (Lezer, zeg als het u blieft niet, dat ik den Britschen soldaat belaster. Ik haal slechts de woorden aan van een Britsch officier, die bovendien groote symphathie voelt voor den persoon, dien hij zoo juist beschreven heeft.) Hij voegt er bij „Zijn stelen, liegen, rooven en beestachtige taal erg slecht? In dat geval is Tommy een slecht mensch. Maar om de een of ander reden heb ik, sedert ik hem kende, minder aan het verkeerde dezer dingen gedacht dan vroeger." 1) Kapitein March Phillips „Wiht Remington" Me- men, Zie p. 109 voor Mr. Blatcnford's bevestiging van thuen, Zie p. dit oordeel. VAN HIER EN DAAR. Friestervergoding. „De Zeelandia", Nieuws en Advertentieblad voor Zeeland, schreef een artikel „Eert den Priester," waarin de macht van den priester zoo opgehemeld en. op zoo krasse wijze wordt uitgesproken, dat het geenszins te verwonde ren is dat ontwikkelde en beschaafde rooru- schen zelf daaraan, aanstoot nemen. Men leze: „Thans, nu leeken met heiligschennenden moed voortdurend, de eer onzer priesters dur ven aanranden en onze geestelijkheid op dui velachtige wijze wordt bespot en veracht, meenen wij eenige redenen te moeten aanvoe ren, waarom wij verplicht zijn onze priesters te eeren. „Welke menschelijke tong kan de waardig heid van het priesterschap en de grootheid van den priester uitspreken? „Groot was Adam, de eerste mensch, die als koning der aarde aan al de bewoners van zijn uitgestrekt gebied bevelen gaf, waaraan door allen onvoorwaardelijk werd gehoor zaamd. Groot was Mozes, die met een enkel woord de Roode Zee vaneen deed scheiden, en tusschen het onbeweeglijk waler droog voets een volk geleidde. Groot was eien Josuë, die aan de zon gebood: „Zou sta stil!" En de zon gehoorzaamde aan de stem eens men. schen en stond stil. Groot zijn de vorsten der aarde, die over talrijke legers bevelen, en de wereld doen sidderen bij het hooren van hun naam. „Maar daar is een sterveling, die nog veel grooter is. Daar is een mensch, die iederen dag, wanneer hij wil, de poorten des hemels oj>ent en zich tot den Zoon des Eeuwigen, tot den Heersclier der wereld wendend zegt: „Daal af van Uw troon, Heer daal af." En gehoorzaam aan de stem van dezen mensch, verlaat het goddelijk woord, waardoor alles geir-aakt is, aanstonds den zetel Zijner heer lijkheid, en Hij wordt vleesch iu de handen van dien mensch, die machtiger is dan XÈ koningen, dan de engelen, dan de hoogver heven maagd Maria zelve en die mensch zegt tot zijn God: „Heden heb ik U voortge bracht, Gij zijt mijn offer!" En God laat zich offeren door dien mensch cn dragen, waarheen hij Hern dragen, wil en geven aan wien lijj Hem geven wil, en die mensch is... de priester! „Wie is hooger in waardigheid de priester of de engelen? De priester staat verre ver heven boven de engelen. De priester is de waarachtige plaats'bekleeder van Christus, den Heer en Koning aller engelen. Tot den priester heeft Christus gezegd: „die n hoort, hoort Mii, die u versmaadt, versmaadt Mij." De priester is het eenige schepsel in den hemel en op aarde, dat in staat is en de macht bezit om het hoogheilig Misoffer op te dragen. En terwijl hij dat onuitsprekelijk geheim verricht, wordt hij door de engelen als zoovele dienaren omringd. „De engelen des hemels zijn niet bij machte een enkele zonde -hoe klein ook kwijt te schelden. De priester daarentegen behoeft slechts zijne gezegende handen op te heffen en een enkel woord te spreken om den groot sten zondaar van al zijne zonden te ontslaan. Tot den priester en tot den priester alleen is gezegd: „wier zonden, gij vergeven zult liebhen, hun zijn ze vergeven; wier zonden gij behoudt, hun zijn ze behouden." De priester alleen heeft de macht om te binden ;en te ont binden. „Die mensch, de priester die boven alle engelen des hemels staat, durft men verach ten, bespotten, verguizen." Wat zegt men van zulk een beschouwing! Is zij niet meer dan ergerlijk, de priester machtiger dan die engelen en de maagd Maria, voorbrenger van God! En nadat de schrijver zich aldus heeft uitgesloofd haalt hij Renan aan, den „berucüten godloochenaar," van wien lnj andiqrs natuurlijk niets moet hebben, maar die getuigde van de goede priesters, ja dat hij niets dan goede priesters heeft gekend en die gezegd zou hebben: „Als feit staat bij mij vast dat alle kwaad, dat men van de geestelijken zegt, van allen grond ontbloot is." Nietwaar, als zoo'n groot geleerde, tege lijk zulk een hevig vijand van de kerk, zóó over de priesters oordeelt dan, zoo meent de schrijver, is daarmede alle lastering van de priesters wederlegd en moet iedereen begrij pen, dat liet een hemeltergende daad is de priesters te lioonjen en te smalen. Maar de schrijver is in zijn blinden ijver ietwat te ver gtegaan. Renan heeft niet op zoo stellige wijze geschreven als de schrijver 't doet voorkomen. Renan heeft het niet over „alle kwaad" maar over de zeden of de zede lijkheid van de geestelijken, dus slechts over een deel van het kwaad, dat van de priesters verteld wordt', en dan voegt hij er nog zeer voorzichtig bij, „naar mijn ervaring." Men ziet, liet verschil is nog al groot. („De Protestant De Hygiënische waarde van citroenen. Elke huismoeder komt wel eens in de omstan digheid bij plotseling voorkomende ongevallen de eerste hulp te moeten verleenen. En dan zal men meestal zien, dat er geen middeltjes in huis zijn. Een voor vele en velerlei gevallen bijzonder goed middel is de citroen.. Het ncest ontstekingen. Bij zv van den huid bewijst h goede diensten, doordat zij doet verdwijnen. Wie b. v. gevolge van branden der - een kortere of langere wan komen door de pijnlijke pi: ling flink met citroensap i te laten drogen. Men krij koel gevoel in de voeten ei handeling eenigen tijd voo óend gevoel en de pijnlijkl Wratten verdwijnen als citroen op bindt en dit om Springende handen en brui gevolge van ruw werk, ku van citroensap geheel gi ruwe pijnlijke plekken flin drogen en wasclit na een u sop af. Vlekken aan de vil schoonmaken van groentei door behandeling met cit Voor alle blijken van l stelling en deelneming, onderv bij het overlijden van onzen genoot, Vader, Schoonzoon, B en Zwager, fJ. VAN WILLIGEHBI zeggen wij vriendelijk dank Uit aller naam: A. VAN WILLIGENBUR Bloemendaal, 10 Mei 191! Er biedt zich aan liefst voor Bloemendaal. Adres te bevragen Ant straat 21 buis, Haarlem. GEVRAAGD 1 September 15 Ji met gelegenh. t. koken, bij lieden, in onm. nabijh. van Br. m. prijsopg. fr. lett. Boon's boekh., Corn. Schuyts Amsterdam. voor de zomermaanden te GEVRAAGD, Gem. ZI1 SLAAPKAMER, met of; pension, voor Echtpaar kinderen. Br. met opgave van coi onder lett. J. Zboekhande KRIJNE, Amsterdam. Telefoon 1338 Ged. Oude Gracht 118, HAA Stemmen, Ruiler Repareeren, Verhu IA 1 0) M 0 e cc Li u 'Li g -Li W.S Hg I'S US' -T d C u n W N 0) J 0 n

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2