KERK-AGENDA. Haarlem. Jongelieden Kerk. (Gebouw Protestantenbond.) vim. lO'/e uur, Mej. Blok v. Laar. Eglise Wallonne. IO1/2 beures du matin, Mr. Martin Dupont. Remonstrantseh-Gereformeerden. v.m. 10 ure, Ds. Haentjens. Luthersclie Kerk. v.m. 10 ure, Ds. de Meijere. 's avonds 7V2 uur, Ds. Schade van Westrum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 ure, Ds. Hylkema. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds van Leeuwen, 's avonds 61/0 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaar ndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. Woensdag 19 Februari. 's avonds 7]/2 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n.m. 2Ve ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. IOV2 ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10 uur. Wekelijksche schiet oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". Zondag 16 Februari, 2'/2 uur, zal in „Rusthoek" de 25e matiué van dit winterseizoen gegeven worden. De heer L. Klein, solo-fluitist uit Amsterdam komt dit jubileum opluisteren. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotkeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Diusdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. l'eyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Zondag 16 Februari, 8 uur, „Het Vroolijk Tooneel", De Wittebroodsweken. Maandag 17 Februari, 8 uur, N.V. Tooneelvereeni- ging, Dir. Herm. Heyermans, Ghetto. Woensdag 19 Februari, Liefdadigheids-voorstelling Haar eugdvriend. Zaterdag 22 Februari, 's avonds 8 uur, Jaarlijksche algeineene Vergadering van de Roei- en Zeil- vereeniging „Het Spaarne", in het Clubgebouw Friesche Varkenmarkt alhier. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Theater, Barteljorisstraat. vallen. Zij bepalen er zicli toe het zwakke eco nomisch besef der millioenen proletariërs te ver sterken, hun in den strijd om materieel welzijn de hand te reiken en het onderwijs te verstrek ken als een hulpmiddel in dien strijd. Dat onder wijs "wordt logischerwijze volstrekt gescheiden van het geloof. Ten onzent echter dreigt een kleine groep fana tici, onder aanvoering van dr. Ivuyper, het onder wijs aan dé volkslagen te willen benutten als een hulpmiddel om het evangelie van Christus hier te verbreiden. De glorie der kerstening van „heiden- Gogenbiik. Het bier word gebracht, en de Kevers dronken ervan. liet is goed, verklaarde Cesar. Beter dan hun wijn, begon Suzanna nu iets toeschietelijker. Dit vond hij ook, en deze overeenstemming van gevoelens werd het uitgangspunt voor een gezellige conversatie, wat, wel beschouwd, een der schoonste uitingen van het huwelijksleven is. Terwijl zij zoo keuvelden; verscheen er eens klaps een onbekend individu aan hun tafeltje; hij boog en legde een naamkaartje tusschen de bier glazen der echtelieden neer. Cesar nam het aan, las het, stak het in zijn zak, en zei'dank u wel. lid individu keek hem aan, daarna haar, daarna de lompe rots aan den overkant, en glimlachte meelijdend. Of dit meelijden de Koppensneïlers- educatie van Cesar gold, dan wel hemzelf, want hij maakte 'een figuur, dat niet '.van deerniswaar digheid ontbloot was Dit doet eigenlijk niet ter zake; wat wel ter zake doet, is het feit, dat het individu zijn naam nog eens zelf zei, en daarna rad vertellen' ging, dat hij hen hollandsch had höoren spreken, dat hij ook hollander was, en alléén op reis, wat hem tot de vrijheid bracht, zich aan heh voor te stellen en hun te verzoeken hem wat aan de praat te houden. Suzanna vond het heerlijk een landgenoot te ontmoeten, en was niet ongeneigd, toen hij op een van de ledige stoelen aan hun tafeltje plaats wou nemen, hem nu en" dan eens toe te spreken. Ze begon: heel graag, mijnheermijnheer.hoe zei u ook mijnheer Van 'Leeuwen, viel het individu in, terwijl hij plaats nam naast Cesar, die hem bevreemd bleef aaiiloeren van terzijde. -juist, juist, mijnheer Van Leeuwen, vervolgde Suzanna, en hoe bevalt u de Rijn sehe" volken zweeft hun voor den verhitten geest. Tot 1111 toe is die strijd van tamelijk onschuldi- gen aard geweest. De zending heeft het in de meer dan vijftig jaren dat zij, op Java werkt nog tot geen 24.000 proselieten gebracht. Elders in den archipel is zij iets gelukkiger geweest; in de Minahassa moeten ruim 190.000 christenen zijn waarvan een goede 7000 roomsch-katholieken, - in ah i' deze cijfers zeggen toch niets in verge lijking met de millioenen ongekerstenden. Reeds hierin ligt voor de clericale regeering een aanwijzing dat zij een terrein Voor zich heeft waarop het ploegen evenveel succes belooft als op de dorre rots waanvan de bijbel spreekt. Slechts daar waar volstrekt primitieve rassen leven, die het slachtoffer zijn van barbaarsche gebruiken en gevaarlijk bijgeloof, verschijnt het optreden der zending in een eenigszins aangenaam aandoend licht. Immers hier paart zich aan de kerstening een zeer heilzame beschavende roeping. Doch in zuiver mohammedaansehe milieux heeft de zending geen kans. De Javanen hebben over duidelijk te kennen gegeven dat zij het christen dom niet wensclien. De bewering is geuit dat zij slechte mohammedanen, ja feitelijk in het geheel geen mohammedanen zijn wat door prof. Snouck Hurgronje weersproken is het feit bestaat echter dat zij van een anderen godsdienst niet v illen weten. De massa der Javanen rea geert in, van een zendingsstandpunt, ongewensch- ten zin op den kersteningsaandrang. Ziedaar een feit dat zich niet ontkennen laat. Dezer dagen is hier te lande een telegram uit. Menado ontvangen van den volgenden inhoud: Resident 7 dezer van Buitenzorg teruggekeerd; alle openbare inlandsche scholen worden gecon verteerd, geene uitgezonderd." Nu heeft indertijd de Javabode in verband met eene kennisgeving in de Javasche Courant over de onderwijsconventie o. m. het volgende geschreven: ,,IIct ligt niet in de bedoeling dadelijk alle gouvernementsscholen op te heffen. Voorshands zal deze maatregel worden toegepast op ten min ste GO en ten hoogste 70 dier scholen (er zijn er ruim 100) die naar liet oordeel van den directeur van het departement van onderwijs en eeredienst daarvoor het eerst in aanmerking komen. De opheffing der overige gouvernementsscholen zal geschieden op een nader door den gouverneur- generaal te bepalen tijdstip." Hiermede was geheel in overeenstemming wat in de zitting der Eerste Kamer van 30 December j.l. de minister van koloniën omtrent de uitvoe ring der conversieplannèn mededeelde. Het tele gram wekt het vermoeden, dat nu tocli tot de opheffing van alle openbare inlandsche scholen in de Minahassa wordt, of binnenkort zal worden overgegaan. Naar de N. Rott. Ct. verneemt heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Ketelaar, een vraag om opheldering te dezer zake tot den minister van koloniën gericht. houding van de school der Bloemendaalsche Scliool- vereeniging. De heer C. N. J. Moltzer Jr.. „De Ileerd", Bloe mendaal, ziet, liefst vóór 15 Februari e.k., de toezeggingen tegemoet. PLAATSELIJK NIEUWS. School der Bloemendaalsche Schooivereeniging. Het mag als algemeen bekend worden aange nomen, dat de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, ook nu de onderhandelingen over den verkoop van haar schoolgebouw aan de gemeente zonder gevolg- zijn gebleven, ernstig overweegt de voortzetting van hare inrichting van onderwijs te staken, we gens de jaarlijks terugkomende tekorten op dé exploit at ie-rekening. Overtuigd, dat vele ouders van leerlingen dézer school en verscheidene andere belangstellenden hare opheffing zeer zouden betreuren, wordt thans eene poging gedaan om een besluit der vereeniging in dien geest te voorkomen, waartoe een beroep wordt gedaan op de medewerking van allen, die op het voortbestaan der school prijs stellen. Een comité heeft zich gevormd, met het plan, alles in het werk te stellen, wat het voortbestaan der B. S. V. of Stoopscliool, althans voor eenige jaren voorloopig, kan verzekeren. Het comité, be staand uit de heeren jhr. A. Bas Backer, H. J. G. Janssen van Raay, C. N. J. Moltzer Jr., jhr. G. O. Quarles van Ufford, E. A. Veltman en P. Ver- schuijl, verspreidt een omzendbrief, waarin op het bijeenbrengen van een waarborgfonds wordt aan gedrongen, en alle ouders, die hunne kinderen aan een leerjaar 1913/1914 zouden laten deelnemen, verzocht worden, zulks te melden. Leidend was hier de overweging, dat in het alge meen in de gemeente Bloemendaal eene inrichting voor bizonder lager onderwijs naast de openbare scholen reden van bestaan heeft, en dat vooral eene school op den grondslag van die der B. S. V. door vele ouders wordt gewaardeerd, derhalve het wonen in deze gemeente aantrekkelijk maakt en dientengevolge ook voor velen van belang mag worden geacht. Gaarne wekken wij onze lezers op, om op voren- omschreven wijze mede te werken aan de instand- O! uitstekend, uitstekend, praatte de man, nog radder dan daareven, maar ik ben al heel dikwijls hier geweest, mevrouw, heel dikwijls. Dit is misschien wel de vijftigste keer. Hoe is dat mogelijkdeed Suzanna, en schud de ongeloovig het hoofd. -U wilt ons1 wat wijsmaken, barstte Cesar eensklaps uit op strengen, bijna norschen toon, dat bestaat niet, mijnheer Van Leeuwen. Mijn naam is Kever, ik ben drogist, en geen ophakker, met uw verlof. Hij zweeg, begreep eerst nu wat hij gezegd had, vermoedde dat hij zeer overspannen, dronken, zenuwziek of wellicht totaal krankzinnig was, vreesde het ergste, wist niet wat te doen, en brak in een snijdenden lach uit. Geef mij de hand, Vin Leeuwen, schaterde hij, geef me de vijf, beste Van Leeuwen. Jij bent een man naar mijn hart. - Maar, Cesar, vermaande Suzanna hem, en zag hem bestraffend aan, - hoe is het nu met je Met mij is liet uitmuntend, deed haar echt genoot opgewonden, met mij is het uitmuntend, en met mijn dierbaren Van Leeuwen niet minder. Het individu lachte hem vriendelijk toe, en nam de toegestoken hand, zij het ook wat angstig, aan. Kellner, juichte Cesar, breng drie glazen bier, één voor mij, één voor mijn vrouw, en één voor Van Leeuwen. De man scheen hollandsch te verstaan, wat Cesar heel niet opmerkelijk vond. Lachend ging hij om het gevraagde te halen, terwijl het drietal, Suzanna trok ook wrat bij, een vroolijk ge sprek begon. Goede lezer, ik begrijp volkomen, dat het döen van Cesar u verbazen moet. Maar vergeet niet, dat ik er niet minder verbaasd om ben. Ik heb nooit met zekerheid kunnen ervaren wat de reden van zijn vreemde handelwijze was, en schrijf die deels toe aan een onevenwichtigen gemoedstoe- l)e ver breeding van den straatweg. Rappe handen zijn aan het werk getogen om de lang gewensehte verbreeding van den straat weg in de dorpsbuurt tot stand te brengen. De palen zijn reeds achteruit gezet en dit belangrijke onderdeel van het karwei is gelukkig zonder onge lukken afgeloopen. De opzichter, hiermede belast, verdient een complimentje voor de bedaarde en zekere leiding bij dit gevaarlijke werk betoond. Zooalsmen weet, wordt het voetpad aan de zijde van het postkantoor van af den RustenDur- cherweg tot de Hartenlustlaan \y2 meter smaller, terwijl het tegenoverliggende voetpad van zijn breedte een halven meter zal moeten afstaan. Over liet geheel zal de weg door deze verandering geen fraaier aanzien krijgen, doch de verbetering zal groot blijken te zijn en vooral de chauffeurs zullen danig in hun schik zijn. Matinee „Rusthoek" Zondag 16 Februari te 2% uur zal in lunchroom- bodega-restaurant „Rusthoek" de 25e matinée van dit winterseizoen gegeven worden. Ter gelegen heid van dit jubileum heeft de heer W. Reinders den heer L. Klein, bekend solo-fluitist uit Amster dam uitgenoodigd, deze matinée met zijn mooi spel te komen opluisteren. De bezoekers der matinée zullen dus morgen middag dubbel genieten. Hit li e t po li tie-rappo rt. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt we gens: liet in verkeerde richting berijden van de Korte Kleverlaan, met een motor-rijtuig; het del ven naar konijnen en vernielen van de duinbedek king; het rijden over de voetpaden; bedreiging mét eenig misdrijf tegen het leven; het loopen over verboden gronden; het stellen van wildstrikken, waarbij 2 strikken in beslag zijn genomen; dief stal met inklimming; en vervoeren van wildstrik ken, waarbij 2 strikken in beslag zijn genomen. Gevonden en terug te bekomen: aan het politiebureau Overveen, een gummiband van een kinderwagen; bij E. G. Kapteijn, politiepost te Bloemendaal, een bruinlederen hondenriem; bij Zuiderduin, „Duin en Kruidberg", een bruine spaniel; politiepost Bloemendaal, een huissleutel en een knipmes; bij mevrouw Eldick Thieine, Kle verlaan Bloemendaal, een zilveren knipmesje; en bij W. Fonteijn, Boschlaan 29, Bloemendaal, een knipmesje. Verloren: een gouden oorbeleen marine- muts en een gouden potlood. liet is de politie eindelijk mogen gelukken, de bedrijvers van de onlangs telkens gepleegde ver nielingen en baldadigheden te ontmaskeren; het zijn de Bloemendalers G. v. M. en M. B., tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, zoodat zij liun ge rechte straf niet zullen ontloopen en wij willen hopen, dat de stilte van weleer weer in Bloemen daal is teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND. Van Zaterdag 8 Februari tot en met Vrijdag 14 Februari. Geboren: z. van J. 0$kkm en M. Hoogen- doornd. van P. M. Roozen en M. S. J). van Daalen; z. -van G. Hogenberg en P. F. de Winter. Ondertrouwd: K. Smit en H. M. Kok Getrouwd: J. W. Wilson en Ch. C. Th. Bunge. Overleden in het gesticht 'Meer en- berg: C. Emmerig, 81 j.; G. C. Capelle, 37 j.; P. J. Bolten, 62 j.; J. P. A. de Jong, 35 j.; G. Ch. Steilherg, 75 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van kunstnijverheid te Haarlem. Zondag a.s. zullen in het museum van kunst nijverheid de afbeeldingen der Gobelins van ver schillenden oorsrpong, welke de vorige week ten toongesteld waren, voor het laatst te bezichtigen zijn. Verschillende tentoonstellingen zijn in voorbe reiding, o. a. van buitenlandsche kunstenaars ver vaardigde fotografieën, van moderne beeldhouw werken, van geknoopte tapijten, van russische décoratieve kunst en volkskunst. Zondag is de toegang kosteloos. jaarlijksche steun voor de tuberculose-bestrijding in onze stad en omgeving, omdat met nog andere inkomsten het lighalfonds, zij het ook op beschei den schaal, voortdurend in staat blijft, de arme patiënten te verplegen, die op advies van het geneeskundig bestuur der tuberculose-vereeniging in haar liglial hun verloren gezondheid en werf kracht trachten terug te winnen, en waarmede tegelijk een bron of een toekomstige bron van besmetting verdwijnt uit de samenleving. De tuberculose-best rijding is juist om dit laatste van meer dan gewoon belang foor alle menschen, en daarvoor kan dan ook nooit genoeg gedaan worden. Tuberculose-bestr ij ding. De Meijerink-uitvoering 1913 leverde voor het Haarlemsche Lighalfonds 933,40 op. Een mooie «om; die nog een weinig wordt verhoogd door enkele na. te komen postjes. Belangrijk is deze stand, waarin de ontroering der reis, vooral het laatste gedeelte, tusschen Königswinter en Rema- gen hem gebracht had, maar ook voor een groot deel aan een zekeren prikkelenden invloed, welken de nieuwe bekende op Cesars geest leek uit te oefenen. Al'spoedig sloeg liet individu Van Leeuwen aan liet echtpaar voor, hen eens rond te leiden in de buurt; zij moesten dan echter niet lang wachten, daar het donker hen anders op den terugweg wel eens overvallen kon. Cesar en Suzanna namen gaarne zijn voorstel aan, en bereidden zich om hem te vergezellen. U kunt hier in dit hotel goed logeeren, dat weet u zeker deed Van Leeuwen ijverig. Cesar, die juist doende was het bier te betalen, vroeg den kellner hem een kamer te laten zien. Zij vonden er een naar hun zin, met uitzicht op de rivier, lieten hun handkoffer in dat vertrek achter, en zeiden dat ze bij hun terugkomst een Abendessen op hun kamer gebruiken zouden. Met twee vleezen, fluisterde Suzanna haren echtgenoot in. Dat spreekt vanzelf, zei Cesar, twee vlee zen, lieve. Dan begon de wandeling met, Van Leeuwen, die hun verschillende mooie punten liet zien in den omtrek, vanwaar men een schoon uitzicht op de stad en de Apollinariskerk had. Cesar had gaarne die kerk bezien, maar de wel ingelichte Van Leeuwen deelde hem mede, dat die des avonds veelal gesloten was. Dan gaan we (laar morgenochtend heen, hield Cesar aan. Hoe lang denkt u in Remagen te blijven vroeg Van Leeuwen. Tot morgenavond. Dan moet u morgen het Ahr-dal gaan zien. God, dat weet ik best, dat behoeft niemand me te vertellen» zei Cesar, wat beleedigd, ik heb TEG-N DE TARIEFWET. De „onbesche r m d e n". Hoe men over de Tariefwet-Kolkman ook moge denken, in ieder geval zal men niet kunnen ont kennen, dat bij invoering daarvan onbeschermd blijven een honderdvijftigtal verschillende beroe pen. Onbeschermd zijn voorts alle beroeploozen, waar toe volgens de volkstelling van 1909 behoo- ren (kinderen inbegrepen) 41.16 pCt. van de man nen en 81.66 pCt. van de vrouwen, of 6V/0 pCt. van de geheele bevolking. Van de resteerende 38^ pCt. is werkzaam in de nijverheid 38.8 pCt., of 13.39 pCt. van alle inge zetenen. Maar als behoorende onder „de nijver heid zijn ook geteld b. v. de arbeiders in de bouw vakken, wier werk uiteraard met invoerrechten niets te maken heeft, en voorts zij, die werkzaam zijn in de niet beschermde industrieën, zooals de bakkers, diamantbewerkers, scheepstimmerlieden, enz. Hun aantal wordt geschat op de helft van de 13.39 pCt., zoodat dan nog slechts 7 pCt. over blijft. Dit zijn dan per saldo degenen, die door de bescherming kunnen worden gebaat, ten minste als de „bescherming" huil in werkelijkheid niet meer schade dan voordeel aanbrengt, en afgezien nog van liet feit, dat ook zij zullen moeten meebetalen. In liet gunstigste geval vormen de „bescherm den" dus wel een zeer klein deel van de bevolking. De ..onbescliermden" dat zijn alle overigen zullen van de Tariefwet. niets anders dan nadeel kunnen ondervinden. ZONDER VERANTWOORDELIJKHEID DER REDACTIE. Haarlem, 14 Februari 1913. 11 oog geachte heer Redacteur! Mag ik UEd. een plaatsje verzoeken in uw veel gelezen blad. Nogmaals wil ik de aandacht vra gen van liet publiek voor de stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolf- hezen", waar reeds bijna 30 blinden eene humane en zorgzame verpleging en gezellig tehuis gëvonde, hebben. En altijd komen er nieuwe aanvragen in van blinden, om in bovengenoemd tehuis te worden opgenomen. Zal het bestuur aan alle aanvragen kunnen voldoen, dan moet het kunnen rekenen op den weldadigheidszin van alle Nederlanders van alle gezindten. Eene schoone gelegenheid wordt den lezers van dit blad geboden op Woensdag 19 Februari a.s om stoffelijke blijken van dien zoo noodigen w .- dadigheidszin en medewerking te geven. De to; neelvereeniging „Tritomya" uit Den Haag, zal p dien datum eene weldadigheidsvoorstelling gev n in den schouwburg aan den Jansweg, ten bate van het tehuis. Veel schoons wordt u dien avond ge boden. „Tritomya", de zoo gunstig bekend staande tooneelvereeniging, zal zeker weten haar luister op te houden. En als men daarbij bedeiikt, dat de baten ten goede komen van bovengenoepide stich ting, dan zal zeker niemand weigeren tot het welslagen van den avond mee te werken. La; dus niemand verzuimen toegangsbewijzen te ko pen voor de weldadigheidsvoorstelling op Woens dag 19 Februari. Het schoone en het goede wor den hier nauw verbonden. Is het niet schoon, het goede te kunnen, te mogen verrichten en vindt elke goede daad niet in zich zelve haar loon Vlecht allen de roos der liefde om het kruis der blindheid. U, mijnheer de redacteur, dankzeggend, Hoogachtend, N. M. SCHILD, president Nat. Bl.zorg. Mej. H. JACOBSON, Correspondente. TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Zondag 16 dezer zal door het „Vroolijk Too neel" eene opvoering gegeven worden van het bekende Fransche blijspel De Wittebroodsweken. (La lune de miel), met grooten bijval vertoond te Amsterdam in den Frascati-schouwburg, Dir. Gustave Prot, en gedurende langen tijd avond aan avond stormachtig toegejuicht in 't Palais Royal te Parijs. Tevens zal dien avond een geheel den gekeelen Rijn en omstreken in mijn hoofd. Maar ik wilde eerst morgen de Apollinaris-kerk gaan bekijken. Daarvoor zult u geen tijd hebben, als u het Alir-dal ingaat. Hm, zoo, retireerde Gesar. Het Ahr-dal is heel mooi, beweerde Van Leeuwen, maar kost veel tijd; u zoudt daar eigenlijk een paar dagen over moeten uoen. In een dag zou het alleen kunnen, wanneer u een be trouwbaren gids had, iemand.... Ik heb een gids, zei Cesar, zijn reisboekje uithalend, een Practische Gidsdie mij nog nooit in den steek gelaten heeft. Een juweel, mijn heer, een juweel van een gids. Ik geloof daarin onvoorwaardelijk, het is het oude en nieuwe Tes tament voor touristen. Onfeilbaar en degelijk- Dat staat vast. Vijf jaar van mijn leven heb ik er in gestudeerd. Kalmeer je, beste, ried Suzanna hem bezorgd aan, kalmeer je. Je transpireert geweldig van de opwinding, en er steekt een frissche avondwind op; je zult kou vatten. Dus heb ik tevergeefs geleefd riep Cesar, zonder op de vermaningen van zijn echtgenoote te letten, vijf jaar van studie tevergeefs Matig u, matig u, suste Van Leeuwen hem, glimlachend u moet je niet boos maken. Ik heb niet gezegd, dat uw boek niet goed is; ik zei alleen: wanneer u iemand tot gids hadt morgen in het Ahr-dal, iemand die volkomen op de hoogte was4 Iemand als Van Leeuwen bijvoorbeeld! riep Cesan lachend, ik begrijp u nu. Ik begrijp u nu, en als mijn vrouw er niets op tegen heeft, vind ik het best. Jij, Suzanna Ik zal het heel aangenaam vinden, begon deze. (Wordt vervolgd.) nieuw één-o c: er len tiield Oe In brekert j. Ketting, w e.rin de j(f daarin voorkom- i)e verden- hoofd: doo- de dames Mary rgt ft BuziauBeekrn e de heeren m Bud piuyt ers Sr., P. Urbar Zooals de lezers in blad vermeld vinden, a i. in denStadsscho voorst el 1 i ng gegeven Tehuis voor alleeïjsta ego v en \v ordt li a ai Gaarne wekpen w voorstelling '"bij te steunen. - Schouwburg Ji ging. De kit blijspel in 4 der. Voor een bijna ledi vereeniging, Donderda var eniging van Stel vervelende oude sooi eenige faam van gee«+ van alle repertoires a dwijnen, om nooit me ijst lijk weinig om li van narigheid, alle dezelfde onmenschelijk Het is mij volkomen mans dit stuk laat spel weten. Er komt bijna Br<»n en Hissink sped lor"n moeite was. He SPORT. B Deze sport, zij moge leiden is lang niet in iet algemeen wel de spi rkracht en bev feu aar geeft; (imme sperts. als schermen, verkreien)afgezien boksen" oplevert aan tig ook, toch in een (do boksers zijn niet, voorstdien, nu maar ke s)afgezien va de<4, l.eeft deze spoi dat zij den beoefenaar natuurlijk niet alleen vuistvëihten, maar ee in den grond uit de vei (ledigen» kan, vooi geacht mag worden. Het chermen geeft maar, ioe zeer ik uit schermfn de voorkeu practisélien kant gezi keur vorden gegeven steeds gereed, terwij" zijn floret, degen of ook naar zelden zijl een voordeel van het kan worden aangeme lie masker u de t zooal niet onzichtbaa vervUgt. Immers een ontleent ge juist a a stander voortdurend trachten daaruit zijn de ernstigst dreigende uw e blikken niet v door wilskracht verk eenigen twijfel koenl lijfsgeviar, maar in des levens. Een practische h door professor Don( auf der JJeide te boekje dat wij met leiding tot deze bes dit boekje aan de v lien die wed de vn ter lezing aan. Deze sport is, gelijl er zijn gevaren aan ballen, jagen, scliiel bezeeren. niet gerin verbonden zijn niet vlakkig toekijkend, gen altijd ruwe liede en weekelijke mensc goed te pogen de jo lijk en slap zijn, er ongelukkig zullen g jongens al heel vroej dat zij ferm en zelfl moet kunnen loope bescherming van de len, wïit het karakt straffeloos behoeven het karakter bede zwakke hunne hulp lijklieid niet de liec zwakke hunne hulp diegenen, welke d( kracht tot daad mak der ridderlijkheid. Wij hebben in on In deze „eeuw van tot een nevrose ge gezegd, dat wij de en weeke behandel zwakte (in zekeren moeten stijven, wat zal, en ongeschikter waarlijk toch reeds Laat ons lien eerde zijn van de sterkei schen ook pogen ze lien een leergang ir vertrouwen te doei en er is kans worden, als zij dankbaar er voor UIT 0E TIJOSCH In het laatste J Wort, Frankfurte; schritt auf allen bespreekt dr. J. M Loyola im Lichte nieuw boek over de „Ignatius von L< gen, Eine pathogri het boek, schrijver Dr. Lomer, bek< neeskundige weten

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2