pagtlijksdtc öpcditit ZWiRISER's MAGAZIJN van FOTO-ARTIKELEN, LANGENDONK Co. BloemendaalövervccnZandvoori jlaarlemAmsterdam. Heeren- en Dameskleermakerij f( Prijsverlaging u PHILIPS LAMPEN. Hoe bereikt men het eerst en het best de uit O.-l. repatrieerenden OCEAAN-EXPRESS E. WEGELIN, Kenaustraat 11, Haarlem. 'x Gebr. P. J. SCHUURING. ELECTRO-TECHNISCH BUREAU Bloemendaalsche weg 94. K. VISSER. Voorbeen LUKAS en VERBOOG RECHT EN WET. De a r b e.i d s w e t. Op den len Januari 1913 zullen verscheidene bepalingen der arbeidswet 1911 in werking treden. Een overzicht dezer bepalingen kan zijn nut voor onze lezers hebben. Ze volgen hieronder: De eerste vraag is: Voor welke personen geldt de wet? Voor drie groepen: le. Kinderen, die beneden de 13 jaar of nog leerplichtig zijn. 2e. Jeugdige personen, d. z. mannelijke of vrou welijke personen beneden 17 jaar. 3e. Vrouwen, d. z. vrouwelijke personen van 17 jaar of ouder. De wet geldt dus alleen niet voor mannelijke personen boven de 17 jaar. Het is echter de vraag of dezen de gevolgen niet zullen ondervinden van de bepalingen, die gelden voor de z.g. beschermde personen. In sommige bedrijven toch zal het niet mogelijk zijn mannelijke personen boven de 17 jaar langer te laten werken dan de beschermde personen. Wat nu bepaalt de wet omtrent de beschermde personen? le. Een kind beneden de 13 jaar, of nog leer plichtig (dus al is het ook 13 jaar of ouder) mag geen arbeid verrichten. Voor die kinderen mag dus ook geen arbeidskaart worden afgegeven. Een jeugdig persoon en eene vrouw mogen in de fabrieken en werkplaatsen niet langer arbeid verrichten dan 10 uur per dag en niet meer dan 08 uur per week. De dagelijksche arbeidstijd moet vallen tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. 3e. Een gehuwde vrouw mag des Zaterdags na 1 uur des namiddags geen arbeid verrichten. Eenzelfde verbod van arbeid na 1 uur des Zater dagmiddags geldt voor ongehuwde vrouwen, die een huishouden te verzorgen hebben en daarvan kennis hebben gegeven aan het hoofd of den be stuurder van de onderneming. 4e. De wet schrijft voor beschermde personen bepaalde rusttijden voor, wanneer zij meer dan 6 uur per dag arbeid in de fabrieken of werk plaatsen verrichten. Wordt meer dan zes uur gewerkt, dan moet ei een rusttijd zijn van een uur voor lien, die op of voor 6 uur des namiddags den arbeid eindinen. Eindigt de werktijd na zes uur, dan moet er een rusttijd zijn van ty, uur. Die rusttijd van één uur of anderhalf uur mag volgens de bedoeling van den werkgever niet verdeeld worden, b. v. één uur om 12 en y uur om 4 uur is niet geoorloofd, wanneer tot 7 uur wordt gewerkt. 5e. Rusttijden van minder dan y uur gelden niet voor rusttijden, tenzij die zijn voorgeschreven door het districtshoofd der arbeidsinspectie, die volgens de wet het recht heeft rusttijden van ten hoogste y uur voor te schrijven, alsmede de uren aan te wijzen, waartusschen de wettig voorge schreven rusttijden moeten gehouden worden. 6e. Beschermde personen mogen gedurende de rusttijden niet verblijven op eene besloten plaats, vaar alsdan de bedrijfsarbeid wordt verricht. 7e. Nog verdient de aandacht het volgende: In twee gevallen neemt de wet aan, dat door be schermde personen arbeid wordt verricht, tenzij liet tegendeel blijkt. a. Wanneer die personen worden aangetroffen o]) eene besloten plaats, waar arbeid wordt ver richt of pleegt te worden verricht. b. Wanneer zij worden aangetroffen aan boord van een vaartuig dat niet bestemd is tot vervoer van reizigers. Gedurende de schafttijden alsmede voor 6 uur 's morgens en na 7 uur des namiddags, mogen de beschermde personen zich niet in de fabrieken of werkplaatsen bevinden, ook al verrichten zij daar geen werkzaamheden. Bovenstaande bepalingen gelden voor alle be drijven. VOLKSGEZONDHEID. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. Verslag der in October gehouden vergadering. Voorzitter: de heer J. Mullemeister. Bloemendaal. D. 550. De ingekomen brief van B. en W. over stank Bloemendaalsclieweg 110. 137c, wordt voor kennisgeving aangenomen. D. 588. De heer Scherpenberg, chemicus van het Koloniaal Museum, ter vergadering gekomen, deelt mede, dat road-oil een petroleum-distillaat is en organische stoffen, voornamenlijk uit koolwater stoffen bestaande, bevat. Deze viscote stof droogt niet op. Besloten wordt dat het deskundig lid der commissie deze zaak nog verder zal onderzoeken. D. 593. Het ingekomen besluit van B. en W, omtrent de drinkwatervoorziening in de bleekerij dn wed. Gehrels, wordt voor kennisgeving aan genomen. D. 595. De mededeeling van den deskundige omtrent den kelder in het huis aan de Hartenlust- laan no. 11, wordt'voor kennisgeving aangenomen. 1). 596. Besloten wordt in zake klacht drink water Tramweg no. 15, Aerdenhout, B. en W. een gemotiveerd advies te zenden. 1). 597. De mededeeling van den deskundige over de rioleering bij het huis aan den Bloemen daalscheweg no. 142, wordt voor kennisgeving aangenomen. Haarlemmerliedec. a. D. 10. Besloten wordt aan den deskundige op te dragen de woningstaten na te zien. I). 570. De verzonden brief aan B. en W. in zake het afbreken van perceel wijk C no. 45, wordt goedgekeurd. D. 604. Besloten wordt dat in zake klacht drinkwater Nie.-Beetsstraat no. 4rood, een monster water zal worden genomen ter keuring. Heemstede. D. 130. Het verzonden advies aan B. en W. in zake woningen G. J. Stappers, wordt goedge keurd. D. 274. De verzonden brief aan B. en W., over bet drinkwater in de huizen Kerklaan dos. 57 en 59, wordt goedgekeurd. D. 461. Het ingekomen rapport van den hoofd inspecteur wordt goedgekeurd, en wordt besloten ;ulks ZEd. te berichten. D. 579. De mededeeling van den deskundige over het verbeteren der woningen Glipperweg nos. 42 tot en met 56, wordt voor kennisgeving aan genomen. D. 585. De mededeeling van den deskundige over verbetering der woningen aan den Glipper weg' nos. 76 tot en met 82 wordt voor kennisgeving a.ngenomen. D. 592. De mededeeling van den deskundige over stank in het huis Berkerodestraat 110. 25, wordt voor kennisgeving aangenomen. D. 599. In zake stank slootje Bronsteeweg. wordt besloten te trachten deze za -.k in der minne V regelen en wordt de zaak in handen van den deskundige gesteld. D. 601. Besloten wordt in zake het verbeteren der woningen Camplaan nos. 35 tot en met 39, aan B. en W. een gemotiveerd advies te zenden. D. 605. Naar aanleiding van de klacht over drinkwater in het huis aan de Camplaan 110. 5j, wordt door het betrokken lid medegedeeld, dat de eigenaar het perceel op de gemeente-waterleiding zal doen aansluiten. Schoten. 1). 513. Het ontwerp-bouwplan van den inspec teur D. E. Wentink, wordt goedgekeurd en dien overeenkomstig zal worden geadviseerd aan R. en W., nadat de heeren Pauw en Van den Arend Int met den Burgemeester hebben besproken. D. 564. In zake drinkwater huis Bothastmat do. 131?-ood, wordt besloten B. en W. een gemoti veerd advies te zenden. D. 586. De ingekomen besluiten van B. en W. ovcj het verbeteren van woningen, worden voor kennisgeving aangenomen. D. 587. De ingekomen besluiten van den raad over onbewoonbaarverklaring van woningen, wor den voor kennisgeving aangenomen. D. 598. Besloten wordt B. en W. te adviseeren in overeenstemming met het rapport van den des kundige. D. 600. De mededeeling van den deskundige dat het privaat in het huis Schoterweg no. 150rood in orde is gebracht, wordt voor kennisgeving aan genomen. Z a n d v o o r t. D. 349. De voorzitter deelt mede dat het labo ratorium-Vorstman is opgeheven en opgelost in het laboratorium van Haarlem. De voorzitter deelt nog mede, dat de duinwater leiding in gebruik is genomen. D. 562. Omtrent de klacht van rook wordt be sloten den klager te verwijzen naar B. en W. met verzoek nadere bepalingen aan te geven ingevolge de Hinderwet. D. 582. In zake stank beenderen, deelt de heer Gunters mede, dat de beenderen iederen dag wor den verzonden en de klagers nu geen last meer hebben. D. 594. Besloten wordt omtrent de melkveror- dening, dat het betrokken lid een nader onder houd met het gemeentebestuur zal hebben na ont vangst van een afschrift der verordening. D. 602 en 603. In zake de jaarwedde der ge meente-geneesheer en en schoolartsen wordt beslo ten, nu de raad reeds een besluit heeft genomen, niet meer van advies te dienen. Diversen. D. 467. Naar aanleiding van het niet goed keuren der rekening over 1911 door B. en W. van Bloemendaal, wordt besloten de beslissing van gedeputeerde staten in te roepen. D. 546. De ingekomen brieven over de raming voor 1913 worden voor kennisgeving aangenomen. D. 591. Besloten wordt naar /aanleiding van de ingekomen besmettelijke-ziektenkaarten, een nader onderzoek in te stellen, allereerst te Haarlemmer- li ede c. a. R o 11 e r d a m, de s t a il d e r toekomst. Een medewerker van De Nieuwe Courant braclu dezer dagen een bezoek aan de, rotterdamsche vuiiverbranüingsinrichting, en deelt daarover het volgende mede: üet terrein van de rotterdamsche vuilverbran ding is aan gene zijde van de Maashaven op het grondgebied van het voormalige Charlois. Met de veerpont overvarende, trekt ai spoedig de aan dacht een reusachtige schoorsteen te midden van het mastbosck der dicht met schepen bevolkte Maashaven. Die schoorsteen is de kolossus die zich 60 meters hoog boven Kotte's peil midden in het bedrijf verheft boven zijn 5 meter dik voetstuiv. liet is een bouwgewrocht van de bekende liaag- sclie fabrieksschoorsteenbouwers De Ridder Co. Het begin van het bedrijf zijn een paar haventjes onder een groote en hooge loods, waar de schuiten binnenvaren, aanbrengende liet vuil van de ver schillende stortplaatsen in de stad. Aan de los plaats van een der haventjes wordt het vuil van Charlois in bakken gestort, die op den wal gereeu staanhet vuil van de stadswijken is daar op de respectieve stortplaatsen reeds in bakken over gebracht, die in het andere haventje worden ge lost. De bakken, allen gelijk en gelijkvormig, wor den uit de schuit door een kabel omhoog geheschen naar de in de kap van de loods electrisch heen en weer rijdende zoogenaamde man-trolley, be staande uit een klok, waarin de bak juist past en de plaats waar een man de trolley bedient. Nadat die man de bak gewogen heeft, rijdt de beladen man-trolley langs een enkele rail uit de loods het fabrieksgebouw binnen tot boven een der ovens. Daar laat de man-trolley zijn bak zakken, waar door de bodemkleppen opengaan en het vuil in een ergaarbak valt. Let welhet vuil valt niet dade lijk in den oven. Dit doet het eerst, als de oven is leeggebrand en nieuwen voorraad kan bergen. De stoker opent dan op het juiste oogenbilk door aanwending van hydraulische kracht een horizon tale schijf onder in den vergaarbak en door ae aldus onstane opening stort het vuil in den oven. Er lieer sell t in die ovens een ontzettende hitte, ongeveer 1100 a 1200° C. die tot 1600° opgevoerd kan worden. Staat men voor zoo'n oven en wordt de deur geopend, dan dient men zich evenals trouwens de stokers die hier met lange ijzeren stangen de gloeiende massa bewerken op een betamelijken afstand te houden. Zoo geweldig is de laaie gloed dat reeds de roodgloeiende wanden het verbrandingsproces van het vuil ondeihouden, als de oven van de gloeiende massa slakken ont daan is. Daarbij wordt het ziedende vuur krachtig aangeblazen door middel van ventilators, die voortdurend verwarmde lucht aanvoeren. De zich ontwikkelende gassen ontwijken dan in de even eens roodgloeiende, helverlichte en laaiende groove ruimte van de verbrandingskamer. Daar in die kamer, onder den oven, verbranden de gassen en worden geleid naar stoomketels, voor ieder oven- blok één. Behalve tot stoomontwikkeling doen de verbrande gassen dan nog dienst tot verwarming van de daareven genoemde lucht, die de vuren in de ovens moet aanblazen, waarna ten slotte, na dit economische gebruik, ile gassen door den schoorsteen ontwijken. Het trok zeer onze aandacht dat uit den hoogen fabieksschoorstéen slechts heel weinig damp en dan nog bijna kleurloos in de lucht opsteeg, wei een bewijs van de volkomen verbranding. liet. eigenlijke verbrandingsproces aiaus ge schied zijnde, wordt de oven geopend en de inhoud gloeiende slakken met ijzeren stangen uit geharkt in kipkarren, die in een ijzeren schijf hangen, waardoor de kar langs een rail kan worden voortbewogen naar de plaats, waar de gloeiende slakkeninlioud met koud water wordt besproeid en gedoofd. De groote brokken worden dan stukgehamerd en voor het verder vergruizelen tusschen geweldige metalen walsen bewerkt. Deze bewerking tot de verschillende soorten van groften is wel een der mekwaardigste van het bedrijf. Door middel van een Jacobsladder voert men het gruis omhoog naar een schudplaat. Hier wordt een magnetische scliifter er onder gescho ven, die de metaaldeelen uit de slakken haalt, waarna liet gruis zijn weg vervolgt over opvol gende zeeft rommels met grootere en steeds kleiner wordende gaten. Het vuil wordt aldus gesplitst in verschillende soorten van groften, tot de rest eindelijk als asch opgevangen wordt. Ziedaar de producten van het rotterdamsche vuil. De grovere sintels worden gebruikt voor ophoogingsmaterieel; de verdere soorten hoopt men voordeelig te kunnen aanwenden om er tegels van te bakken, en met de ascli, die uit de verbran dingskamers komt, is men bezig proeven te nemen voor mestbereiding. Dit wat de slakken betreft. Er is echter nog een ander, zeer belangrijk, zij liet dan ook indirect, product van dit moderne bedrijf. Wij hebben daar even gezien, hoe de> uit de verbrandende materie zich ontwikkelende gassen langs stoomketels ge leid worden en daar stoom vormen. Die, stoom nu dient tot voeding (drijfkracht) van de turbo dynamo in de eleetriciteitsfabriek, die daar onder hetzelfde dak gedreven wordt, en die een succur sale is van de groote electrische centrale aan de Wilhelminakade. De vootbrenging van stooni door middel van de vuilovens is boven verwachting uitgevallen. Zij is van dien aard dat er een hoeveelheid electric! tc-it door ontwikkeld wordt van 5000 volts, een spannig zoo groot, dat men zich genoodzaakt heeft gezien, die hoeveelheid te splitsen in drie deelen. Er zijn dan ook reeds proeven genomen om liet rotterdamsche tramwegnet te bedienen door tie elecriciteit in het vuilverbrandingsbedrijf voort gebracht, en die proeven zijn volkomen gelukt. Voor liet trambedrijf te Rotterdam zijn dagelijks ongeveer 950 kilowatt noodig, en de vuilverbran dingscentrale kan 1450 kilowatt leveren. Men kan dus wel zeggen, dat de rotterdamsche centrale in de vuilverbranding een machtige re serve voor toekomstige uitbreiding van haar debiet heeft gevonden. De electriciteit die de vuilverbranding zelf voor haar bedrijf noodig heeft, ontleent zij niet aan haar eigen centrale, maar ontvangt die van de groote eleetriciteitsfabriek aan de Wilhelmina kade. Al wat zij zelf aan stroom produceert, wordt met kabels gevoerd naar de Wilhelmina kade. Dit stelsel van vuilverbranding in onze goede stad Rotterdam is het nieuwste en beste van ge heel Europa. WIJSBEGEERTE. De zending, de vooruitgang der beschaving in Indië en nog iets. In de Teekenen des Tijds komt een belangwer, kend artikel voor van den heer J. ten IIov waarin uitvoerig het volgende wordt betoogd: De arbeid der zending staat in onze Oost uitslui tend onder het teeken der orthodoxe, supra- natura listische wereldbeschouwing; zij komt als uitslui tend geloovig-kerkelijk en niet door de wijs begeerte des tijds verhelderde en weinig-zinnelijk; wereldbeschouwing in strijd zoowel met de wijs- geerige levensbeschouwing als met den zinnelijke; aard van den oosterling; het z.g, christelijk onderwijs door zending;, scholen beoogd, sluit zich bij de ontwikt, clin van den inlander niet aan en zal liem du innerlijk niets verder brengen; het openbaar onderwijs heeft, voor et, a:- Minahassa, gelegenheid vond d >r to w< i bevolking werkelijk vooruitgebracin kei.A in beschaving, en het op voordracht der aldaar met dwang vervangen van dit om f.-i door zoogenaamd christelijk onderwijl, krachtigen tegenstand der bevolking -J Een uittreksel van schrijver" woorden N. R .Ct. dat voor ons ligt, besluit aldus: „Te veronderstellen dat uit di suawai van orthodox christendom, cliineeseho ze mohammedaansclie godsdienstregels en n i wetenschappelijke en wijsgcerige begrip pi i christelijk supra-naturalisme zal te v -r-wh men, is mijns inziens, de grootste uw ausheu al waren ook alle boeken in Indië goïmp« fi van onvervalscht orthodoxen oorsprong al - alle machthebbers in het oosten ook suprana.tur.ee-. denkende christenen, al waren alle nieuwsbladen r de tropen verschijnende, iederen dag vol va christelijke dogmatiek, toch zou het ontwikkeling.- proces in het oosten dien kant niet uitgaan. I. religïe der toekomst stroomt in het Oosten even min als in het Westen door de bedding der orthn doxie. Geen sterveling, noch fantastische hoop ka? verhinderen dat het supra-naturalisme versterft, zoowel in de tropen als in de gematigde zonen. Hoewel leeken in de godgeleerdheid, verooaioveo wij ons de opmerking of de schrijver met zijn tegenstelling modern christendom tegenover suprr. naturalistisch christendom niet, althans wat de ge matigde zone van Nederland betreft, zeer ten ach ter is. Het supra-naturalisme toch, dat God stelt boven en buiten de wreld („ergens achter de sterren' hebben wij in Nederland leeren zeggen), heeft bij ons evenzeer afgedaan als het materialisme, natu ralisme, of pantheïsme, dat God en de natuur ver eenzclvigt zonder meer, en zicli voorstelt dat God niet buiten maar in de wereld woont.. God doorwaart de „wereld", ziedaar de poëtische uit drukking, bevredigende de vroomheid, die is gek; men tot een voorstelling met wijsheid. Den heer Ten Hove worde in overweging gegeven te onderzoek: of ook niet voor hem het eenzijdig supra-muter-i:i lisme en het eenzijdig pantheïsme, beide zich kun nen oplossen in de hoogere eenheid van liet nieu were idealisme. Ieder, die er belang bij heeft, om zijne firma onder de aan dacht te brengen van de uit 0.-Indië repatrieerende passagiers niet op Hollandsch grondgebied, doch reeds op de mail booten tijdens de reis Port-Said Genua (5 dagen) -- vrage inlichtingen omtrent een doorloopende aankondiging in de liet algemeen gelezen nieuwsblad op de mailbooten van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland Voor den 2en jaargang, welke binnenkort aanvangt, is nog plaatsruimte voor annonces disponibel. Inlichtingen en proefnummers door den uitgever KAMPERSTRAAT 20, HAARLEM. Groote Keuze Nouveauté's voor het Najaar en Winterseizoen. Pluche, Velour du Noir voor Mantels. Ulster- en Costuumstotïen. Beleefd verzoeken wij U ons met een bezoek te v'ereeren. Hoogachtend, O o P w cd era cd p 2 t-s P p P W pu cd 3 O P era GROOTE HOUTSTRAAT 3a, HAARLEM. Telefoon 735. De nieuwste Klap-Camera's, model 1912 van „lea", Zeiss, Goerz, Voigtlander, enz. Ingaande 1 SEPTEMBER 1912 zijn prijzen als volgt: 220 volt 25—50 N.K. 85 cent. 150 volt 25—50 N.K. 55 cent. BESTELHUIS te BLO MEilDAAL, bij J. Windhorst, Straatweg 55: O VERVEEN, bij Metzelaar Straatweg 187 ZAND VOORT, Koningstraat 25; HAARLEM, Warmoesstraat '15, Telef. 2100: AMSTERDAM, Spuistraat 74, Telef. 10590. Beleefd aanbevelend, Wa EÜGELGEER, Horlogemaker Groote Markt 31, HAARLEM Hef Eiken SCHOORSTEENGARNITUU^ i. IS SIERLIJK EN ELEGANT - van f 17,50.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1912 | | pagina 8