!9t Bloemendaalsch Weekblad Heden verscheen het eerste nummer gaan van de drie vereenigde vrijzinnige partijen in het Kiesdistrict Beverwijk. Kosteloos verkrijgbaar, ^schijnt eiken Zaterdag. Ged. Oude Gracht 63. BIJVOEGSEL VAN VAN ao Zaterdag 15 Maart 1913. No. 11. - artikel, onderteekend met H. J. van der schrijver van Azawordt in brochurevorm ven. Prijs is 10 ct. inikken het hieronder voor onze lezers af: 17 November 1913. het eeuwjaar onzer herboren vrijheid, ,,'t r herkregen nationale onafhankelijkheid, onzer ke eenheid! Een jaar, waarin we feest a vieren! Want wat staat hooger voor het van een volk dan de herdenking van den larop het zeggen kon: „Wij mogen weer .en zijn, ons zeiven regeeren, naar onze iizicliten leven, vrij zijn in ons denken en elen." is, het heerlijke woord vrijheid beantwoordt neer aan de werkelijkheid. Wij hebben niet :i: vrijheid, die wij zoo vurig wensclien. Wij nder het juk van Rome, ons opgelegd door lakwaarnemers te Utrecht, te Haarlem, te ogenbosch, te Breda en te Roermond. Het •lit dergenen, die door Alva gefolterd en t werden en zooveel verwanten en tijdge- en zagen verbranden, heeft een verbond met ,u-:e esloten, om ons achteruit te dringen en e kinderen eene wereldbeschouwing in te die de menschheid sedert vier eeuwen nen waande. Nog werken de duistere met woorden, met splitsing en splijting, ten boycot, doch ook liet platte geweld zal (lijven, als wij niet wakker worden. iar 1913 zal in ons land een verkiezings- aanschouwen geven zooals nooit tevoren, 'ien moeten opkomen tegen Dordt en Rome en tegen de volgelingen van Macchiavelli Is tegen de 30.000 van Ignatius de Lo- lie het gehoorzamen „perinde ac cadaver" >gste wijsheid, kracht en schoonheid ver en van hun kudde eischen. 'v dsdiensten of liever hare priesters zijn oter ijver dan ooit werkzaam, om wiggen in ons maatschappelijk leven, om te ver- n te heerschen. alle, die op aarde bestaan, zijn helaas de Ikke en de Mohammedaansche, zich elk eenig ware noemende, de onverdraag- Op het papier en in hunne kerken en verkondigen ze schoone denkbeelden, r d liet leven en het verkeer verloochenen ze tten ze de menschen tegen elkaar op tot Iheid en stillen, maar des te venijniger V hebben de liefde in de leer, maar den i, Ie daden. niets tegen roomsclien, gereformeerden of ui inen. Maar steeds moet ik mij afvragen: ben ze tegen mij, den vrijzinnige Ik ander antwoord, dan dat zij mij zouden •gdoen, zoo zij konden, omdat ik mij niet onderwerp, omdat ik hen niet dien, omdat t meeloop in hunne kudde. Dat zij ooit g hebben laten drukken: men moet de oehandelen met een vriendelijk gezicht, een valsch hart, geloof ik niet, al is het komstig de leer, dat ze zacht moeten zijn k ven en sluw als de slangen; maar in het vei. i de practijk doen ze dat werkelijk. De j: zijn niet verre, dat alleen de geloofsgenoot t' L worden op de dorpen en in de veree- en dat alleen de openbare belijdenis toe- al geven tot ambt, bediening, vertrouwen n ee' De iiige Vader, die God heet te vertegen en op aarde, is een eenvoudig, welwillend, i.iii, die gewis gaarne het goede doet; maar ligheid staat in de macht der 30.000, voor 1 doel de middelen heiligt, en hij moet voor de splijting der groote maatschappij, in i.ig, in de versterking der meerderheid, slotte de minderheid in stad en dorp moet i richten, verderven en verdrijven. te paus beveelt en regeert, de witte paus w.ktuig, de 30.000 zijn zijn leger te velde, "iscken gehoorzamen als ledepoppen, een- de macht zal het geweld komen. Als v-r een protestantschen notaris benoemde (omsch districtbij toeval, bij vergis- t hij aan den bekwaamsten de voorkeur omdat hij meende zich aan de grondwet te nn«*n uden, dan zou die notaris in den hem en kring geene woning vinden. Nie- - zou er hem eene durven verhuren, want hij 1 de verhuurder met den huurder tegelijk orden uitgeworpen. Zoo zijn aanzienlijke die eenmaal bolwerken van de vrijheid oluut en fanatiek katholiek gemaakt. jzinnigen hebben in vrijheid toegelaten, dat i' 1 vrijheid wegdeed. k, langzaam maar zeker worden de Ne- iaader zoo veroverd en tot den middeleeuw elijken dwang teruggevoerd, d? vraag is nu: wat moeten zij doen, die tr llen gaan in deze richting en de geeste- d voor hunne kinderen, de eenheid van an de godsdienstige verdraagzaamheid e- ïeenschap en de samenleving willen iouden spreken, dan wordt hij gewoonlijk voorafgegaan en gevolgd door auto's met geheime politie en Het is onze plicht, het zwarte gevaar met alle eerlijke middelen, die ons ten dienste staan, af te wenden, althans te keeren. Er is, vooral onder de mannen van wetenschap en onderzoek, veel naar-binnen-gekeerdheid, veel onverschilligheid. Zij verachten het politieke ge- wurm daarbeneden. Zij geven zich de moeite niet om ter stembus te gaan, nog minder om anderen op te wekken en hun invloed te "laten gelden. Ver trouwende op de macht der waarheid en de liefde voor de vrijheid, blijven zij verre van den strijd. En ook in den groothandel zijn er velen, die de schouders ophalen bij het gedoe der in hun oog kleine luiden. Zij hebben ongelijk. Ook naar het gebied van wetenschap, kunst, handel en bedrijf kruipt het zwarte gevaar, om zich van het terrein meester te maken. Zien wij de censuur niet opdoemen aan alle kanten Zien wij niet streven naar verbin ding van kapitalen op roomschen grondslag Zien wij de kerken en de kloosters zich niet allengs meester maken van den grondeigendom, alles gelijk in de middeleeuwen Laat de wereld de geestelijke orden ongehinderd met hunne Doodc Hand voort- werken, dan bekruipen zij den bodem allerwege. Het onderzoek naar het deel van Limburg en Bra bant, dat de kerken en kloosters thans reeds bezit ten, zou verrassende uitkomsten opleveren. En wie den grond heeft, heeft de menschen, die er op leven, regeert het bedrijf, onderwerpt den handel, den grooten en den kleinen. Of is het anders ge weest in de middeleeuwen Komaan, de mannen van de wetenschap, van de kunst, van den handel en de industrie, allen moe ten gezamenlijk tegen de Zwarten optrekken, «p- dat de vrijheid behouden blijve. Ze moeten ter stembus gaan met de hunnen.Onthouding is verraad De socialisten leven in de illusie, dat eene maat schappij zonder kapitaal mogelijk is. Voor een groot deel hebben ze gelijk, als men inderdaad kapitaal noemt, wat de groote hoop onder lien daarvoor houdt. Namelijk geld of zilver en goud. t Daarvan bestaat werkelijk weinig. De zichtbare voorraad goud wordt immers geschat op (8% M3), ter waarde van 7 milliard dollars. De waarde van het zichtbare zilver zal wel hetzelfde bedrag voor stellen. Voegen we daarbij één milliard voor mo gelijke abuizen, dan is er in totaal 15 milliard voor 1% milliard aardbewoners of voor elk.... tien dollars. Inderdaad een kleinigheid. En toch worden alle zaken op aarde gedaan en bedreven, alle wetenschappen en kunsten gediend en bevorderd op grond van het weinigje goud, dat juist door zijne weinigheid als het eenige reëele en constante wordt beschouwd. Maar welk een onafzienbaar veld van crediet, van vertrouwen opent zich voor onze oogen! De socialisten hebben voor een heel groot deel gelijk. Ware het crediet bestaanbaar zonder het goud, dan zou het goudkapitaal niet noodig zijn. Ze willen ook hooger loon. Welnu, dat kunnen ze krijgen, zelfs op verschillende manieren. Eene daarvan is het verhuizen der jongelui naar landen, waar de vraag naar arbeid grooter is dan het aanbod, 't Is slechts te vreezen, dat daar ook de vraag naar woning, kleeding en voeding evenredig het aanbod overtreft, zoodat het hoogere loon niet altijd hooger brengt, behalve voor den spaar zame, die het consumeeren en genieten uitstelt tot hij in zijn China is teruggekeerd. Opmerkelijk is het, dat de rooden elk oogenblik staken of tot staking drijven om loonsverhooging en daardoor veel kapitaal of beter gezegd veel crediet, veel vertrouwen vernietigen, zoodat ze ten slotte zei ven het meeste lijden. Nog nooit hoorde ik, dat ze staakten voor hooger ontwikkeling, en toch is deze de eenige weg, die inderdaad naar hooger loon leidt. Stakingen zijn het voordeeligst voor de heeren hoofden of leiders, die ze besturen en die het dan ook drukker hebben dan onder de voor hen nor male omstandigheden. Algemeen stemrecht! Ik ben bereid de rooden en de anderen daartoe te helpen, al is het stem recht van het intellect mij liever. Alles wil ik toe staan, behalve dat de zwarten macht behouden. In het stoffelijke herstelt zich alle verbroken even wicht en komt er voor alles compensatie. Geeste lijke overheersching echter wijkt eerst voor revo lutie en gruwel. Vele kiezers willen geen zwart, maar voor rood deinzen zij terug. Och, de historie leert, dat rood eene kleur is, die spoedig verbleekt of verschiet. Hoe zacht rose is het al niet in Frankrijk! Hoe weinig merkt men van de oorspronkelijke kleur nog op aan de Briands, de Millerands en andere vroeger zoo felle uitblinkers Ik ben er zeker van, dat het' rood in Holland ten slotte zal overgaan in gepro nonceerd oranje! Maar de zwarte kleur kan niet anders worden; ze is voor geene wijziging vatbaar, ze verdonkert en verduistert alles. Het zwart is een treurig zinnebeeld, het sym bool der domheid, waarin het volk gehouden moet worden, opdat men het alles, ook het idiootste op kunne leggen en kunne inprenten. Te allen tijde en bij alle volken waren de zwar ten, de clerus, de belemmering van den vooruit gang, de dienaren van het geweld. De clerus zegende de wapenen ten oorlog en kroonde en zalfde koningen tot zijne knechten en handlangers. Cholera, pest, syphilis, typhus, oorlog, opium, alco hol, ze waren zijne beste vrienden, want ongeluk- kigen drijft men het gemakkelijkst naar kerkleer en onderwerping. Vooruitgang en wetenschap stre ven naar wegdoening van al de ellende en trachten de aarde van een tranendal tot een oord van geluk te herscheppen. Nog is het getal der gelukkigen gering. Maar niet de onderdrukking der geesten zal het ver meerderen, niet de belemmering van den vooruit gang. Alleen de uitbreiding van wetenschap en de echte zedelijkheid en zedeleer zullen meer wel zijn en welvaart aan de menschheid brengen, die opgeleid zal worden tot het begrijpen, dat het grootste geluk is een zuiver geweten bij den hui- selijken haard, en dat de rest franje is, waar men alleen dan niet meer buiten kan, als men er aan gewoon is geworden. Nu zijn de oppersten der Zwarten gewoon aan de vette brokken, aan den pronk, aan de praal, aan het eerbewijs; de kinderen loopen den priester na, om hem de hand te kussen, de grooten liggen op de knieën voor de bisschoppen, de abten en den paus. De clerus is eerwaardig, hoogeerwaardig en hoogwaardig, doorluchtig en heilig. De wereld is vol monseigneurs en eminenties. Het volk heeft van God geen hooger voorstelling en mag zijne welvaart in het hiernamaals verwachten, indien het de vruchten van zijn arbeid maar wil offeren, en de ijdelheden, mitsgaders het meeste goud en de grootste diamanten, de uitgezochtste spijzen en hoogste macht aan den clerus wil overlaten, aan den clerus, die den volke inprent, dat hij de sleu telen des hemels heeft. De sleutelen des hemels o, rooden dat is geen goud, geen zilver. Maar het is het grootste kapi taal. Gij kunt er aan leeren begrijpen, wat kapi taal eigenlijk is. Nederland moge zich in 1913 van de zwarten verlossen en zijne geestelijke vrijheid en onafhan kelijkheid herwinnen en handhaven. Het moge waar maken, wat koningin Emma het eenmaal heeft toegewenschthet moge groot willen zijn in datgene, waarin een klein land groot kan wezen. Men moge nimmer kunnen zeggen: Holland is een klein land, dat klein is in alles, waarin een klein land klein kan zijn. Mogen alle andere kleuren tegen Zwart mede werken en het jaar 1913 voor tweederden van het volk maken tot een jaar van vreugde en feesten. Mattheus XVI 19: „En ik zal u geven de sleutels van het koninkrijk der hemelen; en zoo wat gij zult binden op de aarde, zal in de hemelen gebonden zijn; en zoo wat gij ontbinden zult op de aarde, zal in de hemelen ontbonden zijn." Idem XVIII 18. VAN HIER EN DAAR. Ds. Jatlio. De bekende Keulsche predikant, ds. Carl Jatho, over wien wij nog in ons laatste nummer schre ven, is, vrij plotseling, overleden. Hij was 62 jaar oud, en stierf tengevolge van een bloedvergifti ging. Tijdens zijn korte ongesteldheid ontving ds. Jatlio van vrienden en tegenstanders ontelbaar vele bewijzen van vereering en sympathie. Zijn breede, vrije opvatting van godsdienstig leven, heeft hém een welverdiende faam verze kerd. Zijn dood wordt door zijn vrienden zeer betreurd. De Suffragettes. Het maandbulletin van het „Persbureau der vereeniging voor vrouwenkiesrecht" schrijft- De ijver van de groote pers in het opnemen van berichten omtrent de aanslagen der suffragettes, ontslaat ons van de moeite die te beschrijven. Een interessante berekening van de Standard toont aan, dat de „militante" vrouwenkiesrechtbewe ging het land. nu sedert 1905 al ongeveer 500.000 p. st. gekost heeft: daar is ten eerste de werke lijke schade door straatschenderij veroorzaakt; dan de zware kosten van bewaking en van het ontdekken der misdrijven, en eindelijk het onthou den van steun aan philantropische en andere nut tige ondernemingen en instellingen door de vrou wen, die de beweging gaande houden. Ziehier de schadeposten uit den laatsten tijd: ontploffing in Lloyd George's huis 500 a 600 pd. st.brand van het paviljoen in Regent's Park 720 pd. st.; de verbrande serre te Kew 1000 pd. st.schade aan de golfterreinen aangericht 100 pd. st.; bo vendien zijn er heel wat brieven vernietigd en telegraafdraden doorgesneden. Daarbij komt dat de parken en openbare gebouwen thans dag en nacht worden bewaakt, terwijl ook de lijfwacht der ministers schatten verslindt. „Onze 20 rijks ministers", zegt de Standard, „worden voortdurend beschermd, terwijl nooit minder dan twee detec tives steeds bij de hand zijn, hetgeen dagelijks 5 of 6 man eischt en vaak nog meer. Ook staat er altijd een wacht bij hun huizen en buitenver blijven. Als een minister in 't openbaar gaat vaak is er nog een voorrijder op een motorfiets. Als het de drukke tijd van openbare plechtigheden is, dan kost de lijfwacht der ministers het land van 250 tot 300 pd. st. per week. Toen mr. As- quith vóór een paar jaren naar Birmingham is gegaan, kostte zijn bescherming bij de 1000 pd. st. En ook heeft Scotland Yard een speciale afdee- ling, die belast is met het nagaan van de gangen der bekende „militants" niet alleen in Londen, maar in het gansche land. Bij de aan vallen op het parlementsgebouw zijn er wel eens 2500 a 3000 agenten tegelijk in dienst geweest, eens zelfs bij de 5000. Hierbij komen nog al de onkosten, die de staat aan de gevangenen heeft. Het is dus een matige schatting, als wij beweren, da de beweging der kiesrechtvrouwen het land al een half millioen pond heeft gekost. V rouivenJciesrech t. Onderstaand drukken wij het manifest af, dat onlangs door de vereeniging voor vrouwenkies recht door het geheele land werd verspreid: Aan de mannen, burgers van Nederland! Nu eindelijk de voorstellen der regeering tot grondwetsherziening zijn verschenen, is het waar lijk geen wonder dat wij van verontwaardiging trillen, nu ons door hen die regeeren, een slag in t aangezicht is gegeven. Alle vrouwen, van de hoogste tot de laagste, van de armste tot de rijkste, van de minst ontwikkelde tot de geleerd ste onder ons, zijn en blijven verstoken van hare burgerrechten!Wat kunnen wij hiertegen doen? wij recht- en maclitloozen! Adresseeren, betoogen en weer eens betoogen en adteoseeren, maar daar mede zijn onze middelen uitgeput, willen wij niet van onwettige middelen gebruik maken! Maar gij, kiezers van Nederland, gij kunt ons helpen, gij hebt de macht in uwe handen door uw stembiljet. Kunt gij en moogt gij nog langer dulden, dat uwe moeders, eclitgenooten, dochters en zusters een plaats wordt aangewezen beneden iederen man, zelfs al doet hij niets, al kan hij niets, ja, al leeft hij dikwijls van de verdiensten van vrouw en kinderen, maar die, omdat .'tij als hoofd van het gézin erkend wordt, nu het kies- biljet zal erlangen. Het moet tocb ook u met verbazing en verontwaardiging vervullen, dat eene regeering thans, nu wij na bijna 20 iaren van rustig, kalm en waardig werken, onze veree niging met liare 15.000 leden, welk getal dagelijks wordt vergroot, hebben zien worden tot een orga nisatie, grooter dan eenige politieke partij in ons land, nog durft aankomen met voorstellen tot grondwetsherziening waarbij de vrouw geheel en al wordt uitgesloten. Is het zoo, dan zal ons beroep op u niet ver- geefsch zijn, dan zult gij ons nelpen, dan zijt gij dat moreel verplicht! Er leeft een krachtige strooming vóór vrouwen kiesrecht onder ons volk, die men uiet meer kan voorbijzien, maar waarmede rekening valt te houden. Onder alle politieke partijen van welke richting ook, vindt men groote voorstanders; de regeering mag dus niet straffeloos met voeten treden wat leeft in 't volk bij mannen zoowel als oij vrouwen. Nog maar eenige maanden scheiden ons van de groote verkiezingen; toont dan uwe veront waardiging over de voorstellen van deze regee ring, die uwe naaste betrekkingen, uwe moeders, vrouwen, dochters en zusters durft beleedigen en laat ons te zamen strijden, opdat het onmogelijk worde, dat dit ministerie gehandhaafd blijft Kiezers aan u de macht, dus aan u ook de verantwoordelijkheid HET HOOFDBESTUUR DER VEREE NIGING VOOR VROUWENKIESRECHT Voor het lidmaatschap der vereeniging kan me zich aanmelden aan het hoofdbureau der vereeni ging voor vrouwenkiesrecht, Keizersgracht 467 469, Amsterdam, telefoon 10310. Minimum con tributie ƒ1,per jaar met gratis toezending van het Maandblad der Vereeniging. „De Fakkel Wij krijgen geregeld toegezonden het weekblad De Fakkeldat onder redactie van D. Manassen des Vrijdags verschijnt, en, wat inhoud en ver zorging aangaat, een zeer goeden indruk maakt. Het leek ons goed, de aandacht eens op dit weekblad te vestigen. De abonnementsprijs is 3,per jaar. Het kantoor is gevestigd Heerengracht 226, Am sterdam. Zwakzinnigen. Het bestuur van de Vereeniging tot stichting van Christelijke inrichtingen voor verpleging van Zwakzinnigen, verspreidt een boekje, waarin zij ons het belangrijke van haar streven nog eens onder het oog brengt, en de lezers tot steun op wekt. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op deze goede instelling, en wekken hen op, deze wakkere vereeniging te steunen. Penningmeeste res is mevrouw BijleveldVan der Vliet te O ver veen. j.' „ONS ZOEKLICHT."

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 5