ALGEMEEN WEEKBLAD Bloctnettdaai, j(aarletn, heemstede en omliggende plaatsen. AAN DE LEZERS. Vijverweg 7.-; iïelephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. VOOR KANTOREN 9e verspreiding van ons blad is 3 voorwaarde voor de verspreiding izer denkbeelden. Wanneer dus, lachte lezeres of lezer, een artikel f bericht, ja, zelfs al ware het üaen maar een advertentie, voor- innende in eenig nummer, Uwe in- iemming heeft, of ook maar Uwe indacht trekt, doe dan Uzelven is ons een genoegen en stuur het lad door aan een vriend of kennis an U, die het op zijne wijze weer oor kan geven. Zoo komt voorlich ting tot haar recht. 7e Jaargang. ZATERDAG 12 JULI 1913. No. 28. Het Bloemendoalsch Weekblad. Prijs per hall jaar fl.25 by vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Ad vertentiën 10 cents per regel by herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Nog e e ii o nabetrachting. Een onzer lezers verzoekt ons naar aanleiding van de laatste gemeente- aadsverkiezing nog eens te doen uit- omen hoe onze raad, politiek gespro ken, is samengesteld. Voor zuiver vrij- unigen gaan door de leden Van. Stolk, ■aan en de Roo van Alderwerelt, die als i-ndidaten der linksche kiesvereenigin- en tegen candidaten der andere ^ekozen zijn. Die Heeren air. ,iacu- letti en Van Tienhoven zijn oorspron kelijk candidaten der rechtsche kies- ereenigingen geweest. Mr. Jacometti schaart zich voor zoover wij weten over et algemeen ter linkerzijde. De heer koolhoven heeft steeds als liberaal te oek gestaan, doch heeft in de laat- te jaren op politiek gebied niet van ich doen hooren, wij rekenen hem aan riks toe. De heeren Bispinck, Bijvoet, oozen en Van der Hulst zijn r.-k., e heer De Waal Malefijt is anti-revo- itionnair, de lieer Vam der Vliet is hr.-historisch (fractie Lohman, als wij wel hebben), omtrent den heer Jhr. eding van Berkhout is iiiet bekend f hij bij een of andere politieke partij aangesloten. De verhouding tusschen -k. en protestant in onze gemeente as in 1911 3921 niet r.k., tegen 2379 -k. kiezers, hetgeen den r.-k. naar renredige vertegenwoordiging recht zou hebben gegeven op 47/io raadslid, den niet r.-k. op 83/io lid. Die verhouding is niet ten gunste van de r.-k. frac tie gewijzigd, zoodat deze partij gezegd kan worden thans evenredig in den raad vertegenwoordigd te zijn; dat de anti-revolutiomiairen 1 lid in den raad. hebben is naar evenredige vertegen woordiging billijk, maatt" 't feit is, dat de Christ.-hist, heer Van der Vliet, gelijk een -droppel water op eene andere', ge lijkt op een anti-revolutionnair. Dezelf de lezer geeft ons zijn afkeuring te ken nen over het feit, dat enkele zich noe mende vrijzinnigen bij hun huisbezoek, sprekende over de partijen in den raad, onjuiste cijfers hebben genoemd, ten einde daardoor aannemelijk te maken afwijking van het jongste advies der vrijzinnige kiesvereenigingen. Wij zijn daar niet bij geweest en zullen ons daarover dus niet verder uitlaten, maar waar wij het wel over willen hebben is het pamflet, .waarmede van zekere zijde op den avond vóór de stemming is gewerktdit pamflet heeft volgens onzen zegsman, en het laat zich begrij pen, veel ergernis gewekt, en wij ach ten het niet onmogelijk dat het betrek kelijk gering aantal stemmen boven de volstrekte meerderheid door de heeren De Waal Malefijt, Bijvoet en Van der Hulst behaald, aan de ergerlijkheid van dat pamflet te wijten is geweest. Ove rigens houden wij er wel van dat men flink op den man afgaat en paard en ruiter noemt, maar dan moet men niet een paard een ezel noch een ruiter een kwajongen noemen. Laf is het zulks anoniem te doen. Die knoeierige ziel, welke zich aanvankelijk tot zijn vermaak met het samenstellen van dit pamflet heeft beziggehouden, zal on getwijfeld. wanneer na dit bedrijf, een vagevuur komt. zich daar jaar. zoo niet meer, extra voelen braden, zegt men, zudderen is beter. Het eigenaardig verschijnsel, de geest drijverij. liet zich in den Ratsten tijd in onze gemeente wederom gelden, voor al ter rechterzijde. Eén kiezer, zich tee- kenende J. J. Meurer, wonende aan de Kleverlaan, stuurde ditmaal onhebbe lijke brievenook een' ander, een land bouwer, Hk. van Riessen, valt het moei lijk op straat en schriftelijk tegenpar- tijders ongemoeid te laten. Het optreden van zulke lieden zij eene waarschuwing voor allen, die de vrijheid liefhebben, om wakker te blijven en eiken tegen de geestdrijverij opgeworpen dijk goed te onderhouden. VREDE DOOR RECHT. XXste Wereldcongres voor den vrede. Van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 Au gustus van dit jaar zal te 's-Gravenhage het twintigste wereldcongres voor den vrede plaats hebben. Dit congres werd sedert 1889 bijna jaar lijks in eene der groote steden van Europa of Amerika gehouden en beeft zich steeds mogen verbeugen in de sympathie en de belangstelling van bet land, waarin bet bijeenkwam en van de autoriteiten onder welker zedelijke bescherming bet stond. Onder de congressen der laatste jaren zijn die van Luzern in 1905, van Milaan in 1906, van Londen in 1908 en van Stockholm in 1910 als bizonder geslaagd te roemen, zoowel wat be treft de innerlijke resultaten van bet congres als de hartelijkheid der ontvangst, die aan de deel nemers werd geboden. Vanaf bet oogenblik, dat de opening van het vredespaleis in 1913 verzekerd was en geheel Ne- derland zich opmaakte om ter eere van dat feit bet land, waarop wij allen trotscb zijn, te toonen zoo aantrekkelijk mogelijk vanaf dat oogen blik stond bet ook vast, dat in 1913 het jaarlijksch wereldcongres voor den vrede, thans bet twintigste in de rij zijner voorgangers, te 's-Gravenhage moest worden gehouden. Immers, het is de ge dachte die aan de vredescongressen het aanzijn heeft gegeven, welke in het vredespaleis' is beli chaamd, en het is de overtuiging, dat Den Haag als de residentie van het bevoorrechte land, gelijk ten opzichte van liet internationaal recht en recht vaardigheid Nederland mag heeten, welke Stead haar deed aanduiden als de hoofdstad dor wereld en Carnegie haar bestemmen als de plaats, waar het vredespaleis diende te verrijzen. Het wereldcongres voor den vrede heeft zich ook in Nederland in veler steun mogen verheugen. Het staat onder de hooge bescherming van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen, hertog van Mecklenburg. Ilet wordt gepa troniseerd door een eere-comité, waarin de regee ring en de voornaamste autoriteiten van het land zoowel als die op het gebied van het internationaal recht zitting hebben, naast de vertegenwoordigers van den godsdienst en de eerste mannen op het gebied van handel en wetenschap. liet is voor bereid door een uitgebreid comité, hetwelk in de ruim 200 namen die het omvat, een bewijs geeft van de sympathie die allerwege heerscht jegens de vredesbeweging, welke er recht op heeft juist in dit jaar een bizondere uiting te vragen. Ingevolge het reglement voor het congres, gelijk dit door het Internationaal Vredesbureau te Bern is vastgesteld, bestaan de congressen uit de gede legeerden van de nationale en locale vredesveree- nigingen, die in het Berner-Bureau zijn opgeno men, en uit degenen die als lid tot het congres toetreden, telken jare voor een vaste som van frs. '10 5,Tegen betaling van deze som heeft men het recht om de zittingen van het con gres bij te wonen, aan de beraadslagingen deel te nemen en zich aan te melden voor de verschillende uitstapjes die aan het congres verbonden zijn, voor zooverre deze geen nadere betaling van de congressisten vereischen. Tevens ontvangt ieder lid van het congres na afloop het verslag van de zittihgen, geheel stenographisch bewerkt en voor zien van de rapporten, die een belangwekkende bijdrage vormen, telken jare, tot de ontwikkeling der vredesbeweging. De dagorder van het congres luidt ditmaal als volgt I. Jaarlijksch rapport van de internationale commissie van het bureau te Bern, over de ge beurtenissen van het afgeloopen jaar, voor zoo verre zij op oorlog en vrede betrekking hebben. Rapporteur de heer Albert Gobat, directeur van het bureau te Bern. II. Internationaal recht. Ontwerp eener code voor internationaal recht. Rapporteurs de heeren Henri Lafontaine (België) en Emile Arnaud (Frankrijk). De sancties ten opzichte van het interna tionaal recht: aa. van de economische sancties ingeval van schending van het internationaal recht. Rappor teur de heer dr. A. de Maday, hoogleeraar aan de universiteit te Neuchatel. bb. van de sanctie langs den Weg eener inter nationale politie. Rapporteur mr. C. van Vollen hoven, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. III. De pers in dienst van de vredesbeweging. Rapporteurs de heeren dr. Alfred Fried (Oosten rijk) en Lucien le Foyer (Frankrijk). IV. Naijver op handelsgebied ui de internal ió- nale betrekkingen. Rapporteurs de heeren Yves Guyot (Frankrijk) en Norman Angel] (Engeland). V. Beperking en langzame vermindering dei- bewapeningen. Rapporteur prof. dr. A. Quidde (Duischland). VI. Vaststelling van den zetel van liet 21e we reldcongres. Gelijk men ziet is dit jaar getracht niet in het aantal, maar in heteekenis der vraagstukken en in de persoonlijkheid der rapporteurs kracht te zoeken voor de besprekingen. Rekening houdende met wat op vroegere congressen is gebleken, heeft men voor een overladen program zooveel mo gelijk willen waken en zich in verband daarmede afgevraagd of zelfs niet het thans vastgesteld pro gramma reeds te groot misschien moest worden geoordeeld. In elk geval dient erkend, dat de bovengenoemde punten een aantrekkelijk en be- teekenisvol programma voor discussie inhouden en zeker wel in staat zijn, tal van hoorders te trek ken, in het bizonder uit Nederland, dat er zoo groot belang bij heeft om het vraagstuk eener internationale politiek, gelijk deze in de 1- atsle maanden is besproken en beschreven, ook uit internationaal oogpunt te hooren toelichten en bestrijden. Wij wekken onze lezers op om als lid tot het congres toe te treden. Penningmeester is de heer dr. Baart de la Faille, Koninginnegracht 86, Den Haag. Een dag met de Padvinders. door dr. W. Zuidema. Voorspel. (Schildering van den morgen Bariton-Solo. (De troepleider.) Zie, daar rijst de zon, (fluit padvinders). Hoor, daar roept de fluit! Want de dag begon: Allemaal er uit! Padvinderslcoor. Allemaal er uif! Wat heerlijke morgen! Zijn frischlieid, zijn kracht, Herwekt de verborgen, De sluimrende kracht. Ru vlug uit de kleeren! Geen wind kan ons deren, Hjj stevigt de spieren ten strijd die hen wacht. Wij gaan door de golven Met snijdenden slag, In 't schuim nu bedolven, l)an weer voor den dag. Wie toeziet mag beven, Wij voelen ons leven Gedachte aan gevaar geeft ons enkel een laeh. Als adelaarsvleugleai Slaan d'axmen zich uit, Om 't water te teuglen, Hoe fel het ook muit. Voor ons moet het buigen Eu brullend getuigen Wie willen en durven valt d'aarde ten buit. Solo. Nu weer aangetreden, Vier aan vier gericht. Wieiers vóórgereden Ieder doe zijn plicht! Koor. De hand aan het stuur en gewipt' in riet zaal Daar worden de voeten weêr vleuglen; De kar is een veertje, de spieren zijn staal; Wat zou onze vaart dan beteuglen En 't juicht in ons hartje zoo dapper te moê De wereld hoort in? in mijn wielekens toe. Nu, die doen hun plicht! Zijn al uit 't gezicht. Wel, wij komen later Maar in 't rechte spoor, Elk in 't zijn; dan gaat er Nergens kracht te loor! Solo. Voorwaarts marscli nu allen! Steeds gelijke pas Laat ons liedje schallen, Of 't een feestdag was Koor. Padvinderslied. Bij regen en bij zonneschijn, Bij wind en kou vooruit, Al doen de voeten soms wat pijri, Al hagelt 't op je huid, Al moet het door de struiken gaan, Door modder, glibberglad, Door -duin of heide zonder baan, Wij vinden 't rechte pad! Duo. Ons wegje loopt dood Wij staan voor een sloot Solo. Dat zijn beuzelingen Ivan je dan niet springen? Koor. Was 't ook een rivier Daarom niet getreurd Solo. Polstokdragers hier- Ieder op zijn beurt! Nu weer twee aan twee, Voorwaarts marscli nu allen Steeds gelijke pas Hoezee Koor. Heb je van de zilveren vloot wel gehoord, De zilveren vloot van Spanje, Die had er veel Spaansche matten aan boord En appeltjes van Oranje. Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein zijn naam is klein, Zijn daden bennen groot, Die heeft gewonnen de zilveren vloot Gij schittrende kleuren van Nederlands vlag, Wat wappert gij fier langs den vloed! Hoe klopt ons liet harte van vreugd en ontzag, Wanneer het Uw banen begroet. Ontplooi u, waai uit nu bij dag en bij nacht, Gij blijft ons bet teeken, o heilige vlag, Van trouw en van vroomheid en moed. Duo. Hier is 't voor springen veel te breed! Solo. Dat hindert niet, de brug gereed! Koor. Alle handen uit de mouwen, Dan is 't werkje spoedig klaar; Steekt je stokken, spant je touwen, Legt je balken naast elkaar. Afstand meten, Niet vergeten Alle knoopen schippersknoopen, Anders kun je 't niet vertrouwen; En het moet ter dege lioüen, Als we straks er over loopen. Meisjeskoor. Wat doen die jongens daar? Het lijkt zoo wonder raar! 't Zijn zeker kermisventen, Want kijk-j ze'bouwen tenten. Maai' nee, dat wordt een brug Wat gaat dat beeldig vlug 't Is of ze kunnen toovren Een Stem. Als 't maar geen Eranschén zijn, Die komen 't land veroovren... Andere Stem. Wat scheelt je nou, Katrijn? Ze hebben geen geweren, Dat zie je zelf toch wel Meisjeskoor. Ze zullen ons niet deren, Maar 't is een wonder spel. Ze zijn zoo waar! Al kant en klaar; Zeg jongens, zeg, wat doe je daar? Padvinderskoor. We moeten hier over den vliet, Vooruit en terug. En een brug is er niet, Nu maken w' er zelf een Zooals jelui ziet. Meisjeskoor. Maar zeg ons, wie je bent Padvinderskoor. Zoodat j' ons nog niet' kent? Meisjeskoor. Wel neeno neem 1 lieusch neen Solo. Dat is niet vreemd, naar 'k meen! Padvinderslcoor. Wij zijn vinders, lieve kinders, Van het rechte pad, Nooit verlegen; allerwegen Ieder spoor gevat. Klimmen, springen. Dóór zicli wringen, Over heg en steg Tusschen boomen, over stroomen Dat is onze weg. Nooit teruggaan, zelf een brug slaan; Als het wezen moet, Kan ook dat niet, toch een pad biedt Zwemmend ons de vloed! Meisjeskoor. Maar wat zoek je? Padvinderslcoor. 't Rechte pad. Meisjeskoor. En waarhenen voert je dat? Solo. Naar een beter denken, voelen, Hooger, edeler bedoelen, Voor het volk van Nederland. Naar een reiner, sterker willen; Niet meer anderen, bedillen Zelf aan 't werk met rappe hand. Naar een flinker, frisscher handlen. Niet meer slentrend, lentrend wandlen Loopen over straat of zand. Niet in 't hoekje met een boekje, Waar zoo zelden kracht uit aêmt, Rek en ringen, staven, klingen, Zoo 't een mannenvolk betaamt. Niet meer naar een wedstrijd k y k e n Zelf wedijveren, niet om p r ij k e n Maar om vlugheid, kracht en moed, Niet meer op een woestling wedden Menschen helpen, mertschen redden Uit gedrang en vuur en gloed

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1