r ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetnendaal, Haarlem, heemstede en omliggende plaatsen. Ingezetenen! VOOR KANTOREN: Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. ge U allen reeds opgegeven ip de Kiezerslijst te worden atst? ge f 50.op de spaarbank eene woning van minstens per jaar in huur; hebt ge nen afgelegdverdient ge in h drijf als loontrekkende min- f 350.— per jaar; of wilt ge j.tr voldaan geteekende belas- ten overleggen; het is alles ar wat ge doet, doet dit tijdig. «avond houdt het Propaganda- van de vrijzinnige partijen ot 9 uur zitting in het Ver- tal Bloemendaalsche weg 17, )t dan gaarne alle inlichtingen n verband met de plaatsing kiezerslijst. j .rgang. ZATERDAG 25 JANUARI 1913. No. 4. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 n A<1 verte ntiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. firmer bestaat uit 6 bladzijden. Van deze week. Teurtenissen van deze week zou- aanleiding kunnen geven tot van eenige dorpslegenden, van ig3Tadsvf.ciriti.0orL, van een dra- een hymne. Een dorpslegende, ''eelde ons mede, dat de heer A. er Flier als secretaris dezer ge- ontslag zal nemen en 'de be- van commies bij de politie te nhage za.l aanvaarden, heer Van der Flier, die bij ver fde andere deugden een groote ■in kalmte bezit, welke van zelf- ching getuigt, is niettemin een lustig en ook een krijgshaftig iedaar twee eigenschappen, die i houden met 's-Gravenhage en politiewezen. Doch de heer Van r was hier zoo ingeburgerd, da,t niet konden voorstellen hem een- moeten missen. Veronderstel- imruers het beginsel van wedèr- id geldt overal dat liij zelf daal niet zou kunnen missen, wij ons af op de vraag: wat heer Van der Flier hebben bo ot dit besluit? Hooger jaar- Maar de eer is tocli ook wat, :aad van Bloemendaal zou zoo tot verhooging der jaarwedde te vinden zijn geweest. Uitblijven bevordering naar een secretaris- ;i its van liooger orde? Plaatsen van i aard zijn niet iederen dag open. FEUILLETON. DE PLEIZIERREIS. door J. STEYNEN. In den sneltrein, die des avonds te zes uur en [ovoel minuten te Keulen aankwam, bevonden «li Cesar Kever en zijn vrouw Suzanna: twee iste menselien. Ze stonden gedurende een goed ivurtier op bet perron de drukte aan te kijken, n fixeerden iu hunne verbazing de reizigers zoo ititengewoon sterk, dat versclieidenen onder dezen en op hunne beurt boosaardig strak in de oogen Rgen, éen zelfs een verwensching mompelde en en verschrikten Cesar met een klap om de ooren 'eigde. Wat hebben wij gedaan, in Godsnaam, klaag- i Cesar, dat de menschen zich zoo vijandig 'gen ons gedragen, jfiat vraag ik me ook af, kreunde Suzanna, I U'wijl ze schuw achteruit week voor een kruier, I ie wreedaardig onihooggedraaide snorren droeg en en grooten koffer op zijn schouder. Het kón wel, opperde Cesar, na een poos te ichben nagedacht, voor zoover dit mogelijk was e midden der drukte, waarbij hij en zijne echt- ,'onoote slechts 'door wanhopige zijsprongen de 'doodelijke contacten met zware reiskoffers en vrachtgoederen ontweken, het kon wel. dat hier juist een misdaad, een inbraak met moord, bijvoorbeeld had plaats gevonden, dat de jus- i itie het- signalement van de daders had verspreid, en wij op dezen geleken, lieve. In dat geval zou Een dorpslegende, waaraan wij gelie ven te gelooven, is, dat de zaken in Bloemendaal niet gaan en de verhouding- ten raadhüize niet is, gelijk de heer an dor Flier aangenaam acht en tevens nuttig voor de gemeente. Hij zelf klaagde, ons althans, nimmer. I)e heer Van der Flier is spaarzaam met mede- deelingen, die op een ander een scha duw werpen; maar daarom noemen wij ons verhaal ook maar een dorpslegende, niet dorpsgeschiedenis.. There is some thing rotten in the state of Overveen. Er moet. ten raadhüize een en ander niet in orde zijn. De burgemeester komt reeds sinds geruimen tijd niet op de secretarie, zijne poging om den ook volgens zijn oordeel zeer bekwamen eer sten ambtenaar De Groot te doen ver dwijnen door liet voorstellen eener ver ordening, waarbij diens functie zou wor den ondermijnd, is destijds door den raad verijdeld. Doch ook de verhouding van den secretaris tot de secretarie liet vaak te wenschen over. Wij vragen ons af, hebben daarom zoovele goede geesten geleden en gestreden met het doel een groot, van uit een raadhuis, als een ge zellig doorzoemden bijenkorf, eerlijk be stuurd Bloemendaal in het leven te roepen? Zetelt de eerlijkheid, de gezel ligheid, de nijvere bijeugeest op het raadhuis niet meer? Hoe het zij, de heer Van der Flier wil blijkbaar weg. I) _t „misselijck teecken" teekent een verkeerden toestand. Wie neemt den draad iu handen en windt het weefsel af, om den knoop te vinden die het patroon bederft? Een Verkiezingsrede. Jaar in, jaar uit, zijn Januari en Fe bruari de maanden geweest, waarin kies- veretnigingen hunne krachten inspan den om alle namen op dc kiezerslijsten te brengen. Maar nu iu 1913 moeten allen medehelpen, de vrouwen zoo goed als de mannen, om de nieuwe kiezers lijst het volkomen beeld te doen zijn van liet kiezerskorps op zijn best. O die belastingkiezers! Wie zijn dathet zijn de menschen, mannen boven 25 jaar, die hunne rijksbelastingen geheel hebben betaald, dat wil zeggen die hebben betaald hunne personeele be lasting, hun grondbelasting, hun vermo gensbelasting èn liun bedrijfsbelasting (als ze in al die belastingen zijn aan geslagen), over de op 1 Januari 1913 geheel afgeloopen belastingjaren (de bedrijfsbelasting 19121913 valt daar dus nog niet onder), en die voor zoo ver ze in 1912 van eene andere plaats herwaarts gekomen z ij n, vóór 15 Februari al liunne voor voldaan geteekende belastingbiljetten ten raad- liuize, voor het nemen van inzage, heb ben ingeleverd. O, gij honderd en zooveel van elders hier gekomen belastingbetalers, zoek toch uwe rijksbelastingbiljetten over liet mij niet verwonderen of wij zitten over een ïialf uur in een cachot. Cesar, klaagde mevrouw Kever, die zulk een vooruitzicht bijna op den rand des grafs bracht, Cesar, spreek zoo uiet. liet zou mijn dood zijn. als er zoo iets met ons gebeurde. Kom, kom, wees niet bevreesd, bemoedigde haar Cesar, die zelf niet het geringste geloof aan zijn daareven geuite veronderstelling hechtte, wat gebeuren moet. gebeurt toch. Een menscïi moet nooit bang zijn, want daar heb je niets aan. Na dit kernig aphorisme te hebben uitgesproken, keek hij nog eens heldhaftig om zich heen, nam zijn reiskoffer van den grond, en liep naar den uitgang, waarbij zijn loop en houding een onge motiveerde dapperheid vertoonden. Fas op, daar staat een politie-agent, waar schuwde Suzanne, laat ons voor alle zekerheid de dienders ontwijken. Ik ontwijk niemand, niemand ter wereld, snoefde Cesar, recht op den agent toegaand, also" hij den man omver wilde loopen. Doe liet toch niet, doe liet tocli niet, smeekte zijn echtgenoote, hem hij de mouw van zijn jas ter zijde trekkend. waag je leven toch niet noodeioos. Ik weet wel dat je alles durft, alles, zoo gek kan je liet niet verzinnen, of jij durft het. Ik vrees God alleen, mompelde Cesar nog, maar zwichtte voor de overreding zijner vrouw, en gedroeg zich een weinig kalmer. Er was een oponthoud van ongeveer tien mi nuten aan de controle, doordat Cesar nergens zijn reisbiljetten vinden kon, en de angst dat hij die verloren had, hem in een staat van volledige zins verbijstering wierp. Toen hij ze eindelijk vond J 912 en uw laatste geheel betaald be drijf sbelastingbiljet op en clce ze iu een couvert, breng ze ten raadhuize of zend aan de commissie die zitting houdt in het verkooplokaal: Bloemendaal scheweg nr. 17 een briefje met ver zoek, de biljetten bij u te laten halen inderdaad, ge kunt in Nederland in dit jaar van uw kiesrecht nut en genoegen beleven (denk eens aan die dreigende T'a.riefwet, aan al die andere onmoge lijkheden, die ons wachten, wanneer de tegenwoordige rege ring bestendigd blijft). Of zijt ge huurkiezer, d.w.z. betaalt ge voor uwe woning minstens 1,in de week (dat is ons cijfer) of l oonkiezer: d. w. z. hebt ge een loon van minstens 6,25 in de week of van ongeveer 5,50 met vrije woning of met inwoning, of van bijna 2,met vrije kost èn inwoning, of van bijna 3, - met vrije kost? Of hebt ge sedert 1 Fe bruari f 50,op de spaarbank of 100,- op het Grootboek? Zoo niet, dan zijt ge misschien examenkiezer. Ge hebt wellicht het examen gedaan voor den nederlaaxlschen Politiebond, voor onderwijzer (ook muziek- of teeken onderwijzer), voor de tooneelschool, voor ziekenverpleger, voor korporaal en de hoogere rangen, voor de posterijen en telegrafie, voor de koopvaardij, voor .accountant, voor de H. IJ. S. M. of Staatsspoor, of wellicht nog moeilijker diploma's behaald? Geeft u op, geeft u tijdig op, zoo mogelijk nog in deze maand. Haalt zelf een aangifte-biljet op het raadhuis of vraagt een aan gifte-biljet aan de commissie, die heden- (Zaterdag)avond van 7 tot 9 uur zit- iing houdt in het verkooplokaal Bloe- iittruiiL-ii.-rt'Lievv+ïg Li, tegenover „Rusten- burch" bij de kerk. Het is wel eenige moeite, maar wie is er nu geheel voor zijn pleizier op de wereld en het genoegelijke komt in Juni, als wij tezamen optrekken naar de stem bus, om duidelijk de stem van het nederlandsche volk te laten spreken, dat geen domme tariefwet wil en geen partijdige be noemingen wil en geen overheersching van Rome wil, maar welvaart, recht vaardigheid en een frissclien, wakkeren geest Op dan, en de hand aan clen ploeg! Een drama. Bij Leiden heeft zich weder een van die griezelige drama's afgespeeld, waar voor weer Rome verantwoordelijk schijnt. Een jonge man, die zijn op leiding genoot voor geestelijke, heeft zicli vergrepen aan een kind, liet ver moord. Afschuwelijk is het, te bedenken, hoe zelfs de ouders van het vermoorde oniioozele kind niet vrij waren geweest om uit eigen beweging de straffende hand der overheid tot recht doen over den dader op te roepen, iudien de moor denaar een voor r.-k. geestelijke opge- (liij luid ze namelijk al dien tijd in de liand gehad, maar ze daar niet bemerkt), brak hij in een ijse- lijk schellen lach uit, wat de beambten outzet deed uiteenstuiven. Druk gestieuleerend beduidde hij deu toeschieten den mannen, dat hij zijn koffer best zelf kon dra gen, en wandelde dan met Suzanne een klein eind mede. Daar hèb je hem, verklaarde hij. met uit- g'estrekten arm eensklaps den Dom aanwijzend. Kolossaal, kolossaal, zei de onthutste echt genoot*'. Daar is al vanaf de helft van de dertiende eeuw aan gewerkt, sprak hij doeeerend, en, zonder zicli om de vele voorbijgangers te hekommeren, noch om de af- en aangaande rijtuigen en huur automobielen, die rakelings langs hen vlogen, zoo dat ziju leven gedurende al dien tijd aan een zijden draad hing, praatte hij in oenen adem ver der: De eerste steen werd gelegd op 14 Au gustus van het jaar ouzes Heeren 1248 door den aartsbisschop van Keulen, Conrad von Hochstaden. De architect was Gerhard von Riehl; dat wil zeg gen, dat die man geboren werd te Riehl, een dorp hier in de buurt. Het bouwen vorderde heel langzaam, in 1322 was het koor gereed, en werd door den aartsbisschop Hendrik ingewijd, en in 1447 hing men de klokken op in den toren aan de zuidzijde. Maar toen verflauwde de ijver, (Wat ik een schandaal vind), en op het eind van de vijftiende eeuw vreesde men dat het gebouw nooit af zou komen. Je ziet, Suzanne, in de vijftiende eeuw had je ook al menschen zonder wilskracht, evenals in den gemeenteraad bij ons. Ik heb nooit van de vijftiende eeuw gehouden: er was toen geen energie iu de menschen, in het geheel leide jonge man ware, en cleze in zijn seminarium reeds een dér zoogenaamde wijdingen had ontvangen. Immers de pans van Rome heeft, op straffe van uitbanning', iederen r.-k. verboden, zon der voorafgaand verlof van de hoogere gei stelijkheid, eenigen tot den geeste lijken stand te rekenen persoon te bren gen voor den rechter, die over ons alleij staat. O, ongelukkig is het land, dat luistert naar bevelen van ,,over de ber gen'". Iu zulk een land, zie naar Portu gal en Spanje, naar Frankrijk, naar de republieken in Zuid-Amerika, worden oproer en burgeroorlog voorbereidwant niet lang draagt eenig volk van dezen tijd de stille tirannie der roomsclie geestelijkheid, die aan het harte bijt. Een hymne. Neen, niet lang. Het is dra uit. Het broeit eii gist en breekt bijkans los in de roomsch-kathobeke kerk zelve. Hoort naar professor doctor Frans van Cauwe- laert hoogleeraar aan de roomsclie hoogescliool van Leuven, senator in België', zooals hij spfak voor de ver baasde, maar bij wijlen stormachtig liem toejuichende leden van den katholieken kunstkring „De Violier"*) te Amster dam. O, wel verstandig heeft hij zijne van onderdanigheid levende hoorders het luisteren mogelijk gemaakt door te verklaren vóórdat hij begon, bij voorhaal alle 3 terug te nemen, wat in hij zeggen zou, iets verder zou1 gaan dan het „mocht". Maar het i. vcu geeft niets terug, gij hebt het Gauv elaert, wat wij reeds lang maar gij hebt in uw eigen hui binnenplaats van het' roomsch-katho lielte fort hebt gij het gezegd, en t -u hebben ook wij uwe woorden nu on ken. Wij bewonderen u. Gij, uvoor zichtige. gij moedige, gij eerlij! room sche, gij zijt de moderne Lui her. En gij zoudt terugnemen de waarheid, die sterker dan gijzelf, van uwe lippen vlood? Inderdaad, het was een trelfend symboolterwijl hei doode lichaam van een gevierd en hooggeplaatst zeloot van gezags-fajiatisme, het jezuietisme in de room sche kerk (of was Regout te goed daarvoor?) nog hoven aarde stond, hebt gij, zelf overtuigd, meesleepend, harts tochtelijk den vloek op u geladen van een uwer pausen, die immers verdoemde allen, die durfden te zeggen, cjat de paus van Rome zich met de moderne be schaving, den vooruitgang en hei libeia- lisme zou kunnen verzoenen. Gij hebt aan d:e verzoening een hymne gewijd! Gij zijt ecii man! Over de scheidsmuren van zwarte gebogen ruggen van hen, die als naar een afgod staren naar den kerkvorst in Italië, reiken wij u de hand, reikt Noord-Nederland in ons, aan Vlaan- Zie o. a. bet verslag' in het ochtendblad A van Dinsdag 21 Januari van de Nieuwe Rotter- domsche Courant, een blad, dat den tijd begrijpt. niet. Waarom zijn ze dan begonnen aan zoo'n kerk, als ze te miserabel waren om hem af te maken Wie a zegt, moet ook b zeggenal is liet in de vijftiende eeuw, dat komt er niét op aan. Hier strekte Cesar, gedreven door zijn woeste verontwaardiging, den arm uit met een groot ge baar, maar trok dien snel wederom terug, daar zijn hand juist tusschen de wielen van een aan snellenden landauer terecht gekomen was, waarbij dat lichaamsdeel slechts door een mirakel niet bij den pols werd afgesneden. Suzanne gaf een gil. Om kort te gaan, vervolgde Cesar, veinzend liet gevaar, waaraan hij zoo juist ontkomen was, geheel niet te hebben opgemerkt, om kort te gaan: in de 17e en 18e eeuw werd er alleen van binnen gewerkt, en de fransche omwenteling maakte er een fourage-magazijn van. Maar in 1823 begon men té restaureeren, wat sedert 300.000 mark per jaar gekost heeft (een mar?; is 58 cent, Suzanna), en op 15 October 1880 werd het feest van de voltooiing gevierd in tegenwoor digheid van Keizer Wilhelm I en alle andere duitsche vorsten. (Er zijn hier meer vorsten dan bij ons in Holland, lieve. Dat is nog oudervvetsch.) De lengte is 135 meter en 60 centimetér, de breedte 61 meter, de hoogte 46 meter, één toren 109, dé andere 156 meter. Eén van de klokken weegt 25.000 kilo en is in 1874 uit fransche ka nonnen gegoten. Zie zoo. Hij sloeg een boekje, waaruit hij de laatst mee gedeelde cijfers li:ul opgelezen, nu snel dicht, borg liet in zijn zak, en leidde Suzanna, die niet afliet van aldoor vol verbazing het hoofd te schudden,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1