ALGEMEEN WEEKBLAD Btomendaat, jtaarlem, j(««nstede ctt onliggende plaatsen. ZATERDAG 26 APRIL 1913. No. 17. VOOR Vijverweg 7. Telephoon 938. KANTOREN: Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. IEENTEBESTUUR. e Jaargang. Het Bloeme eekblod. Prijs per halljaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. mmer bestaat uit 6 bladzijden. }fficieele kennisgeving. schrijving voor de B e- ng op Bedrijfs- en andere Inkomsten. .lemeester en wethouders der ge- Blo emendaal t op artikel 13, 1, eerste zin- en artikel 19, 7 der wet van 11 October 1893 (Staatsblad N°. en hiermede ter algemeene ken- door den heer Commissaris der ii in deze Provincie is bepaald, de uitreiking van de besclirij- r otten: voor de belasting op en andere inkomsten, over het ar 19131914, een aanvang zal gemaakt op Donderdag, den len aanstaande, en dat de aansïags- voor dit jaar den lcn October -et zijn ten einde gebrachtter regeling van aanslagen, welke ;l de beschrijving voortvloeien, of eene andere reden zijn aange- moeten worden, moet zijn afge- ainnen één maand, nadat de Com- van Aanslag of het College van door den Voorzitter daartoe zal geroepen. rts wordt nog bijzonder gewezen in art. 12, 2, 2° lid, 1°. d, aan ■zetenen van het Rijk verleende Iheid, om zich, bij de aansta,an de r ijving, de uitreiking" van een be- ringsbiljet B te verzekeren, door of o p 15 Mei a.s. het verzoek e schriftelijk te richten tot den uger der directe belastingen over woonplaats. B. en W. voornoem d, De Burgemeester, A. BAS BACKER. De Secretaris, A. J. VAN DER FLIER. ;n endaal, den 19 April 1913. dagmiddag te 2 uur vergaderde de raad 'orzitterschap van den burgemeester. De lispinck, Bijvoet, jkr. mr. Teding van mr. Jacometti en Van der Vliet waren notulen der vorige zitting waren geen ingen gemaakt. i::,enda bevatte weinig belangrijks en was ijk spoedig afgehandeld. De weduwe P. te Vogelenzang, verzocht en verkreeg ng tot het huren van een hoekje grond, bij haar woning gelegen is, voor de som fcs. per roede. ■deputeerde Staten van Noordholland was leeling ingekomen, dat zij besloten heb- en algemeene herziening der jaarwedden emeesters, secretarissen en ontvangers van nten in deze provincie, e jaarwedden der burgemeesters en der •sen is door hen als grondslag genomen il inwoners; wat de ontvangers betreft, de ontvang der geldelijke administratie; in enkele gevallen rekening gehouden tselijke omstandigheden. Voorts is wat n van burgemeester en secretaris betreft, de vooraf ingewonnen adviezen van bur en wethouders. 1 ander in aanmerking nemende, zouden rde staten de bedoelde jaarwedden voor ite Bloemendaal, met ingang van 1 Janu- wenschen te verhoogen, voor den burge- tot 2300,voor den secretaris tot en voor den ontvanger tot 1500, iodieke verhoogingen van den secretaris gedeputeerde staten af te schaffen, teerde staten verzoeken vóór 1 Mei de van den raad te vernemen, waarbij zij, veel noodig, de aandacht erop vestigen, sier geen persoonlijke regeling geldt (en persoonlijke overwegingen ter sprake te komen), doch de bezoldiging, aan het bonden. W. stellen voor deze bezoldiging goed te at lokte nogal eenige discussie uit, zulks aaar aanleiding van een vraag door den v Stolk gedaan, wat eigenlijk de bedoe- de laatste alinea van het schrijven van "den was. De maatstaf door hen geno de de heer Van Stolk af, die van mee- J dat burgemeester van b. v. een gemeente ïcmendaal te zijn, nog iets anders was als oiblik. Deze plaats heeft meer inwoners nendaal, maar onze burgemeester zou aer van de andere gemeente het hoofd De burgemeester moet iemand zijn, die kkelijk kan bewegen, zelfstandig is en onafhankelijk van de bezoldiging. Om deze reden verklaarde spreker het met dit principe niet eens te zijn dat gedeputeerden bij het bepalen van een burgemeesters-salaris rekening houden met liet ge tal inwoners der gemeente. Dat is echter iets anders wat den secretaris betreft en den ontvanger ook. Toch verklaarde de lieer Van Stolk vóór de regeling te zullen stem men. Op de vraag van den heer Van Stolk moest de voorzitter en ten slotte de raad zelf ook, het ant woord schuldig bllijven. Wel dacht de een er dit en de andere er dat van, maar niemand gelukte het een juiste verklaring van den raadselachtigen zin te geven. De heer Laan verklaarde onder meer nog, dat hij over 't algemeen de salarissen, aan het burgemeestersambt verbonden, te laag vond. Ten slotte werd de door gedeputeerden voorge stelde regeling, zonder dat hoofdelijke stemming gevraagd werd, goedgekeurd. De Binnenlandsche Exploitatie-Mij. had een schrijven ingezonden, waarin de voldoening werd uitgesproken dat het dagelijksch bestuur met de directie overleg wil plegen in zake de benaming van zijstraten aan den Julianaweg. Hierin gaf de Mij. verder in overweging om het geheele kwartier waarin als hoofdverbindingsweg de Julianaweg ligt, te doopen „Oranjepark'" en verder om den naam Julianaweg te veranderen in Julianalaan. Voorts om den eersten zijweg vanaf den Zijl weg „Prins-Hendriklaan" den tweeden (langs de Vaar- sloot) „Wilhelminalaan" en den weg die aange legd is ten noorden van de Zandvoortsclielaan „Emmalaan" te noemen. Na een korte gedachten- wisseling kon de raad zich met de namen, door de Mij. voorgesteld, vereenigen. Een schrijven van den heer mr. Tideman, waar in verzocht werd om een terreintje, achter zijn huis gelegen, van de gemeente te huren, ten einde eenige zich hierop bevindende vlierstruiken en twee perenboomen in stand te houden (welk adres wij later uitvoeriger zullen vermelden), werd op voorstel van B. en W. tot een volgende zitting aangehouden- Uit het proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente, bleek op 26 Maart jl. in kas te zijn een bedrag van 41.649,415. Hierna nam de raad een sympathiek besluit om nl. aan B. en W. een crediet van 250,te ver benen tot het aanschaffen van tafels, glazen, bor den, enz., voor de overblijvende leerlingen aan de O. L. school te Bloemendaal. Zooals men weet, had de heer mr. Jacometti in de vorige zitting deze zaak ter tafel gebracht. De ingekomen stukken waren hiermede afge- loopen en de raad ging over tot benoeming van leden van stembureaux voor de volgende periodieke verkiezingen. Voor de aanvullingslijst werden be noemd de heeren A. J. v. d. Flier, mr. J. J. de Graaff, C. J. de Groot, II. Hoekstra en Ch. W. A. M. Povel. En vervolgens voor de volgende periodieke ver kiezingen: van één lid der Tweede Kamer; van één lid der Provinciale Staten; en van 4 leden van dén gemeenteraad. Voor het 1ste stemdistrict de leden: I. L. J. Bispinck, voorzitter; A. Koolhoven; C. F. de Roo van Alderwerelt en jhr. B. de Jonge van Cam- pens Nieuwland (st. gemeenteraad). Plaatsvervangende leden:J. C. Laan; II. W. van Delden; P. Asjes; A. A. G. de Petit; A. IJzer man; Tj. Popma; Ch. W. A. M. Povel en mr. J. J. de Graaff. 2de stemdistrict de leden: jhr. A. Bas Backer, voorzitter, ambtshalve; C. J. van Tienhoven; C. J. Roozen; A. J. van der Flier (st. gemeenteraad). Plaatsvervangende leden: C. D..van der Vliet; J. B. Bos; L. G. Prins; L. Kempt; H. Hoekstra; A. J. Bijvoet; H. Neelissen en M. J. Doemen. 3de stemdistrict de leden: jlir. mr. P. Teding van Berkhout, voorzitter; dr. D. J. Bierens de Haan; R. Verdegaal; C. J. de Groot (st. gemeente raad). Plaatsvervangende leden:- J. van Stolk; W. J. de Wild; E. W. A. van NederhasseltA. E. Thier ry de Bye Dolleman; J. van Snippenberg; P. A. Roozen; P. W. Voet en H. Neelissen. Daarna benoemde de raad als gymnastiekonder- wijzer aan de school te O ver veen, den heer J. W. G. Odink, uit Amsterdam, en werd een door B. en W. aangestelde overeenkomst met mr. H. En schedé, betreffende het leggen van waterleiding buizen in het voetpad van den Zandvoortscliewfg, goedgekeurd. Ten einde in de behoefte aan kasgeld te voor zien, zulks o. m. om de kosten te betalen van aan koop van grond voor sclioolbouw en van het stich ten van een schoolgebouw, zoomede van het ver harden van eenige wegen binnen de gemeente, werd zonder discussie besloten tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste 100.000, tegen een rente van niet meer dan 4y2 pCt., af te lossen in den loop van dit kalenderjaar. Een vierde suppletoire begrooting, dienst 1912 werd tot een totaal van 15.500,vastgesteld en, ten behoeve der kosten van een nieuwe begraaf plaats, de af- en overschrijving begrooting dienst 1912 bepaald op 15.900,Hierbij merkte de heer Van Stolk op, dat er telkens veel geld voor de begraafplaats wordt uitgegeven, doch dat deze steeds dezelfde blijft. Twee jaren geleden reeds was zij bezet en nog is niets veranderd. Hoe zit dat toch De voorzitter had niet veel te antwoorden. B. en W. hebben zich indertijd met de familie Van der Vliet in verbinding gesteld om terrein, doch tot heden zonder resultaat. En nergens is terrein te vinden. Echter zullen de onderhandelingen met de familie Van der Vliet worden herhaald. We zul len zien. Aan den heer P. üoogeveen, te Haarlem, werd een verzoek om ontheffing van het bepaalde bij art. 10~bis der bouwverordening geweigerd. Adres sant had de afwijking verzocht voor het bouwen van een landhuisje op den hoek van den Bloemen- daalsckeweg en Achterpad en de weigering was gegrond op het feit, dat als later de verbindings weg tusschen liet Oranjepark en den Bloemendaal- sclieweg tot stand komt, waarvoor het Achterpad dan gebruikt zal worden, dit huis in den weg zal staan. Een verzoek om ontheffing, ingediend door den lieer W. J. Blom, te Vlijmen, voor het doen maken Van een steenen muurtje tot berging van brand stoffen, enz., benevens een tuinhuisje bij zijn wo ning aan den Zijlweg te Overveen, werd ingewil ligd. Daarna werd een wijziging der verordening op liet beheer der waterleiding, zonder noemenswaar dige discussie, aangenomen, waarna de raad aan de rondvraag kwam. De heer Koolhoven stak liet eerst van wal en kwam met dezelfde vraag als den vorigen keer: Jloe staat het met de tram, mijnheer de -voor zitter De raad bekwam een allesbehalve bevredigend antwoord. Gedeputeerden blijven hun bezwaren handhaven. (Een weg van 16 M. breed en de be ruchte parallelweg.) De commissie uit de burgerij, die met gedeputeerden een conferentie heeft gehad, keerde onverrichter zake huiswaarts. Een schrij ven van B. en W. aan gedeputeerden had evenmin resultaat en thans, zeide de voorzitter, wachten wij maar af. De heer Koolhoven sprak zijn bevreemding ever het bèsluit van gedeputeerden uit en wees er op, hoe op andere plaatsen de tram over veel smaller wegen rijdt dan zij te Overveen over den breeden Zijlweg zou doen. Ik moet bijgevolg, aldus spre ker, mijn verwondering over de mcening van hee ren gedeputeerden uitspreken, doch in de volgende zittingen zal ik steeds mijn vraag herhalen, tot dat De raad lachte. Ook de heer De Roo van Alderwerelt kwam met een oiule klacht en constateerde dat, z. i., er te weinig activiteit bij de politie was. Zijn opmer king in de vorige zitting geuit, had niets geholpen en de inspecteur heeft er zich blijkbaar al ïieel weinig van aangetrokken. De heer De Roo wees op de ongelukken, die gepasseerden Zondag op den Meerenbergscheweg waren voorgevallen en weet dit aan den inspecteur, die aldaar voor een goede afzetting had moeten zorgen, waarvoor hij een voldoend aantal agenten tot zijn beschikking neeft. Door den voorzitter werd de politie in bescher ming genomen. Hij noemde het door den heer De Roo van Alderwerelt aangehaalde geval op zich zelf staand. "Zij die daar een ongeluk hebben gekregen, moeten dit aan zich zelf wijten, want als men ziet dat een weg is opengebroken, dient men dubbel op te letten. De heer Van Tiènhoven zeide dat de waarschu wingsborden waren weggenomen. De politie had dus, meende hij, moeten zorgen dat deze er weder geplaatst werden of er een wacht bij moeten plaatsen. Op deze wijze gingen de heeren voort, totdat de voorzitter beloofde de zaak aan een onderzoek te zullen onderwerpen. De heer Laan vestigde daarna de aandacht op de Mollaan, alwaar de trottoirs op dit oogenblik worden beliard met koolasch, door spreker een vuile, vieze bestrating genoemd. De heer Laan gaf in overweging dit werk te staken en de be- harding te doen plaats vinden door een vlaklaag, deze te bedekken met kalkpuin en dan grind. Ook over deze quaestie Tceuvelden de heeren nog eenigen tijd. De voorzitter beloofde met de gege ven wenken rekening te zullen houden en daar niemand meer het 'ywoord verlangde, sloot hij de openbare vergadering. De raad ging daarna over in een zitting met gesloten deuren ter behandeling van eenige recla-, mes belastingen, ter vaststelling van belasting kohieren .en wat wellicht nog meer in geheime ver gadering te bespreken viel. PLAATSELIJK NIEUWS. G o u d e n Bruilof t. Zooals de lezers in de annonce in dit nummer zullen zien, wordt er in onze plaats een gouden huwelijksfeest ge vierd. Aan liet Gouden bruidspaar bieden wij van harte onze gelukwenschen aan. Be Tweedekker. Vlak bij de gemeente Bloemendaal, op een land aan de Kleverlaan, kon men vóór eenige dagen een frisch-blauw geverfden tweèdekker op liet groene gras zien staan. Het was een aardig ge zicht van uit de tram, en voor de voetgangers niet minder. Het toestel met zijn gezellige vormen en versehe, propere kleur maakte daar zulk een goed figuur, dat wij er ons al, en met vreugd, aan' gewend hadden het daar te zien, en met bewon derend welbehagen er bij het voorbijgaan naar keken. Hoe dat vliegtoestel daar kwam, hebben de dag bladen u reeds medegedeeld. De vlieger Bosano had gepoogd de Coupe de Pommery te winnen met vanuit Parijs 1000 kilometers te vliegen, dodi was na ongeveer 600 kilometers te hebben afge legd, te Haarlem, zonder ongeval, geland. Don derdagnamiddag om half vijf zou hij weer opstij gen. Het publiek, voorgelicht door de dagbladen, bevond zich tijdig ter plaatse. De Kleverlaan was met duizenden toeschouwers bedekt; de politie was sterk vertegenwoordigdagenten zetten de toe gangen tot het veld af. Het toestel lag reisvaar dig. In spanning wachtten de mensehen op de komst van den vliegenier Bosano. Onder de weinige aanwezigen op het veld merk ten wij o. a. op een pathé-toestel en een hand camera. De stemming was voortreffelijk. Koutend en kijkend ging de tijd voorbij. Te ruim .halfvijf verscheen een leuke, kalme, kerel op het veld; hij droeg de kleeding der vlieg- menschen, en had een paar ferme oogen in zijn kop. liet menschdom juichte in de Kleverlaan. Bosano glimlachte, en was niet zoo goed of hij moest even vóór zijn toestel komen staan, opdat het alziend oog van Pathé een blik op hem werpen kon, den blik die vereeuwigt. Ook met de hand- camera werd hij vervolgens nog gekiekt, na welke operatie hij zijn muts en bouffante aangordde en met een doodleuk gezicht- instapte. De motor ronkte, de notenhouten scliroefvinnen suisden, en hup! daar gleed liet. rijdend vliegtuig voort, en steeg prachtig omhoog. De gehandschoende hand wuifde allen nog eens ten afscheid, en ge juich klonk. Het was een zeer genoeglijke namid dag, waarvoor wij den koenen, glimlachenden Bo sano oprecht erkentelijk zijn. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt we gens het berijden met een motorrijtuig van de Korte Kleverlaan in verboden richting; wegens openbare dronkenschap; overtreding arbeidswet; rijden over een voetpad; vervoeren van wildstrikken en loo- pen over verboden gronden. Gevonden en terug te bekomen: aan den politiepost te Bloemendaal, een huissleutel; bij J. Gerineraad, N.-Stationsweg 5, alhier; een cein tuur met gesp; bij dr. Dekker, Kleverlaan 25, Bloemendaal, een klein geel hondje; bureau Over veen, een mesje; bij Eldering, Bronsteê, een bro che; bij De Vries, Korte Zijlweg 6, een knipmesje. Verloren: een notitieboekje; een zilveren rokspeld; een bloedkoralen armband, met gouden slot- en een petroleumbus. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 April tot en met Donderdag 24 April. Ondertrouwd: D. Scknitger en W. F. L. Huijsman. GetrouwdJ. W. Ilartgerink en B. Haker. Overleden: J. Cassee, 88 j. Overleden in het gesticht Meeren- berg: S. Sckmitz, 38 j.;P. Hardenberg, 61 j.; E. II. Rullmann, 72 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Naar aanleiding van de tapijten-tentoonstelling in het museum Van kunstnijverheid, schrijft men uit Haarlem aan de N. Rt. Ct.: Het is een paar jaar geleden, dat mevrouw Pol- vliet in het Leidsche Volkshuis haar, onder eigen leiding, geknoopte tapijten toonde. De energie van deze vrouw heeft toen meer onze bewondering gewekt dan de uitkomsten van haren arbeid. Thans zijn energie en uitkomst evenredig. Men begrijpt nu, staande tusschen deze verrukkelijke schatten, dat deze vrouw een wilskracht in zicli heeft ge voeld, welke, over aanvankelijke teleurstellingen en ontgoochelingen heen, haar voeren kon naar het succes. Ook maatschappelijk is dit welslagen. Aan mevrouw Polvliet is het vervaardigen van eenige tapijten voor liet Vredespaleis opgedragen. Zij liggen, voor het eerst, openlijk tentoongesteld in de zaal van beeldhouwwerken, daartoe ont ruimd, van het paviljoen te Haarlem. Een kleed, bestemd voor het groote hof van arbitrage ligt, deels gehangen, deels over den vloer uitgespreid. Het is zes meter, bij ruim zes en een halve meter van afmeting; een tiental meisjes hebben gedu rende drie maanden aan het kleed gewerkt. In het midden is een ruitvormig vlak in twee kleuren rood uitgevoerd. De fond van het kleed is blauw groen, een ongedecideerde toon van blauw en groen heerscht in dit groote, door velerlei kleine motieven gebroken, vlak. Een rand van verschil lend diep-rood omgeeft dit heerlijke fond; een afsluitrandje loopt ten slotte om den breeden kleedrand. Ja, waarlijk, wanneer men terugdenkt aan het aanvankelijke, wel verdienstelijke, docli nog niet geheel en al artistieke werk van mevrouw Polvliet, dan is de winst aan kunstzin groot. Scherpe contrasten vinden wij niet meer in dezen nieuwen arbeid. De kleurverbindingen zijn telkens voortreffelijk. Naast dit weelderig kleed, voor het groote hof van arbitrage bestemd, ligt een ander omvangrijk, waar de felheid van kleur lijkt ver doft, vergrauwd. Een asch van fijn grijs lijkt wel over de hevige kleuren te zijn uitgestrooid en een verrukkelijke stille toon belieerscht de gedachte dezer opgaaf. Er zijn oen tiental kleeden, voor het vredes paleis bestemd. Vierkante Afglianistan-motieven vinden wij op een kleed. Paars, blauw en rood is elders heerlijk verwerkt. In een kleed met roode blauwe blokken wordt de contour telkens begeleid

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1