Bloemendaal, Kaarlem, heemstede cn omliggende plaatsen. ALGEMEEN WEEKBLAD 7e Jaargang. ZATERDAG 21 JUNI 1913. No. 25. VOOR KANTOREN: Vijverweg 7*§Teleplioon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. Het WeettM. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling'. Prijs per nummer f Ü.IO Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Kiezers voor de Provinciale Staten. Op allen, Maandag ter herstemming van Jhr. G. C. Quarles van Ufford. Niet langer den zetel van Notaris TER HOFFSTEEHE bezet door dien ander, laats Jhr. Quarles van Ufford Maandag daarop. Vroeg ter stembus! Dat maakt het werk van de stembureaux gemakkelijk. Jhr. Quarles er in, en met enthou siasme er in. Er is al wat gewerkt in lit district. De laatste loodjes wegen het zwaarst, op voor onze goede zaak. ONZE GEMEENTERAAD. Do vrijzinnige kiesvereenigingen heb- lot Candida,ten voor de komende ulsverkiezing gekozen de heeren: Mr. A. W. JACOMETTI (aftredend); P. BLANKE VOORT Czn. I). W. A. Q. GRAICHEN, en t'. HOUTGRAAF. De heer Jacometti, aan wien de vrij- nige kiesvereeniging Bloemendaal on- igs hare hulde heeft betuigd om wat in den gemeenteraad deed voor het "ïibaar onderwijs, heeft in het bizon- r op dat gebied zich ook in cieD raad een man van beteekenis gemaakt tegen zijne herkiezing'zijn geene stem- n opgegaan. De heer P. Blankevoort, lid der be- wie groote aannemersfirma, welke te arlem haar hoofdkantoor g-evestigd ■ft, is, jaren heeft het geduurd, eer kiesvereenigingen het zoover kregen, lelijk voor hare aanzoeken om zich ".)r een raadszetel te doen vinden, be- 1 ken. Zijne komst in den raad zal a zoodanige aanwinst zijn voor dit college en de stemming ten gunste vati .'.«•li candidaat is sinds jaren zoo al- neeu, dat zijne verkiezing ons ver- z, kerd schijnt. Ook van de andere twee candidaten 'iu niet dan goed worden gezegd. He lieer Graichen is algemeen bekend om zijn grooten ijver, men herinnert zich t /.e uit de voorgenomen stichting van n overdekte zwem-inrichting te Haar- 1' ui, uit de Redjang Lebong geschiede- n is, uit yerkiezingsactie vroeger en nu. Hoogst hoffelijk in zijn optreden, weet 'ie lieer Graichen toch van vasthouden. Moge het hem gegeven zijn, het raads lidmaatschap dienstbaar te maken aan le t stichten eener zweminrichting te Bloemendaal'van gemeentewege, of, wa,t beter is, vanwege ingezetenen met ge meentesteun. He heer Houtgraaf komt in het bi- zonder als vertegenwoordiger van den middenstand in den Raad. Zijn aanbe velingsbrief is het groote vertrouwen, dat de burgerij, die van de wijk Bloe mendaal in het bizonder, in hem stelt. He wijze, waarop hij de aangeboden can- di'datuur heeft aangenomen, heeft de sympathie gehad van alle ter vergade ring aanwezigen. De heer Houtgraaf, die zeker met warmte door den winkelstand en de arbeidende bevolking zal worden gesteund, heeft een goeden kans. Hat de vrijzinnige kiezers den aftre denden antLrevolutioimair en de beide aftredende R.K. raadsleden niet heb ben kunnen stellen, heeft in den te- genwoordigen tijd tal van redenen, die door de partijen, waartoe deze heeren belmoren, en niet in de laatste plaats door de besturen der kiesvereenigingen, waarvan zij deel uitmaken, in het le ven zijn geroepen. Daarover uit te wijden brengt de tijd nu niet mede. Die onwil den aftredenden wethouder aan 'het- bewind te laten is algemeen en heeft tal van oorzaken ook wm ethischen aard. Onze beste wenschen voor het welsla gen dezer vrijzinnige actie. Mits. De tariefvvet zal nu voorgoed van de baan gaan, de kansen staan zelfs zeer gunstig mits de tegenstanders van het gehate wetsontwerp- Kolkman bij de herstemmingen als één man opko men. Maar ook alleen dan. Men vergete vooral niet "de waarschuwing van minister Kolkman zelf, die in de Tweede Kamer heeft verklaard: „In 1914 is de tariefwet er, of wij zullen er niet meer zijn!" Met „wij" bedoelde ZEx. bet zittende kabinet. Alleen dus als de tegenwoordige ministers door den uitslag der aanstaande herstemmingen er toe worden gedwongen hun zetels te ontruimen, dan eerst zal de tariefwet er niet komen, maar anders onherroepelijk En als dan het aanhangige tariefvoorstel door een opvolgend kabinet is teruggenomen, dan zal er wel geen regeering meer worden gevonden, die ooit weer zal durven komen met <le voor ons land zoo bij uitstek ongeschikte beschermende handels politiek, gekoppeld aan het onrechtvaardige belas tingstelsel, dat den druk legt voornamelijk op de mingëgoeden. Ook een rechtsch kabinet zal een poging daartoe wel niet meer ondernemen. En als het ontwerp éénmaal van de baan is, dan zullen al de dwaze middelen, waarmede men het trachtte te verdedigen, spoedig zijn vergeten; zoo b. v. liet bekende praatje, dat het ontwerp alleen weelde-artikelen wil belasten (notabene I wordt de opbrengst uit „weelde"-artikelen ruim gerekend, slechts op 1/8 van het geheel geraamd), dat door de protectie de industrie tot bloei en het land tot ongekende welvaart zullen worden gebracht, dat de levensmiddelen goedkooper zullen worden(!), dat ons volk niet langer door den hon ger in den vreemde zal worden gedreven, en nog veel meer.... men kent al dat moois, waardoor de meerderheid der kiezers zich niet heeft laten verlokken. Al deze, tot het laatst toe, opgedischte fraaiig heden. zullen dan even spoedig zijn vergeten, als het eigenaardig geval, dat de voorgestelde invoer rechten op sommige artikelen van dagelijksch ge bruik, zooalsmeel, bloem, gedroogde viscli, si naasappelen, door de regeering zijn teruggenomen eerst als gevolg van het krachtig daartegen inge brachte protest, en de belastingvrijdom van die artikelen juist vlak voor de verkiezingen, ter aan beveling van de tariefwet, den kiezers werd voor gehouden als een bewijs, hoezeer deze christelijke regeering toch wel het oog gericht houdt op de belangen van de kleine luyden, net precies alsof nog geen jaar geleden dezelfde nu „vrije" arti kelen niet voorkwamen op de lijst van levens middelen, waarvoor belasting werd voorgesteld in het regeerings-ontwerp. Dat dank zij de anti-tariefwot-propaganda de belasting op de genoemde levensbehoeften door de regeering is teruggenomen, daar hebben de tegen standers van het ontwerp-Kolkman natuurlijk niets tegen. Waartegen zij echter v/cl tot het uiterste zullen strijden dat is, dat er van liet geheele ontwerp ook maar iets overblijft. En dit zal zeer zeker niet het geval zijn. als de kiezers a.s. Woensdag op hun tellen passen en zorg dragen, dat er niets en niemand over blijft van minister Kolkman en zijn medeleden in dit kabinet, indachtig aan de bedreiging van dezen bewindsman: „In 1914 is de tariefwet er of wij zullen er niet meer zijn.' Kiezers, stoort u niet aan de pogingen, door slimme coalitie-vrienden als de heer Snoeck Hen- kemans gedaan, om deze pertinente verklaring van minister Kolkman te verwateren, doch houdt hem aan zijn woord. Gij hebt hem tlians geheel in uw hand, als gij nu maar wilt! Dat beteekent: als gij Woensdag de stembus niet verzuimt. OP REIS. Ostseebad Brunshaupten, in Mecklenburg. Juni. (Vervolg.) Het kerkje is niet alleen het oudste gebouw van Brunshaupten, maar ook van Fulgen en Arendsee. De nonnen van het klooster Parchow lieten het kerkje in de 13e eeuw bouwen uit erratische steen blokken (Erratisch onregelmatig) in een over gangsstijl van romaansch en gothisch. Een deel is in de 13e en een deel in de 14e eeuw gebouwd; het eerste vertoont heel kleine vensteropeningen, het tweede daarentegen groote, hooge vensters. Het oudste deel is 't schip der kerk en het koor is er later bijgebouwd; daaromtrent bestaan over leveringen, die heel in 't kort hierop neerkomen a. Bij de kust van Brunshaupten zat een schip aan den grond; pogingen tot redding bleven vruch teloos, totdat de schipper beloofde een koor aan de kerk te bouwen, als zijn schip weer vlot raakte; hetgeen geschieddeb. een zeeroover werd hier gevangen genomen en werd vrijgelaten op voor waarde, dat hij er een koor bijbouwde!! Ieder is vrij hiervan te gelooven wat hij wil, het is (vol gens het beschrijvingsboekje), een feit, dat er oor spronkelijk aan dien kant een vlakke muur was en nu is 't een gewone altaarruimte. Op de ramen zijn wapens van eenige vorstelijke families ge-, schilderd. De kruisen dagteekenen nog uit den katholieken tijd. De doopsteen en het altaarbeeld zijn door den schilder Lente uit Schwerin tusschen 1860 en '70 hersteld. De preekstoel werd in 1698 door den pachter Heinrich Westphal aan de kerk geschonken; het beeldhouwwerk is van Adam Hartig en stelt voor Christus met de vier Evan gelisten. Er is een koperen kroon van 1597 en een van 1603; de tinnen kronen zijn van later datum, n.l. 1818 en 1839 en het orgel is ongeveer vijftig jaar oud. In de Sakristei staan twee hou ten beelden (van David en Maria), oorspronkelijk waren die in de altaarruimte geplaatst tot 1707. Zeer te bewonderen is het groote, oude crucifix. Het inwendige der kerk is van roode baksteen; in het ruim staan alleen houten banken, die heel ongemakkelijk zitten, want ze zijn erg smal; kaarsrecht moet dus de houding zijnDe vloer bestaat uit vierkante roode steenen. De toren is van hout, 'tgeen heel eigenaardig afsteekt tegen de oude steenen muren, die gedeeltelijk met klim op begroeid zijn. Van de godsdienstoefening die wij er bijwoonden, waren we niet zeer „erbaut"; een gedrukte preek voorgelezen door den koster, een tandeloos oudje een ellenlang gedrukt ge bed, drie keer zingen, waarvan één lied \an fijf coupletten en 't geheel in drie kwartier afgeloo- pen! De wandeling er heen en terug waren echter op zich zelf al loonend genoeg. Tiet kerkje ligt tamelijk verscholen achter hooge boomen van de begraafplaats en van de boerderijen er omheen. Op zijn Mecklenburgsch heet een boerderij of pachthoeve: Büdnereiin dit deel van liet dorp moesten we veel aan Fritz Keuter en Onkel Brii sig denken. De humor van die beide kwam bij gelegenheid ook nog te voorschijn. Het is wel eens aardig om met de bevolking te praten. Heel lang heeft Brunshaupten alleen bestaan als boeren- en visschersdorp. totdat in 1880 de eerste badgast kwam, n.l. Eingrieber uit Schwerin; eerst was 't heel primitief natuurlijk, totdat in 1886 de „Bade- verein" werd opgericht en nu is 't de grootste badplaats in die buurt, met veel groote en kleine hotels en pensions en komen er jaarlijks duizen den badgasten, waarvan de meesion reeds meer dan zesmaal kwamen. Als men er twintigmaal ge weest is, behoeft men geen „Kurtaxe'' meer te betalen en wordt dan bevor lord tot „Ehrengast". (Even tusschen haakjes: ik belnWde ook geen Kurtaxe te betalen wegens de stukjes die u in dit weekblad leest!) Sedert Brunshaupten door de lijn over Heiligendamm met Doteram (stoomtram) en vandaar met het spoorwegnet en de stad Kost ook verbonden is, is de plaats ook zeer goed te berei ken. Op de plek waar Westphals-hotel in de „Dünenstrasse" ligt, werden in 1903 oude steen gereedschappen opgegraven; na 't onderzoek, dat toen volgde, is gebleken dat mor oen Hohvoning ontdekt had, die pl. m. 4000 jaar oud is. Er wer den nog allerlei voorwerpen gevonden als kook- gereedschappen, slijpsteen, naalden, enz., die nu alle in het museum te Schwerin zijn onderge bracht. Ook in 't bosch, en bij de „Kiihlung" zijn nog vele overblijfselen uit die steenperiode ge vonden en zorgvuldig bewaard door den Obervor- steher Kisch. Volgens onderzoekingen is gebleken, dat de naam „Brunshaupten" oorspronkelijk was „Bruneshovede" of „Braunes-IIaupt", n.l. bruine vooruitstekende kust, waarop het eerst liet kloos ter „Sonnenkamp" werd gesticht, met dertig hof steden er bij belioorende, en de halve strnndvis- scherij. Dus ook toen wisten do nonnen wel goede en mooie plekjes uit te kiezen voor kloosters! In dit geval is 't dooster edit er slechts de ban's geweest en is 't nu hervormd en wij zullen de nonnetjes maar dankbaar zijn voor het begin van Brunshaupten, waarvan ik een volgend maal nog wat anders mee zal deelen. Waarom niet door den „Herrn Pfarrer". werd niet meegedeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. Kapsalon. Wij waren weder eens een kijkje nemen in de Kapsalon van mejuffrouw Ockhuijzen Bügtel. Het ziet er steeds keurig uit. De witte gelakte meubels doen aardig in liet vrien delijke, frissclie vertrek, hetwelk door de vroolijk uitziende serre niet alleen ruimer, maar ook gezelliger is, en met zijn properheid en heldre kleuren van meubels, en gereed schappen en de mooie doorkijken uit de vensters een prettigen, zomerschen indruk maakt. Een uitgebreide collectie van uitgezooh- ten parfums is steeds in voorraat. Voorts vestigen wij nog de aandacht onze lezeressen op deze eenige gelegenheid voor lioofdmas- sagc- in Bloemendaal. Stremming verkeer. Donderdagmiddag verschrikten wij name loos van een volksmassa aa.n het eindpunt der tram. Wij meenden een oogenblik, dat er een ongeluk was gebeurd. Goddank, het was slechts een as van de electrische tram, die gebroken was. Nadat het personeel met een aantal toege schoten evennaasten den weg had vrijge maakt, was het verkeer weder hersteld. Op de Donderdagavond gehouden, goed be zochte, vergadering van de beide Vrijzinnige Kiesvereenigingen, bijeengeroepen tot het stellen van Candidaten 'voor de vier per' odiek- openvallende vacatures in den gemeenteraad werden tot Candidaten gesteld de navol gende heerenP. Blankevoort, D. W. A. Q. Graichen, Mr. A. W. Jacometti (aftre dend) en D. C. Houtgraaf, welke de candi- daturen hebben aanvaard. Het Jaarboekje. Zeer vriendelijk verzoeken wij allen die in ons laatste Jaarboekje een fout of een ver keerde opgave vonden, ons die mede te dee len. Helpt ons, het nieuwe jaarboekje zoo volledig en goed mogelijk saam te stellen. Aan wie ons reeds aanwijzingen deden, brengen wij vriendlij k dank. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomenaan den po litiepost te Bloemendaal, een fluweelen ceintuur en een kristallen flacon en wit spiegeltje; bij mevr. Reineke, Busken-IIuetlaan 1, een nikkelen heeren remontoir-horloge; bij den heer André de la Porte, „Hoogheem", Duin en Daal, een zilveren armband; bij Van de Wetering, Bloemendaalsche- weg 214, een dameszwempak; bij Germeraad, N.- Stationsweg 5, een sjaal; bij G. Scheepmakers, Bakkerstraat 13rood, Haarlem, een wandelstok; bij Hoekineijer, Militaire weg te Overveen, een geëm. kruikje; bij G. Storm, Bloemend.weg 24, een taxhondje; bij G. Jking, Houtvaart, een bos sleutels bij den lieer Lugt, Ged. Oude Gracht 52, te Haar lem, een bloedkoralen halsketting; bij J. Bakker, jachtduin, te Bloemendaal, een wit flanellen kin dermanteltje; bij Visse, Javastraat 28, te Schoten, een padvindersmes met portemonnaie; bij C. vau Deursen, Zijlweg 72, een zwart fluweelen ceintuur met gesp. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 13 Juni tot én met Donderdag 19 Juni. Geboren: z. van W. Both en A. F. Mulder: d. van E. Boonstra en S. van der Werf; d. van P. J. A. M. van Cranenburgh en W. M. A. Wes- terwoudt. Getrouwd: L. Ingelse en A. C. Hoirtgraai. Overleden: A. A. van Roode, 7 w. Overleden in het gesticht Meeron- berg: R. Nolle, 51 j.; E. Goedhart, 39 j.; L. H. Steffens, 38 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Atelier Bakker. Wij waren heden wederom eens op het fotogra fisch atelier der firma F. R. Bakker in de Groote Houtstraat, te Haarlem. Tot het nieuws, dat wij daar opmerkten, be hoort o. a. een keurig stel poseermeubelen, een aantal eenvoudige en smaakvolle achtergronden, en in een der wanden is een groote deuibjst aangebracht, waarin twee deuren met vensters, waarvoor vriendelijk neteldoeksche gordijntjes ge plooid zijn. Dit is voor intieme huiskamer-opna men te maken. Ten einde bij elke weersgesteldheid en ook 's avonds goede portretten te maken, die niet te onderscheiden zijn van goede daglichtopn.i men, werkt men met een kunstlichtappar.aat van mo dern systeem. Dit apparaat, eon electro fotografi sche lamp van groote lichtkracht, verspreidt een zacht licht en brandt constant, niea plotseling plof- baar gelijk Blitz- of magnesiumlicht, dat tot heden het meest voor kunstlichtopnamen v/ordt gebe zigd. De zaak is speciaal ingericht tot het doei van opnamen aan huis, voor het vervaardigen van inté rieurs, buitenopnamen en verder voor alle indus- trieele ondernemingen. De zaak is ingericht voor groepen, vergroo tingen en reproductiën in kool-, platina- en gom- druk. Examen-uilslag. Bij het gehouden eind-examen aan de Rijks- tuinbouwwinterschool te Lisse op 13 en 14 Juni zijn geslaagd: W. M. Bloem, te Hoorn, 7net aantcekening Duit- sche handelscorrespondentie; J. Heemskerk, te Sassenheim, met aanteekening Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie; J. II. Iloubolt, te Wassenaar. P. J. Hulsebosch, te Lisse, met aanteekening Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie; J. M. Lit j ens, te Hillegom, met aanteekening Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie; J. J. Onderwater, te Lisse, met aanteekening Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie; D. Sistermans, te Hillegom; J. ten Hagen, te Lisse; S. Verdegaal, te Sassenheim, met aanteekening Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie; terwijl bij het gehouden overgangs-examen op ge noemde data zijn geslaagd: W. J. A. Bots, te Nieuwkoop; E. H. M. Eldering, te Heemstede; D. Koning, te Sassenheim; H. J. M. Ram, te Heemstede; en hebben herexamen in één of meer vakken: A. Beerhout, te Sassenheim; F. Boot, te Leiderdorp; J. J. M. Louwrens, te Aansterdam; T. J. v. d. Meer, te Noordwijk; J. G. Pijnacker, te Lisse; J. A. J. Roozen, te Sassenheim; A. A. M. van der Schoot, te Hillegom; C. J. W. van der Schoot, te Hillegom; J. Smit, te Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1