ALGEMEEN WEEKBLAD Bloemendaal, Haarlem, jtcemstede en omliggende plaatsen. VOOR KANTOREN: Vijverweg 7. f/Telephoon 938. Bloemendaal. Gedempte Oude Gracht 63. Tel. 141. Haarlem. 7e Jaargang. ZATERDAG 26 JULI 1913. No. 30. Het Bloemendanlsch (MM Prijs pér halfjaar f 1.25 bjj vooruitbe taling;. Prys per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. Officiëele kennisgeving. Gemeen terekeiiing. 1' igemeester en Wethouders dor ge in ito Bloemendaal brengen ter open- bar> kennis, dat de rekening van de ink msten en uitgaven der gemeente, ov het dienstjaar 1912, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien da- i, van den 21sten Juli tot eu met dn, kien Augustus aanstaande, terGe- mt esecretarie voor oen ieder ter le- zuil ligt eu, tegen betaling der kos ten. ilgemeen verkrijgbaar is gesteld. B. en W. voornoemd; De Burgemeester. A. BAS BACKER. De Secretaris, A. J. VAN DER FLIER. Bloemendaal, den 21sten Juli 1913. A t woord aan „De Uitkijk". „D i* U i t k ij k" is de naam van de 1 uitsta ve van de afdeeling Haarlem van tien rijz.-Democr. Bond. De uitkijk het t<_ ivergestelde van het inzicht. Er zou lan ook geen reden voor ons be sta over dit blad, dat reeds meer mal 'i beleedigende artikels bevatte aan het adres van liberalen te schrijven, warm er het niet 12 Juli 1.1. ons was toizonden en een persoonlijken aan val I i'helsde op mr. Tidemaii, waarop idezi' wenscht te antwoorden. It Redactie van „De Uitkijk" scliijnt in handen te zijn van een onderwijzer, een zekeren heer Overop liet blad vvor dit niet gemeld. In ieder geval ■sein liet bestuur der afdeeling Haar- beiii tan den Vrijz. Dam. Bond slechts [voor le uitgave, niet voor den inhoud van et blad aansprakelijk te zijn. Is dit tsel zoo, dan gelieve dat bestuur [het kier volgende als ook tot zich ge- richt te beschouwen. Lc uioi est toujours haïssable. Iemand j met i-nszelveii bezig te houden is al tijd vervelend, maar men kan er toe j gedwongen worden. Wij zullen voorzoo ver w,id en lust ous vrijheid geven, den heer Over of liet bestuur voornoemd [op den voet volgen. De lieer Tideman was als vrijzinnige reeds in 1909 niet zuiver op de graat, d. v z. naiair vrijzinnig-democratische op vatting. De waarheid is deze, dat mr. Tillen ui destijds openlijk aan mr. Thiol met andere woorden de vraag heeft ge steld: komt gij eenzijdig voor de be langen der arbeiders op of voor die van het geheele volk, met de bedoeling, doet gij het eerste, dan moet gij door alle liberalen met argwaan worden aan gezien, doet gij het tweede, dan moet gij door hen met kracht worden ge steund. Van mr. Thiel, die toen nog niet al zijn ervaring als wethouder van onderwijs had opgedaan, kwam daarop geen vierkant antwoord iu laatstgemel- den zin. Vóór de herstemming had de heer mr. Frank van Lennep als rede naar jammerlijk fiasco geleden, en in «ene vergadering van rechtsclie kiezers gaf mr. Tideman daara.au uiting. Een objectief verslag van die vergadering petaat niet, van eene poging om die vergadering te verstoren is niets be kend, wel van liet bekende geloei van kiezers, toen hun iets werd medege deeld wat hun niet zinde, waarschijn lijk omdat het gesprokene niet was ver vat ia een of ander bekend, rechtsch °f vrijzinnig-democratisch jargon. De hoer Over of het bestuur voor- Doenul herinnert zich voorts mr. Tide- ?an'.s „smakeloos anti-papisme, dat zicli 111 Prijsvragen en uitvallen uit, die geen verstandig mensch verstaat." Een veel zijdig, niet verstandelijk, maar redelijk aati-papigme is en blijft een der on- "dsbare voorwaarden van een frisch, niet onder doctrinaire overbelasting versuf fend politiek Nederlandsch leven. Alle eerlijke ook excentrieke middelen zijn daarbij geoorloofd, over de smaken valt niet te twisten en wat genoemd a.nti- Papisme betreft, worden belangstellen den verder verwezen naar eene pole miek, die in liet weekblad „Het Mid den" van de komende week dr. F. H. l'ischer (vrijz. dem.) tegen mr. Tide- nnrn opent. i 1 Deiheer Over of bet bestuur voornoemd herinnert zieti voorts mr. Tideman's „gescharrel in kerkzaken, toen liier (in Haarlem) eemge jaren geleden de quaies- tie-Haentjens aa,n de orde was." Bravo. Vrijziunig-üemociaten gaan belang stel len in kerkzaken. Wat was de quaes- tie? Niet liet minst door liet krach tig partij kiezen en ageeren van mr. Tideman is destijds dr. a. H. Haentjens, Rem. pred. te Haarlem, voor zijne ge meente behóuden gebleven, nadat een doctrinair vrijzinnig kerkbestuur dezen geestvoiien, jongen predikant, onder de bewering: „gij zijt van vl,a,g veranderd" smadelijk zijn plaats op den kansel had willen doen ruimen. Er zijn partijge- nootcn van den heer Over en van ge noemd bestuur, waarbij deze des-onkun- digeu zich dienaangaaaicl nader op de hoogte kunnen stelten. „Wij, Haarlemsche Vrijzinnigen," (men lette ,ook. op de hoofdlettersJ, zeggen verder, niet zonder zelfverheffing, meer genoemde aantijgers van onzen redac teur „nemen, ons dat alles herinneren de, Mr. Tideman als politicus al lang niet ernstig meer." Wei, gij geraffmeer den, wie vraagt u iets Ot dacht gij wer kelijk het te kunnen doen voorkomen, dat het wachtwoord: men neme mr. Tideman als politicus niet ernstig op, vail u afkomstig ware? En bovendien, mijn waarden, gij neemt 'fc met niemand, enisti'g, die hetzij a,ls uw medestander, hetzij als uw tegenstander niet spreekt in uw sociaal-vrijzinnig-democratisch jargon en die niet meeborduurt op het platte stramien «wor -doctrinelibera len zijn suffelingen en doofpotten, het roomsche gevaar (waarvan gij niets weetmoet- worden verbloemd en de toekomst zal, zonder liberalen en zonder anti-papisme, zonder cultuurstrijd, ons moeten brengen een uit enkele unie- liberalen en vrijzinnig-democraten te vormen radicale hervormingspartij, sterk genoeg om evenals in Noorwegen en Denemarken met de socialisten (lees de S. D. A. P.) de regeering te aanvaarden, (Hoofdartikel in hetzelfde nummer van „De Uitkijk"). Hebben, zoo vragen wij, de gebeurtenissen van den laatsten tijd u niet duidelijk geleerd, hoever gij, een- zijdigen, met uwe redeneeringen van de werkelijkheid afstaat? Volgt een zonderlinge insinuatie. Mr. Tideman „na.m deel aan de vergade- „ring van den Bond van Vrije Libera len, waarop ook met zijn stem tot „deelneming aan de concentratie be sloten werd. Sedert streefde liij naar „eene concentratie-candidatuur." Ver keerde voorlichting. De stem van mr. Tideman werd op de vergadering van genoemden bond alleen gehoord, waar hij voorstelde openlijk als verkiezings leus te stellen: „tegen Rome", hetgeen een spontaan applaus ontlokte uit den boezem der vergadering en mr. Tideman is er zoover van af geweest naar eene concentratie-candidatuur te streven, dat hij reeds te voren aan den voorzitter der partij, waartoe hij behoorde, had medegedeeld zicli van de pra.ctische po litiek afzijdig te willen houden, en da-t hij, van de concentratie, hoewel daar toe aangezocht, niet is opgetreden als propagandist. De door hem aangehe ven leustegen Rome, had hij zelf standig aangeheven, en daaraan heeft hij zicli gehouden. De anti-roomscbe strooming in het land is deels door zijn iniatief ontstaan en voor een deel door zijn persoonlijk optreden, voor een deel onder zijne leiding gevoed en verder ge bracht mét behulp van tal van spre kers, die zich daarbij gedroegen onaf hankelijk van elke bestaande politieke partij, en van de uitkomsten daarvan heeft de concentratie en heeft ook de vrijzinnig-democratie nagenoeg alle vruchten getrokken, die er van te trek ken waren, de ondankbaren. En in welke redelijke overweging vond mr. Tideman de rechtvaardiging van dit optreden'! In deze: dat Rome, nu het de anti-re volutions iren heeft opgeslurpt, d e groote vijand is van ons volksbestaan en van ons beetje beschaving, dat de overwinning der coalitie de overwinning zou zijn van Rome en dat het eenigc, zoo mogelijk te bereiken doelwit was breken der coalitie met alle geoorloofde middelen, niet eene, onmogelijk te bc- reiken, overwinning der concentratie. De uitslag heeft de redelijkheid van deze overweging bewezen. Is het dus geoor loofd een andere meening te hebben dan de groote Over of het bestuur van de afdeeling Haarlem van den vrijzin- nig-democratischen Bond? In hunne oogen natuurlijk niet, en toch zijn wij Zoo vrij geweest en zullen zoo vrij zijn on blijven. Welnu, de concentratie was de naam voor eene luchtverlieveling, die geen ander, 'n ideëel, verband deed ont staan dan dat van een gemeenschappe lijk verkiezingsprogram. Later is door de practijlc daarbij gekomen, zonder dat dit de voorafgaande sanctie heeft ge had van de part ij-vergaderingen, die het concentratie-program hebben aan vaard: dat het centrale concentratie- comité eenige der plaatselijke concen- tratie-comité's min of meer bindende ad viezen gaf omtrent de kleur van den candidaat, dien men in een bepaald district zou wenschen. Yan eene can- didatuur Tideman is ernstig sprake ge weest in Haarlemmermeer, in Katwijk, ill Bodegraven, in Enkhuizen eu in Kam- qjen, eu iu eenige plaatsen van het don kere Zuiden. Aanvankelijk heeft mr. Ti deman zich niet bereid verklaard, tenzij vanwege de concentratie, die licm had te .nemen zooals hij is, zijne candidatuur zou worden bewerkstelligd in eenig district met 100 kans. Ya,n anti- roomsche, niet politieke zijde was op de aanvaarding' eener candidatuur bij mr. Tideman herhaaldelijk en met kracht aangedrongen. Haarlemmermeer echter was reeds geprepareerd voor den keer Korthals Altes, Bodegraven wei gerde de heer Tideman, wanneer hij daar zou staan tegenover den toen van rechtsclie zijde zwaar geplaagden mr. Van Idsinga, omdat hij mr. Van Idsinga als individualist en tevens als anti- roomsch ma.n niet wilde bestrijden, Kat wijk was een protest-candidatuur, met Enkhuizen had het .centrale concentra tie-comité andere plannen. Vanuit Kam pen liad de lieer Tideman slechts de vraag ontvangen zich eventueel be schikbaar te stellen. De uitslag werd hem niet medegedeeld. Later is geble ken, dat ook daar een candidatuur reeds vooruit was geprepareerd. Daar hierte gen wellicht protest zal rijzen, wordt meteen het bewijs bijgebracht: de later gestelde concentratie-candidaat is de eenige geweest, die geuoodigd werd, vóór de candidaatstelling door de centrale, persoonlijk in het district kennis te komen maken. Intusschen ging alles op het oorlogspad. Merkwaardig, als wilde men van liberale unie-zijde Rome, het zij misleidend, hetzij welgemeend in het gevlei komen, weldra verscheen twee malen in het orgaan der Liberale Unie Het Va der land een voor mr. Tide man beleedigend artikel. Het eerste was getiteld: „Lugubere nonsens", en moest, na verweer van mr. Tideman, terug genomen worden. Het tweede was zoo danig gesteld, dat verweer daartegen onmogelijk was. Let maar op. Een deel nemer aan de groote vergadering der Christ.-Hist. Unie had, op aanvraag, van mr. Tideman verkregen afdrukken van een anti-roomsch artikel in ons blad en deze bij liet aangaan en uitgaan dier vergadering verspreid. Heel handig kwam een roomscli blad daartegen in 't veld, eu schoof bet conoentratie-co- mité in de schoenen, wat alleen ons blad en mr. Tideman aanging. Nu kon men eens zien lioe anti-roomsch de con centratie-actie eigenlijk was. „Het Va derland", èf inderdaad verontwaardigd, öf laf, in ieder geval onthutst, schreef dadelijk met andere woorden: „de heer „Tideman is een franc-tireur, van ons „hebben de roomschen niets te vreezen, „ten allen overvloede zijn wij naar het „concentratie-comité gegaan en hebben „gevraagd: hebt gij iets met dien heer „van doen?" waarop het antwoord ont kennend zou hebben geluid. Eenig pro test daartegen kwam noch van vrijzin nig-democratische, noch van vrij-libe- rale zijde. Wie hierbij voegt de over tuigingen van mr. Tideman, uitgespro ken in zijne brochureDe Meidoorn in de kap, waarvan in korten tijd een 1100 exemplaren werden geplaatst, en het feit, dat hij op alle vergaderingen, waar hij optrad, een 32 in verschillende streken van het land, voor de anti-room- sche propaganda de levendigste be'aag- stelling ontmoette, dien zal het duide lijk zijn, da,t, waar het tafellaken tus- schen het centrale concentratie-comité en hem door deszelfs unie-liberale mid denmoot was doorgesneden, een drin gend verzoek, bijna, op het allerlaatst uit Kampen >ot hem gericht, om zich terwille van het bewerken eener her stemming candidaat te laten stellen, zeer ernstig moest worden overwogen. Dat het ten slotte zoover is gekomen, strekt zeker niet tot oneer van hen, die zicli voor het bewerken dier her stemmingen opofferingen hebben ge troost. Eerst toen de candidatuur Tide- deman een feit werd, kwam eene chris- telijk-sociale candidatuur Eykman ter sprake, en deze is het welke den vrij zinnige te Kampen tot een herstemming heeft gebracht. Wie weet, welke ver rassing de eindstemming nog voor links had kunnen opleveren, wanneer het co mité der geconcentreerden in Kampen bereid ware gevonden tot gemeenschap pelijk overleg met de andere voorstan ders van anti-coaliiie-candidaturen, waartoe mr. Tideman tot tweemaal toe zich bereid heeft verklaard te willen medewerken. De vriendelijkheden, die „De Uitkijk" doet volgen op de beschouwingen, waar op onze kantteekeningen e rekking heb ben, kunnen wij stilzwijgend naast ons leggen. Wij erkennen niet het recht van de genoemde grootheid om als patrones der liberale of vrijzinnige politiek ,in Nederland op te treden. PLAATSELIJK NIEUWS. Zigeuners! Dezer dagen werd ook onze brave gemeente onaangenaam verrast door een bezoek van dezelfde lastige Zigeuners, die in IJmuiden en Velsen hun wonderbaarlijk bedrijf uitoefenden, en onder het gejuieli der bevolking werden heengedreven. Ook ten onzent wist de politie hen al heel spoedig heen te werken. Er waren althans nog maar zeer weinig sigaretten en andere levensmiddelen ge kocht, er waren nog maar weinig dubbeltjes aan de burgerij ontbedeld, aan nog niet velen onzer cvenniiusten-plaatsgenooten was de (klaarlichte) toekomst voorspeld, of met behulp onzer pontic waren de dartele zwervers reeds weder op weg nair Santpoort. Aan de Kleverlaan. Aan de Kleverlaan, den historis'aeu weg, welken Eusken Huet vroeger dagelijks tweemaal liep is reeds eenigen tijd een druk vertier, liet spoor der E. N. E. T. wordt verdubbeld. I)e ijzerdraadofzetting langs het weiland wordt weg gebroken, de veengrond wordt ongeveer een meter diep uitgegraven en de geulen aangevuld met zand. hetwelk voortdurend in open wagens der EX ET wordt aangevoerd. Die motorwagens met zandkarren brengen menigen plaatsgenoot lichtelijk in het ongereede. Hij ziet een tram naderen, kust vrouw en kinderen, en rent naar een h-alte. Daar aangekomen, bespeurt hij dat hij te voorbarig was met. het afscheid van zijn bloed verwanten, en nog een weinig wachten moet op een personentram. Padvinders. De roemrijke internationale padvinders uit het IJmuider kamp hadden Vrijdag ook blijkbaar het pad naar onze beminde plaats gevonden. Zij wer den in den middag althans in het Bloemendaal- sehe boseli aangetroffen, nabij liet Pannekoeken- huisje. Men rustte daar een weinig uit en wandelde toen naar Haarlem, om door den burgemeest?r ontvangen te worden. Het was een prettig gezicht, deze groepen aar dig gckleede knapen met liunne veelkleurige vlag gen te zien doortrekken. liet Jaarboekje. De vierde jaargang van ons jaarboekje is thans in bewerking. Aangezien de oplaag niet grooter is gemaakt dan binnen korten tijd kan worden uitverkocht, en wij met oudere jaargangen vaak menigeen moesten teleurstellen, geven wij elk onzer lezers in .overweging, reeds nu zoo spoedig mogelijk het jaarboekje te bestellen. Bij de op 23 dezer ten overstaan van den nota ris Wïldervanck de BIficourt, te Overveen gehou den veiling van de villa ..Duinwijk", met bij- belioorende gronden, zijn de perceelen 1, 2 en 3 (villa met 2 perceelen bouwterrein) niet gegund, terwijl perceel 4. (bouwterrein aan den Joh. Hoffsteedeweg) is gekocht door den makelaar A. övprakker q.q. voor 14100,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1913 | | pagina 1