KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. v.m. 71/2 ure, de lieer Koeken, Hulpprediker, v.m. 10 ure, Ds. Vunderink. 's avonds 6 ure, Ds. Barbas. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Brutel de la Ilivière, Emer. pred. te 's-Gravenkage. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. van Paassen. Bakenesser Kerk. v.m. 10 ure, de heer Eaber. Eglise Wallonne. 10^2 heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjes. Luthersche Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Meijere. Kerk der Vereen. Doopsgezinden. Geen dienst. V ereen. van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Cramer van Baumgarten, pred. te Hoorn. Bloamendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen, pred. te Baren- drecht. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. de Haas, van Purmerend. Dinsdag 23 Juli 1912, 's avonds 8 ure, Ds. Berkelback v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.in. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOV2 ure? Us. Attema. Intrede. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. v.m. HV2 ure, Duitsche dienst. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Zondag 21 Juli, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Dinsdag 23 Juli, 8 uur. „Rusthoek", Conoert. Donderdag 25 Juli, 8 uur. „Rusthoek", Concert. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen vas rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentel ij k Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie W oensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. T e y 1 e r s Stichting. (Öpaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 1L 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks Bioscoop Modern, Barteljorisstraat. Ook besprak dien dag L. de Sonnaville: Onder wijs in elementaire muziekleer. 27 Juni, den 2en dag, sprak Marie Berdenis van Berlekom over: „de ontwikkeling van het muzikale gevoel bij het kind". Met hare stellingen kan ik mij over 't geheel wel vereenigen; doch de 4e, die luidt„De harmonie van hooren, gevoelen, begrijpen en zelf doen, gewekt door de vreugdevolle aesthetische ontroering, brengt de onmiddellijk goede uitvoering te weeg", lijkt mij wel wat heel optimistisch ten opzichte van kinderen. A. D. Loman stelde voor„een nieuw systeem van elementair muziekonderwijs"; hij wil iets an ders voor beginnelingen, geen cijfers en geen noten; alweer wat andersHoe hebben de menschen die tot vóór pl. m. 30 jaar geleden geleerd hebben, 't toch gedaan eenvoudig met de notennamen, ft zij a, b, c, enz. of do, re, mi, enz.) en 't noten schrift? Leert het tegenwoordige geslacht beter? Dan. de Lange heeft gesproken over: „Muziek onderwijs aan kinderen, in verband gebracht met het innerlijk wezen der muzikale kunst." Hier over heeft Dan. de Lange eenige stellingen ver kondigd, die tot een vrij heftig debat aanleiding gaven, 'tgeen mij heel begrijpelijk voorkomt. Met stelling 1 en 2 ben ik 't wel eens, doch met de beide laatste niet. Oordeelt u zelf maar, wat u er van vindt: 1°. Het innerlijk wezen der muzikale kunst moet beschouwd worden als de meest immaterieele uiting van 's menschen zieleleven (ziel niet in den Bcllandistischen zin opgevat). Hiermee kan ik mij best vereenigen. 2°. Om dat zieleleven in vorm te brengen, is het noodig, den geest die daarbij over het ge voel absolute heerschappij voéren moet een zeer bijzondere ontwikkeling te verzekeren. (Dit vind ik volkomen juist, maar of 't altijd geschiedt, dat die bijzondere geestesontwikkeling bij muziekles- gevenden en -lesnemenden voorhanden is???) De conclusie van Dan. de Lange isde muzikale opvoeding moet dienen om hoordersniet om her scheppende of zelfscheppende kunstenaartjes te kweeken." Is u 't hiermee eens? Dan. de Lange ging zelfs zoover te beweren dat het spelen of zingen van werken van anderen, een leugen is II Als er langer tijd voor debat geweest was, zou den zeker nog meer zich verzet hebben tegen het laatste gedeelte van het gesprokene; van een paar weet ik zeker, dat zij 't met die „leugens" niet eens zijn! J0I1. Oostveen behandelde het volgende: „Het spreek- en zangonderwijs aan kweek- en normaal scholen". Aan het einde van zijn stellingen zegt hij, dat het noodzakelijk is dat: a. het zangonder wijs op de opleidingsinrichtingen wordt toever trouwd aan speciale ^cmgleeraren; b. dezen van „spreken" speciale studie hebben gemaakt; c. „spreken" als afzonderlijk vak wordt ingevoerci. Groot gelijk heeft Joh. Oostveen met zijn eischen, want met 't „spreken" en „zingen" is 't nog dik wijls treurig gesteld; denkt u slechts aan de uit spraak van onze taal, en als de onderwijzers 't voorbeeld geven, wat kan men dan van leerlingen verwachten? Peter van Anrooy sprak over: „Combinatie van symplionie- en harmonie-orkest.' Naar aanleiding van de orkesten te Arnhem en Utrecht wees Peter van Anrooy op de vele nadeelen van de „combinatie" van de beide orkestsoorten en uitte de wenschelijkheid van „scheiding" daar de tegen woordige toestand te drukkend is voor de sym- phonie-orkesten. 28 Juni sprak Wouter Ilutsclienruyter over: „Back- en Beethoven-onderwijs". Stelling'I: Bach en Beethoven beteekenen de grondpijlers van de muzikale kunst. II. De inwijding in hunne wer ken, van de muziekstudeerenden, behoort in tegen stelling met hetgeen tot nu toe geschiedde stelselmatig en progressief te geschieden. III. Men. behoort bijzondere maatregelen te treffen om aan den in II gestelden eisch tegemoet te komen. Veel debat ontstond er niet, want de opmerking (eigen lijk was 't een zeer bitse aanmerking) van Dan. de Lange dat Palestrina ook bij Bach genoemd diende te worden, was zeer overdreven, want dan hadden Haydn en Mozart ook bij Beethoven ge noemd moeten worden en zooveel anderen nog bij beide B.'s Ilutschenruyter's opvatting, dat de la tere werken van Bach en Beethoven ook zelfs door groote ster ren" slechts op rijperen leeftijd juist kunnen worden weergegeven, vind ik zeer juist en ook logisch, aangezien vooral deze beide absolute en subjectieve muziek componeerden, waarin zij dus hun rijpe ervaringen uitten, die ook slechts door ouderen kunnen meegeleefd worden. Zooveel jonge kunstenaars kunnen technisch zeer ontwikkeld zijn en in dat opzicht zeer schit teren en voldoen, doch het ware begrip? Herman Butters sprak over „De zang als basis der muzikale ontwikkeling". De aanvang van zijn rede luidde: „de oorsprong der muziek als klan kenkunst is de zang; daaruit is de instrumentale kunst ontstaan," enz., enz. De zang ontwikkelt het gehoor direct, het gehoor wordt zóó controle middel, dat bij 't instrument min of meer uitge schakeld is", enz., enz. De eenigszins onzijdige beschouwing en verheer lijking van den zang boven 't instrument ontlokle een werkelijk aardig debat. O. a. zei Ary Belin- fante (de inuziek-paedagoog te Amsterdam)dat de stem en 't gehoor zóó dicht bij elkaar zijn, dat in vele gevallen de zingende zijn eigen fouten niet hoort! Verder debatteerde Henriette Roll op geestige wijze en vroeg eerst wat solozangers op een concert zouden aanvangen zonder begeleiding van instrumenten? En of zij zich wel rekenschap geven hoeveel er van de begeleiding afhangt, vooral bij „planken-zenuwachtigheid"? En als de piano zóó minderwaardig geacht wordt, hoe dan te verklaren, dat juist de grootste componisten zóóveel pianomuziek compagneerden? Zij brak niet alleen een lans voor een piano, maar voor twee piano's!! (Zij en hare zuster spelen nl. veel muziek voor twee piano's, zooals bekend is). Deze korte rede was verreweg de geestigste van alle, die ik gehoord heb, en werd ook zeer toegejuicht! De architect Jan de Meyer, behandelde in 't kort: „De accoustiek der concertzalen". Een heel belangrijk onderwerp. Weet u zelf waar u in een zaal het beste hoort? en welke soort zalen de beste ziin? Wij bezitten geen goede zalen! De eenige goede is Bareuth, omdat die volgens de Gricksche amphitheaters gebouwd is, gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk overdekt (koperinstrumenten) „verzonken" orkest heeft! Als 't orkest hoofd zaak is, is 't voor den klank beter, wanneer 't niet .verzonken" is. In een eenvoudig houten gebouw is de accoustiek 't beste. Spreker is geen liefhebber van ultra-moderne muziek (begrijpe lijkerwijze), die noemt hij „lawaai", hij vindt zijn ooren daarvoor nog niet modern genoeg! Hierin kan ik mij zeer goed verplaatsen. Dien avond voerde S. van Milligen het woord over: „het even tueel te oiganiseeren muziekonderwijs aan middel- nare scholen en gymnasia." De denkbeelden, die werden medegedeeld, verdienen zeker de aandacht van allen die belangstellen in onderwijs en op voeding. O. a. zegt S. van Milligen: Een syste matisch muzikale schoolopvoeding ontbreekt 011s bijna geheel. (Van onze duitsche buren kunnen wij in dat opzicht nog heel wat leeren). Op onze mid delbare scholen en gymnasia zou, 11a een muzikaal- ontwikkelend zangonderwijs op de lagere school, de liefde voor muziek verder moeten worden ont wikkeld door bevattelijke voordrachten over het schoone in de muziek, muziekgeschiedenis in verband met andere kunsten en algemeene cul tuur, ten einde tot een verhoogd genot en begrip van muziek op te wekken en tot beschaving en veredeling van den geest mede te werken Vooral deze laatste zin trof mij dadelijk bij 't lezen van het programma en niet alleen mii want na deze redevoering vroeg mejuffrouw Vas Nunes het woord om in de eerste plaats den spre ker te betuigen, dat zij zijn opvatting deelde om trent „het verhoogd genot en begrip", „het ver band met andere kunsten", religie en wijsbegeerte, ,,de veredeling van den geest", enz. liet was wer kelijk de moeite waard de gezichten van de hoor ders te bestudeeren tijdens hare redevoering! Zelis de spreker bekende dat hij aan zijn eigen opvat ting van begrip o. a. nooit zulk een hooge en ruime beteekenis had gehecht! Er was een ander licht opgegaan, enz. Of allen 't licht in de duisternis zagen?? Spreekster twijfelde er aan. Marie Ber denis van Berlekom zeide, dat zij 't gevoel had. dat zij door mejuffrouw Vas Nunes in een andere sfeer was opgeheven en door den volgenden spre ker omlaag plofte! Nu, dit gevoel kan ik verkla ren en begrijpen, daar ik 'tzelfde dadelijk begreep. Bij allen was 11I. steeds de „tafcmensch" die sprak: Tot slot van den avond sprak nog dr. H. A. Naber over: „de Sirene." Deze voordracht met proeven, kon ik niet tot het eind toe bijwonen, 't Was misschien zeer belangrijk, maar toen mejuf f rouw Vas Nunes mij zei„Kijk toch eens even naar de gezichten om je heen," was er toch maar één algemeene uitdrukking op te lezen: een heel. natuurlijke!! Deze dagen zijn toch in veel opzichten leerrijk geweest, ook voor ondergetee- kende. Op enkele uitzonderingen na, waren de beschouwingen zeer zakelijk, persoonlijk, of ook wel éénzijdig. Bij eenige sprekers viel mij op liet weinig muzikale en welluidende, schoone aange name in voordracht, stijl en uitspraak; wonder lijk genoeg voor beroepsmusici. Uit Haarlem zag ik slechts één belangstellende één keer, nl. De Nobel. Waarom geen van onze muzikalen en in- tellectueelen Naar aanleiding van de matinée in den Hol landsehen Schouwburg, waar Cath. van Rennes met haar leerlingen een demonstratie gaf van Daleroze's rhythmische gymnastiek (11a een inlei dende verklaring van deze begaafde kunstenaresl wil ik alleen zeggen: Als zij ooit in Haarlem komt, gaat en ziet! want het is iets dat men niet alle dagen ziet en waar men stellig niet heen gaat, zonder er beslist vóór of tegen te zijn. Ik ben er voor. Oordeelt u dus zelf nadat u 't gezien en gehoord heeft, u zult kunnen zien van hoeveel belang de zaak is, niet alleen van muzikaal stand punt beschouwd. Als ik mij niet vergis, heeft Hans von Bülow gezegd: „lm Anfang war der Rhyth- inus" en deze opvatting hadden, geloof ik, de Grieken ook reeds. GEMEENTEBESTUUR. I11 een spoedeiscliende vergadering kwam Don derdagmiddag de raad ten 3 ure bijeen. De burgemeester was voorzitter. Afwezig waren de heeren Van Stolk en Bispinck. De agenda bevatte slechts één punt, nl.Verlee nen van concessie tot, aanleg en exploitatie van een electrische tram over den Zijlweg en Bloemen- daalscheweg. De voorzitter deelde mede dat door B. en W^ het volgende werd voorgesteld: De raad der gemeente Bloemendaal; gelet op zijn besluit van 29 Februari 1912, 110. 208; Besluit: behoudens hoogere goedkeuring, voor zoover die wordt vereischt, vergunning te verleenen aan de Noord- Zuid-Hollandsclie Tramweg-Maatschappij, hierna de maatschapij genoemd, tot liet aanleggen en exploiteeren van een tramweg binnen de ge meente Bloemendaal, gaande over den Zijlweg van de grens der gemeente Haarlem en den Bloemen- daalscheweg tot den overweg van den spoorweg van Haarlem naar Zandvoort nabij het station Overveen, en zulks op de navolgende voorwaar den. Voordat echter tot de behandeling der concessie werd overgegaan, had een korte gedaclitenwisse- ling plaats. Zoo gaf de heer De Roo van Alderwerelt zijn verwondering te kennen dat, waar 8 dagen gele den door den raad besloten was om de tram door te leggen tot het station Overveen (hier vergist de lieer De Roo van Alderwerelt zich, de raad had noch eindpunt, noch route bepaald. Verslaggever), thans aan de raadsleden een voorstel wordt gedaan deze niet verder dan den overweg te doen geschie den. Als wij met vacantie geweest zijn, zegt spreker, kunnen wij wel weer voor een ander voorstel ge plaatst worden. Hij wil de tram tot het station leiden. De heer Van Tienhoven ontraadde dit ten sterk ste. Hij deelde mede, dat het in overleg met de Tlollandsche Spoor is geweest, dat het dagelijkseli bestuur met dit voorstel komt. Als de Bloemen- daalscheweg verbreed en verbeterd is, kan de tram naar Bloemendaal doorgelegd worden. Met klem verdedigde spreker het voorstel van B. en W. en drong op aanneming hiervan aan. Daarna vroeg de heer De Roo van Alderwerelt, hoe liet dan met het meterhuisje moet gaan. Aan vankelijk was bepaald, dat dit door de Hollandsclie Spoor zou verplaatst worden, doch dit vervalt na tuurlijk door liet nieuwe voorstel. Verder vond spreker het onpractiscli dat de tram niet verder dan den overweg gaat voor de reizigers die naar Zandvoort willen. In antwoord hierop wees de voorzitter dat het doortrekken tot het station Overveen versclin- ler.de gevaren met zich brengt, terwijl de moeilijk heden ontstaan door de kruising der twee lijnen, niet opwegen tegen het kleine gemak der door trekking. Door den heer Laan werd het voorstel toege juicht. In de vorige zitting was reeds door spreker op de moeielijkheden gewezen, die de bocht naar liet station medebrengt en hij zeide nu voor het voorstel te zullen stemmen, ook, omdat men nog niet weet hoe de tram later loopen zal. De heer De Roo van Alderwerelt: O, ik zal u wel zeggen, hoe die loopen zal. Uit alles blijkt, dat de tram over den Bloemendaalsclieweg geleid zal worden. (Teekenen van instemming.) Daar nu geen der leden meer iets te zeggen luid, werd overgegaan tot de artikelsgewijze be lui udeling der concessie, die daarna in haar geheel werd goedgekeurd, met 1 stem tegen, die van den lieer De Roo van Alderwerelt. Artikel 28 der concessie luidt: Slotbepaling: „De verdere doortrekking van den tramweg, in voege als in het raadsbesluit van 29 Februari 1912 no. 208 is in uitzicht gesteld, zal eerst kun nen plaats hebben, zoodra naar het oordeel van den raad de thans daartegen bestaande bezwaren zullen zijn opgeheven en onder de alsdan door den raad vast te stellen voorwaarden." De heer Laan vroeg, waarom de slotbepaling uin de concessie is toegevoegd. De voorzitter antwoordde, dat dit gedaan was om later gelegenheid te hebben nieuwe voorwaar den te kunnen stellen en de bezwaren die thans mochten bestaan, eventueel bij verlenging der doortrekking uit den weg te kunnen ruimen. Bij de rondvraag vestigde de heer Koolhoven, met het oog op de warmte de aandacht op de wen schelijkheid om een of meer drinkfonteinen aan den openbaren weg te plaatsen, gelijk in Haarlem zijn. Voorloopig zou spreker er gaarne een op het Raadhuisplein geplaatst willen zien. De voorzitter beloofde, de zaak in overweging te zullen nemen. De heer Laan deelde mede, vernomen te hebben, dat liet stof. dat zich met de residu der petroleum die op de wegen gesproeid is, vermengt, nadeelig voor longen en 'oogen moet zijn. Hij geeft B. en W. in overweging, dit eens nader te onderzoeken. Dit werd door den voorzitter toegezegd. De heer Koolhoven wees vervolgens nog op het gevaar, dat aanwezig is door het hoekhuis aan de Margrietenlaan, aangezien men de auto's niet kan zien naderen. De voorzitter beloofde ook dit te zullen onder zoeken. Niemand verder meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de vergadering en bleef de raad hierna nog eenigen tijd in besloten zitting bijeen. PLAATSELIJK NIEUWS. Gistermorgen werd een eigenaardig feest in de school van den heer IJzerman gevierd. De heer J. A. Meyerink, onze welbekende gymnastiek leraar, hoopt spoedig met mej. M. J. Rijk in het huwelijk te treden en deze gebeurtenis wilde men op school niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Te dien einde hadden zich te 9 uur de kinderen uit de 4 hoogste klassen in het gymnastieklokaal vereenigd en werd het bruidspaar door den heer IJzerman plechtig binnengehaald. Bet-sy van Leeu wen zette den llochzeitsmarsch in en toen deze prachtig ten uitvoer gebracht was, sprak de heer IJzerman den heer Meyerink toe. Hij wensclite bruid en bruidegom een gelukkig en lang huwelijk toe en meer speciaal tot den laatste sprekende, zeide hij ongeveer dat het per soneel der school en de kinderen geen beter ge schenk voor hun geliefden leeraar hadden weten te bedenken dan een klok, een klok die hem ge trouw de uren zal aanwijzen, zoo nuttig te beste den. Daarna onthulde de heer Popma het fraaie uurwerk, een hangklok, en de heer IJzerman stelde allen in de gelegenheid met het mooie slag werk kennis te maken, door de klok het middag uur te lateii slaan. I11 een leuke toespraak betuigde de heer Meye rink zijn dank. De kinderen werden getracteerd, riepen hoera en het gebruikelijke lang leven bruid en bruidegom en met het uitvoeren door eenige meisjes van gymnastiek-oefeningen, werd deze bijzondere plechtigheid, die zich door groote har telijkheid kenmerkte, besloten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens: het rijden zonder licht; openbare dronken schap; rijden op de voetpaden; rijden door het Bloemendaalsche bosch, en overtreding van de jtrekhondenwet". Gevonden en terug te bekomen aan het poli tiebureau Overveen een halsketting waaraan col lier met steentjes; een sleuteltje; een dames-pan talon; bij J. v. d. Niet, Zijlweg, Overveen, een kamgaren dames-handschoen; aan het bureau van politie te Bloemendaal, een fietspomp: een dames parasol; een lichtgrijze zomermantel; een zwarte dameshandschoen; bij L. Pouwer, Lage Duin-en- Daalsclieweg 1, een dames-portemonnaie met in houd; bij M. Nolet, Regulierstraat 21, Haarlem, een bruine wandelstok. Verloren een zilveren beurs met inhoud; twee zilveren armbanden; een lorgnet in étui; een bankbiljet van 25,een cyclometer; een zwart fluweelen taschje met inhoud; een bruin- lederen portemonnaie en een steen uit manchet knoop. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 13 Juli tot en met Vrijdag 19 Juli. Geboren: d. van J. G. Dusser de Barenne en K. Snellen; d. van K. Koopman en B. Stoltenborg; z. en d. van G. Broers en C. van Muijen; z. van II. M. Prenen en E. Hof; d. van C. K. H. Ileid- weiller en J. C. Wapstra. Ondertrouwd: A. J. Grootens en E. M. de Boer; P. M. de Groot en J. M. Meijland. Overleden in het gesticht Meeren- berg: J. J. Ross, 46 j.; E. Pot, 59 j.; J. Des- ramaut, 70 j. VOLKSGEZONDHEID. Gezondheids-commissie gezeteld te Bloemendaal. Verslag der in Juli gehouden vergadering. Voorzitter: de heer J. Muilemeister. Benneb roek. D. 544. Het ontvangen raadsbesluit tot onbe woonbaar verklaring van perceel 110. 541, wordt voor kennisgeving aangenomen. Bloemendaal. D. 559. De brief verzonden aan klager, in zake stank closets Rustenburcherweg no. 1, wordt voorgelezen en goedgekeurd. D. 572. Besloten wordt dat de klacht over een open beerput achter perceel Beeklaan no. 10 zal worden onder zi cht. D. 550. Besloten wordt dat een afschrift van den brief van den klager in zake stank closets per ceel Bloemendaalsclieweg no. 137c aan B. en W. zal worden gezonden. D. 578. ITet rapport over de verbeteringen aan de waterleiding werd besproken en besloten later advies uit te brengen. D. 517. Over de diphtherie worden verschil lende besprekingen gehouden en wordt besloten dat eene vergadering zal worden aangevraagd met den waarnemend hoofdinspecteur en den inspec teur dr. D. J. Hamburger. Heemstede. D. 574. De leden nemen kennis van het uit breidingsplan, dat algemeen gewaardeerd wordt. Besloten wordt een gunstig prae-advies uit te brengen, behoudens opmerkingen met betrekking tot de in het uitbreidingsplan behouden Bleekers- vaart. Schoten. D. 561. Besloten wordt op de ontwerp-bouw- verordening tot verschillende wijzigingen te advi- seeren. Zandvoort. D. 576. In zake klacht over mest achter de villa „Zeerust" wordt medegedeeld, dat in den gebrekkingen toestand is voorzien. UIT ANDERE GEMEENTEN. Wij ontvingen eenigen tijd geleden het kort ver slag over 19111912 van den „Typografische Studiekring Haarlem". Deze vereeniging stelt zien ten doel verheffing van den typograaf als vakman en verheffing van het vak. Letterzetten is een onderdeel van dat vak, waarom dan ook de naam letterzetter minder omvat dan de naam typograai. Deze naam is afgeleid van de grieksehe woorden T'JTTCS (hit. typus), dat beteekent vorm, gestalte, beeld of figuur, en ypxQsiv, spreek uit grafijn, eigenlijk ingriffelen en dan opteekenen, neerschrij ven. De typograaf is dus de „teekensteller", en met name wordt zoo genoemd de steller van tee- kens, bij het voor den druk gereed maken van geschriften van allerlei aard. Het bestuur dezer vereeniging, gesteund door verschillende patroons, schreef geregeld wedstrij den uit, blijkens dit jaarverslag bijvoorbeeld voor een brievenhoofd voor den kring, voor een kort woord of kernspreuk aan den wand, voor een lijstje van dansen, een nieuwjaarskaart, voor een begin-bladzijde voor ons jaarboekje „Help u zelf de leden bezochten te zamen de cliché-inrichting van den heer Dirk Schnabel, de boekerij werd met tal van werken vermeerderd, sprekers traden voor den kring op, die vakonderwerpen behandelden, op de kringavonden werden onder meer geregeld behandeld het letterteekenen, het schetsen, het kleuren van ondergronden, en het inslaan van vormen. Het kort verslag eindigt met een woord van opwekking tot de haarlemscke typografen, ook wel kortweg typo's genoemd. In de kennis „schuilt de macht," heet het terecht tot hen. „Ook „gij moet trachten uw kennis en ontwikkeling bij „stukje en beetje te bemachtigen. Wij zijn nog „zoo ver van vakonderwijs voor de typo's in Ne derland. Dus waar het u geboden wordt, grijpt, „het aan en helpt mee een steentje bij te dragen „tot versterking van de vesting „vakkennis"!" Wij wekken onze lezers op, om bij voorkomende gelegenheid deze nuttige vereeniging te steunen. Het adres van den penvoerder is W. Kabel, Maer- ten van Ileemskerkstraat 4, te Haarlem. Tiet gedrukte kort verslag is keurig uitgevoerd. Toch zouden wij willen vragen of het wel juist is op een titel-bladzijde te werken met afkortingen, o. i. is ill het werken met afkortingen buiten vak- geschriftcn uit den booze, terwijl het ons ook. strij dig lijkt met de bedoeling der pagineering, om bladzijden waarop geen eigenlijke tekst voorkomt, van een bladzijnummer te voorzien. Museum v a 11 Kunstn ij Aanstaanden Zondag zullen in de museum van kunstnijverheid tent een aantal zeer fraaie lithogri reproductiën van den Dom te Mon meest karakteristieke siciliaansche monumenten uit het einde der 12e in 1859, volkomen werd gerestauree Naast het algemeen overzicht v bouw vinden wij de verschillende decoratieve architectuur in mozaïk zoowel figurale als de ornamentale meesterlijke wijze werden uitgevoerd Zondag is de toegang kosteloos. Woensdag 17 dezer heeft in de Museum van Kunstnijverheid te gehad de eerste zomerbijeenkomst der noord-hollandsche vereenigin ring van Volkskunst, waarin verschi rijke onderwerpen ter tafel werden Rekening en verantwoording neming aan de tentoonsteling te den afgelegd. Voorts heeft de vraag, op welke de productie als in het gebruik de onze landelijke bevolking weder voerd, liet bestuur ernstig bezig den voorzitter, die voornemens Ausstellung te Munchen, alwaar de voorname plaats inneemt, te bezoek die vraag, in zooverre ze met deze in verband staat, rapport worden Met het oog op den arbeid, die stelt te verrichten, gevoelt de jon ernstige behoefte tot uitbreiding De secretaresse der vereeniging AmentDe Bijlakker te Laren men zich als lid kan aanmelden. Plan 1913. De centrale commissie voor op 13 Juli jl. in hotel des Pays hare zesde vergadering. Met groote erkentelijkheid werd van het besluit van de Eerste en der Staten-Generaal tot het verleei sidie aan de centrale commissie buitenlandsche reclame, verbete middelen, enz. Een regeling werd gemaakt 0111 besteding der gelden te verzekere Bij het stelselmatig bewerken land met het oog op de reclame, z volle betrekkingen aangeknoopt, liet. vreemdelingenverkeer zullen ren. Met de Tuclit-Unie is overeen.' gen over het uitgeven van een L lagere scholen over „onze verpl den vreemdeling". Voor de uil denkbeeld zal de Unie zorg dra| Na liet openbaarmaken der pl; zijn weder eenige nieuwe planne: Assen en Breda; terwijl uit 11 vertrouwelijken aard blijkt, dat bizondere personen een en ander Van den naam „Plan 1913" reeds gebruik gemaakt voor dc het streven der commissie niets Zoo werd onder dit hoofd een verspreid voör vrouwenkiesrech liét colporteeren van een gede gewekt of deze uitgave door Plan 1913 officieel wordt gesteu het geval is. De centrale commissie zal op cl zij te liarer kennis worden gebi wijzen. De volgende vergadering za' op 7 September te Rotterdam. T00NEEL. Schouwburg Ja De k e r m i Het gezelschap van de i damsch Tooneelgezelschap", d den, dat gedurende de kermi burg alhier voorstellingen de dames B. v. d. Arend, Soj M. CoelewijnVorderman, A Twist, Marie v. EysdenVink blom, Joh. de JongWertwi PoolmanHuysers, Alida Tarl voornKarstel, Martha Wald de heeren L. Back, C. H. Do Faassen, Victor Faassen, C. M Jong, Cor. v. d. Lugt Melsi Henri Poolman, L. Poolman Frits Tartaud, Louis Vervoc Anton v. Zuylen. VAN HIER EN DAAR. Duur b r o Wij lezen in „De Tijd" „T i ur brood' het volgend' stukje, dat door een deel d mentaar is overgenomen: „Van alle kanten uit het berichten, dat de gr aan p rij zei is daar natuurlijk het gevol; ben wij de Tarief wet nog nie ook zonder verhooging var worden. Wat. volgt daaruit' van het Anti-Tariefwet-Con in de oogen zijn van sommij als 't brood duurder wordt oorzaken dan een billijk tar BURGEMEESTER WETHOUDERS van 1 mendaal maken bekent gedurende de verbou van het Raadhuis, te veen, de Gemeente-Sec rie gehouden zal word de houten barak op het tegenover het Gemeenti en dat de Secretarie rende dien tijd vooi publiek geopend zal zij des voormiddags 9 ui des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wetho' voornoemd, A. BAS BACKER, Burgeme A. J. VAN DER FL Se Bloemendaal, 13 Juli

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2