mui hu Concertzaal „De Krooi ICinde**- Matinéi Mej. M. Landre 0 CKHUIJZEN-BÜG COIFFEUSE. KIEST KERK-AGENDA Haarlem. Ver. van Vrijz. Herv. Jongelieden Kerk. (Gebouw Protestanten bond), v.m. lUl/o ure, de heer Rijnenberg. Eglise YVailonne. tO'/s beures du matin, Hons. Hirsch, Pasteur a Paris. Remonstrantscli-Gereformeerden. v.m. 10 ure. Dr. Cannegieter, Hoogl. te Utrecht. Luihersehe Kerk. v.m. 10 ure, Ds. Schade van West.rum. Kerk der Vereen. Doopsgezinden, v.m. 10 uit', Ds. Plantenga. Ëio. mendaal. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Wolters. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gemeente, v.m 10 ure, Ds. Baljon. Santpoort. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Bax. Spaarndam. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Baljon. Wijk aan Zee en Duin. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Berkelbaeh v. d. Sprenkel. IJmuiden. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Creutzberg. n m. 5 ure, Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. en Ned. Prot. Bond. v.m. lOi/a ure, Ds. Attema. Zandvoort Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 ure, Ds. Foeken, Hulpprediker te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Eiken Zondag, 's morgens 10uur. Wekelijkschesehiet- oefeningen door „Bloemendaal-Commando". Eiken Zondagmiddag van 2'/s tot 5 uur, Concert 111 „Rusthoek" van bet Amsterdamsch Trio. Dagelijks concerten in „Hotel Duin en Daal". HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags te half 2 zitting in het gerechtsgebouw aan de Jans straat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van '2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be- nalve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Schouwburg Jansweg. Maandag 14 en Dinsdag 15 April, 's avonds 81/4 uur, Bioscoop-Exploitatie Herman Smits Co. Als de Liefde sterft. Woensdag 16 April, 8 uur, N.V. Het Tooneel, Dir. Willem Royaards, Het levende lijk. Vrijdag 18 April, Amsterdamsch Tooueel-Ensemble, Regie: Mad. Nelly de Heer, Geloof en Vaderland. Schouwburg „de Kroon". Maandag 14 April, 8 uur, Ned. Operette-Ensemble, Dir. Alpli. Janmart Jr., 100e opvoering van Eva Het Fabrieksmeisje). Dinsdag 15 April, half 8 uur, Tweede Uitvoering van de Haarlemsche Afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, in de Concertzaal der Sociëteit „Vereeniging", Les Bèautitudes. Woensdag i6 April, haif 3 uur. Concertzaal „De Kroon" Kiuder-matinée, te geven door Tilia Hill en Christine Doorman. Dagelijks Bioscoopvoorstellingen, Apollo-Tkeater, Barteljorisstraat. Overlijden. Onze goede vriend Johannes Slagter, vroeger werkzaam aan het station der II. S. M. alhier, is op 7 Apil 1.1., in den ouderdom van '20 jaar, na langdurig lijden overleden. Een slachtoffer van die hoogst gevaarlijke volksziekte, tuberculose, waartegen een kruid nog niet gewassen is. Velen zullen deelen in het leed van zijn trouwe eclitgenoote, die hem zoo zorgvuldig verzorgde. Allen zullen eene vriendelijke herinnering bewa ren aan den jongen man, die eerst korten tijd vöör zijn verscheiden, zelf de hoop op beterschap opgaf. Laat ons toch allen voor deze schrikkelijke ziekte op onze hoede zijn, en steunen de vereenigingen en personen, die liaar met kennis van zaken be strijden. De teraardebestelling van Slagter had Donder dagmiddag onder veel belangstelling op de be graafplaats alhier plaats. Donderdagavond hield de Vrijzinnige kie&veree- niging te Bloemendaal, alhier weder eene vergade ring met het oog op de verschillende te verwach ten verkiezingen; met voldoening werd kennis genomen van liet tot nu toe verrichte. Mr. Roo- denburg zal worden uitgenoodigd ook te Bloemen daal op te treden. De vereeniging besloot, haar taak, wat betreft de gemeenteraadsverkiezingen eenigszins breed op te vatten. Bevorderd. Op Dinsdag 8 April is onze plaatsgenoot S. G. C. Walter, korporaal bij bet 2e regiment veldartillerie in garnizoen te Leiden, bevorderd tot wachtmees ter bij dat wapen. Bloemendaalsclie Schoolvereeniging. De bijeenkomst onder voorzitterschap van den lieer Queries van XJfford, was goed bezocht. De voorzitter bracht hulde aan den heer Stoop voor diens aanbod om alle schulden behalve de hypotheek voor zijne rekening te nemen. De uitgaven aldus de voorzitter zullen ongeveer 10.000,zijn. O111 dit bijeen te krij gen moet liet schoolgeld per leerling gemiddeld 375,worden. Spreker stelt echter voor een schoolgeld in te stellen naar het inkomen. Dit zal dan- zoo gere geld wordeninkomens lager dan 5000, ƒ120.schoolgeld; 6000,tot 7000, 150.— 7000,— tot 10.000,— f 180.— 10.000 tot 15.000,— 240,— 15.000,— bove tot 20.000, 300,- ven de 20.000, Daarna zet de lieer Quarles, van Ufford uiteen, dut in do inteekenbiljetten dit schoolgeld zal woi- den voorgesteld als maximum. Ook de mogelijk heid van rijkssubsidie bestaat. De vergadering komt spoedig weer bijeen voor definitieve beraadslagingen. Uit liet politie -rap. port. Proces se n-v erbaal zijn opgemaakt we gens liet rijden over een voetpad; liet in verbo den richting berijden van de Korte Kleverlaan. Gevonden en terug te bekomenbij den kellner van hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal, een ridderorde; bij Th. de Vries, Schoterweg 102rood, Haarlem, een fantasiespeld; aan den poli tiepost te Bloemendaal, een haarspeld en een bruine handschoen; bij J. de Vries, Korte Zijhveg 0, te Overveen, een r.-k. kerkboekje; aan /her bureau van politie te Overveen, een r.-k. kerk boekje en een rozenkrans; bij Zwiersen, Bollands- pad 11. te Overveen, een doublé manchetknoop. Verloren: een zilveren dameshorloge; een doublé armband; een jongenswandelstok en een hondenzweep. VARIA. In liet Volleorgaan der S. D. A. P., is meer malen sprake van „de bourgeois-persv, „de heeïe bourgeois-pers", enz. Nu stelt voor ons liet be grip „bourgeois" heel iets anders voor dan ue sociaal-democraat daaronder verstaat. Zoo is bij voorbeeld een eenvoudig man als de bekende heer Plate van Rotterdam, voor ons geen bourgeois, maar een Van Kol wel. Maar dat doet nu niet ter zake. Wij zouden alleen benieuwd zijn naar het aantal der journalistieke krachten, werkenü aan „de bourgeois-pers", die soci waren. Koe komt 't toch, dat de verslagen van sociaal-demo cratische vergaderingen en congressen veelal met zoo veel meer zorg zijn behandeld in de groote bladen dan andere zaken Laat ons er dadelijk aan toevoegen, dat wij voor onomwonden en geducht rake kritiek op mis standen, de soci's niet gaarne zouden gemist hebben. Hoe de regeering de roomsehen bevoorrecht. In de vergadering te Delfshaven, vanwege de Evangelische Maatschappij belegd, bevond zien Donderdagavond een stille politieagent onder het gehoor, die aanteekeningen maakte. Wanneer de regeering nu roomsclie mensehen, die verkeerd verstaan, zooals uit het verslag van de lezing van inr. Tilleman te Arnhem, in I)e Gelderlander ver schenen, is gebleken, daartoe aanwijst, dan kan dit. lot belangwekkende conflicten aanleiding geven. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 4 April tot en met Donderdag 10 April. Getrouwd: L. Bakker en W. Zonneveld. Overleden: J. >Slagter, 29 j. Overleden in het gesticht Mee ren-' berg: G. Luidens, 65 j.; W. Hettelder, 35 j. i UIT ANDERE GEMEENTEN. In memoriam Z. Middelkoop. f Een gemoedelijk radicaal, ziedaar Middelkoop 1 in 3 woorden geschetst. Een radicalisme in den zin van waarheidsliefde, zonder bijgedachte aan nadeel dat meii zelf daarmede beloopen kan, ver warmd door zuivere menschenliefde, te zamen ge-^ groeid tot een hartelijken, oprechten menschen- vriend, tot een man, wien tegenover zich te heb- ben leerzaam was. „Men" zegt, dat Middelkoop niet de man was voor bestuurscollege's, -waarvan liij toch gaarne deel uitmaakte. „Men" zegt wei v eens meer iets, waarbij „men" niet heeft nager dacht, hoogstens iets heeft waargenomen. Maar gesteld „men" had gelijk, dan toont dit wel aan, dat zulk een college niet deugde voor Middelkoop, maar niet dat Middelkoop niet zou hebben gedeugd j voor zulk een college, indien dit was zooals het behoorde te zijn, waarheidlievend en gemoedelijk i tevens. Want het is een dwaasheid te meenen, dat een college niet alle eigenschapjien zou kunnenj hebben van een goed mensch. Middelkoop was een goed en dapper man.' Zijné*""' nagedachtenis zal langen tijd in ruimen kring! in eere blijven. v- Vleug eiken. d Naar het concertbureau Vernout ons meedeelt, zal Woensdag 16 April een kinder-matinée gege- ven worden in „de Kroon", waarop Christine Door man haar sprookje Vleug eiken zal vertellen, opge luisterd met lichtbeelden. Mevrouw Tilia Hill zalv daarbij liederen zingen. TOONEEL. Vrijdag 18 April, 's avonds 8 uur, komt in denj schouwburg Jansweg het, „Amsterdamsch Tooneel-.'- Ensemble", regie: mevr. Nellie de Heer; met Óffer loof en Vaderland (Glaube und Heimat), tragedie) van een volk; van Karl Schönherr. Het Amersfoortsch Dagblad schrijft over de pre- mière, te Amersfoort gegeven: Glaube und Heimat heeft in Oostenrijk en Duitschland buitengewoon succes geoogst. In Wee nen werd het 32 maal achtereen voor stampvolle zalen gespeeld en in Duitschland was het de kei zer, die voor dit stuk groote propaganda maakte., En toen Glaube und Heimat in druk verscheen, werden binnen enkele weken niet ipinder dan 63000 exemplaren verkocht. Eenige weken geleden werd Glaube und Heimat in den stadsschouwburg te Amsterdam opgevoerd door een Oostenrijksch gezelschap J. H. Róssing schreef toen in het N. v. d. D. van „een mooi en ernstig stuk"; „onder diepen grootschen indruk; door een spel, waarbij men stil werd van ontroe ring, viel liet gordijn". Glaube und Heimat, wil genoten worden als de tragedie eens volks tot het besef van de kracht des geloofs en het één zijn va.ji den mensch en zijn geboortegrond. De Wageninger schrijft: f,.- Het stuk voert ons eenige eeuwen in de geschie denis terug naar het tijdperk, waarin ieder, die niet het ware geloof" beleed, ieder, die nief roomscli was, van huis en hof verdreven werd. Het drama bevat verschillende, hoogst aangrij pende momenten, die meestal uitstekend vertolkt werden, en waarnaar door de nagenoeg geheel ge vulde zaal, met ademlooze stilte geluisterd werci. Schouwburg Jansweg; „Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap", 2X^ 5, satiriek spel door Gustav Wied. Het was niet zoo érg, hoor, met dat satirieke spel. En als het wel satiriek was, dan is dit een soort van satire, die niet van de goede, en zeker niet van de hoogste soort is. Het publiek vond dit ook, naar zijne houding te oordeelen. De bijval was gering, zooals dat behoorde. Schouwburg Jansweg; Tournée Schiirmanp, Berli ner Schauspielhaus-ensemble. Eerst Liebelei van den bef aamden Schnitzler, een stuk hetwelk ons de nare verwikkelingen V£§n een minnehandel, met al hetgeen daaraan vast i'S, duidelijk voor oogen stelt. Men speelde het zeer vlot en levendig. Daarna het even vlot en levendig gespeelde „a'o- schiedssouper" van denzelfden schrijver. De zaal was zeer slecht bezet. En waren tèn minste de Duitsche families uit Haarlem nog maar komen kijken. Maar wij zagen er slechts enkele. Dat was jammer. ROME (POLITIEK). Wij zouden in het vervolg aan liet hoofd van deze rubriek kunnen stellen öf liet woord Rome of liet. woord Politiek zonder dat wij aan den inhoud behoeven te wijzigen. Rome, de r.-k. kerk, of beter gezegd de r.-k. geestelijkheid, want de leeken hebben, hoeveel zij daar ook „inbrengen", er niets in te brengen, Rome is nu openlijk eene politieke onderneming geworden. Wie 't nog niet had begrepen door lezing van zuiver- of onzuiver- integrale roomsclie bladen (het tijdschrift Komc vooraan en daarachter de Maasbode, de N. H. Ct. el tiitii quanti), verneme dan, dat de verkiezings strijd der roomsclie geestelijkheid, openlijk, (in alle stilte is ze sedert ongeveer 12 jaren bezig) zal aanvangen met eene verkiezingsrede in den vórm van eene „predikatie", op 1 Juni a.s. te houden door den weleerwaarden heer F. Beermann, kape laan te Breukelen, en wel in de r.-k. kerk te Aal ten (G.). Onderwerp: het gewicht der kamerver kiezing. Rome komt hiermede nu openlijk voor zijn doei uit: overmeestering van den staat. Wij verwachten dat de overheid in Aalt-en de predikatie zal doen bijwonen door een ontwikkeld politieman, ten einde behoorlijk vast te stellen hoever deze priester gaat in het ondermijnen van onze volkseenheid. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De alg. popaganda-commissie der Evangelische Maatschappij richt tot de af deelingen den volgen den oproep De a.lgemeene propaganda-commissie der Evan gelische Maatschappij dringt er bij uwe afdeeling op aan, dat van uwentwege een samenkomst zal worden belegd, liefst in samenwerking met andere protestaïvtsche vereenigingen ten uwent of door eene ad hoe samen te roepen commissie, om (in verband met de herdenking van het herstel van .onze onafhankelijkheid en den strijd, welke oox bij dé stembus ons tegen het ultramontaansche Rome wacht), te doen wijzen: negatief op het gevaar waarmede Rome ons bedreigt, positief op den zegen door de hervorming ons aangebracht. De A. P.-C. voegt hieraan toe'een lijst van spre kers, onderwerpen, brochures, welke u aan haar adres gelieve aan te vragen. Bij tijdige aanvrage is een lantaarn met licht beelden beschikbaar. De A. P.-C. zal het initiatief tot deze samen komst liefst van u laten uitgaan, waartoe zij een oproep doet op uwe medewerking. Mocht uwe afdeeling hiertoe niet bereid of niet in staat zijn, dan zal de A. P.-C. deze zaak ten uwent ter hand nemen. Aangenaam zal het ons zijn, liefst niet later dan 8 dagen na ontvangst dezer, uw antwoord te mogen vernemen. Omtrent alle nadere inlichtingen in deze (ook. betreffende den door de Evangelische Maatschappij te verleenen steun) gelieve u zich te richten tot: „De algemeene propaganda-commissie", p/a het protestantsch centraal-bureau (P. C. B.), Amster dam, Keizersgracht 300. Lijst van sprekers en onderwerpen: Ds. J. C. V. v. Bemmel, Beverwijk; Ds. T. Biebericher, Heerlen(onderwerp)Zuid Limburg en het protestantisme Ds. D. Boer, Grootebroek; (onderw.) Rome in Nederland Dr. J. van den Brink, Den Haag; Dr. J. P. Cannegieter, Veendam; (onderw.): de roomsclie kerk, zooals ze is en wezen moetwat de roomsclie geschriften ons leeren, over het roomsclie gevaar. P. Cnudde, Syngern, België; (onderw.): Onder wijs-toestanden in België Prof. dr. B. A. Eerdmans, Leiden; (onderw.): Rome en de Ned. Staat; Dr. W. J. M. Engelberts, Amsterdam; J. J. A. Fernantzen, Amsterdam; Ds. F. J. Krop, Rotterdam; (onderw.) met II. M. de Koningin aan den voet van het standbeeld voor de Coligny Dr. C. Hilie Ris Lambers, Jorwerd; (onderw.): de beteelcenis der Evangelische maatschappij voor onze dagen; A. H. C. Kip, Amsterdam; (onderw.): ivat is Rome. De Coalitie. Maarten Luther. Willem de Zwijger en zijn tijd. (De twee laatsten met lichtbeelden Dr. F. S. Knipscheer, Zaltbommel; Ds. D. Mulder, Herwen; (onderw.)wat ge schiedt als een land door Rome wordt geregeerd. Het roomsclie gevaar. Het modernisme. De roomsclie kerk; Ds. W. Bronneger Onnekes, Den Helder; wat zal 1913 ons brengen niet roomscli, maar katho liek; Ds.. M. Onnes, Westzaan; (onderw.)Wat de roomsclie kerk is en wil; Ds. P. J. van Oosten, Den Bosch; (onderw.): gewetensvrijheid; Mr. P. Tideman, Bloemendaal; (onderw.): onze samenleving met de roomsch-katholieken; Jos. van Veen, Den Haag; (onderw.)waak, Nederland, over uwe vrijheid; Ds. K. Vos, Middelstum. Behalve deze sprekers zijn <èr nog een aantal anderen die zich voor slechts enkele avonden ol voor een beperkt gedeelte van ons land beschik baar stelden. PRIJSVRAAG. Wij ontvingen een zeer groot aantal inzendingen, waaronder uitmuntende. ,,Het Bloemenclaalsch Weekblad", over stelpt door dezen toevloed van goede gedichten, spreekt zijn erkentelijkheid en waardeering hierbij uit, en, bij zulk een toevloed aarzelend aan wien de prijs toe te kennen, zal het verscheidene ge dichten bekronen. Elke week zal een dor door ons bekroonde gedichten in ons hlad verschijnen. De prijzen worden dan bij liet verschijnen van liet gedicht aan de makers toegezonden. In 't HUIS, daarginter op de heide, 1 Hadden ze knechten en twee MEIDEN, De herberg heette „De gouden KROON" Behalve twee dochters was er oen zoon. Die brave jongen heette Piet En had een HORLOGE, zooals je ziet. De vader stierf op den langen duur: De zaak ging te niet, het huis stond TE llUUR. Nu bleef er voor hun niets anders meer over, Dan te verhuizen; ze gingen naar Dover, Nadat ze een laatst vaarwel hadden gebracht Aan 't kerkhof, waar vader nu zacht Lag te sluimeren onder de zware zerk, Waarop een DOODSHOOFD een meesterwerk Van beeldhouwkunst was afgebeeld. De gevoelens daarover waren verdeeld, Maar toch vonden allen den DOODENKRANS [schooner, En ze hadden gelijk, ofschoon er Een kruis het mooist had gestaan. Maar nu kwam de POSTKOETS eindelijk aan, Men stapte er in en reed er vandaan, De buren zagen weemoedig hun gaan En boden een MAND MET BLOEMEN hen aan Op reis waren ze erg aangedaan, En erg vervuld van hun zware verdriet, De bonte KOEIEN zagen ze niet En evenmin een ZONDAGSRUITER 't Was wel jammer, want een rare snuiter, Dat was 't! Ze kwamen aan bij 'n groote rivier, De BOOT kwam net aan tot hun plezier, Dus staken zij over naar d'andere kant En kwamen behouden te Dover aan land. TWEE VRIENDEN VAN 13 JAAR. In het volgende nummer drukken wij weder een ander bekroond gedicht af. VOLKSGEZONDHEID. Gezondheids-co m mis te Bloemend! Verslag der in Maart gelioui Voorzitterde heer J. Mulle Bloemendaal. T). 517. De aan den hootdin tlei: Ilouter en inspecteur dr. verzonden brieven in zake di maatregelen, worden goedgekeu p. 578. De van den eommis ingekomen brief, met terugzei rapport, wordt voor kennisgev I). 588. Besloten wordt eer laire over stof best rijding aan c digeu rond te zenden. 1). 612. Het aan B. en W. v zake het uitbreidingsplan, wor 615. De aan den inspect verzonden brief, meldende not men, dat de klaebt over de firma Rijnierse ongegrond is, 623. De leden S. 11. Broi man deelen mede tweemaal ee: >11 in gesteld naar de klaelit .111 land achter perceel Zuide en niets te hebben bemerkt. Besloten wordt, dit aan kla «en te verzoeken gewaarschuw neer aanleiding tot klagen is. 11. 628. De klacht over drir lenestetweg n(>. 15, wordt in Jen lieer S. H. Brongersma. 1) 629. Omtrent de ingeko liilwaterloozing van perceel n' Meelt de heer-A. Kouwenaar i Ui' de beide zijden van den v Bestand verkeeren met betrel Matera fvoer. T Besloten wordt, in aansluiti louw- en woningverordening, ten den eigenaar tot verbeteri Bi). 630. De lieer P. Tidemai In van eene woningvereenigi ■rond van het oude rapport ■verveenBloemendaal van lijn onderzoek van verschillen Tnd. ■Concertbureau A. VERNOU' Woensdag 16 April, half 3 uur, te geven door Sopraanzangeres, Görlitz, Kinderschrijfster, Utrecht, met medewerking van Pianiste. Laren. JProgramma: VLEUGELKI Sprookje van Christine Doori met; lichtbeelden en zang, ge< poneerd door J. P. J. Wi ontwerp der lichtbeelden van jNienwenhuis. Na de pauze: ^Kinderliederen van Kor Kr B?h. Loots, Cath. v. Rennes ■v. Tussenbroek enz. Bechstein-Concertvleiigel v: P. v. Ooy, Kruisweg. (Entrée f 1,— Kinderen fC Kaartverkoop en plaatsbe king dagelijks van 912 en :3 7 uur bij de firma A. fNODT, Warmoesstraat 10 en den aanvang aan de zaal, al [Vleugelken, verkrijgbaar i; Bloemendaalscheweg Huize „RUSTOORD" BLOEMENDAAI TEGENSTAND! De TAR1EFWET scl door overdrijving van de zij maakt zijn kleeren du door vermeerdering der d

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 2