ALGEMEEN WEEKBLAD Bloetnctidaal, jtoarletn, hemstede en omliggende plaatsen. INGEZETENEN. VOOR KANTOREN: Bloemendaalscheweg 49. Tel. 1837. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. Hebt ge U allen reeds opgegeven om op de Kiezerslijst te worden geplaatst? Hebt ge f 50.op de spaarbank hebt ge eene woning van minstens f 50.per jaar in huur; hebt ge een examen afgelegdverdient ge in eenig bedrijf als loontrekkende min stens f350.— per jaar; of wilt ge Uwe voor voldaan geteekende belas tingbiljetten overleggen; het is alles goed, maar wat ge doet, doet dit tijdig. Hedenavond houdt het Propaganda- Gomité van de vrijzinnige partijen van 7 tot 9 uur weder zitting in het Ver kooplokaal Bloemendaalsche weg 17, waar het dan gaarne alle inlichtingen geeft, in verband met de plaatsing op de Kiezerslijst. gemeentebestuur. 7- laargang ZATERDAG 1 FEBRUARI 191?. o 5. Het Bloemendodsch Uleehblod. Prijs per halfjaar f 1.25 by vooruitbe taling. Prijs per nummer fü.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Een. Sporttentoonstelling. .Ue Nationale- en lnternatioaaie-ten- toonsteliing van "sport en toerisme in dun Haag,, aan welke wij in ons vorig nummer eenige regels wijdden, j.ijku ons stellig recht op eene aigemcene u-etang- steliing te hebben, weike zij, naar wij vernemen, dan ook reeds ondervindt. Evenais de groote tentoonstellingen te Amsterdam „de Hnbos", „de Vrouw' en „Huis en Tuin" en zoo menige andere tentoonstelling en roest in de bescheidener provincie-plaatsen, zal ut. deze onderneming eenerzijds zijn wel slagen aan het herdenkingsjaar r91o te clanken hebben; anderzijds zaï zy m.t de anderen medeheipen dat jaar i91o te maken tot wat liet worden zal. „YV vie ren feest in 1918," zoo ongeveer zegt de inleider van het prospectus, de heer J. Moorman, hoofd-redacteur van de „Sportkroniek", „maar we zouden geen practische Hollanders zijn, wanneer we die feestviering' niet tevens dienst baai- maakten aan onze handelsbelangen. an- daar in alle steden het streven om den vreemdeling in 1913 binnen onze muren te trekken door tentoonstellingen." Omtrent de geschiktheid van den Haag als tentoonstellingsstad, juist in dit jaar, heet het „Den Haag, is er één stad in Neder land die meer aangewezen is om in 1913 FEUILLETON. DE PLEIZIERREIS. door J. STEÏNEN. 2) Gaandeweg kalmeerde de beklagenswaardige Su sanna, en baar echtgenoot zei in het duitsch, dat hij slaap had. Spoedig daarna gingen ze te bed, nadat ze beiden onder de bedden en in de laden van een kast gekeken hadden of er geen „onraad" was, Suzanna, naar haar zeggen, „omdat ze bang was in een vreemd land," Cesar, zoo deelde hij haar mede, „alleen om zich voor de zekerheid te overtuigen", waarna hij de kamerdeur op slot draaide, en nog ten overvloeide den sleutel eraf nam en onder zijn hoofdkussen verborg; ook eenige voorwerpen van waarde, nu uit den koffer genomen, vonden daar een plaats. Lig je goed vroeg hij bezorgd aan zijne huisvrouw, die zich al warm genesteld had. Zij knikte bevestigend. Dat is nu een duitsch bed, herinnerde hij haar blijmoedig, zich eveneens bereidend om in te stappen, bedenk eenseen duitsch bed. Dit is je nog nooit gebeurd van je leven. Neen, het is lekker, deed Suzanna, en trok haar hoofd volkomen onder de deken als een slak in zijn huis. Cesar wreef zich eens vergenoegd in de handen, stapte ook in, en draaide dan het electrisch licht uit, waarvan de knop vlak bij zijn ledikant was, -Gute Nacht, auf Wiedersehn, zei hij met een zware stem*v.in..ket.- donker* Ajassus, is dat schrikken, voer zijn echt; op den voorgrond ie iredén1.' Den Haag, aat sedert cie vestiging der Onafhanke lijkheid, welke thans staat herdacüt te worden, de residentie is geweest van ons Koningshuis, en zetel der Eegeering, de stad waar het hart van ons staatsieven klopt, waarop neel de natie het oog houdt geslagen. Waar elders in ons lafud zijn de .omstre ken zoo dicht bevolkt als rondom Den Haag, dat door zijn prachtveroinüing met onze eerste havenstad, Botterdam, van daaruit binnen het half uur te berei ken is en van uit Amsterdam en Utrecht in minder dan het dubbele. Bovenal Den Haag heeft zijn Scheveningen, dat veilig tot de eerste badplaatsen van de oude wereld mag worden gerekend en zijn zomergasten uit heel Europa bij dui zenden tellen kan. 1913 zal voor onze stad een zeer bijzon dere beteekenis hebben: wegens de ope ning van het Vredespaleis zal heel de wereld de aandacht op Den Haag ves tigen. Vorsten en Hoogwaardigheidsbe- kieeders van alle natiën zullen zich op maken om het groote feest van verbroe-, dering, de inwijding van eten tempel des vrecies luister bij te zetten. Geelt dat alles niet een zeer bijzonde ren waarborg voor het welslagen van ae tentoonstelling, die landgenoot en vreem deling tot zich trekken zal i" Het denkbeeld juist een tentoonstel ling van sport en toerisme te lio>u- cten, is ai zeer gelukkig. Immers, hoe zeer is cle belangstelling voor sport in aeu iaatsten tyd gestegen; hoe nomen we gaandeweg onze plaats in de inter-.. naüonaie-wecLstrijdeii innemen; worden onze sportmenschen uiut eervol vermeid, en noe menigmaal gaan zij na hevigen kamp met steike tegenstanuers nog met ue nransen streken. De s^ort bloeit, en dit is een voorwaarde voor de welvaart van een volk. inuiun wy ons oprechte vriunden van spert noemen, uan siuit dit natuurlijk in, aat wjj groote tegenstanders zyn van weerzimvekkunue inisuruiken, die den goeuen naam aer gtzonae sport niet clan uenaueej.uii kunnen, aoo lijke ons niets zoozeer de ware sjjort onwaardig a.s een zesuaa^sohc wieier,, eustyd, geJjner nu weer een ophanaen is in net pamis voor volksvlijt, te rijden op een naam van 58 meter icngte en 5 rnetar b.eedte. Zes dagen lang voortjakkerende ïnen- schelijke wezens tegen de wanden van een houten trechter, af en toe omlaag- suilend van dien wand met nun rijwiel, om menigmaal voor Halfdood te worden opgenomen, itn er zijn duizenden en uui- zenden „sportiierhuobers", die naar deze misselijke vertoomn0 komen zien, en die eindeioos draaiende levende tollen nog toejuichen en aansporen. Zuike afkeer wekkende vertooningen zullen t ich waar lijk onder de vrienden van de goede, schoone sport wel geeme aanhangers vinden. genoote uit, is dat een stem! Ja lieve, dat is een stem. Dan was bet weer stil in de kamer, stil en duister. Ineens klonk een knapje, en werd bet liebt. Wat is dat 1 Wat is dat riep de gekwelde Suzanna op zeer ontstelden toon. Niets, lieve, ik probeer het lampje eens, stelde Cesar liaar gerust, en draaide het knopje opnieuw om, zoodat bet weer donker werd. Weer was liet even stil en duister, maar ineens vloog het licht opnieuw aan, en onmiddellijk weder uit, zoo snel alsof een bliksemstraal de kamer doorkliefde. O! Cesar, doe dat niet. Je laat me zoo schrikken, riep Suzanna angstig, ik ben er koud van geworden. Hihi, klonk een stiekum lachje in het don ker, en, floep! daar ging het licht weer aan en uit. Suzanna schreide bijna. Ben je gek, man, ben je volslagen gek, om daar zoo in je eentje met dat lampie te liggen spelen! Hihi, klonk bet weer in de duisternis, en floepging dan het licht weer aan en uit. OOAls ik maar wist waar hier de nood rem was, jammerde Suzanna, o, wat ben je kinderachtig. Cesar lachte weer op dezelfde dwaze, stiekume manier in het donker. Het is zoo aardig, ik kan er niet afblijven, giebelde hij, maar ik zal het heusch niet weerdoen, lieve. Neen, laat het alsjeblieft, deed Suzanna wat kortaf, en ga slapen. Jawohl, Mahlzeit, wenschte Cesar, schikte zich wat gemakkelijker op het kussen, en het De sport, welke wij voorstaan en lkfheo- ben, is slechts -oie rekening lioudt met het menscheiijk gestel en uithoudings vermogen de sport, die het lichaam ver sterkt en verfraait en veredelt, en in ver band daarmede ook den geest. Juvena- lis' door duizenden en duizenden aanha lingen alom bekend en bevestigde zegs wijze: „Mens sana in corpore sauo', wordt thans meer dan ooit begrepen. De tijd, dat men iichaams- en geestesoeie- ning als twee onvereenighare, ja, als twee tegenstrijdige functies van eeuzelf- den mensch beschouwde, is met menig ander waardenkbeeld in de papiermand van de vergetelheid geworpen. Wij weten nu beter. Een gezond krachtig lichaam zal ook de geestkracht en den werklust ver sterken een gezonde, ferme ontspanning van het lichaam zal den geest de noo- dige afwisseling en heilzame verpopping schenken. Wij zijn verheugd te kunnen zeggen, dat de sport bloeit. De winter moge zeldzamer en zeld zamer zijn gladde ijsvloeren gereedma ken voor d-e traditione-eie nedenands„he schaatsenrijders, het voetbalspel daaren tegen telt auizehden en uuizenuen fin- sche beoefenaars, die, on&-eu.cnt de ver raderlijke weder-on^e„ta„ione-.en, A li uren lang in de Duioeniucliu nraMg bezighouden. Het xiugby-vo-tbai komo gaandeweg meer in zwang, en he- e~,eie cricketspel, zooiang inonge-ad-, „iet zijn vereerders weder met den uag toenemen. Hockey en iawn-tennis \\o,d-n ijverig beoefend. Zwemmen, roeien, zeilen, fiet sen, jagen, visschen, panrdryden, lucht vaart, schieten, schermen, kegelen, korf bal, kaatsen, wat niet al.eJk dezer neeft. zijn vurige beoefenaars en vrienden. Het toerisme, door het meer en meer in gebruik raken van lietsen en auto'shet steeds groeiend reisverkeer, en nog zoo vele verdere voorwaarden tot het welsla gen van eene tentoonstelling ais deze doen ons met groote verwachtingen de opening van de xVi'tst tegemoet zien. Onder beschermheerscnap van den Prins der a edemanden, met een comhé van mannen van veiernande en groote beteekenis, met medewerking van be faamde krachten op eik geoied, bemioft deze tentoonstelling te wordeneen nieu we uiting wederom vau krachtig Hol land. De raad vergaderde Donderdagmiddag 23 Jan. ten 2 uur. Voorzitter was de burgemeester. Afwe zig was de heer De Waal Malefijt. De notulen der vorige vergadering zonder wijziging goedge keurd. De voorzitter opende de vergadering met een gelukwensek voor de leden en liunne liuisgenooten en sprak de verwachting uit, dat ook bet komende jaar een aangename samenwerking- tusschen de leden mocht brengen. De beer Bijvoet beantwoordde den voorzitter door hem namens den raad eveneens een gelukkig jaar te wenscheu. Verder bracht de heer Bijvoet in herinnering dat het vorig jaar een recordjaar duurde niet lang of de adem der twee echtelieden weerklonk, ten blijke, dat beide vermoeide reizi gers in den slaap des rechtvaardigen waren inge- duikeld. Toen Suzanna den volgenden ochtend, vrij tijdig, ontwaakte, bemerkte zij haren echtgenoot voor het venster, ijverig studeerend in De Practische Gids, en op zijn landkaart. Sta op, lieve, zei hij, zich tot haar wendend, zoodra hij bemerkte dat ze wakker was, van daag begint de feitelijke Rijn-reis; alles is gunstig, de lucht is onbewolkt, voor zoover ik het door de matglazen lantaren van deze binnenplaats beoor- deelen kan; de barometer gaat vooruit, en ik ben goed uitgerust. Jij ook, lieve? Suzanna antwoordde bevestigend, stond op, en begon baar toilet te maken; Cesar zat intusscben met de Practische Gids in de hand, maar hij las niet. We zijn nu in Keulen, overwoog hij eenige malen luidop, we zijn nu in Keulen. We zijn een heel eind van onzen winkel af, viel Suzanna in. Ja, een heel eind. Ik zou wel even onze straat willen zien, en den winkel. Heel éven maar. Ik zou wel êén klant willen bedienen, één nianr, effentjes, en dan dadelijk weer hier zijn in Keulen. Op deze fantastische naïeve wijze nog eenigen tijd voortpratend, voltooide Suzanna haar toilet, en daarna belde Cesar om den kellner. Na een onderhoud van ruim een half uur met dien man, voor de gemeente was ten opzichte der uitgaven. Bijgevolg moest te dezen opzichte voorzichtigheid betracht worden, docli wanneer liet dagelijkseh bestuur voortgaat met voorzichtig en beleidvol de nieuwe uitgaven vast te stellen, kan liet niet an ders of de genieentenaren zullen zich de van hen geëisc-lite offers wel getroosten. De raad stemde door applaus met deze woorden den in. Hierna werd. aan de agenda begonnen en het eerst braclit de voorzitter ter kennis van den raad dat van den lieer A. J. van der Flier een kennis- gei iiig was ingekomeij, waarin bij mededeelde be noemd te zijn tot commies bij den administratie ven dienst van de gemeente-politie te 's-Graven- liage en den raad verzocht hem eervol ontslag uit zijn betrekking -als gemeente-secretaris te willen verleenen, zoo mogelijk met ingang van 1 Fe bruari 1913. Nadat de raad het verzoek had ingewilligd, wendde de voorzitter zich met hartelijke woorden tot den secretaris. Hij. herdacht de 5 jaren dat de lieer Van der Flier als secretaris is werkzaam geweest en roemde diens welwillendheid, ijver en doorzicht. .Niet alleen uw eigenschappen van kennen en kunde, aldus sprak de voorzitter, die u bezit, maar ook de humane eigenschappen die wij in u hebben leeren waardeeren, maken liet afscheid moeilijk. Gij liebt altijd jegens allen, je gens ambtenaren, raadsleden en publiek de meeste welwillendheid betoond. Ons allen hebt gij steeds geholpen en ook mij. Ik ging met u om als een vriend en ik dank u namens allen voor uw hulp ons steeds bewezen. Daarna verhief de voorzitter zich van zijn zcce, en drukte den heer Van uer Filer in-l. ,ianuO„in.i^ en warmte de hand. De r au gal /.ij.i mg„.,o c-i. heid met de woorden van den voorzitter t- a nen door langdurige bijvalsbetuigingen. Vervolgens met de afhandeling uer ageuu.. voo gaande, deelde de voorzitter mede uat van bet bestuur der sehietvereenigmg „Generaal -J oubbi t' bet verzoek was ingediend om over 1913 een. s.i - sidie van 25,te ontvangen, t-r besiiy- van de groote kosten aan de oefeningen m niging verbonden. Het gevraagde Were zie bespreking verleend. Op een verzoek van de Binnen.an„si .i o gemeente te verkoopen een pereee, giOm. i.. Korte Kleverlaan en zijweg van Kleverlam,, aan baar wordt vergund de aan dien w.g terreinen voor bouwterrein uit te geven en b.o wing toe te laten, werd op voorstel van B. en W eveneens zonder verdere bespreking, afwijzen., beschikt. Ingekomen was een schrijven der gezonFheids commissie, waarin te kennen wordt gegeven, dat te haren verzoeke twee' deskundigen zelfstandig de road-oil hebben onderzocht en niet hebben kun nen vinden, dat deze vermengd niet stof, nadeelig zou ziju voor oogen en langen. Het schrijven werd niet behandeld. Van den beer A. Holmberg de Beckfelt was een rapport inzake de werken voor de waterleiding in Duin en Daal ingekomen, hetwelk werd aange nomen. Hierna was punt 2 aan de orde: Oprichting van een vuilnisbelt te Vogelenzang. Door B. en W. was voorgesteld te Vogelenzang een vuilnisbelt aan tc brengen. Een begrooting wijst een bedrag van 2500,aan. Om de belt, zou volgens deze begrooting een betonmuur worden aangebracht, tegen welk denkbeeld de lieer Laan zich kantte. Hij achtte het meer dan voldoende indien een aar den wal om het terrein zou worden aangebracht, Wij vroegen aan B. en W. bet rapport van den heer Holmberg de Beekfeit om liet in ons blad te doen afdrukken. besloten de Kevers liet ontbijt in de eetzaal te gebruiken, en begaven zieli daarheen. Wat moeten we nemen vroeg Cesar, daar gekomen, met een angstig fluisterende stem aan zijne vrouw, geïntimideerd als bij was door de aanwezigheid van eên tiental personen, dié aan de groote tafel zaten te eten. - Iets met twee vleezen weer, zei Suzanna, eveneens heel zacht. Ik veTsta je niet, blies Cesar haar op een schuchtere wijze in bet oor. Twee vleezen, blies zij onverstaanbaar, ter wijl zij baar gezicht uitbundig bewoog ter articu leering van haar fluisteren, waardoor zij wel een wondei lijke pantomime leek op te voeren in zich- zelve. Ze spraken nog een wijle voort, zoo zacht dat geen enkele klank van woorden tusschen hen ver nomen werd, en, daar zij van elkander zoodoende niets begrepen, en in de aanwezigheid van al die vreemde lieden toch niet luider durfden spreken, begonnen zij een zeer opvallend gebarenspel ter verduidelijking. De zaal-kellner, meenend dat zij doofstommen waren, stond op bet punt bun een lei en griffel te brengen, maar Cesar, allengs moed vattend, begon gaandeweg verstaanbaarder te wor den, waardoor de wanhopige gebaren achterwege konden blijven. Nu werd wat ham, wat vleesch en een paar eieren besteld. De eieren niet te hard, zei Cesar. Drie minuten koken, drie i vier minuten, hpfderde Suzanna op. rWorr'f vcri-n'

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1