Bloemendaal, jlaarlem, heemstede en onliggende plaatsen. ALGEMEEN WEEKBLAD AAN DE LEZERS. Vijverweg 7. Telephoon 938. Bloemendaal. xs Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 7e Jaargang. ZATERDAG 12 APRIL 1913. No. 15. Het Blo Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 VOOR Ad vertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. KANTOREN: 'lit nummer bestaat uit 4 bladzijden. De verspreiding van ons blad is vaorwaarde voor de verspreiding zer denkbeelden. Wanneer dus, eachte lezeres of lezer, een artikel f bericht, ja, zelfs al ware het Heen maar een advertentie, voor- .omerïde in eenig nummer, Uwe in stemming heeft, of ook maar Uwe aandacht trekt, doe dan Uzeiven en ons een genoegen en stuur het blad door aan een vriend of kennis van U, die het op zijne wijze weer door kan geven. Zoo komt voorlich ting tot haar recht. e ondeugende organisatie. to van liet tijdschrift R»me: anus sum, et nil romani a me alienum puto". Ons motto: Germanus sum et nil germa'ni a me alienum pnto". it uitvaren der roomsche kranten o ons blad was tot dusver vrij onbe- ijk. Nu evenwel de verkiezingen •en, en met behulp van het buiten- t wij bedoelen van het ultramon- cli gezinde deel der roomschen, alle >lioke kiezers in Nederland moeten en opgezet tegen wat staat tegen- Rome als stelsel, nu wordt de zaak Ier aangevat. Oudergeteekende hield een tiental ma- ■n lezingen over Rome in Italië, over Rome in België, over Rome in Neder- "ana, steeds Rome behandelende als stel- •el rondom het jezuietisiiié gekristalli- rd, door het nltramontanisme ge ïnd, door Liguori s moiaal ondermijnd, -drachten gepaard met aanhalingen betrouwbare literatuur en gestaafd zelfwaargenomen of uit zuiveren n stammende feiten. Van die voor- chten is, toevallig, door de liberale ■s geen kennis genomen. Die pers is artoe niet opzettelijk uitgéno'ödigd en /oordrachten zijn groótendeeis gehou- in plaatsen, waar die pers niet of oldoende vertegenwoordigd is. Voor le roomsche bladen was, zoodoende, veld vrij, om ongecontroleerde ver in aan hunne lezers te leveren, in dier verslagen, dat van „De Gel- ander'', deed als1 bij afspraak de Ie in de roomsche pers, in „De Resi- liebode". „Het Centrum", „De Tijd'', bt barokke uitlatingen heelt het aan- jng gegeven ook„Het Vaderland" p slachtoffer. bt zoover is oiok hierin niets wat het ,Jmeen belang raakt. De verwording immers van een deel der nederlandsche pers onder den invloed van partijbladen als „De Standaard'', en van de room sche geestelijkheid, van .waarheidlievend tot partijdig, is een reeds lang bekend en voldongen feit. Maar men begint thans in roomsche bladen uit een 'ander vat te tappen. De r.k. geestelijken zelven worden in de nummers van 1 April of daaromtrent te apen geroepen om éene vereeniging te richten tot bescherming van den r.-k. eestelij ken stand tegen laster en aantij- ing, namen' waarmede men schijnt aan e duiden de intellectueele onaangenaa.m- aeid, welke voor den r.-k. geestelijke voortkomt uit het voor de oogien van inderen oprijzen van het roomsche stel- el in al zijn grootheid, edoch naakt, i. zonder cïc omhulselen van den gods- mst. Deze vereeniging, die „veel geld" 1 noodig hebben en waarvoor zich pds „vrijwilligers?' hebben aangemeld, 1 zich dan in de eerste plaats met hulp van de wet en „rechterlijke acht", tegen onze en soortgelijke tingen moeten wenden. Het is ver erend, ook voor de „rechterlijke macht". Dat men tot zulke denkbeelden komt is typisch roomsch, cu klopt met onze geschiedenis van de laatste jaren. Waarheden die niet tevens r.-k. waar heden heeten, „missen", volgens den jezu- iet Muller „recht tot levensuiting". De roomsche kerk, dat is de gezamenlijke geestelijkheid met den Paus als spits- af bij ter, althans mondstuk, „eischt", althans in theorie, „alle terrein des levens voor zich op", zooals Kuyper dat doet voor den (liefdeloozen) Christus van zijne voorstelling. Er mag geen huisge zin zijn of het moet zijn eigen geestelijke hebben, die er de eigenlijke baas is. Van vóór de geboorte tot na den dood worden de lichamen der roomsche men- schen onder allerlei, somtijds niet onpoë tisch gedachte ceremoniën begraven. De leek mag gehoorzamen en gelooven, werken en aanbidden. I)c geestelijke mag denken, de lagere geestelijke een beetje, de hoogere iets meer. De Paus schijnt vrij te mogen denken, immers „als hij denkt, denkt Christus," maar in de werkelijkheid is zijn vrijheid van denken en waardeeren beperkt (zooals dit het geval is in elke autocratie) door de intri gue's van zijne onmiddellijke omgeving en door cle vleierij van zijne „ootmoedige en onderdanige kinderen". Dit stelsel, ontdaan van zijne gods dienstige omhulselen, is het stelsel van het oostersche sultanaat, van het laat- romeinsche keizerdom, van het russische czarendom. Het heeft er de deugden, het heeft er de gebreken van. Zijn deugd is de eenheid naar buiten, zijn ondeugi de voosheid van binnen. En nu spreekt het vanzelf, dat degee'n, die do buiten kant oplicht'en aldus liet binuene Laat zien, moet worden afgemaakt, lioe clan ook. Tegen de absolute ovorheersching door Rome, heeft óns vaderland eertijds kun nen rekenen op Groen van Prinsterer, op de anti-revolutionnaire partij. De klei streek langs de groote rivieren, Maas en Waal en Lok, scheidde het onder worpen roomsche Brabant en Limburg van het vrije protestantsche noorden. Dit bolwerk is gevallen door dc leiding en liet verraad van één man, die zelf heeft medegemaakt wat hij zijne partij heeft doen medemaken. Alvorens onder den voet te warden ge- loopen door Rome, is hij overeind gevlo gen en met haar medegeloopen, zich diets makende dat lifj als veldheer het ter overwinning leidde. En zoo stormt nu de geknechte anti-revolutionnaire partij, bij na onder den voet gelo-open, voorwaarts om met Rome te bestormen hot volgend bolwerk, dat het roomsche stelsel stuit: de Nederlandsche Hervormde Kerk. Zal ook deze aan roomsche belangen wor den dienstbaar gemaakt? Dit jaar zal daaromtrent veel leeren. In het staat kundige zijn onze bolwerken tegen Rome tot ctusver geweest: onze volksvertegen woordiging, onze rechterlijke macht, ons corp., belasting-ambtenaren. Onze volks vertegenwoordiging geldt voor gehecht aan hare reglementen, aan de parlemen taire gebruiken, cle rechterlijke macht voor onpartijdig', de belasting-ambtena ren voor onomkoopbaar. Op wetenschap pelijk gebied konden tot dusver de uni versiteiten het recht van vrij onderzoek handhaven. Rome dat den staat slechts beschouwt als een tijdelijk, een wereld lijk of ongewijd instrument, stelt zich uit den aard zoolang vijandig tegenover den staat, tot deze geworden is een roompch-instrument, in al zijn gele dingen. Aan alle zijden schrijdt de roomsche idee voort naar het einddoel: den staat romeinsch of roomsch te maken, met de roomsche geestelijkheid als alles be heers chend gezag met rondom haar: de onderwerping. Als een ijsberg schuift het verkillende roomsche stelsel over gansch het land. Het volk voelt liet, maar weet niet vanwaar de verkilling- komt. Wij nu, willen het volk voorlich ten. Maar dat mag niet. Want die voor lichting toont waar de ijskoude hand is en cle aschgrauwe blik, waar de stille invloeci heerscht, die onze goede ger- N.B. Dezer dagen werd onder instemming van roomsche bladen in Zeeland aan een „geloo- vige" verboden „zijn Paschen te houden", omdat zijn pastoor in den biechtstoel gebleken was, dat hij de Nieuwe Rott Cl. las, en hij deze courant niet wilde afschaffen. maansche zccien, onze goede trouw, dc germaansclie oprechtheid ondermijnt. O, de katholi 'ken van Nederland zou den zelven blozen, indien zij de innig bedorven zedeleer van den keiligver- klaaraen Liguori kenden. En wij zullen ze hun leeren kennen. Want wij willen niet, dat het peil der zedelijkheid wordt verlaagd, evenmin als wij willen, dat cle loop der vrije gedachte wordt afgebroken. Men noeme dit vrijelijk onze „manie", Wij bezitten inderdaad ©ene manie voor de waarheid. Het is ons inderdaad beter biet te zijn, clan te leven in cle sfeer van leugen, van onderwerping, van onecht heid, en van vleierij die door liet room sche stelsel, en waarlijk niet alleen onder katholieken worden gekweekt. Wij wil len ook niet aan degenen die na ons komen een land nalaten in dien geest t yerworden. In totaal werd volgmis het jaarboek van het roomsch onderwijs in Nederland over 1912, in ons vaderland roomsch onderwijs gegeven in 508 plaatsen met 1014 scholen aan 182.847 leerlingen door 5011 leerkrachten. Kent gij den inhoud der roomsche boekjes over vaderlandsche geschiede nis? Weet gij dat Willem de Zwijger en zijne broeders, mannen die door ons wor den vereerd als heiligen en martelaren voor vrijheid van leven en geweten, daarin worden voorgesteld als schelmen Ach, er is zooveel meer. De zaak is som ber en eenvoudig. Wij kunnen niet anders en als wij er niet waren, clan kwamen er anderen. Totdat uitgevochten was, wie het winnen zou, de wereld dieslechts één man erkent, die denken mag, of do wereld die elk redelijk geschapen mensch, het recht neen cle plicht geeft, vrijelijk te denken bij wat hij doet, en zijne handelingen te richten naar zijne gedachten. Och, of onze katholieke lancl- genooten dit begrepenDat het waarlijk niet is voor ons genoegen, noch om daar mede geld te verdienen of eer of rust, dat wij optornen tegen de overvleugelende macht, die hen reeds geheel heeft om- vaamft. Dat ook wij liever ons zouden bepalen tot gewoon maatschappelijk werk, laag l>ii den grond wellicht, maar van dadelijk nut. Dat het alleen cle aandrift, tot onderdrukking, der „geeste lijken'', die maatschappelijk en nuttig werk iu liet geheel niet om handen lieb- bien, is, die ons in drift ontsteekt, die ons beschaamd doet staan, dat wij voor de zaak^cler vrijheid nog zoo bitter wei nig doen. Dc I'aus heeft gezworen, dat verdoemd is die de stelling uit, dat hij, het toppunt van hot roomsche stolsel, zich met het liberalisme en de moderne beschaving zou kunnen verzoenen. Zie daar de oor logsverklaring. Wie haar niet opneemt, wordt overwonnen in alle stilte: wie haar opneemt, en steeds meerderen nemen haar op, zal hebben te strijden. Eu hij zal ook strijden. En wanneer er dan reden is aan de overzijde, een vereeniging te stichten tot „bescherming van den (roomschen) gees telijken stand", dan is dit een eerste teeken ©ener overwinning hier, wani daar lean men weten hoe noodig het is, dat buitengewone kunstmiddelen in liet 'werk worden gesteld, tot verdediging van wat uit zijn natuur en uit den loop der ge schiedenis niet anders kan worden gezien dan als vergankelijk menschenwerk, als eene in velerlei zinondeugende orga nisatie. "Wat dus ons doel zoude zijn? Met eer biediging van de waarlijk godsdienstige gevoelens van onze andersdenkende land- genooten scherp de scheiding te stellen tuss.elioii Rome als „candidaat wereld- monarchie", en de katholieke belijdenis, als in zich zelf eerbiedwaardige uiting van godsdienstig leven Voorlichting van onze landgenooten, katholieken, zoo wel als protestanten, omtrent de wer kelijke beteekenis van het ultra montaan- sche Rome, als gekant tegen kerkelijke, wetenschappelijke, staatkundige en eco nomische vrijheid. Om aldus te trach ten naar een wijze van samenleving met onze andersdenkende landgenooten, waarbij cle eenheid onzer natie bewaard bleef en dc noodzakelijke voorwaarden voor hare ontwikkeling in vervulling zou den kunnen blijven gaan. T. PLAAISE.LIJK NIE.UWS. De nieuwe kiezerslijst geeft voor <Lze gemeen L- aan 475 r.-k. kiezers en niet minder dan 830 pro testanten; en nog kennen wij verschillende pro testanten, die, misschien wel opzettelijk, hunne belasting niet op tijd hebben betaald en daardoor niet op de kiezerslijst voorkomen. Dit is nu ue uitslag van de jarenlange onhandelbaarheid der F.-k; kiesvereeniging te Overveen en van het op stoken door geestelijkheid en Xieuicc Jluarlemscitc Courant. Bloemendaal is wakker geworden en thans zijn het, na 15 jaren aanvankelijk hopeloo- zen strijd, de vereenigde liberalen, die het lieft in handen hebben. Rome wijkt niet voor rede, alleen voor overmacht. Jaar in, jaar uit zijn van libe rale zijde hier pogingen aangewend om zich min nelijk met de roomschen te verstaan. Maar neen. Zij, bet bestuur der r.-k. kiesvereeniging, of beter gezegd de geestelijken, die deszelfs achtergrond uitmaakten, wisten bet altijd beter, zij moesten steeds de candidaten aanwijzen, zij gingen zelfs zoo ver, liberalen als candidaat aan te wijzen buiten de liberalen om, zoo mr. Jaeometti en den beer Van Tienhoven, met bet gevolg, dat mr. Ja eometti dan ook heel kalm in de Nieuwe Haart Cl. als r.-k. werd te boek gesteld. De liberalen of vrijzinnigen van alle gading zijn in onze gemeente wakker geworden, en nu vooruit Brand,kraan-aanwijzers. Aan onze lezers, wien de nieuwe roode paaltjes, met B. K. gemerkt, een weinig bevreemden mocb- tep, deelen wij mede, dat deze paaltjes ten doei hebben de brandkranen duidelijk aan te wijzen, wbt zeer zeker een nuttige verbetering blijken zal.' Hola, de dyphtJieric. Een der bier gevestigde geneeskundigen is in de gelegenheid geweest, bet verleden week te Ber lijn gehouden congres van geneeskundigen, alwaar over dypbtberie-bestrijding gehandeld is, bij te wonen. Met groote belangstelling vernamen wij, dat voor zoover op dat congres een bepaalde uit spraak is gevallen, gehuldigd is de wijze van dypb tberie-bestrijding zooals die te Bloemendaal en Zandvoortop advies der gezondheids-commissie, is toegepast geworden. Duitschland staat buiten kijf in dergelijke vraagstukken bovenaan. Ons Haventje. De vierkante bak, uitgegraven naast den Bloe- mendaalscben weg, voorbij de Voorbuurt, wordt gemeenlijk onze haven genoemd, of eigenlijk meer „bet haventje van Rouwens". Was bet vroeger nog wel eens dienstig voor bet laden en lossen van bouwmaterialen of ge harkt blad, sinds jaren ligt haven en daarop uit mondende spoorsloot onbenut. Ja, toch, er wordt iets mede gedaan, of, beter gezegd, iets onzeglijks in gedaan. Degenen, die de bestemming kennen van liet kleine buisje aan de zuidzijde van 's hee- ren Van der Werff's bloemisterij, zullen ons be grijpen. Wie meenen, dat de eigenaardige vervul ling van bet haventje met dit laatste verband houdt, zullen zich juist vergissen. Immers, wat dat huisje verlaat, om in de sloot terecht te ko men, wordt weder zorgvuldig te land gebracht, en dient ter verbetering van den voedingsbodem onzer schoonste bloemen. De groote en voortdu rende vervuiling van bet haventje aan de zijde van den Bloemendaalsebcn weg kan zijn oorzaak- niet hebben in eenig ander feit dan dat van de perceelen aan den Bloemendaalscben weg 128, 130, 132, 134 en 13G verscheidene het privaatvuil door een riool onder den weg door loozen op het openbare water. Deze toestand, die niet nood zakelijk is, (want in den weg ligt een riool, lei dende naar de Kleverlaan), is in strijd met onze gemeente-verordening, en bet is boog tijd, dat hij in overeenstemming met die verordening wordt gewijzigd. Het Kopje. Beter gezegd: liet Wilhelmina-duin. Opzettelijk stellen wij dien naam boven ons bericht niet. Vanwege den inhoud. Immers wij willen bier met ernst klagen over den slordigen toestand van bet duin, dat vooral op Zondagen zoo druk wordt bezocht. Het waren niet anders dan sinaasappel schillen en papieren, wat men zag. Was men in de Sint-Antboniebreestraat Of aan de IJ-kade nadat er visebmarkt gehouden was Zelfs de buren van „Het Kopje" waren met deze gure geschenken bedeeld. Dit is vroeger anders geweest. Was het schaamte over dezen zedeloozen aanblik, die den wachter Zondag bad weerhouden, den vlag te bijscben Waarom is bet toch noodig, vergunning te geven tot venten met die vruchten aldaar De onaanzienlijke slordigheid van dit duin en zijn omgeving vinden wij een smaad, zijn naam aan gedaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1