het aangevraagde, docli had bedenkingen tegen een verharding met basaltpuin, hetwelk ook door het beteeren, zeer duur in het onderhoud is. Spr. gaf in overweging klinkers te gebruiken. Het kosten verschil is onbeduidend, want per vierkanten nieter kost basalt 1,75 en klinkers 1,90. Tevens keurde de heer Laan het af, dat voor de voet paden weder sintels gebruikt zullen worden. In de plaats daarvan wil hij liever puin en grind aan brengen, hetwelk fraaier, goedkooper en veel doel matiger is. Een langdurige gedaclitenwisseling ontstond. B. en W. verklaarden zich voor een basalt-behar- ding, daar dit landelijker staat, doch betoonden zich niet onwillig met den heer Teding van Berk hout mede te gaan, toen deze voorstelde den Dood weg voor zoover deze vlak ligt, met basalt te beharden, doch het hellende gedeelte, hetwelk zicli splitst naar den Zwarteweg, met klinkers te bestraten en dit te voorzien van rollaag en voetpad. De raad keurde de klinkers goed en verhoogde de begrooting tot 35.000, Punt 7„Het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven", werd goedgekeurd tot een bedrag van 339.100, Hierna werd besloten, ter voorziening in de kosten van: liet leggen van waterleidingsbuizen naar en in AerdenlioutBentveld het verbreeden, verstrgten en gedeeltelijk ver leggen van den Vogelenzangsclieweg; het stichten van vijf beambtewoningen, met aan koop van grond daarvoor; het aankoopen van grond tot verbreeding van de Korte Kleverlaan; het koopen van grond voor de stichting van een school en het aanleggen van een vuilnisbelt te Vogelen zang; het nemen van aandeelen in het kapitaal der Noord-Zuidliollandsche Tramweg-Maatschappij het aankoopen van een huis; en de opheffing der tol te Overveen; een geldleening aan te gaan van ten hoogste twee honderd dertig duizend gulden, tegen een rente van niet meer dan 4% °/0, onder bepaling: 1°. dat van deze geldleening jaarlijks minstens zes duizend gulden zal worden afgelost, in 1914 aanvangende; 2°. dat de rente en aflossing zullen worden voldaan uit de gewone geldmiddelen der gemeente. Vervolgens had de vaststelling der derde sup- pletoire begrooting tot een bedrag van f 339.100 plaats. Buiten de agenda om bracht de voorzitter thans ter tafel het aankoopen van de Bampelaan, ten einde daarin waterleidingsbuizen te kunnen leg gen. De raad besloot te dien einde van mevrouw II. M. van Velsen, eclitgenoote van den lieer C'. Itijnierse, alhier, voor een som van 4000, deze laan aan te koopen, met de daarbij behoo- rende bermen en de daaraan grenzende slooten, voor zoover zij aan mevrouw Rijnierse toebehooren, benevens een strook grond, uitmakende het ooste lijk deel van het kadastrale perceel no. 2068, ten einde de laan op een gelijke breedte te kunnen brengen. Aan de orde was thans de Begrooting voor 1913 Met de uitgaven werd begonnen. Bij den post „jaarwedden" werd door B. en W. voorgesteld den commies-teekenaar een vergoe ding voor woningkuur, groot 200,toe te staan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij den post „onderhoud van gebouwen", vroeg de heer Bijvoet het woord. Hij verklaarde, tot zijn leedwezen hierop niet een bedrag te zien uitge trokken voor een nieuwe klok. Algemeen gelach. De voorzitter: Maar, mijnheer Bijvoet.... De heer Bijvoet: Zeker, mijnheer de voorzitter, ik ineen het ernstig. Ik blijf van meening dat wij een goed loopende klok hier hard noodig hebben. Eeuigszins uitvoefig en onder aanhoudend gelach van den raad, wijdde de heer Bijvoet over dit onderwerp uit. De lieer Laan kwam hem ter hulp door het denkbeeld te ondersteunen. De voorzitter was echter van meening dat de klok in 't geheel niet noodig en boven lien veel te duur was. De klok van de kerk loopt heel goed en \oor;:iet in de behoeftj. De heer Roozcn stelde voor de besprekingen hierover thans te laten rusten en weder op te vatten als de bouw van een nieuw raadhuis ter sprake komt. Aldus wordt besloten. Bij den post „wegbesproeiing" vroeg de heer Dc Roo van Alderwerelt of B. en W. al plannen hadden gevormd ten opzichte van het stofvrij maken der vegen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat B en W. binnenkort met het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederlandsehen Wielrijders- bond een samenkomst omtrent deze aangelegen heid zullen houden. Voor het oogenblik was het dus niet mogelijk eenig antwoord te geven. Bij d'-n post „jaarwedden van de nachtwachten" merkte de lieer Laan op, dat volgens het oordeel der financieele commissie de betaling dezer men- schen met ƒ0,25 per uur te laag was. Spr. gaf B. n W. in overweging hierin verandering te brengen. De voorzitter zegde dit toe. Bij den post „toelage aan de Gezondheids-com missie". begroot op ƒ365,10, drukte de heer Laan zijn verwondering er over uit (sprekende namens de financieele commissie), dat de bijdrage aan de gezondheids-commissie elk jaar grooter wordt en vroeg hoe dit komt. De voorzitter zeide dit natuurlijk niet te weten. B en W. krijgen van de gezondheids-commissie een gespecificeerde begrooting en deze hebben zij zon der meer te aanvaarden. Echter beloofde de voor zitter de vraag van den heer Laan aan deze com missie over te brengen. De verschillende subsidies aan de vereenigingen e. d. worden goedgekeurd. Bij den post „kosten van het stichten van schoollokalen", begroot op 51.000,kwam de voozitter met de verrassende mededeeling, van het. parochiaal kerkbestuur te Vogelenzang een r.-k. school zal worden gebouwd. B. en w. miu- den het diensvolgens raadzaam geoordeeld aan de indertijd door den raad goedgekeurde plannen voor een nieuwe openbare shool aldaar geen ver deze uitvoering te geven, doch den toestand eerst eens gade te slaan. De heer Jacometti komt hier met klem tegen op en zegt dat het hem leed doet en verwondert Wij wijzen met nadruk op de sympathieke woorden van mr. Jacometti, in onderwijszaken, in zijn volle kracht van weldenkend, breed ontwik keld en liberaal man, wien onze liberale raads leden in die zaak hebben te volgen. (Red. BI. W.) dat van B. en W. en uit den raad stemmen op gaan om het bouwen van een nieuwe school en uaarmeue het veranueren van het leerplan te Vo gelenzang na te laten. Het openbaar onderwijs aldaar is steeds meer dan stieinioeuerlijic oeiian- ueid, reeds sedert jaren heelt de schoolcommissie er op gewezen, hoe erbarmelijk slecht de toestand aiuaar is steeds meer dan stiefmoederlijk behan- ue begrooting een post tot verbetering daarvan uitgetrokken, maar ook even zooveel maien is van de uitvoering dier goede bedoeling niets gekomen, nu eens vond men aanleiding in dit, dan weder in dat om alles te laten zooais het was. ü-en spre kend bewijs van de weinige sympathie die ge koesterd werd voor het onderwijs te Vogelenzang, was wei dit, zegt spr., dat, ais een blijk van wel willendheid jegens hem en omdat hij voor het eerst in den raad zitting nam en de belangen der schooi bepleitte, aan de kinderen op die school goed drinkwater werd gegeven, niettegenstaande over dat drinkwater reeds sedert jaren geklaagd was. lioewel spr. ook nu nog ten zeerste erkentelijk is en blijft voor dat bewijs van per soonlijke sympatlie, zoo is daarmede tevens aan getoond, dat meerdere belangstelling voor de toe standen van school en onderwijs te Vogelenzaug niet overbodig is. Nadat eindelijk, aldus gaat mr. Jacometti onge veer voort, na veel overwegen en wikken een vier tal weken geleden het besluit genomen werd om school en leerplan te veranderen, waardoor de raad zich mitsdien uitsprak dat beide ten zeerste verbetering eischten, wil men thans dat besluit te niet doen, niet omdat dit alles niet meer noodig is, doch omdat van het roomsch-katholieke kerk bestuur de verklaring is gegeven, dat een bizon- dere school zal verrijzen. Even goed als spr. refereert zich aan het gezegde van den heer Van fStolk voor een maand geleden geuit in vier weken tijds een verandering van inzichten moge lijk is gebleken, evengoed kan in twee jaar tijds ook het thans wereldkundig gemaakt voornemen gewijzigd worden; toen heette het dat te Voge lenzang geen school zouüe komen omdat niet aileen te Vogelenzang, maar ook aan de >Silk tegelijker tijd een schooi zoude moeten komen wilde dat bizonder onderwijs voor alle kinderen te Vogelen zang bereikbaar zijn en daarvoor geen fondsen waren, thans zal alleen te Vogelenzang zoon schooi komen. Wat zal deze school het onderwijs te Vogelenzang veranueren, indien zij een zuster school Worat? VYelke aansprakelijkheid wordt en is geboren uit de afgelegde toezegging indien, door thans onvoorziene omstandigheden, verhinderd in de uitvoering van het voornemen, geen school geopend wordt? En nog, het wil spr. voorkomen dat, waar B. en \V. met den raad alles uoen om ue gemeente en ook Vogelenzang tot bloei en ont wikkeling te brengen door het aanleggen van mooie, goede wegen, door het aanbrengen van water en licht, door het aansluiten aan de groote verkeerswegen, het een eerste plicht is om tevens te zorgen, dat het onderwijs gegeven wordt in behoorlijke lokalen en volgens een aan de eischen des tijds beantwoordend leerplan, daardoor worden de mensehen aangemoedigd zich ergens te vestigen. Beide zijn thans meer dan onvoldoende, liet tegenwoordig lokaal scheurt, verzakt, de pri vaten zijn slecht en onhygiënisch; de speelplaats is te klein; voor het hoofd der school is geeju vertrek waar bijvoorbeeld onder meer de school artsen hun onderzoek kunnen verrichten, enz. Mag men nu alles in dien toestand laten eenig en aileen omdat de verklaring is gegeven dat een bizondere school zal worden geopend? Noch lo kaal, noch leerplan kunnen worden verbeterd met beboud van de thans bestaande gebouwen; al wat daaraan zoude worden beproefd is verknoeid geld en verg'eefsche moeite. De kinderen zullen dus, als alles loopt zooals men verwacht, nog min stens twee jaar moeten verstoken blijven van het geen hun rechtmatig toekomt en indien de beloofde School de openbare school niet of niet voldoende ontlast, moeten dan de slechte toestanden van thans toch maar blijven bestaan? Maar al komt de bizondere school te Vogelen zang, dan nog meent spr., dat naast de school een openbare school te Vogelenzang op haar plaats zal /.ja. Spr. heeft met de geschiedenis van Bloemen- daal, Overveen, Santpoort en nog zooveel andere plaatsen voor oogen, aanleiding om te veronder stellen, dat ook Vogelenzang zich zal ontwikkelen en steeds meer kinderen om onderwijs zullen ko men aankloppen. liet kan en zal zeer goed moge lijk zijn dat, iets waaraan spr. zeg*t niet te twij felen, als de bizondere school ingericht wordt naar de eischen des tijds, zoowel de openbare als de bizondere school zullen bloeien. Toen te Bloe- mondaal de openbare school zou woorden vergroot, is gezegd: „laten wij het niet doen, de christelijke school wordt vernieuwd en dan zal de openbare school blijken te groot te zijn"; zoowel de bizon dere als de openbare school te Bloemendaal zijn overvol, evenzoo zal het gaan te Vogelenzang. Het is waar, die nieuwe openbare school te Voge lenzang zal geld kosten en veel geld, doch een gemeente als de onze kan dat zonder eenig nadeel voor zich zelf bekostigen. Waar voor verfraaiing duizenden worden uitgegeven, daar is plaats om ook voor het onderwijs in den zak te tasten. Laat de kinderen der minstbedeelden voordeel plukken uit de gelukkige omstandigheid, dat zij in een rijke gemeente wonen; geef hun èn goed school lokaal èn goede leercursus. Ten slotte zegt spr. dat het hem voorkomt, dat de raad door schrapping van den thans in behande ling zijnden post, iets doet wat niet overeenkom stig zijn plicht is en daartegen verheft spr. zijn stem. l)e heer Van Holk zeide zieli met het door den heer Jacometti aangevoerde niet te kunnen vereenigen. Hij is innig overtuigd, dat de openbare school dooi de vestiging der r.-k. zal worden ont volkt en zei verder, dat de bevolking van Vogelenzang zich in de eerste jaren niet noemenswaardig zal uitbreiden. De heer Laan was va.n meening, dat het onverantwoordelijk zou zijn indien voor het kleine aantal kinderen dat op de openbare school zou blijven, een duur nieuw gebouw zou moeten worden ge bouwd. Het geld van de belastingbeta- lendcn mag hiervoor niet worden uit gegeven. Bovendien was spreker van meening, dat de school nog zoo slecht niet is. De heer mr. Jacometti weerspreekt dit en herhaalt ongeveer het reeds door hem gesprokene. Na nog eenige bespreking-en wordt ten slotte besloten van den post een memo rie-post te maken en op de volgende raadszitting het reeds goedgekeurde plan te bespreken., Over de „Uitgaven" werd verder niet meer gesproken, terwijl bij de behande ling aer „lnüomsten", post 33, geld leening f Jo.ciUo,veranderd werd. in een post memorie. Volvolgens werd de begrooting' 1913 met algemeene stemmen in haar ge heel goedgejieurd. Alvorens in geheime zitting te gaan, vroeg de heer Laan bij de rondvraag oi de aansenrjjvingen voor den raad niet vroeger kontien worden verzonden, waar door de leaen dan gelegenlieid zouden verkrijgen, de punten beter te kunnen Des tutteer en. De voorzitter antwoordde, dat zulks wel moeilijk zou gaan, omdat B. enW'. op de vrijdagen vergaderen, tloch be- lootüe liet verzoek in overweging te zui len nemen. Verder bracht de rondvraag niets ter tafel. MUZIEK. Concertzaal „De Kroon", AVoensdag 16 October 1912, 8 uur; .soiree musicale, te geven door den lieer E. A. Cats, violist, Haarlem, met medewerking van mevrouw C. E. Vogel, sorpaan, Hil versum; en mejuffrouw Fanny Gelbart, pianiste, Amsterdam; begeleiding dei- liederen: mejuffrouw Betty L. de Leao Laguna, pianiste,- Amsterdam. i i f Wegens andere muzikale plichten, kon ik het eerste deel van dit. concert niet bijwonen en misw dus 't genot van de uitvoering van: I. sonate F majeur van W. A. Mozart, voor viool en piano. II. La Légende de Loreley van A. Bertelin voor zang en III. a. Légende van li. Wieniawski, b. Contra Tanz van Beethoven (Burmester) en c. Burleska van Josef Suk. Het tweede deel hoorde ik wel. Mevrouw De Vogel zong eerst twee liederen van M. Moussorgs- kya. „Oh, raconte Nianiouchka" en b. „Fi done hespiègle"beide liederen werden zeer goed voor gedragen, levendig en met duidelijke uitspraak. De muziek zou ik meer moeten liooren om er een bepaald oordeel over te kunnen geven; nu vond ik er veel „vreemd" in, 'tgeen niet te verwonderen is, daar russisclie muziek niet altijd dadelijk te begrijpen is, b.v. wonderlijke harmonieën ook in de begeleiding en een weinig vloeiende melodie. De twee liederen van Tiersot: „Pierre et sa Mie" en „Margoton" vond ik veel beter te begrijpen. Van deze twee was 't' eerste weemoedig (daar Pierre en zijn vriendin beiden sterven) en de „Margoton" is een „Chanson it danser, du XV siècle. Hierin was heel eigenaardig liet dansrhythmus en de melodie der zangpartij. De groote kracht van mevrouw De Vogel ligt in haar uitstekende en levendige voordracht; zij werd zeer goed begeleid door mejuffroum Laguna, die hierin ook bewees een goede pianiste te zijn. Tot slot hoorden we nog: „Sonate c mineur" van Edward Grieg, voor viool en piano, met veel vuur en technische vaar digheid uitgevoerd door den heer Cats en mejuf- frouw Gelbart. Aan beide partijen worden hooge eischen gesteld; die Grieg-muziek is toch heel eigenaardig en bizonder; aan zulke harmonieën, intervallen en rhytlimische bizonderheden is Grieg- muziek te herkennen; 't is iets heel aparts, dat ook zijn bekoring heeft, hoewel niet iedereen van dat „echt Griegsche" houdt. Mij dunkt, dat de cocertgever en concertbezoekers (de zaal was matig bezet), over dezen avond dankbaar en vol daan kunnen zijn. Over de muziek en voordracht in het gebouw van den Protestantenbond, wil ik alleen meedee- len, dat alle uitvoerenden hare welwillende mede werking' verleenden. Daarom is een woord van waardeering voor de toewijding en moeite hier, dunkt mij, meer op zijn plaats dan een critische bespreking van alle uitvoerenden en iiet gehoorde. Vermoedelijk zullen de indrukken wel even ver schillend zijn als de namen die op 't programma voorkomen, ill. 1. duet van Rossini: 2. Verzen van Gezclle, Swart, Pol de Mont; 3. aria van Mendels sohn, Biblisches Lied van Dvorak4. sonate D. gr. t.. no. 4 van IJaendel (viool en piano)5. Ca- vatine uit „Freischütz" van "Welter: 6. Mainocht vail BrahmsA eh Lieb, ich muss nun sollieden van Richard Strauss: Wildmung van R.Schumann; 7. Nocturne van Goby EbcrhartMazurka van A. Zarzyclci (viool en piano)8. Mit einer Primula Vents van E. GriegSolveggs Lied van E. Grieg, Sandmannchen van Brahms9. duetten van Hil da eh, ;,Wer lehrte euch singen?" en Abschied dcr Vogel. Zou't niet ondankbaar zijn anders dan „welwil lend" te schrijven over dezen avond? Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", concert op Dinsdag 22 Octo ber 1912, 's avond 8 uur in de muziek zaal der sociëteit „Vereeniging" door „Het Residentie-orkest" onder leiding van den heer mr. Henri Viotta; solist: de heer Lidus Klein (viool)leeraar aan het Conservatorium te Zürich. Dit concert van de koninklijke liedertafel werd door het Residentie-orkest geopend met het „Wil helmus" dat door het publiek en het orkest staande werd aangehoord en uitgevoerd, 't Is en blijft toch een krachtig en mooi lied, dat om meer clan één reden ook een goed lied is om op een concert te liooren. Het programma meldde als eerste num mer „Fest-Ouverture" (over Thiiringsche volks liederen) van E. Lassen. Op 51. Het eerste lied was 't bekende: „Ach, wie ist's möglich dann, dass ich dich lassen kann." In deze geheele Fest- Ouverture heb ik de instrumenteerkunst van Las sen ten zeerste bewonderd, b.v. de violen en hai- pen; ook het gedeelte in marschtempo, evenals de zachte melodiën, waarbij de violen begeleiding speelden, en het laatste krachtige en pittige slot, dat zoo frisch en vol klonk. Hierna volgde het overbekende „Vioolconcert in D. gr. t." van L. van Beethoven, door solist en orkest op buitenge woon schoone wijze vertolkt. De violist heeft een prnchtinstrument, dat hij meesterlijk bespeelt; zoowel de zachte en fijne, als de forsche en krach tige gedeelten waren heerlijk van klank. In de „cadenz" van het „Allegro ma non troppo" had dc solist alle gelegenheid zijn technische bekwaam heid te toonen en het orkest en zijn leider bewe zen uitstekend te volgen en te begeleiden. In hei „Larghetto" heeft Beethoven (en de vertolkers van dezen avond), wel bewezen, dat ware muziek „liemelsch" is, in elk geval uit „bovenaardsche sfeer" komend en in „liooger sfeer" brengend, in het Rondo komt weer zijn frissche humor uit en nog zooveel, waarin Beethoven onovertroffen is. Na de pauze hoorden we „Tod und Verkliirung" van R. Strauss, Op. 28. Deze uitvoering vond ik bijzonder mooi, waarschijnlijk doordat het Resi dentie-orkest zulke uitstekende koper-instrumen ten heeft. Er komen vele mooie en fijne en zeer gevoelvolle gedeelten in dit werk voor; ook deelen, die „gewoon vreeselijk" zijn, vooral als men be denkt, dat die arme jongeling in een „armlich klei non Kahmier" ligt; 't past beter bij een slag veld, zulke luicle trompetten, enz.! Vervolgens brachten solist en orkest ten gehoore: „Varia tions sur uii thème liongrois" van J. Hubay. Het thema was wel echt liongaarscb, weemoedig, wild, hartstochtelijk. Hiervan heb ik echter minder hoog genot gehad omdat hierin de „virtuositeit" meer hoofdzaak was dan bij Beethoven. Het slot van 't concert was het „Vorspiel Meistersinger" van Wagner; dat was natuurlijk een „meesterstuk" waarbij orkest en dirigent zich in al hun kracht en grootheid deden hooren, want 't is bekend dat mr. Viotta dc Wagner-dirigent bij uitnemendheid in ons land is. Dit concert mag zeker wel tot de allerbeste gerekend worden. Het tweetal Hugo vou Hofmansthal Richard Strauss, zorgt voor verrassingen, schrijft de muzi kale medewerker van de N. R. Cl.; eerst die twee geweldige tragedies van oosterscli bederf en decadentie in Salomo en Elektra, toen pal daar boven „Der Rosenkavelier"voornamen uit den pruikentijd, die sierlijk een menuet dansen, lioof- selie buigingen maken en wien toch ondanks alle sierlijkheid en hoofscliheid geen mensclielijke harts tocht vreemd is. Nu zal van 24 Oct.. tot 3 November a.s. te Stuttgart in het nieuwe „intime Theater" (zooals Haarlem er eeu behoorde te bezitten en ook Am sterdam nog niet bezit) een Riehard-Strauss-mu- ziekfeest laats hebben, met model-vertooningen van Fenersnot, Salome, Elektra, der Rosenkavalier en het pas voltooide Ariadne auf Naxos, een operatje dat opgevoerd wordt in het (naar Mo- lièfe's Le Bourgeois gentelhomme bewerkt) Der Burger als Edelmann, naar de bewerking van Hugo von ITofmansthal. Men leze het verhaal omtrent deze geestig0 mengeling van blijspel en ernstige opera in de N. R. Cl. van Woensdagavond, en zij, wanneer dit stuk naar ons land komt, daarop indachtig. SPREUKEN. De eersten, die met eene sleur breken, loopen altijd eenig gevaar van schade. (prof. Hamaker.) Een slachtoffer is wie weet hoe het hoort maar geen pit genoeg heeft om het leven te dragen zooals het is. Het beste wat men kan geven: aan zijn vijand vergiffenis; aan zijn tegenstander verdraagzaamheid; aan zijn vriend ge negenheid; aan zijn kind een goed voor beeld; aan zijn vader eerbied; aan zijn moeder een gedrag, waardoor zij trotsch op u wordt; aan u zelf achting; aan iedereen liefde. ROME IN DE GESCHIEDENIS. Dit Neerlandia Catholica. Dit boek is een in 188S aan den paus Leo XIII aangeboden pracht werk, waaraan door de nederlandsche roomsck- katholieken geen kosten zijn gespaard en dat de staat van het roomscli-katholicisme op 1 Januari 1887 weergeeft, in vergelijking met den toestand in 1857, toen de pauselijke hierarchic hier te lande werd hersteld, nadat de staat daartoe de r.-k. kerk de bevoegdheid had gegeven. Het werk is versierd met tal van teekeningen, en op de eerste wordt de nederlandsche maagd voorgesteld knielende voor den breed glimlachenden paus, die zichtbaar aangenaam verwonderd is, dat deze naar hij te voren dacht ketterselie dienstbare, zich zoo blijk baar van de dwalingen baars weegs had bekeerd. Op het punt van verdraagzaamheid zegt het werk, in verband met- de bij de onderwijsregeling voorgeschreven eerbiediging van elkanders gods dienstige begrippenHet eerbiedigen van begrip pen is een onmogelijkheid, waar men op stellige wijze den godsdienst beoefenen of leeren wil. en verder: Christendom boven geloofsverdeeldheid is oen droevig zinsbedrog en een rampzalige dwaling. In het boek komen ook zeer mooie gedeelten voor, zoo b. v. deze zinsnedeGod, die in Zijn Almacht alles zachtzinnig, doch tevens krachtda dig. in 's werelds loop beschikt heeft, enz. Hier denkt men aan het latijnsclie suariter in modo. fortiter in re. Het kloosterleven wordt er genoemd: de hoogste uiting der heiligheid van de door Christus ge stichte kerk. Wij vonden er de volgende herinne ring in aan BloemendaalOmstreeks het midden der 13e eeuw hebben de Broeders der Allerheilig ste Maagd en Moeder Gods Maria van den berg Karmel, te Haarlem het eerste klooster gesticht. Als zinspreuk bevat het boek o. a.quatitum poles, tentum aude, (durf gerust te doen al wat ge kunt doen). Wij geven hieronder een lijst van de voornaam ste achter in het boek voorkomende cijfers in 1887, sommige met vermelding der overeenkomstige cij fers in 1853. 1857 1887 Aantal r.-k. nederlanders pl.m. 1.150.000 1.500.000. 1887Bisdommen 5. Dekanaten 72. Parochiën 979. Dienstdoende parochie-geestelijken en rectoren 2055. Communicanten 1853 839.236 1887 1.010.556 Nog niet aangenomen 1853 315.179 1887 392.853 R.-k. in 't algemeen 1853 1.144.415 1887 1.483.409 Kerken gebouwd sinds 1853 416 vergroot en hersteld 136 R.-k. begraafplaatsen 831 R.-k. elders gevestigd of niet „onder herdersche zorg" 100.000. Wij vreezen dat het laatste cijfer sedert 1887 zeer is toegenomen. CHARIVARI. Jammer, dat er van de lieéle cursus toen niets kwam. Aan de machinefabriek van Gebr. Stork Co. te Hengelo (O.) is een technische cursus voor jonge werklieden der fabriek geopend met 25 leerlingen. De belangstelling in dezen cursus bleek zoo groot te zijn, dat allen die zich daarvoor aanmeldden, niet konden worden toegelaten. E e li pleit vooi s c li o Aan een opstel van den bic uwe Rotterdamschc Co dienst en moraal, ontleent ons oordeel, zeer lezensw Gesteld: een kind heeft en dat is herhaaldelijk gt gestrait, krijgt uaarna ee: meer dan een woord of ti te bidden, dat God hem meer zal gebeuren. Als e eigen neigingen moet tra< spelen, zal hij lichter teri aan wanneer hij weet, in een ontzaglijke, almachtig» reed staat, nem te steune Dus geen gevoels- er maar zeer eenvoudige, rat ucii, gegrond op psycholog xxj sommige gevallen gew doen steunen en waaro opvoeding noodig hebben stractie buiten lien om, mi eigen zieleleven tehuis beli Dat moeten de groote d van den koran, de schrijve geschriften over Godsleei Het is niet aan te nemen zinnig zouden zijn, dan t monisten, de positivisten die opkwamen in de denl van de vrije gedachte, nie' Mogelijk is, dat al die gi bewust of onbewust, maa dige overwegingen leeraa De monist neemt op gro en villi zijn kennis der g< heelal zich spontaan gevo ge wet der algemeene aai hij zegt er niet bij, hoe i wie haar gelastte. De g een persoonlijke God het 1 kan gelooven aan sponta geschreven 'staat in den 1 men van geloof, die beid op eerbiediging. Een heel klein beetje God te onderwijzen, sckr dig, maar dan zoo alg later geen losscheuren n de vraag, wien men dat lk zou niet graag zien, dienst moesten leeren va onderwijzer en ook niet besten onderwijzer, die heeft gedaan en daarna leerdheid, omdat het er werd belast. De school is ting voor het* aanbrehge heid, liet ontwikkelen v algemeen mogelijken zin tieme zaken als godsdier b. v. geslachtelijke voorli van het huisgezin, van de laatste. Het congres voor zede mij tot gevolg gehad, d; a. De godsdienstige overgelaten aan liet hun godsdienstonderwijzer, d b. De scholen behoor het eischt, geheel onpar dat geen enkele secte-1 dus ook niet bestreden c. Afzonderlijk ondc op onze scholen niet worde onderwijs in nat bij gelegenheid dienstbai van de lessen van mora Natuurlijk is op school voorkomt in een van eenigszins buiten gebrui plaats. Daarin komt ee: voor, waarin een arme i dat van een rijke, die o< die dan door den derwi zien, dat Allah den rijk hem. Zooals het verliaa geeft. d. Voor sommige mo< is het gewenscht, het 1 bidden, opdat het steun verkeerde neigingen. I of dweepzucht! c. De openbare sclioo is, verdraagzaamheid as Een officiëele E s p e Volgens dc officiëele No. 10.023, wordt door onderwijs m Bulgarije 1 den heer Krestanaff aar nasia en paedagogische de distiiets-sehoolinspec Ook in China heeft dc voi deringen gemaakt, nieuwe minister van on van de internationale 1 Peking een officiëele Ei Aan het hoofd van den l gingen in China staat t sidenfc der chineesclie r GODSDIENST. Bijbelcriti Over dit onderwerp v< liberale bladen het ond rijk genoeg voorkomt oi lezers te brengen. De historische critiek clericalisme, waarbij d< den priester komt in onvermijdelijk voor wi grondvest op uiterlijke sen. Maar wie doet dil meening, dat het opbou of zedelijke overtuiging o ig-vastgestelde feiten - ken te zijn. Voor wie inzien en erkennen, bijbelcritiek voor het p van zeer bijkomstig bel: bijbelsclie verhalen en waarde is voor hem zeei schatten naar hun gees niet over bekommeren zijn, gelijk Jezus' toeln er ook weinig om bekor geschiedenis van den V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 6