al met Tui kos'j Soos te bezichtigt Zït-Slaapkamer een baken voor u in zee, als een harde, maar waarlijke leermeester zonder wien aan het vrijzinnig protestantisme de diepte zal blijven ontbreken, die durft afsteken naar de diepten Gods, zonder wien de wensch van ds. Heering, dat gij wat meer bewust zult mogen loeren bidden, niet in vervulling zal mogen gaan, maai' wiens naam gij en uwe kin deren zult leeren eeren als van een, door wiens zelfopofferende werkzaamheid de thans nog vrijwel ontredderde geestelijk heid onzer samenleving kans loopt te worden vernieuwd in een heiligen geest. T. Bovengang Schoolgebouw. KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. Vroegpreek T1/.^ ure, Ds. Veen; v.m. 10 ure, Ds. Montijn; 's avonds 6 ure, Ds. de Hartog. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Vunderink. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg, pred. te IJmuiden. Bakenesser Kerk. v.m. 10 ure, de Heer Faber. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Melcbers, van Almelo. Eglise Wallonne. ÏO1^ heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjes. Luthersohe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. B. P. Plantenga. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Berkelbacb v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Foekeu, van Haarlem. 's avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. 101 /2 ure, Ds. van Calcar, van Beverwijk. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgenslOuur. Wekelijkscbeschiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dinsdag II Juni, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Donderdag 13 Juni, 8 uur. Hotel „Welgelegen". Bloemendaalsche Amateur-Fotografen- vereeni- ging. Ledenvergadering. Donderdag 13 Juni, 8 uur „Rusthoek", Concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks tot I Juli. Boek- en Kunsthandel Koebergh, Ged. Oude Gracht 74. Tentoonstelling. ken aanleg hebt, leeren tegelijkertijd te willen te gevoelen en te denken in rede lijke zelfbezinning; u tot geestelijke rijp heid brengen. Zoo zij het. Ik heb u iets medegedeeld omtrent een groot man, een menschelijkerwijs gespro ken groot geleerde, die nog nimmer, allerminst van wege de vaderlandsche geleerde wereld ook maar eenigermate geëerd is^ die in tegendeel veelal gehoond is, een wijze (geen wereldwijze wel licht), maar die gij, vrijzinnig godsdien- stigen, allengs zult hebben te eeren als trokken naar Herlijn en aldaar voorspelt men dat ze nog meer westwaarts zal trekken naar óns land. Anderen meenen, dat zij daarmede reeds bezig is. Diphtheric behoort tot die ziekten, welke worden teweeggebracht door kleine wezentjes die op het menschelijk bloed eene vergiftigende werking heb ben en mits van kwaden aard, den dood, verlamming en dergelijke verschijnselen ten gevolge kunnen hebben. Er bestaan meer van deze soort ziek ten, welke als het ware aan den aard van het menschelijk lichaam vreemd, van buiten daar in worden overgebracht door zoogenaamde infectie. Pest, malaria, gele koorts, tetanus, typhus, meningitis cerebrospinalis, tu berculose zijn ook soortgelijke ziekten. Hij sommige dier ziekten dienen be paalde soorten muggen voor het over brengen der ziektewekkende kleine we zentjes. Een en ander is reeds lang geleden ontdekt en heeft voor de mensclien niets wonderlijks of ongewoons meer. Zelfs in bet overigens nog al bijgeloovige Zuid- Amerika bestudeert en bestrijdt men de infectie-ziekten, met name de geele koorts, op moderne wijze. Bijgeloovigeh als de Zuid-Italianen en de lagere volksklassen in de groote ste den van China en dergelijke achterlijke landen, hebben zich tegen de toepassing' van nieuwerwetsche bestrijdingsmidde len van infectieziekten als cholera en pest wel verzet, maar slechts tot nadeel van hen zeiven en van hun omgeving. Bijgeloof is een verschijnsel van gees- teszwakte of geestesluiheid. Op haar beurt kweekt luiheid geesteszwakte en daarmede wederom bijgeloof. De maatregelen ter bestrijding der infectieziekten zijn velerleialvorens zij in aanmerking kunnen komen, moet de ziekte herkend worden. De infectieziekten worden teweegge bracht door wezentjes die voor liet men schelijk oog (dat maar een gering deel ziet van de werkelijkheid) onzicht baar zijn, omdat ze daarvoor te klein zijn, hun aanwezigheid laat zich ook niet door het oor vernemen, en liet gevoel van den menseli is ook niet fijn genoeg om hunne aanwezigheid te bosppuren. Zijn ze in grooten getale in hem aanwezig en aan het werk, dan gevoelt de mensch zich onwel, maar een ondeskundige kan uit het soort van onwelheidsgevoel niet opmaken met welke infectieziekte liij te doen heeft. Voor het herkennen dezer soorten van ziekten moeten derhalve de genoemde kleine wezentjes, ook wel bacteriën of bacillen genoemd, langs kunstmatigen weg worden opgespoord. De daaraan verbonden moeiten en kos ten zijn zeer groot, en op plaatsen, waar men tegen die moeiten en die kosten opziet, laat men die bacillen in stilte voortwoekeren en treedt men alleen op wanneer zij duidelijk een bepaald ziekte geval hebben te voorschijn geroepen. Zoo worden in een onzer grootste steden op de gemeente-scholen geene andere maat regelen van beteekenis genomen bij het optreden van diphterie, dan dat het kind, dat aan die ziekte blijkt te lijden, van de school wordt verwijderd en dat de leer middelen zoowel van liet kind als van zijn naaste buren worden ontsmet. Die stad heeft dan ook op het gebied der schooldiphtherie een slechten naam. Te Haarlem is dit beter ingericht. (Wordt vervolgd.) VOLKSGEZONDHEID De diph therie. Eenige gegevens. In Rusland heeft een kwaadaar dige soort diphtheric geheerscht; deze kwaadaardige soort dezer ziekte is als een kwade plaag meer westwaarts ge- EnKELE PRODUCTEN VAN HET UANnVERKONDERWIJS. PLAATSELIJK NIEUWS. De school der Bloemen da als c h e Schoolvereeniging. 111. Aan het jaarverslag dezer school ontleenen wij nog de volgende gegevens Uit de Te of hoogste klasse voor U. L. O. gingen naar liet M. O. of het gymnasium over: in 1904: 5; in 1905: 5; in 1906: 6; in 1907: 7; in 1908: 11; in 1909: 16; in 1910: 12 en in 1911: 8 leerlingen. De overige leerlingen dier klasse gingen naar vervolg- klassen aan bizondere of openbare scholen. Op het stuk van schoolmeubelen zijn in den loop der jaren slechts kleine aanvul lingen en verbeteringen noodig gebleken om bet geheel op peil te houden. De amerikaan- sche schoolbanken voldoen nog steeds goed; iedere leerling kan er eene passende en ge makkelijke zitplaats in hebbenin elke klasse is een voldoend aantal der banken verstel baar. De gymnastiekwerktuigen en de slöjdwerk- bank en -gereedschappen hebben zich uit stekend gehouden en zien er nog frisch en aantrekkelijk uit. Ook overigens beschikt het personeel over een goed „bijgehouden" stel leermiddelen, wat er nieuws op het ge bied der leermiddelen uitkomt, wordt bij goed-bevinding steeds aangeschaft. De Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs te Bloemendaal schreef in 1911 naar aanleiding van de wel eens uit gesproken vrees, dat het veel werk maken aan deze school van slöjd-onderwijs en van lichamelijke opvoeding van nadeeligen in vloed zou zijn op het onderwijs in het alge meen: de commissie deelt deze vrees geens zins zij meent dat de verkregen resultaten hel tegendeel bewijzen, zij verklaart dat. dit onderwijs een voortreffelijken invloed op de leerlingen heeft en het te wensclien ware. dat het ook op de andere scholen werd inge voerd. Als staaltjes van het werk der leerlingen kunnen wij in dit nummer afdrukken drie kiekjeseen van papier- en kleiwerk, een van teekeningen van voorwerpen en „vrije" teekeningen van de 1", 2e en 3B klasse en een van enkele voorwerpen van het hand we rkonder wijs. Uit alle treft ons een frissche geest, een intelligente bedrijvigheid. De bovengang in het schoolgebouw, mede in dit nummer afgebeeld, met z'n platen en kasten geeft een denkbeeld van de ruime opvatting der stichters. Wij betreuren het. dat art. 6 al. 2 van het K. B. van 4 Mei 1883. betreffende de bouw en inrichting van schoollokalen, en omschrij vende eene minste hoogte van elk lokaal van i'/j M. een beletsel is geworden, dat deze school aan de gemeente overging, waarvan sprake is geweest. Ook uit 'n oogpunt van piëteit. Immers het stichten van de school der „Bloemendaalsche Schoolvereeniging" (ongetwijfeld destijds de beste onderwijs>-in- richting in onze op dit gebied nu zoo rijk gezegende gemeente) heeft den stoot gegeven tot het op liooger peil brengen van al het lager onderwijs alhier. Moge het aantal vermogende ingezetenen van Bloemendaal zoodanig toenemen, dat deze school, die thans 96 leerlingen telt waaronder ongeveer 12 uit Haarlem, en die een sieraad onzer gemeente is gebleven, hare bestaansredenen behoudt, ook al sticht de gemeente zelf een eigen school van M. U. L. O. Aan (1e universiteit te Leiden is het caudidaats- exameu in de rechten met goed gevolg afgelegd door den heer H. J. van der Weerd, alhier. De Bloemendaalsche amateur-fotografen-veree- niging houdt op Donderdag 13 Juni, des avonds 8 ure, ill het hotel Welgelegen te Bloemendaal, een ledenvergadering met de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen2. voorstel van den lieer Joh. Huysser tot het houden van een wedstrijd van opnamen- in dit jaar ge maakt; 3. proefprojectie en mededeelingen van leden. De ltden worden verzocht afdrukken en lantaarnplaatjes of wetenswaardigheden mede te brengen ten einde deze onderling te bespreken. geus: bet met een motorrijtuig in verkeerde richting berijden van de Korte Kleverlaan, liet. rijden niet een niet verlicht rijwiel en liet. rijden over de voetpaden. Tegen drie jeugdige en te Haarlem woonachtige jongens is proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal van een looden pijp uit de bad- en zwem inrichting aan de Iloutvaart. De looden pij]) dien zij te Haarlem Dij een opkooper voor 0.70 had den verkocht, is in beslag genomen. Tegen twee te Vogelenzang wonende vrouwen is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Gevonden en terug te bekomen hotel „Har- tenlust" een gouden broche; aan den politiepost te Bloemendaal een rood en witten stok; een man chet van een matrozenpakje; een kinderwagen- dekje en een zilveren armband; bij J. A. Grijmans Meesterjoostenlaan te Haarlem, een handtasch; bij J. Geuis, Bloemendaalscheweg te Bloemen daal, een baret; bij J. Iluisinga, Kennemerweg 5 Bloemendaal, een zilveren potloodhouder; bij Hansen, Jan-Steenstraat 26 Haarlem, een smids- zaag; bij Mooij, Oude Raamstraat 10 te Haarlem, een fluweelen ceintuur; aan den politiepost te Overveen een mes; bij J. P. Lobman. Brouwers vaart 16a te Haarlem, een gouden dasspeld; bij II. A. Tweehuijzen, Bloemendaalscheweg, een ro zenkrans in étui; bij A. Donker. Bloemendaalsche weg 190, een nijptang; bij Hartskamp te Boeken rode, Aerclenbout, een kalkoen. Verloren: een paar dameslaarzen en een kinderpantoffeltje. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 1 tot tot en met Vrijdag 7 Juni. Geboren: d. van J. Kroon en A. S. Troll d. van W. van der Zon en W. Zwetsloot; z. van W. Kromhout en G. Delis. Ondertrouwd: L. C. vail Ingen en A. M. A. ITagedoorn. Getrouwd: G. Lijnes en A. M. Plevier; H. Ruigrok en M. M. Meijland; J. R. Meier en J. M. L. Walpoott. Overleden in het gesticht Meereu- berg: Pb. Metman. 69 j. GEMEENTEBESTUUR. De raad vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Van Stolk, Koolhoven, Roozen en Bijvoet. Den heer Van Beek werden als tijdelijk secre taris den eeden afgenomen. Door eene commissie bestaande uit de heeren Jacometti, Van Tieuhoven en Van der Vliet, wer den de geloofsbrieven van den heer J. C. Laan onderzocht en goedgekeurd. De commissie ver klaarde het nieuwgekozen lid toelaatbaar. Hierna kwamen de ingekomen stukken in be handeling. Hieronder bevond zich een schrijven van 14 gemeente-werklieden, die verzochten om den hun toegestanen toeslag op liet loon met nog eenige maanden te verlengen, welk verzoekschrift door den raad naar B. en W. werd verzonden om nader advies. Een verzoek van den heer 11. H. Nieberg, te Haarlem, om zijn perceelen aan den Kinheiinweg weder bewoonbaar te doen verklaren, nu hij hiel de noodige verbeteringen beeft doen aanbrengen, werd aangehouden. De post af- en overschrijving, dienst 1911, tot een bedrag van 1307,10, werd goedgekeurd, evenals de gewijzigde politie-verordening. Hoewel niet op de agenda geplaatst, kwam hierna de gewijzigde verkeers-verordening ter sprake. De voorz. las een schrijven voor van den heer G. J. A. A. baron Van Heemstra, ritmeester der huzaren te Haarlem, waarin adressant te ken nen gaf dat hij gaarne bereid is die maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot verzekering van de veiligheid van het verkeer in de gemeente Bloemendaal, voor zoover deze in gevaar zou kunnen worden gebracht door de in Haarlem in garnizoen liggende huzaren, doch dat adressant dringend verzoekt eene verbodsbepaling, dat oortaaii aan ruiters verboden wordt onbespannen paarden aan de hand te leiden, niet in de politie verordening op te nemen. Over deze aangelegenheid werd veel gesproken. De heer Teding van Berkhout vertelde, hoe hij eenige dagen geleden in het drukste gedeelte van Toen wijlen ds. Johannes Wijs op 23 October 1895 den dag mocht herdenken, dat liij 25 jaren als predikant op Meefenberg werkzaam was ge weest. ontving hij van de gestichtsgemeente een bronzen Lutherbeeld. Thans is dit fraaie ge schenk door de familie van den pas gestorven leeraar aan Meerenberg teruggegeven. Het ont ving reeds eene plaats in liet voorportaal der kerk, in welke ds. Wijs zoo vele jaren heeft ge predikt. Gelijk voorheen in de studeerkamer der woning te Santpoort, staat het beeld op de moo,e houten zuil, die op dien feestdag mede aan ds. Wijs werd vereerd. De koperen plaat met na schrift, aan de zuil bevestigd en de kalligrafische oorkonde, welke hoven het beeld in het voorpor taal is opgehangen, zullen tot het nageslacht spreken van den arbeid van Meerenbergs ontsla pen predikant en van de achting, die men hem heeft toegedragen. Naar de Stads-Editie verneemt, is de stal, toe- behooreude aan den heer F. Breitenstein, in eigen dom overgegaan aan mr. H. J. D. D. Enschedé. Wij hebben liet genoegen onzer bieden de welgelijkende beeltenis Smits, agent van politie eerste k plaats Aerdenliout met zijne echtg 13 in leven zijnde kinderen, alzoi vijftienen. Gerrit, die kleuter links gustijn goed vastgehouden, Augu zijn tong 'n beetje uit, maar daar kwaads mee, hij houdt zelf zich wijk vast, die 't leven ook nog ni spel opneemt. Dirk die naast 1 ernstiger en (1e zelfstandigheid daar kon wel eens een goed poli Teekeningen naar voorwerpen en „vrije" teekeningen van de le; 2e en 3° klasse. Uit het politie-rapport. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt we- Papier- en Kleiwerk, Den Haag palfreniers van de kon die een paard geleidden, zonder i maar het geringste gevaar schc welke mededeeling door den voo intwoord met de opmerking i! ongeoefende manschappen en c paarden zijn die Bloemendaal in veilig maken. Na heel veel heen en weer ge raad ten slotte, bij wijze van pi toe te staan. Na ook over de vei der verkeersverordening geruimen ten te hebben gewisseld, nam de Tiet volgende punt: restaurati huis, werd eveneens niet onhespri voorzitter begon met den raad in dat onder den vloer van de secret: ratten waren gevonden, die vernn heerschende onaangename lucht zaakt. En daar het vermoeden v dat ook o]) andere plaatsen deze men, moeten ook daar de vloeren ken. Aangezien er bovendien ver gebreken zijn die het wenschelij raadhuis wat wordt opgeknapt, lijksch bestuui> voor de noodige doen aanbrengen, liet raadhuis kunnen worden ontruimd en de intrek nemen in een geschikt Bloemendaalscheweg, dat tot huurd zou kunnen worden. Na i en na eene zitting met gesloten gehouden over den bouw van ee en over den gronil aan de over: van Zijlweg en Bloemer.daalscl parig besloten dat in overleg r commissie de noodige herstelling huis zullen worden verricht, z( te ontruimen. In zake de verplaatsing van 1 Overveen, werd besloten hierme een besluit genomen is omtrei rails voor de nieuwe tram. Hierna behandelde de raad i do tramconcessie, zonder tot een Deze concessie luidt: De concessievoorwaarden vi eJectrisehc iran B. en W. stellen voor aan landsche Tramwegmaatschappij leenen tot het aanleggen en ex; tramweg binnen de gemeente den Zijlweg, Bloemendaalscliew laan, Noorder- en Zuiderstation: verschillende voorwaarden, m naamste zijn De tramweg wordt aangelegi als tramweg met electrische 1 bovengrondsehe geleiding. De spoorwijdte bedraagt 1.43 De maatschappij zal den aan gen volgens de beste regelen d venvlak der spoorstaven moet Voor de talijke bewijzen v belangstelling ontvangen bij 1 voerlijden van onze lieve Echt] noote, Moeder en Behuwdmoed betuigen wij onzen kartelijl dank. bloemendaal, Jobs. BRUSSE. A. BRUSSE. e rdam, S. BRUSSE. A. A. E. BRUSS Gronert M- V. BRUSSE. van Je Haarlemsche V( üi ig tot Bestrijding d Tuberculose is "P ''omlag 9, 16, 23 en 30 Ji i'H.k 'is van 's middags 37 u GEVRAAGD: frissche met ontbijt, omtrek Stat Bloemendaal, voor DAME, be: beden in Amsterdam. Br. fr. 1: S 738, met prijsopgaaf, Boekh del P. STINS Pz., te Bloemend:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2