N.V OPENBARE VERKOOPI HEERENHUI Hoeksteyn Teekenen. Schilder Bakenesser KERK-AGENDA. Haarlem. Groote Kerk. v.m. 71/2 ure, Ds. Vunderink. v.m. 10 ure, Us. de Hartog. 's avonds 6 ure, de keer Foeken, Hulpprediker. Nieuwe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Weener. Jans-kerk. v.m. 10 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. v.m. 10 ure, de heer Faber. Eglise Wallonne. lOi/o heures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantsch-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. La Gro, Rem. pred. te Zwam- merdam. Luthersche Kerk. v.m. 10 uur, Ds. Makkink, Pred. te Kampen. Kerk der Vereen. Doopsgezinden. Geen dienst. Vereen, van Vrijz. Hervormden. (Gebouw Protestantenbond), v.m. 10 ure, Ds. Woutman, Pred. te Breda. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente. v.m. 10 ure, Prof. Dr. van Leeuwen, Oud-Hoog leeraar. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m, 10 ure, Ds. Ie Roy, Pred. te Sloterdijk. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bas. Jr. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. Dinsdag 20 Aug. 1912, v.m. 8 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Barger, Pred.-Directeur der stichting voor vallende ziekten te Heemstede, 's avonds 5 ure, Ds. Barger. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Boud. v.m. IOV2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. v.m. lll/o ure, Duitsche dienst. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Zondag 18 Augustus, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Dinsdag 20 Augustus, 8 uur. „Rusthoek", Concert. Donderdag 22 Augustus, 8 uur. „Rusthoek", Concert HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de lans- straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f0.25 p.p. Ie IVoensdag - van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek .alle werkdagen van 14 ure. Dagelijks Bioscoop-Modern, Barteljorisstraat. 2227 Augustus, Den Haag, Dierentuin. 2e Inter nationaal congres voor Zedelijke Opvoeding. De Tarief wet. Plet is bekend, dat in ons land de meeste roomsche bladen geredigeerd worden door of onder toezicht van geestelijken, die niet altijd behooren tot de meest deskundigen op zakelijk gebied. Dit is hunzelf geenszins kwalijk te nemen, maar leidt, wanneer er op dit gebied met redelijke bewijsvoeringen moet worden gekomen, wel eens tot on juiste beweringen. Zoo wordt in de „Nieuwe Haarl. Crt." van 14 Aug. op de volgende wijze de tariefwet aangeprezen Allereerst wordt gesteld, dat in de eerste 4 maanden uit Duitschland 32520 nieuwe fietsen ons land zijn ingevoerd. Hoe kan dat zou men zeggen, wel, dat kan, omdat Duitschland die fietsen in andere landen, die hooge invoerrechten hef fen niet kwijt kon raken en in het eigen land evenmin, omdat daar door trustvorming (in den regel samengaande met het stel sel van bescherming der nijverheid) de prij zen hooggehouden moeten worden. „Wat doet de Duitscher?" vraagt nu de „N. H. Ct." „Zijn overproductie uit den „wintertijd brengt hij bij ons op de markt. „Desnoods 'n paar gulden goed- „kooper dan eigenlijk wel kan. Zoo „raakt hij zijn overschot kwijt en kan hij „zijn arbeiders aan het werk houden". Met andere woorden, Duitschland werkt met eigen verlies tot voordeel van een ander land, ja, niet alleen doet Duitschland dit, maar het is ook verplicht dat te doen, wil het zijn werklieden geen gebrek laten lijden en daardoor nog veel grootere verliezen lijden. Men zou zeggen, dat prikkelt niet erg tot navolging. Toch wel, althans voor de „Nieuwe Haarl. Courant". Het blad schrijft nl. - „In Nederland zouden honderden en hon- derden arbeiders 'n flinke dikke bo yerham, met ook wat erop, aan die „fietsenmakerij kunnen verdienen, als een „behoorlijk invoerrecht dien stroom uit „Duitschland wat verminderde." Heeft het blad wel eens gehoord van de wet van vraag en aanbod Let ïnu eens op, geachte lezer. Duitschland, dat ijzer en steenkolen bij de hand heeft, dat zijn industrie van staatswege steunt, kan een fiets niet leveren voor laten wij zeggen min der dan 40 gulden, maar het moet die fiets opruimen bijv. voor 30 gulden, moet dus werken met 10 gulden verlies. En nu weet de „Nieuwe Haarl. Courant" een mid del om hier te lande, waar ijzer en steenkolen haast geheel ontbreken en dus tegen betaling van vracht van elders moeten worden betrokken, fietsen van 30 gulden te maken en toch nog aan de arbeiders die dat doen een f 1 i n k e n boterham te geven met ook wat er op. Wat is dit nu? De „Nieuwe Haarl. Ct." weet blijkbaar niet genoeg van onzen economischen toe stand, ze weet niet welke ontzaglijke voor- deelen wij trekken ten gevolge van het feit, dat onze grenzen juist niet voor de over productie van andere landen, met name van .Duitschland gesloten zijn, de „Nieuwe Haarl. Ct." weet dan ook niet, dat de opkomst en bloei van verschillende onder deelen onzer nijverheid, b.v. van dei scheeps bouw aan den Kinderdijk en omgeving juist aan dat feit te danken is. Wij vreezen, dat wanneer de roomsch katholieken ook op zakelijk gebied zich fljat'en leiden door hunne geestelijken, het met d< zakelijke welvaart der r.-li. leeken in om land over 25 jaar slecht er uit zal zien. T. VOLKSGEZONDHEID. Vim rijkswege wordt maandelijks een statistiek uitgegeven van de geboorten en sterfte gerang schikt naar den leeftijd en de oorzaken van de dood. Men heeft wel eens beweerd, dat betrekke lijk weinig nederlanders den 65-jarigen leeftijd hereiken. I)e feiten weerspreken dit beweren; d meeste sterfgevallen komen voor tusscken de 65— Tb-jarigen leeftijd, de sterfte was zoowel in Ju 11 '12 als in Juni '11 bijna bet dubbele van die 0 6064-jarigen leeftijd. In de Juni-maand va beide jaren was het grootste sterftecijfer te vin den onder de lijders aan tuberculose; op ruim u millioen inwoners stierven in een maand 745 aa die ziekte, dat is dus gemiddeld ongeveer 2 daags, tegen 728 111 1911 in de overeenkomstig maand op bijna 597000 inwoners. Juist in Juni 1912 is verschenen het 2e stil: der reeks voordrachten over tuberculose-bestrij ding, bedoeld als leerboek ten dienste van huis- bezoeksters van vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, onder redactie van dr. L. O. Kersbei gen te Haarlem. Dit stuk bevat verschillende vooi drachten van den beer W. J. van Gorkom, di het eerste stuk redigeerde, de doctoren Nolen en Kersbergen en rnej. M. Sparaaay over de volgende onderwerpen: Herediteit en dispositie, tuberculo- scvrees; sputum prophylaxe en desinfectieorgani satie van den strijd; sociale factoren; voedings leer en opleiding voor huisbezoeksters. Tal van hij- lagen en een alphabetisch register sluiten het kloeke boekwerk af, dat met verschillende ge kleurde en ongekleurde teelceningen en grafische voorstellingen is voorzien. De lieer Van Gorkom beredeneert zeer duidelijk, dat aangeboren tuberculose mogelijk is, maar zel den voorkomt. Ook andere vroeger wel aangeno men stelregels: dat een tuberculeus meisje niet. zou mogen huwendat het voor een gehuwde tuberculeuse moeder ongewenseht is dat ze kin deren krijgt, of dat ze zelve haar kind zoogt, worden in lnin algemeenheid door liem bestreden. Dat ongunstige levensvoorwaarden het weer- standsvermogen legen de besmetting zeer ver minderen, wordt door niemand meer ontkend; doch den sterksten nadruk legt' de beer Van Gorkom aan liet slot van zijn eerste (door dr. Kersbergen bewerkte) voordracht op het feit dat wij het in de hand hebben ons en anderen niet aan het gevaar van besmet ie worden bloot te stellen En zoo vormt deze eerste rede een uitnemende inleiding tot het geen volgt. Geen ziekte lieet het in de tweede, eischt onoodig zooveel slachtoffers als de tuber culose. Een doelmatige voorlichting van het pu bliek die ook de den strijd verlammende tubereu- iosevrees doet wijken, wordt door dit werk beoogd en kan er o. i. uitnemend door worden bereikt. De ziekte kan meer en meer worden voorkomen, zegt dr. Kersbergen in zijne rede „De organisatie van den strijd," door wat hij eigenaardig noemt de anti-tuberculeuze opvoeding van bet volk, want deze ziekte is niet ten onrechte genoemd een ziekte der onwetendheid. In bet hoofdstuk: sociale factoren en voedings leer wordt sterk den nadruk gelegd op den eiscb ran groote zindelijkheid, terwijl sprekende cijfers worden aangevoerd voor de stelling, dat er een nauw verband bestaat tusschen liet gebruik van sterken drank en de voorbeschiktlieid tot en bet verzwakte weerstandsvermogen tegen de besmet ting. Bij de voedingsstoifen wordt terecht de aard- n pel een minderwaardig voedsel genoemd voor den werkman, evenals het hooi voor het werk paard, tegenover boonen, vetten, suiker, havermout en rijst. Op de onbarmhartigheid van de een 19 millioen opleverende suiker-accijns wordt terecht gesmaald, en gewezen op de verspilling van melk en eieren, voor welke voedingsmiddelen, taptqjnelk of karne melk met suiker, stokvisch, zoute visch, magere kaas en paardenvleesch in de plaats behooren te komen. De opleiding van huisbezoeksters is <le titel van het laatste hoofdstuk. Het geheele boek, een 260 bladzijden groot, is een krachtig en aantrekkelijk levensteeken der nederlanilsehe centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het verdient eenmaal te worden doorgewerkt door ieder, die op dit onderdeel van l et groote gebied van de zorg voor de volks gezondheid bet oog eenmaal gevestigd beeft. Bij de buitengemeen geringe kracht die door tal van verlammend werkende omstandigheden (o. i. alle terug te brengen tot egoïsme der machthebbende personen) uitgaat van bet nederlandsclie staats toezicht op de volksgezondheid, is het een verhef fende gedachte dat door ongedwongen werkzaam heid van weldenkende deskundigen op dit gebied met kennis van zaken, tiouw en regelmatig wordt gearbeid. Wij stellen het ons toegezonden boek gaarne ter beschikking van onze abonneé's, die het aan ons bureau ter lezing willen afhalen. meenten rondom Haarlem is men nog zoover niet, daar is het advies der gezondheids-commissie nog niet gevraagd. In de gemeente Velsen is de behandeling van de hangende voorstellen omtrent de keuring van levensmiddelen (overeenkomst met Haarlem), aan gehouden tot het advies der gezondheids-commissie is ingekomen. In Bloemendaal en de andere ge V00R ONZE DAMES. Tegen de vliegen en muggen. Wie er op gesteld is geen vliegen en muggen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de grootste reinheid zorg dragen. Herhaaldelijk vloer en wanden ook in hoeken en reten reinigen met water, waaraan wat carbol of een dergelijke stof is toegevoegd, is een eerste vereischte. Afvoerbuizen dienen herhaalde- delijk daarmede te worden doorgespoeld. Afval van welken aard ook, moet worden verwijderd, liefst verbrand, en nooit moeten spijsresten, gra ten, vellen, schillen, beenderen, enz. binnen het bereik van vliegen komen. Vliegennetten om spijzen onder te bewaren, zijn onontbeerlijk en eveneens „verdient bet aanbeveling de ramen van keuken, kelder of provisiekamer te bespannen met mousseline of een dergelijke stof, die wel de ver- sehe lucht, doeb geen insecten doorlaat. Er bestaan echter tal van andere middelen om vliegen en muggen uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven, die de insecten verjaagt. Zoo b. v. de ricinusplant en reseda. Ook een boseh versch geplukte notenbladeren bewijst goeden dienst; eveneens het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het meest voorkomen, met uiensap of een aftreksel van sassefras. Een liter sterk extract van quassia of bitterhout, ver mengd met een ons suiker en een half ons zwarte polier bewijst ook goede diensten; evenals de vol gende recepten: 0. meng een theelepel zwarte peper met twee theelepels bruine suiker en een theelepel room dooreen en zet dit mengsel op bakjes neer, waar de meeste vliegen zijn; b. los 8 gram extract van quassia op in een kwart liter kokend water, waaraan wat stroop of suiker is toegevoegd. Dit middel is onschadelijk voor kinderen en huisdieren; c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half theelepeltje lavendelolie op. Bevochtig de spons met kokend water. Het resul taat is een voor ons aangename geur in de kamer, waarmee echter vliegen en muggen op een afstand worden gehouden. Het bevochtigen met kokend water van tijd tot tijd herhalen en eens per week de lavendelolie ververschen. Eucalyptusolie is ook goed. Tegen muggen in het bizonder wordt aanbevolen een paar druppels geraniumolje op watten op ven sterbank of tafel. En dan rondom de bedden muskietengaas. ïVij voegen aan deze aan het „Algemeen Han delsblad" ontleende middelen nog toe. dat eenige druppels formalin in een bakje water opgelost en voor een geopend raam geplaatst, muggen en vliegen zal tegenhouden. Nu en dan moet er een weinig formalin toegevoegd worden, daar dit vluchtig is. Daar formalin eenigszins bijtend op de slijmvliezen inwerkt, plaatse men het bakje J/2 meter boven manshoogte. Maar de beste middelen tegen vliegen en mug gen zullen steeds blijven, bet 'zoo ver 't' gaat. on mogelijk maken van de levensvoorwaarden en het. ontstaan dezer dieren, nl. het behandelen van de broedplaatsen met petroleum en het uitdrogen van poelen en moerassen, zooals in de landen bij liet Tanamakanaal met zoo uitnemend gevolg geschied de. Ook bet kweeken in beekjes van vissclien, die (lo grootste verdelgers der larven zijn, is een uit stekende hulp. Een gestadig regentje is ook probatum. SPREUKEN. Een weeldekind is wie niet behoeft te weten lioe het hoort, omdat anderen het voor hem weten en het leven niet j behoeft te dragen zooals het is, omdat anderen het voor hem dragen. Een held is wie weet hoe het hoort, en daarna handelt en toch pit genoeg heeft om het leven te dragen zooals het is. Als laatste nieuwigheid worden in Parijs witte l.ouscn bij zwarte schoenen gedragen, daarbij witte handschoenen met helle kleuren gevoerd, welke aan den pols omgeslagen worden en den witten castoren hoed. Vele vrouwen hebben een voor- iefde voor wit, hetgeen dan ook een verrukkelijke dracht is, en op warme dagen verkoelend, op koude dagen verwarmend, is wit eigenlijk de kleur om het geheele jaar door te dragen. Wie onzer is niet gevoelig voor de symboliek van wit. Wit, wit, smetteloos wit, reinheid, schoonheid, onschuld. Jammer vind ik het dat de engelschen, „just a tcucli of colour you know", aan het bruidskleed gaan brengen. Ilc gelooi dat een witte omgeving, verf, ameublement, enz. van grooten invloed op ge voel en gedachten zijn. „Ja, maar wit is zoo gauw \uil!" Maar kijk dan eens hoe smakelijk het er uitziet als T schoon is. Wit vertegenwoordigt ook vlijt. Kent ge het verhaal van den man die een iuie vrouw getrouwd had? De man was erg ge duldig met haar, maar 't hielp niet. Nu liet hij schilders het geheele huis wit schilderen. Toen de verf vuil werd bromde en knorde hij zoo, dat er voor de vrouw niet anders opzat, dan te gaan schoonmaken. En in een maand tijd kreeg zij er zooveel schik in, alles zoo net en helder te hebben, dat zij een voorbeeld werd van vlijt en reinheid. Ieder heeft teleurstellingen. Voor velen is het leven slechts een reeks van teleurstellingen en juist hieruit den moed te halen verder te leven, is werkelijk leven. Het is soms benauwend, zoo dik wijls men het „wees gelukkig" leest en boort. Men zou -leusch denken dat het de eenvoudigste zaak ter wereld was. Is bet een bevel dat we, of we willen of niet, moeten opvolgen? Is bet een voor werp, dat voor geld en goede woorden te koop is? Hoewel er geen abstracter idee is dan geluk, hoe wel wat voor den een geluk is, juist voor den ander ongeluk is, hoewel geld zeker een niet te versmaden factor tot geluk is, zeg ik toch, geluk is niet te koop. Maar geluk! Wat is dan geluk? Geluk! Wij dragen dat allen met ons rond. Het ware geluk is in ons. Gelukkig zijn is voor mij, iemand onmisbaar zijn tot geluk. En wanneer de slagen vele zijn geweest, kunnen we de frag menten aan elkaar voegen toch nog tot geluk. Het „wees gelukkig" is toch zoo lastig niet, mits, ja mits men de eischen niet te hoog stelt. En wan neer we 's morgens bij bet opstaan bet vaste be sluit nemen, iemand dien dag gelukkig te maken, dan doet zich daar de gelegenheid ook voor op. 't Is zoo gemakkelijk, een troostwoord hier, een bemoedigend vroord daar, een bloem, een helpende hand,- louter kleinigheden, maar zij brengen geluk. Weet ge: dat om gemakkelijk aan gumnii- regenmantels knoopen te zetten of knoopsgaten om te hooien, men de naald even warm moet maken, j Zij glijdt dan door de stof. Is de zoom doorgcsle- ten, knip deze er dan af, vouw de stof opnieuw om en per deze met een ijzer. :dat men verstandig doet, de houten vormen van knoopen vóórdat ze overtrokken worden, even te koken, ze laten dan met wasschen geen vlekken na? :dat een stukje fluweel opgerold, boven in del hiel van -choentjes genaaid, niet alleen bet lastig»» I uitslippen voorkomt, maar ook de kousen spaart? dat azijn en theebladen uitstekend zijn om ka raffen schoon te maken? MOUCHE. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar men ons mededeelt, heeft jlir. E. vanl Loon geweigerd zijne toestemming te verleenen tol 8 het bouwen aan den Vijverweg van eene school I voor M. U. L. O. Naar men weet, is doov henifi als eerste verkooper van den grond, het recht tot I het weigeren van zoodanige toestemming voor-| behouden. Mej. J. P. E. Vettewinkel te Overveen is ge slaagd voor de acte fransch M. O. A. Door den heer P. Roozen te Overveen is lief I meesterscherpschutterschap op buks behaald op dei I rati on alen schietwedstrijd, onder leiding van (h schietvereeniging „Prins Maurits" te Leur gchcu den. De heer Roozen deed zijn naam eer aan, maakte 100 treffers, waarbij 83 rozen en 1875 punten van de 2000. Hij is de eenige schutter, die tot heden op dit wapen meesterscherpsehutte: weid in dezen wedstrijd. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur kwam de hoer TL, die te fiets zat, iu botsing met een werkman die, eveneens per rijwiel, de Korte Kleverlaan iu- reed. Het gevolg was, dat de werkman viel, ecu zijner handen ontveld werd, dat zijn broek scheur de en zijn rijwiel stuk geraakte. De heer H. verklaarde zieli bereid, bet rijwiel voor zijne rekening te laten herstellen en gaf den werkman geld om daarvoor een nieuwe broek te koopen. Zondagmiddag had in het Bloemend valfdie Bosch oen openbare bijeenkomst plaats, waarvoor toestemming verleend was door mej. Cromen lin. De bijeenkomst werd gehouden door de ludec- ling Haarlem der Nederlandsclie vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Het slechte weer was waarschijnlijk de oorzaak dal :ij niet goed bezocht was. Mej. G. Blankevoort, alhier, is geslaagd voor de acte fransch M. O. A. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens liet rijden zonder licht; wegens het vaagen van konijnen door middel van konijnenstrikkrii, twee strikken in beslag genomen; het rijden docr het Bloomendaalsclie boseh; het loopen over ver boden gronden; rijden 'over de voetpaden; over treding motor-kenteekenbesluitliet in verboden richting berijden van de Korte Kleverlaan, met een motorrijuig; en wegens openbare dronken schap. Gevonden en terug té bekomen Jiij Scholteil, Bloemendaalscheweg- te Bloemendaal, een dames- parapluie en een wandelstok; bij Van den Beig, koetsier, Duin en Daal, een halsketting met gou den slot; bij den heer Vuijk, villa „Buitentwist", Overveen, een zwarte poes; bij Meeuwenoord, Dompvloedslaan, Overveen, een hondenlialsband met haarlemsche penning; bij W. van Leeuwen, Popeiiugstraat 10, te Haarlem, een gouden bro che met kinderportret en haar; bij W. Floorcn, Zijlweg, Overveen, een kiiHler-portemonnaie; nan het politiebureau een kistje reparatie-materiaal voor automobielen. Verloren: 20,een zwart damestasclije met inhoud; een portemonnaie met inhoud; oen portemonnaie en een gouden kettinkje. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 10 Augustus tot en met Vrijdag 1G Augustus. G eboron: z. van A. L. van Item en A. M. J. van Eersel; z. van G. M. Koelemij en G. W. Sclioorl. Getrouwd: J. II. Reedijk en M. P. Smils; W. F. C. Rödiich en L. M. Pool: S. J. Graaf van Limburg Stirum en M. L. Luden. Overleden: M. P. van Straten, 2 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Naar wij vernemen is onze rnededeeling (le kol. biz. I van ons nummer van 3 Augustus 1.1), als zouden besmette goederen (met een bacillendra- gonde dienstbode) van uit een perceel waarin diph- therie uitbrak, van Zandvoort naar Haarlem zijn vervoerd op een open wagen, niet geheel juist Op een morgen zijn door den gemeente-ontsmetter, die meende zoodoende wèl te bandelen, besmette goederen eerst naar het politie-bureau vervoerd, alvorens ze in de voor die goederen bestemde .v itte kisten werden geplaatst, terwijl de bedoelde dicilstbode (bacillendraagster, geen patiente) op den bok van een wagen naar Haarlem is gereden. Het geval heeft, de aandacht der autoriteiten ge- trokken en naar wij tevens vernamen, bestaat er weinig kans op herhaling van zoo iets, omdat Zandvoort's burgemeester al reeds geruimen tijd gestreng en regelmatig de moderne bestrijding an het diphtherie gev lar met alle hem ten dienste staande middelen in de hand werkt. De „Ata x"-t a r i e v e n. Jl. Maan lag, is van kracht geworden het nieuwe tarief voor de in Haarlem stationneerénde ta sa- meter-automobielen, dat naar de maatschappij ,Atax" zich vleit, aan ingekomen klachten over ingewikkeldheid en duurte in belangrijke mate tegemoet komt. Tarief III is o. a. geheel vervallen, evenals 1 „speciaal tarief voor bestellingen buiten de meenteV Binnen de gemeentegrens Haarlem gold volg' r bet oude tarief I voor 1200 M. 50 ets. en v iedere 300 M. daarenboven 10 ets.; bovendien bestelgeld 30 ets. en voor wachten 10 ets. per minuten. Bij het nieuwe tarief wordt voor 1250 M. 50 en voor iedere ingegane 250 M. daarenboven A ets. berekend, binnen een wijdere grens. Best geld vervalt binnen de gemeentegrens, wacliti wordt voortaan berekend met 10 ets. per G n nu ten. Hierdoor worden ritten tot prijs met die volgons het oude iets hooger of gelijk in Prijs, dat liet bestelgeld ad 30 ets. wordt en liet wachten op 2/3 komt te staan. Ritten boven 1750 M. zijn grens Haarlem uitzondering, i'«ig daarbuiten, doch blijven grens in het. tarief aangegeven weiden zij bij het oversell rijde grens doorliet inschakelen van dig vrij duur; hierin is nu tarief voorzien. Hier Volgen eenige voorla reizen (zonder bestelgeld) Van Stat. Haarlem n. Duin en D; j? r Kerk Schc Stat. Santf M u s o u m v a u K u n s Voor do tentoonstelling var het museum van kunstnijveriie voorbereid, werden vele welw gedaan en deze tentoonstelli merkwaardig te worden, zood voornemen heeft, aan den cat inleiding toe te voegen. Zij dc roep op allen, die over dat on kunnen doen schijnen, om haar deelilig te willen doen, terwijl zij zal stellen, indien men haar dingen zooveel mogelijk nader doen toekomen. Sedert ruim 14 dagen wordt kunstnijverheid alhier, eene c platen uit Nederlandsch Oost- die ons een blik geven in lar landschap en zijne omgevin een juist begrip kan vormen die, indien men Indië niet nauwelijks kan vermoeden. Zondag is de toegang kostel De lieer Joh. van Voorst ht de Zijlstraat boek Zoetestraat geopend van nieuwerwotsch artikelen. Vooral liet raam trekt telkens kijkers. De sn lieden voor cricket, tennis, hoe helaas nog niet met nederlan te duiden spelen prikkelen in »le aandacht. Achter den win die wegens hare ruimte, de door velen zijner vakgenoote 77 van. een te BLOEMENDAAL Ten overstaan van Notaris WILDHEVANCK DE B COURT te Bloemendaal za Dinsdagen 10 September bij inzet en 17 September d bij toeslag, telkens des avon uur, in liet Bloemendaalseh kooplokaal, nabij de kerk Bloemendaal, puhiiek worden kocht Het Heerenhnis genaamd zeer gunstig en riant gelegen den Bloemendaalsclien Straa no. 91 te Bloemendaal, in 3e van bet dorp. Kadastraal bel gemeente Bloemendaal secti nummer 1940. groot 2 Arei Centiaren. Het perceel is voorzien electrische licht, duinwalerlei en weiwaterpompen, bijzondei schikt voor de uitoefening eenig bedrijf of van eene wil zaak en breeder bij biljetten schreven. Het perceel kan bezichtigd den des Dinsdags en Donder van iedere week van 's namid 24 uur. Toegaugsbewijzei verkrijgen ten kantore van Notaris bovengenoemd. De gr belasting bedraagt pl.m. per jaar. Aanvaarding 1 October a zooveel eerder ais liet zal ontruimd. Betaling der 1, penningen 1 November a.s. Inlichtingen verstrekt de no voornoemd, te wiens kantore af 5 September 1912 de vei ditiën ter inzage zullen ligge Kunstschilder, Akte M. O. kenen, heeft nog eenige uren ponibel tot het geven van Teeken- en Schilderless Br. fr. lett. S 763, Boekh P. Stins Pz., te Bloemendaal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 2